20. posamično državno prvenstvo v pospešenem šahu 2019 - F8

Chess tournament overview

Country: Slovenia
Tournament date: 2019-02-23 to 2019-02-23
Tournament place: Rogaška Slatina, Grand Hotel Rogaška (See on the map)
Tournament registration: (Search in Google)
Game time: 10 min + 5 sek/pot
Valid for ELO: Elo FIDE and national

Organizer of the chess tournament and contact

Organizer: Šahovska zveza Slovenije, Evropska šahovska akademija Maribor
Main referee: IA Perkovic, Boris [SLO 14611384]

Schedule: 20. posamično državno prvenstvo v pospešenem šahu 2019 - F8

Round Date Time
1 2019/02/23 10:00
2 2019/02/23 10:45
3 2019/02/23 11:30
4 2019/02/23 12:15
5 2019/02/23 14:00
6 2019/02/23 14:35
7 2019/02/23 15:10
8 2019/02/23 15:45
9 2019/02/23 16:20

Players registered in 20. posamično državno prvenstvo v pospešenem šahu 2019 - F8

No. Country Title Name Elo FIDE Elo National Variation
1 SLO Belyaletdinov Leonard 0 1915 0
2 SLO III Červek Roškarič Leonard 0 1715 0
3 SLO IV Vaupot Kajetan 0 1628 0
4 SLO Kocič Alis 0 1553 0
5 SLO Ašič Nik 0 1503 0
6 SLO IV Keber Alen 0 1475 0
7 SLO Kampuš Vid 0 1461 0
8 SLO Vidmar Gašper 0 1455 0
9 SLO IV Hribernik Jernej 0 1446 0
10 SLO Klopčič Jan 0 1365 0
11 SLO IV Sefić Benjamin 0 1320 0
12 SLO IV Tiran Lovro 0 1292 0
13 SLO Tavčar Gal 0 1281 0
14 SLO Srebrnič Kučera Patrik 0 1268 0
15 SLO Zenjilovski Žan 0 1160 0
16 SLO Krošel Gregor 0 1083 0
17 SLO Siladi Stipe 0 1038 0
18 SLO Bajda Aljaž 0 1000 0
19 SLO Daničič Anže 0 1000 0
20 SLO Ovnik Jaka 0 1000 0
21 SLO Petrišič Lan 0 1000 0
22 SLO Sinur Erazem 0 1000 0
23 SLO Vahčič Aleks 0 1000 0
24 SLO Želj Luka 0 1000 0

Players starting rank

Initial rank Country Title Name FIDE elo National elo Variation
1 SLO Belyaletdinov Leonard 0 1915 0
2 SLO III Červek Roškarič Leonard 0 1715 0
3 SLO IV Vaupot Kajetan 0 1628 0
4 SLO Kocič Alis 0 1553 0
5 SLO Ašič Nik 0 1503 0
6 SLO IV Keber Alen 0 1475 0
7 SLO Kampuš Vid 0 1461 0
8 SLO Vidmar Gašper 0 1455 0
9 SLO IV Hribernik Jernej 0 1446 0
10 SLO Klopčič Jan 0 1365 0
11 SLO IV Sefić Benjamin 0 1320 0
12 SLO IV Tiran Lovro 0 1292 0
13 SLO Tavčar Gal 0 1281 0
14 SLO Srebrnič Kučera Patrik 0 1268 0
15 SLO Zenjilovski Žan 0 1160 0
16 SLO Krošel Gregor 0 1083 0
17 SLO Siladi Stipe 0 1038 0
18 SLO Bajda Aljaž 0 1000 0
19 SLO Daničič Anže 0 1000 0
20 SLO Ovnik Jaka 0 1000 0
21 SLO Petrišič Lan 0 1000 0
22 SLO Sinur Erazem 0 1000 0
23 SLO Vahčič Aleks 0 1000 0
24 SLO Želj Luka 0 1000 0

