European Women Individual Blitz Chess Championship 2017

Chess tournament overview

Country: Monaco
Tournament date: 2017-10-23 to 2017-10-23
Tournament place: Monte-Carlo, Monaco (See on the map)
Tournament registration: (Search in Google)
Game time: 3mn + 2s/move
Valid for ELO: Elo FIDE and national

Organizer of the chess tournament and contact

Organizer: Monaco Chess Federation & ECU
Main referee: IA Dominique DERVIEUX (654655)

Schedule: European Women Individual Blitz Chess Championship 2017

Round Date Time
1 2017/10/23 13:30
2 2017/10/23 13:50
3 2017/10/23 14:10
4 2017/10/23 14:30
5 2017/10/23 14:50
6 2017/10/23 15:10
7 2017/10/23 15:30
8 2017/10/23 16:10
9 2017/10/23 16:30
10 2017/10/23 16:50
11 2017/10/23 17:10
12 2017/10/23 17:30
13 2017/10/23 17:50

Players registered in European Women Individual Blitz Chess Championship 2017

No. Country Title Name Elo FIDE Elo National Variation
1 GM Muzychuk Anna 0 0 0
2 GM Lagno Kateryna 0 0 0
3 GM Gunina Valentina 0 0 0
4 GM Stefanova Antoaneta 0 0 0
5 GM Sebag Marie 0 0 0
6 IM Paehtz Elisabeth 0 0 0
7 GM Kosteniuk Alexandra 0 0 0
8 GM Dzagnidze Nana 0 0 0
9 IM Gaponenko Inna 0 0 0
10 GM Arakhamia-Grant Ketevan 0 0 0
11 IM Skripchenko Almira 0 0 0
12 WGM Goryachkina Aleksandra 0 0 0
13 WGM Pogonina Natalija 0 0 0
14 IM Kashlinskaya Alina 0 0 0
15 GM Socko Monika 0 0 0
16 IM Turova Irina 0 0 0
17 WGM Girya Olga 0 0 0
18 IM Szczepkowska Karina 0 0 0
19 WGM Kulon Klaudia 0 0 0
20 WGM Dornbusch Tatiana 0 0 0
21 IM Collas Silvia 0 0 0
22 IM Savina Anastasia 0 0 0
23 IM Milliet Sophie 0 0 0
24 GM Cramling Pia 0 0 0
25 WIM Narva Mai 0 0 0
26 FM Paasikangas-Tella Johanna 0 0 0
27 WGM Doluhanova Evgeniya 0 0 0
28 WGM Maisuradze Nino 0 0 0
29 IM Cornette Deimante 0 0 0
30 Muetsch Annmarie 0 0 0
31 WGM Leconte Maria 0 0 0
32 WIM Navrotescu Andreea-Cristiana 0 0 0
33 WIM Sirotkina Nina 0 0 0
34 WFM Gvanceladze Anna 0 0 0
35 WGM Agababean Naira 0 0 0
36 WIM Zvereva Marija 0 0 0
37 WFM Haussernot Cecile 0 0 0
38 WGM Srebrnic Ana 0 0 0
39 WIM Boric Elena 0 0 0
40 WFM Froewis Annika 0 0 0
41 WIM Nicoara Malina 0 0 0
42 Soubirou Oriane 0 0 0
43 WIM Mira Helene 0 0 0
44 WFM Lomandong Noela-Joyce 0 0 0
45 WFM Dengler Dijana 0 0 0
46 Kordzadze Nino 0 0 0
47 WFM Uta Adeline-Ramona 0 0 0
48 Kolba Anastasiya 0 0 0
49 WFM Narva Triin 0 0 0
50 WCM Pribylova Sofie 0 0 0
51 WFM Narva Regina 0 0 0
52 Ivanova Tatiana 0 0 0
53 WCM Jose Polanco Kenia 0 0 0
54 Kosc Renata 0 0 0
55 WFM Horvath Maria 0 0 0
56 WCM Berezovska Svetlana 0 0 0
57 Shivacheva Donika 0 0 0
58 Sekhposjan Marina 0 0 0
59 WIM Lebel-Arias Julia 0 0 0
60 Hoang Thi Vui 0 0 0
61 Imperor Amelie 0 0 0
62 Toure Shanthi 0 0 0
63 Tschida Verena 0 0 0
64 Jaskunaite Areta 0 0 0
65 Liang Chelsea 0 0 0
66 Jaskuniene Dalia 0 0 0
67 WCM Svergina Sofya 0 0 0
68 Berezovsky Fiorina 0 0 0
69 Jaskunaite Auguste 0 0 0
70 Jacob Eva 0 0 0
71 Combalbert Sarah 0 0 0
72 Akvardar Elizaveta 0 0 0
73 Combalbert Emma 0 0 0
74 Bressac Francoise 0 0 0
75 Combalbert Morgane 0 0 0
76 Cottret Stephanie 0 0 0
77 Nenasheva Nataliya 0 0 0
78 Scheible Heidi 0 0 0

Players starting rank

Initial rank Country Title Name FIDE elo National elo Variation
1 GM Muzychuk Anna 0 0 0
2 GM Lagno Kateryna 0 0 0
3 GM Gunina Valentina 0 0 0
4 GM Stefanova Antoaneta 0 0 0
5 GM Sebag Marie 0 0 0
6 IM Paehtz Elisabeth 0 0 0
7 GM Kosteniuk Alexandra 0 0 0
8 GM Dzagnidze Nana 0 0 0
9 IM Gaponenko Inna 0 0 0
10 GM Arakhamia-Grant Ketevan 0 0 0
11 IM Skripchenko Almira 0 0 0
12 WGM Goryachkina Aleksandra 0 0 0
13 WGM Pogonina Natalija 0 0 0
14 IM Kashlinskaya Alina 0 0 0
15 GM Socko Monika 0 0 0
16 IM Turova Irina 0 0 0
17 WGM Girya Olga 0 0 0
18 IM Szczepkowska Karina 0 0 0
19 WGM Kulon Klaudia 0 0 0
20 WGM Dornbusch Tatiana 0 0 0
21 IM Collas Silvia 0 0 0
22 IM Savina Anastasia 0 0 0
23 IM Milliet Sophie 0 0 0
24 GM Cramling Pia 0 0 0
25 WIM Narva Mai 0 0 0
26 FM Paasikangas-Tella Johanna 0 0 0
27 WGM Doluhanova Evgeniya 0 0 0
28 WGM Maisuradze Nino 0 0 0
29 IM Cornette Deimante 0 0 0
30 Muetsch Annmarie 0 0 0
31 WGM Leconte Maria 0 0 0
32 WIM Navrotescu Andreea-Cristiana 0 0 0
33 WIM Sirotkina Nina 0 0 0
34 WFM Gvanceladze Anna 0 0 0
35 WGM Agababean Naira 0 0 0
36 WIM Zvereva Marija 0 0 0
37 WFM Haussernot Cecile 0 0 0
38 WGM Srebrnic Ana 0 0 0
39 WIM Boric Elena 0 0 0
40 WFM Froewis Annika 0 0 0
41 WIM Nicoara Malina 0 0 0
42 Soubirou Oriane 0 0 0
43 WIM Mira Helene 0 0 0
44 WFM Lomandong Noela-Joyce 0 0 0
45 WFM Dengler Dijana 0 0 0
46 Kordzadze Nino 0 0 0
47 WFM Uta Adeline-Ramona 0 0 0
48 Kolba Anastasiya 0 0 0
49 WFM Narva Triin 0 0 0
50 WCM Pribylova Sofie 0 0 0
51 WFM Narva Regina 0 0 0
52 Ivanova Tatiana 0 0 0
53 WCM Jose Polanco Kenia 0 0 0
54 Kosc Renata 0 0 0
55 WFM Horvath Maria 0 0 0
56 WCM Berezovska Svetlana 0 0 0
57 Shivacheva Donika 0 0 0
58 Sekhposjan Marina 0 0 0
59 WIM Lebel-Arias Julia 0 0 0
60 Hoang Thi Vui 0 0 0
61 Imperor Amelie 0 0 0
62 Toure Shanthi 0 0 0
63 Tschida Verena 0 0 0
64 Jaskunaite Areta 0 0 0
65 Liang Chelsea 0 0 0
66 Jaskuniene Dalia 0 0 0
67 WCM Svergina Sofya 0 0 0
68 Berezovsky Fiorina 0 0 0
69 Jaskunaite Auguste 0 0 0
70 Jacob Eva 0 0 0
71 Combalbert Sarah 0 0 0
72 Akvardar Elizaveta 0 0 0
73 Combalbert Emma 0 0 0
74 Bressac Francoise 0 0 0
75 Combalbert Morgane 0 0 0
76 Cottret Stephanie 0 0 0
77 Nenasheva Nataliya 0 0 0
78 Scheible Heidi 0 0 0

