Check#Mate! liga mladeze 2018/2019

Chess tournament overview

Country: Slovakia
Tournament date: 2018-12-22 to 2019-04-05
Tournament place: Tolsteho 102/3, Humenné (See on the map)
Tournament registration: (Search in Google)
Game time: 2 x 45 min + 30 sek/ťah
Valid for ELO: Elo FIDE and national

Organizer of the chess tournament and contact

Organizer: Šachy Reinter n.o., D.O.Fénix Humenné - šachy
Main referee: Alusikova Marianna 14944383
Referee: Harvan Tomas 14944405, Stutika Marek 14935694, Ladislav Szabo 14944499, Simonova Adriana 14953846

Schedule: Check#Mate! liga mladeze 2018/2019

Round Date Time
1 2018/12/22 16:30
2 2019/01/25 16:30
3 2019/02/15 16:30
4 2019/03/22 16:30
5 2019/04/05 16:30

Players registered in Check#Mate! liga mladeze 2018/2019

No. Country Title Name Elo FIDE Elo National Variation
1 SVK Smetana Peter 1212 0 63
2 SVK Kuskov Oliver 0 1212 0
3 SVK Alusik Richard 1059 0 0
4 SVK Kovac Radovan 0 1000 0
5 SVK Ungrady Ondrej 0 1000 0
6 SVK Kridlova Barbora 1357 0 -71
7 SVK Babjarcik Tobias 1203 0 0
8 SVK Kriska Alexander 0 1000 0
9 SVK Babjarcik Dominik 0 1000 0
10 SVK Babjarcik Ondrej 1136 0 -10
11 SVK Miko Juraj 0 1000 0
12 SVK Zbur Mikulas 0 1000 0
13 SVK Ivanco Jozef 0 1000 0
14 SVK Simon Leonard 1375 0 8
15 SVK Sekova Olivia 1152 0 -31
16 SVK Potocky Jozef 0 1000 0
17 SVK Bilik Matej 0 1000 0
18 Babjarcik Dominik 0 0 0
19 SVK Seko Radovan 1571 0 5
20 SVK Kuzma Samuel 1426 0 -1
21 SVK Blaha Benjamin 0 1000 0
22 SVK Macinsky Jakub 0 1000 0
23 SVK Gajdosova Ladislava 1242 0 26
24 SVK Trebisovsky Tomas 0 1000 0
25 SVK Volovsky Michal 1253 0 -15
26 SVK Harakal Adam 0 1000 0
27 SVK Harakal Filip 0 1000 0
28 SVK Szczygel Viktor 0 1000 0
29 Kriska Alexander 0 0 0
30 Lukac Tibor 0 0 0
31 Macinsky Jakub 0 0 0
32 Miko Juraj 0 0 0
33 SVK Pristas Vincent 1402 0 4
34 SVK Copik Andrej 1120 0 27
35 SVK Hafinec Frantisek 0 1000 0
36 SVK Lukac Tibor 0 1000 0
37 SVK Pisko Tomas 0 1000 0
38 SVK Valcerova Michaela 0 1000 0
39 SVK Hrickova Nella 0 1000 0
40 SVK Lucova Karolina 0 1005 0
41 SVK Volohda Alex 1036 0 0
42 SVK Satnik Martin 0 1000 0
43 Ungrady Ondrej 0 0 0
44 SVK Terkos Peter 0 1000 0
45 SVK Stutika Sebastian 0 1000 0
46 SVK Harvan Samuel 0 1000 0

