XXVII Miedzynarodowy Festiwal Szachowy im. Jozefa Dominika Grupa D

Chess tournament overview

Country: Poland
Tournament date: 2019-07-05 to 2019-07-11
Tournament place: Regionalne Centrum Oswiatowo-Sportowe w Dobczycach, ul. Szkolna 43 (See on the map)
Tournament registration: (Search in Google)
Game time: 60'+30"
Valid for ELO: Elo FIDE

Organizer of the chess tournament and contact

Organizer: GiM Dobczyce, MGOKiS Dobczyce, TKKF Dobczyce
Main referee: IA Irlik, Andrzej 1113046

Schedule: XXVII Miedzynarodowy Festiwal Szachowy im. Jozefa Dominika Grupa D

Round Date Time
1 2019/07/05 16.00
2 2019/07/06 10.00
3 2019/07/06 16.00
4 2019/07/07 10.00
5 2019/07/08 16.00
6 2019/07/09 10.00
7 2019/07/09 16.00
8 2019/07/10 16.00
9 2019/07/11 10.00

Players registered in XXVII Miedzynarodowy Festiwal Szachowy im. Jozefa Dominika Grupa D

No. Country Title Name Elo FIDE Elo National Variation
1 Hals Emilia 0 0 0
2 Matusik Zuzanna 0 0 0
3 Antkiewicz Karol 0 0 0
4 Cichon Bartlomiej 0 0 0
5 Janicki Tomasz 0 0 0
6 Gornisiewicz Natalia 0 0 0
7 Spytek Hubert 0 0 0
8 Pawlowski Kamil 0 0 0
9 Mikolajski Marcin 0 0 0
10 Jamka Jakub 0 0 0
11 Matusik Milena 0 0 0
12 Bajer Tomasz 0 0 0
13 Gornisiewicz Gabriela 0 0 0
14 Jaskowiec Bartlomiej 0 0 0
15 Stepien Piotr 0 0 0
16 Walentyn Zuzanna 0 0 0
17 Filutowski Milosz 0 0 0
18 Grot Bartosz 0 0 0
19 Kabaja Krystian 0 0 0
20 Koper Kacper 0 0 0
21 Ploskonka Bartlomiej 0 0 0
22 Siatka Alan 0 0 0
23 Siatka Emilian 0 0 0
24 Gornisiewicz Zuzanna 0 0 0
25 Burkowicz Mikolaj 0 0 0
26 Danek Kacper 0 0 0
27 Jamka Wojciech 0 0 0
28 Jamrozik Maciej 0 0 0
29 Kucala Filip 0 0 0
30 Satola Tomasz 0 0 0

Players starting rank

Initial rank Country Title Name FIDE elo National elo Variation
1 Hals Emilia 0 0 0
2 Matusik Zuzanna 0 0 0
3 Antkiewicz Karol 0 0 0
4 Cichon Bartlomiej 0 0 0
5 Janicki Tomasz 0 0 0
6 Gornisiewicz Natalia 0 0 0
7 Spytek Hubert 0 0 0
8 Pawlowski Kamil 0 0 0
9 Mikolajski Marcin 0 0 0
10 Jamka Jakub 0 0 0
11 Matusik Milena 0 0 0
12 Bajer Tomasz 0 0 0
13 Gornisiewicz Gabriela 0 0 0
14 Jaskowiec Bartlomiej 0 0 0
15 Stepien Piotr 0 0 0
16 Walentyn Zuzanna 0 0 0
17 Filutowski Milosz 0 0 0
18 Grot Bartosz 0 0 0
19 Kabaja Krystian 0 0 0
20 Koper Kacper 0 0 0
21 Ploskonka Bartlomiej 0 0 0
22 Siatka Alan 0 0 0
23 Siatka Emilian 0 0 0
24 Gornisiewicz Zuzanna 0 0 0
25 Burkowicz Mikolaj 0 0 0
26 Danek Kacper 0 0 0
27 Jamka Wojciech 0 0 0
28 Jamrozik Maciej 0 0 0
29 Kucala Filip 0 0 0
30 Satola Tomasz 0 0 0

