T&T Chess Foundation - Indian Arrival Day 2018 - Under 1200

Chess tournament overview

Country: Trinidad and Tobago
Tournament date: 2018-05-30 to 2018-05-30
Tournament place: Brian Lara Cricket Academy (See on the map)
Tournament registration: (Search in Google)
Game time: 25 minutes per player
Valid for ELO: Elo Nacional

Organizer of the chess tournament and contact

Organizer: Trinidad and Tobago Chess Foundation
Main referee: Carlyle Singh
Referee: Cesar Ramos

Schedule: T&T Chess Foundation - Indian Arrival Day 2018 - Under 1200

Round Date Time
1 2018/05/30 10:20
2 2018/05/30 11:00
3 2018/05/30 11:50
4 2018/05/30 13:15
5 2018/05/30 13:55

Players registered in T&T Chess Foundation - Indian Arrival Day 2018 - Under 1200

No. Country Title Name Elo FIDE Elo National Variation
1 SEEPAUL Aaron 0 0 0
2 KUMAR Deepanshu 0 0 0
3 RAMDASS Anastasia 0 0 0
4 SANDIE Kaleb 0 0 0
5 BRATHWAITE Kelon 0 0 0
6 SOOGRIM Alpheaus 0 0 0
7 BALLIRAM Tristan 0 0 0
8 SONOO Alyssa 0 0 0
9 CHAITRAM Aidan 0 0 0
10 BALLIRAM Luke 0 0 0
11 SAMPATH Aditya 0 0 0
12 CHIN LEE Nicholas 0 0 0
13 RAMNARINE SINGH Aradhana 0 0 0
14 SUBHANEE Brendon 0 0 0
15 MEADE Shakonia 0 0 0
16 BALLIRAM Taydan 0 0 0
17 MANOCHA Cayleigh 0 0 0
18 LY FOOK Nicholas 0 0 0
19 LOOKIT Lucas 0 0 0

Players starting rank

Initial rank Country Title Name FIDE elo National elo Variation
1 SEEPAUL Aaron 0 0 0
2 KUMAR Deepanshu 0 0 0
3 RAMDASS Anastasia 0 0 0
4 SANDIE Kaleb 0 0 0
5 BRATHWAITE Kelon 0 0 0
6 SOOGRIM Alpheaus 0 0 0
7 BALLIRAM Tristan 0 0 0
8 SONOO Alyssa 0 0 0
9 CHAITRAM Aidan 0 0 0
10 BALLIRAM Luke 0 0 0
11 SAMPATH Aditya 0 0 0
12 CHIN LEE Nicholas 0 0 0
13 RAMNARINE SINGH Aradhana 0 0 0
14 SUBHANEE Brendon 0 0 0
15 MEADE Shakonia 0 0 0
16 BALLIRAM Taydan 0 0 0
17 MANOCHA Cayleigh 0 0 0
18 LY FOOK Nicholas 0 0 0
19 LOOKIT Lucas 0 0 0

Players starting rank

No. Titulo Nombre FIDE-ID FED Elo
1 SEEPAUL Aaron TTO 1195
2 KUMAR Deepanshu TTO 1194
3 RAMDASS Anastasia TTO 1171
4 SANDIE Kaleb TTO 1162
5 BRATHWAITE Kelon TTO 1150
6 SOOGRIM Alpheaus TTO 1144
7 BALLIRAM Tristan TTO 1140
8 SONOO Alyssa TTO 1140
9 CHAITRAM Aidan TTO 1128
10 BALLIRAM Luke TTO 1106
11 SAMPATH Aditya TTO 1100
12 CHIN LEE Nicholas TTO 1088
13 RAMNARINE SINGH Aradhana TTO 1060
14 SUBHANEE Brendon TTO 1058
15 MEADE Shakonia TTO 1056
16 BALLIRAM Taydan TTO 1047
17 MANOCHA Cayleigh TTO 1033
18 LY FOOK Nicholas TTO 1018
19 LOOKIT Lucas TTO 948

Round 1

M. No. Name Elo Pts. Result Pts. Name Elo No.
1 10 BALLIRAM Luke 1106 0 1 - 0 0 SEEPAUL Aaron 1195 1
2 2 KUMAR Deepanshu 1194 0 0 - 1 0 SAMPATH Aditya 1100 11
3 12 CHIN LEE Nicholas 1088 0 1 - 0 0 RAMDASS Anastasia 1171 3
4 4 SANDIE Kaleb 1162 0 0 - 1 0 RAMNARINE SINGH Aradhana 1060 13
5 14 SUBHANEE Brendon 1058 0 0 - 1 0 BRATHWAITE Kelon 1150 5
6 6 SOOGRIM Alpheaus 1144 0 1 - 0 0 MEADE Shakonia 1056 15
7 16 BALLIRAM Taydan 1047 0 1 - 0 0 BALLIRAM Tristan 1140 7
8 8 SONOO Alyssa 1140 0 0 - 1 0 MANOCHA Cayleigh 1033 17
9 18 LY FOOK Nicholas 1018 0 0 - 1 0 CHAITRAM Aidan 1128 9
10 19 LOOKIT Lucas 948 0 1 bye

