Drzavno mladinsko prvenstvo - F18

Chess tournament overview

Country: Slovenia
Tournament date: 2017-02-25 to 2017-03-03
Tournament place: Ptuj (See on the map)
Tournament registration: (Search in Google)
Game time: 90 min/40 potez + 30 min + 30 sek/potezo
Valid for ELO: Elo FIDE and national

Organizer of the chess tournament and contact

Organizer: ŽŠK Maribor pod okriljem ŠZS
Main referee: Boris Zlender IA 14610000
Referee: Branko Oresek 14610612, Gari Grosar 14607891

Schedule: Drzavno mladinsko prvenstvo - F18

Round Date Time
1 2017/02/25 16:00
2 2017/02/26 16:00
3 2017/02/27 16:00
4 2017/02/28 16:00
5 2017/03/01 16:00
6 2017/03/02 16:00
7 2017/03/03 14:00

Players registered in Drzavno mladinsko prvenstvo - F18

No. Country Title Name Elo FIDE Elo National Variation
1 FM Dobrovoljc Vid 2297 2384 0
2 II Zamar Kodelja Jurij 2214 2269 0
3 MK Kodric Tilen 2192 2253 0
4 MK Skuhala Luka 2095 2302 0
5 III Pozun Matej 2062 2130 0
6 MK Znidaric Anze 1971 2155 0
7 II Gasparac Gregor 1921 2200 0
8 III Dolinar Matic 1773 1991 0
9 II Dolinar Jan 1761 1992 0
10 II Suta Tomaz 1751 1843 0
11 III Suligoj Nejc 1425 1733 0

Players starting rank

Initial rank Country Title Name FIDE elo National elo Variation
1 FM Dobrovoljc Vid 2297 2384 0
2 II Zamar Kodelja Jurij 2214 2269 0
3 MK Kodric Tilen 2192 2253 0
4 MK Skuhala Luka 2095 2302 0
5 III Pozun Matej 2062 2130 0
6 MK Znidaric Anze 1971 2155 0
7 II Gasparac Gregor 1921 2200 0
8 III Dolinar Matic 1773 1991 0
9 II Dolinar Jan 1761 1992 0
10 II Suta Tomaz 1751 1843 0
11 III Suligoj Nejc 1425 1733 0

Players starting rank

No. Titulo Nombre FIDE-ID FED FIDE EloN Club/Ciudad
1 FM Dobrovoljc Vid 14609843 SLO 2297 2384 ŠD KRKA Novo mesto
2 II Zamar Kodelja Jurij 14609649 SLO 2214 2269 ŠK Nova Gorica
3 MK Kodric Tilen 14613859 SLO 2192 2253 ŽŠK Maribor
4 MK Skuhala Luka 14605678 SLO 2095 2302 ŠD Radenska - Pomgrad
5 III Pozun Matej 14618788 SLO 2062 2130 ŠK Triglav Krško
6 MK Znidaric Anze 14609258 SLO 1971 2155 ŠS TZ Prevodi Dvojka
7 II Gasparac Gregor 14613832 SLO 1921 2200 ŠD Kočevje
8 III Dolinar Matic 14609681 SLO 1773 1991 ŠS TZ Prevodi Dvojka
9 II Dolinar Jan 14610922 SLO 1761 1992 ŠS TZ Prevodi Dvojka
10 II Suta Tomaz 14613204 SLO 1751 1843 ŠD Ptuj
11 III Suligoj Nejc 14614332 SLO 1425 1733 ŠK Nova Gorica

Round 1

M. No. Name Elo Pts. Result Pts. Name Elo No.
1 6 MK Znidaric Anze 1971 0 0 - 1 0 FM Dobrovoljc Vid 2297 1
2 2 II Zamar Kodelja Jurij 2214 0 1 - 0 0 II Gasparac Gregor 1921 7
3 8 III Dolinar Matic 1773 0 0 - 1 0 MK Kodric Tilen 2192 3
4 4 MK Skuhala Luka 2095 0 1 - 0 0 II Dolinar Jan 1761 9
5 10 II Suta Tomaz 1751 0 0 - 1 0 III Pozun Matej 2062 5
6 11 III Suligoj Nejc 1425 0 1 bye

Round 2

M. No. Name Elo Pts. Result Pts. Name Elo No.
1 1 FM Dobrovoljc Vid 2297 1 ½ - ½ 1 MK Skuhala Luka 2095 4
2 5 III Pozun Matej 2062 1 0 - 1 1 II Zamar Kodelja Jurij 2214 2
3 3 MK Kodric Tilen 2192 1 1 - 0 1 III Suligoj Nejc 1425 11
4 9 II Dolinar Jan 1761 0 0 - 1 0 MK Znidaric Anze 1971 6
5 7 II Gasparac Gregor 1921 0 1 - 0 0 III Dolinar Matic 1773 8
6 10 II Suta Tomaz 1751 0 1 bye

