20. posamično državno prvenstvo v pospešenem šahu 2019 - D12

Chess tournament overview

Country: Slovenia
Tournament date: 2019-02-23 to 2019-02-23
Tournament place: Rogaška Slatina, Grand Hotel Rogaška (See on the map)
Tournament registration: (Search in Google)
Game time: 10 min + 5 sek/pot
Valid for ELO: Elo FIDE and national

Organizer of the chess tournament and contact

Organizer: Šahovska zveza Slovenije, Evropska šahovska akademija Maribor
Main referee: IA Perkovic, Boris [SLO 14611384]

Schedule: 20. posamično državno prvenstvo v pospešenem šahu 2019 - D12

Round Date Time
1 2019/02/23 10:00
2 2019/02/23 10:45
3 2019/02/23 11:30
4 2019/02/23 12:15
5 2019/02/23 14:00
6 2019/02/23 14:35
7 2019/02/23 15:10
8 2019/02/23 15:45
9 2019/02/23 16:20

Players registered in 20. posamično državno prvenstvo v pospešenem šahu 2019 - D12

No. Country Title Name Elo FIDE Elo National Variation
1 SLO WI Guid Taja 1316 1992 17
2 SLO WIII Lukač Ema 1184 1718 -4
3 SLO W Radej Pika 1087 1737 -35
4 SLO WI Sefić Lana 1040 1883 -3
5 SLO WI Vaupot Eliza 1004 1683 25
6 SLO WIII Grišin Lia 0 1792 0
7 SLO W Brinovec Lucy 0 1681 0
8 SLO III Radež Lucija 0 1678 0
9 SLO WII Muzel Ulla 0 1565 0
10 SLO WIII Ferfole Anja 0 1514 0
11 SLO Zalokar Ajda 0 1479 0
12 SLO Drevenšek Nuša 0 1475 0
13 SLO Širaj Tisa 0 1437 0
14 SLO Grilanc Luna 0 1406 0
15 SLO Lapanje Ajda 0 1361 0
16 SLO Jevšek Minea 0 1000 0

Players starting rank

Initial rank Country Title Name FIDE elo National elo Variation
1 SLO WI Guid Taja 1316 1992 17
2 SLO WIII Lukač Ema 1184 1718 -4
3 SLO W Radej Pika 1087 1737 -35
4 SLO WI Sefić Lana 1040 1883 -3
5 SLO WI Vaupot Eliza 1004 1683 25
6 SLO WIII Grišin Lia 0 1792 0
7 SLO W Brinovec Lucy 0 1681 0
8 SLO III Radež Lucija 0 1678 0
9 SLO WII Muzel Ulla 0 1565 0
10 SLO WIII Ferfole Anja 0 1514 0
11 SLO Zalokar Ajda 0 1479 0
12 SLO Drevenšek Nuša 0 1475 0
13 SLO Širaj Tisa 0 1437 0
14 SLO Grilanc Luna 0 1406 0
15 SLO Lapanje Ajda 0 1361 0
16 SLO Jevšek Minea 0 1000 0

