SV Wollishofen - Schülerturnier 2019 Kat C

Chess tournament overview

Country: Switzerland
Tournament date: 2019-11-03 to 2019-11-03
Tournament registration: (Search in Google)
Game time: 10 Min. + 5 Sek.
Valid for ELO: Tournament not valid for ELO

Organizer of the chess tournament and contact

Organizer: No information about the organizer of this tournament

Schedule: SV Wollishofen - Schülerturnier 2019 Kat C

Round Date Time
1 unknown
2 unknown
3 unknown
4 unknown
5 unknown
6 unknown
7 unknown

Players registered in SV Wollishofen - Schülerturnier 2019 Kat C

No. Country Title Name Elo FIDE Elo National Variation
1 SUI Ingielewicz Tomasz 0 1212 0
2 SUI Cavigelli Jonas 0 1207 0
3 SUI Bünül Deniz Ronny 0 1202 0
4 SUI Pfarrer Morris 0 1202 0
5 SUI Kinsey Lucas 0 1200 0
6 SUI Starmans Telmo 0 1200 0
7 SUI Shmotolokha Daria 0 1168 0
8 SUI Sawhney Hridhaan 0 1165 0
9 SUI Dück Sebastian 0 1160 0
10 SUI Oppenhoff Ben 0 1158 0
11 SUI Revoltella Federico 0 1153 0
12 SUI Ramakrishnan Kaviyan 0 1145 0
13 SUI Malkhasyan Gohar 0 1141 0
14 SUI Filla Julian 0 1131 0
15 SUI Michlmayr Teo 0 1127 0
16 SUI Bros Aleksandra 0 1094 0
17 SUI Deroux Mila 0 0 0
18 SUI Ellenberger Muriel 0 0 0
19 SUI Helberger Ariane 0 0 0
20 SUI Hertzer Laurens 0 0 0
21 SUI Hochstrasser Lars 0 0 0
22 SUI Hollenstein Jannik 0 0 0
23 SUI Jashari Laurent 0 0 0
24 SUI Lobmeyer Leon 0 0 0
25 SUI Ryser Lukas 0 0 0
26 SUI Schmassmann Willy 0 0 0
27 SUI Stremsdörfer Eloise 0 0 0
28 SUI Zaremba Adam 0 0 0

Players starting rank

Initial rank Country Title Name FIDE elo National elo Variation
1 SUI Ingielewicz Tomasz 0 1212 0
2 SUI Cavigelli Jonas 0 1207 0
3 SUI Bünül Deniz Ronny 0 1202 0
4 SUI Pfarrer Morris 0 1202 0
5 SUI Kinsey Lucas 0 1200 0
6 SUI Starmans Telmo 0 1200 0
7 SUI Shmotolokha Daria 0 1168 0
8 SUI Sawhney Hridhaan 0 1165 0
9 SUI Dück Sebastian 0 1160 0
10 SUI Oppenhoff Ben 0 1158 0
11 SUI Revoltella Federico 0 1153 0
12 SUI Ramakrishnan Kaviyan 0 1145 0
13 SUI Malkhasyan Gohar 0 1141 0
14 SUI Filla Julian 0 1131 0
15 SUI Michlmayr Teo 0 1127 0
16 SUI Bros Aleksandra 0 1094 0
17 SUI Deroux Mila 0 0 0
18 SUI Ellenberger Muriel 0 0 0
19 SUI Helberger Ariane 0 0 0
20 SUI Hertzer Laurens 0 0 0
21 SUI Hochstrasser Lars 0 0 0
22 SUI Hollenstein Jannik 0 0 0
23 SUI Jashari Laurent 0 0 0
24 SUI Lobmeyer Leon 0 0 0
25 SUI Ryser Lukas 0 0 0
26 SUI Schmassmann Willy 0 0 0
27 SUI Stremsdörfer Eloise 0 0 0
28 SUI Zaremba Adam 0 0 0

