Drzavno mladinsko prvenstvo - D14

Chess tournament overview

Country: Slovenia
Tournament date: 2017-02-25 to 2017-03-03
Tournament place: Ptuj (See on the map)
Tournament registration: (Search in Google)
Game time: 90 min/40 potez + 30 min + 30 sek/potezo
Valid for ELO: Elo FIDE and national

Organizer of the chess tournament and contact

Organizer: ŽŠK Maribor pod okriljem ŠZS
Main referee: Boris Zlender IA 14610000
Referee: Branko Oresek 14610612

Schedule: Drzavno mladinsko prvenstvo - D14

Round Date Time
1 2017/02/25 16:00
2 2017/02/26 09:00
3 2017/02/26 16:00
4 2017/02/27 16:00
5 2017/02/28 09:00
6 2017/02/28 16:00
7 2017/03/01 16:00
8 2017/03/02 16:00
9 2017/03/03 14:00

Players registered in Drzavno mladinsko prvenstvo - D14

No. Country Title Name Elo FIDE Elo National Variation
1 WMK Hercog Nusa 2058 2123 0
2 IV Kuhar Larisa 1645 1952 0
3 IV Mazzini Katarina 1637 1866 0
4 IV Jereb Lana 1605 1897 0
5 IV Urbanc Tina 1572 1936 0
6 Petauer Ana Marija 1515 1832 0
7 Ruzic Pia Marie 1479 1930 0
8 III Siraj Vita 1372 1757 0
9 III Petkovic Ana Marija 1313 1906 0
10 Hvala Inja Ajda 1187 1814 0
11 Kolsek Meta 1135 1759 0
12 Strazisnik Alja 0 1683 0
13 Grobelsek Lalita 0 1636 0
14 IV Knavs Ana 0 1581 0
15 Bizjak Alja 0 1510 0

Players starting rank

Initial rank Country Title Name FIDE elo National elo Variation
1 WMK Hercog Nusa 2058 2123 0
2 IV Kuhar Larisa 1645 1952 0
3 IV Mazzini Katarina 1637 1866 0
4 IV Jereb Lana 1605 1897 0
5 IV Urbanc Tina 1572 1936 0
6 Petauer Ana Marija 1515 1832 0
7 Ruzic Pia Marie 1479 1930 0
8 III Siraj Vita 1372 1757 0
9 III Petkovic Ana Marija 1313 1906 0
10 Hvala Inja Ajda 1187 1814 0
11 Kolsek Meta 1135 1759 0
12 Strazisnik Alja 0 1683 0
13 Grobelsek Lalita 0 1636 0
14 IV Knavs Ana 0 1581 0
15 Bizjak Alja 0 1510 0

Players starting rank

No. Titulo Nombre FIDE-ID FED FIDE EloN Club/Ciudad
1 WMK Hercog Nusa 14614324 SLO 2058 2123 Celjski ŠK
2 IV Kuhar Larisa 14625504 SLO 1645 1952 ŠK Triglav Krško
3 IV Mazzini Katarina 73006971 SLO 1637 1866 ŠK Komenda
4 IV Jereb Lana 14624680 SLO 1605 1897 ŠK Postojna
5 IV Urbanc Tina 14614359 SLO 1572 1936 ŠK Triglav Krško
6 Petauer Ana Marija 14614081 SLO 1515 1832 Celjski ŠK
7 Ruzic Pia Marie 14620057 SLO 1479 1930 ŠK Triglav Krško
8 III Siraj Vita 14627973 SLO 1372 1757 ŠD Vrhnika
9 III Petkovic Ana Marija 14629321 SLO 1313 1906 ŠD Kočevje
10 Hvala Inja Ajda 14620596 SLO 1187 1814 ŠK Postojna
11 Kolsek Meta 14619300 SLO 1135 1759 ŠK Nova Gorica
12 Strazisnik Alja 14635364 SLO 0 1683 ŠK Slovenj Gradec
13 Grobelsek Lalita 54600090 SLO 0 1636 ŽŠK Maribor
14 IV Knavs Ana 14631598 SLO 0 1581 ŠD Kočevje
15 Bizjak Alja 14635216 SLO 0 1510 ŠK Brežice

Round 1

M. No. Name Elo Pts. Result Pts. Name Elo No.
1 1 WMK Hercog Nusa 2058 0 ½ - ½ 0 III Siraj Vita 1372 8
2 9 III Petkovic Ana Marija 1313 0 ½ - ½ 0 IV Kuhar Larisa 1645 2
3 3 IV Mazzini Katarina 1637 0 ½ - ½ 0 Hvala Inja Ajda 1187 10
4 11 Kolsek Meta 1135 0 0 - 1 0 IV Jereb Lana 1605 4
5 5 IV Urbanc Tina 1572 0 1 - 0 0 Strazisnik Alja 0 12
6 13 Grobelsek Lalita 0 0 ½ - ½ 0 Petauer Ana Marija 1515 6
7 7 Ruzic Pia Marie 1479 0 1 - 0 0 IV Knavs Ana 0 14
8 15 Bizjak Alja 0 0 1 bye

