First Saturday - Bucharest B - IM norm

Chess tournament overview

Country: Romania
Tournament date: 2019-01-05 to 2019-01-13
Tournament place: Bucharest (See on the map)
Tournament registration: (Search in Google)
Game time: 90'/40 moves plus 30' KO plus 30"/move
Valid for ELO: Elo FIDE and national

Organizer of the chess tournament and contact

Organizer: First Saturday & echess
Main referee: IA Chirila Radu-Catalin (1202642)

Schedule: First Saturday - Bucharest B - IM norm

Round Date Time
1 2019/01/05 15.00
2 2019/01/06 15.00
3 2019/01/07 15.00
4 2019/01/08 15.00
5 2019/01/09 15.00
6 2019/01/10 15.00
7 2019/01/11 15.00
8 2019/01/12 15.00
9 2019/01/13 09.00

Players registered in First Saturday - Bucharest B - IM norm

No. Country Title Name Elo FIDE Elo National Variation
1 MDA FM Abramciuc Marius 2351 0 -9
2 ROU WFM Ciolacu Alessia-Mihaela 2109 0 37
3 IND WIM Tejaswini Sagar 2190 0 -10
4 ROU IM Cosma Ioan 2404 0 -10
5 BRA Serra Azul Neto Francisco 1915 0 -1
6 ROU FM Gheorghiu Calin 2288 0 17
7 ROU IM Dumitrache Dragos-Nicolae 2387 0 -9
8 IND Sahil Tickoo 2260 0 13
9 ROU IM David Alexandru-Vasile 2425 0 -3
10 ROU FM Stoleriu George 2338 0 14

Players starting rank

Initial rank Country Title Name FIDE elo National elo Variation
1 MDA FM Abramciuc Marius 2351 0 -9
2 ROU WFM Ciolacu Alessia-Mihaela 2109 0 37
3 IND WIM Tejaswini Sagar 2190 0 -10
4 ROU IM Cosma Ioan 2404 0 -10
5 BRA Serra Azul Neto Francisco 1915 0 -1
6 ROU FM Gheorghiu Calin 2288 0 17
7 ROU IM Dumitrache Dragos-Nicolae 2387 0 -9
8 IND Sahil Tickoo 2260 0 13
9 ROU IM David Alexandru-Vasile 2425 0 -3
10 ROU FM Stoleriu George 2338 0 14

Players starting rank

No.   Titulo Nombre FIDE-ID FED FIDE sexo
9 IM David Alexandru-Vasile 1223453 ROU 2425
4 IM Cosma Ioan 1200100 ROU 2404
7 IM Dumitrache Dragos-Nicolae 1200437 ROU 2387
1 FM Abramciuc Marius 13900609 MDA 2351
10 FM Stoleriu George 1227505 ROU 2338
6 FM Gheorghiu Calin 1200305 ROU 2288
8 Sahil Tickoo 5019710 IND 2260
3 WIM Tejaswini Sagar 5054290 IND 2190 w
2 WFM Ciolacu Alessia-Mihaela 1252640 ROU 2109 w
5 Serra Azul Neto Francisco 2104024 BRA 1915

Round 1

M. No. Elo   Name Result Name  B Elo No.
1 1 2351 FM Abramciuc Marius 1 - 0 FM Stoleriu George 2338 10
2 2 2109 WFM Ciolacu Alessia-Mihaela 0 - 1 IM David Alexandru-Vasile 2425 9
3 3 2190 WIM Tejaswini Sagar ½ - ½ Sahil Tickoo 2260 8
4 4 2404 IM Cosma Ioan ½ - ½ IM Dumitrache Dragos-Nicolae 2387 7
5 5 1915 Serra Azul Neto Francisco 0 - 1 FM Gheorghiu Calin 2288 6

Round 2

M. No. Elo   Name Result Name  B Elo No.
1 10 2338 FM Stoleriu George 1 - 0 FM Gheorghiu Calin 2288 6
2 7 2387 IM Dumitrache Dragos-Nicolae 1 - 0 Serra Azul Neto Francisco 1915 5
3 8 2260 Sahil Tickoo 1 - 0 IM Cosma Ioan 2404 4
4 9 2425 IM David Alexandru-Vasile 1 - 0 WIM Tejaswini Sagar 2190 3
5 1 2351 FM Abramciuc Marius 1 - 0 WFM Ciolacu Alessia-Mihaela 2109 2

Round 3

M. No. Elo   Name Result Name  B Elo No.
1 2 2109 WFM Ciolacu Alessia-Mihaela 0 - 1 FM Stoleriu George 2338 10
2 3 2190 WIM Tejaswini Sagar 1 - 0 FM Abramciuc Marius 2351 1
3 4 2404 IM Cosma Ioan 1 - 0 IM David Alexandru-Vasile 2425 9
4 5 1915 Serra Azul Neto Francisco 0 - 1 Sahil Tickoo 2260 8
5 6 2288 FM Gheorghiu Calin ½ - ½ IM Dumitrache Dragos-Nicolae 2387 7