Players starting rank

No.   Titulo Nombre FIDE-ID FED Elo sexo Gr
1 GM Muzychuk Anna 14111330 UKR 2663 w ACP
2 GM Lagno Kateryna 14109336 RUS 2611 w
3 GM Gunina Valentina 4167570 RUS 2550 w ACP
4 GM Stefanova Antoaneta 2902257 ECX 2540 w ACP
5 GM Sebag Marie 617822 FRA 2504 w
6 IM Paehtz Elisabeth 4641833 GER 2484 w ACP
7 GM Kosteniuk Alexandra 4128125 RUS 2477 w ACP
8 GM Dzagnidze Nana 13601903 GEO 2445 w
9 IM Gaponenko Inna 14101181 UKR 2416 w ACP
10 GM Arakhamia-Grant Ketevan 13600168 SCO 2403 w ACP
11 IM Skripchenko Almira 13900145 FRA 2403 w
12 WGM Goryachkina Aleksandra 4147103 RUS 2401 w ACP
13 WGM Pogonina Natalija 4147855 RUS 2401 w ACP
14 IM Kashlinskaya Alina 4198026 RUS 2390 w ACP
15 GM Socko Monika 1106619 POL 2380 w ACP
16 IM Turova Irina 4120876 RUS 2365 w
17 WGM Girya Olga 4195752 RUS 2338 w ACP
18 IM Szczepkowska Karina 1122681 POL 2333 w
19 WGM Kulon Klaudia 1131044 POL 2303 w
20 WGM Dornbusch Tatiana 14107449 MNC 2302 w
21 IM Collas Silvia 2902265 FRA 2288 w
22 IM Savina Anastasia 4196872 RUS 2285 w ACP
23 IM Milliet Sophie 623725 FRA 2277 w ACP
24 GM Cramling Pia 1700030 SWE 2265 w
25 WIM Narva Mai 4500512 EST 2265 w
26 FM Paasikangas-Tella Johanna 500879 FIN 2243 w
27 WGM Doluhanova Evgeniya 14112035 UKR 2240 w ACP
28 WGM Maisuradze Nino 13601717 FRA 2230 w
29 IM Cornette Deimante 12802859 LTU 2225 w ACP
30 Muetsch Annmarie 12971367 GER 2214 w
31 WGM Leconte Maria 618446 FRA 2208 w
32 WIM Navrotescu Andreea-Cristiana 675946 FRA 2199 w
33 WIM Sirotkina Nina 4107284 RUS 2166 w
34 WFM Gvanceladze Anna 4113721 RUS 2164 w
35 WGM Agababean Naira 13900129 MDA 2161 w
36 WIM Zvereva Marija 4121082 RUS 2154 w
37 WFM Haussernot Cecile 601632 FRA 2153 w
38 WGM Srebrnic Ana 14603314 SLO 2145 w ACP
39 WIM Boric Elena 14400839 BIH 2143 w
40 WFM Froewis Annika 1621432 AUT 2098 w
41 WIM Nicoara Malina 604631 FRA 2097 w
42 Soubirou Oriane 686034 FRA 2077 w
43 WIM Mira Helene 1601601 AUT 2072 w
44 WFM Lomandong Noela-Joyce 5400384 MNC 2062 w
45 WFM Dengler Dijana 14400081 BIH 2025 w
46 Kordzadze Nino 13603817 AUT 2023 w
47 WFM Uta Adeline-Ramona 1214861 ROU 2006 w
48 Kolba Anastasiya 14107805 UKR 2000 w
49 WFM Narva Triin 4502680 EST 1975 w
50 WCM Pribylova Sofie 371726 CZE 1971 w
51 WFM Narva Regina 4500237 EST 1970 w
52 Ivanova Tatiana 4109724 RUS 1969 w
53 WCM Jose Polanco Kenia 6401074 MNC 1922 w
54 Kosc Renata 1602578 AUT 1908 w
55 WFM Horvath Maria 1601660 AUT 1880 w
56 WCM Berezovska Svetlana 5400740 MNC 1814 w
57 Shivacheva Donika 2900840 ECX 1783 w
58 Sekhposjan Marina 4121104 RUS 1753 w
59 WIM Lebel-Arias Julia 602019 MNC 1748 w
60 Hoang Thi Vui 45149194 FRA 1726 w
61 Imperor Amelie 20692749 FRA 1571 w
62 Toure Shanthi 26024519 FRA 1548 w
63 Tschida Verena 1634577 AUT 1529 w
64 Jaskunaite Areta 12809250 LTU 1517 w
65 Liang Chelsea 2408015 SCO 1494 w
66 Jaskuniene Dalia 12810118 LTU 1408 w
67 WCM Svergina Sofya 24276120 RUS 1365 w
68 Berezovsky Fiorina 5400651 MNC 1263 w
69 Jaskunaite Auguste 12809357 LTU 1219 w
70 Jacob Eva 45116270 FRA 1188 w
71 Combalbert Sarah 36000205 FRA 1149 w
72 Akvardar Elizaveta 54138396 RUS 1132 w
73 Combalbert Emma 36000191 FRA 1083 w
74 Bressac Francoise 20633548 FRA 0 w
75 Combalbert Morgane 45116520 FRA 0 w
76 Cottret Stephanie 5400902 MNC 0 w
77 Nenasheva Nataliya 5400945 MNC 0 w
78 Scheible Heidi 1663119 AUT 0 w

Round 1

M. No.   Name FED Elo Pts. Result Pts. Name FEDB Elo  B No.
1 1 GM Muzychuk Anna UKR 2663 0 1 - 0 0 WFM Froewis Annika AUT 2098 40
2 41 WIM Nicoara Malina FRA 2097 0 0 - 1 0 GM Lagno Kateryna RUS 2611 2
3 3 GM Gunina Valentina RUS 2550 0 1 - 0 0 Soubirou Oriane FRA 2077 42
4 43 WIM Mira Helene AUT 2072 0 0 - 1 0 GM Stefanova Antoaneta ECX 2540 4
5 5 GM Sebag Marie FRA 2504 0 1 - 0 0 WFM Lomandong Noela-Joyce MNC 2062 44
6 45 WFM Dengler Dijana BIH 2025 0 0 - 1 0 IM Paehtz Elisabeth GER 2484 6
7 7 GM Kosteniuk Alexandra RUS 2477 0 1 - 0 0 Kordzadze Nino AUT 2023 46
8 47 WFM Uta Adeline-Ramona ROU 2006 0 0 - 1 0 GM Dzagnidze Nana GEO 2445 8
9 9 IM Gaponenko Inna UKR 2416 0 1 - 0 0 Kolba Anastasiya UKR 2000 48
10 49 WFM Narva Triin EST 1975 0 0 - 1 0 GM Arakhamia-Grant Ketevan SCO 2403 10
11 11 IM Skripchenko Almira FRA 2403 0 1 - 0 0 WCM Pribylova Sofie CZE 1971 50
12 51 WFM Narva Regina EST 1970 0 0 - 1 0 WGM Goryachkina Aleksandra RUS 2401 12
13 13 WGM Pogonina Natalija RUS 2401 0 1 - 0 0 Ivanova Tatiana RUS 1969 52
14 53 WCM Jose Polanco Kenia MNC 1922 0 0 - 1 0 IM Kashlinskaya Alina RUS 2390 14
15 15 GM Socko Monika POL 2380 0 1 - 0 0 Kosc Renata AUT 1908 54
16 55 WFM Horvath Maria AUT 1880 0 0 - 1 0 IM Turova Irina RUS 2365 16
17 17 WGM Girya Olga RUS 2338 0 1 - 0 0 WCM Berezovska Svetlana MNC 1814 56
18 57 Shivacheva Donika ECX 1783 0 0 - 1 0 IM Szczepkowska Karina POL 2333 18
19 19 WGM Kulon Klaudia POL 2303 0 1 - 0 0 Sekhposjan Marina RUS 1753 58
20 59 WIM Lebel-Arias Julia MNC 1748 0 0 - 1 0 WGM Dornbusch Tatiana MNC 2302 20
21 21 IM Collas Silvia FRA 2288 0 + - - 0 Hoang Thi Vui FRA 1726 60
22 61 Imperor Amelie FRA 1571 0 0 - 1 0 IM Savina Anastasia RUS 2285 22
23 23 IM Milliet Sophie FRA 2277 0 1 - 0 0 Toure Shanthi FRA 1548 62
24 63 Tschida Verena AUT 1529 0 0 - 1 0 GM Cramling Pia SWE 2265 24
25 25 WIM Narva Mai EST 2265 0 1 - 0 0 Jaskunaite Areta LTU 1517 64
26 65 Liang Chelsea SCO 1494 0 0 - 1 0 FM Paasikangas-Tella Johanna FIN 2243 26
27 27 WGM Doluhanova Evgeniya UKR 2240 0 1 - 0 0 Jaskuniene Dalia LTU 1408 66
28 67 WCM Svergina Sofya RUS 1365 0 0 - 1 0 WGM Maisuradze Nino FRA 2230 28
29 29 IM Cornette Deimante LTU 2225 0 1 - 0 0 Berezovsky Fiorina MNC 1263 68
30 69 Jaskunaite Auguste LTU 1219 0 0 - 1 0 Muetsch Annmarie GER 2214 30
31 31 WGM Leconte Maria FRA 2208 0 1 - 0 0 Jacob Eva FRA 1188 70
32 71 Combalbert Sarah FRA 1149 0 0 - 1 0 WIM Navrotescu Andreea-Cristiana FRA 2199 32
33 33 WIM Sirotkina Nina RUS 2166 0 1 - 0 0 Akvardar Elizaveta RUS 1132 72
34 73 Combalbert Emma FRA 1083 0 0 - 1 0 WFM Gvanceladze Anna RUS 2164 34
35 35 WGM Agababean Naira MDA 2161 0 1 - 0 0 Bressac Francoise FRA 0 74
36 75 Combalbert Morgane FRA 0 0 0 - 1 0 WIM Zvereva Marija RUS 2154 36
37 37 WFM Haussernot Cecile FRA 2153 0 + - - 0 Cottret Stephanie MNC 0 76
38 77 Nenasheva Nataliya MNC 0 0 - - + 0 WGM Srebrnic Ana SLO 2145 38
39 39 WIM Boric Elena BIH 2143 0 1 - 0 0 Scheible Heidi AUT 0 78

Round 2

M. No.   Name FED Elo Pts. Result Pts. Name FEDB Elo  B No.
1 21 IM Collas Silvia FRA 2288 1 0 - 1 1 GM Muzychuk Anna UKR 2663 1
2 2 GM Lagno Kateryna RUS 2611 1 1 - 0 1 IM Milliet Sophie FRA 2277 23
3 22 IM Savina Anastasia RUS 2285 1 0 - 1 1 GM Gunina Valentina RUS 2550 3
4 4 GM Stefanova Antoaneta ECX 2540 1 1 - 0 1 WIM Narva Mai EST 2265 25
5 24 GM Cramling Pia SWE 2265 1 0 - 1 1 GM Sebag Marie FRA 2504 5
6 6 IM Paehtz Elisabeth GER 2484 1 0 - 1 1 WGM Doluhanova Evgeniya UKR 2240 27
7 26 FM Paasikangas-Tella Johanna FIN 2243 1 ½ - ½ 1 GM Kosteniuk Alexandra RUS 2477 7
8 8 GM Dzagnidze Nana GEO 2445 1 1 - 0 1 IM Cornette Deimante LTU 2225 29
9 28 WGM Maisuradze Nino FRA 2230 1 1 - 0 1 IM Gaponenko Inna UKR 2416 9
10 10 GM Arakhamia-Grant Ketevan SCO 2403 1 ½ - ½ 1 WGM Leconte Maria FRA 2208 31
11 30 Muetsch Annmarie GER 2214 1 0 - 1 1 IM Skripchenko Almira FRA 2403 11
12 12 WGM Goryachkina Aleksandra RUS 2401 1 ½ - ½ 1 WIM Sirotkina Nina RUS 2166 33
13 32 WIM Navrotescu Andreea-Cristiana FRA 2199 1 0 - 1 1 WGM Pogonina Natalija RUS 2401 13
14 14 IM Kashlinskaya Alina RUS 2390 1 1 - 0 1 WGM Agababean Naira MDA 2161 35
15 34 WFM Gvanceladze Anna RUS 2164 1 0 - 1 1 GM Socko Monika POL 2380 15
16 36 WIM Zvereva Marija RUS 2154 1 0 - 1 1 WGM Girya Olga RUS 2338 17
17 18 IM Szczepkowska Karina POL 2333 1 ½ - ½ 1 WFM Haussernot Cecile FRA 2153 37
18 38 WGM Srebrnic Ana SLO 2145 1 0 - 1 1 WGM Kulon Klaudia POL 2303 19
19 20 WGM Dornbusch Tatiana MNC 2302 1 1 - 0 1 WIM Boric Elena BIH 2143 39
20 40 WFM Froewis Annika AUT 2098 0 1 - 0 0 WFM Horvath Maria AUT 1880 55
21 16 IM Turova Irina RUS 2365 1 1 - 0 0 WIM Lebel-Arias Julia MNC 1748 59
22 62 Toure Shanthi FRA 1548 0 0 - 1 0 WIM Nicoara Malina FRA 2097 41
23 42 Soubirou Oriane FRA 2077 0 1 - 0 0 Hoang Thi Vui FRA 1726 60
24 64 Jaskunaite Areta LTU 1517 0 0 - 1 0 WIM Mira Helene AUT 2072 43
25 44 WFM Lomandong Noela-Joyce MNC 2062 0 1 - 0 0 Imperor Amelie FRA 1571 61
26 66 Jaskuniene Dalia LTU 1408 0 0 - 1 0 WFM Dengler Dijana BIH 2025 45
27 46 Kordzadze Nino AUT 2023 0 1 - 0 0 Tschida Verena AUT 1529 63
28 68 Berezovsky Fiorina MNC 1263 0 0 - 1 0 WFM Uta Adeline-Ramona ROU 2006 47
29 48 Kolba Anastasiya UKR 2000 0 1 - 0 0 Liang Chelsea SCO 1494 65
30 70 Jacob Eva FRA 1188 0 0 - 1 0 WFM Narva Triin EST 1975 49
31 50 WCM Pribylova Sofie CZE 1971 0 1 - 0 0 WCM Svergina Sofya RUS 1365 67
32 72 Akvardar Elizaveta RUS 1132 0 0 - 1 0 WFM Narva Regina EST 1970 51
33 52 Ivanova Tatiana RUS 1969 0 ½ - ½ 0 Jaskunaite Auguste LTU 1219 69
34 74 Bressac Francoise FRA 0 0 0 - 1 0 WCM Jose Polanco Kenia MNC 1922 53
35 54 Kosc Renata AUT 1908 0 1 - 0 0 Combalbert Sarah FRA 1149 71
36 56 WCM Berezovska Svetlana MNC 1814 0 1 - 0 0 Combalbert Emma FRA 1083 73
37 78 Scheible Heidi AUT 0 0 0 - 1 0 Shivacheva Donika ECX 1783 57
38 58 Sekhposjan Marina RUS 1753 0 1 - 0 0 Combalbert Morgane FRA 0 75
39 76 Cottret Stephanie MNC 0 0 0 not paired  
40 77 Nenasheva Nataliya MNC 0 0 0 not paired  

