XVII Šachmatų festivalis "Jūros šventė 2020" A turnyras ICCF didmeistrio, FIDE meistro Boriso Rumiancevo atminimui

Chess tournament overview

Country: Lithuania
Tournament date: 2020-07-20 to 2020-07-26
Tournament place: Klaipėdos universitetas, Herkaus Manto g. 84, Klaipėda (See on the map)
Tournament registration: (Search in Google)
Game time: STANDARD 90 min/40 moves + 30 min/end + 30 sec starting from move 1
Valid for ELO: Elo FIDE

Organizer of the chess tournament and contact

Organizer: Klaipėdos sporto projektai, KU, ŠK Bokštas, Klaipėdos miesto šachmatų federacija

Schedule: XVII Šachmatų festivalis "Jūros šventė 2020" A turnyras ICCF didmeistrio, FIDE meistro Boriso Rumiancevo atminimui

Round Date Time
1 2020/07/20 16.00
2 2020/07/21 10.00
3 2020/07/22 10.00
4 2020/07/23 10.00
5 2020/07/24 10.00
6 2020/07/25 10.00
7 2020/07/26 10.00

Players registered in XVII Šachmatų festivalis "Jūros šventė 2020" A turnyras ICCF didmeistrio, FIDE meistro Boriso Rumiancevo atminimui

No. Country Title Name Elo FIDE Elo National Variation
1 LTU IM Laurusas Tomas 2511 0 3
2 LTU FM Juksta Karolis 2366 0 3
3 LTU IM Kaunas Kestutis 2178 0 -14
4 LTU Stremavicius Pijus 2163 0 8
5 LTU Vardanyan Aras 2163 0 -27
6 LTU Butvilas Aistis 2103 0 -68
7 LTU Salna Aleksandras 2055 0 21
8 LTU Pidluznij Gleb 2042 0 2
9 LTU Jablokov Dmitrij 1962 0 18
10 LTU Boyajyan David 1949 0 -6
11 LTU Paulauskas Andrius 1904 0 19
12 LTU AIM Greicius Pijus 1893 0 6
13 LAT Golsta Madara 1853 0 22
14 LTU Zirnovas Martynas 1801 0 7
15 LTU Pocius Vaclovas 1714 0 -12
16 LTU Bazilius Augustinas 1675 0 -33
17 LTU Pakalniskis Romas 1653 0 -33
18 LAT Tolmacevs Artjoms 1644 0 26
19 LAT Savicevs Arsenijs 1623 0 72
20 LAT Milovs Daniels 1592 0 -8
21 LTU Barsciauskas Gintautas 1575 0 11
22 LTU Piksrys Rutenis 1532 0 16
23 LTU Januseviciute Donata 1520 0 2
24 LTU Luksas Jonas 1519 0 -33
25 LTU Viliusis Neimantas 1461 0 -21
26 LTU Scekaciov Rostislav 1458 0 16
27 LAT Aleidzans Vadims 1418 0 34
28 POL Ullrich Karol 1404 0 43
29 LAT Tolmacevs Romans 1132 0 -10
30 LTU Kozlov Dominyk 0 0 0
31 LAT Tolmaceva Alona 0 0 0
32 LAT Tolmaceva Alona 0 0 0
33 LAT Tolmaceva Alona 0 0 0
34 LAT Tolmaceva Alona 0 0 0