Players starting rank

No. Titulo Nombre FIDE-ID FED Elo
1 Hals Emilia 21816603 POL 1346
2 Matusik Zuzanna 21825998 POL 1254
3 Antkiewicz Karol 21852685 POL 1247
4 Cichon Bartlomiej 21873968 POL 1229
5 Janicki Tomasz 21032335 POL 1222
6 Gornisiewicz Natalia 21891869 POL 1154
7 Spytek Hubert 21881502 POL 1150
8 Pawlowski Kamil 21858160 POL 1121
9 Mikolajski Marcin 21020671 POL 1106
10 Jamka Jakub 21891990 POL 1047
11 Matusik Milena 21839077 POL 1030
12 Bajer Tomasz 21886091 POL 1014
13 Gornisiewicz Gabriela 21020884 POL 1003
14 Jaskowiec Bartlomiej 21886105 POL 0
15 Stepien Piotr 21893071 POL 0
16 Walentyn Zuzanna 21010617 POL 0
17 Filutowski Milosz 21011494 POL 0
18 Grot Bartosz 21889716 POL 0
19 Kabaja Krystian 21034346 POL 0
20 Koper Kacper 21010650 POL 0
21 Ploskonka Bartlomiej 21020094 POL 0
22 Siatka Alan 21037400 POL 0
23 Siatka Emilian 21037418 POL 0
24 Gornisiewicz Zuzanna 21020892 POL 0
25 Burkowicz Mikolaj 21059985 POL 0
26 Danek Kacper 21035270 POL 0
27 Jamka Wojciech 21038783 POL 0
28 Jamrozik Maciej 21034320 POL 0
29 Kucala Filip POL 0
30 Satola Tomasz 21048932 POL 0

Round 1

M. No. Name Elo Pts. Result Pts. Name Elo No.
1 1 Hals Emilia 1346 0 1 - 0 0 Walentyn Zuzanna 0 16
2 3 Antkiewicz Karol 1247 0 1 - 0 0 Grot Bartosz 0 18
3 5 Janicki Tomasz 1222 0 ½ - ½ 0 Koper Kacper 0 20
4 7 Spytek Hubert 1150 0 1 - 0 0 Siatka Alan 0 22
5 9 Mikolajski Marcin 1106 0 0 - 1 0 Gornisiewicz Zuzanna 0 24
6 11 Matusik Milena 1030 0 0 - 1 0 Danek Kacper 0 26
7 13 Gornisiewicz Gabriela 1003 0 1 - 0 0 Jamrozik Maciej 0 28
8 15 Stepien Piotr 0 0 - - + 0 Satola Tomasz 0 30
9 17 Filutowski Milosz 0 0 0 - 1 0 Matusik Zuzanna 1254 2
10 19 Kabaja Krystian 0 0 0 - 1 0 Cichon Bartlomiej 1229 4
11 21 Ploskonka Bartlomiej 0 0 0 - 1 0 Gornisiewicz Natalia 1154 6
12 23 Siatka Emilian 0 0 0 - 1 0 Pawlowski Kamil 1121 8
13 25 Burkowicz Mikolaj 0 0 0 - 1 0 Jamka Jakub 1047 10
14 27 Jamka Wojciech 0 0 1 - 0 0 Bajer Tomasz 1014 12
15 29 Kucala Filip 0 0 0 - 1 0 Jaskowiec Bartlomiej 0 14

