Zone 3 Schools Individual Chess Championships U17 Boys & Girls

Chess tournament overview

Country: Namibia
Tournament date: 2019-02-16 to 2019-02-16
Tournament place: Windhoek Gymnasium School Hall, Windhoek (See on the map)
Tournament registration: (Search in Google)
Game time: 20 minutes
Valid for ELO: Elo FIDE and national

Organizer of the chess tournament and contact

Organizer: Namibia Chess Federation
Main referee: Gerton Mouton
Referee: Mclean Handjaba

Schedule: Zone 3 Schools Individual Chess Championships U17 Boys & Girls

Round Date Time
1 2019/02/16 08H00
2 2019/02/16 09H00
3 2019/02/16 10H00
4 2019/02/16 11H00
5 2019/02/16 13H00
6 2019/02/16 14H00
7 2019/02/16 15H00

Players registered in Zone 3 Schools Individual Chess Championships U17 Boys & Girls

No. Country Title Name Elo FIDE Elo National Variation
1 NAM Alonso Zimmer 0 0 0
2 NAM Amupadhi Kaarina 0 0 0
3 NAM Goaseb Manfredo 0 0 0
4 NAM Gurirab Kevin 0 0 0
5 NAM Horn Aldo 0 0 0
6 NAM Inambao Oberty 0 0 0
7 NAM Itembu Kaino 0 0 0
8 NAM Jahannes Simon 0 0 0
9 NAM Josef Josef 0 0 0
10 NAM Lungameni Silas 0 0 0
11 NAM Mouers Serginho 0 0 0
12 NAM Raju Dawid 0 0 0
13 NAM Smit Francois 0 0 0

Players starting rank

Initial rank Country Title Name FIDE elo National elo Variation
1 NAM Alonso Zimmer 0 0 0
2 NAM Amupadhi Kaarina 0 0 0
3 NAM Goaseb Manfredo 0 0 0
4 NAM Gurirab Kevin 0 0 0
5 NAM Horn Aldo 0 0 0
6 NAM Inambao Oberty 0 0 0
7 NAM Itembu Kaino 0 0 0
8 NAM Jahannes Simon 0 0 0
9 NAM Josef Josef 0 0 0
10 NAM Lungameni Silas 0 0 0
11 NAM Mouers Serginho 0 0 0
12 NAM Raju Dawid 0 0 0
13 NAM Smit Francois 0 0 0

Players starting rank

No. Titulo Nombre FIDE-ID FED Elo
1 Alonso Zimmer NAM 0
2 Amupadhi Kaarina NAM 0
3 Goaseb Manfredo NAM 0
4 Gurirab Kevin NAM 0
5 Horn Aldo NAM 0
6 Inambao Oberty NAM 0
7 Itembu Kaino NAM 0
8 Jahannes Simon NAM 0
9 Josef Josef NAM 0
10 Lungameni Silas NAM 0
11 Mouers Serginho NAM 0
12 Raju Dawid NAM 0
13 Smit Francois NAM 0

Round 1

M. No. Name Elo Pts. Result Pts. Name Elo No.
1 7 Itembu Kaino 0 0 + - - 0 Alonso Zimmer 0 1
2 2 Amupadhi Kaarina 0 0 1 - 0 0 Jahannes Simon 0 8
3 9 Josef Josef 0 0 0 - 1 0 Goaseb Manfredo 0 3
4 4 Gurirab Kevin 0 0 1 - 0 0 Lungameni Silas 0 10
5 11 Mouers Serginho 0 0 0 - 1 0 Horn Aldo 0 5
6 6 Inambao Oberty 0 0 0 - 1 0 Raju Dawid 0 12
7 13 Smit Francois 0 0 1 bye

Round 2

M. No. Name Elo Pts. Result Pts. Name Elo No.
1 5 Horn Aldo 0 1 1 - 0 1 Amupadhi Kaarina 0 2
2 3 Goaseb Manfredo 0 1 1 - 0 1 Itembu Kaino 0 7
3 13 Smit Francois 0 1 0 - 1 1 Gurirab Kevin 0 4
4 12 Raju Dawid 0 1 + - - 0 Alonso Zimmer 0 1
5 10 Lungameni Silas 0 0 1 - 0 0 Inambao Oberty 0 6
6 8 Jahannes Simon 0 0 1 - 0 0 Josef Josef 0 9
7 11 Mouers Serginho 0 0 1 bye