Players starting rank

Initial rank Country Title Name FIDE elo National elo Variation
1 LTU IM Laurusas Tomas 2511 0 3
2 LTU FM Juksta Karolis 2366 0 3
3 LTU IM Kaunas Kestutis 2178 0 -14
4 LTU Stremavicius Pijus 2163 0 8
5 LTU Vardanyan Aras 2163 0 -27
6 LTU Butvilas Aistis 2103 0 -68
7 LTU Salna Aleksandras 2055 0 21
8 LTU Pidluznij Gleb 2042 0 2
9 LTU Jablokov Dmitrij 1962 0 18
10 LTU Boyajyan David 1949 0 -6
11 LTU Paulauskas Andrius 1904 0 19
12 LTU AIM Greicius Pijus 1893 0 6
13 LAT Golsta Madara 1853 0 22
14 LTU Zirnovas Martynas 1801 0 7
15 LTU Pocius Vaclovas 1714 0 -12
16 LTU Bazilius Augustinas 1675 0 -33
17 LTU Pakalniskis Romas 1653 0 -33
18 LAT Tolmacevs Artjoms 1644 0 26
19 LAT Savicevs Arsenijs 1623 0 72
20 LAT Milovs Daniels 1592 0 -8
21 LTU Barsciauskas Gintautas 1575 0 11
22 LTU Piksrys Rutenis 1532 0 16
23 LTU Januseviciute Donata 1520 0 2
24 LTU Luksas Jonas 1519 0 -33
25 LTU Viliusis Neimantas 1461 0 -21
26 LTU Scekaciov Rostislav 1458 0 16
27 LAT Aleidzans Vadims 1418 0 34
28 POL Ullrich Karol 1404 0 43
29 LAT Tolmacevs Romans 1132 0 -10
30 LTU Kozlov Dominyk 0 0 0
31 LAT Tolmaceva Alona 0 0 0
32 LAT Tolmaceva Alona 0 0 0
33 LAT Tolmaceva Alona 0 0 0
34 LAT Tolmaceva Alona 0 0 0

Players starting rank

No.   Titulo Nombre FIDE-ID FIDE sexo Tipo Club/Ciudad
1 IM Laurusas Tomas 12803731 2511 Kaunas
2 FM Juksta Karolis 12809039 2366 U18 Kaunas
3 IM Kaunas Kestutis 12800139 2178 S60 Kaunas
4 Stremavicius Pijus 12812730 2163 U18 Kaunas
5 Vardanyan Aras 12808792 2163 Vilnius
6 Butvilas Aistis 12810517 2103 U18 Kaunas
7 Salna Aleksandras 12807575 2055 Vilnius
8 Pidluznij Gleb 12817082 2042 U18 Klaipėda
9 Jablokov Dmitrij 12811289 1962 U18 Klaipėda
10 Boyajyan David 12812617 1949 U18 Kaunas
11 Paulauskas Andrius 12807346 1904 Vilnius
12 AIM Greicius Pijus 12819093 1893 U18 Jurbarkas
13 Golsta Madara 11607386 1853 w U18 Rīga
14 Zirnovas Martynas 12803880 1801 Klaipėda
15 Pocius Vaclovas 12811300 1714 Klaipėda
16 Bazilius Augustinas 12832251 1675 U18 Vilnius
17 Pakalniskis Romas 12803146 1653 Klaipėda
18 Tolmacevs Artjoms 11617519 1644 U18 Rīga
19 Savicevs Arsenijs 11617489 1623 U18 Rīga
20 Milovs Daniels 11623187 1592 Jūrmala
21 Barsciauskas Gintautas 12802590 1575 S60 Klaipėda
22 Piksrys Rutenis 12823589 1532 S60 Klaipėda
23 Januseviciute Donata 12803669 1520 w S60 Klaipėda
24 Luksas Jonas 12816833 1519 S60 Klaipėda
25 Viliusis Neimantas 12824534 1461 U18 Tauragė
26 Scekaciov Rostislav 12827363 1458 U18 Klaipėda
27 Aleidzans Vadims 11617608 1418 U18 Rīga
28 Ullrich Karol 21818487 1404 U18 Wieża Kórnicka
29 Tolmacevs Romans 11618590 1132 U18 Rīga
30 Kozlov Dominyk 12845566 0 Vilnius
31 Tolmaceva Alona 11622938 0 w U18 Rīga

