V. Međunarodni kadetski turnir / V. International cadets tournament U16 Brežice 2017.

Chess tournament overview

Country: Slovenia
Tournament date: 2017-12-16 to 2017-12-17
Tournament place: Brežice (SLO), MC Hostel Brežice (See on the map)
Tournament registration: (Search in Google)
Game time: 30 min + 30 sec po potezu
Valid for ELO: Tournament not valid for ELO

Organizer of the chess tournament and contact

Organizer: ŠK Novi Zagreb i ŠK Sveta Nedjelja
Main referee: Mate Ivančić
Referee: Josip Bandur

Schedule: V. Međunarodni kadetski turnir / V. International cadets tournament U16 Brežice 2017.

Round Date Time
1 2017/12/16 09:30
2 2017/12/16 11:30
3 2017/12/16 13:30
4 2017/12/17 09:00
5 2017/12/17 11:00
6 2017/12/17 13:00

Players registered in V. Međunarodni kadetski turnir / V. International cadets tournament U16 Brežice 2017.

No. Country Title Name Elo FIDE Elo National Variation
1 MK Novosel Marko 0 0 0
2 Urbanc Tina 0 0 0
3 Jersic Aleks 0 0 0
4 MK Muha Magdalena 0 0 0
5 Kuhar Larisa 0 0 0
6 II Trošelj Ivan 0 0 0
7 MK Randić Petra 0 0 0
8 III Mrvac Petar 0 0 0
9 Ruzic Pia Marie 0 0 0
10 II Fauković Matija 0 0 0
11 III Morić Ivan 0 0 0
12 MK Kokša Jelena 0 0 0
13 III Galoić David 0 0 0
14 IV Živčić Oliver 0 0 0
15 I Kostelac Tea 0 0 0
16 I Arlavi Sara 0 0 0
17 VK Radalj Ante 0 0 0

Players starting rank

Initial rank Country Title Name FIDE elo National elo Variation
1 MK Novosel Marko 0 0 0
2 Urbanc Tina 0 0 0
3 Jersic Aleks 0 0 0
4 MK Muha Magdalena 0 0 0
5 Kuhar Larisa 0 0 0
6 II Trošelj Ivan 0 0 0
7 MK Randić Petra 0 0 0
8 III Mrvac Petar 0 0 0
9 Ruzic Pia Marie 0 0 0
10 II Fauković Matija 0 0 0
11 III Morić Ivan 0 0 0
12 MK Kokša Jelena 0 0 0
13 III Galoić David 0 0 0
14 IV Živčić Oliver 0 0 0
15 I Kostelac Tea 0 0 0
16 I Arlavi Sara 0 0 0
17 VK Radalj Ante 0 0 0

Players starting rank

No.   Titulo Nombre FIDE-ID FED Elo Bdld Tipo Club/Ciudad
1 MK Novosel Marko 14540142 CRO 2096 U16 ŠK Donja Stubica, Donja Stubica
2 Urbanc Tina 14614359 SLO 1651 U16
3 Jersic Aleks 73006718 SLO 1650 U12
4 MK Muha Magdalena 14536757 CRO 1643 U16 ŠD Sisak, Sisak
5 Kuhar Larisa 14625504 SLO 1642 U16
6 II Trošelj Ivan 14538377 CRO 1635 U16 Ašk Junior, Rijeka
7 MK Randić Petra 14539802 CRO 1634 U16 ŠD Sisak, Sisak
8 III Mrvac Petar 14557576 CRO 1606 U16 Šk Novi Zagreb, Zagreb
9 Ruzic Pia Marie 14620057 SLO 1606 U16
10 II Fauković Matija 14553961 CRO 1533 Stmk U16 Šk Samobor, Samobor
11 III Morić Ivan 14548976 CRO 1516 U16 Šk Sveta Nedelja, Sveta Nedelja
12 MK Kokša Jelena 14544776 CRO 1514 U16 Ššk Konaki, Novo Virje
13 III Galoić David 14546930 CRO 1463 U16 Šk Sveta Nedelja, Sveta Nedelja
14 IV Živčić Oliver 14569680 CRO 1462 U16 Šk Duga Resa, Duga Resa
15 I Kostelac Tea 14553368 CRO 1314 AUT U16 Šk Podsused, Zagreb
16 I Arlavi Sara 14555883 CRO 1140 U16 Šk Sveta Nedelja, Sveta Nedelja
17 VK Radalj Ante 14563169 CRO 1610 U16 Šk Sveta Nedelja, Sveta Nedelja

