Victoria Chess Club Blitz Open Feb17

Chess tournament overview

Country: Seychelles
Tournament date: 2017-02-18 to 2017-02-18
Tournament place: Eden Plaza (See on the map)
Tournament registration: (Search in Google)
Game time: 5min
Valid for ELO: Elo Nacional

Organizer of the chess tournament and contact

Organizer: Robert Stravens
Main referee: Andrei Balabanov

Schedule: Victoria Chess Club Blitz Open Feb17

Round Date Time
1 2017/02/18
2 2017/02/18
3 2017/02/18
4 2017/02/18
5 2017/02/18
6 2017/02/18
7 2017/02/18
8 2017/02/18
9 2017/02/18

Players registered in Victoria Chess Club Blitz Open Feb17

No. Country Title Name Elo FIDE Elo National Variation
1 Stravens Robert 0 0 0
2 Balabanov Andrei 0 0 0
3 Prokopyev Sergey 0 0 0
4 Moodely Satya 0 0 0
5 Crea Elgine 0 0 0
6 Abel Jeanne darc 0 0 0
7 Dagdeler Murat 0 0 0
8 Singireddy Subash 0 0 0
9 Erias Eriad 0 0 0
10 Ssekyanzi Gerald 0 0 0
11 Rakot Tok 0 0 0
12 Arson Eduard 0 0 0

Players starting rank

Initial rank Country Title Name FIDE elo National elo Variation
1 Stravens Robert 0 0 0
2 Balabanov Andrei 0 0 0
3 Prokopyev Sergey 0 0 0
4 Moodely Satya 0 0 0
5 Crea Elgine 0 0 0
6 Abel Jeanne darc 0 0 0
7 Dagdeler Murat 0 0 0
8 Singireddy Subash 0 0 0
9 Erias Eriad 0 0 0
10 Ssekyanzi Gerald 0 0 0
11 Rakot Tok 0 0 0
12 Arson Eduard 0 0 0

Players starting rank

No. Titulo Nombre FIDE-ID FED Elo
1 Stravens Robert 9800433 Sey 1781
2 Balabanov Andrei 128131671 Sey 1643
3 Prokopyev Sergey 9800360 Sey 1650
4 Moodely Satya Sey 1109
5 Crea Elgine 9800409 Sey 1400
6 Abel Jeanne darc Sey 0
7 Dagdeler Murat Sey 0
8 Singireddy Subash 128131653 Sey 0
9 Erias Eriad Sey 0
10 Ssekyanzi Gerald Sey 0
11 Rakot Tok Sey 0
12 Arson Eduard Sey 0

Round 1

M. No. Name Elo Pts. Result Pts. Name Elo No.
1 1 Stravens Robert 1781 0 1 - 0 0 Ssekyanzi Gerald 0 10
2 2 Balabanov Andrei 1643 0 1 - 0 0 Erias Eriad 0 9
3 3 Prokopyev Sergey 1650 0 0 - 1 0 Singireddy Subash 0 8
4 4 Moodely Satya 1109 0 0 - 1 0 Dagdeler Murat 0 7
5 5 Crea Elgine 1400 0 0 - 1 0 Abel Jeanne darc 0 6
6 11 Rakot Tok 0 0 0 not paired
7 12 Arson Eduard 0 0 0 not paired

Round 2

M. No. Name Elo Pts. Result Pts. Name Elo No.
1 10 Ssekyanzi Gerald 0 0 1 - 0 1 Abel Jeanne darc 0 6
2 7 Dagdeler Murat 0 1 1 - 0 0 Crea Elgine 1400 5
3 8 Singireddy Subash 0 1 1 - 0 0 Moodely Satya 1109 4
4 9 Erias Eriad 0 0 0 - 1 0 Prokopyev Sergey 1650 3
5 1 Stravens Robert 1781 1 1 - 0 1 Balabanov Andrei 1643 2
6 11 Rakot Tok 0 0 0 not paired
7 12 Arson Eduard 0 0 0 not paired

Round 3

M. No. Name Elo Pts. Result Pts. Name Elo No.
1 2 Balabanov Andrei 1643 1 1 - 0 1 Ssekyanzi Gerald 0 10
2 3 Prokopyev Sergey 1650 1 0 - 1 2 Stravens Robert 1781 1
3 4 Moodely Satya 1109 0 0 - 1 0 Erias Eriad 0 9
4 5 Crea Elgine 1400 0 0 - 1 2 Singireddy Subash 0 8
5 6 Abel Jeanne darc 0 1 0 - 1 2 Dagdeler Murat 0 7
6 11 Rakot Tok 0 0 0 not paired
7 12 Arson Eduard 0 0 0 not paired

