Festival Nacional de Ajedrez de la Juventud 2019 Categoria Sub-08

Chess tournament overview

Country: Uruguay
Tournament date: 2019-02-21 to 2019-02-24
Tournament place: Torre de las Comunicaciones / Guatemala 1075 / Montevideo (See on the map)
Tournament registration: (Search in Google)
Game time: 60' + 30"/mov
Valid for ELO: Elo Nacional

Organizer of the chess tournament and contact

Organizer: Federacion Uruguaya de Ajedrez
Main referee: AI Javier Gilmet

Schedule: Festival Nacional de Ajedrez de la Juventud 2019 Categoria Sub-08

Round Date Time
1 2019/02/21 19.00
2 2019/02/21 20.30
3 2019/02/22 15.00
4 2019/02/22 17.00
5 2019/02/22 19.00
6 2019/02/23 14.00
7 2019/02/23 16.00
8 2019/02/23 18.00
9 2019/02/23 20.00
10 2019/02/24 10.00
11 2019/02/24 12.00

Players registered in Festival Nacional de Ajedrez de la Juventud 2019 Categoria Sub-08

No. Country Title Name Elo FIDE Elo National Variation
1 URU Caballero Tabare 0 0 0
2 URU Diaz Alan 0 0 0
3 URU Vespa Olivia 0 0 0
4 URU Aprahamian Bautista 0 0 0
5 URU Bogao Luciano 0 0 0
6 URU Delmonte Josefina 0 0 0
7 URU Galli Lisandro 0 0 0
8 URU Lagos Tobias 0 0 0
9 URU Muniz Facundo 0 0 0
10 URU Olivera Jazmin 0 0 0
11 URU Riet Aylen 0 0 0

Players starting rank

Initial rank Country Title Name FIDE elo National elo Variation
1 URU Caballero Tabare 0 0 0
2 URU Diaz Alan 0 0 0
3 URU Vespa Olivia 0 0 0
4 URU Aprahamian Bautista 0 0 0
5 URU Bogao Luciano 0 0 0
6 URU Delmonte Josefina 0 0 0
7 URU Galli Lisandro 0 0 0
8 URU Lagos Tobias 0 0 0
9 URU Muniz Facundo 0 0 0
10 URU Olivera Jazmin 0 0 0
11 URU Riet Aylen 0 0 0

Players starting rank

No. Titulo Nombre ID FIDE-ID FED FIDE EloN sexo Club/Ciudad
4 Aprahamian Bautista 0 URU 0 0 La Proa
5 Bogao Luciano 0 URU 0 0 La Proa
1 Caballero Tabare 3010953 3010953 URU 0 0 Cosmopolita
6 Delmonte Josefina 0 URU 0 0 w La Proa
2 Diaz Alan 3011992 3011992 URU 0 0 Fray Bentos
7 Galli Lisandro 0 URU 0 0 La Proa
8 Lagos Tobias 0 URU 0 0 La Proa
9 Muniz Facundo 0 URU 0 0 La Proa
10 Olivera Jazmin 0 URU 0 0 w La Proa
11 Riet Aylen 0 URU 0 0 w La Proa
3 Vespa Olivia 3012026 3012026 URU 0 0 w Nueva Helvecia

Round 1

M. No. Name Result Name No.
1 2 Diaz Alan 0 - 1 Riet Aylen 11
2 3 Vespa Olivia 0 - 1 Olivera Jazmin 10
3 4 Aprahamian Bautista 1 - 0 Muniz Facundo 9
4 5 Bogao Luciano 0 - 1 Lagos Tobias 8
5 6 Delmonte Josefina 0 - 1 Galli Lisandro 7
6 1 Caballero Tabare 0 bye -1

Round 2

M. No. Name Result Name No.
1 8 Lagos Tobias 1 - 0 Delmonte Josefina 6
2 9 Muniz Facundo 1 - 0 Bogao Luciano 5
3 10 Olivera Jazmin 0 - 1 Aprahamian Bautista 4
4 11 Riet Aylen ½ - ½ Vespa Olivia 3
5 1 Caballero Tabare 1 - 0 Diaz Alan 2
6 7 Galli Lisandro 0 bye -1

Round 3

M. No. Name Result Name No.
1 3 Vespa Olivia 0 - 1 Caballero Tabare 1
2 4 Aprahamian Bautista 1 - 0 Riet Aylen 11
3 5 Bogao Luciano 1 - 0 Olivera Jazmin 10
4 6 Delmonte Josefina 0 - 1 Muniz Facundo 9
5 7 Galli Lisandro 1 - 0 Lagos Tobias 8
6 2 Diaz Alan 0 bye -1

Round 4

M. No. Name Result Name No.
1 9 Muniz Facundo 1 - 0 Galli Lisandro 7
2 10 Olivera Jazmin 1 - 0 Delmonte Josefina 6
3 11 Riet Aylen 0 - 1 Bogao Luciano 5
4 1 Caballero Tabare ½ - ½ Aprahamian Bautista 4
5 2 Diaz Alan 0 - 1 Vespa Olivia 3
6 8 Lagos Tobias 0 bye -1

