Синьо лято Б 2019/ Blue Summer B 2019 <U16<1600 Chernomorets; 16-19.07.2019 За купата на Кмета на Черноморец

Chess tournament overview

Country: Bulgaria
Tournament date: 2019-07-16 to 2019-07-19
Tournament place: hotel "Costa Bulgara" Chernomorets, Bourgas region (See on the map)
Tournament registration: (Search in Google)
Game time: 45 min + 15 sec increment from move 1
Valid for ELO: Elo FIDE and national

Organizer of the chess tournament and contact

Organizer: Chess Club Dimitrovgrad, Dimitrovgrad
Main referee: IA Radislav Atanasov, ID 2901471

Schedule: Синьо лято Б 2019/ Blue Summer B 2019 <U16<1600 Chernomorets; 16-19.07.2019 За купата на Кмета на Черноморец

Round Date Time
1 2019/07/16 17:00
2 2019/07/17 09:00
3 2019/07/17 17:00
4 2019/07/18 09:00
5 2019/07/18 13:30
6 2019/07/18 17:00
7 2019/07/19 09:00

Players registered in Синьо лято Б 2019/ Blue Summer B 2019 <U16<1600 Chernomorets; 16-19.07.2019 За купата на Кмета на Черноморец

No. Country Title Name Elo FIDE Elo National Variation
1 BUL Karova Peya 1384 1463 -7
2 BUL Zlateva Viktoriya 1294 1309 74
3 BUL Valkov Mitko 1225 1274 -42
4 BUL Konstantinov Konstantin 1189 1212 0
5 KAZ Kantserova Ildana 1184 0 -40
6 BUL Uzunov Emil 1114 0 26
7 BUL Karov Aleksandar 1071 1269 12
8 BUL Gavazov Veselin 1068 0 -23
9 BUL Tsvetanov Dimitar 0 1451 0
10 BUL Yankulov Savi 0 1202 0
11 BUL Changalov Kaloyan 0 0 0
12 BUL Chuchukova Stefani 0 0 0
13 BUL Diaz Enrike Husto 0 0 0
14 BUL Dimitrov Aleksandar 0 0 0
15 BUL Evtimova Teodora 0 0 0
16 BUL Gavazov Al Aleksandar 0 0 0
17 BUL Gulubov Dimitar 0 0 0
18 BUL Hristov Dimitar 0 0 0
19 BUL Kabadalieva Simona 0 0 0
20 BUL Karabelov Teodor 0 0 0
21 BUL Monev Aleksandar Iv. 0 0 0
22 BUL Monev Martin 0 0 0
23 BUL Mutev Julian 0 0 0
24 BUL Zhelev Bozhidar 0 0 0

Players starting rank

Initial rank Country Title Name FIDE elo National elo Variation
1 BUL Karova Peya 1384 1463 -7
2 BUL Zlateva Viktoriya 1294 1309 74
3 BUL Valkov Mitko 1225 1274 -42
4 BUL Konstantinov Konstantin 1189 1212 0
5 KAZ Kantserova Ildana 1184 0 -40
6 BUL Uzunov Emil 1114 0 26
7 BUL Karov Aleksandar 1071 1269 12
8 BUL Gavazov Veselin 1068 0 -23
9 BUL Tsvetanov Dimitar 0 1451 0
10 BUL Yankulov Savi 0 1202 0
11 BUL Changalov Kaloyan 0 0 0
12 BUL Chuchukova Stefani 0 0 0
13 BUL Diaz Enrike Husto 0 0 0
14 BUL Dimitrov Aleksandar 0 0 0
15 BUL Evtimova Teodora 0 0 0
16 BUL Gavazov Al Aleksandar 0 0 0
17 BUL Gulubov Dimitar 0 0 0
18 BUL Hristov Dimitar 0 0 0
19 BUL Kabadalieva Simona 0 0 0
20 BUL Karabelov Teodor 0 0 0
21 BUL Monev Aleksandar Iv. 0 0 0
22 BUL Monev Martin 0 0 0
23 BUL Mutev Julian 0 0 0
24 BUL Zhelev Bozhidar 0 0 0