Round 1

Round 2

M. No.   Name Elo Pts. Result Pts. Name Elo  B No.
1 15 Pocius Vaclovas 1714 0 0 - 1 0 IM Laurusas Tomas 2511 1
2 2 FM Juksta Karolis 2366 0 1 - 0 0 Bazilius Augustinas 1675 16
3 4 Stremavicius Pijus 2163 0 1 - 0 0 Tolmacevs Artjoms 1644 18
4 20 Milovs Daniels 1592 0 0 - 1 0 Vardanyan Aras 2163 5
5 6 Butvilas Aistis 2103 0 1 - 0 0 Barsciauskas Gintautas 1575 21
6 22 Piksrys Rutenis 1532 0 0 - 1 0 Salna Aleksandras 2055 7
7 8 Pidluznij Gleb 2042 0 0 - 1 0 Januseviciute Donata 1520 23
8 24 Luksas Jonas 1519 0 0 - 1 0 Jablokov Dmitrij 1962 9
9 10 Boyajyan David 1949 0 1 - 0 0 Viliusis Neimantas 1461 25
10 26 Scekaciov Rostislav 1458 0 ½ - ½ 0 Paulauskas Andrius 1904 11
11 12 AIM Greicius Pijus 1893 0 1 - 0 0 Aleidzans Vadims 1418 27
12 29 Tolmacevs Romans 1132 0 0 - 1 0 Golsta Madara 1853 13
13 17 Pakalniskis Romas *) 1653 0 0 - 1 0 IM Kaunas Kestutis 2178 3
14 14 Zirnovas Martynas 1801 0 1 - 0 0 Kozlov Dominyk 0 30
15 31 Tolmaceva Alona 0 0 1 bye  
16 19 Savicevs Arsenijs 1623 0 ½ not paired  
17 28 Ullrich Karol 1404 0 ½ not paired  

Round 3

M. No.   Name Elo Pts. Result Pts. Name Elo  B No.
1 1 IM Laurusas Tomas 2511 1 1 - 0 1 Boyajyan David 1949 10
2 9 Jablokov Dmitrij 1962 1 1 - 0 1 FM Juksta Karolis 2366 2
3 3 IM Kaunas Kestutis 2178 1 ½ - ½ 1 AIM Greicius Pijus 1893 12
4 13 Golsta Madara 1853 1 0 - 1 1 Stremavicius Pijus 2163 4
5 5 Vardanyan Aras 2163 1 0 - 1 1 Zirnovas Martynas 1801 14
6 23 Januseviciute Donata 1520 1 0 - 1 1 Butvilas Aistis 2103 6
7 7 Salna Aleksandras 2055 1 1 - 0 1 Tolmaceva Alona 0 31
8 11 Paulauskas Andrius 1904 ½ 1 - 0 ½ Ullrich Karol 1404 28
9 8 Pidluznij Gleb 2042 0 1 - 0 ½ Scekaciov Rostislav 1458 26
10 25 Viliusis Neimantas 1461 0 0 - 1 0 Pocius Vaclovas 1714 15
11 16 Bazilius Augustinas 1675 0 0 - 1 0 Piksrys Rutenis 1532 22
12 18 Tolmacevs Artjoms 1644 0 1 - 0 0 Luksas Jonas 1519 24
13 27 Aleidzans Vadims 1418 0 ½ - ½ 0 Pakalniskis Romas *) 1653 17
14 30 Kozlov Dominyk 0 0 0 - 1 0 Milovs Daniels 1592 20
15 21 Barsciauskas Gintautas 1575 0 1 - 0 0 Tolmacevs Romans 1132 29
16 19 Savicevs Arsenijs 1623 ½ ½ not paired  

Round 4

M. No.   Name Elo Pts. Result Pts. Name Elo  B No.
1 14 Zirnovas Martynas 1801 2 0 - 1 2 IM Laurusas Tomas 2511 1
2 4 Stremavicius Pijus 2163 2 1 - 0 2 Salna Aleksandras 2055 7
3 6 Butvilas Aistis 2103 2 ½ - ½ 2 Jablokov Dmitrij 1962 9
4 12 AIM Greicius Pijus 1893 0 - 1 Paulauskas Andrius 1904 11
5 2 FM Juksta Karolis 2366 1 1 - 0 IM Kaunas Kestutis 2178 3
6 19 Savicevs Arsenijs 1623 1 0 - 1 1 Vardanyan Aras 2163 5
7 20 Milovs Daniels 1592 1 0 - 1 1 Pidluznij Gleb 2042 8
8 10 Boyajyan David 1949 1 1 - 0 1 Barsciauskas Gintautas 1575 21
9 22 Piksrys Rutenis 1532 1 0 - 1 1 Golsta Madara 1853 13
10 15 Pocius Vaclovas 1714 1 1 - 0 1 Januseviciute Donata 1520 23
11 31 Tolmaceva Alona 0 1 0 - 1 1 Tolmacevs Artjoms 1644 18
12 26 Scekaciov Rostislav 1458 ½ 1 - 0 ½ Aleidzans Vadims 1418 27
13 28 Ullrich Karol 1404 ½ ½ - ½ ½ Pakalniskis Romas *) 1653 17
14 29 Tolmacevs Romans 1132 0 0 - 1 0 Bazilius Augustinas 1675 16
15 24 Luksas Jonas 1519 0 ½ - ½ 0 Viliusis Neimantas 1461 25
16 30 Kozlov Dominyk 0 0 1 bye  

