Drzavno mladinsko prvenstvo - D12

Chess tournament overview

Country: Slovenia
Tournament date: 2017-02-27 to 2017-03-03
Tournament place: Ptuj (See on the map)
Tournament registration: (Search in Google)
Game time: 60 min + 30 sek/potezo
Valid for ELO: Elo FIDE and national

Organizer of the chess tournament and contact

Organizer: ŽŠK Maribor pod okriljem ŠZS
Main referee: Boris Zlender IA 14610000
Referee: Branko Oresek 14610612, Boris Perkovic IA 14611384, Dusan Brinovec 14603489

Schedule: Drzavno mladinsko prvenstvo - D12

Round Date Time
1 2017/02/27 10:30
2 2017/02/27 16:00
3 2017/02/28 09:00
4 2017/02/28 16:00
5 2017/03/01 09:00
6 2017/03/01 16:00
7 2017/03/02 09:00
8 2017/03/02 16:00
9 2017/03/03 14:00

Players registered in Drzavno mladinsko prvenstvo - D12

No. Country Title Name Elo FIDE Elo National Variation
1 IV Mihelic Vesna 1602 2018 0
2 Kralj Nika 1594 1946 0
3 Sraka Luna 1343 1799 0
4 Halilovic Elma 1265 1762 0
5 IV Pajek Tjasa 1238 1841 0
6 III Lukac Alina 1225 1746 0
7 Gregoric Anika 1216 1765 0
8 Rozmanec Pia 1164 1917 0
9 Jelen Anja 1135 1635 0
10 Cepin Ela 1129 1745 0
11 Potocar Nika 1016 1717 0
12 Zagar Kristina 0 1768 0
13 IV Kusej Kolosa Vita 0 1766 0
14 Drevensek Doroteja 0 1732 0
15 Novak Ajda 0 1627 0
16 Casar Zala 0 1599 0
17 Grobelsek Devi 0 1594 0

Players starting rank

Initial rank Country Title Name FIDE elo National elo Variation
1 IV Mihelic Vesna 1602 2018 0
2 Kralj Nika 1594 1946 0
3 Sraka Luna 1343 1799 0
4 Halilovic Elma 1265 1762 0
5 IV Pajek Tjasa 1238 1841 0
6 III Lukac Alina 1225 1746 0
7 Gregoric Anika 1216 1765 0
8 Rozmanec Pia 1164 1917 0
9 Jelen Anja 1135 1635 0
10 Cepin Ela 1129 1745 0
11 Potocar Nika 1016 1717 0
12 Zagar Kristina 0 1768 0
13 IV Kusej Kolosa Vita 0 1766 0
14 Drevensek Doroteja 0 1732 0
15 Novak Ajda 0 1627 0
16 Casar Zala 0 1599 0
17 Grobelsek Devi 0 1594 0

Players starting rank

No. Titulo Nombre FIDE-ID FED FIDE EloN Club/Ciudad
1 IV Mihelic Vesna 14625520 SLO 1602 2018 ŠK Komenda
2 Kralj Nika 14616696 SLO 1594 1946 ŠD Ptuj
3 Sraka Luna 14629690 SLO 1343 1799 ŠK En Passant
4 Halilovic Elma 14633981 SLO 1265 1762 ŠK Komenda
5 IV Pajek Tjasa 14616831 SLO 1238 1841 ŠD KRKA Novo mesto
6 III Lukac Alina 73001015 SLO 1225 1746 ŠD Radenska - Pomgrad
7 Gregoric Anika 14629615 SLO 1216 1765 ŠK Nova Gorica
8 Rozmanec Pia 14627531 SLO 1164 1917 ŠK Milan Majcen Sevnica
9 Jelen Anja 14625458 SLO 1135 1635 ŠK Ig
10 Cepin Ela 14629232 SLO 1129 1745 ŠD Fužinar ŠK Hapro
11 Potocar Nika 73008044 SLO 1016 1717 ŠK Dolenjske Toplice
12 Zagar Kristina 73009822 SLO 0 1768 ŠD KRKA Novo mesto
13 IV Kusej Kolosa Vita 14628066 SLO 0 1766 ŠD Radenska - Pomgrad
14 Drevensek Doroteja 14635283 SLO 0 1732 ŽŠK Maribor
15 Novak Ajda 14637391 SLO 0 1627 ŠD Kočevje
16 Casar Zala 14635275 SLO 0 1599 ŽŠK Maribor
17 Grobelsek Devi 14625440 SLO 0 1594 ŽŠK Maribor