Players starting rank

No. Titulo Nombre FIDE-ID FED Elo Club/Ciudad
1 Ingielewicz Tomasz SUI 1212 Dssp
2 Cavigelli Jonas SUI 1207 Zürich Sg
3 Bünül Deniz Ronny SUI 1202 Dssp
4 Pfarrer Morris SUI 1202 Dssp
5 Kinsey Lucas SUI 1200 Schachklub Markus Regez
6 Starmans Telmo SUI 1200 Zürich Chess4kids
7 Shmotolokha Daria SUI 1168 Zürich Sg
8 Sawhney Hridhaan SUI 1165 Zürich Chess4kids
9 Dück Sebastian SUI 1160 Zürich Chess4kids
10 Oppenhoff Ben SUI 1158 Dssp
11 Revoltella Federico SUI 1153 Zürich Chess4kids
12 Ramakrishnan Kaviyan SUI 1145 Zürich Riesbach
13 Malkhasyan Gohar SUI 1141 Zürich Wollishofen
14 Filla Julian SUI 1131 Zürich Chess4kids
15 Michlmayr Teo SUI 1127 Zürich Chess4kids
16 Bros Aleksandra SUI 1094 Dssp
17 Deroux Mila SUI 0 Zürich Chess4kids
18 Ellenberger Muriel SUI 0 Langenthal
19 Helberger Ariane SUI 0 Zürich Wollishofen
20 Hertzer Laurens SUI 0 Schachklub Markus Regez
21 Hochstrasser Lars SUI 0 Birr
22 Hollenstein Jannik SUI 0 Zürich Wollishofen
23 Jashari Laurent SUI 0 Zürich Chess4kids
24 Lobmeyer Leon SUI 0 Zürich
25 Ryser Lukas SUI 0 Zürich Wollishofen
26 Schmassmann Willy SUI 0 SV Wollishofen
27 Stremsdörfer Eloise SUI 0 SK Dübendorf
28 Zaremba Adam SUI 0 Dübendorf

Round 1

M. No. Name Elo Pts. Result Pts. Name Elo No.
1 1 Ingielewicz Tomasz 1212 0 0 - 1 0 Michlmayr Teo 1127 15
2 26 Schmassmann Willy 0 0 0 - 1 0 Cavigelli Jonas 1207 2
3 3 Bünül Deniz Ronny 1202 0 1 - 0 0 Bros Aleksandra 1094 16
4 17 Deroux Mila 0 0 0 - 1 0 Pfarrer Morris 1202 4
5 5 Kinsey Lucas 1200 0 1 - 0 0 Ellenberger Muriel 0 18
6 19 Helberger Ariane 0 0 0 - 1 0 Starmans Telmo 1200 6
7 7 Shmotolokha Daria 1168 0 1 - 0 0 Hertzer Laurens 0 20
8 21 Hochstrasser Lars 0 0 0 - 1 0 Sawhney Hridhaan 1165 8
9 9 Dück Sebastian 1160 0 1 - 0 0 Hollenstein Jannik 0 22
10 23 Jashari Laurent 0 0 0 - 1 0 Oppenhoff Ben 1158 10
11 11 Revoltella Federico 1153 0 0 - 1 0 Lobmeyer Leon 0 24
12 25 Ryser Lukas 0 0 0 - 1 0 Ramakrishnan Kaviyan 1145 12
13 13 Malkhasyan Gohar 1141 0 0 - 1 0 Stremsdörfer Eloise 0 27
14 28 Zaremba Adam 0 0 0 - 1 0 Filla Julian 1131 14