Players starting rank

No.   Titulo Nombre ID FIDE-ID FED FIDE EloN Club/Ciudad
1 WI Guid Taja 1016159 73009768 SLO 1316 1992 ŠK Ljubljana
2 WIII Lukač Ema 1081136 14629674 SLO 1184 1718 ŠD Radenska - Pomgrad
3 W Radej Pika 1111269 14630451 SLO 1087 1737 ŠK Triglav Krško
4 WI Sefić Lana 1042166 14632810 SLO 1040 1883 ŠS TZ Prevodi Dvojka
5 WI Vaupot Eliza 1090682 14632837 SLO 1004 1683 ŠK Slovenj Gradec
6 WIII Grišin Lia 1062860 14639556 SLO 0 1792 ŠD Kočevje
7 W Brinovec Lucy 1034169 14629666 SLO 0 1681 ŠK Žalec
8 III Radež Lucija 1062859 14638428 SLO 0 1678 ŠD KRKA Novo mesto
9 WII Muzel Ulla 1034321 14638207 SLO 0 1565 ŠK Šmarje pri Jelšah
10 WIII Ferfole Anja 1063064 14639530 SLO 0 1514 ŠK Trebnje BMP
11 Zalokar Ajda 1100463 14638495 SLO 0 1479 ŠK Rudar Trbovlje
12 Drevenšek Nuša 1024016 14638800 SLO 0 1475 ŽŠK Maribor
13 Širaj Tisa 1016523 14638444 SLO 0 1437 ŠD Vrhnika
14 Grilanc Luna 1019592 14643260 SLO 0 1406 ŠK Nova Gorica
15 Lapanje Ajda 1016102 14637880 SLO 0 1361 ŠK Komenda
16 Jevšek Minea 1024096 14644282 SLO 0 1000 ŠK Branik Maribor

Round 1

M. No. Name Elo Pts. Result Pts. Name Elo No.
1 9 WII Muzel Ulla 1565 0 0 - 1 0 WI Guid Taja 1316 1
2 2 WIII Lukač Ema 1184 0 1 - 0 0 WIII Ferfole Anja 1514 10
3 11 Zalokar Ajda 1479 0 0 - 1 0 W Radej Pika 1087 3
4 4 WI Sefić Lana 1040 0 1 - 0 0 Drevenšek Nuša 1475 12
5 13 Širaj Tisa 1437 0 0 - 1 0 WI Vaupot Eliza 1004 5
6 6 WIII Grišin Lia 1792 0 1 - 0 0 Grilanc Luna 1406 14
7 15 Lapanje Ajda 1361 0 0 - 1 0 W Brinovec Lucy 1681 7
8 8 III Radež Lucija 1678 0 1 - 0 0 Jevšek Minea 1000 16

Round 2

M. No. Name Elo Pts. Result Pts. Name Elo No.
1 1 WI Guid Taja 1316 1 1 - 0 1 WIII Grišin Lia 1792 6
2 5 WI Vaupot Eliza 1004 1 ½ - ½ 1 WIII Lukač Ema 1184 2
3 3 W Radej Pika 1087 1 1 - 0 1 III Radež Lucija 1678 8
4 7 W Brinovec Lucy 1681 1 0 - 1 1 WI Sefić Lana 1040 4
5 14 Grilanc Luna 1406 0 0 - 1 0 WII Muzel Ulla 1565 9
6 10 WIII Ferfole Anja 1514 0 1 - 0 0 Širaj Tisa 1437 13
7 16 Jevšek Minea 1000 0 0 - 1 0 Zalokar Ajda 1479 11
8 12 Drevenšek Nuša 1475 0 0 - 1 0 Lapanje Ajda 1361 15

Round 3

M. No. Name Elo Pts. Result Pts. Name Elo No.
1 4 WI Sefić Lana 1040 2 0 - 1 2 WI Guid Taja 1316 1
2 2 WIII Lukač Ema 1184 1 - 0 2 W Radej Pika 1087 3
3 6 WIII Grišin Lia 1792 1 0 - 1 WI Vaupot Eliza 1004 5
4 11 Zalokar Ajda 1479 1 0 - 1 1 W Brinovec Lucy 1681 7
5 8 III Radež Lucija 1678 1 0 - 1 1 WIII Ferfole Anja 1514 10
6 9 WII Muzel Ulla 1565 1 0 - 1 1 Lapanje Ajda 1361 15
7 14 Grilanc Luna 1406 0 0 - 1 0 Drevenšek Nuša 1475 12
8 13 Širaj Tisa 1437 0 0 - 1 0 Jevšek Minea 1000 16

