National Youth Championship 2018 _ U18

Chess tournament overview

Country: Rwanda
Tournament date: 2018-12-08 to 2018-12-09
Tournament place: Kigali _ IPRC (See on the map)
Tournament registration: (Search in Google)
Game time: 60 min
Valid for ELO: Tournament not valid for ELO

Organizer of the chess tournament and contact

Organizer: Rwanda Chess Federation
Main referee: Niyibizi Alain Patience
Referee: Rutayisire Johnson

Schedule: National Youth Championship 2018 _ U18

Round Date Time
1 unknown
2 unknown
3 unknown
4 unknown
5 unknown
6 unknown

Players registered in National Youth Championship 2018 _ U18

No. Country Title Name Elo FIDE Elo National Variation
1 Bikorimana Saveur 0 0 0
2 Cyubahiro Ben Patrick 0 0 0
3 Ikuzwe Marius Kevin 0 0 0
4 Iradukunda Pacifique 0 0 0
5 Irirwanirira Shalom 0 0 0
6 Ishimwe Odile 0 0 0
7 Izere Yesiwacu Bienaimee 0 0 0
8 Karenzi Noella 0 0 0
9 Mukundwa Deborah 0 0 0
10 Ngabonziza Heritier 0 0 0
11 Ngarambe Anna 0 0 0
12 Niyonsenga Gerard 0 0 0
13 Niyonzima Shema Brice 0 0 0
14 Rusa Grazzy 0 0 0
15 Twizeyimana Methode 0 0 0
16 Umurerwa Vanessa 0 0 0
17 Uwase Joselyne 0 0 0
18 Uwase Sandrine 0 0 0
19 Uwimana Francoise 0 0 0

Players starting rank

Initial rank Country Title Name FIDE elo National elo Variation
1 Bikorimana Saveur 0 0 0
2 Cyubahiro Ben Patrick 0 0 0
3 Ikuzwe Marius Kevin 0 0 0
4 Iradukunda Pacifique 0 0 0
5 Irirwanirira Shalom 0 0 0
6 Ishimwe Odile 0 0 0
7 Izere Yesiwacu Bienaimee 0 0 0
8 Karenzi Noella 0 0 0
9 Mukundwa Deborah 0 0 0
10 Ngabonziza Heritier 0 0 0
11 Ngarambe Anna 0 0 0
12 Niyonsenga Gerard 0 0 0
13 Niyonzima Shema Brice 0 0 0
14 Rusa Grazzy 0 0 0
15 Twizeyimana Methode 0 0 0
16 Umurerwa Vanessa 0 0 0
17 Uwase Joselyne 0 0 0
18 Uwase Sandrine 0 0 0
19 Uwimana Francoise 0 0 0

Players starting rank

No. Titulo Nombre FIDE-ID FED Elo
1 Bikorimana Saveur RWA 0
2 Cyubahiro Ben Patrick RWA 0
3 Ikuzwe Marius Kevin RWA 0
4 Iradukunda Pacifique RWA 0
5 Irirwanirira Shalom RWA 0
6 Ishimwe Odile RWA 0
7 Izere Yesiwacu Bienaimee RWA 0
8 Karenzi Noella RWA 0
9 Mukundwa Deborah RWA 0
10 Ngabonziza Heritier RWA 0
11 Ngarambe Anna RWA 0
12 Niyonsenga Gerard RWA 0
13 Niyonzima Shema Brice RWA 0
14 Rusa Grazzy RWA 0
15 Twizeyimana Methode RWA 0
16 Umurerwa Vanessa RWA 0
17 Uwase Joselyne RWA 0
18 Uwase Sandrine RWA 0
19 Uwimana Francoise RWA 0

