Open Braunau Turnier B

Chess tournament overview

Country: Austria
Tournament date: 2019-12-13 to 2019-12-15
Tournament place: Ranshofen (See on the map)
Tournament registration: (Search in Google)
Game time: 90 min/40 moves + 15 min rest + 30 sec/move
Valid for ELO: Elo FIDE and national

Organizer of the chess tournament and contact

Organizer: WSV ATSV Ranshofen Schach
Main referee: NA Norbert Fruehauf (ID 1605259)

Schedule: Open Braunau Turnier B

Round Date Time
1 2019/12/13 18:00
2 2019/12/14 10:00
3 2019/12/14 15:30
4 2019/12/15 09:00
5 2019/12/15 14:30

Players registered in Open Braunau Turnier B

No. Country Title Name Elo FIDE Elo National Variation
1 AUT Kerschenbauer Franz 1889 1889 11
2 AUT Englisch Dieter 1905 1872 -4
3 AUT Scherz Marco Dipl.-Ing. 1824 1866 -6
4 AUT Juricevic Ante 1951 1847 -26
5 GER Lichtmannecker Daniel 1949 1828 42
6 GER Deno Anto 1813 1820 -30
7 AUT Loibl Johann 1844 1803 -28
8 AUT Dumancic Stanko 1856 1802 -17
9 AUT Fuchs Patrick 1883 1790 20
10 GER Bernauer Stephan 1960 1789 -37
11 BIH Keserovic Sefik 1764 1782 -1
12 GER Knödlseder Gotthard 1824 1772 -12
13 AUT Hersel Richard 1685 1741 -36
14 GER Sierian Peter 1797 1728 -14
15 GER Staller Josef 1690 1728 -14
16 GER Hammerl Jonas 1789 1727 40
17 GER Holschke Christian 1828 1720 5
18 AUT Putz Ernst 1686 1719 -46
19 AUT Bruckner Simon 1822 1716 -9
20 AUT Murlasits Martin Iii 1754 1716 18
21 AUT Buchegger Fridolin 1837 1699 -40
22 GER Lichtmannecker Hans-Jürgen 1780 1693 -66
23 GER Malchau Jochen 1713 1689 4
24 AUT Schmied Eva Maria 1730 1689 -6
25 BUL Kononenko Vladimir 1765 1686 59
26 GER Thurnbauer Alois 1701 1673 -4
27 ROU Tunaru Alexandru 0 1651 0
28 AUT WMK Hackbarth Christa 1743 1647 15
29 AUT Englisch Tobias 1787 1647 87
30 AUT Weiss Stefan 0 1610 0
31 GER Breu Alfons 1648 1597 5
32 AUT Hagmüller Josef 1726 1597 -27
33 AUT Wippel Herbert 1679 1596 6
34 AUT Kraxner Otmar Dr. 1518 1586 24
35 AUT Lehner-Dittenberger Sebastian 1649 1508 21
36 AUT Klein Felix 1682 1489 -5
37 AUT Schneeweis Martin 1595 1462 3
38 SLO Javornik Nik 1692 1426 9
39 AUT Gritsch Borbala 1158 1412 7
40 IND Dhanuka Aman 1146 0 47
41 AUT Mayer David 0 0 0