Players starting rank

Initial rank Country Title Name FIDE elo National elo Variation
1 SVK Smetana Peter 1212 0 63
2 SVK Kuskov Oliver 0 1212 0
3 SVK Alusik Richard 1059 0 0
4 SVK Kovac Radovan 0 1000 0
5 SVK Ungrady Ondrej 0 1000 0
6 SVK Kridlova Barbora 1357 0 -71
7 SVK Babjarcik Tobias 1203 0 0
8 SVK Kriska Alexander 0 1000 0
9 SVK Babjarcik Dominik 0 1000 0
10 SVK Babjarcik Ondrej 1136 0 -10
11 SVK Miko Juraj 0 1000 0
12 SVK Zbur Mikulas 0 1000 0
13 SVK Ivanco Jozef 0 1000 0
14 SVK Simon Leonard 1375 0 8
15 SVK Sekova Olivia 1152 0 -31
16 SVK Potocky Jozef 0 1000 0
17 SVK Bilik Matej 0 1000 0
18 Babjarcik Dominik 0 0 0
19 SVK Seko Radovan 1571 0 5
20 SVK Kuzma Samuel 1426 0 -1
21 SVK Blaha Benjamin 0 1000 0
22 SVK Macinsky Jakub 0 1000 0
23 SVK Gajdosova Ladislava 1242 0 26
24 SVK Trebisovsky Tomas 0 1000 0
25 SVK Volovsky Michal 1253 0 -15
26 SVK Harakal Adam 0 1000 0
27 SVK Harakal Filip 0 1000 0
28 SVK Szczygel Viktor 0 1000 0
29 Kriska Alexander 0 0 0
30 Lukac Tibor 0 0 0
31 Macinsky Jakub 0 0 0
32 Miko Juraj 0 0 0
33 SVK Pristas Vincent 1402 0 4
34 SVK Copik Andrej 1120 0 27
35 SVK Hafinec Frantisek 0 1000 0
36 SVK Lukac Tibor 0 1000 0
37 SVK Pisko Tomas 0 1000 0
38 SVK Valcerova Michaela 0 1000 0
39 SVK Hrickova Nella 0 1000 0
40 SVK Lucova Karolina 0 1005 0
41 SVK Volohda Alex 1036 0 0
42 SVK Satnik Martin 0 1000 0
43 Ungrady Ondrej 0 0 0
44 SVK Terkos Peter 0 1000 0
45 SVK Stutika Sebastian 0 1000 0
46 SVK Harvan Samuel 0 1000 0

Teams starting rank

No. Titulo Nombre Elo FED Equipo M.
1 Szabo Ladislav 1576 SVK Colormarket Humenne 1
2 Seko Radovan 1571 SVK Colormarket Humenne 2
3 Kuzma Samuel 1426 SVK Checkmate Humenne 1
4 Pristas Vincent 1402 SVK SK Bela nad Cirochou mladez 1
5 Simon Leonard 1375 SVK R-projekt Humenne 1
6 Kridlova Barbora 1357 SVK Checkmate Humenne 2
7 Volovsky Michal 1253 SVK SK Modra nad Cirochou juniori 1
8 Gajdosova Ladislava 1242 SVK R-projekt Humenne 3
9 Kuskov Oliver 1212 SVK EkoSolarWind Snina 2
10 Smetana Peter 1212 SVK EkoSolarWind Snina 1
11 Babjarcik Tobias 1203 SVK Checkmate Humenne 3
12 Sekova Olivia 1152 SVK R-projekt Humenne 2
13 Babjarcik Ondrej 1136 SVK Colormarket Humenne 3
14 Copik Andrej 1120 SVK SK Bela nad Cirochou mladez 2
15 Alusik Richard 1059 SVK EkoSolarWind Snina 3
16 Volohda Alex 1036 SVK Checkmate Humenne 4
17 Lucova Karolina 1005 SVK EkoSolarWind Snina 5
18 Babjarcik Dominik 1000 SVK Checkmate Humenne 8
19 Bilik Matej 1000 SVK R-projekt Humenne 5
20 Blaha Benjamin 1000 SVK Checkmate Humenne 5
21 Gerboc Richard 1000 SVK SK Modra nad Cirochou juniori 6
22 Hafinec Frantisek 1000 SVK SK Bela nad Cirochou mladez 3
23 Harakal Adam 1000 SVK SK Modra nad Cirochou juniori 2
24 Harakal Filip 1000 SVK SK Modra nad Cirochou juniori 3
25 Harvan Samuel 1000 SVK SK Bela nad Cirochou mladez 8
26 Hrickova Nella 1000 SVK EkoSolarWind Snina 6
27 Ivanco Jozef 1000 SVK Colormarket Humenne 6
28 Kovac Radovan 1000 SVK EkoSolarWind Snina 4
29 Kriska Alexander 1000 SVK Checkmate Humenne 6
30 Lukac Tibor 1000 SVK SK Bela nad Cirochou mladez 4
31 Macinsky Jakub 1000 SVK Checkmate Humenne 7
32 Miko Juraj 1000 SVK Colormarket Humenne 4
33 Mitrik Jozef 1000 SVK SK Modra nad Cirochou juniori 8
34 Pisko Tomas 1000 SVK SK Bela nad Cirochou mladez 5
35 Potocky Jozef 1000 SVK R-projekt Humenne 4
36 Satnik Martin 1000 SVK R-projekt Humenne 6
37 Skurkova Klaudia 1000 SVK SK Modra nad Cirochou juniori 7
38 Stutika Sebastian 1000 SVK SK Bela nad Cirochou mladez 6
39 Szczygel Viktor 1000 SVK SK Modra nad Cirochou juniori 4
40 Terkos Peter 1000 SVK EkoSolarWind Snina 8
41 Tkac Alex 1000 SVK R-projekt Humenne 8
42 Trebisovsky Tomas 1000 SVK R-projekt Humenne 7
43 Ungrady Ondrej 1000 SVK EkoSolarWind Snina 7
44 Valcerova Michaela 1000 SVK SK Bela nad Cirochou mladez 7
45 Volovsky Dominik 1000 SVK SK Modra nad Cirochou juniori 5
46 Zbur Mikulas 1000 SVK Colormarket Humenne 5

