43° torneo internazionale semilampo di Chiusa 2019 - Finale B

Chess tournament overview

Country: Italy
Tournament date: 2019-08-25 to 2019-08-25
Tournament place: Chiusa (See on the map)
Tournament registration: (Search in Google)
Game time: 12 min + 5 sec/mossa
Valid for ELO: Tournament not valid for ELO

Organizer of the chess tournament and contact

Organizer: CS Chiusa
Referee: Johann Schrott

Schedule: 43° torneo internazionale semilampo di Chiusa 2019 - Finale B

Round Date Time
1 unknown
2 unknown
3 unknown
4 unknown
5 unknown
6 unknown
7 unknown
8 unknown
9 unknown

Players registered in 43° torneo internazionale semilampo di Chiusa 2019 - Finale B

No. Country Title Name Elo FIDE Elo national Variation
1 AUT FM Benda Herbert 2259 0 0
2 AUT Köll Hannes 2050 0 0
3 ITA Engl Stefan 2034 0 0
4 ITA Schrott Ernst 1927 0 0
5 ITA Graziani Sergio 1923 0 0
6 GER Stuhler Josef 1916 0 0
7 GER Gallmeier Eike 0 1909 0
8 AUT Gampersberger Herbert 1906 0 0
9 GER Martin Rudolf 1858 0 0
10 AUT Keferboeck Jewgeni 1849 0 0
11 GER Gebhard Eduard 0 1848 0
12 AUT Erlacher Herbert 1842 0 0
13 AUT Thurner Michael 1839 0 0
14 ITA De Vincentiis Federico 1836 0 0
15 AUT Bodner Alfred 1779 0 0
16 ITA Sparber Werner 1777 0 0
17 ITA Pretto Aldo 1762 0 0
18 GER Reiners Michael 0 1750 0
19 ITA Caldara Sisto 1747 0 0
20 ITA Lantschner Carmen 1705 0 0
21 GER Holzapfel Georg 0 1700 0
22 GER Meister Robert 0 1689 0
23 ITA Sigmund Ingenuin 1687 0 0
24 GER Herold Elias 0 1578 0
25 ITA Graziani Emma 1561 0 0
26 ITA Sartore Pascal 1386 0 0
27 ITA De Bianchi Asia 1355 0 0

Players starting rank

Initial rank Country Title Name Elo FIDE Elo national Variation
1 AUT FM Benda Herbert 2259 0 0
2 AUT Köll Hannes 2050 0 0
3 ITA Engl Stefan 2034 0 0
4 ITA Schrott Ernst 1927 0 0
5 ITA Graziani Sergio 1923 0 0
6 GER Stuhler Josef 1916 0 0
7 GER Gallmeier Eike 0 1909 0
8 AUT Gampersberger Herbert 1906 0 0
9 GER Martin Rudolf 1858 0 0
10 AUT Keferboeck Jewgeni 1849 0 0
11 GER Gebhard Eduard 0 1848 0
12 AUT Erlacher Herbert 1842 0 0
13 AUT Thurner Michael 1839 0 0
14 ITA De Vincentiis Federico 1836 0 0
15 AUT Bodner Alfred 1779 0 0
16 ITA Sparber Werner 1777 0 0
17 ITA Pretto Aldo 1762 0 0
18 GER Reiners Michael 0 1750 0
19 ITA Caldara Sisto 1747 0 0
20 ITA Lantschner Carmen 1705 0 0
21 GER Holzapfel Georg 0 1700 0
22 GER Meister Robert 0 1689 0
23 ITA Sigmund Ingenuin 1687 0 0
24 GER Herold Elias 0 1578 0
25 ITA Graziani Emma 1561 0 0
26 ITA Sartore Pascal 1386 0 0
27 ITA De Bianchi Asia 1355 0 0