Round 4

M. No. Name Elo Pts. Result Pts. Name Elo No.
1 1 WI Guid Taja 1316 3 1 - 0 WIII Lukač Ema 1184 2
2 5 WI Vaupot Eliza 1004 1 - 0 2 W Radej Pika 1087 3
3 15 Lapanje Ajda 1361 2 0 - 1 2 WI Sefić Lana 1040 4
4 7 W Brinovec Lucy 1681 2 1 - 0 2 WIII Ferfole Anja 1514 10
5 11 Zalokar Ajda 1479 1 0 - 1 1 WIII Grišin Lia 1792 6
6 12 Drevenšek Nuša 1475 1 1 - 0 1 III Radež Lucija 1678 8
7 16 Jevšek Minea 1000 1 1 - 0 1 WII Muzel Ulla 1565 9
8 13 Širaj Tisa 1437 0 0 - 1 0 Grilanc Luna 1406 14

Round 5

M. No. Name Elo Pts. Result Pts. Name Elo No.
1 5 WI Vaupot Eliza 1004 0 - 1 4 WI Guid Taja 1316 1
2 2 WIII Lukač Ema 1184 0 - 1 3 W Brinovec Lucy 1681 7
3 4 WI Sefić Lana 1040 3 0 - 1 2 Jevšek Minea 1000 16
4 3 W Radej Pika 1087 2 1 - 0 2 Drevenšek Nuša 1475 12
5 6 WIII Grišin Lia 1792 2 1 - 0 2 Lapanje Ajda 1361 15
6 10 WIII Ferfole Anja 1514 2 1 - 0 1 WII Muzel Ulla 1565 9
7 14 Grilanc Luna 1406 1 0 - 1 1 Zalokar Ajda 1479 11
8 8 III Radež Lucija 1678 1 0 - 1 0 Širaj Tisa 1437 13

Round 6

M. No. Name Elo Pts. Result Pts. Name Elo No.
1 1 WI Guid Taja 1316 5 1 - 0 4 W Brinovec Lucy 1681 7
2 10 WIII Ferfole Anja 1514 3 1 - 0 WI Vaupot Eliza 1004 5
3 3 W Radej Pika 1087 3 0 - 1 3 WI Sefić Lana 1040 4
4 16 Jevšek Minea 1000 3 0 - 1 3 WIII Grišin Lia 1792 6
5 12 Drevenšek Nuša 1475 2 0 - 1 WIII Lukač Ema 1184 2
6 15 Lapanje Ajda 1361 2 1 - 0 2 Zalokar Ajda 1479 11
7 8 III Radež Lucija 1678 1 1 - 0 1 Grilanc Luna 1406 14
8 9 WII Muzel Ulla 1565 1 1 - 0 1 Širaj Tisa 1437 13

Round 7

M. No. Name Elo Pts. Result Pts. Name Elo No.
1 1 WI Guid Taja 1316 6 1 - 0 4 WIII Ferfole Anja 1514 10
2 4 WI Sefić Lana 1040 4 1 - 0 4 WIII Grišin Lia 1792 6
3 7 W Brinovec Lucy 1681 4 0 - 1 WI Vaupot Eliza 1004 5
4 2 WIII Lukač Ema 1184 1 - 0 3 Lapanje Ajda 1361 15
5 9 WII Muzel Ulla 1565 2 0 - 1 3 W Radej Pika 1087 3
6 14 Grilanc Luna 1406 1 0 - 1 3 Jevšek Minea 1000 16
7 11 Zalokar Ajda 1479 2 1 - 0 2 III Radež Lucija 1678 8
8 13 Širaj Tisa 1437 1 1 - 0 2 Drevenšek Nuša 1475 12

