U10 17. European Union Youth Championship

Chess tournament overview

Country: Austria
Tournament date: 2019-07-31 to 2019-08-08
Tournament place: Mureck, Kulturzentrum (See on the map)
Tournament registration: (Search in Google)
Game time: 90 minutes with 30 second increment from move 1
Valid for ELO: Elo FIDE and national

Organizer of the chess tournament and contact

Organizer: Austrian Chess Federation
Main referee: IA Manfred Mussnig
Referee: IA Wolfgang Horvath

Schedule: U10 17. European Union Youth Championship

Round Date Time
1 2019/07/31 15.00
2 2019/08/01 15.00
3 2019/08/02 15.00
4 2019/08/03 15.00
5 2019/08/04 15.00
6 2019/08/05 15.00
7 2019/08/06 15.00
8 2019/08/07 15.00
9 2019/08/08 08.30

Players registered in U10 17. European Union Youth Championship

No. Country Title Name Elo FIDE Elo National Variation
1 AUT Ernst Robert 1664 1693 -21
2 HUN Toth Barnabas 1456 0 15
3 LUX Burdot Yvan 1195 0 -12
4 LUX Stan Luca-Alexandru 1171 0 28
5 AUT Feiertag Jonas 1161 1420 -30
6 CRO Vucenovic Diara 1132 0 -40
7 BUL Krasteva Yoana 1114 0 38
8 BUL Petkova Tsvetelina 1094 0 22
9 AUT Antenreiter Lena 0 1059 0
10 NED Fu Janice 0 0 0
11 LIE Heron Steve 0 1155 0
12 LTU Kontrimaite Agota 0 0 0
13 EST Kuzmina Oleksandra 0 0 0
14 SUI Li Yinong 0 1031 0
15 POL Morysinski Franciszek 0 0 0
16 AUT Poetscher Katharina 0 891 0
17 AUT Roehrer Sonja 0 1212 0
18 FIN Sofieva Alexandra 0 0 0
19 AUT Sonnleitner Maximilian 0 1163 0
20 GER Stepanjan Tatevik Mia 0 0 0
21 AUT Stoegerer Felix 0 1163 0
22 BUL Stoilov Kaloyan 0 800 0

Players starting rank

Initial rank Country Title Name FIDE elo National elo Variation
1 AUT Ernst Robert 1664 1693 -21
2 HUN Toth Barnabas 1456 0 15
3 LUX Burdot Yvan 1195 0 -12
4 LUX Stan Luca-Alexandru 1171 0 28
5 AUT Feiertag Jonas 1161 1420 -30
6 CRO Vucenovic Diara 1132 0 -40
7 BUL Krasteva Yoana 1114 0 38
8 BUL Petkova Tsvetelina 1094 0 22
9 AUT Antenreiter Lena 0 1059 0
10 NED Fu Janice 0 0 0
11 LIE Heron Steve 0 1155 0
12 LTU Kontrimaite Agota 0 0 0
13 EST Kuzmina Oleksandra 0 0 0
14 SUI Li Yinong 0 1031 0
15 POL Morysinski Franciszek 0 0 0
16 AUT Poetscher Katharina 0 891 0
17 AUT Roehrer Sonja 0 1212 0
18 FIN Sofieva Alexandra 0 0 0
19 AUT Sonnleitner Maximilian 0 1163 0
20 GER Stepanjan Tatevik Mia 0 0 0
21 AUT Stoegerer Felix 0 1163 0
22 BUL Stoilov Kaloyan 0 800 0

Players starting rank

No.   Nombre FED FIDE sexo
1 Ernst Robert AUT 1664
2 Toth Barnabas HUN 1456
3 Burdot Yvan LUX 1195
4 Stan Luca-Alexandru LUX 1171
5 Feiertag Jonas AUT 1161
6 Vucenovic Diara CRO 1132 w
7 Krasteva Yoana BUL 1114 w
8 Petkova Tsvetelina BUL 1094 w
9 Antenreiter Lena AUT 0 w
10 Fu Janice NED 0 w
11 Heron Steve LIE 0
12 Kontrimaite Agota LTU 0 w
13 Kuzmina Oleksandra EST 0 w
14 Li Yinong SUI 0
15 Morysinski Franciszek POL 0
16 Poetscher Katharina AUT 0 w
17 Roehrer Sonja AUT 0 w
18 Sofieva Alexandra FIN 0 w
19 Sonnleitner Maximilian AUT 0
20 Stepanjan Tatevik Mia GER 0 w
21 Stoegerer Felix AUT 0
22 Stoilov Kaloyan BUL 0

