2. Offene Vereinsjugendmeisterschaft 2015

Chess tournament overview

Country: Germany
Tournament date: 2015-02-12 to 2015-11-05
Tournament place: Sömmerda (See on the map)
Tournament registration: (Search in Google)
Game time: 60Min.+30Sek./Zug
Valid for ELO: Elo national

Organizer of the chess tournament and contact

Organizer: ESV Lok Sömmerda

Schedule: 2. Offene Vereinsjugendmeisterschaft 2015

Round Date Time
1 2015/02/12 18.00
2 2015/03/05 18.00
3 2015/04/16 18.00
4 2015/05/07 18.00
5 2015/06/04 18.00
6 2015/07/02 18.00
7 2015/09/03 18.00
8 2015/10/08 18.00
9 2015/11/05 18.00

Players registered in 2. Offene Vereinsjugendmeisterschaft 2015

No. Country Title Name Elo FIDE Elo national Variation Info
1 GER Hornig Leon Luca 0 1337 0 + Info
2 GER Weber Jakob 0 1162 0
3 GER Skopp Jonathan 0 1109 0
4 GER Kasperczyk Cora 0 1088 0
5 GER Kasperczyk Katrin 0 1008 0
6 GER Opherden Jana Ch. 0 982 0
7 GER Kasperczyk Pia 0 963 0
8 GER Starroske Friedrich 0 957 0
9 GER Möller Xaver-Pascal 0 945 0
10 GER Waschke Tilmann 0 785 0
11 GER Wiesemann Tim 0 785 0
12 GER Martin Annalena 0 782 0
13 GER Seyler Philipp 0 766 0
14 GER Waschke Hannes 0 746 0
15 GER Müller Jonas 0 732 0
16 GER Grosch Carlos 0 727 0
17 GER Bachert Amaris 0 0 0
18 GER Brüheim Jonas 0 0 0
19 - Ditter Henry 0 0 0
20 GER Hühn Robert-Danilo 0 0 0
21 GER Khromova Maria 0 0 0
22 - Pohl Dennis 0 0 0
23 GER Rebling Christian 0 0 0
24 GER Reichardt Denise 0 0 0
25 GER Schütze Martin 0 0 0
26 GER Witters Lilian 0 0 0

Players starting rank

Initial rank Country Title Name Elo FIDE Elo national Variation
1 GER Hornig Leon Luca 0 1337 0
2 GER Weber Jakob 0 1162 0
3 GER Skopp Jonathan 0 1109 0
4 GER Kasperczyk Cora 0 1088 0
5 GER Kasperczyk Katrin 0 1008 0
6 GER Opherden Jana Ch. 0 982 0
7 GER Kasperczyk Pia 0 963 0
8 GER Starroske Friedrich 0 957 0
9 GER Möller Xaver-Pascal 0 945 0
10 GER Waschke Tilmann 0 785 0
11 GER Wiesemann Tim 0 785 0
12 GER Martin Annalena 0 782 0
13 GER Seyler Philipp 0 766 0
14 GER Waschke Hannes 0 746 0
15 GER Müller Jonas 0 732 0
16 GER Grosch Carlos 0 727 0
17 GER Bachert Amaris 0 0 0
18 GER Brüheim Jonas 0 0 0
19 - Ditter Henry 0 0 0
20 GER Hühn Robert-Danilo 0 0 0
21 GER Khromova Maria 0 0 0
22 - Pohl Dennis 0 0 0
23 GER Rebling Christian 0 0 0
24 GER Reichardt Denise 0 0 0
25 GER Schütze Martin 0 0 0
26 GER Witters Lilian 0 0 0