Players starting rank

No.   Titulo Nombre ID FIDE-ID FED FIDE EloN Club/Ciudad
1 Belyaletdinov Leonard 1158620 14641771 SLO 0 1915 ŠK Ljubljana
2 III Červek Roškarič Leonard 1024005 14641020 SLO 0 1715 ŽŠK Maribor
3 IV Vaupot Kajetan 1090879 14641003 SLO 0 1628 ŠK Slovenj Gradec
4 Kocič Alis 1063072 14641291 SLO 0 1553 ŠK Trebnje BMP
5 Ašič Nik 1111405 14640864 SLO 0 1503 ŠK Triglav Krško
6 IV Keber Alen 1111393 14640805 SLO 0 1475 ŠK Triglav Krško
7 Kampuš Vid 1034350 14644479 SLO 0 1461 ŠK Žalec
8 Vidmar Gašper 1063151 14641321 SLO 0 1455 ŠK Ljubljana
9 IV Hribernik Jernej 1024080 14640996 SLO 0 1446 ŠK Slovenec Poljčane
10 Klopčič Jan 1019677 14643731 SLO 0 1365 ŠK Komenda
11 IV Sefić Benjamin 1042309 14641054 SLO 0 1320 ŠS TZ Prevodi Dvojka
12 IV Tiran Lovro 1063176 14643960 SLO 0 1292 ŠD KRKA Novo mesto
13 Tavčar Gal 1019714 14643944 SLO 0 1281 ŠK Ljubljana
14 Srebrnič Kučera Patrik 1063066 14640481 SLO 0 1268 ŠK En Passant
15 Zenjilovski Žan 1043772 14644525 SLO 0 1160 ŠS TZ Prevodi Dvojka
16 Krošel Gregor 1024163 14644487 SLO 0 1083 ŠK Slovenec Poljčane
17 Siladi Stipe 1019751 14644517 SLO 0 1038 ŠD Mengeš-Trzin
18 Bajda Aljaž 1100885 14644460 SLO 0 1000 ŠK Rudar Trbovlje
19 Daničič Anže 1111455 14644231 SLO 0 1000 ŠK Triglav Krško
20 Ovnik Jaka 1100878 14644495 SLO 0 1000 ŠK Rudar Trbovlje
21 Petrišič Lan 1063220 14644509 SLO 0 1000 ŠK Brežice
22 Sinur Erazem 1063260 14644258 SLO 0 1000 ŠK Trebnje BMP
23 Vahčič Aleks 1161999 14644240 SLO 0 1000 ŠK Brežice
24 Želj Luka 1034377 14644533 SLO 0 1000 Celjski ŠK

Round 1

M. No. Name Elo Pts. Result Pts. Name Elo No.
1 1 Belyaletdinov Leonard 1915 0 1 - 0 0 Tavčar Gal 1281 13
2 14 Srebrnič Kučera Patrik 1268 0 0 - 1 0 III Červek Roškarič Leonard 1715 2
3 3 IV Vaupot Kajetan 1628 0 1 - 0 0 Zenjilovski Žan 1160 15
4 16 Krošel Gregor 1083 0 0 - 1 0 Kocič Alis 1553 4
5 5 Ašič Nik 1503 0 1 - 0 0 Siladi Stipe 1038 17
6 18 Bajda Aljaž 1000 0 0 - 1 0 IV Keber Alen 1475 6
7 7 Kampuš Vid 1461 0 1 - 0 0 Daničič Anže 1000 19
8 20 Ovnik Jaka 1000 0 1 - 0 0 Vidmar Gašper 1455 8
9 9 IV Hribernik Jernej 1446 0 1 - 0 0 Petrišič Lan 1000 21
10 22 Sinur Erazem 1000 0 0 - 1 0 Klopčič Jan 1365 10
11 11 IV Sefić Benjamin 1320 0 1 - 0 0 Vahčič Aleks 1000 23
12 24 Želj Luka 1000 0 0 - 1 0 IV Tiran Lovro 1292 12

Round 2

M. No. Name Elo Pts. Result Pts. Name Elo No.
1 7 Kampuš Vid 1461 1 0 - 1 1 Belyaletdinov Leonard 1915 1
2 2 III Červek Roškarič Leonard 1715 1 0 - 1 1 IV Hribernik Jernej 1446 9
3 10 Klopčič Jan 1365 1 0 - 1 1 IV Vaupot Kajetan 1628 3
4 4 Kocič Alis 1553 1 1 - 0 1 IV Sefić Benjamin 1320 11
5 12 IV Tiran Lovro 1292 1 0 - 1 1 Ašič Nik 1503 5
6 6 IV Keber Alen 1475 1 1 - 0 1 Ovnik Jaka 1000 20
7 8 Vidmar Gašper 1455 0 1 - 0 0 Bajda Aljaž 1000 18
8 13 Tavčar Gal 1281 0 1 - 0 0 Daničič Anže 1000 19
9 21 Petrišič Lan 1000 0 0 - 1 0 Srebrnič Kučera Patrik 1268 14
10 15 Zenjilovski Žan 1160 0 1 - 0 0 Sinur Erazem 1000 22
11 23 Vahčič Aleks 1000 0 0 - 1 0 Krošel Gregor 1083 16
12 17 Siladi Stipe 1038 0 0 - 1 0 Želj Luka 1000 24