Round 8

M. No. Name Elo Pts. Result Pts. Name Elo No.
1 3 W Radej Pika 1087 4 0 - 1 7 WI Guid Taja 1316 1
2 5 WI Vaupot Eliza 1004 1 - 0 5 WI Sefić Lana 1040 4
3 6 WIII Grišin Lia 1792 4 1 - 0 WIII Lukač Ema 1184 2
4 16 Jevšek Minea 1000 4 0 - 1 4 W Brinovec Lucy 1681 7
5 12 Drevenšek Nuša 1475 2 0 - 1 4 WIII Ferfole Anja 1514 10
6 13 Širaj Tisa 1437 2 0 - 1 3 Zalokar Ajda 1479 11
7 15 Lapanje Ajda 1361 3 1 - 0 1 Grilanc Luna 1406 14
8 8 III Radež Lucija 1678 2 1 - 0 2 WII Muzel Ulla 1565 9

Round 9

M. No. Name Elo Pts. Result Pts. Name Elo No.
1 1 WI Guid Taja 1316 8 1 - 0 4 Jevšek Minea 1000 16
2 11 Zalokar Ajda 1479 4 0 - 1 WI Vaupot Eliza 1004 5
3 10 WIII Ferfole Anja 1514 5 0 - 1 5 WI Sefić Lana 1040 4
4 7 W Brinovec Lucy 1681 5 0 - 1 5 WIII Grišin Lia 1792 6
5 2 WIII Lukač Ema 1184 1 - 0 3 III Radež Lucija 1678 8
6 15 Lapanje Ajda 1361 4 1 - 0 2 Širaj Tisa 1437 13
7 14 Grilanc Luna 1406 1 0 - 1 4 W Radej Pika 1087 3
8 9 WII Muzel Ulla 1565 2 1 - 0 2 Drevenšek Nuša 1475 12

Players ranking

Rk. No.Ini.   Name FED FIDE EloN Club/City  Des 1   Des 2   Des 3  Rp n w-we K elo+/-
1 1 WI Guid Taja SLO 1316 1992 ŠK Ljubljana 9,0 0,0 43,0 2119 4 0,84 20 16,8
2 5 WI Vaupot Eliza SLO 1004 1683 ŠK Slovenj Gradec 6,5 0,0 45,5 1558 4 1,26 20 25,2
3 4 WI Sefić Lana SLO 1040 1883 ŠS TZ Prevodi Dvojka 6,0 1,0 45,5 1484 3 -0,15 20 -3,0
4 6 WIII Grišin Lia SLO 0 1792 ŠD Kočevje 6,0 0,0 45,0 1400 4
5 2 WIII Lukač Ema SLO 1184 1718 ŠD Radenska - Pomgrad 5,5 0,0 44,5 1514 3 -0,19 20 -3,8
6 7 W Brinovec Lucy SLO 0 1681 ŠK Žalec 5,0 0,0 47,0 1342 4
7 10 WIII Ferfole Anja SLO 0 1514 ŠK Trebnje BMP 5,0 0,0 40,0 1419 4
8 3 W Radej Pika SLO 1087 1737 ŠK Triglav Krško 5,0 0,0 39,0 1393 4 -1,76 20 -35,2
9 15 Lapanje Ajda SLO 0 1361 ŠK Komenda 5,0 0,0 33,5 1494 2
10 11 Zalokar Ajda SLO 0 1479 ŠK Rudar Trbovlje 4,0 1,0 36,5 1340 2
11 16 Jevšek Minea SLO 0 1000 ŠK Branik Maribor 4,0 0,0 38,0 1445 2
12 8 III Radež Lucija SLO 0 1678 ŠD KRKA Novo mesto 3,0 1,0 30,5 1225 2
13 9 WII Muzel Ulla SLO 0 1565 ŠK Šmarje pri Jelšah 3,0 0,0 35,0 1239 2
14 13 Širaj Tisa SLO 0 1437 ŠD Vrhnika 2,0 1,0 32,5 1167 1
15 12 Drevenšek Nuša SLO 0 1475 ŽŠK Maribor 2,0 0,0 34,5 1144 3
16 14 Grilanc Luna SLO 0 1406 ŠK Nova Gorica 1,0 0,0 32,0 1079 1