Round 5

M. No.   Name Elo Pts. Result Pts. Name Elo  B No.
1 1 IM Laurusas Tomas 2511 3 1 - 0 3 Stremavicius Pijus 2163 4
2 11 Paulauskas Andrius 1904 1 - 0 Butvilas Aistis 2103 6
3 9 Jablokov Dmitrij 1962 ½ - ½ 2 Boyajyan David 1949 10
4 13 Golsta Madara 1853 2 0 - 1 2 FM Juksta Karolis 2366 2
5 5 Vardanyan Aras 2163 2 1 - 0 2 Pocius Vaclovas 1714 15
6 7 Salna Aleksandras 2055 2 1 - 0 2 Zirnovas Martynas 1801 14
7 18 Tolmacevs Artjoms 1644 2 ½ - ½ 2 Pidluznij Gleb 2042 8
8 3 IM Kaunas Kestutis 2178 1 - 0 Scekaciov Rostislav 1458 26
9 16 Bazilius Augustinas 1675 1 0 - 1 AIM Greicius Pijus 1893 12
10 23 Januseviciute Donata 1520 1 0 - 1 1 Savicevs Arsenijs 1623 19
11 28 Ullrich Karol 1404 1 ½ - ½ 1 Milovs Daniels 1592 20
12 21 Barsciauskas Gintautas 1575 1 1 - 0 1 Kozlov Dominyk 0 30
13 17 Pakalniskis Romas *) 1653 1 0 - 1 1 Piksrys Rutenis 1532 22
14 25 Viliusis Neimantas 1461 ½ 1 - 0 1 Tolmaceva Alona 0 31
15 27 Aleidzans Vadims 1418 ½ 1 - 0 ½ Luksas Jonas 1519 24
16 29 Tolmacevs Romans 1132 0 1 bye  

Round 6

M. No.   Name Elo Pts. Result Pts. Name Elo  B No.
1 11 Paulauskas Andrius 1904 0 - 1 4 IM Laurusas Tomas 2511 1
2 2 FM Juksta Karolis 2366 3 1 - 0 3 Vardanyan Aras 2163 5
3 4 Stremavicius Pijus 2163 3 1 - 0 3 Jablokov Dmitrij 1962 9
4 6 Butvilas Aistis 2103 0 - 1 3 Salna Aleksandras 2055 7
5 8 Pidluznij Gleb 2042 1 - 0 IM Kaunas Kestutis 2178 3
6 12 AIM Greicius Pijus 1893 1 - 0 Tolmacevs Artjoms 1644 18
7 10 Boyajyan David 1949 0 - 1 2 Golsta Madara 1853 13
8 14 Zirnovas Martynas 1801 2 0 - 1 2 Savicevs Arsenijs 1623 19
9 15 Pocius Vaclovas 1714 2 0 - 1 2 Barsciauskas Gintautas 1575 21
10 22 Piksrys Rutenis 1532 2 0 - 1 Aleidzans Vadims 1418 27
11 20 Milovs Daniels 1592 - - + Viliusis Neimantas 1461 25
12 26 Scekaciov Rostislav 1458 ½ - ½ Ullrich Karol 1404 28
13 31 Tolmaceva Alona 0 1 0 - 1 1 Pakalniskis Romas *) 1653 17
14 30 Kozlov Dominyk 0 1 0 - 1 1 Bazilius Augustinas 1675 16
15 24 Luksas Jonas 1519 ½ 0 - 1 1 Januseviciute Donata 1520 23
16 29 Tolmacevs Romans 1132 1 0 not paired  