Round 1

M. No. Name Elo Pts. Result Pts. Name Elo No.
1 9 Jelen Anja 1135 0 0 - 1 0 IV Mihelic Vesna 1602 1
2 2 Kralj Nika 1594 0 1 - 0 0 Cepin Ela 1129 10
3 11 Potocar Nika 1016 0 1 - 0 0 Sraka Luna 1343 3
4 4 Halilovic Elma 1265 0 ½ - ½ 0 Zagar Kristina 0 12
5 13 IV Kusej Kolosa Vita 0 0 0 - 1 0 IV Pajek Tjasa 1238 5
6 6 III Lukac Alina 1225 0 0 - 1 0 Drevensek Doroteja 0 14
7 15 Novak Ajda 0 0 0 - 1 0 Gregoric Anika 1216 7
8 8 Rozmanec Pia 1164 0 1 - 0 0 Casar Zala 0 16
9 17 Grobelsek Devi 0 0 1 bye

Round 2

M. No. Name Elo Pts. Result Pts. Name Elo No.
1 1 IV Mihelic Vesna 1602 1 1 - 0 1 Rozmanec Pia 1164 8
2 14 Drevensek Doroteja 0 1 0 - 1 1 Kralj Nika 1594 2
3 5 IV Pajek Tjasa 1238 1 ½ - ½ 1 Potocar Nika 1016 11
4 7 Gregoric Anika 1216 1 0 - 1 1 Grobelsek Devi 0 17
5 3 Sraka Luna 1343 0 1 - 0 ½ Halilovic Elma 1265 4
6 12 Zagar Kristina 0 ½ 1 - 0 0 III Lukac Alina 1225 6
7 16 Casar Zala 0 0 0 - 1 0 Jelen Anja 1135 9
8 10 Cepin Ela 1129 0 0 - 1 0 IV Kusej Kolosa Vita 0 13
9 15 Novak Ajda 0 0 1 bye

Round 3

M. No. Name Elo Pts. Result Pts. Name Elo No.
1 17 Grobelsek Devi 0 2 0 - 1 2 IV Mihelic Vesna 1602 1
2 2 Kralj Nika 1594 2 1 - 0 IV Pajek Tjasa 1238 5
3 11 Potocar Nika 1016 ½ - ½ Zagar Kristina 0 12
4 9 Jelen Anja 1135 1 0 - 1 1 Sraka Luna 1343 3
5 13 IV Kusej Kolosa Vita 0 1 0 - 1 1 Gregoric Anika 1216 7
6 8 Rozmanec Pia 1164 1 1 - 0 1 Novak Ajda 0 15
7 4 Halilovic Elma 1265 ½ 1 - 0 1 Drevensek Doroteja 0 14
8 6 III Lukac Alina 1225 0 1 - 0 0 Cepin Ela 1129 10
9 16 Casar Zala 0 0 1 bye

Round 4

M. No. Name Elo Pts. Result Pts. Name Elo No.
1 1 IV Mihelic Vesna 1602 3 1 - 0 3 Kralj Nika 1594 2
2 3 Sraka Luna 1343 2 1 - 0 2 Grobelsek Devi 0 17
3 7 Gregoric Anika 1216 2 1 - 0 2 Potocar Nika 1016 11
4 12 Zagar Kristina 0 2 0 - 1 2 Rozmanec Pia 1164 8
5 5 IV Pajek Tjasa 1238 ½ - ½ Halilovic Elma 1265 4
6 15 Novak Ajda 0 1 0 - 1 1 III Lukac Alina 1225 6
7 14 Drevensek Doroteja 0 1 1 - 0 1 Jelen Anja 1135 9
8 16 Casar Zala 0 1 0 - 1 1 IV Kusej Kolosa Vita 0 13
9 10 Cepin Ela 1129 0 1 bye