Round 1

M. No. Name Elo Pts. Result Pts. Name Elo No.
1 1 Bikorimana Saveur 0 0 1 - 0 0 Ngabonziza Heritier 0 10
2 11 Ngarambe Anna 0 0 0 - 1 0 Cyubahiro Ben Patrick 0 2
3 3 Ikuzwe Marius Kevin 0 0 1 - 0 0 Niyonsenga Gerard 0 12
4 13 Niyonzima Shema Brice 0 0 1 - 0 0 Iradukunda Pacifique 0 4
5 5 Irirwanirira Shalom 0 0 0 - 1 0 Rusa Grazzy 0 14
6 15 Twizeyimana Methode 0 0 1 - 0 0 Ishimwe Odile 0 6
7 7 Izere Yesiwacu Bienaimee 0 0 0 - 1 0 Umurerwa Vanessa 0 16
8 17 Uwase Joselyne 0 0 1 - 0 0 Karenzi Noella 0 8
9 9 Mukundwa Deborah 0 0 0 - 1 0 Uwase Sandrine 0 18
10 19 Uwimana Francoise 0 0 1 bye

Round 2

M. No. Name Elo Pts. Result Pts. Name Elo No.
1 16 Umurerwa Vanessa 0 1 0 - 1 1 Bikorimana Saveur 0 1
2 2 Cyubahiro Ben Patrick 0 1 1 - 0 1 Twizeyimana Methode 0 15
3 18 Uwase Sandrine 0 1 1 - 0 1 Ikuzwe Marius Kevin 0 3
4 19 Uwimana Francoise 0 1 0 - 1 1 Niyonzima Shema Brice 0 13
5 14 Rusa Grazzy 0 1 0 - 1 1 Uwase Joselyne 0 17
6 4 Iradukunda Pacifique 0 0 1 - 0 0 Mukundwa Deborah 0 9
7 8 Karenzi Noella 0 0 0 - 1 0 Irirwanirira Shalom 0 5
8 6 Ishimwe Odile 0 0 0 - 1 0 Ngarambe Anna 0 11
9 10 Ngabonziza Heritier 0 0 0 - 1 0 Izere Yesiwacu Bienaimee 0 7
10 12 Niyonsenga Gerard 0 0 1 bye

Round 3

M. No. Name Elo Pts. Result Pts. Name Elo No.
1 1 Bikorimana Saveur 0 2 1 - 0 2 Uwase Sandrine 0 18
2 13 Niyonzima Shema Brice 0 2 0 - 1 2 Cyubahiro Ben Patrick 0 2
3 17 Uwase Joselyne 0 2 0 - 1 1 Ikuzwe Marius Kevin 0 3
4 12 Niyonsenga Gerard 0 1 1 - 0 1 Iradukunda Pacifique 0 4
5 5 Irirwanirira Shalom 0 1 1 - 0 1 Umurerwa Vanessa 0 16
6 7 Izere Yesiwacu Bienaimee 0 1 0 - 1 1 Rusa Grazzy 0 14
7 11 Ngarambe Anna 0 1 1 - 0 1 Uwimana Francoise 0 19
8 15 Twizeyimana Methode 0 1 1 - 0 0 Karenzi Noella 0 8
9 9 Mukundwa Deborah 0 0 1 - 0 0 Ishimwe Odile 0 6
10 10 Ngabonziza Heritier 0 0 1 bye

Round 4

M. No. Name Elo Pts. Result Pts. Name Elo No.
1 2 Cyubahiro Ben Patrick 0 3 1 - 0 3 Bikorimana Saveur 0 1
2 3 Ikuzwe Marius Kevin 0 2 0 - 1 2 Twizeyimana Methode 0 15
3 18 Uwase Sandrine 0 2 1 - 0 2 Irirwanirira Shalom 0 5
4 14 Rusa Grazzy 0 2 1 - 0 2 Ngarambe Anna 0 11
5 12 Niyonsenga Gerard 0 2 0 - 1 2 Uwase Joselyne 0 17
6 16 Umurerwa Vanessa 0 1 0 - 1 2 Niyonzima Shema Brice 0 13
7 4 Iradukunda Pacifique 0 1 1 - 0 1 Ngabonziza Heritier 0 10
8 19 Uwimana Francoise 0 1 0 - 1 1 Izere Yesiwacu Bienaimee 0 7
9 8 Karenzi Noella 0 0 1 - 0 1 Mukundwa Deborah 0 9
10 6 Ishimwe Odile 0 0 1 bye

