Festival Nacional de Ajedrez de la Juventud 2019 Categoria Sub-10

Chess tournament overview

Country: Uruguay
Tournament date: 2019-02-21 to 2019-02-24
Tournament place: Torre de las Comunicaciones / Guatemala 1075 / Montevideo (See on the map)
Tournament registration: (Search in Google)
Game time: 60' + 30"/mov
Valid for ELO: Elo Nacional

Organizer of the chess tournament and contact

Organizer: Federacion Uruguaya de Ajedrez
Main referee: AI Javier Gilmet
Referee: Perez Balles, Gonzalo 3012034; Rodriguez Sosa, Gustavo 3003353

Schedule: Festival Nacional de Ajedrez de la Juventud 2019 Categoria Sub-10

Round Date Time
1 2019/02/21 19.00
2 2019/02/22 15.00
3 2019/02/22 17.00
4 2019/02/22 19.00
5 2019/02/23 14.00
6 2019/02/23 16.00
7 2019/02/23 18.00
8 2019/02/23 20.00
9 2019/02/24 10.00

Players registered in Festival Nacional de Ajedrez de la Juventud 2019 Categoria Sub-10

No. Country Title Name Elo FIDE Elo National Variation
1 URU Lanzilotta Filippo 1171 0 0
2 URU Abraham Santino 0 0 0
3 URU Acosta Sandino 0 0 0
4 URU Alles Juan 0 0 0
5 URU Arostegui Alfonso 0 0 0
6 URU Barreiro Gaston 0 0 0
7 URU Carlotta Arakelian Maximo 0 0 0
8 URU De Leon Luna 0 0 0
9 URU Fabra Nathaniel 0 0 0
10 URU Fernandez Gonzalo 0 0 0
11 URU Garcia Hilario 0 0 0
12 URU Giardello Santino 0 0 0
13 URU Kulik Martin 0 0 0
14 URU Lago Mateo 0 0 0
15 URU Loarche Camilo 0 0 0
16 URU Macedonio Mauricio 0 0 0
17 URU Olivera German 0 0 0
18 URU Otero Paula 0 0 0
19 URU Pedrido Juan 0 0 0
20 URU Perciante Facundo 0 0 0
21 URU Picart Darianna 0 0 0
22 URU Ramos Valentina 0 0 0
23 URU Rodriguez Schinca Joaquin 0 0 0
24 URU Sozzo Sebastian 0 0 0

Players starting rank

Initial rank Country Title Name FIDE elo National elo Variation
1 URU Lanzilotta Filippo 1171 0 0
2 URU Abraham Santino 0 0 0
3 URU Acosta Sandino 0 0 0
4 URU Alles Juan 0 0 0
5 URU Arostegui Alfonso 0 0 0
6 URU Barreiro Gaston 0 0 0
7 URU Carlotta Arakelian Maximo 0 0 0
8 URU De Leon Luna 0 0 0
9 URU Fabra Nathaniel 0 0 0
10 URU Fernandez Gonzalo 0 0 0
11 URU Garcia Hilario 0 0 0
12 URU Giardello Santino 0 0 0
13 URU Kulik Martin 0 0 0
14 URU Lago Mateo 0 0 0
15 URU Loarche Camilo 0 0 0
16 URU Macedonio Mauricio 0 0 0
17 URU Olivera German 0 0 0
18 URU Otero Paula 0 0 0
19 URU Pedrido Juan 0 0 0
20 URU Perciante Facundo 0 0 0
21 URU Picart Darianna 0 0 0
22 URU Ramos Valentina 0 0 0
23 URU Rodriguez Schinca Joaquin 0 0 0
24 URU Sozzo Sebastian 0 0 0