Round 2

M. No. Name Elo Pts. Result Pts. Name Elo No.
1 2 Matusik Zuzanna 1254 1 1 - 0 1 Gornisiewicz Gabriela 1003 13
2 4 Cichon Bartlomiej 1229 1 1 - 0 1 Gornisiewicz Zuzanna 0 24
3 6 Gornisiewicz Natalia 1154 1 1 - 0 1 Jamka Wojciech 0 27
4 8 Pawlowski Kamil 1121 1 0 - 1 1 Satola Tomasz 0 30
5 9 Mikolajski Marcin 1106 0 0 - 1 ½ Janicki Tomasz 1222 5
6 10 Jamka Jakub 1047 1 0 - 1 1 Hals Emilia 1346 1
7 12 Bajer Tomasz 1014 0 1 - 0 0 Ploskonka Bartlomiej 0 21
8 14 Jaskowiec Bartlomiej 0 1 0 - 1 1 Antkiewicz Karol 1247 3
9 16 Walentyn Zuzanna 0 0 ½ - ½ 0 Siatka Emilian 0 23
10 18 Grot Bartosz 0 0 ½ - ½ 0 Burkowicz Mikolaj 0 25
11 20 Koper Kacper 0 ½ 1 - 0 0 Matusik Milena 1030 11
12 22 Siatka Alan 0 0 1 - 0 0 Filutowski Milosz 0 17
13 26 Danek Kacper 0 1 0 - 1 1 Spytek Hubert 1150 7
14 28 Jamrozik Maciej 0 0 1 - 0 0 Kabaja Krystian 0 19
15 29 Kucala Filip 0 0 1 bye
16 15 Stepien Piotr 0 0 0 not paired

Round 3

M. No. Name Elo Pts. Result Pts. Name Elo No.
1 1 Hals Emilia 1346 2 ½ - ½ 2 Cichon Bartlomiej 1229 4
2 3 Antkiewicz Karol 1247 2 ½ - ½ 2 Gornisiewicz Natalia 1154 6
3 5 Janicki Tomasz 1222 ½ - ½ 1 Pawlowski Kamil 1121 8
4 7 Spytek Hubert 1150 2 1 - 0 Koper Kacper 0 20
5 11 Matusik Milena 1030 0 1 - 0 0 Kabaja Krystian 0 19
6 13 Gornisiewicz Gabriela 1003 1 1 - 0 1 Kucala Filip 0 29
7 17 Filutowski Milosz 0 0 0 - 1 0 Mikolajski Marcin 1106 9
8 23 Siatka Emilian 0 ½ 1 - 0 ½ Grot Bartosz 0 18
9 24 Gornisiewicz Zuzanna 0 1 0 - 1 1 Jamka Jakub 1047 10
10 25 Burkowicz Mikolaj 0 ½ 0 - 1 ½ Walentyn Zuzanna 0 16
11 26 Danek Kacper 0 1 1 - 0 1 Bajer Tomasz 1014 12
12 27 Jamka Wojciech 0 1 0 - 1 1 Jaskowiec Bartlomiej 0 14
13 28 Jamrozik Maciej 0 1 1 - 0 1 Siatka Alan 0 22
14 30 Satola Tomasz 0 2 0 - 1 2 Matusik Zuzanna 1254 2
15 21 Ploskonka Bartlomiej 0 0 1 bye
16 15 Stepien Piotr 0 0 0 not paired

