First Saturday - Bucharest D - Rapid

Chess tournament overview

Country: Romania
Tournament date: 2019-01-07 to 2019-01-09
Tournament place: Bucharest (See on the map)
Tournament registration: (Search in Google)
Game time: 10' KO plus 5"/move
Valid for ELO: Elo FIDE and national

Organizer of the chess tournament and contact

Organizer: First Saturday & echess
Main referee: Sava Christiansen-Danut-Eugen (1210114)

Schedule: First Saturday - Bucharest D - Rapid

Round Date Time
1 2019/01/07 21.00
2 2019/01/07 21.00
3 2019/01/07 21.00
4 2019/01/08 21.00
5 2019/01/08 21.00
6 2019/01/08 21.00
7 2019/01/09 21.00

Players registered in First Saturday - Bucharest D - Rapid

No. Country Title Name Elo FIDE Elo National Variation
1 IND IM Swayams Mishra 2484 0 -3
2 RUS FM Assaubayeva Bibisara 2261 0 10
3 MDA FM Macovei Andrei 2250 0 14
4 ROU CM Onut Simeon 2139 2102 -29
5 ROU FM Stoleriu George 2089 2362 11
6 ROU CM Luca Ionel 2067 2103 -3
7 ROU CM Georgescu Cristian 2008 2011 -25
8 ROU II Bantescu Dan 1757 1751 -5
9 ROU II Dumitrescu Daniel 1746 1861 30
10 ROU II Volovici Radu-Maxim-Cristian 1630 1644 7
11 ROU II Veneteanu Mihai 1628 1479 8
12 ROU AIM Ulian Andrei-Octavian 1512 1643 -4
13 ROU II Ungureanu Constantin-Gabriel 1439 1501 -13
14 ROU II Sava Robert-Gabriel 1174 1291 9
15 ROU II Hristea Andreea-Beatrice 1172 1143 -9
16 ROU FC Nedelcu Florin 0 1001 0

Players starting rank

Initial rank Country Title Name FIDE elo National elo Variation
1 IND IM Swayams Mishra 2484 0 -3
2 RUS FM Assaubayeva Bibisara 2261 0 10
3 MDA FM Macovei Andrei 2250 0 14
4 ROU CM Onut Simeon 2139 2102 -29
5 ROU FM Stoleriu George 2089 2362 11
6 ROU CM Luca Ionel 2067 2103 -3
7 ROU CM Georgescu Cristian 2008 2011 -25
8 ROU II Bantescu Dan 1757 1751 -5
9 ROU II Dumitrescu Daniel 1746 1861 30
10 ROU II Volovici Radu-Maxim-Cristian 1630 1644 7
11 ROU II Veneteanu Mihai 1628 1479 8
12 ROU AIM Ulian Andrei-Octavian 1512 1643 -4
13 ROU II Ungureanu Constantin-Gabriel 1439 1501 -13
14 ROU II Sava Robert-Gabriel 1174 1291 9
15 ROU II Hristea Andreea-Beatrice 1172 1143 -9
16 ROU FC Nedelcu Florin 0 1001 0

Players starting rank

No.   Titulo Nombre FED FIDE EloN sexo Tipo Club/Ciudad
1 IM Swayams Mishra IND 2484 0
2 FM Assaubayeva Bibisara RUS 2261 0 w U14
3 FM Macovei Andrei MDA 2250 0 U18
4 CM Onut Simeon ROU 2139 2102 Cs Alcor Bucuresti
5 FM Stoleriu George ROU 2089 2362 U16 Cs Politehnica Iasi
6 CM Luca Ionel ROU 2067 2103 Cs Alcor Bucuresti
7 CM Georgescu Cristian ROU 2008 2011 Cs Spartac Bucuresti
8 II Bantescu Dan ROU 1757 1751 U12 Clubul Central De Sah Bucurest
9 II Dumitrescu Daniel ROU 1746 1861 U12 Csm Bucuresti
10 II Volovici Radu-Maxim-Cristian ROU 1630 1644 U16 Cs Universitar De Sah Bucurest
11 II Veneteanu Mihai ROU 1628 1479 U16 Acs Viitorul Urziceni
12 AIM Ulian Andrei-Octavian ROU 1512 1643 U12 Csm Bucuresti
13 II Ungureanu Constantin-Gabriel ROU 1439 1501 U18 Cs Spartac Bucuresti
14 II Sava Robert-Gabriel ROU 1174 1291 U08 Clubul Central De Sah Bucurest
15 II Hristea Andreea-Beatrice ROU 1172 1143 U16 Clubul Central De Sah Bucurest
16 FC Nedelcu Florin ROU 0 1001 Cs Spartac Bucuresti