Players starting rank

No. Titulo Nombre FIDE-ID FED FIDE EloN sexo Club/Ciudad
1 Lanzilotta Filippo 3009394 URU 1171 0 La Proa
2 Abraham Santino 3010937 URU 0 0 Nueva Helvecia
3 Acosta Sandino URU 0 0 Enroque Largo
4 Alles Juan 3010350 URU 0 0 Nueva Helvecia
5 Arostegui Alfonso URU 0 0 Enroque Largo
6 Barreiro Gaston URU 0 0 La Proa
7 Carlotta Arakelian Maximo URU 0 0 La Proa
8 De Leon Luna URU 0 0 w La Proa
9 Fabra Nathaniel URU 0 0 Cerro
10 Fernandez Gonzalo URU 0 0 La Proa
11 Garcia Hilario URU 0 0 Enroque Largo
12 Giardello Santino URU 0 0 La Proa
13 Kulik Martin 3011062 URU 0 0 La Proa
14 Lago Mateo URU 0 0 Enroque Largo
15 Loarche Camilo URU 0 0 Enroque Largo
16 Macedonio Mauricio URU 0 0 La Proa
17 Olivera German 3009548 URU 0 0 Club Colonia
18 Otero Paula 3011593 URU 0 0 w Cerro
19 Pedrido Juan URU 0 0 La Proa
20 Perciante Facundo URU 0 0 La Proa
21 Picart Darianna 3012000 URU 0 0 w Fray Bentos
22 Ramos Valentina 3011380 URU 0 0 w La Proa
23 Rodriguez Schinca Joaquin 3011054 URU 0 0 La Proa
24 Sozzo Sebastian URU 0 0 La Proa

Round 1

M. No. Name Elo Pts. Result Pts. Name Elo No.
1 13 Kulik Martin 0 0 0 - 1 0 Lanzilotta Filippo 1171 1
2 2 Abraham Santino 0 0 1 - 0 0 Lago Mateo 0 14
3 15 Loarche Camilo 0 0 1 - 0 0 Acosta Sandino 0 3
4 4 Alles Juan 0 0 1 - 0 0 Macedonio Mauricio 0 16
5 17 Olivera German 0 0 1 - 0 0 Arostegui Alfonso 0 5
6 6 Barreiro Gaston 0 0 1 - 0 0 Otero Paula 0 18
7 19 Pedrido Juan 0 0 0 - 1 0 Carlotta Arakelian Maximo 0 7
8 8 De Leon Luna 0 0 0 - 1 0 Perciante Facundo 0 20
9 21 Picart Darianna 0 0 ½ - ½ 0 Fabra Nathaniel 0 9
10 10 Fernandez Gonzalo 0 0 1 - 0 0 Ramos Valentina 0 22
11 23 Rodriguez Schinca Joaquin 0 0 1 - 0 0 Garcia Hilario 0 11
12 12 Giardello Santino 0 0 1 - 0 0 Sozzo Sebastian 0 24

Round 2

M. No. Name Elo Pts. Result Pts. Name Elo No.
1 1 Lanzilotta Filippo 1171 1 0 - 1 1 Fernandez Gonzalo 0 10
2 12 Giardello Santino 0 1 1 - 0 1 Abraham Santino 0 2
3 15 Loarche Camilo 0 1 ½ - ½ 1 Alles Juan 0 4
4 20 Perciante Facundo 0 1 1 - 0 1 Barreiro Gaston 0 6
5 7 Carlotta Arakelian Maximo 0 1 1 - 0 1 Olivera German 0 17
6 9 Fabra Nathaniel 0 ½ 0 - 1 1 Rodriguez Schinca Joaquin 0 23
7 3 Acosta Sandino 0 0 0 - 1 ½ Picart Darianna 0 21
8 5 Arostegui Alfonso 0 0 1 - 0 0 Macedonio Mauricio 0 16
9 18 Otero Paula 0 0 1 - 0 0 De Leon Luna 0 8
10 11 Garcia Hilario 0 0 1 - 0 0 Pedrido Juan 0 19
11 22 Ramos Valentina 0 0 0 - 1 0 Kulik Martin 0 13
12 14 Lago Mateo 0 0 ½ - ½ 0 Sozzo Sebastian 0 24

