V. Međunarodni kadetski turnir / V. International cadets tournament U12 Brežice 2017

Chess tournament overview

Country: Slovenia
Tournament date: 2017-12-16 to 2017-12-17
Tournament place: Brežice (SLO), MC Hostel Brežice (See on the map)
Tournament registration: (Search in Google)
Game time: 30 min + 30 sec po potezu
Valid for ELO: Tournament not valid for ELO

Organizer of the chess tournament and contact

Organizer: ŠK Novi Zagreb i ŠK Sveta Nedjelja
Main referee: Mate Ivančić
Referee: Josip Bandur

Schedule: V. Međunarodni kadetski turnir / V. International cadets tournament U12 Brežice 2017

Round Date Time
1 2017/12/16 09:30
2 2017/12/16 11:30
3 2017/12/16 13:30
4 2017/12/17 09:00
5 2017/12/17 11:00
6 2017/12/17 13:00

Players registered in V. Međunarodni kadetski turnir / V. International cadets tournament U12 Brežice 2017

No. Country Title Name Elo FIDE Elo National Variation
1 Mihelic Vesna 0 0 0
2 II Putar Leon 0 0 0
3 Paternoster Janez 0 0 0
4 Mesic Ismet 0 0 0
5 III Duplančić Luka 0 0 0
6 Fejzic Danis 0 0 0
7 III Novosel Lovro 0 0 0
8 I Putar Lara 0 0 0
9 IV Kinkela Marin 0 0 0
10 III Horčička Jan 0 0 0
11 III Fauković Mia 0 0 0
12 IV Basrak Leo 0 0 0
13 Radej Filip 0 0 0
14 Radej Pika 0 0 0
15 Ruzic Borut Jan 0 0 0
16 II Balent Sara 0 0 0
17 IV Grdenić Ela 0 0 0
18 IV Đurić Leon 0 0 0
19 VK Ašperger Bruno 0 0 0
20 VK Bešlija Hana 0 0 0
21 VK Bošnjaković Marko 0 0 0
22 VK Brković Jakov 0 0 0
23 VK Cvetković Erik 0 0 0
24 VK Hranj Martin 0 0 0
25 VK Kršić Gregor 0 0 0
26 VK Krščanski Leon 0 0 0
27 VK Magdić Govedarica Oliver 0 0 0
28 VK Pastula Mark 0 0 0
29 VK Pavletić Bruno 0 0 0
30 VK Perica Jerko 0 0 0
31 VK Polajnar Lev 0 0 0
32 VK Ruk Robert 0 0 0
33 VK Vukoja Luna 0 0 0
34 VK Zauner Robert 0 0 0
35 VK Štern Lars 0 0 0
36 VK Žugec Petar 0 0 0

Players starting rank

Initial rank Country Title Name FIDE elo National elo Variation
1 Mihelic Vesna 0 0 0
2 II Putar Leon 0 0 0
3 Paternoster Janez 0 0 0
4 Mesic Ismet 0 0 0
5 III Duplančić Luka 0 0 0
6 Fejzic Danis 0 0 0
7 III Novosel Lovro 0 0 0
8 I Putar Lara 0 0 0
9 IV Kinkela Marin 0 0 0
10 III Horčička Jan 0 0 0
11 III Fauković Mia 0 0 0
12 IV Basrak Leo 0 0 0
13 Radej Filip 0 0 0
14 Radej Pika 0 0 0
15 Ruzic Borut Jan 0 0 0
16 II Balent Sara 0 0 0
17 IV Grdenić Ela 0 0 0
18 IV Đurić Leon 0 0 0
19 VK Ašperger Bruno 0 0 0
20 VK Bešlija Hana 0 0 0
21 VK Bošnjaković Marko 0 0 0
22 VK Brković Jakov 0 0 0
23 VK Cvetković Erik 0 0 0
24 VK Hranj Martin 0 0 0
25 VK Kršić Gregor 0 0 0
26 VK Krščanski Leon 0 0 0
27 VK Magdić Govedarica Oliver 0 0 0
28 VK Pastula Mark 0 0 0
29 VK Pavletić Bruno 0 0 0
30 VK Perica Jerko 0 0 0
31 VK Polajnar Lev 0 0 0
32 VK Ruk Robert 0 0 0
33 VK Vukoja Luna 0 0 0
34 VK Zauner Robert 0 0 0
35 VK Štern Lars 0 0 0
36 VK Žugec Petar 0 0 0