Players starting rank

No.   Titulo Nombre FIDE-ID Elo Bdld
1 FM Benda Herbert 1606778 2259
2 Köll Hannes 1612964 2050
3 Engl Stefan 859745 2034
4 Schrott Ernst 821810 1927
5 Graziani Sergio 846040 1923
6 Stuhler Josef 4699106 1916
7 Gallmeier Eike 1909
8 Gampersberger Herbert 1610945 1906
9 Martin Rudolf 12975850 1858
10 Keferboeck Jewgeni 1657275 1849
11 Gebhard Eduard 1848
12 Erlacher Herbert 1614533 1842
13 Thurner Michael 1603981 1839
14 De Vincentiis Federico 2818944 1836
15 Bodner Alfred 1610333 1779
16 Sparber Werner 845752 1777
17 Pretto Aldo 845680 1762
18 Reiners Michael 1750
19 Caldara Sisto 834513 1747
20 Lantschner Carmen 886165 1705
21 Holzapfel Georg 1700
22 Meister Robert 1689
23 Sigmund Ingenuin 861219 1687
24 Herold Elias 1578
25 Graziani Emma 2838716 1561
26 Sartore Pascal 2865373 1386
27 De Bianchi Asia 2883975 1355

Round 1

M. No.   Name Bdld Elo Pts. Result Pts. Name BdldB Elo  B No.
1 1 FM Benda Herbert 2259 0 1 - 0 0 De Vincentiis Federico 1836 14
2 15 Bodner Alfred 1779 0 0 - 1 0 Köll Hannes 2050 2
3 3 Engl Stefan 2034 0 ½ - ½ 0 Sparber Werner 1777 16
4 17 Pretto Aldo 1762 0 1 - 0 0 Schrott Ernst 1927 4
5 5 Graziani Sergio 1923 0 ½ - ½ 0 Reiners Michael 1750 18
6 19 Caldara Sisto 1747 0 1 - 0 0 Stuhler Josef 1916 6
7 7 Gallmeier Eike 1909 0 0 - 1 0 Lantschner Carmen 1705 20
8 21 Holzapfel Georg 1700 0 1 - 0 0 Gampersberger Herbert 1906 8
9 9 Martin Rudolf 1858 0 1 - 0 0 Meister Robert 1689 22
10 23 Sigmund Ingenuin 1687 0 0 - 1 0 Keferboeck Jewgeni 1849 10
11 11 Gebhard Eduard 1848 0 ½ - ½ 0 Herold Elias 1578 24
12 25 Graziani Emma 1561 0 ½ - ½ 0 Erlacher Herbert 1842 12
13 13 Thurner Michael 1839 0 0 - 1 0 Sartore Pascal 1386 26
14 27 De Bianchi Asia 1355 0 1 bye  

Round 2

M. No.   Name Bdld Elo Pts. Result Pts. Name BdldB Elo  B No.
1 20 Lantschner Carmen 1705 1 0 - 1 1 FM Benda Herbert 2259 1
2 2 Köll Hannes 2050 1 0 - 1 1 Caldara Sisto 1747 19
3 26 Sartore Pascal 1386 1 0 - 1 1 Martin Rudolf 1858 9
4 10 Keferboeck Jewgeni 1849 1 1 - 0 1 Holzapfel Georg 1700 21
5 27 De Bianchi Asia 1355 1 1 - 0 1 Pretto Aldo 1762 17
6 12 Erlacher Herbert 1842 ½ 0 - 1 ½ Engl Stefan 2034 3
7 24 Herold Elias 1578 ½ 0 - 1 ½ Graziani Sergio 1923 5
8 18 Reiners Michael 1750 ½ ½ - ½ ½ Gebhard Eduard 1848 11
9 16 Sparber Werner 1777 ½ 1 - 0 ½ Graziani Emma 1561 25
10 4 Schrott Ernst 1927 0 1 - 0 0 Thurner Michael 1839 13
11 6 Stuhler Josef 1916 0 1 - 0 0 Bodner Alfred 1779 15
12 14 De Vincentiis Federico 1836 0 ½ - ½ 0 Gallmeier Eike 1909 7
13 8 Gampersberger Herbert 1906 0 1 - 0 0 Sigmund Ingenuin 1687 23
14 22 Meister Robert 1689 0 1 bye  

