Sparkasse Malta Junior Championship 2019

Chess tournament overview

Country: Malta
Tournament date: 2019-03-22 to 2019-03-31
Tournament place: Malta Chess Federation, Tal-Handaq, Qormi, Malta (See on the map)
Tournament registration: (Search in Google)
Game time: 90m/40 + 30 with 30sec inc per move
Valid for ELO: Elo FIDE

Organizer of the chess tournament and contact

Organizer: Malta Chess Federation
Main referee: 5600260 Sammut Ron
Referee: 5600200 Sammut Briffa Peter

Schedule: Sparkasse Malta Junior Championship 2019

Round Date Time
1 2019/03/22 18:00
2 2019/03/23 16:00
3 2019/03/24 16:00
4 2019/03/30 16:00
5 2019/03/31 16:00

Players registered in Sparkasse Malta Junior Championship 2019

No. Country Title Name Elo FIDE Elo National Variation
1 MLT Alexa Cosmin 1850 0 8
2 MLT Fleri Luke 1693 0 2
3 MLT Mizzi Jack 1661 0 61
4 MLT Fleri Matthew 1660 0 -18
5 MLT Gatt Matthias 1645 0 -36
6 MLT Mizzi Steve 1598 0 -11
7 MLT Stagno Matteo 1593 0 32
8 MLT Stagno Milena 1376 0 5
9 MLT Buckle Adam 1258 0 -39
10 MLT Pantovic Ema Sintayu 1189 0 -17
11 MLT Calleja Urry Nick 1133 0 -6
12 MLT Pantovic Andrej Million 1010 0 22
13 MLT Abela Nathan 0 0 0
14 MLT Borg Luigi 0 0 0
15 MLT Thornton Hayley 0 0 0
16 MLT Zangrilli Leonardo 0 0 0

Players starting rank

Initial rank Country Title Name FIDE elo National elo Variation
1 MLT Alexa Cosmin 1850 0 8
2 MLT Fleri Luke 1693 0 2
3 MLT Mizzi Jack 1661 0 61
4 MLT Fleri Matthew 1660 0 -18
5 MLT Gatt Matthias 1645 0 -36
6 MLT Mizzi Steve 1598 0 -11
7 MLT Stagno Matteo 1593 0 32
8 MLT Stagno Milena 1376 0 5
9 MLT Buckle Adam 1258 0 -39
10 MLT Pantovic Ema Sintayu 1189 0 -17
11 MLT Calleja Urry Nick 1133 0 -6
12 MLT Pantovic Andrej Million 1010 0 22
13 MLT Abela Nathan 0 0 0
14 MLT Borg Luigi 0 0 0
15 MLT Thornton Hayley 0 0 0
16 MLT Zangrilli Leonardo 0 0 0

Players starting rank

No. Titulo Nombre FIDE-ID FED Elo
1 Alexa Cosmin 5601460 MLT 1850
2 Fleri Luke 5602173 MLT 1693
3 Mizzi Jack 5602521 MLT 1661
4 Fleri Matthew 5602165 MLT 1660
5 Gatt Matthias 5601452 MLT 1645
6 Mizzi Steve 5601878 MLT 1598
7 Stagno Matteo 5602254 MLT 1593
8 Stagno Milena 5602289 MLT 1376
9 Buckle Adam 5601487 MLT 1258
10 Pantovic Ema Sintayu 5602327 MLT 1189
11 Calleja Urry Nick 5602769 MLT 1133
12 Pantovic Andrej Million 5602335 MLT 1010
13 Abela Nathan 5603188 MLT 0
14 Borg Luigi 5603099 MLT 0
15 Thornton Hayley 5602637 MLT 0
16 Zangrilli Leonardo 5603080 MLT 0

Round 1

M. No. Name Elo Pts. Result Pts. Name Elo No.
1 9 Buckle Adam 1258 0 0 - 1 0 Alexa Cosmin 1850 1
2 2 Fleri Luke 1693 0 1 - 0 0 Pantovic Ema Sintayu 1189 10
3 11 Calleja Urry Nick 1133 0 0 - 1 0 Mizzi Jack 1661 3
4 4 Fleri Matthew 1660 0 1 - 0 0 Pantovic Andrej Million 1010 12
5 13 Abela Nathan 0 0 0 - 1 0 Gatt Matthias 1645 5
6 6 Mizzi Steve 1598 0 1 - 0 0 Borg Luigi 0 14
7 15 Thornton Hayley 0 0 0 - 1 0 Stagno Matteo 1593 7
8 8 Stagno Milena 1376 0 1 - 0 0 Zangrilli Leonardo 0 16