Round 3

M. No.   Name FED Elo Pts. Result Pts. Name FEDB Elo  B No.
1 1 GM Muzychuk Anna UKR 2663 2 0 - 1 2 IM Kashlinskaya Alina RUS 2390 14
2 15 GM Socko Monika POL 2380 2 0 - 1 2 GM Lagno Kateryna RUS 2611 2
3 3 GM Gunina Valentina RUS 2550 2 ½ - ½ 2 IM Turova Irina RUS 2365 16
4 17 WGM Girya Olga RUS 2338 2 ½ - ½ 2 GM Stefanova Antoaneta ECX 2540 4
5 5 GM Sebag Marie FRA 2504 2 0 - 1 2 WGM Kulon Klaudia POL 2303 19
6 27 WGM Doluhanova Evgeniya UKR 2240 2 ½ - ½ 2 GM Dzagnidze Nana GEO 2445 8
7 11 IM Skripchenko Almira FRA 2403 2 1 - 0 2 WGM Dornbusch Tatiana MNC 2302 20
8 13 WGM Pogonina Natalija RUS 2401 2 1 - 0 2 WGM Maisuradze Nino FRA 2230 28
9 7 GM Kosteniuk Alexandra RUS 2477 1 - 0 IM Szczepkowska Karina POL 2333 18
10 33 WIM Sirotkina Nina RUS 2166 1 - 0 GM Arakhamia-Grant Ketevan SCO 2403 10
11 31 WGM Leconte Maria FRA 2208 1 - 0 WGM Goryachkina Aleksandra RUS 2401 12
12 37 WFM Haussernot Cecile FRA 2153 1 - 0 FM Paasikangas-Tella Johanna FIN 2243 26
13 41 WIM Nicoara Malina FRA 2097 1 0 - 1 1 IM Paehtz Elisabeth GER 2484 6
14 9 IM Gaponenko Inna UKR 2416 1 1 - 0 1 Soubirou Oriane FRA 2077 42
15 43 WIM Mira Helene AUT 2072 1 0 - 1 1 IM Collas Silvia FRA 2288 21
16 44 WFM Lomandong Noela-Joyce MNC 2062 1 0 - 1 1 IM Savina Anastasia RUS 2285 22
17 23 IM Milliet Sophie FRA 2277 1 1 - 0 1 Kordzadze Nino AUT 2023 46
18 45 WFM Dengler Dijana BIH 2025 1 0 - 1 1 GM Cramling Pia SWE 2265 24
19 25 WIM Narva Mai EST 2265 1 1 - 0 1 Kolba Anastasiya UKR 2000 48
20 29 IM Cornette Deimante LTU 2225 1 1 - 0 1 WCM Pribylova Sofie CZE 1971 50
21 47 WFM Uta Adeline-Ramona ROU 2006 1 0 - 1 1 Muetsch Annmarie GER 2214 30
22 49 WFM Narva Triin EST 1975 1 0 - 1 1 WIM Navrotescu Andreea-Cristiana FRA 2199 32
23 51 WFM Narva Regina EST 1970 1 0 - 1 1 WFM Gvanceladze Anna RUS 2164 34
24 35 WGM Agababean Naira MDA 2161 1 0 - 1 1 Kosc Renata AUT 1908 54
25 53 WCM Jose Polanco Kenia MNC 1922 1 1 - 0 1 WIM Zvereva Marija RUS 2154 36
26 56 WCM Berezovska Svetlana MNC 1814 1 0 - 1 1 WGM Srebrnic Ana SLO 2145 38
27 39 WIM Boric Elena BIH 2143 1 1 - 0 1 Sekhposjan Marina RUS 1753 58
28 57 Shivacheva Donika ECX 1783 1 1 - 0 1 WFM Froewis Annika AUT 2098 40
29 55 WFM Horvath Maria AUT 1880 0 0 - 1 ½ Ivanova Tatiana RUS 1969 52
30 60 Hoang Thi Vui FRA 1726 0 1 - 0 ½ Jaskunaite Auguste LTU 1219 69
31 59 WIM Lebel-Arias Julia MNC 1748 0 1 - 0 0 Berezovsky Fiorina MNC 1263 68
32 61 Imperor Amelie FRA 1571 0 1 - 0 0 Jacob Eva FRA 1188 70
33 71 Combalbert Sarah FRA 1149 0 0 - 1 0 Toure Shanthi FRA 1548 62
34 63 Tschida Verena AUT 1529 0 1 - 0 0 Akvardar Elizaveta RUS 1132 72
35 73 Combalbert Emma FRA 1083 0 0 - 1 0 Jaskunaite Areta LTU 1517 64
36 65 Liang Chelsea SCO 1494 0 1 - 0 0 Bressac Francoise FRA 0 74
37 75 Combalbert Morgane FRA 0 0 0 - 1 0 Jaskuniene Dalia LTU 1408 66
38 67 WCM Svergina Sofya RUS 1365 0 1 - 0 0 Scheible Heidi AUT 0 78
39 76 Cottret Stephanie MNC 0 0 0 not paired  
40 77 Nenasheva Nataliya MNC 0 0 0 not paired  

Round 4

M. No.   Name FED Elo Pts. Result Pts. Name FEDB Elo  B No.
1 2 GM Lagno Kateryna RUS 2611 3 ½ - ½ 3 WGM Pogonina Natalija RUS 2401 13
2 14 IM Kashlinskaya Alina RUS 2390 3 0 - 1 3 IM Skripchenko Almira FRA 2403 11
3 19 WGM Kulon Klaudia POL 2303 3 0 - 1 GM Gunina Valentina RUS 2550 3
4 4 GM Stefanova Antoaneta ECX 2540 1 - 0 WGM Doluhanova Evgeniya UKR 2240 27
5 37 WFM Haussernot Cecile FRA 2153 1 - 0 GM Kosteniuk Alexandra RUS 2477 7
6 8 GM Dzagnidze Nana GEO 2445 1 - 0 WGM Girya Olga RUS 2338 17
7 16 IM Turova Irina RUS 2365 0 - 1 WGM Leconte Maria FRA 2208 31
8 6 IM Paehtz Elisabeth GER 2484 2 1 - 0 WIM Sirotkina Nina RUS 2166 33
9 28 WGM Maisuradze Nino FRA 2230 2 0 - 1 2 GM Muzychuk Anna UKR 2663 1
10 30 Muetsch Annmarie GER 2214 2 0 - 1 2 GM Sebag Marie FRA 2504 5
11 32 WIM Navrotescu Andreea-Cristiana FRA 2199 2 0 - 1 2 IM Gaponenko Inna UKR 2416 9
12 38 WGM Srebrnic Ana SLO 2145 2 0 - 1 2 GM Socko Monika POL 2380 15
13 20 WGM Dornbusch Tatiana MNC 2302 2 ½ - ½ 2 IM Cornette Deimante LTU 2225 29
14 21 IM Collas Silvia FRA 2288 2 1 - 0 2 WIM Boric Elena BIH 2143 39
15 22 IM Savina Anastasia RUS 2285 2 1 - 0 2 WCM Jose Polanco Kenia MNC 1922 53
16 34 WFM Gvanceladze Anna RUS 2164 2 0 - 1 2 IM Milliet Sophie FRA 2277 23
17 24 GM Cramling Pia SWE 2265 2 1 - 0 2 Shivacheva Donika ECX 1783 57
18 54 Kosc Renata AUT 1908 2 0 - 1 2 WIM Narva Mai EST 2265 25
19 10 GM Arakhamia-Grant Ketevan SCO 2403 0 - 1 IM Szczepkowska Karina POL 2333 18
20 12 WGM Goryachkina Aleksandra RUS 2401 1 - 0 Ivanova Tatiana RUS 1969 52
21 26 FM Paasikangas-Tella Johanna FIN 2243 1 - 0 1 WGM Agababean Naira MDA 2161 35
22 36 WIM Zvereva Marija RUS 2154 1 1 - 0 1 WFM Narva Regina EST 1970 51
23 40 WFM Froewis Annika AUT 2098 1 1 - 0 1 WCM Berezovska Svetlana MNC 1814 56
24 58 Sekhposjan Marina RUS 1753 1 0 - 1 1 WIM Nicoara Malina FRA 2097 41
25 42 Soubirou Oriane FRA 2077 1 1 - 0 1 WIM Lebel-Arias Julia MNC 1748 59
26 60 Hoang Thi Vui FRA 1726 1 0 - 1 1 WIM Mira Helene AUT 2072 43
27 62 Toure Shanthi FRA 1548 1 0 - 1 1 WFM Lomandong Noela-Joyce MNC 2062 44
28 61 Imperor Amelie FRA 1571 1 ½ - ½ 1 WFM Dengler Dijana BIH 2025 45
29 46 Kordzadze Nino AUT 2023 1 1 - 0 1 Liang Chelsea SCO 1494 65
30 64 Jaskunaite Areta LTU 1517 1 1 - 0 1 WFM Uta Adeline-Ramona ROU 2006 47
31 48 Kolba Anastasiya UKR 2000 1 1 - 0 1 WCM Svergina Sofya RUS 1365 67
32 66 Jaskuniene Dalia LTU 1408 1 0 - 1 1 WFM Narva Triin EST 1975 49
33 50 WCM Pribylova Sofie CZE 1971 1 1 - 0 1 Tschida Verena AUT 1529 63
34 69 Jaskunaite Auguste LTU 1219 ½ 1 - 0 0 Berezovsky Fiorina MNC 1263 68
35 74 Bressac Francoise FRA 0 0 0 - 1 0 WFM Horvath Maria AUT 1880 55
36 70 Jacob Eva FRA 1188 0 1 - 0 0 Combalbert Emma FRA 1083 73
37 78 Scheible Heidi AUT 0 0 1 - 0 0 Combalbert Sarah FRA 1149 71
38 72 Akvardar Elizaveta RUS 1132 0 1 - 0 0 Combalbert Morgane FRA 0 75
39 76 Cottret Stephanie MNC 0 0 0 not paired  
40 77 Nenasheva Nataliya MNC 0 0 0 not paired  

