Liechtensteiner Landesmeisterschaft 2015 Junioren

Chess tournament overview

Country: Liechtenstein
Tournament date: 2015-10-24 to 2015-10-25
Tournament place: Triesen (See on the map)
Tournament registration: (Search in Google)
Game time: 25 Min
Valid for ELO: Tournament not valid for ELO

Organizer of the chess tournament and contact

Organizer: Liechtensteiner Schachverband
Main referee: FA Dominik Wolfinger

Schedule: Liechtensteiner Landesmeisterschaft 2015 Junioren

Round Date Time
1 2015/10/24 14:00
2 2015/10/24 15:00
3 2015/10/24 16:00
4 2015/10/25 10:00
5 2015/10/25 11:00
6 2015/10/25 14:00
7 2015/10/25 15:00

Players registered in Liechtensteiner Landesmeisterschaft 2015 Junioren

No. Country Title Name Elo FIDE Elo National Variation
1 Adzic Anna 0 0 0
2 Sulser Nino 0 0 0
3 Good Lukas 0 0 0
4 Zogg Alexander 0 0 0
5 Kurapov Denis 0 0 0
6 Alilovic Laura 0 0 0
7 Hug Aaron 0 0 0
8 Hug Rouven 0 0 0
9 Jenne Daniil 0 0 0
10 Marxer Manuel 0 0 0
11 Mayer Leonhard 0 0 0
12 Risch Lukas 0 0 0
13 Risch Timo 0 0 0
14 Sulser Jara 0 0 0
15 Weissenhofer Jonas 0 0 0
16 von Sury Lisa 0 0 0

Players starting rank

Initial rank Country Title Name FIDE elo National elo Variation
1 Adzic Anna 0 0 0
2 Sulser Nino 0 0 0
3 Good Lukas 0 0 0
4 Zogg Alexander 0 0 0
5 Kurapov Denis 0 0 0
6 Alilovic Laura 0 0 0
7 Hug Aaron 0 0 0
8 Hug Rouven 0 0 0
9 Jenne Daniil 0 0 0
10 Marxer Manuel 0 0 0
11 Mayer Leonhard 0 0 0
12 Risch Lukas 0 0 0
13 Risch Timo 0 0 0
14 Sulser Jara 0 0 0
15 Weissenhofer Jonas 0 0 0
16 von Sury Lisa 0 0 0

Players starting rank

No. Titulo Nombre FIDE-ID FED Elo Tipo Club/Ciudad
1 Adzic Anna 942740 SUI 1733 U18 Chur Sk
2 Sulser Nino 1331183 SUI 1577 U18 Gonzen
3 Good Lukas LIE 1420 U18 Gonzen
4 Zogg Alexander SUI 1350 U10 Buchs (sg)
5 Kurapov Denis SUI 1315 U10 Gonzen
6 Alilovic Laura SUI 0 U14 Buchs (sg)
7 Hug Aaron SUI 0 U14 Gonzen
8 Hug Rouven SUI 0 U10 Gonzen
9 Jenne Daniil LIE 0 U10 SC Triesen
10 Marxer Manuel LIE 0 U14 SC Triesen
11 Mayer Leonhard LIE 0 U10 SC Triesen
12 Risch Lukas LIE 0 U14 SC Triesen
13 Risch Timo LIE 0 U10 SC Triesen
14 Sulser Jara SUI 0 U10 Gonzen
15 Weissenhofer Jonas LIE 0 U10 SC Triesen
16 von Sury Lisa SUI 0 U10 Gonzen

Round 1

M. No. Name Elo Pts. Result Pts. Name Elo No.
1 1 Adzic Anna 1733 0 1 - 0 0 Jenne Daniil 0 9
2 10 Marxer Manuel 0 0 0 - 1 0 Sulser Nino 1577 2
3 3 Good Lukas 1420 0 1 - 0 0 Mayer Leonhard 0 11
4 12 Risch Lukas 0 0 0 - 1 0 Zogg Alexander 1350 4
5 5 Kurapov Denis 1315 0 1 - 0 0 Risch Timo 0 13
6 14 Sulser Jara 0 0 0 - 1 0 Alilovic Laura 0 6
7 7 Hug Aaron 0 0 0 - 1 0 Weissenhofer Jonas 0 15
8 16 von Sury Lisa 0 0 1 - 0 0 Hug Rouven 0 8

Round 2

M. No. Name Elo Pts. Result Pts. Name Elo No.
1 6 Alilovic Laura 0 1 0 - 1 1 Adzic Anna 1733 1
2 2 Sulser Nino 1577 1 1 - 0 1 Kurapov Denis 1315 5
3 15 Weissenhofer Jonas 0 1 1 - 0 1 Good Lukas 1420 3
4 4 Zogg Alexander 1350 1 1 - 0 1 von Sury Lisa 0 16
5 11 Mayer Leonhard 0 0 ½ - ½ 0 Hug Aaron 0 7
6 8 Hug Rouven 0 0 0 - 1 0 Risch Lukas 0 12
7 9 Jenne Daniil 0 0 0 - 1 0 Sulser Jara 0 14
8 13 Risch Timo 0 0 0 - 1 0 Marxer Manuel 0 10

Round 3

M. No. Name Elo Pts. Result Pts. Name Elo No.
1 1 Adzic Anna 1733 2 1 - 0 2 Zogg Alexander 1350 4
2 15 Weissenhofer Jonas 0 2 0 - 1 2 Sulser Nino 1577 2
3 3 Good Lukas 1420 1 1 - 0 1 Marxer Manuel 0 10
4 5 Kurapov Denis 1315 1 1 - 0 1 Risch Lukas 0 12
5 16 von Sury Lisa 0 1 0 - 1 1 Alilovic Laura 0 6
6 14 Sulser Jara 0 1 0 - 1 ½ Mayer Leonhard 0 11
7 7 Hug Aaron 0 ½ 1 - 0 0 Hug Rouven 0 8
8 13 Risch Timo 0 0 0 - 1 0 Jenne Daniil 0 9