Round 2

M. No. Name Elo Pts. Result Pts. Name Elo No.
1 2 Cavigelli Jonas 1207 1 1 - 0 1 Dück Sebastian 1160 9
2 10 Oppenhoff Ben 1158 1 1 - 0 1 Bünül Deniz Ronny 1202 3
3 4 Pfarrer Morris 1202 1 1 - 0 1 Ramakrishnan Kaviyan 1145 12
4 14 Filla Julian 1131 1 0 - 1 1 Kinsey Lucas 1200 5
5 6 Starmans Telmo 1200 1 1 - 0 1 Michlmayr Teo 1127 15
6 24 Lobmeyer Leon 0 1 0 - 1 1 Shmotolokha Daria 1168 7
7 8 Sawhney Hridhaan 1165 1 0 - 1 1 Stremsdörfer Eloise 0 27
8 20 Hertzer Laurens 0 0 1 - 0 0 Ingielewicz Tomasz 1212 1
9 21 Hochstrasser Lars 0 0 0 - 1 0 Revoltella Federico 1153 11
10 22 Hollenstein Jannik 0 0 1 - 0 0 Malkhasyan Gohar 1141 13
11 16 Bros Aleksandra 1094 0 0 - 1 0 Jashari Laurent 0 23
12 25 Ryser Lukas 0 0 0 - 1 0 Deroux Mila 0 17
13 18 Ellenberger Muriel 0 0 1 - 0 0 Schmassmann Willy 0 26
14 28 Zaremba Adam 0 0 1 - 0 0 Helberger Ariane 0 19

Round 3

M. No. Name Elo Pts. Result Pts. Name Elo No.
1 7 Shmotolokha Daria 1168 2 ½ - ½ 2 Cavigelli Jonas 1207 2
2 27 Stremsdörfer Eloise 0 2 0 - 1 2 Pfarrer Morris 1202 4
3 5 Kinsey Lucas 1200 2 1 - 0 2 Starmans Telmo 1200 6
4 9 Dück Sebastian 1160 1 1 - 0 2 Oppenhoff Ben 1158 10
5 3 Bünül Deniz Ronny 1202 1 1 - 0 1 Ellenberger Muriel 0 18
6 17 Deroux Mila 0 1 1 - 0 1 Sawhney Hridhaan 1165 8
7 11 Revoltella Federico 1153 1 0 - 1 1 Hertzer Laurens 0 20
8 12 Ramakrishnan Kaviyan 1145 1 1 - 0 1 Hollenstein Jannik 0 22
9 23 Jashari Laurent 0 1 1 - 0 1 Filla Julian 1131 14
10 15 Michlmayr Teo 1127 1 1 - 0 1 Lobmeyer Leon 0 24
11 1 Ingielewicz Tomasz 1212 0 1 - 0 1 Zaremba Adam 0 28
12 13 Malkhasyan Gohar 1141 0 0 - 1 0 Hochstrasser Lars 0 21
13 26 Schmassmann Willy 0 0 0 - 1 0 Bros Aleksandra 1094 16
14 19 Helberger Ariane 0 0 0 - 1 0 Ryser Lukas 0 25

Round 4

M. No. Name Elo Pts. Result Pts. Name Elo No.
1 4 Pfarrer Morris 1202 3 0 - 1 3 Kinsey Lucas 1200 5
2 2 Cavigelli Jonas 1207 1 - 0 2 Bünül Deniz Ronny 1202 3
3 6 Starmans Telmo 1200 2 1 - 0 Shmotolokha Daria 1168 7
4 20 Hertzer Laurens 0 2 1 - 0 2 Dück Sebastian 1160 9
5 10 Oppenhoff Ben 1158 2 0 - 1 1 Lobmeyer Leon 0 24
6 12 Ramakrishnan Kaviyan 1145 2 0 - 1 2 Jashari Laurent 0 23
7 27 Stremsdörfer Eloise 0 2 0 - 1 2 Deroux Mila 0 17
8 16 Bros Aleksandra 1094 1 0 - 1 1 Ingielewicz Tomasz 1212 1
9 8 Sawhney Hridhaan 1165 1 1 - 0 1 Ryser Lukas 0 25
10 18 Ellenberger Muriel 0 1 0 - 1 1 Revoltella Federico 1153 11
11 14 Filla Julian 1131 1 0 - 1 1 Hochstrasser Lars 0 21
12 15 Michlmayr Teo 1127 2 0 - 1 1 Zaremba Adam 0 28
13 22 Hollenstein Jannik 0 1 1 - 0 0 Helberger Ariane 0 19
14 26 Schmassmann Willy 0 0 0 - 1 0 Malkhasyan Gohar 1141 13