Players starting rank

Initial rank Country Title Name FIDE elo National elo Variation
1 AUT Kerschenbauer Franz 1889 1889 11
2 AUT Englisch Dieter 1905 1872 -4
3 AUT Scherz Marco Dipl.-Ing. 1824 1866 -6
4 AUT Juricevic Ante 1951 1847 -26
5 GER Lichtmannecker Daniel 1949 1828 42
6 GER Deno Anto 1813 1820 -30
7 AUT Loibl Johann 1844 1803 -28
8 AUT Dumancic Stanko 1856 1802 -17
9 AUT Fuchs Patrick 1883 1790 20
10 GER Bernauer Stephan 1960 1789 -37
11 BIH Keserovic Sefik 1764 1782 -1
12 GER Knödlseder Gotthard 1824 1772 -12
13 AUT Hersel Richard 1685 1741 -36
14 GER Sierian Peter 1797 1728 -14
15 GER Staller Josef 1690 1728 -14
16 GER Hammerl Jonas 1789 1727 40
17 GER Holschke Christian 1828 1720 5
18 AUT Putz Ernst 1686 1719 -46
19 AUT Bruckner Simon 1822 1716 -9
20 AUT Murlasits Martin Iii 1754 1716 18
21 AUT Buchegger Fridolin 1837 1699 -40
22 GER Lichtmannecker Hans-Jürgen 1780 1693 -66
23 GER Malchau Jochen 1713 1689 4
24 AUT Schmied Eva Maria 1730 1689 -6
25 BUL Kononenko Vladimir 1765 1686 59
26 GER Thurnbauer Alois 1701 1673 -4
27 ROU Tunaru Alexandru 0 1651 0
28 AUT WMK Hackbarth Christa 1743 1647 15
29 AUT Englisch Tobias 1787 1647 87
30 AUT Weiss Stefan 0 1610 0
31 GER Breu Alfons 1648 1597 5
32 AUT Hagmüller Josef 1726 1597 -27
33 AUT Wippel Herbert 1679 1596 6
34 AUT Kraxner Otmar Dr. 1518 1586 24
35 AUT Lehner-Dittenberger Sebastian 1649 1508 21
36 AUT Klein Felix 1682 1489 -5
37 AUT Schneeweis Martin 1595 1462 3
38 SLO Javornik Nik 1692 1426 9
39 AUT Gritsch Borbala 1158 1412 7
40 IND Dhanuka Aman 1146 0 47
41 AUT Mayer David 0 0 0

Players starting rank

No.   Titulo Nombre FED FIDE EloN
1 Kerschenbauer Franz AUT 1889 1889
2 Englisch Dieter AUT 1905 1872
3 Scherz Marco Dipl.-Ing. AUT 1824 1866
4 Juricevic Ante AUT 1951 1847
5 Lichtmannecker Daniel GER 1949 1828
6 Deno Anto GER 1813 1820
7 Loibl Johann AUT 1844 1803
8 Dumancic Stanko AUT 1856 1802
9 Fuchs Patrick AUT 1883 1790
10 Bernauer Stephan GER 1960 1789
11 Keserovic Sefik BIH 1764 1782
12 Knödlseder Gotthard GER 1824 1772
13 Hersel Richard AUT 1685 1741
14 Sierian Peter GER 1797 1728
15 Staller Josef GER 1690 1728
16 Hammerl Jonas GER 1789 1727
17 Holschke Christian GER 1828 1720
18 Putz Ernst AUT 1686 1719
19 Bruckner Simon AUT 1822 1716
20 Murlasits Martin Iii AUT 1754 1716
21 Buchegger Fridolin AUT 1837 1699
22 Lichtmannecker Hans-Jürgen GER 1780 1693
23 Malchau Jochen GER 1713 1689
24 Schmied Eva Maria AUT 1730 1689
25 Kononenko Vladimir BUL 1765 1686
26 Thurnbauer Alois GER 1701 1673
27 Tunaru Alexandru ROU 0 1651
28 WMK Hackbarth Christa AUT 1743 1647
29 Englisch Tobias AUT 1787 1647
30 Weiss Stefan AUT 0 1610
31 Breu Alfons GER 1648 1597
32 Hagmüller Josef AUT 1726 1597
33 Wippel Herbert AUT 1679 1596
34 Kraxner Otmar Dr. AUT 1518 1586
35 Lehner-Dittenberger Sebastian AUT 1649 1508
36 Klein Felix AUT 1682 1489
37 Schneeweis Martin AUT 1595 1462
38 Javornik Nik SLO 1692 1426
39 Gritsch Borbala AUT 1158 1412
40 Dhanuka Aman IND 1146 0
41 Mayer David AUT 0 0