Round 5

M. No.   Name FED Elo Pts. Result Pts. Name FEDB Elo  B No.
1 11 IM Skripchenko Almira FRA 2403 4 0 - 1 GM Lagno Kateryna RUS 2611 2
2 3 GM Gunina Valentina RUS 2550 ½ - ½ WFM Haussernot Cecile FRA 2153 37
3 13 WGM Pogonina Natalija RUS 2401 0 - 1 GM Stefanova Antoaneta ECX 2540 4
4 31 WGM Leconte Maria FRA 2208 0 - 1 GM Dzagnidze Nana GEO 2445 8
5 1 GM Muzychuk Anna UKR 2663 3 0 - 1 3 WGM Kulon Klaudia POL 2303 19
6 5 GM Sebag Marie FRA 2504 3 ½ - ½ 3 IM Collas Silvia FRA 2288 21
7 23 IM Milliet Sophie FRA 2277 3 0 - 1 3 IM Paehtz Elisabeth GER 2484 6
8 9 IM Gaponenko Inna UKR 2416 3 ½ - ½ 3 IM Savina Anastasia RUS 2285 22
9 25 WIM Narva Mai EST 2265 3 0 - 1 3 IM Kashlinskaya Alina RUS 2390 14
10 15 GM Socko Monika POL 2380 3 1 - 0 3 GM Cramling Pia SWE 2265 24
11 7 GM Kosteniuk Alexandra RUS 2477 1 - 0 WGM Dornbusch Tatiana MNC 2302 20
12 27 WGM Doluhanova Evgeniya UKR 2240 ½ - ½ WGM Goryachkina Aleksandra RUS 2401 12
13 29 IM Cornette Deimante LTU 2225 0 - 1 IM Turova Irina RUS 2365 16
14 17 WGM Girya Olga RUS 2338 1 - 0 FM Paasikangas-Tella Johanna FIN 2243 26
15 18 IM Szczepkowska Karina POL 2333 1 - 0 WIM Sirotkina Nina RUS 2166 33
16 43 WIM Mira Helene AUT 2072 2 0 - 1 2 WGM Maisuradze Nino FRA 2230 28
17 44 WFM Lomandong Noela-Joyce MNC 2062 2 0 - 1 2 Muetsch Annmarie GER 2214 30
18 46 Kordzadze Nino AUT 2023 2 ½ - ½ 2 WIM Navrotescu Andreea-Cristiana FRA 2199 32
19 48 Kolba Anastasiya UKR 2000 2 0 - 1 2 WFM Gvanceladze Anna RUS 2164 34
20 49 WFM Narva Triin EST 1975 2 1 - 0 2 WIM Zvereva Marija RUS 2154 36
21 50 WCM Pribylova Sofie CZE 1971 2 0 - 1 2 WGM Srebrnic Ana SLO 2145 38
22 39 WIM Boric Elena BIH 2143 2 ½ - ½ 2 Kosc Renata AUT 1908 54
23 53 WCM Jose Polanco Kenia MNC 1922 2 0 - 1 2 WFM Froewis Annika AUT 2098 40
24 41 WIM Nicoara Malina FRA 2097 2 1 - 0 2 Jaskunaite Areta LTU 1517 64
25 57 Shivacheva Donika ECX 1783 2 1 - 0 2 Soubirou Oriane FRA 2077 42
26 52 Ivanova Tatiana RUS 1969 0 - 1 GM Arakhamia-Grant Ketevan SCO 2403 10
27 45 WFM Dengler Dijana BIH 2025 ½ - ½ Jaskunaite Auguste LTU 1219 69
28 47 WFM Uta Adeline-Ramona ROU 2006 1 1 - 0 Imperor Amelie FRA 1571 61
29 35 WGM Agababean Naira MDA 2161 1 1 - 0 1 Toure Shanthi FRA 1548 62
30 51 WFM Narva Regina EST 1970 1 0 - 1 1 Tschida Verena AUT 1529 63
31 55 WFM Horvath Maria AUT 1880 1 1 - 0 1 Jaskuniene Dalia LTU 1408 66
32 56 WCM Berezovska Svetlana MNC 1814 1 0 - 1 1 Jacob Eva FRA 1188 70
33 65 Liang Chelsea SCO 1494 1 0 - 1 1 Sekhposjan Marina RUS 1753 58
34 59 WIM Lebel-Arias Julia MNC 1748 1 1 - 0 1 Akvardar Elizaveta RUS 1132 72
35 67 WCM Svergina Sofya RUS 1365 1 0 - 1 1 Hoang Thi Vui FRA 1726 60
36 71 Combalbert Sarah FRA 1149 0 0 - 1 0 Bressac Francoise FRA 0 74
37 68 Berezovsky Fiorina MNC 1263 0 1 - 0 0 Nenasheva Nataliya MNC 0 77
38 73 Combalbert Emma FRA 1083 0 1 - 0 1 Scheible Heidi AUT 0 78
39 75 Combalbert Morgane FRA 0 0 1 bye  
40 76 Cottret Stephanie MNC 0 0 0 not paired  

Round 6

M. No.   Name FED Elo Pts. Result Pts. Name FEDB Elo  B No.
1 2 GM Lagno Kateryna RUS 2611 1 - 0 GM Stefanova Antoaneta ECX 2540 4
2 8 GM Dzagnidze Nana GEO 2445 0 - 1 4 IM Skripchenko Almira FRA 2403 11
3 14 IM Kashlinskaya Alina RUS 2390 4 0 - 1 4 GM Gunina Valentina RUS 2550 3
4 6 IM Paehtz Elisabeth GER 2484 4 0 - 1 4 WFM Haussernot Cecile FRA 2153 37
5 19 WGM Kulon Klaudia POL 2303 4 1 - 0 4 GM Socko Monika POL 2380 15
6 18 IM Szczepkowska Karina POL 2333 ½ - ½ GM Sebag Marie FRA 2504 5
7 21 IM Collas Silvia FRA 2288 0 - 1 GM Kosteniuk Alexandra RUS 2477 7
8 31 WGM Leconte Maria FRA 2208 0 - 1 IM Gaponenko Inna UKR 2416 9
9 22 IM Savina Anastasia RUS 2285 1 - 0 WGM Pogonina Natalija RUS 2401 13
10 16 IM Turova Irina RUS 2365 ½ - ½ WGM Girya Olga RUS 2338 17
11 30 Muetsch Annmarie GER 2214 3 0 - 1 3 GM Muzychuk Anna UKR 2663 1
12 12 WGM Goryachkina Aleksandra RUS 2401 3 1 - 0 3 WIM Nicoara Malina FRA 2097 41
13 38 WGM Srebrnic Ana SLO 2145 3 0 - 1 3 IM Milliet Sophie FRA 2277 23
14 24 GM Cramling Pia SWE 2265 3 1 - 0 3 WFM Narva Triin EST 1975 49
15 34 WFM Gvanceladze Anna RUS 2164 3 1 - 0 3 WIM Narva Mai EST 2265 25
16 40 WFM Froewis Annika AUT 2098 3 0 - 1 3 WGM Doluhanova Evgeniya UKR 2240 27
17 28 WGM Maisuradze Nino FRA 2230 3 1 - 0 3 Shivacheva Donika ECX 1783 57
18 10 GM Arakhamia-Grant Ketevan SCO 2403 1 - 0 WIM Navrotescu Andreea-Cristiana FRA 2199 32
19 20 WGM Dornbusch Tatiana MNC 2302 1 - 0 Kordzadze Nino AUT 2023 46
20 26 FM Paasikangas-Tella Johanna FIN 2243 1 - 0 WIM Boric Elena BIH 2143 39
21 33 WIM Sirotkina Nina RUS 2166 ½ - ½ IM Cornette Deimante LTU 2225 29
22 54 Kosc Renata AUT 1908 0 - 1 2 WIM Mira Helene AUT 2072 43
23 58 Sekhposjan Marina RUS 1753 2 0 - 1 2 WGM Agababean Naira MDA 2161 35
24 36 WIM Zvereva Marija RUS 2154 2 1 - 0 2 WFM Horvath Maria AUT 1880 55
25 42 Soubirou Oriane FRA 2077 2 1 - 0 2 WCM Jose Polanco Kenia MNC 1922 53
26 60 Hoang Thi Vui FRA 1726 2 0 - 1 2 WFM Lomandong Noela-Joyce MNC 2062 44
27 63 Tschida Verena AUT 1529 2 ½ - ½ 2 WFM Dengler Dijana BIH 2025 45
28 69 Jaskunaite Auguste LTU 1219 2 ½ - ½ 2 WFM Uta Adeline-Ramona ROU 2006 47
29 64 Jaskunaite Areta LTU 1517 2 0 - 1 2 Kolba Anastasiya UKR 2000 48
30 70 Jacob Eva FRA 1188 2 0 - 1 2 WCM Pribylova Sofie CZE 1971 50
31 52 Ivanova Tatiana RUS 1969 1 - 0 2 WIM Lebel-Arias Julia MNC 1748 59
32 62 Toure Shanthi FRA 1548 1 1 - 0 Imperor Amelie FRA 1571 61
33 68 Berezovsky Fiorina MNC 1263 1 0 - 1 1 WFM Narva Regina EST 1970 51
34 72 Akvardar Elizaveta RUS 1132 1 0 - 1 1 WCM Berezovska Svetlana MNC 1814 56
35 78 Scheible Heidi AUT 0 1 0 - 1 1 Liang Chelsea SCO 1494 65
36 66 Jaskuniene Dalia LTU 1408 1 1 - 0 1 Combalbert Emma FRA 1083 73
37 75 Combalbert Morgane FRA 0 1 0 - 1 1 WCM Svergina Sofya RUS 1365 67
38 74 Bressac Francoise FRA 0 1 0 - 1 0 Nenasheva Nataliya MNC 0 77
39 71 Combalbert Sarah FRA 1149 0 1 bye  
40 76 Cottret Stephanie MNC 0 0 0 not paired  