Players starting rank

No. Titulo Nombre FIDE-ID FED Elo Club/Ciudad
1 Hornig Leon Luca 12905089 GER 1337 ESV Lok Sömmerda
2 Weber Jakob GER 1162 ESV Lok Sömmerda
3 Skopp Jonathan GER 1109 SV Grün-Weiß Straußfurt
4 Kasperczyk Cora GER 1088 ESV Lok Sömmerda
5 Kasperczyk Katrin GER 1008 ESV Lok Sömmerda
6 Opherden Jana Ch. GER 982 ESV Lok Sömmerda
7 Kasperczyk Pia GER 963 ESV Lok Sömmerda
8 Starroske Friedrich GER 957 SV Grün-Weiß Straußfurt
9 Möller Xaver-Pascal GER 945 ESV Lok Sömmerda
10 Waschke Tilmann GER 785 ESV Lok Sömmerda
11 Wiesemann Tim GER 785 ESV Lok Sömmerda
12 Martin Annalena GER 782 SV Grün-Weiß Straußfurt
13 Seyler Philipp GER 766 ESV Lok Sömmerda
14 Waschke Hannes GER 746 ESV Lok Sömmerda
15 Müller Jonas GER 732 ESV Lok Sömmerda
16 Grosch Carlos GER 727 ESV Lok Sömmerda
17 Bachert Amaris GER 0 ESV Lok Sömmerda
18 Brüheim Jonas GER 0 ESV Lok Sömmerda
19 Ditter Henry - 0 ESV Lok Sömmerda
20 Hühn Robert-Danilo GER 0 ESV Lok Sömmerda
21 Khromova Maria GER 0 ESV Lok Sömmerda
22 Pohl Dennis - 0 SV Grün-Weiß Straußfurt
23 Rebling Christian GER 0 SV Grün-Weiß Straußfurt
24 Reichardt Denise GER 0 ESV Lok Sömmerda
25 Schütze Martin GER 0 SV Grün-Weiß Straußfurt
26 Witters Lilian GER 0 SV Grün-Weiß Straußfurt

Round 1

M. No. Name Elo Pts. Result Pts. Name Elo No.
1 1 Hornig Leon Luca 1337 0 0 - 1 0 Waschke Hannes 746 14
2 15 Müller Jonas 732 0 0 - 1 0 Weber Jakob 1162 2
3 3 Skopp Jonathan 1109 0 1 - 0 0 Grosch Carlos 727 16
4 17 Bachert Amaris 0 0 0 - 1 0 Kasperczyk Cora 1088 4
5 5 Kasperczyk Katrin 1008 0 1 - 0 0 Brüheim Jonas 0 18
6 19 Ditter Henry 0 0 0 - 1 0 Opherden Jana Ch. 982 6
7 7 Kasperczyk Pia 963 0 1 - 0 0 Hühn Robert-Danilo 0 20
8 21 Khromova Maria 0 0 0 - 1 0 Starroske Friedrich 957 8
9 9 Möller Xaver-Pascal 945 0 1 - 0 0 Pohl Dennis 0 22
10 23 Rebling Christian 0 0 1 - 0 0 Waschke Tilmann 785 10
11 11 Wiesemann Tim 785 0 1 - 0 0 Reichardt Denise 0 24
12 25 Schütze Martin 0 0 1 - 0 0 Martin Annalena 782 12
13 13 Seyler Philipp 766 0 1 - 0 0 Witters Lilian 0 26

Round 2

M. No. Name Elo Pts. Result Pts. Name Elo No.
1 2 Weber Jakob 1162 1 1 - 0 1 Möller Xaver-Pascal 945 9
2 8 Starroske Friedrich 957 1 0 - 1 1 Skopp Jonathan 1109 3
3 4 Kasperczyk Cora 1088 1 ½ - ½ 1 Wiesemann Tim 785 11
4 13 Seyler Philipp 766 1 0 - 1 1 Kasperczyk Katrin 1008 5
5 6 Opherden Jana Ch. 982 1 1 - 0 1 Rebling Christian 0 23
6 14 Waschke Hannes 746 1 0 - 1 1 Kasperczyk Pia 963 7
7 10 Waschke Tilmann 785 0 0 - 1 1 Schütze Martin 0 25
8 20 Hühn Robert-Danilo 0 0 0 - 1 0 Hornig Leon Luca 1337 1
9 12 Martin Annalena 782 0 0 - 1 0 Ditter Henry 0 19
10 22 Pohl Dennis 0 0 0 - 1 0 Müller Jonas 732 15
11 16 Grosch Carlos 727 0 1 - 0 0 Khromova Maria 0 21
12 24 Reichardt Denise 0 0 0 - 1 0 Bachert Amaris 0 17
13 18 Brüheim Jonas 0 0 1 - 0 0 Witters Lilian 0 26

