20. posamično državno prvenstvo v pospešenem šahu 2019 - F16

Chess tournament overview

Country: Slovenia
Tournament date: 2019-02-23 to 2019-02-23
Tournament place: Rogaška Slatina, Grand Hotel Rogaška (See on the map)
Tournament registration: (Search in Google)
Game time: 10 min + 5 sek/pot
Valid for ELO: Elo FIDE and national

Organizer of the chess tournament and contact

Organizer: Šahovska zveza Slovenije, Evropska šahovska akademija Maribor
Main referee: IA Perkovic, Boris [SLO 14611384]

Schedule: 20. posamično državno prvenstvo v pospešenem šahu 2019 - F16

Round Date Time
1 2019/02/23 10:00
2 2019/02/23 10:45
3 2019/02/23 11:30
4 2019/02/23 12:15
5 2019/02/23 13:00
6 2019/02/23 14:45
7 2019/02/23 15:30
8 2019/02/23 16:15
9 2019/02/23 17:00

Players registered in 20. posamično državno prvenstvo v pospešenem šahu 2019 - F16

No. Country Title Name Elo FIDE Elo National Variation
1 SLO MK Brilej Jaka 1963 2303 -11
2 SLO MK Marn Jan 1843 2302 24
3 SLO II Trussevich Simon 1841 2184 -2
4 SLO II Ačimovič Sergej 1711 2133 -14
5 SLO I Širaj Anej 1706 2077 36
6 SLO II Dajčman Nikolaj 1476 1960 1
7 SLO II Dajčman Aleksander 1469 1969 -38
8 SLO II Kobe Jure 1454 1836 -32
9 SLO II Štern Urban 1408 2056 22
10 SLO II Mohar Martin 1352 1942 1
11 SLO II Hanc Nejc 1344 1880 -2
12 SLO III Lenček Kranjec Dani 1305 1763 -14
13 SLO III Lenček Kranjec Joži 1276 1664 -39
14 SLO Marovt Nejc 1259 1786 0
15 SLO Kodrič Gašper 1251 1801 31
16 SLO III Kastrevec Andrej 1250 1748 21
17 SLO Skrt Matija 1218 1669 -13
18 SLO II Bobnar Samo 1213 1931 15
19 SLO IV Varga Tomaž 1111 1723 17
20 SLO Červek Roškarič Erik 0 1793 0
21 SLO Ancelj Tristan 0 1639 0
22 SLO IV Kern Adam 0 1626 0
23 SLO Košir Žiga 0 1516 0
24 SLO Martinec Patrik 0 1000 0

Players starting rank

Initial rank Country Title Name FIDE elo National elo Variation
1 SLO MK Brilej Jaka 1963 2303 -11
2 SLO MK Marn Jan 1843 2302 24
3 SLO II Trussevich Simon 1841 2184 -2
4 SLO II Ačimovič Sergej 1711 2133 -14
5 SLO I Širaj Anej 1706 2077 36
6 SLO II Dajčman Nikolaj 1476 1960 1
7 SLO II Dajčman Aleksander 1469 1969 -38
8 SLO II Kobe Jure 1454 1836 -32
9 SLO II Štern Urban 1408 2056 22
10 SLO II Mohar Martin 1352 1942 1
11 SLO II Hanc Nejc 1344 1880 -2
12 SLO III Lenček Kranjec Dani 1305 1763 -14
13 SLO III Lenček Kranjec Joži 1276 1664 -39
14 SLO Marovt Nejc 1259 1786 0
15 SLO Kodrič Gašper 1251 1801 31
16 SLO III Kastrevec Andrej 1250 1748 21
17 SLO Skrt Matija 1218 1669 -13
18 SLO II Bobnar Samo 1213 1931 15
19 SLO IV Varga Tomaž 1111 1723 17
20 SLO Červek Roškarič Erik 0 1793 0
21 SLO Ancelj Tristan 0 1639 0
22 SLO IV Kern Adam 0 1626 0
23 SLO Košir Žiga 0 1516 0
24 SLO Martinec Patrik 0 1000 0