Round 5

M. No. Name Result Name No.
1 4 Aprahamian Bautista 1 - 0 Diaz Alan 2
2 5 Bogao Luciano 0 - 1 Caballero Tabare 1
3 6 Delmonte Josefina ½ - ½ Riet Aylen 11
4 7 Galli Lisandro 1 - 0 Olivera Jazmin 10
5 8 Lagos Tobias 0 - 1 Muniz Facundo 9
6 3 Vespa Olivia 0 bye -1

Round 6

M. No. Name Result Name No.
1 10 Olivera Jazmin 0 - 1 Lagos Tobias 8
2 11 Riet Aylen 0 - 1 Galli Lisandro 7
3 1 Caballero Tabare 1 - 0 Delmonte Josefina 6
4 2 Diaz Alan 1 - 0 Bogao Luciano 5
5 3 Vespa Olivia 0 - 1 Aprahamian Bautista 4
6 9 Muniz Facundo 0 bye -1

Round 7

M. No. Name Result Name No.
1 5 Bogao Luciano 1 - 0 Vespa Olivia 3
2 6 Delmonte Josefina 0 - 1 Diaz Alan 2
3 7 Galli Lisandro 1 - 0 Caballero Tabare 1
4 8 Lagos Tobias 1 - 0 Riet Aylen 11
5 9 Muniz Facundo 1 - 0 Olivera Jazmin 10
6 4 Aprahamian Bautista 0 bye -1

Round 8

M. No. Name Result Name No.
1 11 Riet Aylen 0 - 1 Muniz Facundo 9
2 1 Caballero Tabare 1 - 0 Lagos Tobias 8
3 2 Diaz Alan 0 - 1 Galli Lisandro 7
4 3 Vespa Olivia 1 - 0 Delmonte Josefina 6
5 4 Aprahamian Bautista 1 - 0 Bogao Luciano 5
6 10 Olivera Jazmin 0 bye -1

Round 9

M. No. Name Result Name No.
1 6 Delmonte Josefina 0 - 1 Aprahamian Bautista 4
2 7 Galli Lisandro 1 - 0 Vespa Olivia 3
3 8 Lagos Tobias ½ - ½ Diaz Alan 2
4 9 Muniz Facundo ½ - ½ Caballero Tabare 1
5 10 Olivera Jazmin 0 - 1 Riet Aylen 11
6 5 Bogao Luciano 0 bye -1

Round 10

M. No. Name Result Name No.
1 1 Caballero Tabare 1 - 0 Olivera Jazmin 10
2 2 Diaz Alan 0 - 1 Muniz Facundo 9
3 3 Vespa Olivia 0 - 1 Lagos Tobias 8
4 4 Aprahamian Bautista 0 - 1 Galli Lisandro 7
5 5 Bogao Luciano 1 - 0 Delmonte Josefina 6
6 11 Riet Aylen 0 bye -1

Round 11

M. No. Name Result Name No.
1 7 Galli Lisandro 0 - 1 Bogao Luciano 5
2 8 Lagos Tobias 1 - 0 Aprahamian Bautista 4
3 9 Muniz Facundo 1 - 0 Vespa Olivia 3
4 10 Olivera Jazmin 1 - 0 Diaz Alan 2
5 11 Riet Aylen ½ - ½ Caballero Tabare 1
6 6 Delmonte Josefina 0 bye -1

Players ranking

Rk. No.Ini. Name sexo FED FIDE EloN Club/City Pts.  Des 1   Des 2   Des 3   Des 4 
1 9 Muniz Facundo URU 0 0 La Proa 8,5 0,0 3,5 3,5 ... 35,25
2 7 Galli Lisandro URU 0 0 La Proa 8,0 0,0 3,0 3,0 ... 33,50
3 1 Caballero Tabare URU 0 0 Cosmopolita 7,5 0,5 3,0 3,0 ... 29,75
4 4 Aprahamian Bautista URU 0 0 La Proa 7,5 0,5 2,5 2,5 ... 29,25
5 8 Lagos Tobias URU 0 0 La Proa 6,5 0,0 2,0 2,0 ... 23,25
6 5 Bogao Luciano URU 0 0 La Proa 5,0 0,0 1,0 1,0 ... 17,50
7 11 Riet Aylen w URU 0 0 La Proa 3,5 0,0 0,5 0,5 ... 10,75
8 10 Olivera Jazmin w URU 0 0 La Proa 3,0 0,0 0,0 0,0 ... 5,50
9 3 Vespa Olivia w URU 0 0 Nueva Helvecia 2,5 1,0 0,0 0,0 ... 4,75
10 2 Diaz Alan URU 0 0 Fray Bentos 2,5 0,0 1,5 1,5 ... 8,75
11 6 Delmonte Josefina w URU 0 0 La Proa 0,5 0,0 0,0 0,0 ... 1,75