Round 5

M. No. Name Elo Pts. Result Pts. Name Elo No.
1 5 Kinsey Lucas 1200 4 1 - 0 Cavigelli Jonas 1207 2
2 23 Jashari Laurent 0 3 1 - 0 3 Starmans Telmo 1200 6
3 17 Deroux Mila 0 3 0 - 1 3 Hertzer Laurens 0 20
4 7 Shmotolokha Daria 1168 0 - 1 3 Pfarrer Morris 1202 4
5 1 Ingielewicz Tomasz 1212 2 1 - 0 2 Ramakrishnan Kaviyan 1145 12
6 3 Bünül Deniz Ronny 1202 2 0 - 1 2 Michlmayr Teo 1127 15
7 24 Lobmeyer Leon 0 2 0 - 1 2 Sawhney Hridhaan 1165 8
8 9 Dück Sebastian 1160 2 1 - 0 2 Stremsdörfer Eloise 0 27
9 28 Zaremba Adam 0 2 0 - 1 2 Oppenhoff Ben 1158 10
10 11 Revoltella Federico 1153 2 1 - 0 2 Hollenstein Jannik 0 22
11 21 Hochstrasser Lars 0 2 0 - 1 1 Bros Aleksandra 1094 16
12 13 Malkhasyan Gohar 1141 1 0 - 1 1 Ellenberger Muriel 0 18
13 25 Ryser Lukas 0 1 0 - 1 1 Filla Julian 1131 14
14 19 Helberger Ariane 0 0 1 - 0 0 Schmassmann Willy 0 26

Round 6

M. No. Name Elo Pts. Result Pts. Name Elo No.
1 20 Hertzer Laurens 0 4 0 - 1 5 Kinsey Lucas 1200 5
2 4 Pfarrer Morris 1202 4 1 - 0 4 Jashari Laurent 0 23
3 2 Cavigelli Jonas 1207 1 - 0 3 Ingielewicz Tomasz 1212 1
4 6 Starmans Telmo 1200 3 1 - 0 3 Revoltella Federico 1153 11
5 15 Michlmayr Teo 1127 3 1 - 0 3 Dück Sebastian 1160 9
6 10 Oppenhoff Ben 1158 3 0 - 1 3 Deroux Mila 0 17
7 8 Sawhney Hridhaan 1165 3 1 - 0 Shmotolokha Daria 1168 7
8 22 Hollenstein Jannik 0 2 0 - 1 2 Bünül Deniz Ronny 1202 3
9 12 Ramakrishnan Kaviyan 1145 2 1 - 0 2 Hochstrasser Lars 0 21
10 14 Filla Julian 1131 2 1 - 0 2 Lobmeyer Leon 0 24
11 16 Bros Aleksandra 1094 2 0 - 1 2 Stremsdörfer Eloise 0 27
12 18 Ellenberger Muriel 0 2 1 - 0 2 Zaremba Adam 0 28
13 19 Helberger Ariane 0 1 0 - 1 1 Malkhasyan Gohar 1141 13
14 26 Schmassmann Willy 0 0 0 - 1 1 Ryser Lukas 0 25

Round 7

M. No. Name Elo Pts. Result Pts. Name Elo No.
1 5 Kinsey Lucas 1200 6 1 - 0 4 Sawhney Hridhaan 1165 8
2 2 Cavigelli Jonas 1207 0 - 1 5 Pfarrer Morris 1202 4
3 17 Deroux Mila 0 4 1 - 0 4 Starmans Telmo 1200 6
4 23 Jashari Laurent 0 4 1 - 0 4 Michlmayr Teo 1127 15
5 3 Bünül Deniz Ronny 1202 3 0 - 1 4 Hertzer Laurens 0 20
6 1 Ingielewicz Tomasz 1212 3 ½ - ½ 3 Filla Julian 1131 14
7 9 Dück Sebastian 1160 3 1 - 0 3 Ellenberger Muriel 0 18
8 27 Stremsdörfer Eloise 0 3 0 - 1 3 Oppenhoff Ben 1158 10
9 11 Revoltella Federico 1153 3 1 - 0 3 Ramakrishnan Kaviyan 1145 12
10 7 Shmotolokha Daria 1168 1 - 0 2 Malkhasyan Gohar 1141 13
11 25 Ryser Lukas 0 2 0 - 1 2 Bros Aleksandra 1094 16
12 21 Hochstrasser Lars 0 2 1 - 0 2 Hollenstein Jannik 0 22
13 24 Lobmeyer Leon 0 2 1 - 0 1 Helberger Ariane 0 19
14 28 Zaremba Adam 0 2 1 - 0 0 Schmassmann Willy 0 26