Round 1

M. 6   Colormarket Humenne Elo - 4   R-projekt Humenne Elo 2 : 2
1.1 Babjarcik, Ondrej 1136 - Simon, Leonard 1375 0 - 1
1.2 Miko, Juraj 1000 - Sekova, Olivia 1152 1 - 0
1.3 Zbur, Mikulas 1000 - Potocky, Jozef 1000 0 - 1
1.4 Ivanco, Jozef 1000 - Bilik, Matej 1000 1 - 0
M. 5   EkoSolarWind Snina Elo - 3   Checkmate Humenne Elo 2 : 2
2.1 Smetana, Peter 1212 - Kridlova, Barbora 1357 1 - 0
2.2 Kuskov, Oliver 1212 - Babjarcik, Tobias 1203 0 - 1
2.3 Kovac, Radovan 1000 - Kriska, Alexander 1000 0 - 1
2.4 Ungrady, Ondrej 1000 - Babjarcik, Dominik 1000 1 - 0
M. 1   SK Bela nad Cirochou mladez Elo - 2   SK Modra nad Cirochou juniori Elo 3 : 1
3.1 Copik, Andrej 1120 - Volovsky, Michal 1253 1 - 0
3.2 Hafinec, Frantisek 1000 - Harakal, Adam 1000 ½ - ½
3.3 Pisko, Tomas 1000 - Harakal, Filip 1000 1 - 0
3.4 Valcerova, Michaela 1000 - Szczygel, Viktor 1000 ½ - ½

Round 2

M. 1   SK Bela nad Cirochou mladez Elo - 6   Colormarket Humenne Elo 2½:1½
1.1 Pristas, Vincent 1402 - Babjarcik, Ondrej 1136 1 - 0
1.2 Lukac, Tibor 1000 - Miko, Juraj 1000 1 - 0
1.3 Pisko, Tomas 1000 - Zbur, Mikulas 1000 0 - 1
1.4 Valcerova, Michaela 1000 - Ivanco, Jozef 1000 ½ - ½
M. 2   SK Modra nad Cirochou juniori Elo - 5   EkoSolarWind Snina Elo 1 : 3
2.1 Volovsky, Michal 1253 - Smetana, Peter 1212 0 - 1
2.2 Harakal, Adam 1000 - Kuskov, Oliver 1212 0 - 1
2.3 Harakal, Filip 1000 - Alusik, Richard 1059 0 - 1
2.4 Szczygel, Viktor 1000 - No player assigned 0 + - -
M. 3   Checkmate Humenne Elo - 4   R-projekt Humenne Elo 2 : 2
3.1 Kridlova, Barbora 1357 - Gajdosova, Ladislava 1242 0 - 1
3.2 Babjarcik, Tobias 1203 - Potocky, Jozef 1000 1 - 0
3.3 Volohda, Alex 1036 - Bilik, Matej 1000 0 - 1
3.4 Macinsky, Jakub 1000 - Trebisovsky, Tomas 1000 1 - 0