Round 4

M. No. Name Elo Pts. Result Pts. Name Elo No.
1 10 Ssekyanzi Gerald 0 1 0 - 1 3 Dagdeler Murat 0 7
2 8 Singireddy Subash 0 3 0 - 1 1 Abel Jeanne darc 0 6
3 9 Erias Eriad 0 1 1 - 0 0 Crea Elgine 1400 5
4 1 Stravens Robert 1781 3 1 - 0 0 Moodely Satya 1109 4
5 2 Balabanov Andrei 1643 2 0 - 1 1 Prokopyev Sergey 1650 3
6 11 Rakot Tok 0 0 0 not paired
7 12 Arson Eduard 0 0 0 not paired

Round 5

M. No. Name Elo Pts. Result Pts. Name Elo No.
1 3 Prokopyev Sergey 1650 2 1 - 0 1 Ssekyanzi Gerald 0 10
2 4 Moodely Satya 1109 0 0 - 1 2 Balabanov Andrei 1643 2
3 5 Crea Elgine 1400 0 0 - 1 4 Stravens Robert 1781 1
4 6 Abel Jeanne darc 0 2 ½ - ½ 2 Erias Eriad 0 9
5 7 Dagdeler Murat 0 4 1 - 0 3 Singireddy Subash 0 8
6 11 Rakot Tok 0 0 0 not paired
7 12 Arson Eduard 0 0 0 not paired

Round 6

M. No. Name Elo Pts. Result Pts. Name Elo No.
1 10 Ssekyanzi Gerald 0 1 0 - 1 3 Singireddy Subash 0 8
2 9 Erias Eriad 0 0 - 1 5 Dagdeler Murat 0 7
3 1 Stravens Robert 1781 5 1 - 0 Abel Jeanne darc 0 6
4 2 Balabanov Andrei 1643 3 1 - 0 0 Crea Elgine 1400 5
5 3 Prokopyev Sergey 1650 3 1 - 0 0 Moodely Satya 1109 4
6 11 Rakot Tok 0 0 0 not paired
7 12 Arson Eduard 0 0 0 not paired

Round 7

M. No. Name Elo Pts. Result Pts. Name Elo No.
1 4 Moodely Satya 1109 0 0 - 1 1 Ssekyanzi Gerald 0 10
2 5 Crea Elgine 1400 0 0 - 1 4 Prokopyev Sergey 1650 3
3 6 Abel Jeanne darc 0 0 - 1 4 Balabanov Andrei 1643 2
4 7 Dagdeler Murat 0 6 0 - 1 6 Stravens Robert 1781 1
5 8 Singireddy Subash 0 4 + - - Erias Eriad 0 9
6 11 Rakot Tok 0 0 0 not paired
7 12 Arson Eduard 0 0 0 not paired

Round 8

M. No. Name Elo Pts. Result Pts. Name Elo No.
1 10 Ssekyanzi Gerald 0 2 - - + Erias Eriad 0 9
2 1 Stravens Robert 1781 7 1 - 0 5 Singireddy Subash 0 8
3 2 Balabanov Andrei 1643 5 1 - 0 6 Dagdeler Murat 0 7
4 3 Prokopyev Sergey 1650 5 1 - 0 Abel Jeanne darc 0 6
5 4 Moodely Satya 1109 0 1 - 0 0 Crea Elgine 1400 5
6 11 Rakot Tok 0 0 0 not paired
7 12 Arson Eduard 0 0 0 not paired

Round 9

M. No. Name Elo Pts. Result Pts. Name Elo No.
1 5 Crea Elgine 1400 0 + - - 2 Ssekyanzi Gerald 0 10
2 6 Abel Jeanne darc 0 1 - 0 1 Moodely Satya 1109 4
3 7 Dagdeler Murat 0 6 0 - 1 6 Prokopyev Sergey 1650 3
4 8 Singireddy Subash 0 5 0 - 1 6 Balabanov Andrei 1643 2
5 9 Erias Eriad 0 - - + 8 Stravens Robert 1781 1
6 11 Rakot Tok 0 0 0 not paired
7 12 Arson Eduard 0 0 0 not paired

Players ranking

Rk. No.Ini. Name FED Elo Pts.  Des 1   Des 2   Des 3 
1 1 Stravens Robert Sey 1781 9,0 41,00 0,0 9
2 3 Prokopyev Sergey Sey 1650 7,0 25,00 0,0 7
3 2 Balabanov Andrei Sey 1643 7,0 22,50 0,0 7
4 7 Dagdeler Murat Sey 0 6,0 16,50 0,0 6
5 8 Singireddy Subash Sey 0 5,0 16,00 0,0 5
6 6 Abel Jeanne darc Sey 0 3,5 8,00 0,0 3
7 9 Erias Eriad Sey 0 3,5 7,25 0,0 3
8 10 Ssekyanzi Gerald Sey 0 2,0 4,50 0,0 2
9 4 Moodely Satya Sey 1109 1,0 0,50 1,0 1
10 5 Crea Elgine Sey 1400 1,0 0,50 0,0 1
11 11 Rakot Tok Sey 0 0,0 0,00 0,0 0
12 Arson Eduard Sey 0 0,0 0,00 0,0 0