Champions League "Maestro" - 2

Chess tournament overview

Country: Kazakhstan
Tournament date: 2019-07-14 to 2019-07-14
Tournament place: Nur-Sultan, Syganak 14/1, Chess School "MAestro" (See on the map)
Tournament registration: (Search in Google)
Game time: 10 min + 5 sec
Valid for ELO: Elo FIDE

Organizer of the chess tournament and contact

Organizer: Шахматная школа "Маэстро" (Нур-Султан, Казахстан)
Main referee: Skurygin, Anton, IA

Schedule: Champions League "Maestro" - 2

Round Date Time
1 2019/07/14 16.00
2 2019/07/14 16.20
3 2019/07/14 16.40
4 2019/07/14 17.00
5 2019/07/14 17.20
6 2019/07/14 17.40
7 2019/07/14 18.00

Players registered in Champions League "Maestro" - 2

No. Country Title Name Elo FIDE Elo National Variation
1 KAZ Shimelkov Vitaliy 2193 0 -12
2 KAZ FM Skurygin Grigoriy 1970 0 -14
3 KAZ Buldybayev T 1926 0 -16
4 KAZ Muldagaliyev Dauren 1909 0 25
5 KAZ Baratov Firus 1589 0 -70
6 KAZ Omarov Rustem 1375 0 0
7 KAZ Suraganov Amanzhan 1331 0 28
8 KAZ Tolegenov Rauan 1257 0 21
9 KAZ Murzabekov Adlet 1174 0 20
10 KAZ Skurygina Sofiya 1167 0 17
11 KAZ Myrzakul Alimzhan 0 0 0

Players starting rank

Initial rank Country Title Name FIDE elo National elo Variation
1 KAZ Shimelkov Vitaliy 2193 0 -12
2 KAZ FM Skurygin Grigoriy 1970 0 -14
3 KAZ Buldybayev T 1926 0 -16
4 KAZ Muldagaliyev Dauren 1909 0 25
5 KAZ Baratov Firus 1589 0 -70
6 KAZ Omarov Rustem 1375 0 0
7 KAZ Suraganov Amanzhan 1331 0 28
8 KAZ Tolegenov Rauan 1257 0 21
9 KAZ Murzabekov Adlet 1174 0 20
10 KAZ Skurygina Sofiya 1167 0 17
11 KAZ Myrzakul Alimzhan 0 0 0

Players starting rank

No. Titulo Nombre FIDE-ID FED Elo
1 Shimelkov Vitaliy 13702491 KAZ 2193
2 FM Skurygin Grigoriy 13702521 KAZ 1970
3 Buldybayev T 13708937 KAZ 1926
4 Muldagaliyev Dauren 13703323 KAZ 1909
5 Baratov Firus 13715453 KAZ 1589
6 Omarov Rustem 13744984 KAZ 1375
7 Suraganov Amanzhan 13722743 KAZ 1331
8 Tolegenov Rauan 13725890 KAZ 1257
9 Murzabekov Adlet 13727214 KAZ 1174
10 Skurygina Sofiya 13726420 KAZ 1167
11 Myrzakul Alimzhan 13732862 KAZ 0

Round 1

M. No. Name Elo Pts. Result Pts. Name Elo No.
1 1 Shimelkov Vitaliy 2193 0 1 - 0 0 Omarov Rustem 1375 6
2 7 Suraganov Amanzhan 1331 0 0 - 1 0 FM Skurygin Grigoriy 1970 2
3 3 Buldybayev T 1926 0 1 - 0 0 Tolegenov Rauan 1257 8
4 9 Murzabekov Adlet 1174 0 0 - 1 0 Muldagaliyev Dauren 1909 4
5 5 Baratov Firus 1589 0 0 - 1 0 Skurygina Sofiya 1167 10
6 11 Myrzakul Alimzhan 0 0 1 bye

Round 2

M. No. Name Elo Pts. Result Pts. Name Elo No.
1 4 Muldagaliyev Dauren 1909 1 ½ - ½ 1 Shimelkov Vitaliy 2193 1
2 2 FM Skurygin Grigoriy 1970 1 1 - 0 1 Myrzakul Alimzhan 0 11
3 10 Skurygina Sofiya 1167 1 0 - 1 1 Buldybayev T 1926 3
4 8 Tolegenov Rauan 1257 0 1 - 0 0 Baratov Firus 1589 5
5 6 Omarov Rustem 1375 0 0 - 1 0 Suraganov Amanzhan 1331 7
6 9 Murzabekov Adlet 1174 0 1 bye