Round 7

M. No.   Name FED Elo Pts. Result Pts. Name FEDB Elo  B No.
1 3 GM Gunina Valentina RUS 2550 5 ½ - ½ GM Lagno Kateryna RUS 2611 2
2 11 IM Skripchenko Almira FRA 2403 5 ½ - ½ 5 WGM Kulon Klaudia POL 2303 19
3 37 WFM Haussernot Cecile FRA 2153 5 0 - 1 GM Dzagnidze Nana GEO 2445 8
4 4 GM Stefanova Antoaneta ECX 2540 ½ - ½ IM Gaponenko Inna UKR 2416 9
5 7 GM Kosteniuk Alexandra RUS 2477 1 - 0 IM Savina Anastasia RUS 2285 22
6 1 GM Muzychuk Anna UKR 2663 4 1 - 0 4 IM Szczepkowska Karina POL 2333 18
7 5 GM Sebag Marie FRA 2504 4 1 - 0 4 WFM Gvanceladze Anna RUS 2164 34
8 17 WGM Girya Olga RUS 2338 4 ½ - ½ 4 IM Paehtz Elisabeth GER 2484 6
9 23 IM Milliet Sophie FRA 2277 4 0 - 1 4 WGM Goryachkina Aleksandra RUS 2401 12
10 24 GM Cramling Pia SWE 2265 4 ½ - ½ 4 IM Kashlinskaya Alina RUS 2390 14
11 15 GM Socko Monika POL 2380 4 1 - 0 4 WGM Maisuradze Nino FRA 2230 28
12 27 WGM Doluhanova Evgeniya UKR 2240 4 ½ - ½ 4 IM Turova Irina RUS 2365 16
13 10 GM Arakhamia-Grant Ketevan SCO 2403 1 - 0 IM Collas Silvia FRA 2288 21
14 13 WGM Pogonina Natalija RUS 2401 1 - 0 FM Paasikangas-Tella Johanna FIN 2243 26
15 20 WGM Dornbusch Tatiana MNC 2302 ½ - ½ WGM Leconte Maria FRA 2208 31
16 25 WIM Narva Mai EST 2265 3 1 - 0 3 WIM Nicoara Malina FRA 2097 41
17 29 IM Cornette Deimante LTU 2225 3 ½ - ½ 3 Soubirou Oriane FRA 2077 42
18 43 WIM Mira Helene AUT 2072 3 0 - 1 3 Muetsch Annmarie GER 2214 30
19 44 WFM Lomandong Noela-Joyce MNC 2062 3 0 - 1 3 WIM Sirotkina Nina RUS 2166 33
20 35 WGM Agababean Naira MDA 2161 3 1 - 0 3 Kolba Anastasiya UKR 2000 48
21 50 WCM Pribylova Sofie CZE 1971 3 0 - 1 3 WIM Zvereva Marija RUS 2154 36
22 57 Shivacheva Donika ECX 1783 3 ½ - ½ 3 WGM Srebrnic Ana SLO 2145 38
23 49 WFM Narva Triin EST 1975 3 0 - 1 3 WFM Froewis Annika AUT 2098 40
24 32 WIM Navrotescu Andreea-Cristiana FRA 2199 0 - 1 Ivanova Tatiana RUS 1969 52
25 39 WIM Boric Elena BIH 2143 1 - 0 Tschida Verena AUT 1529 63
26 45 WFM Dengler Dijana BIH 2025 0 - 1 Kosc Renata AUT 1908 54
27 46 Kordzadze Nino AUT 2023 1 - 0 Jaskunaite Auguste LTU 1219 69
28 47 WFM Uta Adeline-Ramona ROU 2006 0 - 1 2 WFM Narva Regina EST 1970 51
29 53 WCM Jose Polanco Kenia MNC 1922 2 0 - 1 2 Toure Shanthi FRA 1548 62
30 55 WFM Horvath Maria AUT 1880 2 ½ - ½ 2 Jaskunaite Areta LTU 1517 64
31 56 WCM Berezovska Svetlana MNC 1814 2 0 - 1 2 Jaskuniene Dalia LTU 1408 66
32 67 WCM Svergina Sofya RUS 1365 2 0 - 1 2 Sekhposjan Marina RUS 1753 58
33 59 WIM Lebel-Arias Julia MNC 1748 2 ½ - ½ 2 Jacob Eva FRA 1188 70
34 65 Liang Chelsea SCO 1494 2 0 - 1 2 Hoang Thi Vui FRA 1726 60
35 61 Imperor Amelie FRA 1571 1 - 0 1 Berezovsky Fiorina MNC 1263 68
36 77 Nenasheva Nataliya MNC 0 1 0 - 1 1 Combalbert Sarah FRA 1149 71
37 73 Combalbert Emma FRA 1083 1 1 - 0 1 Combalbert Morgane FRA 0 75
38 78 Scheible Heidi AUT 0 1 1 - 0 1 Bressac Francoise FRA 0 74
39 72 Akvardar Elizaveta RUS 1132 1 1 bye  
40 76 Cottret Stephanie MNC 0 0 0 not paired  

Round 8

M. No.   Name FED Elo Pts. Result Pts. Name FEDB Elo  B No.
1 2 GM Lagno Kateryna RUS 2611 6 0 - 1 GM Kosteniuk Alexandra RUS 2477 7
2 11 IM Skripchenko Almira FRA 2403 0 - 1 GM Gunina Valentina RUS 2550 3
3 19 WGM Kulon Klaudia POL 2303 0 - 1 GM Dzagnidze Nana GEO 2445 8
4 9 IM Gaponenko Inna UKR 2416 5 0 - 1 5 GM Muzychuk Anna UKR 2663 1
5 4 GM Stefanova Antoaneta ECX 2540 5 0 - 1 5 WFM Haussernot Cecile FRA 2153 37
6 12 WGM Goryachkina Aleksandra RUS 2401 5 1 - 0 5 GM Sebag Marie FRA 2504 5
7 6 IM Paehtz Elisabeth GER 2484 1 - 0 5 GM Socko Monika POL 2380 15
8 22 IM Savina Anastasia RUS 2285 1 - 0 GM Arakhamia-Grant Ketevan SCO 2403 10
9 17 WGM Girya Olga RUS 2338 ½ - ½ WGM Pogonina Natalija RUS 2401 13
10 14 IM Kashlinskaya Alina RUS 2390 1 - 0 WGM Doluhanova Evgeniya UKR 2240 27
11 16 IM Turova Irina RUS 2365 ½ - ½ GM Cramling Pia SWE 2265 24
12 18 IM Szczepkowska Karina POL 2333 4 1 - 0 4 WGM Leconte Maria FRA 2208 31
13 33 WIM Sirotkina Nina RUS 2166 4 1 - 0 4 WGM Dornbusch Tatiana MNC 2302 20
14 36 WIM Zvereva Marija RUS 2154 4 0 - 1 4 IM Milliet Sophie FRA 2277 23
15 40 WFM Froewis Annika AUT 2098 4 0 - 1 4 WIM Narva Mai EST 2265 25
16 28 WGM Maisuradze Nino FRA 2230 4 1 - 0 4 WFM Gvanceladze Anna RUS 2164 34
17 30 Muetsch Annmarie GER 2214 4 1 - 0 4 WGM Agababean Naira MDA 2161 35
18 42 Soubirou Oriane FRA 2077 0 - 1 IM Collas Silvia FRA 2288 21
19 26 FM Paasikangas-Tella Johanna FIN 2243 0 - 1 Shivacheva Donika ECX 1783 57
20 54 Kosc Renata AUT 1908 0 - 1 IM Cornette Deimante LTU 2225 29
21 38 WGM Srebrnic Ana SLO 2145 ½ - ½ Kordzadze Nino AUT 2023 46
22 52 Ivanova Tatiana RUS 1969 ½ - ½ WIM Boric Elena BIH 2143 39
23 41 WIM Nicoara Malina FRA 2097 3 1 - 0 3 WCM Pribylova Sofie CZE 1971 50
24 51 WFM Narva Regina EST 1970 3 1 - 0 3 WIM Mira Helene AUT 2072 43
25 58 Sekhposjan Marina RUS 1753 3 0 - 1 3 WFM Lomandong Noela-Joyce MNC 2062 44
26 48 Kolba Anastasiya UKR 2000 3 1 - 0 3 Hoang Thi Vui FRA 1726 60
27 62 Toure Shanthi FRA 1548 3 0 - 1 3 WFM Narva Triin EST 1975 49
28 66 Jaskuniene Dalia LTU 1408 3 0 - 1 WFM Uta Adeline-Ramona ROU 2006 47
29 32 WIM Navrotescu Andreea-Cristiana FRA 2199 1 - 0 Imperor Amelie FRA 1571 61
30 64 Jaskunaite Areta LTU 1517 0 - 1 WFM Dengler Dijana BIH 2025 45
31 63 Tschida Verena AUT 1529 0 - 1 WFM Horvath Maria AUT 1880 55
32 69 Jaskunaite Auguste LTU 1219 1 - 0 WIM Lebel-Arias Julia MNC 1748 59
33 70 Jacob Eva FRA 1188 0 - 1 2 WCM Jose Polanco Kenia MNC 1922 53
34 71 Combalbert Sarah FRA 1149 2 0 - 1 2 WCM Berezovska Svetlana MNC 1814 56
35 72 Akvardar Elizaveta RUS 1132 2 1 - 0 2 Liang Chelsea SCO 1494 65
36 73 Combalbert Emma FRA 1083 2 0 - 1 2 WCM Svergina Sofya RUS 1365 67
37 77 Nenasheva Nataliya MNC 0 1 1 - 0 2 Scheible Heidi AUT 0 78
38 74 Bressac Francoise FRA 0 1 1 - 0 1 Combalbert Morgane FRA 0 75
39 68 Berezovsky Fiorina MNC 1263 1 1 bye  
40 76 Cottret Stephanie MNC 0 0 0 not paired  