Players starting rank

No.   Titulo Nombre FIDE-ID FED FIDE EloN sexo Club/Ciudad
1 Karova Peya 2929180 BUL 1384 1463 w Пловдив, Пловдив
2 Zlateva Viktoriya 2928868 BUL 1294 1309 w ШК Бургас 64
3 Valkov Mitko 2926962 BUL 1225 1274 ШК Димитровград, Димитровград
4 Konstantinov Konstantin 2927438 BUL 1189 1212 ШК Димитровград, Димитровград
5 Kantserova Ildana 13739867 KAZ 1184 0 w Казахстан
6 Uzunov Emil 2936992 BUL 1114 0 Ан Пасан
7 Karov Aleksandar 2929171 BUL 1071 1269 Пловдив, Пловдив
8 Gavazov Veselin 2932555 BUL 1068 0 ШК Алехин Казанлък
9 Tsvetanov Dimitar 2939908 BUL 0 1451 Ан Пасан
10 Yankulov Savi 2939193 BUL 0 1202 ШК Сливен
11 Changalov Kaloyan BUL 0 0 ШК Димитровград
12 Chuchukova Stefani BUL 0 0 ШК Бургас
13 Diaz Enrike Husto BUL 0 0 ШК Димитровград
14 Dimitrov Aleksandar 2927381 BUL 0 0 ШК Димитровград
15 Evtimova Teodora BUL 0 0 ШК Димитровград
16 Gavazov Al Aleksandar 2941708 BUL 0 0 ШК Алехин Казанлък
17 Gulubov Dimitar BUL 0 0 ШК Димитровград
18 Hristov Dimitar BUL 0 0 ШК Димитровград
19 Kabadalieva Simona BUL 0 0 ШК Димитровград
20 Karabelov Teodor BUL 0 0 ШК Димитровград
21 Monev Aleksandar Iv. 2936305 BUL 0 0 ШК Бургас 64
22 Monev Martin 2936291 BUL 0 0 ШК Бургас 64
23 Mutev Julian BUL 0 0 ШК Димитровград
24 Zhelev Bozhidar 2939207 BUL 0 0 Сливен

Round 1

M. No.   Name Elo Pts. Result Pts. Name Elo  B No.
1 13 Diaz Enrike Husto 0 0 0 - 1 0 Karova Peya 1384 1
2 2 Zlateva Viktoriya 1294 0 1 - 0 0 Dimitrov Aleksandar 0 14
3 15 Evtimova Teodora 0 0 0 - 1 0 Valkov Mitko 1225 3
4 4 Konstantinov Konstantin 1189 0 0 - 1 0 Gavazov Al Aleksandar 0 16
5 17 Gulubov Dimitar 0 0 0 - 1 0 Kantserova Ildana 1184 5
6 6 Uzunov Emil 1114 0 1 - 0 0 Hristov Dimitar 0 18
7 19 Kabadalieva Simona 0 0 0 - 1 0 Karov Aleksandar 1071 7
8 8 Gavazov Veselin 1068 0 1 - 0 0 Karabelov Teodor 0 20
9 21 Monev Aleksandar Iv. 0 0 1 - 0 0 Tsvetanov Dimitar 1451 9
10 10 Yankulov Savi 1202 0 1 - 0 0 Monev Martin 0 22
11 23 Mutev Julian 0 0 ½ - ½ 0 Changalov Kaloyan 0 11
12 12 Chuchukova Stefani 0 0 1 - 0 0 Zhelev Bozhidar 0 24

Round 2

M. No.   Name Elo Pts. Result Pts. Name Elo  B No.
1 1 Karova Peya 1384 1 1 - 0 1 Gavazov Veselin 1068 8
2 7 Karov Aleksandar 1071 1 0 - 1 1 Zlateva Viktoriya 1294 2
3 3 Valkov Mitko 1225 1 1 - 0 1 Yankulov Savi 1202 10
4 5 Kantserova Ildana 1184 1 1 - 0 1 Chuchukova Stefani 0 12
5 16 Gavazov Al Aleksandar 0 1 0 - 1 1 Uzunov Emil 1114 6
6 11 Changalov Kaloyan 0 ½ 0 - 1 1 Monev Aleksandar Iv. 0 21
7 9 Tsvetanov Dimitar 1451 0 1 - 0 ½ Mutev Julian 0 23
8 18 Hristov Dimitar 0 0 0 - 1 0 Konstantinov Konstantin 1189 4
9 20 Karabelov Teodor 0 0 1 - 0 0 Diaz Enrike Husto 0 13
10 14 Dimitrov Aleksandar 0 0 1 - 0 0 Kabadalieva Simona 0 19
11 22 Monev Martin 0 0 1 - 0 0 Evtimova Teodora 0 15
12 24 Zhelev Bozhidar 0 0 1 - 0 0 Gulubov Dimitar 0 17