Round 1

M. No. Name Elo Pts. Result Pts. Name Elo No.
1 1 Kerschenbauer Franz 1889 0 1 - 0 0 Buchegger Fridolin 1699 21
2 2 Englisch Dieter 1872 0 ½ - ½ 0 Englisch Tobias 1647 29
3 22 Lichtmannecker Hans-Jürgen 1693 0 ½ - ½ 0 Scherz Marco Dipl.-Ing. 1866 3
4 4 Juricevic Ante 1847 0 ½ - ½ 0 Malchau Jochen 1689 23
5 24 Schmied Eva Maria 1689 0 0 - 1 0 Lichtmannecker Daniel 1828 5
6 6 Deno Anto 1820 0 0 - 1 0 Kononenko Vladimir 1686 25
7 26 Thurnbauer Alois 1673 0 ½ - ½ 0 Loibl Johann 1803 7
8 8 Dumancic Stanko 1802 0 1 - 0 0 Tunaru Alexandru 1651 27
9 28 WMK Hackbarth Christa 1647 0 0 - 1 0 Fuchs Patrick 1790 9
10 10 Bernauer Stephan 1789 0 1 - 0 0 Weiss Stefan 1610 30
11 31 Breu Alfons 1597 0 0 - 1 0 Keserovic Sefik 1782 11
12 12 Knödlseder Gotthard 1772 0 1 - 0 0 Hagmüller Josef 1597 32
13 33 Wippel Herbert 1596 0 1 - 0 0 Hersel Richard 1741 13
14 14 Sierian Peter 1728 0 ½ - ½ 0 Kraxner Otmar Dr. 1586 34
15 35 Lehner-Dittenberger Sebastian 1508 0 1 - 0 0 Staller Josef 1728 15
16 16 Hammerl Jonas 1727 0 1 - 0 0 Klein Felix 1489 36
17 37 Schneeweis Martin 1462 0 0 - 1 0 Holschke Christian 1720 17
18 18 Putz Ernst 1719 0 ½ - ½ 0 Javornik Nik 1426 38
19 39 Gritsch Borbala 1412 0 ½ - ½ 0 Bruckner Simon 1716 19
20 20 Murlasits Martin Iii 1716 0 1 - 0 0 Dhanuka Aman 1146 40
21 41 Mayer David 0 0 1 bye

Round 2

M. No. Name Elo Pts. Result Pts. Name Elo No.
1 16 Hammerl Jonas 1727 1 1 - 0 1 Kerschenbauer Franz 1889 1
2 5 Lichtmannecker Daniel 1828 1 1 - 0 1 Murlasits Martin Iii 1716 20
3 17 Holschke Christian 1720 1 1 - 0 1 Dumancic Stanko 1802 8
4 9 Fuchs Patrick 1790 1 1 - 0 1 Wippel Herbert 1596 33
5 25 Kononenko Vladimir 1686 1 ½ - ½ 1 Bernauer Stephan 1789 10
6 11 Keserovic Sefik 1782 1 1 - 0 1 Lehner-Dittenberger Sebastian 1508 35
7 41 Mayer David 0 1 ½ - ½ 1 Knödlseder Gotthard 1772 12
8 23 Malchau Jochen 1689 ½ ½ - ½ ½ Englisch Dieter 1872 2
9 3 Scherz Marco Dipl.-Ing. 1866 ½ ½ - ½ ½ Thurnbauer Alois 1673 26
10 29 Englisch Tobias 1647 ½ 1 - 0 ½ Juricevic Ante 1847 4
11 7 Loibl Johann 1803 ½ 1 - 0 ½ Gritsch Borbala 1412 39
12 38 Javornik Nik 1426 ½ ½ - ½ ½ Sierian Peter 1728 14
13 34 Kraxner Otmar Dr. 1586 ½ 1 - 0 ½ Putz Ernst 1719 18
14 19 Bruckner Simon 1716 ½ 1 - 0 ½ Lichtmannecker Hans-Jürgen 1693 22
15 30 Weiss Stefan 1610 0 1 - 0 0 Deno Anto 1820 6
16 13 Hersel Richard 1741 0 ½ - ½ 0 WMK Hackbarth Christa 1647 28
17 15 Staller Josef 1728 0 1 - 0 0 Breu Alfons 1597 31
18 21 Buchegger Fridolin 1699 0 1 - 0 0 Hagmüller Josef 1597 32
19 36 Klein Felix 1489 0 ½ - ½ 0 Schmied Eva Maria 1689 24
20 27 Tunaru Alexandru 1651 0 1 - 0 0 Schneeweis Martin 1462 37
21 40 Dhanuka Aman 1146 0 1 bye