Players ranking

Rk. No.Ini. Name FED Elo Club/City Pts.  Des 1   Des 2   Des 3 
1 5 Kinsey Lucas SUI 1200 Schachklub Markus Regez 7,0 0,0 30,0 193,5
2 4 Pfarrer Morris SUI 1202 Dssp 6,0 0,0 31,0 194,5
3 20 Hertzer Laurens SUI 0 Schachklub Markus Regez 5,0 0,0 30,0 186,5
4 17 Deroux Mila SUI 0 Zürich Chess4kids 5,0 0,0 28,0 190,5
5 23 Jashari Laurent SUI 0 Zürich Chess4kids 5,0 0,0 27,5 183,5
6 2 Cavigelli Jonas SUI 1207 Zürich Sg 4,5 0,0 27,0 185,0
7 6 Starmans Telmo SUI 1200 Zürich Chess4kids 4,0 0,0 29,5 178,5
8 8 Sawhney Hridhaan SUI 1165 Zürich Chess4kids 4,0 0,0 26,5 179,5
9 10 Oppenhoff Ben SUI 1158 Dssp 4,0 0,0 26,0 177,5
10 9 Dück Sebastian SUI 1160 Zürich Chess4kids 4,0 0,0 25,5 179,5
11 15 Michlmayr Teo SUI 1127 Zürich Chess4kids 4,0 0,0 25,5 177,0
12 11 Revoltella Federico SUI 1153 Zürich Chess4kids 4,0 0,0 23,0 173,5
13 7 Shmotolokha Daria SUI 1168 Zürich Sg 3,5 0,0 28,5 183,5
14 14 Filla Julian SUI 1131 Zürich Chess4kids 3,5 0,0 26,5 167,5
15 1 Ingielewicz Tomasz SUI 1212 Dssp 3,5 0,0 26,0 173,0
16 27 Stremsdörfer Eloise SUI 0 SK Dübendorf 3,0 0,0 28,0 172,0
17 3 Bünül Deniz Ronny SUI 1202 Dssp 3,0 0,0 25,5 171,0
18 12 Ramakrishnan Kaviyan SUI 1145 Zürich Riesbach 3,0 0,0 25,5 168,5
19 24 Lobmeyer Leon SUI 0 Zürich 3,0 0,0 24,0 172,0
20 18 Ellenberger Muriel SUI 0 Langenthal 3,0 0,0 23,0 157,0
21 21 Hochstrasser Lars SUI 0 Birr 3,0 0,0 21,5 156,5
22 16 Bros Aleksandra SUI 1094 Dssp 3,0 0,0 19,5 166,5
23 28 Zaremba Adam SUI 0 Dübendorf 3,0 0,0 19,0 161,5
24 22 Hollenstein Jannik SUI 0 Zürich Wollishofen 2,0 0,0 20,0 152,5
25 25 Ryser Lukas SUI 0 Zürich Wollishofen 2,0 0,0 19,5 160,5
26 13 Malkhasyan Gohar SUI 1141 Zürich Wollishofen 2,0 0,0 15,5 155,5
27 19 Helberger Ariane SUI 0 Zürich Wollishofen 1,0 0,0 16,0 146,0
28 26 Schmassmann Willy SUI 0 SV Wollishofen 0,0 0,0 18,5 139,5