Victoria Chess Club OPEN RAPID PLAY

Chess tournament overview

Country: Seychelles
Tournament date: 2016-06-18 to 2016-06-18
Tournament place: Exiles Club, Victoria (See on the map)
Tournament registration: (Search in Google)
Game time: 15min
Valid for ELO: Tournament not valid for ELO

Organizer of the chess tournament and contact

Organizer: Victoria Chess Club

Schedule: Victoria Chess Club OPEN RAPID PLAY

Round Date Time
1 unknown
2 unknown
3 unknown
4 unknown
5 unknown
6 unknown
7 unknown

Players registered in Victoria Chess Club OPEN RAPID PLAY

No. Country Title Name Elo FIDE Elo National Variation
1 STRATONOWITSCH ANDRE 0 0 0
2 STRAVENS ROBERT 0 0 0
3 BALABANOV ANDREI 0 0 0
4 Nalletamby Samuel 0 0 0
5 SINGIREDDY Subash 0 0 0
6 Santillan Reygene 0 0 0
7 HOAREAU ELZA 0 0 0
8 Moisieiev Mykyta 0 0 0
9 Vital Keith 0 0 0
10 Balette Dominic 0 0 0
11 Kannan Sunjai 0 0 0
12 moodely satya 0 0 0
13 Eremeev Ivan 0 0 0
14 Mirnov Egor 0 0 0

Players starting rank

Initial rank Country Title Name FIDE elo National elo Variation
1 STRATONOWITSCH ANDRE 0 0 0
2 STRAVENS ROBERT 0 0 0
3 BALABANOV ANDREI 0 0 0
4 Nalletamby Samuel 0 0 0
5 SINGIREDDY Subash 0 0 0
6 Santillan Reygene 0 0 0
7 HOAREAU ELZA 0 0 0
8 Moisieiev Mykyta 0 0 0
9 Vital Keith 0 0 0
10 Balette Dominic 0 0 0
11 Kannan Sunjai 0 0 0
12 moodely satya 0 0 0
13 Eremeev Ivan 0 0 0
14 Mirnov Egor 0 0 0

Players starting rank

No. Titulo Nombre FIDE-ID FED Elo
1 STRATONOWITSCH ANDRE 24613959 SEY 2125
2 STRAVENS ROBERT 9800433 SEY 1659
3 BALABANOV ANDREI 128131671 FID 1618
4 Nalletamby Samuel 9800379 Sey 1538
5 SINGIREDDY Subash 128131653 Sey 1511
6 Santillan Reygene 115201948 FID 1498
7 HOAREAU ELZA 9800298 SEY 1444
8 Moisieiev Mykyta sey 1350
9 Vital Keith Sey 1350
10 Balette Dominic sey 1200
11 Kannan Sunjai Sey 1200
12 moodely satya sey 1200
13 Eremeev Ivan ENG 1000
14 Mirnov Egor sey 1000

Round 1

M. No. Name Elo Pts. Result Pts. Name Elo No.
1 8 Moisieiev Mykyta 1350 0 0 - 1 0 STRATONOWITSCH ANDRE 2125 1
2 2 STRAVENS ROBERT 1659 0 0 - 1 0 Vital Keith 1350 9
3 10 Balette Dominic 1200 0 0 - 1 0 BALABANOV ANDREI 1618 3
4 4 Nalletamby Samuel 1538 0 + - - 0 Kannan Sunjai 1200 11
5 12 moodely satya 1200 0 0 - 1 0 SINGIREDDY Subash 1511 5
6 6 Santillan Reygene 1498 0 1 - 0 0 Eremeev Ivan 1000 13
7 14 Mirnov Egor 1000 0 0 - 1 0 HOAREAU ELZA 1444 7

Round 2

M. No. Name Elo Pts. Result Pts. Name Elo No.
1 1 STRATONOWITSCH ANDRE 2125 1 1 - 0 1 SINGIREDDY Subash 1511 5
2 3 BALABANOV ANDREI 1618 1 0 - 1 1 Santillan Reygene 1498 6
3 7 HOAREAU ELZA 1444 1 0 - 1 1 Nalletamby Samuel 1538 4
4 9 Vital Keith 1350 1 ½ - ½ 0 Moisieiev Mykyta 1350 8
5 12 moodely satya 1200 0 0 - 1 0 STRAVENS ROBERT 1659 2
6 13 Eremeev Ivan 1000 0 1 - 0 0 Balette Dominic 1200 10
7 14 Mirnov Egor 1000 0 1 bye
8 11 Kannan Sunjai 1200 0 0 not paired

Round 3

M. No. Name Elo Pts. Result Pts. Name Elo No.
1 4 Nalletamby Samuel 1538 2 0 - 1 2 STRATONOWITSCH ANDRE 2125 1
2 6 Santillan Reygene 1498 2 1 - 0 Vital Keith 1350 9
3 2 STRAVENS ROBERT 1659 1 1 - 0 1 HOAREAU ELZA 1444 7
4 13 Eremeev Ivan 1000 1 0 - 1 1 BALABANOV ANDREI 1618 3
5 5 SINGIREDDY Subash 1511 1 1 - 0 1 Mirnov Egor 1000 14
6 8 Moisieiev Mykyta 1350 ½ 1 - 0 0 moodely satya 1200 12
7 10 Balette Dominic 1200 0 1 bye
8 11 Kannan Sunjai 1200 0 0 not paired