Round 4

M. No. Name Elo Pts. Result Pts. Name Elo No.
1 2 Matusik Zuzanna 1254 3 ½ - ½ 3 Spytek Hubert 1150 7
2 6 Gornisiewicz Natalia 1154 1 - 0 Hals Emilia 1346 1
3 4 Cichon Bartlomiej 1229 1 - 0 Antkiewicz Karol 1247 3
4 14 Jaskowiec Bartlomiej 0 2 0 - 1 2 Janicki Tomasz 1222 5
5 10 Jamka Jakub 1047 2 1 - 0 2 Danek Kacper 0 26
6 30 Satola Tomasz 0 2 0 - 1 2 Gornisiewicz Gabriela 1003 13
7 16 Walentyn Zuzanna 0 1 - 0 2 Jamrozik Maciej 0 28
8 20 Koper Kacper 0 1 - 0 Siatka Emilian 0 23
9 8 Pawlowski Kamil 1121 1 - 0 1 Ploskonka Bartlomiej 0 21
10 22 Siatka Alan 0 1 0 - 1 1 Mikolajski Marcin 1106 9
11 24 Gornisiewicz Zuzanna 0 1 1 - 0 1 Matusik Milena 1030 11
12 12 Bajer Tomasz 1014 1 1 - 0 1 Kucala Filip 0 29
13 18 Grot Bartosz 0 ½ 0 - 1 0 Filutowski Milosz 0 17
14 19 Kabaja Krystian 0 0 0 - 1 ½ Burkowicz Mikolaj 0 25
15 15 Stepien Piotr 0 0 0 not paired
16 27 Jamka Wojciech 0 1 0 not paired

Round 5

M. No. Name Elo Pts. Result Pts. Name Elo No.
1 6 Gornisiewicz Natalia 1154 1 - 0 Matusik Zuzanna 1254 2
2 7 Spytek Hubert 1150 0 - 1 Cichon Bartlomiej 1229 4
3 5 Janicki Tomasz 1222 3 1 - 0 3 Jamka Jakub 1047 10
4 13 Gornisiewicz Gabriela 1003 3 0 - 1 Pawlowski Kamil 1121 8
5 1 Hals Emilia 1346 1 - 0 Koper Kacper 0 20
6 3 Antkiewicz Karol 1247 1 - 0 Walentyn Zuzanna 0 16
7 9 Mikolajski Marcin 1106 2 1 - 0 2 Satola Tomasz 0 30
8 28 Jamrozik Maciej 0 2 ½ - ½ 2 Bajer Tomasz 1014 12
9 26 Danek Kacper 0 2 0 - 1 2 Jaskowiec Bartlomiej 0 14
10 25 Burkowicz Mikolaj 0 1 - 0 2 Gornisiewicz Zuzanna 0 24
11 23 Siatka Emilian 0 0 - 1 1 Matusik Milena 1030 11
12 17 Filutowski Milosz 0 1 0 - 1 1 Jamka Wojciech 0 27
13 21 Ploskonka Bartlomiej 0 1 1 - 0 1 Siatka Alan 0 22
14 29 Kucala Filip 0 1 0 - 1 ½ Grot Bartosz 0 18
15 19 Kabaja Krystian 0 0 1 bye
16 15 Stepien Piotr 0 0 0 not paired

Round 6

M. No. Name Elo Pts. Result Pts. Name Elo No.
1 4 Cichon Bartlomiej 1229 0 - 1 Gornisiewicz Natalia 1154 6
2 1 Hals Emilia 1346 0 - 1 4 Janicki Tomasz 1222 5
3 2 Matusik Zuzanna 1254 0 - 1 Antkiewicz Karol 1247 3
4 8 Pawlowski Kamil 1121 1 - 0 Spytek Hubert 1150 7
5 14 Jaskowiec Bartlomiej 0 3 0 - 1 3 Mikolajski Marcin 1106 9
6 10 Jamka Jakub 1047 3 1 - 0 3 Gornisiewicz Gabriela 1003 13
7 12 Bajer Tomasz 1014 1 - 0 Burkowicz Mikolaj 0 25
8 20 Koper Kacper 0 1 - 0 Jamrozik Maciej 0 28
9 16 Walentyn Zuzanna 0 1 - 0 2 Danek Kacper 0 26
10 11 Matusik Milena 1030 2 1 - 0 2 Jamka Wojciech 0 27
11 24 Gornisiewicz Zuzanna 0 2 0 - 1 2 Ploskonka Bartlomiej 0 21
12 30 Satola Tomasz 0 2 1 - 0 Siatka Emilian 0 23
13 18 Grot Bartosz 0 1 - 0 1 Kabaja Krystian 0 19
14 22 Siatka Alan 0 1 1 - 0 1 Kucala Filip 0 29
15 17 Filutowski Milosz 0 1 1 bye
16 15 Stepien Piotr 0 0 0 not paired

