First Saturday - Bucharest E - Blitz

Chess tournament overview

Country: Romania
Tournament date: 2019-01-09 to 2019-01-10
Tournament place: Bucharest (See on the map)
Tournament registration: (Search in Google)
Game time: 3' KO plus 2"/move
Valid for ELO: Elo FIDE and national

Organizer of the chess tournament and contact

Organizer: First Saturday & echess
Main referee: IA Chirila Radu-Catalin (1202642)

Schedule: First Saturday - Bucharest E - Blitz

Round Date Time
1 2019/01/09 22.00
2 2019/01/09 22.00
3 2019/01/09 22.00
4 2019/01/09 22.00
5 2019/01/10 21.00
6 2019/01/10 21.00
7 2019/01/10 21.00
8 2019/01/10 21.00
9 2019/01/10 21.00

Players registered in First Saturday - Bucharest E - Blitz

No. Country Title Name Elo FIDE Elo National Variation
1 IND IM Swayams Mishra 2433 0 9
2 MDA FM Macovei Andrei 2323 0 -4
3 RUS FM Assaubayeva Bibisara 2232 0 38
4 ROU CM Onut Simeon 2220 2102 -22
5 ROU FM Stoleriu George 2167 2362 29
6 ROU CM Luca Ionel 2152 2103 -50
7 ITA Capata Ion 2129 0 -47
8 ROU CM Georgescu Cristian 1999 2011 -88
9 ROU NM Sava Christiansen-Danut-Eugen 1991 2005 -14
10 ROU II Bantescu Dan 1720 1751 39
11 ROU I Dumitrescu Daniel 1676 1861 -31
12 ROU II Veneteanu Mihai 1632 1479 18
13 ROU II Volovici Radu-Maxim-Cristian 1580 1644 43
14 ROU AIM Ulian Andrei-Octavian 1446 1643 47
15 ROU II Ungureanu Constantin-Gabriel 1397 1501 1
16 ROU II Sava Robert-Gabriel 1291 1291 49
17 ROU II Carstea Mihnea-Stefan 1194 1194 -36
18 ROU II Hristea Andreea-Beatrice 1080 1143 -1

Players starting rank

Initial rank Country Title Name FIDE elo National elo Variation
1 IND IM Swayams Mishra 2433 0 9
2 MDA FM Macovei Andrei 2323 0 -4
3 RUS FM Assaubayeva Bibisara 2232 0 38
4 ROU CM Onut Simeon 2220 2102 -22
5 ROU FM Stoleriu George 2167 2362 29
6 ROU CM Luca Ionel 2152 2103 -50
7 ITA Capata Ion 2129 0 -47
8 ROU CM Georgescu Cristian 1999 2011 -88
9 ROU NM Sava Christiansen-Danut-Eugen 1991 2005 -14
10 ROU II Bantescu Dan 1720 1751 39
11 ROU I Dumitrescu Daniel 1676 1861 -31
12 ROU II Veneteanu Mihai 1632 1479 18
13 ROU II Volovici Radu-Maxim-Cristian 1580 1644 43
14 ROU AIM Ulian Andrei-Octavian 1446 1643 47
15 ROU II Ungureanu Constantin-Gabriel 1397 1501 1
16 ROU II Sava Robert-Gabriel 1291 1291 49
17 ROU II Carstea Mihnea-Stefan 1194 1194 -36
18 ROU II Hristea Andreea-Beatrice 1080 1143 -1

Players starting rank

No.   Titulo Nombre FED FIDE EloN sexo Tipo
1 IM Swayams Mishra IND 2433 0
2 FM Macovei Andrei MDA 2323 0 U18
3 FM Assaubayeva Bibisara RUS 2232 0 w U14
4 CM Onut Simeon ROU 2220 2102
5 FM Stoleriu George ROU 2167 2362 U16
6 CM Luca Ionel ROU 2152 2103
7 Capata Ion ITA 2129 0
8 CM Georgescu Cristian ROU 1999 2011
9 NM Sava Christiansen-Danut-Eugen ROU 1991 2005
10 II Bantescu Dan ROU 1720 1751 U12
11 I Dumitrescu Daniel ROU 1676 1861 U12
12 II Veneteanu Mihai ROU 1632 1479 U16
13 II Volovici Radu-Maxim-Cristian ROU 1580 1644 U16
14 AIM Ulian Andrei-Octavian ROU 1446 1643 U12
15 II Ungureanu Constantin-Gabriel ROU 1397 1501 U18
16 II Sava Robert-Gabriel ROU 1291 1291 U08
17 II Carstea Mihnea-Stefan ROU 1194 1194 U16
18 II Hristea Andreea-Beatrice ROU 1080 1143 U16