Round 4

M. No. Name Elo Pts. Result Pts. Name Elo No.
1 2 Sulser Nino 1577 3 0 - 1 3 Adzic Anna 1733 1
2 6 Alilovic Laura 0 2 1 - 0 2 Good Lukas 1420 3
3 4 Zogg Alexander 1350 2 0 - 1 2 Kurapov Denis 1315 5
4 11 Mayer Leonhard 0 0 - 1 2 Weissenhofer Jonas 0 15
5 9 Jenne Daniil 0 1 1 - 0 Hug Aaron 0 7
6 10 Marxer Manuel 0 1 0 - 1 1 Sulser Jara 0 14
7 12 Risch Lukas 0 1 0 - 1 1 von Sury Lisa 0 16
8 8 Hug Rouven 0 0 0 - 1 0 Risch Timo 0 13

Round 5

M. No. Name Elo Pts. Result Pts. Name Elo No.
1 1 Adzic Anna 1733 4 1 - 0 3 Kurapov Denis 1315 5
2 15 Weissenhofer Jonas 0 3 0 - 1 3 Alilovic Laura 0 6
3 3 Good Lukas 1420 2 0 - 1 3 Sulser Nino 1577 2
4 14 Sulser Jara 0 2 0 - 1 2 Zogg Alexander 1350 4
5 16 von Sury Lisa 0 2 1 - 0 2 Jenne Daniil 0 9
6 7 Hug Aaron 0 1 - 0 1 Risch Lukas 0 12
7 13 Risch Timo 0 1 0 - 1 Mayer Leonhard 0 11
8 10 Marxer Manuel 0 1 1 - 0 0 Hug Rouven 0 8

Round 6

M. No. Name Elo Pts. Result Pts. Name Elo No.
1 1 Adzic Anna 1733 5 1 - 0 3 Weissenhofer Jonas 0 15
2 2 Sulser Nino 1577 4 1 - 0 4 Alilovic Laura 0 6
3 5 Kurapov Denis 1315 3 1 - 0 3 von Sury Lisa 0 16
4 4 Zogg Alexander 1350 3 1 - 0 Hug Aaron 0 7
5 11 Mayer Leonhard 0 ½ - ½ 2 Marxer Manuel 0 10
6 9 Jenne Daniil 0 2 0 - 1 2 Good Lukas 1420 3
7 8 Hug Rouven 0 0 0 - 1 2 Sulser Jara 0 14
8 12 Risch Lukas 0 1 1 - 0 1 Risch Timo 0 13

Round 7

M. No. Name Elo Pts. Result Pts. Name Elo No.
1 3 Good Lukas 1420 3 0 - 1 6 Adzic Anna 1733 1
2 4 Zogg Alexander 1350 4 0 - 1 5 Sulser Nino 1577 2
3 6 Alilovic Laura 0 4 1 - 0 4 Kurapov Denis 1315 5
4 16 von Sury Lisa 0 3 1 - 0 3 Mayer Leonhard 0 11
5 14 Sulser Jara 0 3 0 - 1 3 Weissenhofer Jonas 0 15
6 10 Marxer Manuel 0 ½ - ½ 2 Risch Lukas 0 12
7 7 Hug Aaron 0 1 - 0 1 Risch Timo 0 13
8 8 Hug Rouven 0 0 1 - 0 2 Jenne Daniil 0 9

Players ranking

Rk. No.Ini. Name Tipo FED Elo Club/City Pts.  Des 1   Des 2   Des 3 
1 1 Adzic Anna U18 SUI 1733 Chur Sk 7,0 28,0 20,0 28,00
2 2 Sulser Nino U18 SUI 1577 Gonzen 6,0 30,0 20,0 23,00
3 6 Alilovic Laura U14 SUI 0 Buchs (sg) 5,0 31,0 21,0 18,00
4 15 Weissenhofer Jonas U10 LIE 0 SC Triesen 4,0 30,5 20,5 12,50
5 4 Zogg Alexander U10 SUI 1350 Buchs (sg) 4,0 30,0 20,5 13,00
6 5 Kurapov Denis U10 SUI 1315 Gonzen 4,0 29,5 21,5 11,50
7 16 von Sury Lisa U10 SUI 0 Gonzen 4,0 21,5 15,5 8,50
8 7 Hug Aaron U14 SUI 0 Gonzen 3,5 17,5 12,5 6,00
9 3 Good Lukas U18 LIE 1420 Gonzen 3,0 30,0 21,0 8,00
10 14 Sulser Jara U10 SUI 0 Gonzen 3,0 22,0 16,0 6,00
11 11 Mayer Leonhard U10 LIE 0 SC Triesen 3,0 21,5 16,5 7,25
12 10 Marxer Manuel U14 LIE 0 SC Triesen 3,0 19,5 12,5 4,75
13 12 Risch Lukas U14 LIE 0 SC Triesen 2,5 20,5 15,5 3,50
14 9 Jenne Daniil U10 LIE 0 SC Triesen 2,0 22,5 14,5 4,50
15 8 Hug Rouven U10 SUI 0 Gonzen 1,0 19,0 14,0 2,00
16 13 Risch Timo U10 LIE 0 SC Triesen 1,0 19,0 14,0 1,00