Round 2

M. No. Name Elo Pts. Result Pts. Name Elo No.
1 5 BRATHWAITE Kelon 1150 1 1 - 0 1 CHIN LEE Nicholas 1088 12
2 13 RAMNARINE SINGH Aradhana 1060 1 1 - 0 1 SOOGRIM Alpheaus 1144 6
3 9 CHAITRAM Aidan 1128 1 ½ - ½ 1 BALLIRAM Taydan 1047 16
4 17 MANOCHA Cayleigh 1033 1 0 - 1 1 BALLIRAM Luke 1106 10
5 11 SAMPATH Aditya 1100 1 ½ - ½ 1 LOOKIT Lucas 948 19
6 1 SEEPAUL Aaron 1195 0 1 - 0 0 SONOO Alyssa 1140 8
7 7 BALLIRAM Tristan 1140 0 0 - 1 0 KUMAR Deepanshu 1194 2
8 3 RAMDASS Anastasia 1171 0 1 - 0 0 SUBHANEE Brendon 1058 14
9 15 MEADE Shakonia 1056 0 0 - 1 0 SANDIE Kaleb 1162 4
10 18 LY FOOK Nicholas 1018 0 1 bye

Round 3

M. No. Name Elo Pts. Result Pts. Name Elo No.
1 10 BALLIRAM Luke 1106 2 1 - 0 2 BRATHWAITE Kelon 1150 5
2 16 BALLIRAM Taydan 1047 ½ - ½ 2 RAMNARINE SINGH Aradhana 1060 13
3 19 LOOKIT Lucas 948 ½ - ½ CHAITRAM Aidan 1128 9
4 4 SANDIE Kaleb 1162 1 0 - 1 SAMPATH Aditya 1100 11
5 12 CHIN LEE Nicholas 1088 1 0 - 1 1 SEEPAUL Aaron 1195 1
6 2 KUMAR Deepanshu 1194 1 1 - 0 1 LY FOOK Nicholas 1018 18
7 6 SOOGRIM Alpheaus 1144 1 1 - 0 1 RAMDASS Anastasia 1171 3
8 14 SUBHANEE Brendon 1058 0 0 - 1 1 MANOCHA Cayleigh 1033 17
9 8 SONOO Alyssa 1140 0 1 - 0 0 BALLIRAM Tristan 1140 7
10 15 MEADE Shakonia 1056 0 1 bye

Round 4

M. No. Name Elo Pts. Result Pts. Name Elo No.
1 11 SAMPATH Aditya 1100 0 - 1 3 BALLIRAM Luke 1106 10
2 13 RAMNARINE SINGH Aradhana 1060 0 - 1 2 KUMAR Deepanshu 1194 2
3 1 SEEPAUL Aaron 1195 2 ½ - ½ 2 BALLIRAM Taydan 1047 16
4 5 BRATHWAITE Kelon 1150 2 1 - 0 2 LOOKIT Lucas 948 19
5 17 MANOCHA Cayleigh 1033 2 1 - 0 2 SOOGRIM Alpheaus 1144 6
6 9 CHAITRAM Aidan 1128 2 0 - 1 1 SONOO Alyssa 1140 8
7 3 RAMDASS Anastasia 1171 1 1 - 0 1 MEADE Shakonia 1056 15
8 18 LY FOOK Nicholas 1018 1 1 - 0 1 SANDIE Kaleb 1162 4
9 7 BALLIRAM Tristan 1140 0 1 - 0 1 CHIN LEE Nicholas 1088 12
10 14 SUBHANEE Brendon 1058 0 1 bye

Round 5

M. No. Name Elo Pts. Result Pts. Name Elo No.
1 10 BALLIRAM Luke 1106 4 1 - 0 3 KUMAR Deepanshu 1194 2
2 17 MANOCHA Cayleigh 1033 3 1 - 0 3 BRATHWAITE Kelon 1150 5
3 13 RAMNARINE SINGH Aradhana 1060 0 - 1 SEEPAUL Aaron 1195 1
4 16 BALLIRAM Taydan 1047 1 - 0 SAMPATH Aditya 1100 11
5 19 LOOKIT Lucas 948 2 1 - 0 2 RAMDASS Anastasia 1171 3
6 6 SOOGRIM Alpheaus 1144 2 1 - 0 2 CHAITRAM Aidan 1128 9
7 8 SONOO Alyssa 1140 2 1 - 0 2 LY FOOK Nicholas 1018 18
8 15 MEADE Shakonia 1056 1 0 - 1 1 BALLIRAM Tristan 1140 7
9 12 CHIN LEE Nicholas 1088 1 0 - 1 1 SUBHANEE Brendon 1058 14
10 4 SANDIE Kaleb 1162 1 1 bye

Players ranking

Rk. No.Ini. Name FED Elo  Des 1   Des 2   Des 3 
1 10 BALLIRAM Luke TTO 1106 5,0 0,0 5
2 17 MANOCHA Cayleigh TTO 1033 4,0 0,0 4
3 1 SEEPAUL Aaron TTO 1195 3,5 0,5 3
4 16 BALLIRAM Taydan TTO 1047 3,5 0,5 2
5 2 KUMAR Deepanshu TTO 1194 3,0 0,0 3
6 8 SONOO Alyssa TTO 1140 3,0 0,0 3
7 5 BRATHWAITE Kelon TTO 1150 3,0 0,0 3
8 6 SOOGRIM Alpheaus TTO 1144 3,0 0,0 3
9 19 LOOKIT Lucas TTO 948 3,0 0,0 1
10 13 RAMNARINE SINGH Aradhana TTO 1060 2,5 0,0 2
11 11 SAMPATH Aditya TTO 1100 2,5 0,0 2
12 3 RAMDASS Anastasia TTO 1171 2,0 0,0 2
13 7 BALLIRAM Tristan TTO 1140 2,0 0,0 2
14 9 CHAITRAM Aidan TTO 1128 2,0 0,0 1
15 18 LY FOOK Nicholas TTO 1018 2,0 0,0 1
16 4 SANDIE Kaleb TTO 1162 2,0 0,0 1
14 SUBHANEE Brendon TTO 1058 2,0 0,0 1
18 12 CHIN LEE Nicholas TTO 1088 1,0 0,0 1
19 15 MEADE Shakonia TTO 1056 1,0 0,0 0