Round 2

M. No. Name Elo Pts. Result Pts. Name Elo No.
1 4 IV Jereb Lana 1605 1 0 - 1 1 Ruzic Pia Marie 1479 7
2 15 Bizjak Alja 0 1 0 - 1 1 IV Urbanc Tina 1572 5
3 10 Hvala Inja Ajda 1187 ½ 0 - 1 ½ WMK Hercog Nusa 2058 1
4 2 IV Kuhar Larisa 1645 ½ 1 - 0 ½ Grobelsek Lalita 0 13
5 8 III Siraj Vita 1372 ½ 0 - 1 ½ IV Mazzini Katarina 1637 3
6 6 Petauer Ana Marija 1515 ½ ½ - ½ ½ III Petkovic Ana Marija 1313 9
7 12 Strazisnik Alja 0 0 0 - 1 0 Kolsek Meta 1135 11
8 14 IV Knavs Ana 0 0 1 bye

Round 3

M. No. Name Elo Pts. Result Pts. Name Elo No.
1 5 IV Urbanc Tina 1572 2 0 - 1 2 Ruzic Pia Marie 1479 7
2 1 WMK Hercog Nusa 2058 0 - 1 IV Kuhar Larisa 1645 2
3 3 IV Mazzini Katarina 1637 ½ - ½ 1 IV Jereb Lana 1605 4
4 14 IV Knavs Ana 0 1 0 - 1 1 Petauer Ana Marija 1515 6
5 9 III Petkovic Ana Marija 1313 1 1 - 0 1 Bizjak Alja 0 15
6 11 Kolsek Meta 1135 1 ½ - ½ ½ III Siraj Vita 1372 8
7 13 Grobelsek Lalita 0 ½ 0 - 1 ½ Hvala Inja Ajda 1187 10
8 12 Strazisnik Alja 0 0 1 bye

Round 4

M. No. Name Elo Pts. Result Pts. Name Elo No.
1 7 Ruzic Pia Marie 1479 3 0 - 1 IV Kuhar Larisa 1645 2
2 6 Petauer Ana Marija 1515 2 0 - 1 2 IV Mazzini Katarina 1637 3
3 9 III Petkovic Ana Marija 1313 2 1 - 0 2 IV Urbanc Tina 1572 5
4 4 IV Jereb Lana 1605 ½ - ½ WMK Hercog Nusa 2058 1
5 10 Hvala Inja Ajda 1187 ½ - ½ Kolsek Meta 1135 11
6 8 III Siraj Vita 1372 1 1 - 0 1 IV Knavs Ana 0 14
7 15 Bizjak Alja 0 1 0 - 1 1 Strazisnik Alja 0 12
8 13 Grobelsek Lalita 0 ½ 1 bye

Round 5

M. No. Name Elo Pts. Result Pts. Name Elo No.
1 2 IV Kuhar Larisa 1645 0 - 1 3 IV Mazzini Katarina 1637 3
2 7 Ruzic Pia Marie 1479 3 1 - 0 3 III Petkovic Ana Marija 1313 9
3 12 Strazisnik Alja 0 2 0 - 1 2 IV Jereb Lana 1605 4
4 5 IV Urbanc Tina 1572 2 1 - 0 2 III Siraj Vita 1372 8
5 11 Kolsek Meta 1135 2 1 - 0 2 Petauer Ana Marija 1515 6
6 1 WMK Hercog Nusa 2058 2 1 - 0 Grobelsek Lalita 0 13
7 14 IV Knavs Ana 0 1 0 - 1 1 Bizjak Alja 0 15
8 10 Hvala Inja Ajda 1187 2 1 bye

Round 6

M. No. Name Elo Pts. Result Pts. Name Elo No.
1 3 IV Mazzini Katarina 1637 4 1 - 0 4 Ruzic Pia Marie 1479 7
2 2 IV Kuhar Larisa 1645 1 - 0 3 Kolsek Meta 1135 11
3 4 IV Jereb Lana 1605 3 1 - 0 3 III Petkovic Ana Marija 1313 9
4 10 Hvala Inja Ajda 1187 3 0 - 1 3 IV Urbanc Tina 1572 5
5 15 Bizjak Alja 0 2 0 - 1 3 WMK Hercog Nusa 2058 1
6 6 Petauer Ana Marija 1515 2 1 - 0 2 Strazisnik Alja 0 12
7 13 Grobelsek Lalita 0 1 - 0 1 IV Knavs Ana 0 14
8 8 III Siraj Vita 1372 2 1 bye