Round 3

M. No.   Name Elo Pts. Result Pts. Name Elo  B No.
1 6 Uzunov Emil 1114 2 0 - 1 2 Karova Peya 1384 1
2 2 Zlateva Viktoriya 1294 2 1 - 0 2 Kantserova Ildana 1184 5
3 21 Monev Aleksandar Iv. 0 2 0 - 1 2 Valkov Mitko 1225 3
4 12 Chuchukova Stefani 0 1 0 - 1 1 Karov Aleksandar 1071 7
5 8 Gavazov Veselin 1068 1 1 - 0 1 Dimitrov Aleksandar 0 14
6 16 Gavazov Al Aleksandar 0 1 0 - 1 1 Tsvetanov Dimitar 1451 9
7 10 Yankulov Savi 1202 1 1 - 0 1 Zhelev Bozhidar 0 24
8 23 Mutev Julian 0 ½ 0 - 1 1 Monev Martin 0 22
9 13 Diaz Enrike Husto 0 0 1 - 0 ½ Changalov Kaloyan 0 11
10 15 Evtimova Teodora 0 0 0 - 1 0 Hristov Dimitar 0 18
11 17 Gulubov Dimitar 0 0 0 - 1 0 Kabadalieva Simona 0 19
12 4 Konstantinov Konstantin 1189 1 ½ not paired  
13 20 Karabelov Teodor 0 1 ½ not paired  

Round 4

M. No.   Name Elo Pts. Result Pts. Name Elo  B No.
1 1 Karova Peya 1384 3 0 - 1 3 Zlateva Viktoriya 1294 2
2 3 Valkov Mitko 1225 3 0 - 1 2 Uzunov Emil 1114 6
3 5 Kantserova Ildana 1184 2 1 - 0 2 Yankulov Savi 1202 10
4 7 Karov Aleksandar 1071 2 1 - 0 2 Monev Aleksandar Iv. 0 21
5 22 Monev Martin 0 2 1 - 0 2 Gavazov Veselin 1068 8
6 9 Tsvetanov Dimitar 1451 2 1 - 0 Karabelov Teodor 0 20
7 14 Dimitrov Aleksandar 0 1 0 - 1 Konstantinov Konstantin 1189 4
8 18 Hristov Dimitar 0 1 0 - 1 1 Chuchukova Stefani 0 12
9 19 Kabadalieva Simona 0 1 ½ - ½ 1 Diaz Enrike Husto 0 13
10 24 Zhelev Bozhidar 0 1 1 - 0 1 Gavazov Al Aleksandar 0 16
11 11 Changalov Kaloyan 0 ½ 1 - 0 0 Evtimova Teodora 0 15
12 17 Gulubov Dimitar 0 0 0 - 1 ½ Mutev Julian 0 23

Round 5

M. No.   Name Elo Pts. Result Pts. Name Elo  B No.
1 2 Zlateva Viktoriya 1294 4 1 - 0 3 Valkov Mitko 1225 3
2 7 Karov Aleksandar 1071 3 0 - 1 3 Karova Peya 1384 1
3 9 Tsvetanov Dimitar 1451 3 ½ - ½ 3 Kantserova Ildana 1184 5
4 6 Uzunov Emil 1114 3 1 - 0 3 Monev Martin 0 22
5 4 Konstantinov Konstantin 1189 - - + 2 Gavazov Veselin 1068 8
6 10 Yankulov Savi 1202 2 0 - 1 2 Chuchukova Stefani 0 12
7 21 Monev Aleksandar Iv. 0 2 0 - 1 2 Zhelev Bozhidar 0 24
8 20 Karabelov Teodor 0 - - + Changalov Kaloyan 0 11
9 23 Mutev Julian 0 1 - 0 Kabadalieva Simona 0 19
10 13 Diaz Enrike Husto 0 0 - 1 1 Hristov Dimitar 0 18
11 16 Gavazov Al Aleksandar 0 1 0 - 1 1 Dimitrov Aleksandar 0 14
12 15 Evtimova Teodora 0 0 1 - 0 0 Gulubov Dimitar 0 17

Round 6

M. No.   Name Elo Pts. Result Pts. Name Elo  B No.
1 6 Uzunov Emil 1114 4 0 - 1 5 Zlateva Viktoriya 1294 2
2 1 Karova Peya 1384 4 1 - 0 Tsvetanov Dimitar 1451 9
3 5 Kantserova Ildana 1184 0 - 1 3 Karov Aleksandar 1071 7
4 12 Chuchukova Stefani 0 3 1 - 0 3 Valkov Mitko 1225 3
5 24 Zhelev Bozhidar 0 3 0 - 1 3 Gavazov Veselin 1068 8
6 22 Monev Martin 0 3 1 - 0 Changalov Kaloyan 0 11
7 14 Dimitrov Aleksandar 0 2 0 - 1 Mutev Julian 0 23
8 18 Hristov Dimitar 0 2 0 - 1 2 Yankulov Savi 1202 10
9 19 Kabadalieva Simona 0 0 - 1 2 Monev Aleksandar Iv. 0 21
10 15 Evtimova Teodora 0 1 0 - 1 Diaz Enrike Husto 0 13
11 17 Gulubov Dimitar 0 0 1 - 0 1 Gavazov Al Aleksandar 0 16
12 4 Konstantinov Konstantin 1189 0 not paired  
13 20 Karabelov Teodor 0 0 not paired  