Players starting rank

No.   Titulo Nombre FIDE-ID FED Elo Bdld Tipo Club/Ciudad
1 Mihelic Vesna 14625520 SLO 1690 U12
2 II Putar Leon 14546612 CRO 1548 U12 ŠK Brestje, Sesvete
3 Paternoster Janez 14629542 SLO 1543 U12
4 Mesic Ismet 14411105 BIH 1498 U12 Inzio Tušanj, Tuzla
5 III Duplančić Luka 14564181 CRO 1477 AUT U12 ŠK Podsused, Zagreb
6 Fejzic Danis 14409640 BIH 1460 U12 ŠK Stari Grad, Sarajevo
7 III Novosel Lovro 14547120 CRO 1448 U12 ŠK Sveta Nedelja, Sveta Nedelja
8 I Putar Lara 14546604 CRO 1376 U12 ŠK Brestje, Sesvete
9 IV Kinkela Marin 14557568 CRO 1360 U12 ŠK Novi Zagreb, Zagreb
10 III Horčička Jan 14566680 CRO 1252 U12 ŠŠK Koprivnica, Koprivnica
11 III Fauković Mia 14561050 CRO 1251 Stmk U12 ŠK Samobor, Samobor
12 IV Basrak Leo 14546400 CRO 1229 U12 ŠK Belišće, Belišće
13 Radej Filip 73008559 SLO 1129 U12
14 Radej Pika 14630451 SLO 1017 U12
15 Ruzic Borut Jan 14636077 SLO 1009 U12
16 II Balent Sara 14557045 CRO 0 AUT U12 ŠK Podsused, Zagreb
17 IV Grdenić Ela 14563304 CRO 0 U12 ŠK Donja Stubica, Donja Stubica
18 IV Đurić Leon 14564190 CRO 0 AUT U12 ŠK Podsused, Zagreb
19 VK Ašperger Bruno 14568969 CRO 0 U12 ŠK Sveta Nedelja, Sveta Nedelja
20 VK Bešlija Hana BIH 0 U12 ŠK Stari Grad, Sarajevo
21 VK Bošnjaković Marko CRO 0 U12 Oš Otok
22 VK Brković Jakov 14568926 CRO 0 U12 ŠK Sveta Nedelja, Sveta Nedelja
23 VK Cvetković Erik 14571803 CRO 0 U12 ŠK Sveta Nedelja, Sveta Nedelja
24 VK Hranj Martin 14568942 CRO 0 U12 ŠK Sveta Nedelja, Sveta Nedelja
25 VK Kršić Gregor 14562227 CRO 0 U12 ŠK Sveta Nedelja, Sveta Nedelja
26 VK Krščanski Leon 14546965 CRO 0 U12
27 VK Magdić Govedarica Oliver 14561069 CRO 0 Stmk U12 ŠK Samobor, Samobor
28 VK Pastula Mark 14573555 CRO 0 U12 ŠK Novi Zagreb, Zagreb
29 VK Pavletić Bruno 14568950 CRO 0 U12 ŠK Sveta Nedelja, Sveta Nedelja
30 VK Perica Jerko 14574578 CRO 0 U12 ŠK Ericsson-Nikola Tesla, Zagreb
31 VK Polajnar Lev 14637499 SLO 0 U12 ŠK Kočevje
32 VK Ruk Robert 14571811 CRO 0 U12 ŠK Sveta Nedelja, Sveta Nedelja
33 VK Vukoja Luna 14573725 CRO 0 U12 ŠK Novi Zagreb, Zagreb
34 VK Zauner Robert 14567938 CRO 0 U12 ŠK Novi Zagreb, Zagreb
35 VK Štern Lars 14567920 CRO 0 U12 ŠK Novi Zagreb, Zagreb
36 VK Žugec Petar 14568934 CRO 0 U12 ŠK Sveta Nedelja, Sveta Nedelja