Round 1

M. No.   Name Elo Pts. Result Pts. Name Elo  B No.
1 9 II Dumitrescu Daniel 1746 0 0 - 1 0 IM Swayams Mishra 2484 1
2 2 FM Assaubayeva Bibisara 2261 0 1 - 0 0 II Volovici Radu-Maxim-Cristian 1630 10
3 11 II Veneteanu Mihai 1628 0 0 - 1 0 FM Macovei Andrei 2250 3
4 4 CM Onut Simeon 2139 0 1 - 0 0 AIM Ulian Andrei-Octavian 1512 12
5 13 II Ungureanu Constantin-Gabriel 1439 0 0 - 1 0 FM Stoleriu George 2089 5
6 6 CM Luca Ionel 2067 0 1 - 0 0 II Sava Robert-Gabriel 1174 14
7 15 II Hristea Andreea-Beatrice 1172 0 0 - 1 0 CM Georgescu Cristian 2008 7
8 8 II Bantescu Dan 1757 0 1 - 0 0 FC Nedelcu Florin 1001 16

Round 2

M. No.   Name Elo Pts. Result Pts. Name Elo  B No.
1 1 IM Swayams Mishra 2484 1 1 - 0 1 CM Luca Ionel 2067 6
2 5 FM Stoleriu George 2089 1 ½ - ½ 1 FM Assaubayeva Bibisara 2261 2
3 3 FM Macovei Andrei 2250 1 1 - 0 1 II Bantescu Dan 1757 8
4 7 CM Georgescu Cristian 2008 1 0 - 1 1 CM Onut Simeon 2139 4
5 14 II Sava Robert-Gabriel 1174 0 0 - 1 0 II Dumitrescu Daniel 1746 9
6 10 II Volovici Radu-Maxim-Cristian 1630 0 ½ - ½ 0 II Ungureanu Constantin-Gabriel 1439 13
7 16 FC Nedelcu Florin 1001 0 0 - 1 0 II Veneteanu Mihai 1628 11
8 12 AIM Ulian Andrei-Octavian 1512 0 1 - 0 0 II Hristea Andreea-Beatrice 1172 15

Round 3

M. No.   Name Elo Pts. Result Pts. Name Elo  B No.
1 4 CM Onut Simeon 2139 2 0 - 1 2 IM Swayams Mishra 2484 1
2 2 FM Assaubayeva Bibisara 2261 1 - 0 2 FM Macovei Andrei 2250 3
3 6 CM Luca Ionel 2067 1 0 - 1 FM Stoleriu George 2089 5
4 9 II Dumitrescu Daniel 1746 1 1 - 0 1 CM Georgescu Cristian 2008 7
5 8 II Bantescu Dan 1757 1 1 - 0 1 AIM Ulian Andrei-Octavian 1512 12
6 11 II Veneteanu Mihai 1628 1 0 - 1 ½ II Volovici Radu-Maxim-Cristian 1630 10
7 13 II Ungureanu Constantin-Gabriel 1439 ½ ½ - ½ 0 II Sava Robert-Gabriel 1174 14
8 15 II Hristea Andreea-Beatrice 1172 0 1 - 0 0 FC Nedelcu Florin 1001 16

Round 4

M. No.   Name Elo Pts. Result Pts. Name Elo  B No.
1 1 IM Swayams Mishra 2484 3 1 - 0 FM Assaubayeva Bibisara 2261 2
2 5 FM Stoleriu George 2089 1 - 0 2 CM Onut Simeon 2139 4
3 3 FM Macovei Andrei 2250 2 1 - 0 2 II Dumitrescu Daniel 1746 9
4 10 II Volovici Radu-Maxim-Cristian 1630 ½ - ½ 2 II Bantescu Dan 1757 8
5 12 AIM Ulian Andrei-Octavian 1512 1 0 - 1 1 CM Luca Ionel 2067 6
6 7 CM Georgescu Cristian 2008 1 1 - 0 1 II Ungureanu Constantin-Gabriel 1439 13
7 15 II Hristea Andreea-Beatrice 1172 1 0 - 1 1 II Veneteanu Mihai 1628 11
8 14 II Sava Robert-Gabriel 1174 ½ + - - 0 FC Nedelcu Florin 1001 16

Round 5

M. No.   Name Elo Pts. Result Pts. Name Elo  B No.
1 5 FM Stoleriu George 2089 0 - 1 4 IM Swayams Mishra 2484 1
2 4 CM Onut Simeon 2139 2 0 - 1 3 FM Macovei Andrei 2250 3
3 2 FM Assaubayeva Bibisara 2261 1 - 0 II Bantescu Dan 1757 8
4 6 CM Luca Ionel 2067 2 1 - 0 2 CM Georgescu Cristian 2008 7
5 9 II Dumitrescu Daniel 1746 2 1 - 0 2 II Volovici Radu-Maxim-Cristian 1630 10
6 14 II Sava Robert-Gabriel 1174 0 - 1 2 II Veneteanu Mihai 1628 11
7 13 II Ungureanu Constantin-Gabriel 1439 1 ½ - ½ 1 II Hristea Andreea-Beatrice 1172 15
8 16 FC Nedelcu Florin 1001 0 - - + 1 AIM Ulian Andrei-Octavian 1512 12