Round 7

M. No.   Name Elo Pts. Result Pts. Name Elo  B No.
1 1 IM Laurusas Tomas 2511 5 1 - 0 4 Salna Aleksandras 2055 7
2 4 Stremavicius Pijus 2163 4 0 - 1 4 FM Juksta Karolis 2366 2
3 8 Pidluznij Gleb 2042 1 - 0 AIM Greicius Pijus 1893 12
4 5 Vardanyan Aras 2163 3 1 - 0 Paulauskas Andrius 1904 11
5 19 Savicevs Arsenijs 1623 3 ½ - ½ 3 Jablokov Dmitrij 1962 9
6 13 Golsta Madara 1853 3 1 - 0 3 Barsciauskas Gintautas 1575 21
7 3 IM Kaunas Kestutis 2178 1 - 0 Viliusis Neimantas 1461 25
8 18 Tolmacevs Artjoms 1644 0 - 1 Butvilas Aistis 2103 6
9 27 Aleidzans Vadims 1418 0 - 1 Boyajyan David 1949 10
10 28 Ullrich Karol 1404 2 ½ - ½ 2 Pocius Vaclovas 1714 15
11 16 Bazilius Augustinas 1675 2 1 - 0 2 Scekaciov Rostislav 1458 26
12 23 Januseviciute Donata 1520 2 0 - 1 2 Piksrys Rutenis 1532 22
13 17 Pakalniskis Romas *) 1653 2 0 - 1 2 Zirnovas Martynas 1801 14
14 31 Tolmaceva Alona 0 1 1 - 0 1 Kozlov Dominyk 0 30
15 24 Luksas Jonas 1519 ½ 1 bye  
16 20 Milovs Daniels 1592 0 not paired  
17 29 Tolmacevs Romans 1132 1 0 not paired  

Round 8

M. No.   Name Elo Pts. Result Pts. Name Elo  B No.
1 2 FM Juksta Karolis 2366 5 ½ - ½ 6 IM Laurusas Tomas 2511 1
2 13 Golsta Madara 1853 4 0 - 1 Pidluznij Gleb 2042 8
3 7 Salna Aleksandras 2055 4 1 - 0 4 Vardanyan Aras 2163 5
4 10 Boyajyan David 1949 ½ - ½ 4 Stremavicius Pijus 2163 4
5 11 Paulauskas Andrius 1904 ½ - ½ IM Kaunas Kestutis 2178 3
6 6 Butvilas Aistis 2103 ½ - ½ Savicevs Arsenijs 1623 19
7 9 Jablokov Dmitrij 1962 ½ - ½ AIM Greicius Pijus 1893 12
8 14 Zirnovas Martynas 1801 3 1 - 0 3 Piksrys Rutenis 1532 22
9 21 Barsciauskas Gintautas 1575 3 ½ - ½ 3 Bazilius Augustinas 1675 16
10 15 Pocius Vaclovas 1714 1 - 0 Aleidzans Vadims 1418 27
11 25 Viliusis Neimantas 1461 0 - 1 Tolmacevs Artjoms 1644 18
12 23 Januseviciute Donata 1520 2 ½ - ½ Ullrich Karol 1404 28
13 26 Scekaciov Rostislav 1458 2 1 - 0 2 Tolmaceva Alona 0 31
14 30 Kozlov Dominyk 0 1 - - + Luksas Jonas 1519 24
15 17 Pakalniskis Romas *) 1653 2 1 bye  
16 20 Milovs Daniels 1592 0 not paired  
17 29 Tolmacevs Romans 1132 1 0 not paired  