Round 3

M. No.   Name Bdld Elo Pts. Result Pts. Name BdldB Elo  B No.
1 1 FM Benda Herbert 2259 2 ½ - ½ 2 Keferboeck Jewgeni 1849 10
2 9 Martin Rudolf 1858 2 1 - 0 2 De Bianchi Asia 1355 27
3 19 Caldara Sisto 1747 2 0 - 1 Engl Stefan 2034 3
4 5 Graziani Sergio 1923 0 - 1 Sparber Werner 1777 16
5 17 Pretto Aldo 1762 1 0 - 1 1 Köll Hannes 2050 2
6 20 Lantschner Carmen 1705 1 1 - 0 1 Schrott Ernst 1927 4
7 21 Holzapfel Georg 1700 1 ½ - ½ 1 Stuhler Josef 1916 6
8 22 Meister Robert 1689 1 1 - 0 1 Gampersberger Herbert 1906 8
9 11 Gebhard Eduard 1848 1 1 - 0 1 Sartore Pascal 1386 26
10 7 Gallmeier Eike 1909 ½ 0 - 1 ½ Erlacher Herbert 1842 12
11 25 Graziani Emma 1561 ½ 0 - 1 ½ De Vincentiis Federico 1836 14
12 13 Thurner Michael 1839 0 ½ - ½ ½ Herold Elias 1578 24
13 15 Bodner Alfred 1779 0 0 - 1 0 Sigmund Ingenuin 1687 23
14 18 Reiners Michael 1750 1 0 not paired  

Round 4

M. No.   Name Bdld Elo Pts. Result Pts. Name BdldB Elo  B No.
1 10 Keferboeck Jewgeni 1849 0 - 1 3 Martin Rudolf 1858 9
2 3 Engl Stefan 2034 1 - 0 FM Benda Herbert 2259 1
3 16 Sparber Werner 1777 1 - 0 2 Gebhard Eduard 1848 11
4 2 Köll Hannes 2050 2 ½ - ½ 2 Meister Robert 1689 22
5 27 De Bianchi Asia 1355 2 1 - 0 2 Caldara Sisto 1747 19
6 6 Stuhler Josef 1916 0 - 1 2 Lantschner Carmen 1705 20
7 14 De Vincentiis Federico 1836 0 - 1 Graziani Sergio 1923 5
8 12 Erlacher Herbert 1842 0 - 1 Holzapfel Georg 1700 21
9 23 Sigmund Ingenuin 1687 1 ½ - ½ 1 Schrott Ernst 1927 4
10 8 Gampersberger Herbert 1906 1 1 - 0 1 Herold Elias 1578 24
11 26 Sartore Pascal 1386 1 0 - 1 1 Pretto Aldo 1762 17
12 13 Thurner Michael 1839 ½ 0 - 1 ½ Gallmeier Eike 1909 7
13 15 Bodner Alfred 1779 0 0 - 1 ½ Graziani Emma 1561 25
14 18 Reiners Michael 1750 1 0 not paired  

Round 5

M. No.   Name Bdld Elo Pts. Result Pts. Name BdldB Elo  B No.
1 9 Martin Rudolf 1858 4 1 - 0 Sparber Werner 1777 16
2 20 Lantschner Carmen 1705 3 1 - 0 Engl Stefan 2034 3
3 1 FM Benda Herbert 2259 1 - 0 3 De Bianchi Asia 1355 27
4 21 Holzapfel Georg 1700 1 - 0 Köll Hannes 2050 2
5 5 Graziani Sergio 1923 1 - 0 Keferboeck Jewgeni 1849 10
6 22 Meister Robert 1689 1 - 0 2 Pretto Aldo 1762 17
7 19 Caldara Sisto 1747 2 0 - 1 2 Gampersberger Herbert 1906 8
8 11 Gebhard Eduard 1848 2 0 - 1 Erlacher Herbert 1842 12
9 4 Schrott Ernst 1927 1 - 0 De Vincentiis Federico 1836 14
10 25 Graziani Emma 1561 1 - 0 Stuhler Josef 1916 6
11 7 Gallmeier Eike 1909 1 - 0 1 Sartore Pascal 1386 26
12 23 Sigmund Ingenuin 1687 ½ - ½ ½ Thurner Michael 1839 13
13 24 Herold Elias 1578 1 1 - 0 0 Bodner Alfred 1779 15
14 18 Reiners Michael 1750 1 0 not paired  