Round 1

M. No.   Name Bdld Elo Pts. Result Pts. Name BdldB Elo  B No.
1 19 VK Ašperger Bruno 0 0 0 - 1 0 Mihelic Vesna 1690 1
2 2 II Putar Leon 1548 0 1 - 0 0 VK Bešlija Hana 0 20
3 21 VK Bošnjaković Marko 0 0 0 - 1 0 Paternoster Janez 1543 3
4 4 Mesic Ismet 1498 0 1 - 0 0 VK Brković Jakov 0 22
5 23 VK Cvetković Erik 0 0 0 - 1 0 III Duplančić Luka AUT 1477 5
6 6 Fejzic Danis 1460 0 0 - 1 0 VK Hranj Martin 0 24
7 25 VK Kršić Gregor 0 0 0 - 1 0 III Novosel Lovro 1448 7
8 8 I Putar Lara 1376 0 1 - 0 0 VK Krščanski Leon 0 26
9 27 VK Magdić Govedarica Oliver Stmk 0 0 0 - 1 0 IV Kinkela Marin 1360 9
10 10 III Horčička Jan 1252 0 1 - 0 0 VK Pastula Mark 0 28
11 29 VK Pavletić Bruno 0 0 0 - 1 0 III Fauković Mia Stmk 1251 11
12 12 IV Basrak Leo 1229 0 1 - 0 0 VK Perica Jerko 0 30
13 31 VK Polajnar Lev 0 0 1 - 0 0 Radej Filip 1129 13
14 14 Radej Pika 1017 0 ½ - ½ 0 VK Ruk Robert 0 32
15 33 VK Vukoja Luna 0 0 0 - 1 0 Ruzic Borut Jan 1009 15
16 16 II Balent Sara AUT 0 0 1 - 0 0 VK Zauner Robert 0 34
17 35 VK Štern Lars 0 0 0 - 1 0 IV Grdenić Ela 0 17
18 18 IV Đurić Leon AUT 0 0 1 - 0 0 VK Žugec Petar 0 36

Round 2

M. No.   Name Bdld Elo Pts. Result Pts. Name BdldB Elo  B No.
1 1 Mihelic Vesna 1690 1 1 - 0 1 III Horčička Jan 1252 10
2 11 III Fauković Mia Stmk 1251 1 0 - 1 1 II Putar Leon 1548 2
3 3 Paternoster Janez 1543 1 1 - 0 1 IV Basrak Leo 1229 12
4 15 Ruzic Borut Jan 1009 1 0 - 1 1 Mesic Ismet 1498 4
5 5 III Duplančić Luka AUT 1477 1 1 - 0 1 II Balent Sara AUT 0 16
6 7 III Novosel Lovro 1448 1 1 - 0 1 IV Đurić Leon AUT 0 18
7 17 IV Grdenić Ela 0 1 0 - 1 1 I Putar Lara 1376 8
8 9 IV Kinkela Marin 1360 1 1 - 0 1 VK Polajnar Lev 0 31
9 24 VK Hranj Martin 0 1 1 - 0 ½ Radej Pika 1017 14
10 32 VK Ruk Robert 0 ½ 0 - 1 0 Fejzic Danis 1460 6
11 13 Radej Filip 1129 0 1 - 0 0 VK Magdić Govedarica Oliver Stmk 0 27
12 28 VK Pastula Mark 0 0 1 - 0 0 VK Ašperger Bruno 0 19
13 20 VK Bešlija Hana 0 0 1 - 0 0 VK Pavletić Bruno 0 29
14 30 VK Perica Jerko 0 0 0 - 1 0 VK Bošnjaković Marko 0 21
15 22 VK Brković Jakov 0 0 0 - 1 0 VK Vukoja Luna 0 33
16 34 VK Zauner Robert 0 0 0 - 1 0 VK Cvetković Erik 0 23
17 36 VK Žugec Petar 0 0 ½ - ½ 0 VK Kršić Gregor 0 25
18 26 VK Krščanski Leon 0 0 0 - 1 0 VK Štern Lars 0 35