Round 3

M. No. Name Elo Pts. Result Pts. Name Elo No.
1 2 II Zamar Kodelja Jurij 2214 2 1 - 0 2 MK Kodric Tilen 2192 3
2 11 III Suligoj Nejc 1425 1 0 - 1 FM Dobrovoljc Vid 2297 1
3 4 MK Skuhala Luka 2095 0 - 1 1 III Pozun Matej 2062 5
4 6 MK Znidaric Anze 1971 1 1 - 0 1 II Suta Tomaz 1751 10
5 9 II Dolinar Jan 1761 0 0 - 1 1 II Gasparac Gregor 1921 7
6 8 III Dolinar Matic 1773 0 1 bye

Round 4

M. No. Name Elo Pts. Result Pts. Name Elo No.
1 1 FM Dobrovoljc Vid 2297 1 - 0 3 II Zamar Kodelja Jurij 2214 2
2 3 MK Kodric Tilen 2192 2 0 - 1 2 MK Znidaric Anze 1971 6
3 5 III Pozun Matej 2062 2 0 - 1 2 II Gasparac Gregor 1921 7
4 8 III Dolinar Matic 1773 1 0 - 1 MK Skuhala Luka 2095 4
5 10 II Suta Tomaz 1751 1 1 - 0 1 III Suligoj Nejc 1425 11
6 9 II Dolinar Jan 1761 0 1 bye

Round 5

M. No. Name Elo Pts. Result Pts. Name Elo No.
1 7 II Gasparac Gregor 1921 3 ½ - ½ FM Dobrovoljc Vid 2297 1
2 2 II Zamar Kodelja Jurij 2214 3 1 - 0 3 MK Znidaric Anze 1971 6
3 4 MK Skuhala Luka 2095 1 - 0 2 MK Kodric Tilen 2192 3
4 10 II Suta Tomaz 1751 2 1 - 0 1 II Dolinar Jan 1761 9
5 11 III Suligoj Nejc 1425 1 0 - 1 1 III Dolinar Matic 1773 8
6 5 III Pozun Matej 2062 2 1 bye

Round 6

M. No. Name Elo Pts. Result Pts. Name Elo No.
1 4 MK Skuhala Luka 2095 0 - 1 4 II Zamar Kodelja Jurij 2214 2
2 1 FM Dobrovoljc Vid 2297 4 1 - 0 3 III Pozun Matej 2062 5
3 7 II Gasparac Gregor 1921 ½ - ½ 3 II Suta Tomaz 1751 10
4 6 MK Znidaric Anze 1971 3 1 - 0 2 III Dolinar Matic 1773 8
5 9 II Dolinar Jan 1761 1 1 - 0 1 III Suligoj Nejc 1425 11
6 3 MK Kodric Tilen 2192 2 1 bye

Round 7

M. No. Name Elo Pts. Result Pts. Name Elo No.
1 2 II Zamar Kodelja Jurij 2214 5 1 - 0 II Suta Tomaz 1751 10
2 3 MK Kodric Tilen 2192 3 1 - 0 5 FM Dobrovoljc Vid 2297 1
3 6 MK Znidaric Anze 1971 4 ½ - ½ 4 II Gasparac Gregor 1921 7
4 5 III Pozun Matej 2062 3 1 - 0 1 III Suligoj Nejc 1425 11
5 8 III Dolinar Matic 1773 2 ½ - ½ 2 II Dolinar Jan 1761 9
6 4 MK Skuhala Luka 2095 1 bye

Players ranking

Rk. No.Ini. Name FED FIDE EloN Club/City  Des 1   Des 2   Des 3  n w we w-we K elo+/-
1 2 II Zamar Kodelja Jurij SLO 2214 2269 ŠK Nova Gorica 6,0 0,0 25,0 7 6 4,85 1,15 40 46,0
2 1 FM Dobrovoljc Vid SLO 2297 2384 ŠD KRKA Novo mesto 5,0 0,0 26,0 7 5 5,50 -0,50 20 -10,0
3 7 II Gasparac Gregor SLO 1921 2200 ŠD Kočevje 4,5 0,0 24,0 7 4,5 3,11 1,39 40 55,6
4 6 MK Znidaric Anze SLO 1971 2155 ŠS TZ Prevodi Dvojka 4,5 0,0 24,0 7 4,5 3,43 1,07 40 42,8
5 4 MK Skuhala Luka SLO 2095 2302 ŠD Radenska - Pomgrad 4,5 0,0 23,5 6 3,5 3,25 0,25 40 10,0
6 5 III Pozun Matej SLO 2062 2130 ŠK Triglav Krško 4,0 0,0 25,5 6 3 3,43 -0,43 40 -17,2
7 3 MK Kodric Tilen SLO 2192 2253 ŽŠK Maribor 4,0 0,0 24,0 6 3 4,08 -1,08 40 -43,2
8 10 II Suta Tomaz SLO 1751 1843 ŠD Ptuj 3,5 0,0 23,0 6 2,5 2,08 0,42 40 16,8
9 8 III Dolinar Matic SLO 1773 1991 ŠS TZ Prevodi Dvojka 2,5 0,5 20,5 6 1,5 2,16 -0,66 40 -26,4
10 9 II Dolinar Jan SLO 1761 1992 ŠS TZ Prevodi Dvojka 2,5 0,5 19,5 6 1,5 2,51 -1,01 40 -40,4
11 11 III Suligoj Nejc SLO 1425 1733 ŠK Nova Gorica 1,0 0,0 20,0 6 0 0,60 -0,60 40 -24,0