Round 3

M. No. Name Elo Pts. Result Pts. Name Elo No.
1 1 Belyaletdinov Leonard 1915 2 1 - 0 2 Ašič Nik 1503 5
2 3 IV Vaupot Kajetan 1628 2 1 - 0 2 IV Keber Alen 1475 6
3 9 IV Hribernik Jernej 1446 2 1 - 0 2 Kocič Alis 1553 4
4 13 Tavčar Gal 1281 1 0 - 1 1 III Červek Roškarič Leonard 1715 2
5 14 Srebrnič Kučera Patrik 1268 1 ½ - ½ 1 Kampuš Vid 1461 7
6 16 Krošel Gregor 1083 1 1 - 0 1 Vidmar Gašper 1455 8
7 24 Želj Luka 1000 1 1 - 0 1 Klopčič Jan 1365 10
8 11 IV Sefić Benjamin 1320 1 0 - 1 1 Zenjilovski Žan 1160 15
9 20 Ovnik Jaka 1000 1 0 - 1 1 IV Tiran Lovro 1292 12
10 22 Sinur Erazem 1000 0 0 - 1 0 Siladi Stipe 1038 17
11 18 Bajda Aljaž 1000 0 1 - 0 0 Petrišič Lan 1000 21
12 19 Daničič Anže 1000 0 0 - 1 0 Vahčič Aleks 1000 23

Round 4

M. No. Name Elo Pts. Result Pts. Name Elo No.
1 3 IV Vaupot Kajetan 1628 3 0 - 1 3 Belyaletdinov Leonard 1915 1
2 5 Ašič Nik 1503 2 1 - 0 3 IV Hribernik Jernej 1446 9
3 2 III Červek Roškarič Leonard 1715 2 1 - 0 2 IV Tiran Lovro 1292 12
4 4 Kocič Alis 1553 2 0 - 1 2 Želj Luka 1000 24
5 6 IV Keber Alen 1475 2 0 - 1 2 Krošel Gregor 1083 16
6 15 Zenjilovski Žan 1160 2 1 - 0 Kampuš Vid 1461 7
7 8 Vidmar Gašper 1455 1 0 - 1 Srebrnič Kučera Patrik 1268 14
8 10 Klopčič Jan 1365 1 0 - 1 1 Bajda Aljaž 1000 18
9 17 Siladi Stipe 1038 1 0 - 1 1 IV Sefić Benjamin 1320 11
10 23 Vahčič Aleks 1000 1 1 - 0 1 Tavčar Gal 1281 13
11 19 Daničič Anže 1000 0 0 - 1 1 Ovnik Jaka 1000 20
12 21 Petrišič Lan 1000 0 1 - 0 0 Sinur Erazem 1000 22

Round 5

M. No. Name Elo Pts. Result Pts. Name Elo No.
1 1 Belyaletdinov Leonard 1915 4 1 - 0 3 III Červek Roškarič Leonard 1715 2
2 16 Krošel Gregor 1083 3 0 - 1 3 IV Vaupot Kajetan 1628 3
3 24 Želj Luka 1000 3 0 - 1 3 Ašič Nik 1503 5
4 9 IV Hribernik Jernej 1446 3 1 - 0 3 Zenjilovski Žan 1160 15
5 14 Srebrnič Kučera Patrik 1268 ½ - ½ 2 Kocič Alis 1553 4
6 12 IV Tiran Lovro 1292 2 0 - 1 2 IV Keber Alen 1475 6
7 11 IV Sefić Benjamin 1320 2 ½ - ½ 2 Ovnik Jaka 1000 20
8 18 Bajda Aljaž 1000 2 1 - 0 2 Vahčič Aleks 1000 23
9 7 Kampuš Vid 1461 1 - 0 1 Klopčič Jan 1365 10
10 17 Siladi Stipe 1038 1 1 - 0 1 Vidmar Gašper 1455 8
11 13 Tavčar Gal 1281 1 1 - 0 1 Petrišič Lan 1000 21
12 22 Sinur Erazem 1000 0 0 - 1 0 Daničič Anže 1000 19