Round 1

M. No.   Name Pts. Result Pts. Name  B No.
1 1 Ernst Robert 0 1 - 0 0 Kontrimaite Agota 12
2 13 Kuzmina Oleksandra 0 0 - 1 0 Toth Barnabas 2
3 3 Burdot Yvan 0 1 - 0 0 Li Yinong 14
4 15 Morysinski Franciszek 0 0 - 1 0 Stan Luca-Alexandru 4
5 5 Feiertag Jonas 0 1 - 0 0 Poetscher Katharina 16
6 17 Roehrer Sonja 0 1 - 0 0 Vucenovic Diara 6
7 7 Krasteva Yoana 0 1 - 0 0 Sofieva Alexandra 18
8 19 Sonnleitner Maximilian 0 1 - 0 0 Petkova Tsvetelina 8
9 9 Antenreiter Lena 0 1 - 0 0 Stepanjan Tatevik Mia 20
10 21 Stoegerer Felix 0 1 - 0 0 Fu Janice 10
11 11 Heron Steve 0 1 - 0 0 Stoilov Kaloyan 22

Round 2

M. No.   Name Pts. Result Pts. Name  B No.
1 7 Krasteva Yoana 1 0 - 1 1 Ernst Robert 1
2 2 Toth Barnabas 1 1 - 0 1 Antenreiter Lena 9
3 11 Heron Steve 1 0 - 1 1 Burdot Yvan 3
4 4 Stan Luca-Alexandru 1 1 - 0 1 Roehrer Sonja 17
5 19 Sonnleitner Maximilian 1 0 - 1 1 Feiertag Jonas 5
6 6 Vucenovic Diara 0 0 - 1 1 Stoegerer Felix 21
7 8 Petkova Tsvetelina 0 0 - 1 0 Morysinski Franciszek 15
8 10 Fu Janice 0 0 - 1 0 Poetscher Katharina 16
9 12 Kontrimaite Agota 0 ½ - ½ 0 Sofieva Alexandra 18
10 20 Stepanjan Tatevik Mia 0 0 - 1 0 Kuzmina Oleksandra 13
11 14 Li Yinong 0 1 - 0 0 Stoilov Kaloyan 22

Round 3

M. No.   Name Pts. Result Pts. Name  B No.
1 1 Ernst Robert 2 0 - 1 2 Stan Luca-Alexandru 4
2 5 Feiertag Jonas 2 0 - 1 2 Toth Barnabas 2
3 3 Burdot Yvan 2 0 - 1 2 Stoegerer Felix 21
4 15 Morysinski Franciszek 1 0 - 1 1 Krasteva Yoana 7
5 9 Antenreiter Lena 1 0 - 1 1 Li Yinong 14
6 16 Poetscher Katharina 1 0 - 1 1 Heron Steve 11
7 13 Kuzmina Oleksandra 1 0 - 1 1 Sonnleitner Maximilian 19
8 17 Roehrer Sonja 1 0 - 1 ½ Kontrimaite Agota 12
9 18 Sofieva Alexandra ½ 0 - 1 0 Petkova Tsvetelina 8
10 20 Stepanjan Tatevik Mia 0 0 - 1 0 Vucenovic Diara 6
11 22 Stoilov Kaloyan 0 0 - 1 0 Fu Janice 10