Round 1

M. No.   Name Elo Pts. Result Pts. Name Elo  B No.
1 1 IM Swayams Mishra 2433 0 1 - 0 0 II Bantescu Dan 1720 10
2 11 I Dumitrescu Daniel 1676 0 0 - 1 0 FM Macovei Andrei 2323 2
3 3 FM Assaubayeva Bibisara 2232 0 1 - 0 0 II Veneteanu Mihai 1632 12
4 13 II Volovici Radu-Maxim-Cristian 1580 0 1 - 0 0 CM Onut Simeon 2220 4
5 5 FM Stoleriu George 2167 0 1 - 0 0 AIM Ulian Andrei-Octavian 1446 14
6 15 II Ungureanu Constantin-Gabriel 1397 0 ½ - ½ 0 CM Luca Ionel 2152 6
7 7 Capata Ion 2129 0 1 - 0 0 II Sava Robert-Gabriel 1291 16
8 17 II Carstea Mihnea-Stefan 1194 0 0 - 1 0 CM Georgescu Cristian 1999 8
9 9 NM Sava Christiansen-Danut-Eugen 1991 0 1 - 0 0 II Hristea Andreea-Beatrice 1080 18

Round 2

M. No.   Name Elo Pts. Result Pts. Name Elo  B No.
1 7 Capata Ion 2129 1 0 - 1 1 IM Swayams Mishra 2433 1
2 2 FM Macovei Andrei 2323 1 1 - 0 1 NM Sava Christiansen-Danut-Eugen 1991 9
3 8 CM Georgescu Cristian 1999 1 0 - 1 1 FM Assaubayeva Bibisara 2232 3
4 13 II Volovici Radu-Maxim-Cristian 1580 1 0 - 1 1 FM Stoleriu George 2167 5
5 6 CM Luca Ionel 2152 ½ 0 - 1 0 CM Onut Simeon 2220 4
6 10 II Bantescu Dan 1720 0 1 - 0 ½ II Ungureanu Constantin-Gabriel 1397 15
7 16 II Sava Robert-Gabriel 1291 0 1 - 0 0 I Dumitrescu Daniel 1676 11
8 12 II Veneteanu Mihai 1632 0 1 - 0 0 II Carstea Mihnea-Stefan 1194 17
9 14 AIM Ulian Andrei-Octavian 1446 0 1 - 0 0 II Hristea Andreea-Beatrice 1080 18

Round 3

M. No.   Name Elo Pts. Result Pts. Name Elo  B No.
1 1 IM Swayams Mishra 2433 2 ½ - ½ 2 FM Assaubayeva Bibisara 2232 3
2 5 FM Stoleriu George 2167 2 1 - 0 2 FM Macovei Andrei 2323 2
3 4 CM Onut Simeon 2220 1 1 - 0 1 II Bantescu Dan 1720 10
4 12 II Veneteanu Mihai 1632 1 0 - 1 1 Capata Ion 2129 7
5 8 CM Georgescu Cristian 1999 1 0 - 1 1 II Volovici Radu-Maxim-Cristian 1580 13
6 9 NM Sava Christiansen-Danut-Eugen 1991 1 0 - 1 1 AIM Ulian Andrei-Octavian 1446 14
7 15 II Ungureanu Constantin-Gabriel 1397 ½ 0 - 1 1 II Sava Robert-Gabriel 1291 16
8 11 I Dumitrescu Daniel 1676 0 0 - 1 ½ CM Luca Ionel 2152 6
9 18 II Hristea Andreea-Beatrice 1080 0 1 - 0 0 II Carstea Mihnea-Stefan 1194 17