Round 9

M. No.   Name FED Elo Pts. Result Pts. Name FEDB Elo  B No.
1 3 GM Gunina Valentina RUS 2550 0 - 1 GM Kosteniuk Alexandra RUS 2477 7
2 8 GM Dzagnidze Nana GEO 2445 0 - 1 6 GM Lagno Kateryna RUS 2611 2
3 37 WFM Haussernot Cecile FRA 2153 6 1 - 0 6 WGM Goryachkina Aleksandra RUS 2401 12
4 1 GM Muzychuk Anna UKR 2663 6 1 - 0 IM Skripchenko Almira FRA 2403 11
5 19 WGM Kulon Klaudia POL 2303 0 - 1 IM Paehtz Elisabeth GER 2484 6
6 22 IM Savina Anastasia RUS 2285 ½ - ½ IM Kashlinskaya Alina RUS 2390 14
7 18 IM Szczepkowska Karina POL 2333 5 0 - 1 5 GM Stefanova Antoaneta ECX 2540 4
8 5 GM Sebag Marie FRA 2504 5 1 - 0 5 WGM Maisuradze Nino FRA 2230 28
9 23 IM Milliet Sophie FRA 2277 5 0 - 1 5 IM Gaponenko Inna UKR 2416 9
10 13 WGM Pogonina Natalija RUS 2401 5 ½ - ½ 5 Muetsch Annmarie GER 2214 30
11 15 GM Socko Monika POL 2380 5 ½ - ½ 5 WIM Sirotkina Nina RUS 2166 33
12 25 WIM Narva Mai EST 2265 5 1 - 0 5 IM Turova Irina RUS 2365 16
13 24 GM Cramling Pia SWE 2265 5 1 - 0 5 WGM Girya Olga RUS 2338 17
14 27 WGM Doluhanova Evgeniya UKR 2240 ½ - ½ GM Arakhamia-Grant Ketevan SCO 2403 10
15 21 IM Collas Silvia FRA 2288 1 - 0 IM Cornette Deimante LTU 2225 29
16 57 Shivacheva Donika ECX 1783 1 - 0 4 WGM Dornbusch Tatiana MNC 2302 20
17 31 WGM Leconte Maria FRA 2208 4 1 - 0 4 WIM Nicoara Malina FRA 2097 41
18 34 WFM Gvanceladze Anna RUS 2164 4 1 - 0 4 Ivanova Tatiana RUS 1969 52
19 35 WGM Agababean Naira MDA 2161 4 ½ - ½ 4 WFM Narva Regina EST 1970 51
20 44 WFM Lomandong Noela-Joyce MNC 2062 4 0 - 1 4 WIM Zvereva Marija RUS 2154 36
21 49 WFM Narva Triin EST 1975 4 0 - 1 4 WGM Srebrnic Ana SLO 2145 38
22 39 WIM Boric Elena BIH 2143 4 0 - 1 4 Kolba Anastasiya UKR 2000 48
23 46 Kordzadze Nino AUT 2023 4 1 - 0 4 WFM Froewis Annika AUT 2098 40
24 45 WFM Dengler Dijana BIH 2025 1 - 0 FM Paasikangas-Tella Johanna FIN 2243 26
25 55 WFM Horvath Maria AUT 1880 0 - 1 WIM Navrotescu Andreea-Cristiana FRA 2199 32
26 69 Jaskunaite Auguste LTU 1219 0 - 1 Soubirou Oriane FRA 2077 42
27 47 WFM Uta Adeline-Ramona ROU 2006 1 - 0 Kosc Renata AUT 1908 54
28 43 WIM Mira Helene AUT 2072 3 0 - 1 3 Toure Shanthi FRA 1548 62
29 50 WCM Pribylova Sofie CZE 1971 3 1 - 0 3 Jaskuniene Dalia LTU 1408 66
30 53 WCM Jose Polanco Kenia MNC 1922 3 1 - 0 3 Akvardar Elizaveta RUS 1132 72
31 67 WCM Svergina Sofya RUS 1365 3 1 - 0 3 WCM Berezovska Svetlana MNC 1814 56
32 60 Hoang Thi Vui FRA 1726 3 0 - 1 3 Sekhposjan Marina RUS 1753 58
33 59 WIM Lebel-Arias Julia MNC 1748 1 - 0 Tschida Verena AUT 1529 63
34 61 Imperor Amelie FRA 1571 ½ - ½ Jaskunaite Areta LTU 1517 64
35 78 Scheible Heidi AUT 0 2 0 - 1 Jacob Eva FRA 1188 70
36 65 Liang Chelsea SCO 1494 2 1 - 0 2 Combalbert Sarah FRA 1149 71
37 68 Berezovsky Fiorina MNC 1263 2 0 - 1 2 Combalbert Emma FRA 1083 73
38 75 Combalbert Morgane FRA 0 1 0 - 1 2 Nenasheva Nataliya MNC 0 77
39 74 Bressac Francoise FRA 0 2 1 bye  
40 76 Cottret Stephanie MNC 0 0 0 not paired  

Round 10

M. No.   Name FED Elo Pts. Result Pts. Name FEDB Elo  B No.
1 7 GM Kosteniuk Alexandra RUS 2477 1 - 0 7 GM Muzychuk Anna UKR 2663 1
2 2 GM Lagno Kateryna RUS 2611 7 1 - 0 7 WFM Haussernot Cecile FRA 2153 37
3 8 GM Dzagnidze Nana GEO 2445 0 - 1 GM Gunina Valentina RUS 2550 3
4 6 IM Paehtz Elisabeth GER 2484 0 - 1 6 GM Sebag Marie FRA 2504 5
5 4 GM Stefanova Antoaneta ECX 2540 6 1 - 0 6 IM Savina Anastasia RUS 2285 22
6 9 IM Gaponenko Inna UKR 2416 6 1 - 0 6 GM Cramling Pia SWE 2265 24
7 12 WGM Goryachkina Aleksandra RUS 2401 6 1 - 0 6 WIM Narva Mai EST 2265 25
8 14 IM Kashlinskaya Alina RUS 2390 6 0 - 1 WGM Pogonina Natalija RUS 2401 13
9 33 WIM Sirotkina Nina RUS 2166 0 - 1 IM Skripchenko Almira FRA 2403 11
10 30 Muetsch Annmarie GER 2214 0 - 1 GM Socko Monika POL 2380 15
11 21 IM Collas Silvia FRA 2288 1 - 0 Shivacheva Donika ECX 1783 57
12 10 GM Arakhamia-Grant Ketevan SCO 2403 5 0 - 1 WGM Kulon Klaudia POL 2303 19
13 16 IM Turova Irina RUS 2365 5 1 - 0 5 Kordzadze Nino AUT 2023 46
14 34 WFM Gvanceladze Anna RUS 2164 5 0 - 1 5 WGM Girya Olga RUS 2338 17
15 36 WIM Zvereva Marija RUS 2154 5 0 - 1 5 IM Szczepkowska Karina POL 2333 18
16 48 Kolba Anastasiya UKR 2000 5 1 - 0 5 IM Milliet Sophie FRA 2277 23
17 38 WGM Srebrnic Ana SLO 2145 5 1 - 0 5 WGM Doluhanova Evgeniya UKR 2240 27
18 28 WGM Maisuradze Nino FRA 2230 5 1 - 0 5 WGM Leconte Maria FRA 2208 31
19 29 IM Cornette Deimante LTU 2225 1 - 0 WFM Dengler Dijana BIH 2025 45
20 32 WIM Navrotescu Andreea-Cristiana FRA 2199 1 - 0 WFM Uta Adeline-Ramona ROU 2006 47
21 42 Soubirou Oriane FRA 2077 1 - 0 WGM Agababean Naira MDA 2161 35
22 51 WFM Narva Regina EST 1970 1 - 0 4 WIM Boric Elena BIH 2143 39
23 20 WGM Dornbusch Tatiana MNC 2302 4 0 - 1 4 WCM Pribylova Sofie CZE 1971 50
24 40 WFM Froewis Annika AUT 2098 4 1 - 0 4 WCM Svergina Sofya RUS 1365 67
25 41 WIM Nicoara Malina FRA 2097 4 0 - 1 4 WCM Jose Polanco Kenia MNC 1922 53
26 52 Ivanova Tatiana RUS 1969 4 ½ - ½ 4 WFM Lomandong Noela-Joyce MNC 2062 44
27 58 Sekhposjan Marina RUS 1753 4 0 - 1 4 WFM Narva Triin EST 1975 49
28 62 Toure Shanthi FRA 1548 4 1 - 0 WFM Horvath Maria AUT 1880 55
29 26 FM Paasikangas-Tella Johanna FIN 2243 1 - 0 WIM Lebel-Arias Julia MNC 1748 59
30 70 Jacob Eva FRA 1188 0 - 1 Jaskunaite Auguste LTU 1219 69
31 54 Kosc Renata AUT 1908 1 - 0 3 Hoang Thi Vui FRA 1726 60
32 66 Jaskuniene Dalia LTU 1408 3 ½ - ½ 3 WIM Mira Helene AUT 2072 43
33 56 WCM Berezovska Svetlana MNC 1814 3 1 - 0 3 Liang Chelsea SCO 1494 65
34 77 Nenasheva Nataliya MNC 0 3 0 - 1 3 Imperor Amelie FRA 1571 61
35 64 Jaskunaite Areta LTU 1517 3 1 - 0 3 Bressac Francoise FRA 0 74
36 72 Akvardar Elizaveta RUS 1132 3 0 - 1 3 Combalbert Emma FRA 1083 73
37 63 Tschida Verena AUT 1529 1 - 0 2 Berezovsky Fiorina MNC 1263 68
38 71 Combalbert Sarah FRA 1149 2 1 - 0 1 Combalbert Morgane FRA 0 75
39 78 Scheible Heidi AUT 0 2 1 bye  
40 76 Cottret Stephanie MNC 0 0 0 not paired  

Round 11

M. No.   Name FED Elo Pts. Result Pts. Name FEDB Elo  B No.
1 5 GM Sebag Marie FRA 2504 7 ½ - ½ GM Kosteniuk Alexandra RUS 2477 7
2 1 GM Muzychuk Anna UKR 2663 7 ½ - ½ 8 GM Lagno Kateryna RUS 2611 2
3 3 GM Gunina Valentina RUS 2550 1 - 0 7 GM Stefanova Antoaneta ECX 2540 4
4 37 WFM Haussernot Cecile FRA 2153 7 0 - 1 7 IM Gaponenko Inna UKR 2416 9
5 15 GM Socko Monika POL 2380 ½ - ½ 7 WGM Goryachkina Aleksandra RUS 2401 12
6 11 IM Skripchenko Almira FRA 2403 0 - 1 IM Paehtz Elisabeth GER 2484 6
7 13 WGM Pogonina Natalija RUS 2401 0 - 1 GM Dzagnidze Nana GEO 2445 8
8 19 WGM Kulon Klaudia POL 2303 0 - 1 IM Collas Silvia FRA 2288 21
9 18 IM Szczepkowska Karina POL 2333 6 0 - 1 6 IM Kashlinskaya Alina RUS 2390 14
10 22 IM Savina Anastasia RUS 2285 6 0 - 1 6 IM Turova Irina RUS 2365 16
11 17 WGM Girya Olga RUS 2338 6 1 - 0 6 WGM Maisuradze Nino FRA 2230 28
12 24 GM Cramling Pia SWE 2265 6 1 - 0 6 Kolba Anastasiya UKR 2000 48
13 25 WIM Narva Mai EST 2265 6 ½ - ½ 6 WGM Srebrnic Ana SLO 2145 38
14 29 IM Cornette Deimante LTU 2225 1 - 0 WFM Narva Regina EST 1970 51
15 33 WIM Sirotkina Nina RUS 2166 0 - 1 Muetsch Annmarie GER 2214 30
16 57 Shivacheva Donika ECX 1783 0 - 1 WIM Navrotescu Andreea-Cristiana FRA 2199 32
17 23 IM Milliet Sophie FRA 2277 5 1 - 0 Soubirou Oriane FRA 2077 42
18 50 WCM Pribylova Sofie CZE 1971 5 0 - 1 5 GM Arakhamia-Grant Ketevan SCO 2403 10
19 27 WGM Doluhanova Evgeniya UKR 2240 5 0 - 1 5 Toure Shanthi FRA 1548 62
20 31 WGM Leconte Maria FRA 2208 5 1 - 0 5 WFM Froewis Annika AUT 2098 40
21 49 WFM Narva Triin EST 1975 5 1 - 0 5 WFM Gvanceladze Anna RUS 2164 34
22 46 Kordzadze Nino AUT 2023 5 0 - 1 5 WIM Zvereva Marija RUS 2154 36
23 53 WCM Jose Polanco Kenia MNC 1922 5 0 - 1 FM Paasikangas-Tella Johanna FIN 2243 26
24 35 WGM Agababean Naira MDA 2161 1 - 0 WFM Uta Adeline-Ramona ROU 2006 47
25 44 WFM Lomandong Noela-Joyce MNC 2062 1 - 0 Kosc Renata AUT 1908 54
26 45 WFM Dengler Dijana BIH 2025 0 - 1 Ivanova Tatiana RUS 1969 52
27 69 Jaskunaite Auguste LTU 1219 0 - 1 4 WIM Nicoara Malina FRA 2097 41
28 67 WCM Svergina Sofya RUS 1365 4 0 - 1 4 WGM Dornbusch Tatiana MNC 2302 20
29 39 WIM Boric Elena BIH 2143 4 1 - 0 4 Jaskunaite Areta LTU 1517 64
30 61 Imperor Amelie FRA 1571 4 1 - 0 4 WCM Berezovska Svetlana MNC 1814 56
31 73 Combalbert Emma FRA 1083 4 0 - 1 4 Sekhposjan Marina RUS 1753 58
32 43 WIM Mira Helene AUT 2072 1 - 0 Tschida Verena AUT 1529 63
33 55 WFM Horvath Maria AUT 1880 1 - 0 Jacob Eva FRA 1188 70
34 59 WIM Lebel-Arias Julia MNC 1748 ½ - ½ Jaskuniene Dalia LTU 1408 66
35 60 Hoang Thi Vui FRA 1726 3 0 - 1 3 Combalbert Sarah FRA 1149 71
36 74 Bressac Francoise FRA 0 3 0 - 1 3 Akvardar Elizaveta RUS 1132 72
37 68 Berezovsky Fiorina MNC 1263 2 0 - 1 3 Liang Chelsea SCO 1494 65
38 75 Combalbert Morgane FRA 0 1 0 - 1 3 Scheible Heidi AUT 0 78
39 77 Nenasheva Nataliya MNC 0 3 1 bye  
40 76 Cottret Stephanie MNC 0 0 0 not paired  

