UK Chess Challenge West Anglia Megafinal 2019 Under 13

Chess tournament overview

Country: United Kingdom
Tournament date: 2019-06-01 to 2019-06-01
Tournament place: St Faith’s Preparatory School, Cambridge (See on the map)
Tournament registration: (Search in Google)
Game time: 20 minutes
Valid for ELO: Elo Nacional

Organizer of the chess tournament and contact

Organizer: Delancey UK Chess Challenge
Main referee: Nicholas Jackson

Schedule: UK Chess Challenge West Anglia Megafinal 2019 Under 13

Round Date Time
1 2019/06/01 10:00am
2 2019/06/01 11:20am
3 2019/06/01 12:30am
4 2019/06/01 1:40pm
5 2019/06/01 2:50pm
6 2019/06/01 4:00pm

Players registered in UK Chess Challenge West Anglia Megafinal 2019 Under 13

No. Country Title Name Elo FIDE Elo National Variation
1 ENG Yoon Jacob 0 168 0
2 ENG Volovich Julia 0 152 0
3 ENG Stoeber William 0 146 0
4 ENG Kopanitsa Anton 0 102 0
5 ENG Pilowsky Bankirer Oren 0 92 0
6 ENG Symes Mabel 0 92 0
7 ENG Bartels Roman 0 91 0
8 ENG Meah Andrew 0 77 0
9 ENG Hughes Owen 0 75 0
10 ENG Bennett George 0 0 0
11 ENG Couchman Ben 0 0 0
12 ENG Ferguson Rocco 0 0 0
13 ENG Kendall Noah 0 0 0
14 ENG Knight Dan 0 0 0
15 ENG Lachmann Iestyn 0 0 0
16 ENG Lucas Hilcenko 0 0 0
17 ENG Tisi John 0 0 0
18 ENG Winkel Niko 0 0 0
19 ENG Cordonier Gehring Jona 0 0 0

Players starting rank

Initial rank Country Title Name FIDE elo National elo Variation
1 ENG Yoon Jacob 0 168 0
2 ENG Volovich Julia 0 152 0
3 ENG Stoeber William 0 146 0
4 ENG Kopanitsa Anton 0 102 0
5 ENG Pilowsky Bankirer Oren 0 92 0
6 ENG Symes Mabel 0 92 0
7 ENG Bartels Roman 0 91 0
8 ENG Meah Andrew 0 77 0
9 ENG Hughes Owen 0 75 0
10 ENG Bennett George 0 0 0
11 ENG Couchman Ben 0 0 0
12 ENG Ferguson Rocco 0 0 0
13 ENG Kendall Noah 0 0 0
14 ENG Knight Dan 0 0 0
15 ENG Lachmann Iestyn 0 0 0
16 ENG Lucas Hilcenko 0 0 0
17 ENG Tisi John 0 0 0
18 ENG Winkel Niko 0 0 0
19 ENG Cordonier Gehring Jona 0 0 0

Players starting rank

No. Titulo Nombre FIDE-ID FED Elo Club/Ciudad
1 Yoon Jacob ENG 168 Ealing Juniors
2 Volovich Julia ENG 152 Chesterton Community College
3 Stoeber William ENG 146 Kings Ely
4 Kopanitsa Anton ENG 102 Parkside Community College
5 Pilowsky Bankirer Oren ENG 92 Harston Newton
6 Symes Mabel ENG 92 Cambridge Tough Chess
7 Bartels Roman ENG 91 Tough Chess
8 Meah Andrew ENG 77 Swavesey Village College
9 Hughes Owen ENG 75 Cambridge Chess And Go Club
10 Bennett George ENG 0 Cambridge Junior Chess And Go Club
11 Couchman Ben ENG 0 St Ivo Academy
12 Ferguson Rocco ENG 0 St Faiths
13 Kendall Noah ENG 0 St Ivo Academy
14 Knight Dan ENG 0 Swavesey Village College
15 Lachmann Iestyn ENG 0 St Johns College School Cambridge
16 Lucas Hilcenko ENG 0 Kings Ely Junior
17 Tisi John ENG 0 Kings Ely
18 Winkel Niko ENG 0 Swavesey Village College
19 Cordonier Gehring Jona ENG 0 Kings College School