Round 1

M. No.   Name Bdld Elo Pts. Result Pts. Name BdldB Elo  B No.
1 1 MK Novosel Marko 2096 0 1 - 0 0 Ruzic Pia Marie 1606 9
2 10 II Fauković Matija Stmk 1533 0 1 - 0 0 Urbanc Tina 1651 2
3 3 Jersic Aleks 1650 0 1 - 0 0 III Morić Ivan 1516 11
4 12 MK Kokša Jelena 1514 0 1 - 0 0 MK Muha Magdalena 1643 4
5 5 Kuhar Larisa 1642 0 1 - 0 0 III Galoić David 1463 13
6 14 IV Živčić Oliver 1462 0 0 - 1 0 II Trošelj Ivan 1635 6
7 7 MK Randić Petra 1634 0 1 - 0 0 I Kostelac Tea AUT 1314 15
8 16 I Arlavi Sara 1140 0 1 - 0 0 III Mrvac Petar 1606 8
9 17 VK Radalj Ante 1610 0 1 bye  

Round 2

M. No.   Name Bdld Elo Pts. Result Pts. Name BdldB Elo  B No.
1 7 MK Randić Petra 1634 1 0 - 1 1 MK Novosel Marko 2096 1
2 10 II Fauković Matija Stmk 1533 1 ½ - ½ 1 Jersic Aleks 1650 3
3 17 VK Radalj Ante 1610 1 0 - 1 1 Kuhar Larisa 1642 5
4 6 II Trošelj Ivan 1635 1 ½ - ½ 1 MK Kokša Jelena 1514 12
5 2 Urbanc Tina 1651 0 1 - 0 1 I Arlavi Sara 1140 16
6 4 MK Muha Magdalena 1643 0 0 - 1 0 III Morić Ivan 1516 11
7 8 III Mrvac Petar 1606 0 0 - 1 0 III Galoić David 1463 13
8 9 Ruzic Pia Marie 1606 0 1 - 0 0 IV Živčić Oliver 1462 14
9 15 I Kostelac Tea AUT 1314 0 1 bye  

Round 3

M. No.   Name Bdld Elo Pts. Result Pts. Name BdldB Elo  B No.
1 1 MK Novosel Marko 2096 2 ½ - ½ 2 Kuhar Larisa 1642 5
2 3 Jersic Aleks 1650 1 - 0 II Trošelj Ivan 1635 6
3 12 MK Kokša Jelena 1514 1 - 0 II Fauković Matija Stmk 1533 10
4 13 III Galoić David 1463 1 ½ - ½ 1 Urbanc Tina 1651 2
5 16 I Arlavi Sara 1140 1 ½ - ½ 1 MK Randić Petra 1634 7
6 15 I Kostelac Tea AUT 1314 1 0 - 1 1 Ruzic Pia Marie 1606 9
7 11 III Morić Ivan 1516 1 1 - 0 1 VK Radalj Ante 1610 17
8 14 IV Živčić Oliver 1462 0 0 - 1 0 MK Muha Magdalena 1643 4
9 8 III Mrvac Petar 1606 0 1 bye  

Round 4

M. No.   Name Bdld Elo Pts. Result Pts. Name BdldB Elo  B No.
1 12 MK Kokša Jelena 1514 0 - 1 MK Novosel Marko 2096 1
2 5 Kuhar Larisa 1642 1 - 0 Jersic Aleks 1650 3
3 9 Ruzic Pia Marie 1606 2 1 - 0 2 III Morić Ivan 1516 11
4 2 Urbanc Tina 1651 ½ - ½ MK Randić Petra 1634 7
5 6 II Trošelj Ivan 1635 0 - 1 I Arlavi Sara 1140 16
6 13 III Galoić David 1463 ½ - ½ II Fauković Matija Stmk 1533 10
7 4 MK Muha Magdalena 1643 1 1 - 0 1 I Kostelac Tea AUT 1314 15
8 17 VK Radalj Ante 1610 1 1 - 0 1 III Mrvac Petar 1606 8
9 14 IV Živčić Oliver 1462 0 1 bye  