Round 12

M. No.   Name FED Elo Pts. Result Pts. Name FEDB Elo  B No.
1 7 GM Kosteniuk Alexandra RUS 2477 9 ½ - ½ 8 IM Gaponenko Inna UKR 2416 9
2 2 GM Lagno Kateryna RUS 2611 1 - 0 IM Collas Silvia FRA 2288 21
3 6 IM Paehtz Elisabeth GER 2484 1 - 0 GM Gunina Valentina RUS 2550 3
4 12 WGM Goryachkina Aleksandra RUS 2401 ½ - ½ GM Muzychuk Anna UKR 2663 1
5 8 GM Dzagnidze Nana GEO 2445 1 - 0 GM Sebag Marie FRA 2504 5
6 4 GM Stefanova Antoaneta ECX 2540 7 1 - 0 7 GM Cramling Pia SWE 2265 24
7 14 IM Kashlinskaya Alina RUS 2390 7 1 - 0 7 WGM Girya Olga RUS 2338 17
8 16 IM Turova Irina RUS 2365 7 1 - 0 7 GM Socko Monika POL 2380 15
9 37 WFM Haussernot Cecile FRA 2153 7 1 - 0 IM Skripchenko Almira FRA 2403 11
10 38 WGM Srebrnic Ana SLO 2145 1 - 0 WGM Pogonina Natalija RUS 2401 13
11 30 Muetsch Annmarie GER 2214 0 - 1 WGM Kulon Klaudia POL 2303 19
12 32 WIM Navrotescu Andreea-Cristiana FRA 2199 0 - 1 WIM Narva Mai EST 2265 25
13 28 WGM Maisuradze Nino FRA 2230 6 0 - 1 IM Cornette Deimante LTU 2225 29
14 10 GM Arakhamia-Grant Ketevan SCO 2403 6 ½ - ½ 6 IM Milliet Sophie FRA 2277 23
15 48 Kolba Anastasiya UKR 2000 6 0 - 1 6 IM Szczepkowska Karina POL 2333 18
16 36 WIM Zvereva Marija RUS 2154 6 0 - 1 6 IM Savina Anastasia RUS 2285 22
17 62 Toure Shanthi FRA 1548 6 0 - 1 6 WGM Leconte Maria FRA 2208 31
18 42 Soubirou Oriane FRA 2077 0 - 1 6 WFM Narva Triin EST 1975 49
19 26 FM Paasikangas-Tella Johanna FIN 2243 0 - 1 WFM Lomandong Noela-Joyce MNC 2062 44
20 51 WFM Narva Regina EST 1970 0 - 1 WIM Sirotkina Nina RUS 2166 33
21 52 Ivanova Tatiana RUS 1969 0 - 1 WGM Agababean Naira MDA 2161 35
22 27 WGM Doluhanova Evgeniya UKR 2240 5 ½ - ½ Shivacheva Donika ECX 1783 57
23 20 WGM Dornbusch Tatiana MNC 2302 5 1 - 0 5 WCM Jose Polanco Kenia MNC 1922 53
24 34 WFM Gvanceladze Anna RUS 2164 5 1 - 0 5 WCM Pribylova Sofie CZE 1971 50
25 41 WIM Nicoara Malina FRA 2097 5 1 - 0 5 WIM Boric Elena BIH 2143 39
26 40 WFM Froewis Annika AUT 2098 5 1 - 0 5 Imperor Amelie FRA 1571 61
27 58 Sekhposjan Marina RUS 1753 5 0 - 1 5 Kordzadze Nino AUT 2023 46
28 47 WFM Uta Adeline-Ramona ROU 2006 1 - 0 WIM Mira Helene AUT 2072 43
29 55 WFM Horvath Maria AUT 1880 0 - 1 WFM Dengler Dijana BIH 2025 45
30 54 Kosc Renata AUT 1908 1 - 0 Jaskunaite Auguste LTU 1219 69
31 56 WCM Berezovska Svetlana MNC 1814 4 1 - 0 4 Nenasheva Nataliya MNC 0 77
32 71 Combalbert Sarah FRA 1149 4 0 - 1 4 WIM Lebel-Arias Julia MNC 1748 59
33 64 Jaskunaite Areta LTU 1517 4 1 - 0 4 WCM Svergina Sofya RUS 1365 67
34 65 Liang Chelsea SCO 1494 4 1 - 0 4 Combalbert Emma FRA 1083 73
35 66 Jaskuniene Dalia LTU 1408 4 1 - 0 4 Scheible Heidi AUT 0 78
36 70 Jacob Eva FRA 1188 1 - 0 4 Akvardar Elizaveta RUS 1132 72
37 63 Tschida Verena AUT 1529 1 - 0 3 Bressac Francoise FRA 0 74
38 75 Combalbert Morgane FRA 0 1 0 - 1 2 Berezovsky Fiorina MNC 1263 68
39 60 Hoang Thi Vui FRA 1726 3 1 bye  
40 76 Cottret Stephanie MNC 0 0 0 not paired  

Round 13

M. No.   Name FED Elo Pts. Result Pts. Name FEDB Elo  B No.
1 6 IM Paehtz Elisabeth GER 2484 ½ - ½ GM Lagno Kateryna RUS 2611 2
2 7 GM Kosteniuk Alexandra RUS 2477 1 - 0 GM Dzagnidze Nana GEO 2445 8
3 9 IM Gaponenko Inna UKR 2416 0 - 1 GM Gunina Valentina RUS 2550 3
4 1 GM Muzychuk Anna UKR 2663 8 0 - 1 8 WFM Haussernot Cecile FRA 2153 37
5 14 IM Kashlinskaya Alina RUS 2390 8 ½ - ½ 8 GM Stefanova Antoaneta ECX 2540 4
6 16 IM Turova Irina RUS 2365 8 ½ - ½ 8 WGM Goryachkina Aleksandra RUS 2401 12
7 5 GM Sebag Marie FRA 2504 1 - 0 WIM Narva Mai EST 2265 25
8 19 WGM Kulon Klaudia POL 2303 1 - 0 IM Cornette Deimante LTU 2225 29
9 21 IM Collas Silvia FRA 2288 0 - 1 WGM Srebrnic Ana SLO 2145 38
10 15 GM Socko Monika POL 2380 7 0 - 1 7 IM Savina Anastasia RUS 2285 22
11 17 WGM Girya Olga RUS 2338 7 ½ - ½ 7 WGM Leconte Maria FRA 2208 31
12 49 WFM Narva Triin EST 1975 7 0 - 1 7 IM Szczepkowska Karina POL 2333 18
13 24 GM Cramling Pia SWE 2265 7 0 - 1 GM Arakhamia-Grant Ketevan SCO 2403 10
14 11 IM Skripchenko Almira FRA 2403 1 - 0 WGM Agababean Naira MDA 2161 35
15 13 WGM Pogonina Natalija RUS 2401 1 - 0 WIM Sirotkina Nina RUS 2166 33
16 23 IM Milliet Sophie FRA 2277 1 - 0 Muetsch Annmarie GER 2214 30
17 44 WFM Lomandong Noela-Joyce MNC 2062 0 - 1 WIM Navrotescu Andreea-Cristiana FRA 2199 32
18 20 WGM Dornbusch Tatiana MNC 2302 6 1 - 0 6 WIM Nicoara Malina FRA 2097 41
19 46 Kordzadze Nino AUT 2023 6 0 - 1 6 WGM Maisuradze Nino FRA 2230 28
20 57 Shivacheva Donika ECX 1783 6 0 - 1 6 WFM Gvanceladze Anna RUS 2164 34
21 48 Kolba Anastasiya UKR 2000 6 0 - 1 6 WIM Zvereva Marija RUS 2154 36
22 62 Toure Shanthi FRA 1548 6 0 - 1 6 WFM Froewis Annika AUT 2098 40
23 47 WFM Uta Adeline-Ramona ROU 2006 ½ - ½ FM Paasikangas-Tella Johanna FIN 2243 26
24 52 Ivanova Tatiana RUS 1969 0 - 1 WGM Doluhanova Evgeniya UKR 2240 27
25 54 Kosc Renata AUT 1908 0 - 1 Soubirou Oriane FRA 2077 42
26 45 WFM Dengler Dijana BIH 2025 1 - 0 WFM Narva Regina EST 1970 51
27 39 WIM Boric Elena BIH 2143 5 1 - 0 5 Liang Chelsea SCO 1494 65
28 50 WCM Pribylova Sofie CZE 1971 5 1 - 0 5 Jaskunaite Areta LTU 1517 64
29 53 WCM Jose Polanco Kenia MNC 1922 5 1 - 0 5 Jaskuniene Dalia LTU 1408 66
30 59 WIM Lebel-Arias Julia MNC 1748 5 1 - 0 5 WCM Berezovska Svetlana MNC 1814 56
31 61 Imperor Amelie FRA 1571 5 0 - 1 5 Sekhposjan Marina RUS 1753 58
32 43 WIM Mira Helene AUT 2072 1 - 0 WFM Horvath Maria AUT 1880 55
33 69 Jaskunaite Auguste LTU 1219 1 - 0 Tschida Verena AUT 1529 63
34 77 Nenasheva Nataliya MNC 0 4 0 - 1 Jacob Eva FRA 1188 70
35 72 Akvardar Elizaveta RUS 1132 4 0 - 1 4 Combalbert Sarah FRA 1149 71
36 74 Bressac Francoise FRA 0 3 0 - 1 4 WCM Svergina Sofya RUS 1365 67
37 78 Scheible Heidi AUT 0 4 0 - 1 3 Berezovsky Fiorina MNC 1263 68
38 60 Hoang Thi Vui FRA 1726 4 1 - 0 1 Combalbert Morgane FRA 0 75
39 73 Combalbert Emma FRA 1083 4 1 bye  
40 76 Cottret Stephanie MNC 0 0 0 not paired  