Round 6

M. No.   Name Elo Pts. Result Pts. Name Elo  B No.
1 1 IM Swayams Mishra 2484 5 0 - 1 4 FM Macovei Andrei 2250 3
2 6 CM Luca Ionel 2067 3 0 - 1 FM Assaubayeva Bibisara 2261 2
3 11 II Veneteanu Mihai 1628 3 1 - 0 FM Stoleriu George 2089 5
4 8 II Bantescu Dan 1757 0 - 1 3 II Dumitrescu Daniel 1746 9
5 10 II Volovici Radu-Maxim-Cristian 1630 2 ½ - ½ 2 CM Onut Simeon 2139 4
6 7 CM Georgescu Cristian 2008 2 1 - 0 2 AIM Ulian Andrei-Octavian 1512 12
7 14 II Sava Robert-Gabriel 1174 1 - 0 II Hristea Andreea-Beatrice 1172 15
8 16 FC Nedelcu Florin 1001 0 - - + II Ungureanu Constantin-Gabriel 1439 13

Round 7

M. No.   Name Elo Pts. Result Pts. Name Elo  B No.
1 11 II Veneteanu Mihai 1628 4 0 - 1 5 IM Swayams Mishra 2484 1
2 3 FM Macovei Andrei 2250 5 ½ - ½ FM Stoleriu George 2089 5
3 2 FM Assaubayeva Bibisara 2261 1 - 0 4 II Dumitrescu Daniel 1746 9
4 13 II Ungureanu Constantin-Gabriel 1439 0 - 1 3 CM Luca Ionel 2067 6
5 10 II Volovici Radu-Maxim-Cristian 1630 0 - 1 3 CM Georgescu Cristian 2008 7
6 4 CM Onut Simeon 2139 ½ - ½ II Bantescu Dan 1757 8
7 12 AIM Ulian Andrei-Octavian 1512 2 1 - 0 II Sava Robert-Gabriel 1174 14
8 15 II Hristea Andreea-Beatrice 1172 1 bye  
9 16 FC Nedelcu Florin 1001 0 0 not paired  

Players ranking

Rk. No.Ini.   Name Tipo sexo FED FIDE EloN Club/City Pts.  Des 1   Des 2 
1 1 IM Swayams Mishra IND 2484 0 6,0 30,0 0,0
2 3 FM Macovei Andrei U18 MDA 2250 0 5,5 29,5 0,0
3 2 FM Assaubayeva Bibisara U14 w RUS 2261 0 5,5 29,0 0,0
4 5 FM Stoleriu George U16 ROU 2089 2362 Cs Politehnica Iasi 4,0 30,0 0,0
5 9 II Dumitrescu Daniel U12 ROU 1746 1861 Csm Bucuresti 4,0 28,5 0,0
6 6 CM Luca Ionel ROU 2067 2103 Cs Alcor Bucuresti 4,0 26,0 0,0
7 11 II Veneteanu Mihai U16 ROU 1628 1479 Acs Viitorul Urziceni 4,0 24,0 0,0
8 7 CM Georgescu Cristian ROU 2008 2011 Cs Spartac Bucuresti 4,0 20,0 0,0
9 4 CM Onut Simeon ROU 2139 2102 Cs Alcor Bucuresti 3,0 27,5 0,0
10 8 II Bantescu Dan U12 ROU 1757 1751 Clubul Central De Sah Bucurest 3,0 25,0 0,0
11 12 AIM Ulian Andrei-Octavian U12 ROU 1512 1643 Csm Bucuresti 3,0 20,0 0,0
12 10 II Volovici Radu-Maxim-Cristian U16 ROU 1630 1644 Cs Universitar De Sah Bucurest 2,5 25,5 0,0
13 13 II Ungureanu Constantin-Gabriel U18 ROU 1439 1501 Cs Spartac Bucuresti 2,5 20,5 0,5
14 II Sava Robert-Gabriel U08 ROU 1174 1291 Clubul Central De Sah Bucurest 2,5 20,5 0,5
15 15 II Hristea Andreea-Beatrice U16 ROU 1172 1143 Clubul Central De Sah Bucurest 2,5 18,0 0,0
16 16 FC Nedelcu Florin ROU 0 1001 Cs Spartac Bucuresti 0,0 16,0 0,0