Round 3

M. No. Name Elo Pts. Result Pts. Name Elo No.
1 7 Kasperczyk Pia 963 2 0 - 1 2 Weber Jakob 1162 2
2 3 Skopp Jonathan 1109 2 1 - 0 2 Opherden Jana Ch. 982 6
3 5 Kasperczyk Katrin 1008 2 1 - 0 2 Schütze Martin 0 25
4 1 Hornig Leon Luca 1337 1 1 - 0 Kasperczyk Cora 1088 4
5 11 Wiesemann Tim 785 ½ - ½ 1 Starroske Friedrich 957 8
6 9 Möller Xaver-Pascal 945 1 1 - 0 1 Grosch Carlos 727 16
7 17 Bachert Amaris 0 1 0 - 1 1 Seyler Philipp 766 13
8 19 Ditter Henry 0 1 0 - 1 1 Waschke Hannes 746 14
9 15 Müller Jonas 732 1 0 - 1 1 Brüheim Jonas 0 18
10 23 Rebling Christian 0 1 0 - 1 0 Martin Annalena 782 12
11 22 Pohl Dennis 0 0 0 - 1 0 Waschke Tilmann 785 10
12 26 Witters Lilian 0 0 1 - 0 0 Hühn Robert-Danilo 0 20
13 21 Khromova Maria 0 0 1 - 0 0 Reichardt Denise 0 24

Round 4

M. No. Name Elo Pts. Result Pts. Name Elo No.
1 2 Weber Jakob 1162 3 1 - 0 3 Skopp Jonathan 1109 3
2 6 Opherden Jana Ch. 982 2 1 - 0 3 Kasperczyk Katrin 1008 5
3 13 Seyler Philipp 766 2 1 - 0 2 Hornig Leon Luca 1337 1
4 18 Brüheim Jonas 0 2 0 - 1 2 Kasperczyk Pia 963 7
5 14 Waschke Hannes 746 2 0 - 1 2 Möller Xaver-Pascal 945 9
6 25 Schütze Martin 0 2 0 - 1 2 Wiesemann Tim 785 11
7 4 Kasperczyk Cora 1088 0 - 1 Starroske Friedrich 957 8
8 10 Waschke Tilmann 785 1 ½ - ½ 1 Bachert Amaris 0 17
9 12 Martin Annalena 782 1 1 - 0 1 Khromova Maria 0 21
10 26 Witters Lilian 0 1 ½ - ½ 1 Müller Jonas 732 15
11 16 Grosch Carlos 727 1 ½ - ½ 1 Rebling Christian 0 23
12 20 Hühn Robert-Danilo 0 0 ½ - ½ 1 Ditter Henry 0 19
13 24 Reichardt Denise 0 0 0 - 1 0 Pohl Dennis 0 22

Round 5

M. No. Name Elo Pts. Result Pts. Name Elo No.
1 5 Kasperczyk Katrin 1008 3 0 - 1 4 Weber Jakob 1162 2
2 3 Skopp Jonathan 1109 3 1 - 0 3 Möller Xaver-Pascal 945 9
3 11 Wiesemann Tim 785 3 1 - 0 3 Opherden Jana Ch. 982 6
4 7 Kasperczyk Pia 963 3 1 - 0 3 Seyler Philipp 766 13
5 8 Starroske Friedrich 957 1 - 0 2 Waschke Hannes 746 14
6 1 Hornig Leon Luca 1337 2 1 - 0 2 Brüheim Jonas 0 18
7 12 Martin Annalena 782 2 ½ - ½ Witters Lilian 0 26
8 17 Bachert Amaris 0 0 - 1 2 Schütze Martin 0 25
9 23 Rebling Christian 0 1 - 0 Kasperczyk Cora 1088 4
10 19 Ditter Henry 0 0 - 1 Waschke Tilmann 785 10
11 15 Müller Jonas 732 1 - 0 Grosch Carlos 727 16
12 21 Khromova Maria 0 1 0 - 1 1 Pohl Dennis 0 22
13 24 Reichardt Denise 0 0 ½ - ½ ½ Hühn Robert-Danilo 0 20