Round 3

M. No. Name Elo Pts. Result Pts. Name Elo No.
1 11 Keserovic Sefik 1782 2 0 - 1 2 Lichtmannecker Daniel 1828 5
2 9 Fuchs Patrick 1790 2 0 - 1 2 Hammerl Jonas 1727 16
3 7 Loibl Johann 1803 ½ - ½ 2 Holschke Christian 1720 17
4 10 Bernauer Stephan 1789 ½ - ½ Englisch Tobias 1647 29
5 12 Knödlseder Gotthard 1772 0 - 1 Kononenko Vladimir 1686 25
6 19 Bruckner Simon 1716 ½ - ½ Mayer David 0 41
7 1 Kerschenbauer Franz 1889 1 1 - 0 Kraxner Otmar Dr. 1586 34
8 2 Englisch Dieter 1872 1 1 - 0 1 Tunaru Alexandru 1651 27
9 33 Wippel Herbert 1596 1 ½ - ½ 1 Scherz Marco Dipl.-Ing. 1866 3
10 8 Dumancic Stanko 1802 1 1 - 0 1 Malchau Jochen 1689 23
11 14 Sierian Peter 1728 1 0 - 1 1 Weiss Stefan 1610 30
12 26 Thurnbauer Alois 1673 1 0 - 1 1 Staller Josef 1728 15
13 20 Murlasits Martin Iii 1716 1 1 - 0 1 Javornik Nik 1426 38
14 40 Dhanuka Aman 1146 1 1 - 0 1 Buchegger Fridolin 1699 21
15 35 Lehner-Dittenberger Sebastian 1508 1 0 - 1 ½ Juricevic Ante 1847 4
16 24 Schmied Eva Maria 1689 ½ 1 - 0 ½ Hersel Richard 1741 13
17 18 Putz Ernst 1719 ½ 0 - 1 ½ WMK Hackbarth Christa 1647 28
18 22 Lichtmannecker Hans-Jürgen 1693 ½ ½ - ½ ½ Klein Felix 1489 36
19 39 Gritsch Borbala 1412 ½ 0 - 1 0 Deno Anto 1820 6
20 32 Hagmüller Josef 1597 0 0 - 1 0 Breu Alfons 1597 31
21 37 Schneeweis Martin 1462 0 1 bye