Round 3

M. No.   Name Bdld Elo Pts. Result Pts. Name BdldB Elo  B No.
1 5 III Duplančić Luka AUT 1477 2 ½ - ½ 2 Mihelic Vesna 1690 1
2 2 II Putar Leon 1548 2 0 - 1 2 III Novosel Lovro 1448 7
3 8 I Putar Lara 1376 2 1 - 0 2 Paternoster Janez 1543 3
4 4 Mesic Ismet 1498 2 1 - 0 2 VK Hranj Martin 0 24
5 10 III Horčička Jan 1252 1 ½ - ½ 2 IV Kinkela Marin 1360 9
6 6 Fejzic Danis 1460 1 1 - 0 1 IV Đurić Leon AUT 0 18
7 21 VK Bošnjaković Marko 0 1 0 - 1 1 III Fauković Mia Stmk 1251 11
8 12 IV Basrak Leo 1229 1 0 - 1 1 VK Bešlija Hana 0 20
9 23 VK Cvetković Erik 0 1 0 - 1 1 Radej Filip 1129 13
10 31 VK Polajnar Lev 0 1 ½ - ½ 1 Ruzic Borut Jan 1009 15
11 16 II Balent Sara AUT 0 1 1 - 0 1 VK Pastula Mark 0 28
12 33 VK Vukoja Luna 0 1 0 - 1 1 IV Grdenić Ela 0 17
13 35 VK Štern Lars 0 1 0 - 1 ½ VK Ruk Robert 0 32
14 14 Radej Pika 1017 ½ 1 - 0 ½ VK Žugec Petar 0 36
15 25 VK Kršić Gregor 0 ½ 1 - 0 0 VK Brković Jakov 0 22
16 19 VK Ašperger Bruno 0 0 0 - 1 0 VK Perica Jerko 0 30
17 29 VK Pavletić Bruno 0 0 1 - 0 0 VK Krščanski Leon 0 26
18 27 VK Magdić Govedarica Oliver Stmk 0 0 1 - 0 0 VK Zauner Robert 0 34

Round 4

M. No.   Name Bdld Elo Pts. Result Pts. Name BdldB Elo  B No.
1 7 III Novosel Lovro 1448 3 ½ - ½ 3 Mesic Ismet 1498 4
2 1 Mihelic Vesna 1690 1 - 0 3 I Putar Lara 1376 8
3 9 IV Kinkela Marin 1360 0 - 1 III Duplančić Luka AUT 1477 5
4 13 Radej Filip 1129 2 0 - 1 2 II Putar Leon 1548 2
5 3 Paternoster Janez 1543 2 1 - 0 2 II Balent Sara AUT 0 16
6 17 IV Grdenić Ela 0 2 0 - 1 2 Fejzic Danis 1460 6
7 11 III Fauković Mia Stmk 1251 2 0 - 1 2 VK Hranj Martin 0 24
8 20 VK Bešlija Hana 0 2 1 - 0 VK Kršić Gregor 0 25
9 32 VK Ruk Robert 0 0 - 1 III Horčička Jan 1252 10
10 15 Ruzic Borut Jan 1009 0 - 1 Radej Pika 1017 14
11 12 IV Basrak Leo 1229 1 1 - 0 VK Polajnar Lev 0 31
12 18 IV Đurić Leon AUT 0 1 1 - 0 1 VK Pavletić Bruno 0 29
13 28 VK Pastula Mark 0 1 1 - 0 1 VK Bošnjaković Marko 0 21
14 30 VK Perica Jerko 0 1 0 - 1 1 VK Cvetković Erik 0 23
15 35 VK Štern Lars 0 1 0 - 1 1 VK Magdić Govedarica Oliver Stmk 0 27
16 36 VK Žugec Petar 0 ½ 1 - 0 1 VK Vukoja Luna 0 33
17 26 VK Krščanski Leon 0 0 1 - 0 0 VK Ašperger Bruno 0 19
18 22 VK Brković Jakov 0 0 1 - 0 0 VK Zauner Robert 0 34