Round 7

M. No. Name Elo Pts. Result Pts. Name Elo No.
1 5 IV Urbanc Tina 1572 4 ½ - ½ 5 IV Mazzini Katarina 1637 3
2 4 IV Jereb Lana 1605 4 ½ - ½ IV Kuhar Larisa 1645 2
3 1 WMK Hercog Nusa 2058 4 1 - 0 4 Ruzic Pia Marie 1479 7
4 8 III Siraj Vita 1372 3 0 - 1 3 Petauer Ana Marija 1515 6
5 9 III Petkovic Ana Marija 1313 3 1 - 0 3 Hvala Inja Ajda 1187 10
6 15 Bizjak Alja 0 2 ½ - ½ Grobelsek Lalita 0 13
7 12 Strazisnik Alja 0 2 0 - 1 1 IV Knavs Ana 0 14
8 11 Kolsek Meta 1135 3 1 bye

Round 8

M. No. Name Elo Pts. Result Pts. Name Elo No.
1 3 IV Mazzini Katarina 1637 0 - 1 5 WMK Hercog Nusa 2058 1
2 2 IV Kuhar Larisa 1645 5 1 - 0 IV Urbanc Tina 1572 5
3 6 Petauer Ana Marija 1515 4 0 - 1 IV Jereb Lana 1605 4
4 11 Kolsek Meta 1135 4 0 - 1 4 III Petkovic Ana Marija 1313 9
5 8 III Siraj Vita 1372 3 1 - 0 Bizjak Alja 0 15
6 14 IV Knavs Ana 0 2 0 - 1 3 Hvala Inja Ajda 1187 10
7 13 Grobelsek Lalita 0 3 ½ - ½ 2 Strazisnik Alja 0 12
8 7 Ruzic Pia Marie 1479 4 1 bye

Round 9

M. No. Name Elo Pts. Result Pts. Name Elo No.
1 9 III Petkovic Ana Marija 1313 5 0 - 1 6 WMK Hercog Nusa 2058 1
2 10 Hvala Inja Ajda 1187 4 0 - 1 6 IV Kuhar Larisa 1645 2
3 5 IV Urbanc Tina 1572 0 - 1 IV Jereb Lana 1605 4
4 3 IV Mazzini Katarina 1637 1 - 0 Grobelsek Lalita 0 13
5 7 Ruzic Pia Marie 1479 5 1 - 0 Bizjak Alja 0 15
6 12 Strazisnik Alja 0 0 - 1 4 III Siraj Vita 1372 8
7 14 IV Knavs Ana 0 2 0 - 1 4 Kolsek Meta 1135 11
8 6 Petauer Ana Marija 1515 4 1 bye

Players ranking

Rk. No.Ini. Name FED FIDE EloN Club/City  Des 1   Des 2   Des 3  Rp n w we w-we K elo+/-
1 2 IV Kuhar Larisa SLO 1645 1952 ŠK Triglav Krško 7,0 1,0 43,0 1734 8 6 5,19 0,81 40 32,4
2 1 WMK Hercog Nusa SLO 2058 2123 Celjski ŠK 7,0 0,0 41,5 1707 7 5 6,44 -1,44 40 -57,6
3 4 IV Jereb Lana SLO 1605 1897 ŠK Postojna 6,5 0,5 44,5 1726 8 5,5 4,59 0,91 40 36,4
4 3 IV Mazzini Katarina SLO 1637 1866 ŠK Komenda 6,5 0,5 43,0 1729 8 5,5 4,82 0,68 40 27,2
5 7 Ruzic Pia Marie SLO 1479 1930 ŠK Triglav Krško 6,0 0,0 43,0 1710 6 3 2,07 0,93 40 37,2
6 9 III Petkovic Ana Marija SLO 1313 1906 ŠD Kočevje 5,0 0,0 43,0 1566 8 4 2,45 1,55 40 62,0
7 11 Kolsek Meta SLO 1135 1759 ŠK Nova Gorica 5,0 0,0 37,0 1488 6 2 1,15 0,85 40 34,0
8 6 Petauer Ana Marija SLO 1515 1832 Celjski ŠK 5,0 0,0 36,0 1495 5 1,5 3,07 -1,57 40 -62,8
9 8 III Siraj Vita SLO 1372 1757 ŠD Vrhnika 5,0 0,0 34,5 1586 5 1 1,61 -0,61 40 -24,4
10 5 IV Urbanc Tina SLO 1572 1936 ŠK Triglav Krško 4,5 0,0 40,5 1492 7 2,5 4,38 -1,88 40 -75,2
11 10 Hvala Inja Ajda SLO 1187 1814 ŠK Postojna 4,0 0,0 41,5 1485 6 1 1,23 -0,23 40 -9,2
12 13 Grobelsek Lalita SLO 0 1636 ŽŠK Maribor 3,5 0,0 35,5 1461 5 0,5
13 12 Strazisnik Alja SLO 0 1683 ŠK Slovenj Gradec 2,5 1,0 32,5 1240 5 0
14 15 Bizjak Alja SLO 0 1510 ŠK Brežice 2,5 0,0 35,5 1336 5 0
15 14 IV Knavs Ana SLO 0 1581 ŠD Kočevje 2,0 0,0 31,0 1118 5 0