Round 7

M. No. Name Elo Pts. Result Pts. Name Elo No.
1 5 Janicki Tomasz 1222 5 0 - 1 Gornisiewicz Natalia 1154 6
2 3 Antkiewicz Karol 1247 ½ - ½ Pawlowski Kamil 1121 8
3 9 Mikolajski Marcin 1106 4 ½ - ½ Cichon Bartlomiej 1229 4
4 2 Matusik Zuzanna 1254 1 - 0 4 Jamka Jakub 1047 10
5 12 Bajer Tomasz 1014 0 - 1 Hals Emilia 1346 1
6 7 Spytek Hubert 1150 1 - 0 Walentyn Zuzanna 0 16
7 13 Gornisiewicz Gabriela 1003 3 0 - 1 Koper Kacper 0 20
8 21 Ploskonka Bartlomiej 0 3 1 - 0 3 Matusik Milena 1030 11
9 14 Jaskowiec Bartlomiej 0 3 1 - 0 3 Satola Tomasz 0 30
10 28 Jamrozik Maciej 0 0 - 1 Grot Bartosz 0 18
11 25 Burkowicz Mikolaj 0 0 - 1 2 Filutowski Milosz 0 17
12 26 Danek Kacper 0 2 0 - 1 2 Siatka Alan 0 22
13 27 Jamka Wojciech 0 2 0 - 1 2 Gornisiewicz Zuzanna 0 24
14 19 Kabaja Krystian 0 1 1 - 0 1 Kucala Filip 0 29
15 23 Siatka Emilian 0 1 bye
16 15 Stepien Piotr 0 0 0 not paired

Round 8

M. No. Name Elo Pts. Result Pts. Name Elo No.
1 6 Gornisiewicz Natalia 1154 1 - 0 5 Pawlowski Kamil 1121 8
2 4 Cichon Bartlomiej 1229 5 1 - 0 5 Janicki Tomasz 1222 5
3 7 Spytek Hubert 1150 0 - 1 5 Antkiewicz Karol 1247 3
4 1 Hals Emilia 1346 1 - 0 Mikolajski Marcin 1106 9
5 20 Koper Kacper 0 0 - 1 Matusik Zuzanna 1254 2
6 10 Jamka Jakub 1047 4 1 - 0 4 Jaskowiec Bartlomiej 0 14
7 16 Walentyn Zuzanna 0 0 - 1 4 Ploskonka Bartlomiej 0 21
8 18 Grot Bartosz 0 0 - 1 Bajer Tomasz 1014 12
9 11 Matusik Milena 1030 3 1 - 0 3 Satola Tomasz 0 30
10 22 Siatka Alan 0 3 0 - 1 3 Gornisiewicz Gabriela 1003 13
11 24 Gornisiewicz Zuzanna 0 3 0 - 1 3 Filutowski Milosz 0 17
12 23 Siatka Emilian 0 0 - 1 Burkowicz Mikolaj 0 25
13 29 Kucala Filip 0 1 0 - 1 Jamrozik Maciej 0 28
14 19 Kabaja Krystian 0 2 0 - 1 2 Danek Kacper 0 26
15 27 Jamka Wojciech 0 2 1 bye
16 15 Stepien Piotr 0 0 0 not paired