Round 3

M. No. Name Elo Pts. Result Pts. Name Elo No.
1 23 Rodriguez Schinca Joaquin 0 2 ½ - ½ 2 Carlotta Arakelian Maximo 0 7
2 10 Fernandez Gonzalo 0 2 1 - 0 2 Giardello Santino 0 12
3 4 Alles Juan 0 1 - 0 2 Perciante Facundo 0 20
4 21 Picart Darianna 0 0 - 1 Loarche Camilo 0 15
5 17 Olivera German 0 1 0 - 1 1 Lanzilotta Filippo 1171 1
6 2 Abraham Santino 0 1 1 - 0 1 Otero Paula 0 18
7 13 Kulik Martin 0 1 1 - 0 1 Arostegui Alfonso 0 5
8 6 Barreiro Gaston 0 1 1 - 0 1 Garcia Hilario 0 11
9 24 Sozzo Sebastian 0 ½ 1 - 0 ½ Fabra Nathaniel 0 9
10 8 De Leon Luna 0 0 0 - 1 ½ Lago Mateo 0 14
11 19 Pedrido Juan 0 0 1 - 0 0 Acosta Sandino 0 3
12 16 Macedonio Mauricio 0 0 0 - 1 0 Ramos Valentina 0 22

Round 4

M. No. Name Elo Pts. Result Pts. Name Elo No.
1 7 Carlotta Arakelian Maximo 0 1 - 0 3 Fernandez Gonzalo 0 10
2 23 Rodriguez Schinca Joaquin 0 1 - 0 Alles Juan 0 4
3 1 Lanzilotta Filippo 1171 2 1 - 0 Loarche Camilo 0 15
4 20 Perciante Facundo 0 2 1 - 0 2 Abraham Santino 0 2
5 12 Giardello Santino 0 2 0 - 1 2 Barreiro Gaston 0 6
6 14 Lago Mateo 0 0 - 1 2 Kulik Martin 0 13
7 24 Sozzo Sebastian 0 1 - 0 Picart Darianna 0 21
8 5 Arostegui Alfonso 0 1 0 - 1 1 Pedrido Juan 0 19
9 11 Garcia Hilario 0 1 1 - 0 1 Otero Paula 0 18
10 22 Ramos Valentina 0 1 1 - 0 1 Olivera German 0 17
11 9 Fabra Nathaniel 0 ½ 0 - 1 0 Macedonio Mauricio 0 16
12 3 Acosta Sandino 0 0 1 - 0 0 De Leon Luna 0 8

Round 5

M. No. Name Elo Pts. Result Pts. Name Elo No.
1 6 Barreiro Gaston 0 3 0 - 1 Carlotta Arakelian Maximo 0 7
2 10 Fernandez Gonzalo 0 3 0 - 1 Rodriguez Schinca Joaquin 0 23
3 13 Kulik Martin 0 3 ½ - ½ 3 Perciante Facundo 0 20
4 4 Alles Juan 0 0 - 1 3 Lanzilotta Filippo 1171 1
5 15 Loarche Camilo 0 0 - 1 Sozzo Sebastian 0 24
6 2 Abraham Santino 0 2 1 - 0 2 Garcia Hilario 0 11
7 19 Pedrido Juan 0 2 1 - 0 2 Giardello Santino 0 12
8 21 Picart Darianna 0 0 - 1 2 Ramos Valentina 0 22
9 17 Olivera German 0 1 1 - 0 Lago Mateo 0 14
10 16 Macedonio Mauricio 0 1 1 - 0 1 Acosta Sandino 0 3
11 18 Otero Paula 0 1 1 - 0 1 Arostegui Alfonso 0 5
12 8 De Leon Luna 0 0 - - + ½ Fabra Nathaniel 0 9

