18. posamično državno prvenstvo mladih v pospešenem šahu - D08

Chess tournament overview

Country: Slovenia
Tournament date: 2017-03-04 to 2017-03-04
Tournament place: Ptuj (See on the map)
Tournament registration: (Search in Google)
Game time: 10 min + 5 sek/potezo
Valid for ELO: Elo FIDE and national

Organizer of the chess tournament and contact

Organizer: ŽŠK Maribor pod okriljem ŠZS
Main referee: Boris Zlender IA 14610000
Referee: Boris Perkovic IA 14611384, Caterina Leonardi 14601036

Schedule: 18. posamično državno prvenstvo mladih v pospešenem šahu - D08

Round Date Time
1 2017/03/04
2 2017/03/04
3 2017/03/04
4 2017/03/04
5 2017/03/04
6 2017/03/04
7 2017/03/04

Players registered in 18. posamično državno prvenstvo mladih v pospešenem šahu - D08

No. Country Title Name Elo FIDE Elo National Variation
1 Maček Inti 0 1629 0
2 Zorko Lana 0 1629 0
3 Grobelšek Šjama 0 1599 0
4 IV Narat Gabriela 0 1538 0
5 Hovnik Husar Miša 0 1519 0
6 Vičič Špelca 0 1512 0
7 Brcar Zoja 0 1500 0
8 Gregoric Ema 0 1500 0
9 Jesih Teja 0 1500 0
10 Lazareva Yelizaveta 0 1500 0
11 Slana Hana 0 1500 0

Players starting rank

Initial rank Country Title Name FIDE elo National elo Variation
1 Maček Inti 0 1629 0
2 Zorko Lana 0 1629 0
3 Grobelšek Šjama 0 1599 0
4 IV Narat Gabriela 0 1538 0
5 Hovnik Husar Miša 0 1519 0
6 Vičič Špelca 0 1512 0
7 Brcar Zoja 0 1500 0
8 Gregoric Ema 0 1500 0
9 Jesih Teja 0 1500 0
10 Lazareva Yelizaveta 0 1500 0
11 Slana Hana 0 1500 0

Players starting rank

No. Titulo Nombre FIDE-ID FED FIDE EloN Club/Ciudad
1 Maček Inti 14635470 SLO 0 1629 ŠK Komenda
2 Zorko Lana 14635763 SLO 0 1629 ŠS TZ Prevodi Dvojka
3 Grobelšek Šjama 14635720 SLO 0 1599 ŽŠK Maribor
4 IV Narat Gabriela 14638355 SLO 0 1538 ŠD Gornja Radgona
5 Hovnik Husar Miša 14636263 SLO 0 1519 ŠD Gornja Radgona
6 Vičič Špelca 14637758 SLO 0 1512 ŠK Nova Gorica
7 Brcar Zoja 14638185 SLO 0 1500 ŠK Trebnje BMP
8 Gregoric Ema 14638193 SLO 0 1500 ŠK Nova Gorica
9 Jesih Teja 14638533 SLO 0 1500 ŠK Milan Majcen Sevnica
10 Lazareva Yelizaveta 14637588 SLO 0 1500 ŠK Val - Koper
11 Slana Hana 14638649 SLO 0 1500 ŠD Gornja Radgona

Round 1

M. No. Name Elo Pts. Result Pts. Name Elo No.
1 6 Vičič Špelca 1512 0 0 - 1 0 Maček Inti 1629 1
2 2 Zorko Lana 1629 0 1 - 0 0 Brcar Zoja 1500 7
3 8 Gregoric Ema 1500 0 0 - 1 0 Grobelšek Šjama 1599 3
4 4 IV Narat Gabriela 1538 0 0 - 1 0 Jesih Teja 1500 9
5 10 Lazareva Yelizaveta 1500 0 1 - 0 0 Hovnik Husar Miša 1519 5
6 11 Slana Hana 1500 0 1 bye

Round 2

M. No. Name Elo Pts. Result Pts. Name Elo No.
1 1 Maček Inti 1629 1 1 - 0 1 Lazareva Yelizaveta 1500 10
2 9 Jesih Teja 1500 1 1 - 0 1 Zorko Lana 1629 2
3 3 Grobelšek Šjama 1599 1 1 - 0 1 Slana Hana 1500 11
4 7 Brcar Zoja 1500 0 1 - 0 0 IV Narat Gabriela 1538 4
5 5 Hovnik Husar Miša 1519 0 0 - 1 0 Vičič Špelca 1512 6
6 8 Gregoric Ema 1500 0 1 bye