Round 4

M. No. Name Elo Pts. Result Pts. Name Elo No.
1 1 STRATONOWITSCH ANDRE 2125 3 1 - 0 3 Santillan Reygene 1498 6
2 5 SINGIREDDY Subash 1511 2 0 - 1 2 STRAVENS ROBERT 1659 2
3 3 BALABANOV ANDREI 1618 2 1 - 0 2 Nalletamby Samuel 1538 4
4 7 HOAREAU ELZA 1444 1 1 - 0 Moisieiev Mykyta 1350 8
5 9 Vital Keith 1350 0 - 1 1 Balette Dominic 1200 10
6 14 Mirnov Egor 1000 1 0 - 1 1 Eremeev Ivan 1000 13
7 12 moodely satya 1200 0 1 bye
8 11 Kannan Sunjai 1200 0 0 not paired

Round 5

M. No. Name Elo Pts. Result Pts. Name Elo No.
1 3 BALABANOV ANDREI 1618 3 0 - 1 4 STRATONOWITSCH ANDRE 2125 1
2 2 STRAVENS ROBERT 1659 3 1 - 0 3 Santillan Reygene 1498 6
3 4 Nalletamby Samuel 1538 2 1 - 0 2 SINGIREDDY Subash 1511 5
4 10 Balette Dominic 1200 2 1 - 0 2 HOAREAU ELZA 1444 7
5 13 Eremeev Ivan 1000 2 0 - 1 Vital Keith 1350 9
6 12 moodely satya 1200 1 1 - 0 1 Mirnov Egor 1000 14
7 8 Moisieiev Mykyta 1350 1 bye
8 11 Kannan Sunjai 1200 0 0 not paired

Round 6

M. No. Name Elo Pts. Result Pts. Name Elo No.
1 1 STRATONOWITSCH ANDRE 2125 5 1 - 0 4 STRAVENS ROBERT 1659 2
2 6 Santillan Reygene 1498 3 1 - 0 3 Nalletamby Samuel 1538 4
3 8 Moisieiev Mykyta 1350 0 - 1 3 BALABANOV ANDREI 1618 3
4 5 SINGIREDDY Subash 1511 2 1 - 0 3 Balette Dominic 1200 10
5 9 Vital Keith 1350 1 - 0 1 Mirnov Egor 1000 14
6 7 HOAREAU ELZA 1444 2 1 - 0 2 moodely satya 1200 12
7 13 Eremeev Ivan 1000 2 1 bye
8 11 Kannan Sunjai 1200 0 0 not paired

Round 7

M. No. Name Elo Pts. Result Pts. Name Elo No.
1 9 Vital Keith 1350 0 - 1 6 STRATONOWITSCH ANDRE 2125 1
2 2 STRAVENS ROBERT 1659 4 1 - 0 4 BALABANOV ANDREI 1618 3
3 6 Santillan Reygene 1498 4 0 - 1 3 SINGIREDDY Subash 1511 5
4 4 Nalletamby Samuel 1538 3 1 - 0 3 Eremeev Ivan 1000 13
5 10 Balette Dominic 1200 3 0 - 1 2 moodely satya 1200 12
6 14 Mirnov Egor 1000 1 0 - 1 Moisieiev Mykyta 1350 8
7 7 HOAREAU ELZA 1444 3 1 bye
8 11 Kannan Sunjai 1200 0 0 not paired

Players ranking

Rk. No.Ini. Name FED Elo Pts.  Des 1   Des 2   Des 3 
1 1 STRATONOWITSCH ANDRE SEY 2125 7,0 0,0 19,0 7
2 2 STRAVENS ROBERT SEY 1659 5,0 0,0 19,0 5
3 6 Santillan Reygene FID 1498 4,0 0,0 20,0 4
4 4 Nalletamby Samuel Sey 1538 4,0 0,0 18,5 3
5 3 BALABANOV ANDREI FID 1618 4,0 0,0 18,0 4
6 5 SINGIREDDY Subash Sey 1511 4,0 0,0 17,5 4
7 7 HOAREAU ELZA SEY 1444 4,0 0,0 14,5 3
8 9 Vital Keith Sey 1350 3,5 0,5 17,0 3
9 8 Moisieiev Mykyta sey 1350 3,5 0,5 16,0 2
10 13 Eremeev Ivan ENG 1000 3,0 0,0 16,0 2
11 12 moodely satya sey 1200 3,0 0,0 14,5 2
12 10 Balette Dominic sey 1200 3,0 0,0 16,0 2
13 14 Mirnov Egor sey 1000 1,0 0,0 15,0 0
14 11 Kannan Sunjai Sey 1200 0,0 0,0 12,5 0