Round 7

M. No.   Name Elo Pts. Result Pts. Name Elo  B No.
1 2 Zlateva Viktoriya 1294 6 1 - 0 4 Chuchukova Stefani 0 12
2 22 Monev Martin 0 4 0 - 1 5 Karova Peya 1384 1
3 8 Gavazov Veselin 1068 4 0 - 1 4 Uzunov Emil 1114 6
4 7 Karov Aleksandar 1071 4 1 - 0 Tsvetanov Dimitar 1451 9
5 23 Mutev Julian 0 0 - 1 Kantserova Ildana 1184 5
6 3 Valkov Mitko 1225 3 0 - 1 3 Zhelev Bozhidar 0 24
7 10 Yankulov Savi 1202 3 0 - 1 3 Monev Aleksandar Iv. 0 21
8 11 Changalov Kaloyan 0 1 - 0 2 Hristov Dimitar 0 18
9 13 Diaz Enrike Husto 0 1 - 0 1 Gulubov Dimitar 0 17
10 14 Dimitrov Aleksandar 0 2 1 - 0 1 Evtimova Teodora 0 15
11 16 Gavazov Al Aleksandar 0 1 ½ - ½ Kabadalieva Simona 0 19
12 4 Konstantinov Konstantin 1189 0 not paired  
13 20 Karabelov Teodor 0 0 not paired  

Players ranking

Rk. No.Ini.   Name sexo FED FIDE EloN Club/City Pts.  Des 1   Des 2   Des 3   Des 4   Des 5 
1 2 Zlateva Viktoriya w BUL 1294 1309 ШК Бургас 64 7,0 0,0 27,5 30,5 7 30,50
2 1 Karova Peya w BUL 1384 1463 Пловдив, Пловдив 6,0 0,0 28,0 31,5 6 24,50
3 7 Karov Aleksandar BUL 1071 1269 Пловдив, Пловдив 5,0 0,0 29,0 31,0 5 18,00
4 6 Uzunov Emil BUL 1114 0 Ан Пасан 5,0 0,0 25,5 27,0 5 14,00
5 5 Kantserova Ildana w KAZ 1184 0 Казахстан 4,5 0,0 26,0 27,0 4 13,25
6 12 Chuchukova Stefani BUL 0 0 ШК Бургас 4,0 0,0 26,5 28,5 4 12,00
7 8 Gavazov Veselin BUL 1068 0 ШК Алехин Казанлък 4,0 0,0 25,0 28,0 3 13,00
8 22 Monev Martin BUL 0 0 ШК Бургас 64 4,0 0,0 24,0 25,0 4 11,00
9 21 Monev Aleksandar Iv. BUL 0 0 ШК Бургас 64 4,0 0,0 21,5 23,5 4 11,50
10 24 Zhelev Bozhidar BUL 0 0 Сливен 4,0 0,0 19,0 20,0 4 9,50
11 9 Tsvetanov Dimitar BUL 0 1451 Ан Пасан 3,5 0,0 26,0 27,5 3 10,25
12 23 Mutev Julian BUL 0 0 ШК Димитровград 3,5 0,0 20,0 21,0 3 7,50
13 11 Changalov Kaloyan BUL 0 0 ШК Димитровград 3,5 0,0 19,5 20,5 2 7,25
14 13 Diaz Enrike Husto BUL 0 0 ШК Димитровград 3,5 0,0 17,0 18,0 3 6,00
15 3 Valkov Mitko BUL 1225 1274 ШК Димитровград, Димитровград 3,0 0,0 27,0 28,0 3 8,00
16 10 Yankulov Savi BUL 0 1202 ШК Сливен 3,0 0,0 23,5 25,5 3 10,00
17 14 Dimitrov Aleksandar BUL 0 0 ШК Димитровград 3,0 0,0 21,5 22,5 3 4,50
18 4 Konstantinov Konstantin BUL 1189 1212 ШК Димитровград, Димитровград 2,5 0,0 20,5 22,0 2 6,75
19 18 Hristov Dimitar BUL 0 0 ШК Димитровград 2,0 0,0 22,5 23,5 2 4,50
20 19 Kabadalieva Simona BUL 0 0 ШК Димитровград 2,0 0,0 20,5 21,5 1 3,50
21 16 Gavazov Al Aleksandar BUL 0 0 ШК Алехин Казанлък 1,5 0,0 21,5 22,5 1 5,00
22 20 Karabelov Teodor BUL 0 0 ШК Димитровград 1,5 0,0 20,5 23,0 1 5,25
23 15 Evtimova Teodora BUL 0 0 ШК Димитровград 1,0 1,0 18,5 19,5 1 1,00
24 17 Gulubov Dimitar BUL 0 0 ШК Димитровград 1,0 0,0 19,0 20,0 1 1,50