Round 4

M. No.   Name Elo Pts. Result Pts. Name Elo  B No.
1 3 FM Assaubayeva Bibisara 2232 1 - 0 3 FM Stoleriu George 2167 5
2 2 FM Macovei Andrei 2323 2 0 - 1 IM Swayams Mishra 2433 1
3 4 CM Onut Simeon 2220 2 1 - 0 2 Capata Ion 2129 7
4 16 II Sava Robert-Gabriel 1291 2 0 - 1 2 II Volovici Radu-Maxim-Cristian 1580 13
5 14 AIM Ulian Andrei-Octavian 1446 2 1 - 0 CM Luca Ionel 2152 6
6 18 II Hristea Andreea-Beatrice 1080 1 0 - 1 1 CM Georgescu Cristian 1999 8
7 10 II Bantescu Dan 1720 1 0 - 1 1 NM Sava Christiansen-Danut-Eugen 1991 9
8 15 II Ungureanu Constantin-Gabriel 1397 ½ 0 - 1 1 II Veneteanu Mihai 1632 12
9 17 II Carstea Mihnea-Stefan 1194 0 0 - 1 0 I Dumitrescu Daniel 1676 11

Round 5

M. No.   Name Elo Pts. Result Pts. Name Elo  B No.
1 1 IM Swayams Mishra 2433 1 - 0 3 AIM Ulian Andrei-Octavian 1446 14
2 13 II Volovici Radu-Maxim-Cristian 1580 3 0 - 1 FM Assaubayeva Bibisara 2232 3
3 5 FM Stoleriu George 2167 3 1 - 0 3 CM Onut Simeon 2220 4
4 12 II Veneteanu Mihai 1632 2 0 - 1 2 FM Macovei Andrei 2323 2
5 7 Capata Ion 2129 2 0 - 1 2 NM Sava Christiansen-Danut-Eugen 1991 9
6 8 CM Georgescu Cristian 1999 2 0 - 1 2 II Sava Robert-Gabriel 1291 16
7 6 CM Luca Ionel 2152 0 - 1 1 II Bantescu Dan 1720 10
8 11 I Dumitrescu Daniel 1676 1 1 - 0 1 II Hristea Andreea-Beatrice 1080 18
9 17 II Carstea Mihnea-Stefan 1194 0 - - + ½ II Ungureanu Constantin-Gabriel 1397 15

Round 6

M. No.   Name Elo Pts. Result Pts. Name Elo  B No.
1 5 FM Stoleriu George 2167 4 0 - 1 IM Swayams Mishra 2433 1
2 3 FM Assaubayeva Bibisara 2232 1 - 0 3 CM Onut Simeon 2220 4
3 2 FM Macovei Andrei 2323 3 1 - 0 3 AIM Ulian Andrei-Octavian 1446 14
4 9 NM Sava Christiansen-Danut-Eugen 1991 3 1 - 0 3 II Volovici Radu-Maxim-Cristian 1580 13
5 16 II Sava Robert-Gabriel 1291 3 0 - 1 2 II Veneteanu Mihai 1632 12
6 10 II Bantescu Dan 1720 2 1 - 0 2 Capata Ion 2129 7
7 11 I Dumitrescu Daniel 1676 2 ½ - ½ 2 CM Georgescu Cristian 1999 8
8 18 II Hristea Andreea-Beatrice 1080 1 0 - 1 II Ungureanu Constantin-Gabriel 1397 15
9 6 CM Luca Ionel 2152 + - - 0 II Carstea Mihnea-Stefan 1194 17

Round 7

M. No.   Name Elo Pts. Result Pts. Name Elo  B No.
1 1 IM Swayams Mishra 2433 1 - 0 4 NM Sava Christiansen-Danut-Eugen 1991 9
2 3 FM Assaubayeva Bibisara 2232 ½ - ½ 4 FM Macovei Andrei 2323 2
3 12 II Veneteanu Mihai 1632 3 0 - 1 4 FM Stoleriu George 2167 5
4 4 CM Onut Simeon 2220 3 1 - 0 3 II Sava Robert-Gabriel 1291 16
5 13 II Volovici Radu-Maxim-Cristian 1580 3 0 - 1 3 II Bantescu Dan 1720 10
6 14 AIM Ulian Andrei-Octavian 1446 3 ½ - ½ I Dumitrescu Daniel 1676 11
7 8 CM Georgescu Cristian 1999 0 - 1 II Ungureanu Constantin-Gabriel 1397 15
8 6 CM Luca Ionel 2152 1 - 0 1 II Hristea Andreea-Beatrice 1080 18
9 7 Capata Ion 2129 2 + - - 0 II Carstea Mihnea-Stefan 1194 17