Round 6

M. No. Name Elo Pts. Result Pts. Name Elo No.
1 9 IV Hribernik Jernej 1446 4 0 - 1 5 Belyaletdinov Leonard 1915 1
2 5 Ašič Nik 1503 4 1 - 0 4 IV Vaupot Kajetan 1628 3
3 2 III Červek Roškarič Leonard 1715 3 1 - 0 3 Krošel Gregor 1083 16
4 6 IV Keber Alen 1475 3 1 - 0 3 Želj Luka 1000 24
5 15 Zenjilovski Žan 1160 3 0 - 1 3 Srebrnič Kučera Patrik 1268 14
6 20 Ovnik Jaka 1000 1 - 0 3 Bajda Aljaž 1000 18
7 4 Kocič Alis 1553 1 - 0 Kampuš Vid 1461 7
8 12 IV Tiran Lovro 1292 2 1 - 0 IV Sefić Benjamin 1320 11
9 23 Vahčič Aleks 1000 2 1 - 0 2 Siladi Stipe 1038 17
10 10 Klopčič Jan 1365 1 - - + 2 Tavčar Gal 1281 13
11 21 Petrišič Lan 1000 1 0 - 1 1 Daničič Anže 1000 19
12 8 Vidmar Gašper 1455 1 1 - 0 0 Sinur Erazem 1000 22

Round 7

M. No. Name Elo Pts. Result Pts. Name Elo No.
1 1 Belyaletdinov Leonard 1915 6 1 - 0 4 IV Keber Alen 1475 6
2 14 Srebrnič Kučera Patrik 1268 4 0 - 1 5 Ašič Nik 1503 5
3 3 IV Vaupot Kajetan 1628 4 0 - 1 4 III Červek Roškarič Leonard 1715 2
4 20 Ovnik Jaka 1000 0 - 1 4 IV Hribernik Jernej 1446 9
5 4 Kocič Alis 1553 1 - 0 3 Tavčar Gal 1281 13
6 16 Krošel Gregor 1083 3 1 - 0 3 IV Tiran Lovro 1292 12
7 18 Bajda Aljaž 1000 3 0 - 1 3 Zenjilovski Žan 1160 15
8 24 Želj Luka 1000 3 1 - 0 3 Vahčič Aleks 1000 23
9 11 IV Sefić Benjamin 1320 1 - 0 2 Vidmar Gašper 1455 8
10 7 Kampuš Vid 1461 1 - 0 1 Petrišič Lan 1000 21
11 19 Daničič Anže 1000 2 1 - 0 2 Siladi Stipe 1038 17
12 22 Sinur Erazem 1000 0 1 bye
13 10 Klopčič Jan 1365 1 0 not paired

Round 8

M. No. Name Elo Pts. Result Pts. Name Elo No.
1 1 Belyaletdinov Leonard 1915 7 1 - 0 Kocič Alis 1553 4
2 5 Ašič Nik 1503 6 0 - 1 5 III Červek Roškarič Leonard 1715 2
3 9 IV Hribernik Jernej 1446 5 1 - 0 4 IV Vaupot Kajetan 1628 3
4 6 IV Keber Alen 1475 4 1 - 0 4 Srebrnič Kučera Patrik 1268 14
5 15 Zenjilovski Žan 1160 4 1 - 0 4 Krošel Gregor 1083 16
6 11 IV Sefić Benjamin 1320 ½ - ½ 4 Želj Luka 1000 24
7 7 Kampuš Vid 1461 1 - 0 Ovnik Jaka 1000 20
8 12 IV Tiran Lovro 1292 3 0 - 1 3 Tavčar Gal 1281 13
9 19 Daničič Anže 1000 3 1 - 0 3 Bajda Aljaž 1000 18
10 23 Vahčič Aleks 1000 3 1 - 0 1 Sinur Erazem 1000 22
11 17 Siladi Stipe 1038 2 1 - 0 1 Petrišič Lan 1000 21
12 8 Vidmar Gašper 1455 2 1 bye
13 10 Klopčič Jan 1365 1 0 not paired