Round 4

M. No.   Name Pts. Result Pts. Name  B No.
1 21 Stoegerer Felix 3 0 - 1 3 Toth Barnabas 2
2 4 Stan Luca-Alexandru 3 ½ - ½ 2 Burdot Yvan 3
3 11 Heron Steve 2 0 - 1 2 Ernst Robert 1
4 14 Li Yinong 2 1 - 0 2 Feiertag Jonas 5
5 19 Sonnleitner Maximilian 2 0 - 1 2 Krasteva Yoana 7
6 12 Kontrimaite Agota 1 - 0 1 Antenreiter Lena 9
7 6 Vucenovic Diara 1 1 - 0 1 Kuzmina Oleksandra 13
8 8 Petkova Tsvetelina 1 0 - 1 1 Roehrer Sonja 17
9 10 Fu Janice 1 ½ - ½ 1 Morysinski Franciszek 15
10 16 Poetscher Katharina 1 0 - 1 ½ Sofieva Alexandra 18
11 22 Stoilov Kaloyan 0 0 - 1 0 Stepanjan Tatevik Mia 20

Round 5

M. No.   Name Pts. Result Pts. Name  B No.
1 2 Toth Barnabas 4 1 - 0 Stan Luca-Alexandru 4
2 1 Ernst Robert 3 ½ - ½ 3 Li Yinong 14
3 7 Krasteva Yoana 3 1 - 0 3 Stoegerer Felix 21
4 3 Burdot Yvan 1 - 0 Kontrimaite Agota 12
5 5 Feiertag Jonas 2 1 - 0 2 Vucenovic Diara 6
6 17 Roehrer Sonja 2 1 - 0 2 Heron Steve 11
7 15 Morysinski Franciszek 0 - 1 2 Sonnleitner Maximilian 19
8 18 Sofieva Alexandra 1 - 0 Fu Janice 10
9 20 Stepanjan Tatevik Mia 1 0 - 1 1 Petkova Tsvetelina 8
10 9 Antenreiter Lena 1 ½ - ½ 1 Poetscher Katharina 16
11 13 Kuzmina Oleksandra 1 1 - 0 0 Stoilov Kaloyan 22

Round 6

M. No.   Name Pts. Result Pts. Name  B No.
1 2 Toth Barnabas 5 1 - 0 4 Krasteva Yoana 7
2 3 Burdot Yvan 0 - 1 Ernst Robert 1
3 4 Stan Luca-Alexandru ½ - ½ Li Yinong 14
4 21 Stoegerer Felix 3 0 - 1 3 Feiertag Jonas 5
5 19 Sonnleitner Maximilian 3 1 - 0 3 Roehrer Sonja 17
6 12 Kontrimaite Agota 1 - 0 2 Vucenovic Diara 6
7 18 Sofieva Alexandra ½ - ½ 2 Heron Steve 11
8 8 Petkova Tsvetelina 2 ½ - ½ 2 Kuzmina Oleksandra 13
9 16 Poetscher Katharina 0 - 1 Morysinski Franciszek 15
10 10 Fu Janice 1 - 0 1 Stepanjan Tatevik Mia 20
11 22 Stoilov Kaloyan 0 0 - 1 Antenreiter Lena 9

Round 7

M. No.   Name Pts. Result Pts. Name  B No.
1 1 Ernst Robert 1 - 0 6 Toth Barnabas 2
2 5 Feiertag Jonas 4 0 - 1 4 Stan Luca-Alexandru 4
3 14 Li Yinong 4 1 - 0 4 Sonnleitner Maximilian 19
4 7 Krasteva Yoana 4 0 - 1 Kontrimaite Agota 12
5 17 Roehrer Sonja 3 0 - 1 Burdot Yvan 3
6 21 Stoegerer Felix 3 0 - 1 3 Sofieva Alexandra 18
7 11 Heron Steve 0 - 1 Petkova Tsvetelina 8
8 9 Antenreiter Lena 1 - 0 Morysinski Franciszek 15
9 13 Kuzmina Oleksandra 1 - 0 Fu Janice 10
10 6 Vucenovic Diara 2 1 - 0 0 Stoilov Kaloyan 22
11 20 Stepanjan Tatevik Mia 1 1 - 0 Poetscher Katharina 16