Round 1

M. No. Name Elo Pts. Result Pts. Name Elo No.
1 12 Ferguson Rocco 0 0 0 - 1 0 Yoon Jacob 168 1
2 2 Volovich Julia 152 0 1 - 0 0 Couchman Ben 0 11
3 4 Kopanitsa Anton 102 0 1 - 0 0 Kendall Noah 0 13
4 14 Knight Dan 0 0 0 - 1 0 Pilowsky Bankirer Oren 92 5
5 6 Symes Mabel 92 0 1 - 0 0 Lachmann Iestyn 0 15
6 16 Lucas Hilcenko 0 0 0 - 1 0 Bartels Roman 91 7
7 8 Meah Andrew 77 0 0 - 1 0 Tisi John 0 17
8 18 Winkel Niko 0 0 ½ - ½ 0 Hughes Owen 75 9
9 10 Bennett George 0 0 0 - 1 0 Stoeber William 146 3
10 19 Cordonier Gehring Jona 0 0 1 bye

Round 2

M. No. Name Elo Pts. Result Pts. Name Elo No.
1 1 Yoon Jacob 168 1 1 - 0 1 Symes Mabel 92 6
2 5 Pilowsky Bankirer Oren 92 1 0 - 1 1 Volovich Julia 152 2
3 3 Stoeber William 146 1 ½ - ½ 1 Cordonier Gehring Jona 0 19
4 7 Bartels Roman 91 1 1 - 0 1 Kopanitsa Anton 102 4
5 17 Tisi John 0 1 0 - 1 ½ Winkel Niko 0 18
6 9 Hughes Owen 75 ½ 0 - 1 0 Meah Andrew 77 8
7 14 Knight Dan 0 0 1 - 0 0 Couchman Ben 0 11
8 15 Lachmann Iestyn 0 0 0 - 1 0 Ferguson Rocco 0 12
9 13 Kendall Noah 0 0 0 - 1 0 Lucas Hilcenko 0 16
10 10 Bennett George 0 0 0 not paired

Round 3

M. No. Name Elo Pts. Result Pts. Name Elo No.
1 2 Volovich Julia 152 2 ½ - ½ 2 Yoon Jacob 168 1
2 19 Cordonier Gehring Jona 0 0 - 1 2 Bartels Roman 91 7
3 18 Winkel Niko 0 0 - 1 Stoeber William 146 3
4 4 Kopanitsa Anton 102 1 1 - 0 1 Ferguson Rocco 0 12
5 16 Lucas Hilcenko 0 1 0 - 1 1 Pilowsky Bankirer Oren 92 5
6 6 Symes Mabel 92 1 1 - 0 1 Tisi John 0 17
7 8 Meah Andrew 77 1 0 - 1 1 Knight Dan 0 14
8 11 Couchman Ben 0 0 0 - 1 ½ Hughes Owen 75 9
9 15 Lachmann Iestyn 0 0 1 - 0 0 Kendall Noah 0 13
10 10 Bennett George 0 0 0 not paired

Round 4

M. No. Name Elo Pts. Result Pts. Name Elo No.
1 7 Bartels Roman 91 3 0 - 1 Yoon Jacob 168 1
2 3 Stoeber William 146 0 - 1 Volovich Julia 152 2
3 14 Knight Dan 0 2 0 - 1 2 Kopanitsa Anton 102 4
4 5 Pilowsky Bankirer Oren 92 2 ½ - ½ 2 Symes Mabel 92 6
5 9 Hughes Owen 75 0 - 1 Cordonier Gehring Jona 0 19
6 18 Winkel Niko 0 1 - 0 1 Ferguson Rocco 0 12
7 16 Lucas Hilcenko 0 1 ½ - ½ 1 Meah Andrew 77 8
8 17 Tisi John 0 1 1 - 0 1 Lachmann Iestyn 0 15
9 13 Kendall Noah 0 0 ½ - ½ 0 Couchman Ben 0 11
10 10 Bennett George 0 0 0 not paired