Round 9

M. No. Name Elo Pts. Result Pts. Name Elo No.
1 15 Zenjilovski Žan 1160 5 0 - 1 8 Belyaletdinov Leonard 1915 1
2 2 III Červek Roškarič Leonard 1715 6 0 - 1 5 IV Keber Alen 1475 6
3 4 Kocič Alis 1553 1 - 0 6 Ašič Nik 1503 5
4 24 Želj Luka 1000 0 - 1 6 IV Hribernik Jernej 1446 9
5 16 Krošel Gregor 1083 4 ½ - ½ Kampuš Vid 1461 7
6 3 IV Vaupot Kajetan 1628 4 1 - 0 4 Daničič Anže 1000 19
7 13 Tavčar Gal 1281 4 ½ - ½ 4 IV Sefić Benjamin 1320 11
8 14 Srebrnič Kučera Patrik 1268 4 0 - 1 4 Vahčič Aleks 1000 23
9 20 Ovnik Jaka 1000 0 - 1 3 Siladi Stipe 1038 17
10 8 Vidmar Gašper 1455 3 0 - 1 3 IV Tiran Lovro 1292 12
11 22 Sinur Erazem 1000 1 0 - 1 3 Bajda Aljaž 1000 18
12 21 Petrišič Lan 1000 1 1 bye
13 10 Klopčič Jan 1365 1 0 not paired

Players ranking

Rk. No.Ini.   Name FED FIDE EloN Club/City  Des 1   Des 2   Des 3  Rp n w-we K elo+/-
1 1 Belyaletdinov Leonard SLO 0 1915 ŠK Ljubljana 9,0 0,0 45,5 2269 0
2 9 IV Hribernik Jernej SLO 0 1446 ŠK Slovenec Poljčane 7,0 0,0 44,5 1606 0
3 2 III Červek Roškarič Leonard SLO 0 1715 ŽŠK Maribor 6,0 0,0 45,5 1557 0
4 5 Ašič Nik SLO 0 1503 ŠK Triglav Krško 6,0 0,0 45,0 1553 0
5 6 IV Keber Alen SLO 0 1475 ŠK Triglav Krško 6,0 0,0 41,0 1447 0
6 4 Kocič Alis SLO 0 1553 ŠK Trebnje BMP 5,5 0,0 44,5 1444 0
7 3 IV Vaupot Kajetan SLO 0 1628 ŠK Slovenj Gradec 5,0 0,0 47,5 1450 0
8 15 Zenjilovski Žan SLO 0 1160 ŠS TZ Prevodi Dvojka 5,0 0,0 43,0 1390 0
9 7 Kampuš Vid SLO 0 1461 ŠK Žalec 5,0 0,0 38,5 1303 0
10 23 Vahčič Aleks SLO 0 1000 ŠK Brežice 5,0 0,0 33,5 1153 0
11 24 Želj Luka SLO 0 1000 Celjski ŠK 4,5 0,0 42,0 1332 0
12 16 Krošel Gregor SLO 0 1083 ŠK Slovenec Poljčane 4,5 0,0 41,5 1415 0
13 13 Tavčar Gal SLO 0 1281 ŠK Ljubljana 4,5 0,0 41,5 1306 0
14 11 IV Sefić Benjamin SLO 0 1320 ŠS TZ Prevodi Dvojka 4,5 0,0 35,5 1198 0
15 14 Srebrnič Kučera Patrik SLO 0 1268 ŠK En Passant 4,0 0,0 41,0 1326 0
16 12 IV Tiran Lovro SLO 0 1292 ŠD KRKA Novo mesto 4,0 0,0 39,0 1272 0
17 19 Daničič Anže SLO 0 1000 ŠK Triglav Krško 4,0 0,0 32,0 1113 0
18 17 Siladi Stipe SLO 0 1038 ŠD Mengeš-Trzin 4,0 0,0 31,5 1099 0
19 18 Bajda Aljaž SLO 0 1000 ŠK Rudar Trbovlje 4,0 0,0 30,5 1119 0
20 20 Ovnik Jaka SLO 0 1000 ŠK Rudar Trbovlje 3,5 0,0 38,5 1196 0
21 8 Vidmar Gašper SLO 0 1455 ŠK Ljubljana 3,0 0,0 31,0 932 0
22 21 Petrišič Lan SLO 0 1000 ŠK Brežice 2,0 0,0 33,0 865 0
23 10 Klopčič Jan SLO 0 1365 ŠK Komenda 1,0 1,0 29,5 978 0
24 22 Sinur Erazem SLO 0 1000 ŠK Trebnje BMP 1,0 0,0 29,0 327 0