Round 6

M. No. Name Elo Pts. Result Pts. Name Elo No.
1 2 Weber Jakob 1162 5 1 - 0 4 Wiesemann Tim 785 11
2 7 Kasperczyk Pia 963 4 0 - 1 4 Skopp Jonathan 1109 3
3 8 Starroske Friedrich 957 + - - 3 Hornig Leon Luca 1337 1
4 9 Möller Xaver-Pascal 945 3 0 - 1 3 Kasperczyk Katrin 1008 5
5 25 Schütze Martin 0 3 + - - 3 Seyler Philipp 766 13
6 6 Opherden Jana Ch. 982 3 1 - 0 Martin Annalena 782 12
7 10 Waschke Tilmann 785 1 - 0 Müller Jonas 732 15
8 18 Brüheim Jonas 0 2 1 - 0 Rebling Christian 0 23
9 22 Pohl Dennis 0 2 - - + 2 Waschke Hannes 746 14
10 26 Witters Lilian 0 2 + - - Ditter Henry 0 19
11 16 Grosch Carlos 727 1 - 0 Bachert Amaris 0 17
12 4 Kasperczyk Cora 1088 1 - 0 ½ Reichardt Denise 0 24
13 20 Hühn Robert-Danilo 0 1 1 - 0 1 Khromova Maria 0 21

Round 7

M. No. Name Elo Pts. Result Pts. Name Elo No.
1 8 Starroske Friedrich 957 0 - 1 6 Weber Jakob 1162 2
2 3 Skopp Jonathan 1109 5 1 - 0 4 Kasperczyk Katrin 1008 5
3 25 Schütze Martin 0 4 0 - 1 4 Opherden Jana Ch. 982 6
4 11 Wiesemann Tim 785 4 ½ - ½ 4 Kasperczyk Pia 963 7
5 10 Waschke Tilmann 785 ½ - ½ 3 Seyler Philipp 766 13
6 26 Witters Lilian 0 3 1 - 0 3 Möller Xaver-Pascal 945 9
7 14 Waschke Hannes 746 3 0 - 1 3 Brüheim Jonas 0 18
8 15 Müller Jonas 732 0 - 1 Kasperczyk Cora 1088 4
9 12 Martin Annalena 782 ½ - ½ Grosch Carlos 727 16
10 23 Rebling Christian 0 0 - 1 2 Hühn Robert-Danilo 0 20
11 22 Pohl Dennis 0 2 0 - 1 Ditter Henry 0 19
12 17 Bachert Amaris 0 1 bye  
13 1 Hornig Leon Luca 1337 3 0 not paired  
14 21 Khromova Maria 0 1 0 not paired  
15 24 Reichardt Denise 0 ½ 0 not paired  

Round 8

M. No. Name Elo Pts. Result Pts. Name Elo No.
1 2 Weber Jakob 1162 7 1 - 0 5 Opherden Jana Ch. 982 6
2 11 Wiesemann Tim 785 0 - 1 6 Skopp Jonathan 1109 3
3 7 Kasperczyk Pia 963 ½ - ½ Starroske Friedrich 957 8
4 5 Kasperczyk Katrin 1008 4 1 - 0 4 Witters Lilian 0 26
5 18 Brüheim Jonas 0 4 1 - 0 4 Waschke Tilmann 785 10
6 4 Kasperczyk Cora 1088 1 - 0 4 Schütze Martin 0 25
7 13 Seyler Philipp 766 0 - 1 3 Möller Xaver-Pascal 945 9
8 20 Hühn Robert-Danilo 0 3 0 - 1 3 Martin Annalena 782 12
9 16 Grosch Carlos 727 3 1 - 0 3 Waschke Hannes 746 14
10 19 Ditter Henry 0 ½ - ½ Müller Jonas 732 15
11 17 Bachert Amaris 0 ½ - ½ Rebling Christian 0 23
12 22 Pohl Dennis 0 2 1 bye  
13 1 Hornig Leon Luca 1337 3 0 not paired  
14 21 Khromova Maria 0 1 0 not paired  
15 24 Reichardt Denise 0 ½ 0 not paired  