Round 3

M. No. Name Elo Pts. Result Pts. Name Elo No.
1 3 Grobelšek Šjama 1599 2 0 - 1 2 Maček Inti 1629 1
2 6 Vičič Špelca 1512 1 0 - 1 2 Jesih Teja 1500 9
3 2 Zorko Lana 1629 1 1 - 0 1 Gregoric Ema 1500 8
4 11 Slana Hana 1500 1 1 - 0 1 Brcar Zoja 1500 7
5 10 Lazareva Yelizaveta 1500 1 1 - 0 0 IV Narat Gabriela 1538 4
6 5 Hovnik Husar Miša 1519 0 1 bye

Round 4

M. No. Name Elo Pts. Result Pts. Name Elo No.
1 1 Maček Inti 1629 3 1 - 0 3 Jesih Teja 1500 9
2 11 Slana Hana 1500 2 0 - 1 2 Zorko Lana 1629 2
3 10 Lazareva Yelizaveta 1500 2 0 - 1 2 Grobelšek Šjama 1599 3
4 7 Brcar Zoja 1500 1 1 - 0 1 Hovnik Husar Miša 1519 5
5 8 Gregoric Ema 1500 1 1 - 0 1 Vičič Špelca 1512 6
6 4 IV Narat Gabriela 1538 0 1 bye

Round 5

M. No. Name Elo Pts. Result Pts. Name Elo No.
1 2 Zorko Lana 1629 3 1 - 0 4 Maček Inti 1629 1
2 9 Jesih Teja 1500 3 1 - 0 3 Grobelšek Šjama 1599 3
3 7 Brcar Zoja 1500 2 0 - 1 2 Lazareva Yelizaveta 1500 10
4 8 Gregoric Ema 1500 2 1 - 0 2 Slana Hana 1500 11
5 4 IV Narat Gabriela 1538 1 0 - 1 1 Hovnik Husar Miša 1519 5
6 6 Vičič Špelca 1512 1 1 bye

Round 6

M. No. Name Elo Pts. Result Pts. Name Elo No.
1 1 Maček Inti 1629 4 1 - 0 3 Gregoric Ema 1500 8
2 3 Grobelšek Šjama 1599 3 ½ - ½ 4 Zorko Lana 1629 2
3 9 Jesih Teja 1500 4 0 - 1 3 Lazareva Yelizaveta 1500 10
4 5 Hovnik Husar Miša 1519 2 1 - 0 2 Slana Hana 1500 11
5 6 Vičič Špelca 1512 2 1 - 0 1 IV Narat Gabriela 1538 4
6 7 Brcar Zoja 1500 2 1 bye

Round 7

M. No. Name Elo Pts. Result Pts. Name Elo No.
1 5 Hovnik Husar Miša 1519 3 0 - 1 5 Maček Inti 1629 1
2 10 Lazareva Yelizaveta 1500 4 0 - 1 Zorko Lana 1629 2
3 8 Gregoric Ema 1500 3 1 - 0 4 Jesih Teja 1500 9
4 6 Vičič Špelca 1512 3 1 - 0 3 Brcar Zoja 1500 7
5 11 Slana Hana 1500 2 1 - 0 1 IV Narat Gabriela 1538 4
6 3 Grobelšek Šjama 1599 1 bye

Players ranking

Rk. No.Ini. Name FED FIDE EloN Club/City  Des 1   Des 2   Des 3  Rp n w we w-we K elo+/-
1 1 Maček Inti SLO 0 1629 ŠK Komenda 6,0 0,0 24,5 1846 0 0
2 2 Zorko Lana SLO 0 1629 ŠS TZ Prevodi Dvojka 5,5 0,0 24,0 1763 0 0
3 3 Grobelšek Šjama SLO 0 1599 ŽŠK Maribor 4,5 0,0 26,5 1600 0 0
4 9 Jesih Teja SLO 0 1500 ŠK Milan Majcen Sevnica 4,0 0,0 26,5 1608 0 0
5 8 Gregoric Ema SLO 0 1500 ŠK Nova Gorica 4,0 0,0 25,5 1562 0 0
6 10 Lazareva Yelizaveta SLO 0 1500 ŠK Val - Koper 4,0 0,0 24,5 1609 0 0
7 6 Vičič Špelca SLO 0 1512 ŠK Nova Gorica 4,0 0,0 20,5 1531 0 0
8 11 Slana Hana SLO 0 1500 ŠD Gornja Radgona 3,0 1,0 21,0 1423 0 0
9 5 Hovnik Husar Miša SLO 0 1519 ŠD Gornja Radgona 3,0 1,0 20,5 1405 0 0
7 Brcar Zoja SLO 0 1500 ŠK Trebnje BMP 3,0 1,0 20,5 1408 0 0
11 4 IV Narat Gabriela SLO 0 1538 ŠD Gornja Radgona 1,0 0,0 19,0 705 0 0