Round 6

M. No. Name Elo Pts. Result Pts. Name Elo No.
1 1 Lanzilotta Filippo 1171 4 1 - 0 Rodriguez Schinca Joaquin 0 23
2 7 Carlotta Arakelian Maximo 0 1 - 0 Kulik Martin 0 13
3 20 Perciante Facundo 0 1 - 0 Sozzo Sebastian 0 24
4 10 Fernandez Gonzalo 0 3 0 - 1 3 Abraham Santino 0 2
5 22 Ramos Valentina 0 3 0 - 1 3 Barreiro Gaston 0 6
6 15 Loarche Camilo 0 0 - 1 3 Pedrido Juan 0 19
7 11 Garcia Hilario 0 2 0 - 1 Alles Juan 0 4
8 16 Macedonio Mauricio 0 2 0 - 1 2 Olivera German 0 17
9 18 Otero Paula 0 2 ½ - ½ Fabra Nathaniel 0 9
10 14 Lago Mateo 0 0 - 1 Picart Darianna 0 21
11 3 Acosta Sandino 0 1 1 - 0 1 Arostegui Alfonso 0 5
12 8 De Leon Luna 0 0 0 not paired
13 12 Giardello Santino 0 2 0 not paired

Round 7

M. No. Name Elo Pts. Result Pts. Name Elo No.
1 1 Lanzilotta Filippo 1171 5 ½ - ½ Carlotta Arakelian Maximo 0 7
2 23 Rodriguez Schinca Joaquin 0 1 - 0 Perciante Facundo 0 20
3 2 Abraham Santino 0 4 ½ - ½ 4 Pedrido Juan 0 19
4 24 Sozzo Sebastian 0 1 - 0 4 Barreiro Gaston 0 6
5 4 Alles Juan 0 0 - 1 Kulik Martin 0 13
6 17 Olivera German 0 3 0 - 1 3 Fernandez Gonzalo 0 10
7 22 Ramos Valentina 0 3 1 - 0 Loarche Camilo 0 15
8 21 Picart Darianna 0 1 - 0 Otero Paula 0 18
9 9 Fabra Nathaniel 0 2 1 - 0 2 Acosta Sandino 0 3
10 11 Garcia Hilario 0 2 1 - 0 2 Macedonio Mauricio 0 16
11 5 Arostegui Alfonso 0 1 1 - 0 Lago Mateo 0 14
12 8 De Leon Luna 0 0 0 not paired
13 12 Giardello Santino 0 2 0 not paired

Round 8

M. No. Name Elo Pts. Result Pts. Name Elo No.
1 7 Carlotta Arakelian Maximo 0 6 ½ - ½ Abraham Santino 0 2
2 20 Perciante Facundo 0 0 - 1 Lanzilotta Filippo 1171 1
3 19 Pedrido Juan 0 0 - 1 Rodriguez Schinca Joaquin 0 23
4 13 Kulik Martin 0 0 - 1 Sozzo Sebastian 0 24
5 6 Barreiro Gaston 0 4 0 - 1 4 Fernandez Gonzalo 0 10
6 4 Alles Juan 0 1 - 0 4 Ramos Valentina 0 22
7 17 Olivera German 0 3 ½ - ½ Picart Darianna 0 21
8 9 Fabra Nathaniel 0 3 0 - 1 3 Garcia Hilario 0 11
9 5 Arostegui Alfonso 0 2 ½ - ½ Loarche Camilo 0 15
10 3 Acosta Sandino 0 2 0 - 1 Otero Paula 0 18
11 14 Lago Mateo 0 0 - 1 2 Macedonio Mauricio 0 16
12 8 De Leon Luna 0 0 0 not paired
13 12 Giardello Santino 0 2 0 not paired