Round 5

M. No. Name Elo Pts. Result Pts. Name Elo No.
1 3 Sraka Luna 1343 3 0 - 1 4 IV Mihelic Vesna 1602 1
2 2 Kralj Nika 1594 3 0 - 1 3 Gregoric Anika 1216 7
3 8 Rozmanec Pia 1164 3 1 - 0 2 III Lukac Alina 1225 6
4 17 Grobelsek Devi 0 2 0 - 1 2 IV Pajek Tjasa 1238 5
5 11 Potocar Nika 1016 2 0 - 1 2 Drevensek Doroteja 0 14
6 13 IV Kusej Kolosa Vita 0 2 ½ - ½ 2 Zagar Kristina 0 12
7 4 Halilovic Elma 1265 2 1 - 0 1 Novak Ajda 0 15
8 10 Cepin Ela 1129 1 1 - 0 1 Casar Zala 0 16
9 9 Jelen Anja 1135 1 1 bye

Round 6

M. No. Name Elo Pts. Result Pts. Name Elo No.
1 1 IV Mihelic Vesna 1602 5 ½ - ½ 4 Gregoric Anika 1216 7
2 5 IV Pajek Tjasa 1238 3 ½ - ½ 4 Rozmanec Pia 1164 8
3 4 Halilovic Elma 1265 3 0 - 1 3 Kralj Nika 1594 2
4 14 Drevensek Doroteja 0 3 1 - 0 3 Sraka Luna 1343 3
5 12 Zagar Kristina 0 0 - 1 2 Cepin Ela 1129 10
6 9 Jelen Anja 1135 2 1 - 0 IV Kusej Kolosa Vita 0 13
7 6 III Lukac Alina 1225 2 1 - 0 2 Grobelsek Devi 0 17
8 15 Novak Ajda 0 1 1 - 0 1 Casar Zala 0 16
9 11 Potocar Nika 1016 2 1 bye

Round 7

M. No. Name Elo Pts. Result Pts. Name Elo No.
1 14 Drevensek Doroteja 0 4 0 - 1 IV Mihelic Vesna 1602 1
2 7 Gregoric Anika 1216 ½ - ½ Rozmanec Pia 1164 8
3 2 Kralj Nika 1594 4 1 - 0 3 Potocar Nika 1016 11
4 3 Sraka Luna 1343 3 0 - 1 IV Pajek Tjasa 1238 5
5 10 Cepin Ela 1129 3 0 - 1 3 Halilovic Elma 1265 4
6 6 III Lukac Alina 1225 3 ½ - ½ 3 Jelen Anja 1135 9
7 13 IV Kusej Kolosa Vita 0 1 - 0 2 Novak Ajda 0 15
8 16 Casar Zala 0 1 1 - 0 2 Grobelsek Devi 0 17
9 12 Zagar Kristina 0 1 bye

Round 8

M. No. Name Elo Pts. Result Pts. Name Elo No.
1 1 IV Mihelic Vesna 1602 1 - 0 IV Pajek Tjasa 1238 5
2 8 Rozmanec Pia 1164 5 0 - 1 5 Kralj Nika 1594 2
3 7 Gregoric Anika 1216 5 1 - 0 4 Halilovic Elma 1265 4
4 13 IV Kusej Kolosa Vita 0 0 - 1 4 Drevensek Doroteja 0 14
5 9 Jelen Anja 1135 1 - 0 Zagar Kristina 0 12
6 16 Casar Zala 0 2 0 - 1 III Lukac Alina 1225 6
7 11 Potocar Nika 1016 3 0 - 1 3 Cepin Ela 1129 10
8 17 Grobelsek Devi 0 2 0 - 1 2 Novak Ajda 0 15
9 3 Sraka Luna 1343 3 1 bye