Round 5

M. No.   Name Bdld Elo Pts. Result Pts. Name BdldB Elo  B No.
1 4 Mesic Ismet 1498 0 - 1 Mihelic Vesna 1690 1
2 5 III Duplančić Luka AUT 1477 1 - 0 III Novosel Lovro 1448 7
3 2 II Putar Leon 1548 3 1 - 0 3 I Putar Lara 1376 8
4 24 VK Hranj Martin 0 3 0 - 1 3 Paternoster Janez 1543 3
5 6 Fejzic Danis 1460 3 ½ - ½ 3 VK Bešlija Hana 0 20
6 14 Radej Pika 1017 ½ - ½ IV Kinkela Marin 1360 9
7 10 III Horčička Jan 1252 1 - 0 2 III Fauković Mia Stmk 1251 11
8 23 VK Cvetković Erik 0 2 0 - 1 2 IV Basrak Leo 1229 12
9 28 VK Pastula Mark 0 2 0 - 1 2 Radej Filip 1129 13
10 16 II Balent Sara AUT 0 2 0 - 1 2 IV Đurić Leon AUT 0 18
11 27 VK Magdić Govedarica Oliver Stmk 0 2 0 - 1 2 IV Grdenić Ela 0 17
12 25 VK Kršić Gregor 0 1 - 0 Ruzic Borut Jan 1009 15
13 31 VK Polajnar Lev 0 0 - 1 VK Ruk Robert 0 32
14 21 VK Bošnjaković Marko 0 1 0 - 1 VK Žugec Petar 0 36
15 30 VK Perica Jerko 0 1 0 - 1 1 VK Brković Jakov 0 22
16 33 VK Vukoja Luna 0 1 1 - 0 1 VK Krščanski Leon 0 26
17 29 VK Pavletić Bruno 0 1 0 - 1 1 VK Štern Lars 0 35
18 34 VK Zauner Robert 0 0 1 - 0 0 VK Ašperger Bruno 0 19

Round 6

M. No.   Name Bdld Elo Pts. Result Pts. Name BdldB Elo  B No.
1 1 Mihelic Vesna 1690 0 - 1 4 II Putar Leon 1548 2
2 3 Paternoster Janez 1543 4 1 - 0 III Duplančić Luka AUT 1477 5
3 20 VK Bešlija Hana 0 0 - 1 Mesic Ismet 1498 4
4 7 III Novosel Lovro 1448 1 - 0 III Horčička Jan 1252 10
5 8 I Putar Lara 1376 3 ½ - ½ Fejzic Danis 1460 6
6 9 IV Kinkela Marin 1360 3 1 - 0 3 IV Grdenić Ela 0 17
7 18 IV Đurić Leon AUT 0 3 0 - 1 3 IV Basrak Leo 1229 12
8 13 Radej Filip 1129 3 0 - 1 3 Radej Pika 1017 14
9 24 VK Hranj Martin 0 3 1 - 0 VK Kršić Gregor 0 25
10 32 VK Ruk Robert 0 1 - 0 VK Žugec Petar 0 36
11 11 III Fauković Mia Stmk 1251 2 1 - 0 2 VK Magdić Govedarica Oliver Stmk 0 27
12 33 VK Vukoja Luna 0 2 0 - 1 2 II Balent Sara AUT 0 16
13 22 VK Brković Jakov 0 2 0 - 1 2 VK Pastula Mark 0 28
14 35 VK Štern Lars 0 2 ½ - ½ 2 VK Cvetković Erik 0 23
15 15 Ruzic Borut Jan 1009 1 - 0 1 VK Pavletić Bruno 0 29
16 26 VK Krščanski Leon 0 1 0 - 1 VK Polajnar Lev 0 31
17 34 VK Zauner Robert 0 1 1 - 0 1 VK Perica Jerko 0 30
18 19 VK Ašperger Bruno 0 0 1 - 0 1 VK Bošnjaković Marko 0 21