Round 4

M. No. Elo   Name Result Name  B Elo No.
1 10 2338 FM Stoleriu George ½ - ½ IM Dumitrache Dragos-Nicolae 2387 7
2 8 2260 Sahil Tickoo ½ - ½ FM Gheorghiu Calin 2288 6
3 9 2425 IM David Alexandru-Vasile ½ - ½ Serra Azul Neto Francisco 1915 5
4 1 2351 FM Abramciuc Marius 1 - 0 IM Cosma Ioan 2404 4
5 2 2109 WFM Ciolacu Alessia-Mihaela 1 - 0 WIM Tejaswini Sagar 2190 3

Round 5

M. No. Elo   Name Result Name  B Elo No.
1 3 2190 WIM Tejaswini Sagar 0 - 1 FM Stoleriu George 2338 10
2 4 2404 IM Cosma Ioan ½ - ½ WFM Ciolacu Alessia-Mihaela 2109 2
3 5 1915 Serra Azul Neto Francisco 0 - 1 FM Abramciuc Marius 2351 1
4 6 2288 FM Gheorghiu Calin ½ - ½ IM David Alexandru-Vasile 2425 9
5 7 2387 IM Dumitrache Dragos-Nicolae ½ - ½ Sahil Tickoo 2260 8

Round 6

M. No. Elo   Name Result Name  B Elo No.
1 10 2338 FM Stoleriu George 1 - 0 Sahil Tickoo 2260 8
2 9 2425 IM David Alexandru-Vasile 1 - 0 IM Dumitrache Dragos-Nicolae 2387 7
3 1 2351 FM Abramciuc Marius 0 - 1 FM Gheorghiu Calin 2288 6
4 2 2109 WFM Ciolacu Alessia-Mihaela 1 - 0 Serra Azul Neto Francisco 1915 5
5 3 2190 WIM Tejaswini Sagar 0 - 1 IM Cosma Ioan 2404 4

Round 7

M. No. Elo   Name Result Name  B Elo No.
1 4 2404 IM Cosma Ioan ½ - ½ FM Stoleriu George 2338 10
2 5 1915 Serra Azul Neto Francisco 0 - 1 WIM Tejaswini Sagar 2190 3
3 6 2288 FM Gheorghiu Calin 1 - 0 WFM Ciolacu Alessia-Mihaela 2109 2
4 7 2387 IM Dumitrache Dragos-Nicolae 1 - 0 FM Abramciuc Marius 2351 1
5 8 2260 Sahil Tickoo ½ - ½ IM David Alexandru-Vasile 2425 9

Round 8

M. No. Elo   Name Result Name  B Elo No.
1 10 2338 FM Stoleriu George ½ - ½ IM David Alexandru-Vasile 2425 9
2 1 2351 FM Abramciuc Marius 1 - 0 Sahil Tickoo 2260 8
3 2 2109 WFM Ciolacu Alessia-Mihaela 1 - 0 IM Dumitrache Dragos-Nicolae 2387 7
4 3 2190 WIM Tejaswini Sagar ½ - ½ FM Gheorghiu Calin 2288 6
5 4 2404 IM Cosma Ioan 1 - 0 Serra Azul Neto Francisco 1915 5

Round 9

M. No. Elo   Name Result Name  B Elo No.
1 5 1915 Serra Azul Neto Francisco ½ - ½ FM Stoleriu George 2338 10
2 6 2288 FM Gheorghiu Calin ½ - ½ IM Cosma Ioan 2404 4
3 7 2387 IM Dumitrache Dragos-Nicolae 1 - 0 WIM Tejaswini Sagar 2190 3
4 8 2260 Sahil Tickoo 1 - 0 WFM Ciolacu Alessia-Mihaela 2109 2
5 9 2425 IM David Alexandru-Vasile 1 - 0 FM Abramciuc Marius 2351 1

Players ranking

Rk. No.Ini.   Name sexo FED FIDE Pts.  Des 1   Des 2   Des 3   Des 4 
1 10 FM Stoleriu George ROU 2338 6,0 0,5 25,50 4 5
2 9 IM David Alexandru-Vasile ROU 2425 6,0 0,5 25,25 4 5
3 6 FM Gheorghiu Calin ROU 2288 5,5 0,0 21,50 3 5
4 1 FM Abramciuc Marius MDA 2351 5,0 2,0 20,50 5 4
5 7 IM Dumitrache Dragos-Nicolae ROU 2387 5,0 2,0 19,75 3 5
6 8 Sahil Tickoo IND 2260 5,0 1,5 19,25 3 5
7 4 IM Cosma Ioan ROU 2404 5,0 0,5 20,00 3 4
8 2 WFM Ciolacu Alessia-Mihaela w ROU 2109 3,5 0,0 11,50 3 4
9 3 WIM Tejaswini Sagar w IND 2190 3,0 0,0 11,25 2 4
10 5 Serra Azul Neto Francisco BRA 1915 1,0 0,0 6,00 0 4