Players ranking

Rk. No.Ini.   Name Tipo sexo FED FIDE Club/City Pts.  Des 1   Des 2   Des 3   Des 4   Des 5  K elo+/-
1 1 IM Laurusas Tomas LTU 2511 Kaunas 6,5 66,0 27,0 23,0 19,0 30,5 10 3,2
2 8 Pidluznij Gleb U18 LTU 2042 Klaipėda 5,5 56,0 21,5 18,5 15,5 24,0 40 2,0
3 2 FM Juksta Karolis U18 LTU 2366 Kaunas 5,5 54,0 27,0 23,0 19,0 30,5 20 3,4
4 7 Salna Aleksandras LTU 2055 Vilnius 5,0 50,0 26,0 23,0 19,0 27,5 20 21,2
5 4 Stremavicius Pijus U18 LTU 2163 Kaunas 4,5 46,0 29,0 25,0 21,0 32,5 40 7,6
6 12 AIM Greicius Pijus U18 LTU 1893 Jurbarkas 4,0 42,0 24,5 21,0 17,5 27,0 40 6,0
7 13 Golsta Madara U18 w LAT 1853 Rīga 4,0 40,0 26,0 23,0 19,5 28,0 40 21,6
8 5 Vardanyan Aras LTU 2163 Vilnius 4,0 40,0 26,0 22,5 18,5 29,0 20 -27,4
9 9 Jablokov Dmitrij U18 LTU 1962 Klaipėda 4,0 40,0 26,0 22,0 18,0 27,5 40 18,0
10 11 Paulauskas Andrius LTU 1904 Vilnius 4,0 40,0 25,5 22,5 18,5 28,5 20 19,4
11 14 Zirnovas Martynas LTU 1801 Klaipėda 4,0 40,0 25,0 22,5 19,5 26,0 20 7,4
12 10 Boyajyan David U18 LTU 1949 Kaunas 4,0 40,0 25,0 22,5 19,0 27,0 40 -6,4
13 3 IM Kaunas Kestutis S60 LTU 2178 Kaunas 4,0 40,0 24,5 22,0 19,0 26,5 10 -13,7
14 19 Savicevs Arsenijs U18 LAT 1623 Rīga 4,0 40,0 23,0 19,5 16,0 25,5 40 72,4
15 6 Butvilas Aistis U18 LTU 2103 Kaunas 4,0 38,0 24,0 20,5 17,0 26,5 40 -68,0
16 15 Pocius Vaclovas LTU 1714 Klaipėda 3,5 36,0 22,0 19,5 17,0 24,0 20 -12,4
17 16 Bazilius Augustinas U18 LTU 1675 Vilnius 3,5 36,0 21,0 19,0 16,0 22,0 40 -33,2
18 18 Tolmacevs Artjoms U18 LAT 1644 Rīga 3,5 34,0 21,5 20,0 18,0 23,0 40 26,4
19 21 Barsciauskas Gintautas S60 LTU 1575 Klaipėda 3,5 34,0 21,0 19,0 15,5 22,0 20 11,2
20 17 Pakalniskis Romas LTU 1653 Klaipėda 3,0 32,0 18,5 16,5 14,0 20,0 20 -32,8
21 22 Piksrys Rutenis S60 LTU 1532 Klaipėda 3,0 30,0 21,5 19,0 16,5 24,0 20 15,8
22 28 Ullrich Karol U18 POL 1404 Wieża Kórnicka 3,0 29,0 19,5 17,0 14,0 22,0 40 42,8
23 26 Scekaciov Rostislav U18 LTU 1458 Klaipėda 3,0 28,0 22,5 20,0 17,0 24,0 40 16,0
24 25 Viliusis Neimantas U18 LTU 1461 Tauragė 2,5 26,0 19,0 17,5 15,0 20,5 40 -21,2
25 23 Januseviciute Donata S60 w LTU 1520 Klaipėda 2,5 24,0 23,0 20,0 17,0 24,5 20 1,8
26 27 Aleidzans Vadims U18 LAT 1418 Rīga 2,5 24,0 20,0 17,5 14,5 21,5 40 33,6
27 24 Luksas Jonas S60 LTU 1519 Klaipėda 2,5 24,0 16,0 14,5 12,5 17,0 20 -32,6
28 31 Tolmaceva Alona U18 w LAT 0 Rīga 2,0 20,0 19,0 17,0 14,5 20,0
29 20 Milovs Daniels LAT 1592 Jūrmala 1,5 16,0 21,5 19,0 16,0 22,5 20 -8,0
30 29 Tolmacevs Romans U18 LAT 1132 Rīga 1,0 10,0 18,5 16,5 14,0 20,0 40 -9,6
31 30 Kozlov Dominyk LTU 0 Vilnius 1,0 10,0 18,0 16,0 14,0 19,5