Round 9

M. No. Name Elo Pts. Result Pts. Name Elo No.
1 24 Sozzo Sebastian 0 0 - 1 Carlotta Arakelian Maximo 0 7
2 2 Abraham Santino 0 5 0 - 1 Lanzilotta Filippo 1171 1
3 23 Rodriguez Schinca Joaquin 0 ½ - ½ Kulik Martin 0 13
4 10 Fernandez Gonzalo 0 5 0 - 1 Alles Juan 0 4
5 19 Pedrido Juan 0 1 - 0 Perciante Facundo 0 20
6 11 Garcia Hilario 0 4 0 - 1 4 Ramos Valentina 0 22
7 16 Macedonio Mauricio 0 3 0 - 1 4 Barreiro Gaston 0 6
8 21 Picart Darianna 0 4 ½ - ½ Arostegui Alfonso 0 5
9 18 Otero Paula 0 0 - 1 Olivera German 0 17
10 15 Loarche Camilo 0 3 1 - 0 3 Fabra Nathaniel 0 9
11 14 Lago Mateo 0 ½ - ½ 2 Acosta Sandino 0 3
12 8 De Leon Luna 0 0 0 not paired
13 12 Giardello Santino 0 2 0 not paired

Players ranking

Rk. No.Ini. Name sexo FED FIDE EloN Club/City Pts.  Des 1   Des 2   Des 3   Des 4 
1 7 Carlotta Arakelian Maximo URU 0 0 La Proa 7,5 0,5 45,5 50,0 400,5
2 1 Lanzilotta Filippo URU 1171 0 La Proa 7,5 0,5 44,0 48,0 415,0
3 23 Rodriguez Schinca Joaquin URU 0 0 La Proa 7,0 0,0 44,5 47,0 410,0
4 4 Alles Juan URU 0 0 Nueva Helvecia 5,5 0,0 42,0 45,0 400,0
5 19 Pedrido Juan URU 0 0 La Proa 5,5 0,0 39,0 41,5 378,5
6 24 Sozzo Sebastian URU 0 0 La Proa 5,5 0,0 37,0 39,0 375,0
7 10 Fernandez Gonzalo URU 0 0 La Proa 5,0 0,0 47,0 51,0 398,0
8 13 Kulik Martin URU 0 0 La Proa 5,0 0,0 45,5 47,5 388,0
9 2 Abraham Santino URU 0 0 Nueva Helvecia 5,0 0,0 41,5 43,5 391,0
10 6 Barreiro Gaston URU 0 0 La Proa 5,0 0,0 39,0 42,0 379,5
11 22 Ramos Valentina w URU 0 0 La Proa 5,0 0,0 37,5 40,5 376,5
12 20 Perciante Facundo URU 0 0 La Proa 4,5 0,0 46,0 48,5 376,0
13 17 Olivera German URU 0 0 Club Colonia 4,5 0,0 39,0 41,0 359,5
14 21 Picart Darianna w URU 0 0 Fray Bentos 4,5 0,0 30,5 32,5 332,5
15 11 Garcia Hilario URU 0 0 Enroque Largo 4,0 0,0 39,5 42,0 363,5
16 15 Loarche Camilo URU 0 0 Enroque Largo 4,0 0,0 39,0 41,5 348,0
17 18 Otero Paula w URU 0 0 Cerro 3,5 0,0 31,0 33,5 325,0
18 9 Fabra Nathaniel URU 0 0 Cerro 3,0 0,0 34,0 36,5 322,5
19 5 Arostegui Alfonso URU 0 0 Enroque Largo 3,0 0,0 32,5 34,5 337,5
20 16 Macedonio Mauricio URU 0 0 La Proa 3,0 0,0 32,0 34,0 347,5
21 3 Acosta Sandino URU 0 0 Enroque Largo 2,5 0,0 28,5 30,5 312,0
22 12 Giardello Santino URU 0 0 La Proa 2,0 0,0 38,0 41,0 217,0
23 14 Lago Mateo URU 0 0 Enroque Largo 2,0 0,0 33,0 35,5 325,0
24 8 De Leon Luna w URU 0 0 La Proa 0,0 0,0 21,5 22,5 184,5