Round 9

M. No. Name Elo Pts. Result Pts. Name Elo No.
1 6 III Lukac Alina 1225 0 - 1 IV Mihelic Vesna 1602 1
2 14 Drevensek Doroteja 0 5 1 - 0 6 Gregoric Anika 1216 7
3 2 Kralj Nika 1594 6 1 - 0 Jelen Anja 1135 9
4 4 Halilovic Elma 1265 4 ½ - ½ 5 Rozmanec Pia 1164 8
5 5 IV Pajek Tjasa 1238 ½ - ½ 4 Cepin Ela 1129 10
6 15 Novak Ajda 0 3 0 - 1 4 Sraka Luna 1343 3
7 12 Zagar Kristina 0 1 - 0 2 Casar Zala 0 16
8 17 Grobelsek Devi 0 2 0 - 1 3 Potocar Nika 1016 11
9 13 IV Kusej Kolosa Vita 0 1 bye

Players ranking

Rk. No.Ini. Name FED FIDE EloN Club/City  Des 1   Des 2   Des 3  n w we w-we K elo+/-
1 1 IV Mihelic Vesna SLO 1602 2018 ŠK Komenda 8,5 0,0 42,5 7 6,5 5,89 0,61 40 24,4
2 2 Kralj Nika SLO 1594 1946 ŠD Ptuj 7,0 0,0 43,5 8 6 6,85 -0,85 40 -34,0
3 14 Drevensek Doroteja SLO 0 1732 ŽŠK Maribor 6,0 1,0 43,0 8 5
4 7 Gregoric Anika SLO 1216 1765 ŠK Nova Gorica 6,0 0,0 41,5 5 4 1,94 2,06 40 82,4
5 8 Rozmanec Pia SLO 1164 1917 ŠK Milan Majcen Sevnica 5,5 0,0 42,0 6 2,5 1,77 0,73 40 29,2
6 5 IV Pajek Tjasa SLO 1238 1841 ŠD KRKA Novo mesto 5,0 1,0 41,5 7 3 3,06 -0,06 40 -2,4
7 3 Sraka Luna SLO 1343 1799 ŠK En Passant 5,0 0,0 37,5 5 2 3,07 -1,07 40 -42,8
8 4 Halilovic Elma SLO 1265 1762 ŠK Komenda 4,5 0,0 42,0 6 2 2,94 -0,94 40 -37,6
9 9 Jelen Anja SLO 1135 1635 ŠK Ig 4,5 0,0 41,5 4 0,5 0,77 -0,27 40 -10,8
10 6 III Lukac Alina SLO 1225 1746 ŠD Radenska - Pomgrad 4,5 0,0 36,0 4 1,5 1,92 -0,42 40 -16,8
11 10 Cepin Ela SLO 1129 1745 ŠD Fužinar ŠK Hapro 4,5 0,0 35,0 5 1,5 1,77 -0,27 40 -10,8
12 13 IV Kusej Kolosa Vita SLO 0 1766 ŠD Radenska - Pomgrad 4,5 0,0 35,0 4 1
13 12 Zagar Kristina SLO 0 1768 ŠD KRKA Novo mesto 4,5 0,0 33,5 6 2
14 11 Potocar Nika SLO 1016 1717 ŠK Dolenjske Toplice 4,0 0,0 40,0 5 1,5 1,02 0,48 40 19,2
15 15 Novak Ajda SLO 0 1627 ŠD Kočevje 3,0 0,0 34,0 5 0
16 16 Casar Zala SLO 0 1599 ŽŠK Maribor 2,0 1,0 31,5 4 0
17 17 Grobelsek Devi SLO 0 1594 ŽŠK Maribor 2,0 0,0 38,5 6 1