Round 3

M. No. Name Elo Pts. Result Pts. Name Elo No.
1 12 Raju Dawid 0 2 0 - 1 2 Goaseb Manfredo 0 3
2 4 Gurirab Kevin 0 2 ½ - ½ 2 Horn Aldo 0 5
3 2 Amupadhi Kaarina 0 1 0 - 1 1 Lungameni Silas 0 10
4 7 Itembu Kaino 0 1 1 - 0 1 Mouers Serginho 0 11
5 8 Jahannes Simon 0 1 1 - 0 1 Smit Francois 0 13
6 6 Inambao Oberty 0 0 + - - 0 Alonso Zimmer 0 1
7 9 Josef Josef 0 0 1 bye

Round 4

M. No. Name Elo Pts. Result Pts. Name Elo No.
1 3 Goaseb Manfredo 0 3 ½ - ½ Gurirab Kevin 0 4
2 5 Horn Aldo 0 1 - 0 2 Itembu Kaino 0 7
3 10 Lungameni Silas 0 2 1 - 0 2 Raju Dawid 0 12
4 6 Inambao Oberty 0 1 0 - 1 2 Jahannes Simon 0 8
5 11 Mouers Serginho 0 1 0 - 1 1 Amupadhi Kaarina 0 2
6 9 Josef Josef 0 1 1 - 0 1 Smit Francois 0 13
7 1 Alonso Zimmer 0 0 0 not paired

Round 5

M. No. Name Elo Pts. Result Pts. Name Elo No.
1 5 Horn Aldo 0 1 - 0 Goaseb Manfredo 0 3
2 8 Jahannes Simon 0 3 0 - 1 3 Lungameni Silas 0 10
3 4 Gurirab Kevin 0 3 1 - 0 2 Amupadhi Kaarina 0 2
4 7 Itembu Kaino 0 2 0 - 1 2 Josef Josef 0 9
5 12 Raju Dawid 0 2 1 - 0 1 Mouers Serginho 0 11
6 13 Smit Francois 0 1 1 - 0 1 Inambao Oberty 0 6
7 1 Alonso Zimmer 0 0 0 not paired

Round 6

M. No. Name Elo Pts. Result Pts. Name Elo No.
1 10 Lungameni Silas 0 4 0 - 1 Horn Aldo 0 5
2 9 Josef Josef 0 3 0 - 1 4 Gurirab Kevin 0 4
3 3 Goaseb Manfredo 0 1 - 0 3 Jahannes Simon 0 8
4 13 Smit Francois 0 2 0 - 1 3 Raju Dawid 0 12
5 2 Amupadhi Kaarina 0 2 0 - 1 2 Itembu Kaino 0 7
6 6 Inambao Oberty 0 1 0 - 1 1 Mouers Serginho 0 11
7 1 Alonso Zimmer 0 0 0 not paired

Round 7

M. No. Name Elo Pts. Result Pts. Name Elo No.
1 12 Raju Dawid 0 4 0 - 1 Horn Aldo 0 5
2 4 Gurirab Kevin 0 5 1 - 0 3 Jahannes Simon 0 8
3 10 Lungameni Silas 0 4 0 - 1 Goaseb Manfredo 0 3
4 7 Itembu Kaino 0 3 0 - 1 2 Smit Francois 0 13
5 11 Mouers Serginho 0 2 0 - 1 3 Josef Josef 0 9
6 2 Amupadhi Kaarina 0 2 ½ - ½ 1 Inambao Oberty 0 6
7 1 Alonso Zimmer 0 0 0 not paired

Players ranking

Rk. No.Ini. Name FED Elo Pts.  Des 1   Des 2   Des 3 
1 5 Horn Aldo NAM 0 6,5 0,0 25,5 18,0
2 4 Gurirab Kevin NAM 0 6,0 0,0 23,5 18,5
3 3 Goaseb Manfredo NAM 0 5,5 0,0 23,0 20,0
4 10 Lungameni Silas NAM 0 4,0 0,0 18,0 20,5
5 12 Raju Dawid NAM 0 4,0 0,0 18,0 17,0
6 9 Josef Josef NAM 0 4,0 0,0 13,0 15,5
7 8 Jahannes Simon NAM 0 3,0 0,0 15,0 18,0
8 7 Itembu Kaino NAM 0 3,0 0,0 14,0 17,0
9 13 Smit Francois NAM 0 3,0 0,0 11,0 15,5
10 2 Amupadhi Kaarina NAM 0 2,5 0,0 11,5 17,0
11 11 Mouers Serginho NAM 0 2,0 0,0 8,0 14,5
12 6 Inambao Oberty NAM 0 1,5 0,0 5,5 13,5
13 1 Alonso Zimmer NAM 0 0,0 0,0 0,0 12,5