Round 3

M. 2   SK Modra nad Cirochou juniori Elo - 6   Colormarket Humenne Elo 0 : 4
1.1 Volovsky, Michal 1253 - Seko, Radovan 1571 0 - 1
1.2 Harakal, Adam 1000 - Miko, Juraj 1000 0 - 1
1.3 Harakal, Filip 1000 - Zbur, Mikulas 1000 0 - 1
1.4 Szczygel, Viktor 1000 - Ivanco, Jozef 1000 0 - 1
M. 3   Checkmate Humenne Elo - 1   SK Bela nad Cirochou mladez Elo 3 : 1
2.1 Kuzma, Samuel 1426 - Pristas, Vincent 1402 ½ - ½
2.2 Kridlova, Barbora 1357 - Lukac, Tibor 1000 1 - 0
2.3 Volohda, Alex 1036 - Pisko, Tomas 1000 1 - 0
2.4 Kriska, Alexander 1000 - Valcerova, Michaela 1000 ½ - ½
M. 4   R-projekt Humenne Elo - 5   EkoSolarWind Snina Elo 1½:2½
3.1 Sekova, Olivia 1152 - Smetana, Peter 1212 0 - 1
3.2 Potocky, Jozef 1000 - Kuskov, Oliver 1212 1 - 0
3.3 Bilik, Matej 1000 - Lucova, Karolina 1005 0 - 1
3.4 Satnik, Martin 1000 - Hrickova, Nella 1000 ½ - ½

Round 4

M. 6   Colormarket Humenne Elo - 5   EkoSolarWind Snina Elo 3 : 1
1.1 Babjarcik, Ondrej 1136 - Smetana, Peter 1212 ½ - ½
1.2 Miko, Juraj 1000 - Alusik, Richard 1059 ½ - ½
1.3 Zbur, Mikulas 1000 - Lucova, Karolina 1005 1 - 0
1.4 Ivanco, Jozef 1000 - Hrickova, Nella 1000 1 - 0
M. 1   SK Bela nad Cirochou mladez Elo - 4   R-projekt Humenne Elo 3 : 1
2.1 Pisko, Tomas 1000 - Gajdosova, Ladislava 1242 1 - 0
2.2 Stutika, Sebastian 1000 - Bilik, Matej 1000 0 - 1
2.3 Valcerova, Michaela 1000 - Satnik, Martin 1000 1 - 0
2.4 Harvan, Samuel 1000 - Trebisovsky, Tomas 1000 1 - 0
M. 2   SK Modra nad Cirochou juniori Elo - 3   Checkmate Humenne Elo 3 : 1
3.1 Volovsky, Michal 1253 - Kridlova, Barbora 1357 1 - 0
3.2 Harakal, Adam 1000 - Volohda, Alex 1036 1 - 0
3.3 Harakal, Filip 1000 - Kriska, Alexander 1000 0 - 1
3.4 Szczygel, Viktor 1000 - Macinsky, Jakub 1000 1 - 0

Round 5

M. 3   Checkmate Humenne Elo - 6   Colormarket Humenne Elo 2 : 2
1.1 Kridlova, Barbora 1357 - Babjarcik, Ondrej 1136 1 - 0
1.2 Babjarcik, Tobias 1203 - Miko, Juraj 1000 0 - 1
1.3 Blaha, Benjamin 1000 - Zbur, Mikulas 1000 0 - 1
1.4 Kriska, Alexander 1000 - Ivanco, Jozef 1000 1 - 0
M. 4   R-projekt Humenne Elo - 2   SK Modra nad Cirochou juniori Elo 3 : 1
2.1 Sekova, Olivia 1152 - Volovsky, Michal 1253 0 - 1
2.2 Gajdosova, Ladislava 1242 - Harakal, Adam 1000 1 - 0
2.3 Potocky, Jozef 1000 - Harakal, Filip 1000 1 - 0
2.4 Bilik, Matej 1000 - Szczygel, Viktor 1000 1 - 0
M. 5   EkoSolarWind Snina Elo - 1   SK Bela nad Cirochou mladez Elo 3 : 1
3.1 Kuskov, Oliver 1212 - Lukac, Tibor 1000 1 - 0
3.2 Alusik, Richard 1059 - Pisko, Tomas 1000 1 - 0
3.3 Lucova, Karolina 1005 - Stutika, Sebastian 1000 1 - 0
3.4 Terkos, Peter 1000 - Valcerova, Michaela 1000 0 - 1