Round 2

M. No. Name Elo Pts. Result Pts. Name Elo No.
1 1 Alexa Cosmin 1850 1 1 - 0 1 Mizzi Steve 1598 6
2 5 Gatt Matthias 1645 1 0 - 1 1 Fleri Luke 1693 2
3 3 Mizzi Jack 1661 1 1 - 0 1 Stagno Milena 1376 8
4 7 Stagno Matteo 1593 1 ½ - ½ 1 Fleri Matthew 1660 4
5 14 Borg Luigi 0 0 0 - 1 0 Buckle Adam 1258 9
6 10 Pantovic Ema Sintayu 1189 0 1 - 0 0 Abela Nathan 0 13
7 16 Zangrilli Leonardo 0 0 0 - 1 0 Calleja Urry Nick 1133 11
8 12 Pantovic Andrej Million 1010 0 1 - 0 0 Thornton Hayley 0 15

Round 3

M. No. Name Elo Pts. Result Pts. Name Elo No.
1 2 Fleri Luke 1693 2 0 - 1 2 Alexa Cosmin 1850 1
2 4 Fleri Matthew 1660 0 - 1 2 Mizzi Jack 1661 3
3 6 Mizzi Steve 1598 1 0 - 1 Stagno Matteo 1593 7
4 11 Calleja Urry Nick 1133 1 0 - 1 1 Gatt Matthias 1645 5
5 8 Stagno Milena 1376 1 1 - 0 1 Pantovic Ema Sintayu 1189 10
6 9 Buckle Adam 1258 1 0 - 1 1 Pantovic Andrej Million 1010 12
7 13 Abela Nathan 0 0 0 - 1 0 Zangrilli Leonardo 0 16
8 15 Thornton Hayley 0 0 ½ - ½ 0 Borg Luigi 0 14

Round 4

M. No. Name Elo Pts. Result Pts. Name Elo No.
1 1 Alexa Cosmin 1850 3 ½ - ½ 3 Mizzi Jack 1661 3
2 7 Stagno Matteo 1593 0 - 1 2 Fleri Luke 1693 2
3 12 Pantovic Andrej Million 1010 2 0 - 1 2 Stagno Milena 1376 8
4 5 Gatt Matthias 1645 2 ½ - ½ Fleri Matthew 1660 4
5 10 Pantovic Ema Sintayu 1189 1 0 - 1 1 Mizzi Steve 1598 6
6 16 Zangrilli Leonardo 0 1 0 - 1 1 Buckle Adam 1258 9
7 14 Borg Luigi 0 ½ 1 - 0 1 Calleja Urry Nick 1133 11
8 13 Abela Nathan 0 0 0 - 1 ½ Thornton Hayley 0 15

Round 5

M. No. Name Elo Pts. Result Pts. Name Elo No.
1 8 Stagno Milena 1376 3 0 - 1 Alexa Cosmin 1850 1
2 3 Mizzi Jack 1661 1 - 0 3 Fleri Luke 1693 2
3 7 Stagno Matteo 1593 1 - 0 Gatt Matthias 1645 5
4 4 Fleri Matthew 1660 2 1 - 0 2 Buckle Adam 1258 9
5 6 Mizzi Steve 1598 2 1 - 0 2 Pantovic Andrej Million 1010 12
6 10 Pantovic Ema Sintayu 1189 1 1 - 0 Borg Luigi 0 14
7 15 Thornton Hayley 0 0 - 1 1 Zangrilli Leonardo 0 16
8 11 Calleja Urry Nick 1133 1 1 - 0 0 Abela Nathan 0 13

Players ranking

Rk. No.Ini. Name FED Elo Pts.  Des 1   Des 2   Des 3 
1 1 Alexa Cosmin MLT 1850 4,5 0,5 4 15,5
3 Mizzi Jack MLT 1661 4,5 0,5 4 15,5
3 7 Stagno Matteo MLT 1593 3,5 0,0 3 13,0
4 2 Fleri Luke MLT 1693 3,0 0,0 3 17,0
5 8 Stagno Milena MLT 1376 3,0 0,0 3 15,0
6 6 Mizzi Steve MLT 1598 3,0 0,0 3 13,5
7 4 Fleri Matthew MLT 1660 3,0 0,0 2 14,5
8 5 Gatt Matthias MLT 1645 2,5 0,0 2 11,5
9 9 Buckle Adam MLT 1258 2,0 0,0 2 13,0
10 12 Pantovic Andrej Million MLT 1010 2,0 0,0 2 12,5
11 11 Calleja Urry Nick MLT 1133 2,0 0,0 2 10,5
12 10 Pantovic Ema Sintayu MLT 1189 2,0 0,0 2 10,5
13 16 Zangrilli Leonardo MLT 0 2,0 0,0 2 8,5
14 14 Borg Luigi MLT 0 1,5 0,5 1 10,5
15 15 Thornton Hayley MLT 0 1,5 0,5 1 9,0
16 13 Abela Nathan MLT 0 0,0 0,0 0 10,0