Players ranking

Rk. No.Ini.   Name sexo Gr FED Elo Pts.  Des 1   Des 2   Des 3  n w we w-we K elo+/-
1 7 GM Kosteniuk Alexandra w ACP RUS 2477 10,5 91,5 103,5 2621 13 10,5 8,06 2,44 20 48,8
2 2 GM Lagno Kateryna w RUS 2611 10,0 92,0 105,0 2608 13 10 9,60 0,40 20 8,0
3 3 GM Gunina Valentina w ACP RUS 2550 9,5 97,0 111,0 2556 13 9,5 9,06 0,44 20 8,8
4 37 WFM Haussernot Cecile w FRA 2153 9,0 96,5 108,5 2589 12 8 1,93 6,07 20 121,4
5 6 IM Paehtz Elisabeth w ACP GER 2484 9,0 87,5 100,0 2452 13 9 9,05 -0,05 20 -1,0
6 8 GM Dzagnidze Nana w GEO 2445 8,5 93,0 105,5 2450 13 8,5 8,09 0,41 20 8,2
7 4 GM Stefanova Antoaneta w ACP ECX 2540 8,5 90,5 102,5 2442 13 8,5 9,63 -1,13 20 -22,6
8 9 IM Gaponenko Inna w ACP UKR 2416 8,5 89,5 102,0 2412 13 8,5 8,24 0,26 20 5,2
9 5 GM Sebag Marie w FRA 2504 8,5 88,5 101,5 2412 13 8,5 9,63 -1,13 20 -22,6
10 19 WGM Kulon Klaudia w POL 2303 8,5 88,0 100,5 2453 13 8,5 5,59 2,91 20 58,2
11 14 IM Kashlinskaya Alina w ACP RUS 2390 8,5 85,5 98,0 2446 13 8,5 7,26 1,24 20 24,8
12 16 IM Turova Irina w RUS 2365 8,5 82,5 93,0 2326 13 8,5 8,41 0,09 20 1,8
13 12 WGM Goryachkina Aleksandra w ACP RUS 2401 8,5 82,0 93,0 2361 13 8,5 8,73 -0,23 20 -4,6
14 38 WGM Srebrnic Ana w ACP SLO 2145 8,5 76,5 87,5 2238 12 7,5 5,93 1,57 20 31,4
15 1 GM Muzychuk Anna w ACP UKR 2663 8,0 92,5 106,0 2419 13 8 10,96 -2,96 20 -59,2
16 22 IM Savina Anastasia w ACP RUS 2285 8,0 89,5 100,5 2366 13 8 6,02 1,98 20 39,6
17 18 IM Szczepkowska Karina w POL 2333 8,0 88,0 100,0 2350 13 8 7,31 0,69 20 13,8
18 11 IM Skripchenko Almira w FRA 2403 7,5 90,5 103,0 2396 13 7,5 7,42 0,08 20 1,6
19 21 IM Collas Silvia w FRA 2288 7,5 87,0 98,5 2313 12 6,5 5,95 0,55 10 5,5
20 13 WGM Pogonina Natalija w ACP RUS 2401 7,5 86,5 98,0 2347 13 7,5 8,21 -0,71 20 -14,2
21 17 WGM Girya Olga w ACP RUS 2338 7,5 86,0 97,0 2342 13 7,5 7,14 0,36 20 7,2
22 23 IM Milliet Sophie w ACP FRA 2277 7,5 84,5 96,5 2260 13 7,5 7,23 0,27 20 5,4
23 31 WGM Leconte Maria w FRA 2208 7,5 84,0 95,5 2223 13 7,5 5,85 1,65 20 33,0
24 25 WIM Narva Mai w EST 2265 7,5 84,0 94,5 2236 13 7,5 7,34 0,16 20 3,2
25 10 GM Arakhamia-Grant Ketevan w ACP SCO 2403 7,5 81,0 92,5 2248 13 7,5 9,71 -2,21 20 -44,2
26 29 IM Cornette Deimante w ACP LTU 2225 7,5 77,5 86,5 2158 13 7,5 7,66 -0,16 20 -3,2
27 32 WIM Navrotescu Andreea-Cristiana w FRA 2199 7,5 73,0 82,0 2050 13 7,5 8,47 -0,97 20 -19,4
28 15 GM Socko Monika w ACP POL 2380 7,0 88,0 100,0 2301 13 7 8,14 -1,14 20 -22,8
29 24 GM Cramling Pia w SWE 2265 7,0 84,0 94,5 2233 13 7 6,71 0,29 20 5,8
30 28 WGM Maisuradze Nino w FRA 2230 7,0 81,0 91,5 2225 13 7 6,38 0,62 20 12,4
31 49 WFM Narva Triin w EST 1975 7,0 77,5 88,0 2009 13 7 5,59 1,41 20 28,2
32 20 WGM Dornbusch Tatiana w MNC 2302 7,0 75,5 86,5 2070 13 7 9,41 -2,41 20 -48,2
33 34 WFM Gvanceladze Anna w RUS 2164 7,0 75,5 85,5 2086 13 7 7,28 -0,28 20 -5,6
34 36 WIM Zvereva Marija w RUS 2154 7,0 74,0 79,0 2032 12 6 7,03 -1,03 20 -20,6
35 40 WFM Froewis Annika w AUT 2098 7,0 70,5 80,0 1972 13 7 8,26 -1,26 20 -25,2
36 27 WGM Doluhanova Evgeniya w ACP UKR 2240 6,5 86,0 96,5 2152 13 6,5 6,70 -0,20 20 -4,0
37 33 WIM Sirotkina Nina w RUS 2166 6,5 82,5 91,5 2208 13 6,5 4,94 1,56 20 31,2
38 30 Muetsch Annmarie w GER 2214 6,5 80,0 91,0 2201 13 6,5 6,04 0,46 20 9,2
39 42 Soubirou Oriane w FRA 2077 6,5 77,0 87,5 2015 13 6,5 6,96 -0,46 20 -9,2
40 44 WFM Lomandong Noela-Joyce w MNC 2062 6,5 73,0 83,0 2018 13 6,5 6,83 -0,33 40 -13,2
41 35 WGM Agababean Naira w MDA 2161 6,5 70,0 78,0 1960 12 5,5 7,42 -1,92 20 -38,4
42 45 WFM Dengler Dijana w BIH 2025 6,5 66,5 75,5 1861 13 6,5 7,85 -1,35 20 -27,0
43 46 Kordzadze Nino w AUT 2023 6,0 81,5 91,0 1990 13 6 5,69 0,31 20 6,2
44 41 WIM Nicoara Malina w FRA 2097 6,0 79,5 90,0 1997 13 6 6,66 -0,66 20 -13,2
45 57 Shivacheva Donika w ECX 1783 6,0 78,5 88,0 2093 12 5 1,12 3,88 20 77,6
46 26 FM Paasikangas-Tella Johanna w FIN 2243 6,0 77,5 88,5 2026 13 6 8,69 -2,69 20 -53,8
47 48 Kolba Anastasiya w UKR 2000 6,0 75,0 85,0 1993 13 6 5,49 0,51 20 10,2
48 50 WCM Pribylova Sofie w CZE 1971 6,0 73,0 82,5 1886 13 6 6,18 -0,18 20 -3,6
49 53 WCM Jose Polanco Kenia w MNC 1922 6,0 72,5 78,5 1811 12 5 5,10 -0,10 20 -2,0
50 62 Toure Shanthi w FRA 1548 6,0 71,0 80,0 1949 13 6 2,33 3,67 20 73,4
51 47 WFM Uta Adeline-Ramona w ROU 2006 6,0 67,0 75,5 1832 13 6 7,24 -1,24 20 -24,8
52 58 Sekhposjan Marina w RUS 1753 6,0 66,5 71,5 1740 12 5 4,83 0,17 20 3,4
53 39 WIM Boric Elena w BIH 2143 6,0 64,5 72,5 1823 12 5 8,13 -3,13 20 -62,6
54 59 WIM Lebel-Arias Julia w MNC 1748 6,0 63,5 70,5 1637 13 6 7,25 -1,25 20 -25,0
55 52 Ivanova Tatiana w RUS 1969 5,5 76,0 86,0 2023 13 5,5 4,50 1,00 20 20,0
56 51 WFM Narva Regina w EST 1970 5,5 71,5 78,5 1900 13 5,5 5,54 -0,04 20 -0,8
57 54 Kosc Renata w AUT 1908 5,5 71,0 80,5 1905 13 5,5 4,86 0,64 20 12,8
58 43 WIM Mira Helene w AUT 2072 5,5 67,0 76,0 1848 13 5,5 8,17 -2,67 20 -53,4
59 69 Jaskunaite Auguste w LTU 1219 5,5 65,0 73,0 1772 13 5,5 1,92 3,58 20 71,6
60 70 Jacob Eva w FRA 1188 5,5 62,5 69,5 1522 11 3,5 2,33 1,17 40 46,8
61 61 Imperor Amelie w FRA 1571 5,0 69,5 78,0 1664 12 4 3,82 0,18 20 3,6
62 56 WCM Berezovska Svetlana w MNC 1814 5,0 64,0 72,0 1430 12 4 8,14 -4,14 20 -82,8
63 64 Jaskunaite Areta w LTU 1517 5,0 64,0 71,0 1719 12 4 2,78 1,22 20 24,4
64 66 Jaskuniene Dalia w LTU 1408 5,0 63,5 67,5 1662 11 3 1,71 1,29 20 25,8
65 60 Hoang Thi Vui w FRA 1726 5,0 63,0 67,0 1543 10 3 4,76 -1,76 40 -70,4
66 67 WCM Svergina Sofya w RUS 1365 5,0 62,0 65,0 1566 10 2 1,81 0,19 20 3,8
67 65 Liang Chelsea w SCO 1494 5,0 56,0 62,0 1477 11 3 4,34 -1,34 20 -26,8
68 71 Combalbert Sarah w FRA 1149 5,0 56,0 59,0 1339 8 2 1,11 0,89 40 35,6
69 73 Combalbert Emma w FRA 1083 5,0 54,5 58,5 1300 10 2 1,74 0,26 40 10,4
70 55 WFM Horvath Maria w AUT 1880 4,5 69,0 76,0 1665 12 3,5 6,05 -2,55 20 -51,0
71 63 Tschida Verena w AUT 1529 4,5 62,0 68,0 1637 12 3,5 3,49 0,01 20 0,2
72 68 Berezovsky Fiorina w MNC 1263 4,0 58,5 62,5 1294 9 0 2,15 -2,15 40 -86,0
73 72 Akvardar Elizaveta w RUS 1132 4,0 57,0 60,0 1312 10 1 2,05 -1,05 20 -21,0
74 77 Nenasheva Nataliya w MNC 0 4,0 56,0 59,0 1161 5 0
75 78 Scheible Heidi w AUT 0 4,0 54,0 57,0 1130 9 1
76 74 Bressac Francoise w FRA 0 3,0 54,0 58,0 1156 9 1
77 75 Combalbert Morgane w FRA 0 1,0 53,5 59,5 536 9 0
78 76 Cottret Stephanie w MNC 0 0,0 49,5 52,0 0 0 0