Players ranking

Teams ranking

Rk. Equipo 1 2 3 4 5 6  Des 1   Des 2   Des 3 
1 EkoSolarWind Snina  *  1 3 2 3 7 11,5 0
2 Colormarket Humenne 3  *  2 2 4 6 12,5 0
3 SK Bela nad Cirochou mladez 1  *  1 3 3 6 10,5 0
4 Checkmate Humenne 2 2 3  *  2 1 5 10,0 0
5 R-projekt Humenne 2 1 2  *  3 4 9,5 0
6 SK Modra nad Cirochou juniori 1 0 1 3 1  *  2 6,0 0

Teams starting rank

  1. SK Bela nad Cirochou mladez (Elo medio:1131 / Des 1: 6 / Des 2: 10,5)
M. Name Elo FED Pts. Games
1 Pristas Vincent 1402 SVK 1,5 2,0
2 Copik Andrej 1120 SVK 1,0 1,0
3 Hafinec Frantisek 1000 SVK 0,5 1,0
4 Lukac Tibor 1000 SVK 1,0 3,0
5 Pisko Tomas 1000 SVK 2,0 5,0
6 Stutika Sebastian 1000 SVK 0,0 2,0
7 Valcerova Michaela 1000 SVK 3,5 5,0
8 Harvan Samuel 1000 SVK 1,0 1,0
  2. SK Modra nad Cirochou juniori (Elo medio:1063 / Des 1: 2 / Des 2: 6)
M. Name Elo FED Pts. Games
1 Volovsky Michal 1253 SVK 2,0 5,0
2 Harakal Adam 1000 SVK 1,5 5,0
3 Harakal Filip 1000 SVK 0,0 5,0
4 Szczygel Viktor 1000 SVK 2,5 5,0
5 Volovsky Dominik 1000 SVK 0,0 0,0
6 Gerboc Richard 1000 SVK 0,0 0,0
7 Skurkova Klaudia 1000 SVK 0,0 0,0
8 Mitrik Jozef 1000 SVK 0,0 0,0
  3. Checkmate Humenne (Elo medio:1256 / Des 1: 5 / Des 2: 10)
M. Name Elo FED Pts. Games
1 Kuzma Samuel 1426 SVK 0,5 1,0
2 Kridlova Barbora 1357 SVK 2,0 5,0
3 Babjarcik Tobias 1203 SVK 2,0 3,0
4 Volohda Alex 1036 SVK 1,0 3,0
5 Blaha Benjamin 1000 SVK 0,0 1,0
6 Kriska Alexander 1000 SVK 3,5 4,0
7 Macinsky Jakub 1000 SVK 1,0 2,0
8 Babjarcik Dominik 1000 SVK 0,0 1,0
  4. R-projekt Humenne (Elo medio:1192 / Des 1: 4 / Des 2: 9,5)
M. Name Elo FED Pts. Games
1 Simon Leonard 1375 SVK 1,0 1,0
2 Sekova Olivia 1152 SVK 0,0 3,0
3 Gajdosova Ladislava 1242 SVK 2,0 3,0
4 Potocky Jozef 1000 SVK 3,0 4,0
5 Bilik Matej 1000 SVK 3,0 5,0
6 Satnik Martin 1000 SVK 0,5 2,0
7 Trebisovsky Tomas 1000 SVK 0,0 2,0
8 Tkac Alex 1000 SVK 0,0 0,0
  5. EkoSolarWind Snina (Elo medio:1122 / Des 1: 7 / Des 2: 11,5)
M. Name Elo FED Pts. Games
1 Smetana Peter 1212 SVK 3,5 4,0
2 Kuskov Oliver 1212 SVK 2,0 4,0
3 Alusik Richard 1059 SVK 2,5 3,0
4 Kovac Radovan 1000 SVK 0,0 1,0
5 Lucova Karolina 1005 SVK 2,0 3,0
6 Hrickova Nella 1000 SVK 0,5 2,0
7 Ungrady Ondrej 1000 SVK 1,0 1,0
8 Terkos Peter 1000 SVK 0,0 1,0
  6. Colormarket Humenne (Elo medio:1321 / Des 1: 6 / Des 2: 12,5)
M. Name Elo FED Pts. Games
1 Szabo Ladislav 1576 SVK 0,0 0,0
2 Seko Radovan 1571 SVK 1,0 1,0
3 Babjarcik Ondrej 1136 SVK 0,5 4,0
4 Miko Juraj 1000 SVK 3,5 5,0
5 Zbur Mikulas 1000 SVK 4,0 5,0
6 Ivanco Jozef 1000 SVK 3,5 5,0