Round 3

M. No. Name Elo Pts. Result Pts. Name Elo No.
1 3 Buldybayev T 1926 2 1 - 0 2 FM Skurygin Grigoriy 1970 2
2 1 Shimelkov Vitaliy 2193 ½ - ½ 1 Tolegenov Rauan 1257 8
3 7 Suraganov Amanzhan 1331 1 0 - 1 Muldagaliyev Dauren 1909 4
4 11 Myrzakul Alimzhan 0 1 0 - 1 1 Murzabekov Adlet 1174 9
5 6 Omarov Rustem 1375 0 1 - 0 1 Skurygina Sofiya 1167 10
6 5 Baratov Firus 1589 0 1 bye

Round 4

M. No. Name Elo Pts. Result Pts. Name Elo No.
1 4 Muldagaliyev Dauren 1909 1 - 0 3 Buldybayev T 1926 3
2 9 Murzabekov Adlet 1174 2 0 - 1 2 Shimelkov Vitaliy 2193 1
3 2 FM Skurygin Grigoriy 1970 2 1 - 0 Tolegenov Rauan 1257 8
4 5 Baratov Firus 1589 1 1 - 0 1 Myrzakul Alimzhan 0 11
5 10 Skurygina Sofiya 1167 1 0 - 1 1 Suraganov Amanzhan 1331 7
6 6 Omarov Rustem 1375 1 1 bye

Round 5

M. No. Name Elo Pts. Result Pts. Name Elo No.
1 2 FM Skurygin Grigoriy 1970 3 0 - 1 Muldagaliyev Dauren 1909 4
2 1 Shimelkov Vitaliy 2193 3 1 - 0 3 Buldybayev T 1926 3
3 7 Suraganov Amanzhan 1331 2 1 - 0 2 Baratov Firus 1589 5
4 9 Murzabekov Adlet 1174 2 1 - 0 2 Omarov Rustem 1375 6
5 8 Tolegenov Rauan 1257 1 - 0 1 Myrzakul Alimzhan 0 11
6 10 Skurygina Sofiya 1167 1 1 bye

Round 6

M. No. Name Elo Pts. Result Pts. Name Elo No.
1 4 Muldagaliyev Dauren 1909 1 - 0 Tolegenov Rauan 1257 8
2 7 Suraganov Amanzhan 1331 3 0 - 1 4 Shimelkov Vitaliy 2193 1
3 3 Buldybayev T 1926 3 0 - 1 3 Murzabekov Adlet 1174 9
4 5 Baratov Firus 1589 2 0 - 1 2 Omarov Rustem 1375 6
5 11 Myrzakul Alimzhan 0 1 0 - 1 2 Skurygina Sofiya 1167 10
6 2 FM Skurygin Grigoriy 1970 3 1 bye

Round 7

M. No. Name Elo Pts. Result Pts. Name Elo No.
1 6 Omarov Rustem 1375 3 ½ - ½ Muldagaliyev Dauren 1909 4
2 1 Shimelkov Vitaliy 2193 5 ½ - ½ 4 FM Skurygin Grigoriy 1970 2
3 10 Skurygina Sofiya 1167 3 1 - 0 4 Murzabekov Adlet 1174 9
4 3 Buldybayev T 1926 3 1 - 0 2 Baratov Firus 1589 5
5 11 Myrzakul Alimzhan 0 1 0 - 1 3 Suraganov Amanzhan 1331 7
6 8 Tolegenov Rauan 1257 1 bye

Players ranking

Rk. No.Ini. Name FED Elo Pts.  Des 1   Des 2   Des 3 
1 4 Muldagaliyev Dauren KAZ 1909 6,0 0,0 24,0 1675
2 1 Shimelkov Vitaliy KAZ 2193 5,5 0,0 24,5 1628
3 2 FM Skurygin Grigoriy KAZ 1970 4,5 0,0 26,0 1603
4 3 Buldybayev T KAZ 1926 4,0 0,0 25,5 1682
5 9 Murzabekov Adlet KAZ 1174 4,0 0,0 24,5 1595
6 7 Suraganov Amanzhan KAZ 1331 4,0 0,0 23,5 1701
7 10 Skurygina Sofiya KAZ 1167 4,0 0,0 18,0 1399
8 6 Omarov Rustem KAZ 1375 3,5 0,0 25,0 1561
9 8 Tolegenov Rauan KAZ 1257 3,5 0,0 23,5 1765
10 5 Baratov Firus KAZ 1589 2,0 0,0 19,5 1343
11 11 Myrzakul Alimzhan KAZ 0 1,0 0,0 21,0 1415