Round 9

M. No. Name Elo Pts. Result Pts. Name Elo No.
1 18 Brüheim Jonas 0 5 0 - 1 8 Weber Jakob 1162 2
2 3 Skopp Jonathan 1109 7 0 - 1 Kasperczyk Cora 1088 4
3 8 Starroske Friedrich 957 5 0 - 1 5 Kasperczyk Katrin 1008 5
4 6 Opherden Jana Ch. 982 5 ½ - ½ 5 Kasperczyk Pia 963 7
5 10 Waschke Tilmann 785 4 0 - 1 Wiesemann Tim 785 11
6 9 Möller Xaver-Pascal 945 4 1 - 0 4 Martin Annalena 782 12
7 25 Schütze Martin 0 4 1 - 0 4 Grosch Carlos 727 16
8 26 Witters Lilian 0 4 1 - 0 3 Bachert Amaris 0 17
9 13 Seyler Philipp 766 1 - 0 3 Ditter Henry 0 19
10 14 Waschke Hannes 746 3 1 - 0 3 Pohl Dennis 0 22
11 15 Müller Jonas 732 3 1 - 0 3 Hühn Robert-Danilo 0 20
12 23 Rebling Christian 0 3 1 bye  
13 1 Hornig Leon Luca 1337 3 0 not paired  
14 21 Khromova Maria 0 1 0 not paired  
15 24 Reichardt Denise 0 ½ 0 not paired  

Players ranking

Rk. No.Ini. Name FED Elo Club Pts.  Des 1   Des 2   Des 3 
1 2 Weber Jakob GER 1162 ESV Lok Sömmerda 9 48 37 48,00
2 3 Skopp Jonathan GER 1109 SV Grün-Weiß Straußfurt 7 50,5 37,5 36,00
3 5 Kasperczyk Katrin GER 1008 ESV Lok Sömmerda 6 50 36,5 28,50
4 6 Opherden Jana Ch. GER 982 ESV Lok Sömmerda 5,5 48,5 36 24,25
5 7 Kasperczyk Pia GER 963 ESV Lok Sömmerda 5,5 48 36 24,25
6 11 Wiesemann Tim GER 785 ESV Lok Sömmerda 5,5 47,5 36,5 23,75
7 4 Kasperczyk Cora GER 1088 ESV Lok Sömmerda 5,5 38,5 29,5 22,75
8 8 Starroske Friedrich GER 957 SV Grün-Weiß Straußfurt 5 49,5 38 21,50
9 9 Möller Xaver-Pascal GER 945 ESV Lok Sömmerda 5 46 34 19,50
10 18 Brüheim Jonas GER 0 ESV Lok Sömmerda 5 45 32,5 19,50
11 25 Schütze Martin GER 0 SV Grün-Weiß Straußfurt 5 41,5 33 19,00
12 26 Witters Lilian GER 0 SV Grün-Weiß Straußfurt 5 38 29,5 19,00
13 13 Seyler Philipp GER 766 ESV Lok Sömmerda 4,5 41,5 33 17,50
14 15 Müller Jonas GER 732 ESV Lok Sömmerda 4 41,5 29,5 14,00
15 14 Waschke Hannes GER 746 ESV Lok Sömmerda 4 39 30,5 15,00
16 23 Rebling Christian GER 0 SV Grün-Weiß Straußfurt 4 36,5 28,5 16,25
17 10 Waschke Tilmann GER 785 ESV Lok Sömmerda 4 36,5 28,5 14,25
18 16 Grosch Carlos GER 727 ESV Lok Sömmerda 4 36,5 27 12,25
19 12 Martin Annalena GER 782 SV Grün-Weiß Straußfurt 4 36 28 13,25
20 1 Hornig Leon Luca GER 1337 ESV Lok Sömmerda 3 41 32,5 13,50
21 19 Ditter Henry - 0 ESV Lok Sömmerda 3 36 27,5 10,50
22 17 Bachert Amaris GER 0 ESV Lok Sömmerda 3 35,5 28 8,25
23 20 Hühn Robert-Danilo GER 0 ESV Lok Sömmerda 3 34,5 27 8,75
24 22 Pohl Dennis - 0 SV Grün-Weiß Straußfurt 3 31,5 24,5 7,50
25 21 Khromova Maria GER 0 ESV Lok Sömmerda 1 28 21,5 2,00
26 24 Reichardt Denise GER 0 ESV Lok Sömmerda 0,5 28 21 1,50
+ Create your own database.
+ Upload your own .pgn files to your database.
+ Save your analysis in the openings section and create your repertoire.
+ Solve puzzles from real games with a specific opening.
+ Solve unlimited puzzles and have a puzzle rating.
FREE