Round 5

M. No.   Name Bdld Elo Pts. Result Pts. Name BdldB Elo  B No.
1 5 Kuhar Larisa 1642 ½ - ½ 3 Ruzic Pia Marie 1606 9
2 1 MK Novosel Marko 2096 1 - 0 Jersic Aleks 1650 3
3 16 I Arlavi Sara 1140 0 - 1 MK Kokša Jelena 1514 12
4 11 III Morić Ivan 1516 2 0 - 1 2 Urbanc Tina 1651 2
5 10 II Fauković Matija Stmk 1533 2 ½ - ½ 2 MK Muha Magdalena 1643 4
6 7 MK Randić Petra 1634 2 1 - 0 2 III Galoić David 1463 13
7 15 I Kostelac Tea AUT 1314 1 ½ - ½ 2 VK Radalj Ante 1610 17
8 8 III Mrvac Petar 1606 1 ½ - ½ 1 IV Živčić Oliver 1462 14
9 6 II Trošelj Ivan 1635 1 bye  

Round 6

M. No.   Name Bdld Elo Pts. Result Pts. Name BdldB Elo  B No.
1 2 Urbanc Tina 1651 3 1 - 0 MK Novosel Marko 2096 1
2 12 MK Kokša Jelena 1514 ½ - ½ 4 Kuhar Larisa 1642 5
3 9 Ruzic Pia Marie 1606 ½ - ½ 3 MK Randić Petra 1634 7
4 3 Jersic Aleks 1650 1 - 0 I Arlavi Sara 1140 16
5 4 MK Muha Magdalena 1643 1 - 0 II Trošelj Ivan 1635 6
6 17 VK Radalj Ante 1610 0 - 1 II Fauković Matija Stmk 1533 10
7 11 III Morić Ivan 1516 2 0 - 1 III Mrvac Petar 1606 8
8 14 IV Živčić Oliver 1462 1 - 0 I Kostelac Tea AUT 1314 15
9 13 III Galoić David 1463 2 1 bye  

Players ranking

Rk. No.Ini.   Name Tipo FED Elo Bdld Club/City Pts.  Des 1   Des 2   Des 3 
1 1 MK Novosel Marko U16 CRO 2096 ŠK Donja Stubica, Donja Stubica 4,5 15,5 23,5 18,0
2 5 Kuhar Larisa U16 SLO 1642 4,5 14,0 20,5 17,5
3 12 MK Kokša Jelena U16 CRO 1514 Ššk Konaki, Novo Virje 4,0 14,0 20,5 15,0
4 2 Urbanc Tina U16 SLO 1651 4,0 12,0 18,5 11,5
5 9 Ruzic Pia Marie U16 SLO 1606 4,0 12,0 17,5 13,5
6 10 II Fauković Matija U16 CRO 1533 Stmk Šk Samobor, Samobor 3,5 13,5 19,5 12,0
7 7 MK Randić Petra U16 CRO 1634 ŠD Sisak, Sisak 3,5 13,0 18,5 12,0
8 3 Jersic Aleks U12 SLO 1650 3,5 12,5 19,0 13,5
9 4 MK Muha Magdalena U16 CRO 1643 ŠD Sisak, Sisak 3,5 9,5 14,5 9,0
10 13 III Galoić David U16 CRO 1463 Šk Sveta Nedelja, Sveta Nedelja 3,0 13,0 19,5 9,5
11 16 I Arlavi Sara U16 CRO 1140 Šk Sveta Nedelja, Sveta Nedelja 2,5 13,0 19,0 11,0
12 6 II Trošelj Ivan U16 CRO 1635 Ašk Junior, Rijeka 2,5 11,5 17,5 10,5
13 17 VK Radalj Ante U16 CRO 1610 Šk Sveta Nedelja, Sveta Nedelja 2,5 10,0 15,5 10,0
14 14 IV Živčić Oliver U16 CRO 1462 Šk Duga Resa, Duga Resa 2,5 8,5 13,5 5,0
15 8 III Mrvac Petar U16 CRO 1606 Šk Novi Zagreb, Zagreb 2,5 8,5 12,5 6,0
16 11 III Morić Ivan U16 CRO 1516 Šk Sveta Nedelja, Sveta Nedelja 2,0 13,0 19,0 9,0
17 15 I Kostelac Tea U16 CRO 1314 AUT Šk Podsused, Zagreb 1,5 11,0 17,0 6,0