Round 8

M. No.   Name Elo Pts. Result Pts. Name Elo  B No.
1 4 CM Onut Simeon 2220 4 ½ - ½ IM Swayams Mishra 2433 1
2 9 NM Sava Christiansen-Danut-Eugen 1991 4 0 - 1 6 FM Assaubayeva Bibisara 2232 3
3 10 II Bantescu Dan 1720 4 0 - 1 5 FM Stoleriu George 2167 5
4 2 FM Macovei Andrei 2323 1 - 0 CM Luca Ionel 2152 6
5 15 II Ungureanu Constantin-Gabriel 1397 0 - 1 AIM Ulian Andrei-Octavian 1446 14
6 7 Capata Ion 2129 3 1 - 0 3 I Dumitrescu Daniel 1676 11
7 8 CM Georgescu Cristian 1999 0 - 1 3 II Veneteanu Mihai 1632 12
8 18 II Hristea Andreea-Beatrice 1080 1 0 - 1 3 II Volovici Radu-Maxim-Cristian 1580 13
9 16 II Sava Robert-Gabriel 1291 3 + - - 0 II Carstea Mihnea-Stefan 1194 17

Round 9

M. No.   Name Elo Pts. Result Pts. Name Elo  B No.
1 14 AIM Ulian Andrei-Octavian 1446 0 - 1 7 FM Assaubayeva Bibisara 2232 3
2 1 IM Swayams Mishra 2433 7 1 - 0 4 II Veneteanu Mihai 1632 12
3 5 FM Stoleriu George 2167 6 1 - 0 4 Capata Ion 2129 7
4 2 FM Macovei Andrei 2323 1 - 0 CM Onut Simeon 2220 4
5 16 II Sava Robert-Gabriel 1291 4 ½ - ½ 4 NM Sava Christiansen-Danut-Eugen 1991 9
6 11 I Dumitrescu Daniel 1676 3 0 - 1 4 II Volovici Radu-Maxim-Cristian 1580 13
7 10 II Bantescu Dan 1720 4 1 - 0 1 II Hristea Andreea-Beatrice 1080 18
8 6 CM Luca Ionel 2152 1 - 0 CM Georgescu Cristian 1999 8
9 17 II Carstea Mihnea-Stefan 1194 0 - - + II Ungureanu Constantin-Gabriel 1397 15

Players ranking

Rk. No.Ini.   Name Tipo sexo FED FIDE EloN Pts.  Des 1   Des 2 
1 1 IM Swayams Mishra IND 2433 0 8,0 47,5 0,0
2 3 FM Assaubayeva Bibisara U14 w RUS 2232 0 8,0 46,5 0,0
3 5 FM Stoleriu George U16 ROU 2167 2362 7,0 49,0 0,0
4 2 FM Macovei Andrei U18 MDA 2323 0 6,5 47,5 0,0
5 10 II Bantescu Dan U12 ROU 1720 1751 5,0 41,0 0,0
6 13 II Volovici Radu-Maxim-Cristian U16 ROU 1580 1644 5,0 39,5 0,0
7 4 CM Onut Simeon ROU 2220 2102 4,5 51,0 0,0
8 14 AIM Ulian Andrei-Octavian U12 ROU 1446 1643 4,5 45,5 1,0
9 9 NM Sava Christiansen-Danut-Eugen ROU 1991 2005 4,5 45,5 0,0
10 16 II Sava Robert-Gabriel U08 ROU 1291 1291 4,5 34,0 0,0
11 6 CM Luca Ionel ROU 2152 2103 4,5 33,5 0,0
12 15 II Ungureanu Constantin-Gabriel U18 ROU 1397 1501 4,5 31,0 0,0
13 12 II Veneteanu Mihai U16 ROU 1632 1479 4,0 45,5 0,0
14 7 Capata Ion ITA 2129 0 4,0 43,0 0,0
15 11 I Dumitrescu Daniel U12 ROU 1676 1861 3,0 33,5 0,0
16 8 CM Georgescu Cristian ROU 1999 2011 2,5 35,0 0,0
17 18 II Hristea Andreea-Beatrice U16 ROU 1080 1143 1,0 34,5 0,0
18 17 II Carstea Mihnea-Stefan U16 ROU 1194 1194 0,0 20,5 0,0