Round 8

M. No.   Name Pts. Result Pts. Name  B No.
1 2 Toth Barnabas 6 1 - 0 5 Li Yinong 14
2 18 Sofieva Alexandra 4 0 - 1 Ernst Robert 1
3 4 Stan Luca-Alexandru 5 1 - 0 Kontrimaite Agota 12
4 19 Sonnleitner Maximilian 4 0 - 1 Burdot Yvan 3
5 7 Krasteva Yoana 4 1 - 0 4 Feiertag Jonas 5
6 13 Kuzmina Oleksandra 0 - 1 Antenreiter Lena 9
7 8 Petkova Tsvetelina 1 - 0 3 Vucenovic Diara 6
8 17 Roehrer Sonja 3 ½ - ½ 3 Stoegerer Felix 21
9 10 Fu Janice 1 - 0 Heron Steve 11
10 15 Morysinski Franciszek ½ - ½ 2 Stepanjan Tatevik Mia 20
11 16 Poetscher Katharina 1 - 0 0 Stoilov Kaloyan 22

Round 9

M. No.   Name Pts. Result Pts. Name  B No.
1 3 Burdot Yvan 0 - 1 7 Toth Barnabas 2
2 1 Ernst Robert 1 - 0 Antenreiter Lena 9
3 4 Stan Luca-Alexandru 6 0 - 1 5 Krasteva Yoana 7
4 14 Li Yinong 5 1 - 0 Petkova Tsvetelina 8
5 12 Kontrimaite Agota 1 - 0 4 Sonnleitner Maximilian 19
6 5 Feiertag Jonas 4 ½ - ½ 4 Sofieva Alexandra 18
7 10 Fu Janice ½ - ½ Roehrer Sonja 17
8 21 Stoegerer Felix 1 - 0 Kuzmina Oleksandra 13
9 6 Vucenovic Diara 3 1 - 0 Poetscher Katharina 16
10 22 Stoilov Kaloyan 0 0 - 1 3 Morysinski Franciszek 15
11 11 Heron Steve 1 - 0 Stepanjan Tatevik Mia 20

Players ranking

Rk. No.Ini.   Name sexo FED FIDE Pts.  Des 1   Des 2   Des 3  Rp K elo+/-
1 2 Toth Barnabas HUN 1456 8,0 48,0 37,0 40,50 1569 40 15,2
2 1 Ernst Robert AUT 1664 7,5 49,5 38,0 40,50 1493 40 -21,2
3 4 Stan Luca-Alexandru LUX 1171 6,0 51,0 39,0 31,25 1418 40 28,0
4 7 Krasteva Yoana w BUL 1114 6,0 48,5 36,5 27,50 1456 40 38,0
5 14 Li Yinong SUI 0 6,0 44,5 36,5 24,25 1321
6 3 Burdot Yvan LUX 1195 5,5 49,0 37,5 26,00 1348 40 -11,6
7 12 Kontrimaite Agota w LTU 0 5,5 46,0 34,5 24,75 1314
8 5 Feiertag Jonas AUT 1161 4,5 45,5 35,0 17,25 1169 40 -30,0
9 21 Stoegerer Felix AUT 0 4,5 44,0 32,5 19,00 1274
10 18 Sofieva Alexandra w FIN 0 4,5 42,5 32,5 17,75 1227
11 9 Antenreiter Lena w AUT 0 4,5 39,5 31,5 11,25 1271
12 8 Petkova Tsvetelina w BUL 1094 4,5 36,0 27,5 16,25 1255 40 22,0
13 19 Sonnleitner Maximilian AUT 0 4,0 43,5 34,0 16,00 1180
14 17 Roehrer Sonja w AUT 0 4,0 41,5 32,0 16,25 1165
15 15 Morysinski Franciszek POL 0 4,0 34,0 28,0 10,25 1078
16 6 Vucenovic Diara w CRO 1132 4,0 31,5 26,0 8,50 1126 40 -40,4
17 10 Fu Janice w NED 0 4,0 29,0 24,5 10,00 1159
18 13 Kuzmina Oleksandra w EST 0 3,5 36,0 28,0 8,75 1105
19 11 Heron Steve LIE 0 3,5 35,0 27,5 7,25 1148
20 16 Poetscher Katharina w AUT 0 2,5 31,5 27,0 6,25 1046
21 20 Stepanjan Tatevik Mia w GER 0 2,5 30,5 26,0 4,50 982
22 22 Stoilov Kaloyan BUL 0 0,0 34,5 26,0 0,00 408