Players ranking

Rk. No.Ini.   Name Tipo FED Elo Bdld Club/City Pts.  Des 1   Des 2   Des 3 
1 2 II Putar Leon U12 CRO 1548 ŠK Brestje, Sesvete 5,0 14,5 22,0 17,0
2 3 Paternoster Janez U12 SLO 1543 5,0 14,5 20,0 17,0
3 5 III Duplančić Luka U12 CRO 1477 AUT ŠK Podsused, Zagreb 4,5 16,0 23,5 18,0
4 1 Mihelic Vesna U12 SLO 1690 4,5 16,0 22,0 18,0
5 7 III Novosel Lovro U12 CRO 1448 ŠK Sveta Nedelja, Sveta Nedelja 4,5 15,5 23,0 17,5
6 4 Mesic Ismet U12 BIH 1498 Inzio Tušanj, Tuzla 4,5 14,5 21,0 17,5
7 24 VK Hranj Martin U12 CRO 0 ŠK Sveta Nedelja, Sveta Nedelja 4,0 15,5 23,0 15,0
8 6 Fejzic Danis U12 BIH 1460 ŠK Stari Grad, Sarajevo 4,0 13,5 20,5 13,5
9 9 IV Kinkela Marin U12 CRO 1360 ŠK Novi Zagreb, Zagreb 4,0 13,0 19,5 15,0
10 14 Radej Pika U12 SLO 1017 4,0 13,0 19,5 12,0
11 12 IV Basrak Leo U12 CRO 1229 ŠK Belišće, Belišće 4,0 11,5 17,5 12,0
12 8 I Putar Lara U12 CRO 1376 ŠK Brestje, Sesvete 3,5 16,5 22,5 15,5
13 10 III Horčička Jan U12 CRO 1252 ŠŠK Koprivnica, Koprivnica 3,5 15,0 22,5 13,0
14 20 VK Bešlija Hana U12 BIH 0 ŠK Stari Grad, Sarajevo 3,5 15,0 21,0 13,0
15 32 VK Ruk Robert U12 CRO 0 ŠK Sveta Nedelja, Sveta Nedelja 3,5 12,5 19,0 10,0
16 18 IV Đurić Leon U12 CRO 0 AUT ŠK Podsused, Zagreb 3,0 13,5 19,0 11,0
17 16 II Balent Sara U12 CRO 0 AUT ŠK Podsused, Zagreb 3,0 12,5 19,5 11,0
18 13 Radej Filip U12 SLO 1129 3,0 12,0 19,0 11,0
19 17 IV Grdenić Ela U12 CRO 0 ŠK Donja Stubica, Donja Stubica 3,0 12,0 18,0 12,0
20 11 III Fauković Mia U12 CRO 1251 Stmk ŠK Samobor, Samobor 3,0 10,5 16,5 11,0
21 28 VK Pastula Mark U12 CRO 0 ŠK Novi Zagreb, Zagreb 3,0 9,0 13,5 9,0
22 31 VK Polajnar Lev U12 SLO 0 ŠK Kočevje 2,5 13,0 18,0 9,0
23 25 VK Kršić Gregor U12 CRO 0 ŠK Sveta Nedelja, Sveta Nedelja 2,5 12,5 19,0 8,5
24 23 VK Cvetković Erik U12 CRO 0 ŠK Sveta Nedelja, Sveta Nedelja 2,5 11,5 17,0 8,5
25 15 Ruzic Borut Jan U12 SLO 1009 2,5 11,0 16,5 9,0
26 36 VK Žugec Petar U12 CRO 0 ŠK Sveta Nedelja, Sveta Nedelja 2,5 11,0 16,0 7,5
27 35 VK Štern Lars U12 CRO 0 ŠK Novi Zagreb, Zagreb 2,5 8,5 13,0 7,5
28 27 VK Magdić Govedarica Oliver U12 CRO 0 Stmk ŠK Samobor, Samobor 2,0 11,5 17,5 7,0
29 33 VK Vukoja Luna U12 CRO 0 ŠK Novi Zagreb, Zagreb 2,0 10,0 14,0 7,0
30 22 VK Brković Jakov U12 CRO 0 ŠK Sveta Nedelja, Sveta Nedelja 2,0 9,5 15,0 5,0
31 34 VK Zauner Robert U12 CRO 0 ŠK Novi Zagreb, Zagreb 2,0 7,5 11,5 3,0
32 29 VK Pavletić Bruno U12 CRO 0 ŠK Sveta Nedelja, Sveta Nedelja 1,0 11,0 15,5 4,0
33 21 VK Bošnjaković Marko U12 CRO 0 Oš Otok 1,0 9,5 15,5 5,0
34 26 VK Krščanski Leon U12 CRO 0 1,0 8,0 12,5 3,0
35 30 VK Perica Jerko U12 CRO 0 ŠK Ericsson-Nikola Tesla, Zagreb 1,0 7,5 12,5 4,0
36 19 VK Ašperger Bruno U12 CRO 0 ŠK Sveta Nedelja, Sveta Nedelja 1,0 7,0 12,5 1,0