Round 4

M. No. Name Elo Pts. Result Pts. Name Elo No.
1 5 Lichtmannecker Daniel 1828 3 ½ - ½ 3 Hammerl Jonas 1727 16
2 17 Holschke Christian 1720 ½ - ½ Kononenko Vladimir 1686 25
3 15 Staller Josef 1728 2 0 - 1 2 Kerschenbauer Franz 1889 1
4 2 Englisch Dieter 1872 2 1 - 0 2 Bruckner Simon 1716 19
5 20 Murlasits Martin Iii 1716 2 1 - 0 2 Loibl Johann 1803 7
6 29 Englisch Tobias 1647 2 1 - 0 2 Dumancic Stanko 1802 8
7 30 Weiss Stefan 1610 2 ½ - ½ 2 Fuchs Patrick 1790 9
8 40 Dhanuka Aman 1146 2 0 - 1 2 Bernauer Stephan 1789 10
9 41 Mayer David 0 2 0 - 1 2 Keserovic Sefik 1782 11
10 3 Scherz Marco Dipl.-Ing. 1866 ½ - ½ Schmied Eva Maria 1689 24
11 4 Juricevic Ante 1847 1 - 0 Wippel Herbert 1596 33
12 34 Kraxner Otmar Dr. 1586 ½ - ½ Knödlseder Gotthard 1772 12
13 28 WMK Hackbarth Christa 1647 ½ - ½ 1 Sierian Peter 1728 14
14 6 Deno Anto 1820 1 0 - 1 1 Lehner-Dittenberger Sebastian 1508 35
15 31 Breu Alfons 1597 1 1 - 0 1 Lichtmannecker Hans-Jürgen 1693 22
16 23 Malchau Jochen 1689 1 ½ - ½ 1 Schneeweis Martin 1462 37
17 36 Klein Felix 1489 1 ½ - ½ 1 Thurnbauer Alois 1673 26
18 27 Tunaru Alexandru 1651 1 0 - 1 1 Javornik Nik 1426 38
19 13 Hersel Richard 1741 ½ 1 - 0 ½ Gritsch Borbala 1412 39
20 32 Hagmüller Josef 1597 0 - - + ½ Putz Ernst 1719 18
21 21 Buchegger Fridolin 1699 1 0 not paired

Round 5

M. No. Name Elo Pts. Result Pts. Name Elo No.
1 10 Bernauer Stephan 1789 3 0 - 1 Lichtmannecker Daniel 1828 5
2 16 Hammerl Jonas 1727 ½ - ½ 3 Englisch Dieter 1872 2
3 1 Kerschenbauer Franz 1889 3 1 - 0 3 Holschke Christian 1720 17
4 11 Keserovic Sefik 1782 3 0 - 1 3 Englisch Tobias 1647 29
5 25 Kononenko Vladimir 1686 3 ½ - ½ 3 Murlasits Martin Iii 1716 20
6 9 Fuchs Patrick 1790 1 - 0 Juricevic Ante 1847 4
7 8 Dumancic Stanko 1802 2 0 - 1 Weiss Stefan 1610 30
8 35 Lehner-Dittenberger Sebastian 1508 2 0 - 1 2 Scherz Marco Dipl.-Ing. 1866 3
9 7 Loibl Johann 1803 2 0 - 1 2 WMK Hackbarth Christa 1647 28
10 12 Knödlseder Gotthard 1772 2 1 - 0 2 Breu Alfons 1597 31
11 38 Javornik Nik 1426 2 1 - 0 2 Staller Josef 1728 15
12 19 Bruckner Simon 1716 2 1 - 0 2 Kraxner Otmar Dr. 1586 34
13 24 Schmied Eva Maria 1689 2 ½ - ½ 2 Dhanuka Aman 1146 40
14 26 Thurnbauer Alois 1673 1 - 0 2 Mayer David 0 41
15 37 Schneeweis Martin 1462 ½ - ½ Hersel Richard 1741 13
16 14 Sierian Peter 1728 ½ - ½ Malchau Jochen 1689 23
17 33 Wippel Herbert 1596 ½ - ½ Putz Ernst 1719 18
18 27 Tunaru Alexandru 1651 1 ½ - ½ Klein Felix 1489 36
19 22 Lichtmannecker Hans-Jürgen 1693 1 0 - 1 1 Deno Anto 1820 6
20 39 Gritsch Borbala 1412 ½ 1 bye
21 21 Buchegger Fridolin 1699 1 0 not paired
22 32 Hagmüller Josef 1597 0 0 not paired