Round 6

M. No.   Name Bdld Elo Pts. Result Pts. Name BdldB Elo  B No.
1 9 Martin Rudolf 1858 5 0 - 1 4 Lantschner Carmen 1705 20
2 16 Sparber Werner 1777 0 - 1 FM Benda Herbert 2259 1
3 3 Engl Stefan 2034 1 - 0 Holzapfel Georg 1700 21
4 22 Meister Robert 1689 1 - 0 Graziani Sergio 1923 5
5 8 Gampersberger Herbert 1906 3 1 - 0 3 De Bianchi Asia 1355 27
6 2 Köll Hannes 2050 1 - 0 Erlacher Herbert 1842 12
7 4 Schrott Ernst 1927 ½ - ½ Graziani Emma 1561 25
8 10 Keferboeck Jewgeni 1849 1 - 0 Gallmeier Eike 1909 7
9 17 Pretto Aldo 1762 2 0 - 1 2 Gebhard Eduard 1848 11
10 24 Herold Elias 1578 2 0 - 1 2 Sigmund Ingenuin 1687 23
11 14 De Vincentiis Federico 1836 0 - 1 2 Caldara Sisto 1747 19
12 6 Stuhler Josef 1916 1 - 0 1 Thurner Michael 1839 13
13 26 Sartore Pascal 1386 1 0 - 1 0 Bodner Alfred 1779 15
14 18 Reiners Michael 1750 1 0 not paired  

Round 7

M. No.   Name Bdld Elo Pts. Result Pts. Name BdldB Elo  B No.
1 1 FM Benda Herbert 2259 1 - 0 5 Martin Rudolf 1858 9
2 20 Lantschner Carmen 1705 5 0 - 1 Meister Robert 1689 22
3 3 Engl Stefan 2034 1 - 0 4 Gampersberger Herbert 1906 8
4 5 Graziani Sergio 1923 1 - 0 Köll Hannes 2050 2
5 21 Holzapfel Georg 1700 0 - 1 Sparber Werner 1777 16
6 11 Gebhard Eduard 1848 3 1 - 0 Keferboeck Jewgeni 1849 10
7 27 De Bianchi Asia 1355 3 0 - 1 3 Schrott Ernst 1927 4
8 19 Caldara Sisto 1747 3 1 - 0 3 Sigmund Ingenuin 1687 23
9 25 Graziani Emma 1561 3 0 - 1 Gallmeier Eike 1909 7
10 12 Erlacher Herbert 1842 1 - 0 Stuhler Josef 1916 6
11 13 Thurner Michael 1839 1 0 - 1 2 Pretto Aldo 1762 17
12 26 Sartore Pascal 1386 1 0 - 1 2 Herold Elias 1578 24
13 15 Bodner Alfred 1779 1 0 - 1 De Vincentiis Federico 1836 14
14 18 Reiners Michael 1750 1 0 not paired  

Round 8

M. No.   Name Bdld Elo Pts. Result Pts. Name BdldB Elo  B No.
1 22 Meister Robert 1689 0 - 1 FM Benda Herbert 2259 1
2 9 Martin Rudolf 1858 5 0 - 1 Engl Stefan 2034 3
3 16 Sparber Werner 1777 0 - 1 5 Lantschner Carmen 1705 20
4 8 Gampersberger Herbert 1906 4 ½ - ½ Graziani Sergio 1923 5
5 4 Schrott Ernst 1927 4 0 - 1 4 Caldara Sisto 1747 19
6 2 Köll Hannes 2050 0 - 1 4 Gebhard Eduard 1848 11
7 7 Gallmeier Eike 1909 0 - 1 Holzapfel Georg 1700 21
8 10 Keferboeck Jewgeni 1849 1 - 0 Erlacher Herbert 1842 12
9 17 Pretto Aldo 1762 3 1 - 0 3 Graziani Emma 1561 25
10 24 Herold Elias 1578 3 0 - 1 3 De Bianchi Asia 1355 27
11 23 Sigmund Ingenuin 1687 3 0 - 1 De Vincentiis Federico 1836 14
12 6 Stuhler Josef 1916 1 - 0 1 Sartore Pascal 1386 26
13 15 Bodner Alfred 1779 1 0 - 1 1 Thurner Michael 1839 13
14 18 Reiners Michael 1750 1 0 not paired  