Round 9

M. No. Name Elo Pts. Result Pts. Name Elo No.
1 6 Gornisiewicz Natalia 1154 1 - 0 5 Jamka Jakub 1047 10
2 3 Antkiewicz Karol 1247 6 1 - 0 Hals Emilia 1346 1
3 2 Matusik Zuzanna 1254 ½ - ½ 6 Cichon Bartlomiej 1229 4
4 21 Ploskonka Bartlomiej 0 5 1 - 0 5 Janicki Tomasz 1222 5
5 8 Pawlowski Kamil 1121 5 1 - 0 Koper Kacper 0 20
6 9 Mikolajski Marcin 1106 1 - 0 Spytek Hubert 1150 7
7 12 Bajer Tomasz 1014 1 - 0 4 Matusik Milena 1030 11
8 13 Gornisiewicz Gabriela 1003 4 ½ - ½ 4 Jaskowiec Bartlomiej 0 14
9 17 Filutowski Milosz 0 4 0 - 1 Walentyn Zuzanna 0 16
10 25 Burkowicz Mikolaj 0 0 - 1 Jamrozik Maciej 0 28
11 26 Danek Kacper 0 3 1 - 0 Grot Bartosz 0 18
12 30 Satola Tomasz 0 3 1 - 0 3 Jamka Wojciech 0 27
13 22 Siatka Alan 0 3 + - - 2 Kabaja Krystian 0 19
14 29 Kucala Filip 0 1 0 - 1 Siatka Emilian 0 23
15 24 Gornisiewicz Zuzanna 0 3 1 bye
16 15 Stepien Piotr 0 0 0 not paired

Players ranking

Rk. No.Ini. Name FED Elo Pts.  Des 1   Des 2   Des 3 
1 6 Gornisiewicz Natalia POL 1154 8,5 39,5 49,5 8
2 3 Antkiewicz Karol POL 1247 7,0 37,5 49,5 6
3 4 Cichon Bartlomiej POL 1229 6,5 37,0 47,5 5
4 2 Matusik Zuzanna POL 1254 6,0 35,5 47,5 5
5 8 Pawlowski Kamil POL 1121 6,0 34,5 46,0 5
6 21 Ploskonka Bartlomiej POL 0 6,0 32,0 43,5 5
7 1 Hals Emilia POL 1346 5,5 39,0 52,0 5
8 9 Mikolajski Marcin POL 1106 5,5 30,0 40,0 5
9 12 Bajer Tomasz POL 1014 5,5 28,0 34,0 5
10 5 Janicki Tomasz POL 1222 5,0 38,5 51,5 4
11 10 Jamka Jakub POL 1047 5,0 33,0 45,0 5
12 7 Spytek Hubert POL 1150 4,5 37,0 47,5 4
13 20 Koper Kacper POL 0 4,5 34,0 43,0 4
14 13 Gornisiewicz Gabriela POL 1003 4,5 31,5 38,0 4
15 16 Walentyn Zuzanna POL 0 4,5 31,0 41,0 4
16 14 Jaskowiec Bartlomiej POL 0 4,5 30,5 38,0 4
17 28 Jamrozik Maciej POL 0 4,5 26,0 32,0 4
18 30 Satola Tomasz POL 0 4,0 31,5 40,5 3
19 24 Gornisiewicz Zuzanna POL 0 4,0 30,0 39,5 3
20 26 Danek Kacper POL 0 4,0 29,5 37,0 4
21 22 Siatka Alan POL 0 4,0 29,5 35,5 3
22 17 Filutowski Milosz POL 0 4,0 27,0 35,5 3
23 11 Matusik Milena POL 1030 4,0 27,0 34,5 4
24 25 Burkowicz Mikolaj POL 0 3,5 27,5 35,0 3
25 18 Grot Bartosz POL 0 3,5 26,0 33,5 3
26 23 Siatka Emilian POL 0 3,5 26,0 32,5 2
27 27 Jamka Wojciech POL 0 3,0 29,0 40,0 2
28 19 Kabaja Krystian POL 0 2,0 24,5 31,5 1
29 29 Kucala Filip POL 0 1,0 27,0 34,5 0
30 15 Stepien Piotr POL 0 0,0 21,0 27,0 0