Round 5

M. No. Name Elo Pts. Result Pts. Name Elo No.
1 1 Yoon Jacob 168 1 - 0 3 Kopanitsa Anton 102 4
2 2 Volovich Julia 152 1 - 0 3 Bartels Roman 91 7
3 6 Symes Mabel 92 0 - 1 Stoeber William 146 3
4 19 Cordonier Gehring Jona 0 1 - 0 Winkel Niko 0 18
5 17 Tisi John 0 2 0 - 1 Pilowsky Bankirer Oren 92 5
6 9 Hughes Owen 75 1 - 0 2 Knight Dan 0 14
7 15 Lachmann Iestyn 0 1 0 - 1 Lucas Hilcenko 0 16
8 11 Couchman Ben 0 ½ 0 - 1 Meah Andrew 77 8
9 12 Ferguson Rocco 0 1 1 - 0 ½ Kendall Noah 0 13
10 10 Bennett George 0 0 0 not paired

Round 6

M. No. Name Elo Pts. Result Pts. Name Elo No.
1 5 Pilowsky Bankirer Oren 92 0 - 1 Yoon Jacob 168 1
2 19 Cordonier Gehring Jona 0 0 - 1 Volovich Julia 152 2
3 3 Stoeber William 146 ½ - ½ 3 Bartels Roman 91 7
4 4 Kopanitsa Anton 102 3 1 - 0 Symes Mabel 92 6
5 8 Meah Andrew 77 1 - 0 Winkel Niko 0 18
6 16 Lucas Hilcenko 0 0 - 1 Hughes Owen 75 9
7 12 Ferguson Rocco 0 2 ½ - ½ 2 Tisi John 0 17
8 13 Kendall Noah 0 ½ 0 - 1 2 Knight Dan 0 14
9 11 Couchman Ben 0 ½ 0 - 1 1 Lachmann Iestyn 0 15
10 10 Bennett George 0 0 0 not paired

Players ranking

Rk. No.Ini. Name FED Elo Club/City Pts.  Des 1   Des 2   Des 3 
1 2 Volovich Julia ENG 152 Chesterton Community College 5,5 0,5 14,0 19,5
2 1 Yoon Jacob ENG 168 Ealing Juniors 5,5 0,5 13,5 19,0
3 3 Stoeber William ENG 146 Kings Ely 4,0 0,0 11,5 17,0
4 4 Kopanitsa Anton ENG 102 Parkside Community College 4,0 0,0 11,5 17,0
5 7 Bartels Roman ENG 91 Tough Chess 3,5 0,0 16,5 22,0
6 5 Pilowsky Bankirer Oren ENG 92 Harston Newton 3,5 0,0 13,5 19,0
19 Cordonier Gehring Jona ENG 0 Kings College School 3,5 0,0 13,5 19,0
8 9 Hughes Owen ENG 75 Cambridge Chess And Go Club 3,5 0,0 11,0 14,5
9 8 Meah Andrew ENG 77 Swavesey Village College 3,5 0,0 10,5 14,0
10 14 Knight Dan ENG 0 Swavesey Village College 3,0 0,0 11,0 15,0
11 6 Symes Mabel ENG 92 Cambridge Tough Chess 2,5 0,0 14,0 19,5
12 18 Winkel Niko ENG 0 Swavesey Village College 2,5 0,0 12,5 16,5
13 16 Lucas Hilcenko ENG 0 Kings Ely Junior 2,5 0,0 12,5 16,0
14 12 Ferguson Rocco ENG 0 St Faiths 2,5 0,0 11,0 16,5
15 17 Tisi John ENG 0 Kings Ely 2,5 0,0 11,0 14,5
16 15 Lachmann Iestyn ENG 0 St Johns College School Cambridge 2,0 0,0 8,0 10,5
17 11 Couchman Ben ENG 0 St Ivo Academy 0,5 0,5 12,0 17,5
18 13 Kendall Noah ENG 0 St Ivo Academy 0,5 0,5 10,0 14,0
19 10 Bennett George ENG 0 Cambridge Junior Chess And Go Club 0,0 0,0 9,0 13,0