Round 9

M. No.   Name Bdld Elo Pts. Result Pts. Name BdldB Elo  B No.
1 3 Engl Stefan 2034 1 - 0 Meister Robert 1689 22
2 1 FM Benda Herbert 2259 1 - 0 5 Gebhard Eduard 1848 11
3 19 Caldara Sisto 1747 5 1 - 0 6 Lantschner Carmen 1705 20
4 21 Holzapfel Georg 1700 ½ - ½ 5 Martin Rudolf 1858 9
5 10 Keferboeck Jewgeni 1849 0 - 1 Gampersberger Herbert 1906 8
6 27 De Bianchi Asia 1355 4 0 - 1 Sparber Werner 1777 16
7 12 Erlacher Herbert 1842 0 - 1 4 Schrott Ernst 1927 4
8 14 De Vincentiis Federico 1836 0 - 1 4 Pretto Aldo 1762 17
9 6 Stuhler Josef 1916 0 - 1 3 Herold Elias 1578 24
10 13 Thurner Michael 1839 2 ½ - ½ Köll Hannes 2050 2
11 7 Gallmeier Eike 1909 1 - 0 1 Bodner Alfred 1779 15
12 26 Sartore Pascal 1386 1 0 - 1 3 Sigmund Ingenuin 1687 23
13 5 Graziani Sergio 1923 5 0 not paired  
14 18 Reiners Michael 1750 1 0 not paired  
15 25 Graziani Emma 1561 3 0 not paired  

Players ranking

Rk. No.Ini.   Name FED Elo Bdld Pts.  Des 1   Des 2   Des 3 
1 3 Engl Stefan ITA 2034 7,5 46,0 49,5 1831
2 1 FM Benda Herbert AUT 2259 7,5 42,5 46,0 1772
3 20 Lantschner Carmen ITA 1705 6,0 46,5 50,0 1902
4 19 Caldara Sisto ITA 1747 6,0 39,0 42,5 1824
5 22 Meister Robert GER 1689 5,5 46,5 50,0 1833
6 16 Sparber Werner ITA 1777 5,5 45,5 49,0 1805
7 9 Martin Rudolf GER 1858 5,5 44,5 45,5 1750
8 8 Gampersberger Herbert AUT 1906 5,5 41,5 45,0 1729
9 21 Holzapfel Georg GER 1700 5,0 40,5 44,0 1905
10 5 Graziani Sergio ITA 1923 5,0 39,0 42,5 1804
11 11 Gebhard Eduard GER 1848 5,0 38,5 39,5 1806
12 4 Schrott Ernst ITA 1927 5,0 35,0 37,5 1704
13 17 Pretto Aldo ITA 1762 5,0 32,0 33,0 1721
14 10 Keferboeck Jewgeni AUT 1849 4,5 42,5 46,0 1881
15 7 Gallmeier Eike GER 1909 4,5 29,5 30,5 1722
16 27 De Bianchi Asia ITA 1355 4,0 44,0 48,0 1757
17 2 Köll Hannes AUT 2050 4,0 37,5 38,5 1792
18 23 Sigmund Ingenuin ITA 1687 4,0 32,0 33,0 1761
19 24 Herold Elias GER 1578 4,0 30,5 31,5 1738
20 14 De Vincentiis Federico ITA 1836 3,5 41,0 42,0 1839
21 12 Erlacher Herbert AUT 1842 3,5 39,0 42,5 1866
22 6 Stuhler Josef GER 1916 3,5 31,5 32,5 1682
23 25 Graziani Emma ITA 1561 3,0 34,5 35,5 1844
24 13 Thurner Michael AUT 1839 2,5 31,0 32,0 1777
25 26 Sartore Pascal ITA 1386 1,0 34,0 35,0 1797
26 18 Reiners Michael GER 1750 1,0 33,0 35,0 1886
27 15 Bodner Alfred AUT 1779 1,0 29,5 30,5 1751