Players ranking

Rk. No.Ini.   Name FED FIDE EloN Pts.  Des 1   Des 2   Des 3 
1 5 Lichtmannecker Daniel GER 1949 1828 4,5 2165 9,5 14,00
2 29 Englisch Tobias AUT 1787 1647 4,0 2127 8,5 10,75
3 16 Hammerl Jonas GER 1789 1727 4,0 2102 11,0 13,50
4 1 Kerschenbauer Franz AUT 1889 1889 4,0 1972 7,0 9,00
5 25 Kononenko Vladimir BUL 1765 1686 3,5 1985 9,0 9,75
6 9 Fuchs Patrick AUT 1883 1790 3,5 1903 9,0 9,25
7 2 Englisch Dieter AUT 1905 1872 3,5 1901 9,0 9,50
8 30 Weiss Stefan AUT 0 1610 3,5 1892 7,0 7,75
9 20 Murlasits Martin Iii AUT 1754 1716 3,5 1870 8,5 8,75
10 17 Holschke Christian GER 1828 1720 3,0 1862 7,5 6,25
11 28 WMK Hackbarth Christa AUT 1743 1647 3,0 1851 6,0 5,50
12 10 Bernauer Stephan GER 1960 1789 3,0 1806 11,0 9,25
13 38 Javornik Nik SLO 1692 1426 3,0 1788 5,5 5,25
14 3 Scherz Marco Dipl.-Ing. AUT 1824 1866 3,0 1780 6,5 6,00
15 11 Keserovic Sefik BIH 1764 1782 3,0 1751 8,0 5,50
16 12 Knödlseder Gotthard GER 1824 1772 3,0 1688 5,5 4,75
17 19 Bruckner Simon AUT 1822 1716 3,0 1681 4,5 4,25
18 4 Juricevic Ante AUT 1951 1847 2,5 1742 7,5 5,00
19 24 Schmied Eva Maria AUT 1730 1689 2,5 1694 7,0 5,50
20 26 Thurnbauer Alois GER 1701 1673 2,5 1668 6,0 5,00
21 40 Dhanuka Aman IND 1146 0 2,5 1459 7,5 4,75
22 23 Malchau Jochen GER 1713 1689 2,0 1749 6,5 4,75
23 35 Lehner-Dittenberger Sebastian AUT 1649 1508 2,0 1736 7,5 4,00
24 33 Wippel Herbert AUT 1679 1596 2,0 1734 7,5 4,25
25 34 Kraxner Otmar Dr. AUT 1518 1586 2,0 1732 8,0 4,00
26 31 Breu Alfons GER 1648 1597 2,0 1685 6,0 2,00
27 36 Klein Felix AUT 1682 1489 2,0 1658 6,5 3,75
28 8 Dumancic Stanko AUT 1856 1802 2,0 1646 8,5 3,50
29 15 Staller Josef GER 1690 1728 2,0 1644 7,5 4,50
30 7 Loibl Johann AUT 1844 1803 2,0 1622 8,5 3,75
31 41 Mayer David AUT 0 0 2,0 1585 8,5 5,00
32 14 Sierian Peter GER 1797 1728 2,0 1583 8,0 5,00
33 6 Deno Anto GER 1813 1820 2,0 1571 6,5 2,00
34 13 Hersel Richard AUT 1685 1741 2,0 1534 6,0 3,25
35 37 Schneeweis Martin AUT 1595 1462 2,0 1526 5,5 3,00
36 18 Putz Ernst AUT 1686 1719 2,0 1465 7,0 3,50
37 27 Tunaru Alexandru ROU 0 1651 1,5 1597 7,0 2,50
38 39 Gritsch Borbala AUT 1158 1412 1,5 1236 6,0 2,00
39 21 Buchegger Fridolin AUT 1837 1699 1,0 1559 6,5 1,00
40 22 Lichtmannecker Hans-Jürgen GER 1780 1693 1,0 1518 7,0 2,50
41 32 Hagmüller Josef AUT 1726 1597 0,0 970 5,5 0,00