Round 5

M. No. Name Elo Pts. Result Pts. Name Elo No.
1 17 Uwase Joselyne 0 3 ½ - ½ 4 Cyubahiro Ben Patrick 0 2
2 13 Niyonzima Shema Brice 0 3 1 - 0 3 Uwase Sandrine 0 18
3 15 Twizeyimana Methode 0 3 1 - 0 3 Rusa Grazzy 0 14
4 1 Bikorimana Saveur 0 3 1 - 0 2 Iradukunda Pacifique 0 4
5 7 Izere Yesiwacu Bienaimee 0 2 0 - 1 2 Ikuzwe Marius Kevin 0 3
6 5 Irirwanirira Shalom 0 2 0 - 1 2 Niyonsenga Gerard 0 12
7 11 Ngarambe Anna 0 2 1 - 0 1 Umurerwa Vanessa 0 16
8 6 Ishimwe Odile 0 1 - - + 1 Uwimana Francoise 0 19
9 10 Ngabonziza Heritier 0 1 0 - 1 1 Karenzi Noella 0 8
10 9 Mukundwa Deborah 0 1 1 bye

Round 6

M. No. Name Elo Pts. Result Pts. Name Elo No.
1 3 Ikuzwe Marius Kevin 0 3 0 - 1 Cyubahiro Ben Patrick 0 2
2 13 Niyonzima Shema Brice 0 4 0 - 1 4 Bikorimana Saveur 0 1
3 17 Uwase Joselyne 0 1 - 0 4 Twizeyimana Methode 0 15
4 18 Uwase Sandrine 0 3 1 - 0 3 Ngarambe Anna 0 11
5 14 Rusa Grazzy 0 3 1 - 0 3 Niyonsenga Gerard 0 12
6 4 Iradukunda Pacifique 0 2 1 - 0 2 Uwimana Francoise 0 19
7 9 Mukundwa Deborah 0 2 1 - 0 2 Irirwanirira Shalom 0 5
8 8 Karenzi Noella 0 2 1 - 0 2 Izere Yesiwacu Bienaimee 0 7
9 6 Ishimwe Odile 0 1 - - + 1 Ngabonziza Heritier 0 10
10 16 Umurerwa Vanessa 0 1 1 bye

Players ranking

Rk. No.Ini. Name FED Elo Pts.  Des 1   Des 2   Des 3 
1 2 Cyubahiro Ben Patrick RWA 0 5,5 0,0 23,5 15,5
2 1 Bikorimana Saveur RWA 0 5,0 0,0 19,0 12,5
3 17 Uwase Joselyne RWA 0 4,5 0,0 22,0 14,0
4 15 Twizeyimana Methode RWA 0 4,0 0,0 21,5 14,5
5 13 Niyonzima Shema Brice RWA 0 4,0 0,0 20,0 13,5
6 18 Uwase Sandrine RWA 0 4,0 0,0 19,5 12,5
7 14 Rusa Grazzy RWA 0 4,0 0,0 18,0 11,5
8 3 Ikuzwe Marius Kevin RWA 0 3,0 0,0 22,5 15,0
9 12 Niyonsenga Gerard RWA 0 3,0 0,0 18,5 12,0
10 11 Ngarambe Anna RWA 0 3,0 0,0 17,5 11,0
11 8 Karenzi Noella RWA 0 3,0 0,0 16,0 10,5
12 4 Iradukunda Pacifique RWA 0 3,0 0,0 16,0 10,0
13 9 Mukundwa Deborah RWA 0 3,0 0,0 15,0 9,5
14 5 Irirwanirira Shalom RWA 0 2,0 0,0 17,5 12,0
15 16 Umurerwa Vanessa RWA 0 2,0 0,0 17,0 11,0
16 19 Uwimana Francoise RWA 0 2,0 0,0 16,0 10,5
17 10 Ngabonziza Heritier RWA 0 2,0 0,0 15,5 9,5
18 7 Izere Yesiwacu Bienaimee RWA 0 2,0 0,0 13,5 8,5
19 6 Ishimwe Odile RWA 0 1,0 0,0 15,0 10,0