Players starting rank

No.   Titulo Nombre ID FIDE-ID FED FIDE EloN Club/Ciudad
1 MK Brilej Jaka 1033815 14618818 SLO 1963 2303 Celjski ŠK
2 MK Marn Jan 1015324 14619245 SLO 1843 2302 ŽŠK Maribor
3 II Trussevich Simon 1016272 13713051 SLO 1841 2184 ŠK Ljubljana
4 II Ačimovič Sergej 1061879 14614189 SLO 1711 2133 ŠD Kočevje
5 I Širaj Anej 1070738 14616254 SLO 1706 2077 ŠD Vrhnika
6 II Dajčman Nikolaj 1042023 14614880 SLO 1476 1960 ŠS TZ Prevodi Dvojka
7 II Dajčman Aleksander 1042022 14614871 SLO 1469 1969 ŠS TZ Prevodi Dvojka
8 II Kobe Jure 1062091 14620510 SLO 1454 1836 ŠD KRKA Novo mesto
9 II Štern Urban 1023369 14625148 SLO 1408 2056 Celjski ŠK
10 II Mohar Martin 1081276 14638347 SLO 1352 1942 ŠD Pomgrad-Radenska
11 II Hanc Nejc 1080913 14618834 SLO 1344 1880 ŠD Radenska - Pomgrad
12 III Lenček Kranjec Dani 1081272 14636123 SLO 1305 1763 ŠD Radenska - Pomgrad
13 III Lenček Kranjec Joži 1081261 14634449 SLO 1276 1664 ŠD Radenska - Pomgrad
14 Marovt Nejc 1022982 54600944 SLO 1259 1786 ŠK Slovenec Poljčane
15 Kodrič Gašper 1023482 14625814 SLO 1251 1801 ŽŠK Maribor
16 III Kastrevec Andrej 1062303 14632861 SLO 1250 1748 ŠD KRKA Novo mesto
17 Skrt Matija 1019589 14640619 SLO 1218 1669 ŠK Nova Gorica
18 II Bobnar Samo 1042190 14637413 SLO 1213 1931 ŠS TZ Prevodi Dvojka
19 IV Varga Tomaž 1023764 14637723 SLO 1111 1723 ŽŠK Maribor
20 Červek Roškarič Erik 1023737 14634414 SLO 0 1793 ŽŠK Maribor
21 Ancelj Tristan 1034097 14626675 SLO 0 1639 ŠK Šmarje pri Jelšah
22 IV Kern Adam 1042328 14639564 SLO 0 1626 ŠS TZ Prevodi Dvojka
23 Košir Žiga 1033963 14624583 SLO 0 1516 ŠK Šmarje pri Jelšah
24 Martinec Patrik 1024227 14644339 SLO 0 1000 ŽŠK Maribor

Round 1

M. No. Name Elo Pts. Result Pts. Name Elo No.
1 13 III Lenček Kranjec Joži 1276 0 0 - 1 0 MK Brilej Jaka 1963 1
2 2 MK Marn Jan 1843 0 1 - 0 0 Marovt Nejc 1259 14
3 15 Kodrič Gašper 1251 0 0 - 1 0 II Trussevich Simon 1841 3
4 4 II Ačimovič Sergej 1711 0 1 - 0 0 III Kastrevec Andrej 1250 16
5 17 Skrt Matija 1218 0 0 - 1 0 I Širaj Anej 1706 5
6 6 II Dajčman Nikolaj 1476 0 ½ - ½ 0 II Bobnar Samo 1213 18
7 19 IV Varga Tomaž 1111 0 1 - 0 0 II Dajčman Aleksander 1469 7
8 8 II Kobe Jure 1454 0 1 - 0 0 Červek Roškarič Erik 1793 20
9 21 Ancelj Tristan 1639 0 0 - 1 0 II Štern Urban 1408 9
10 10 II Mohar Martin 1352 0 1 - 0 0 IV Kern Adam 1626 22
11 23 Košir Žiga 1516 0 0 - 1 0 II Hanc Nejc 1344 11
12 12 III Lenček Kranjec Dani 1305 0 1 - 0 0 Martinec Patrik 1000 24

Round 2

M. No. Name Elo Pts. Result Pts. Name Elo No.
1 1 MK Brilej Jaka 1963 1 1 - 0 1 II Kobe Jure 1454 8
2 9 II Štern Urban 1408 1 0 - 1 1 MK Marn Jan 1843 2
3 3 II Trussevich Simon 1841 1 1 - 0 1 II Mohar Martin 1352 10
4 11 II Hanc Nejc 1344 1 0 - 1 1 II Ačimovič Sergej 1711 4
5 5 I Širaj Anej 1706 1 1 - 0 1 III Lenček Kranjec Dani 1305 12
6 18 II Bobnar Samo 1213 ½ 1 - 0 1 IV Varga Tomaž 1111 19
7 7 II Dajčman Aleksander 1469 0 0 - 1 ½ II Dajčman Nikolaj 1476 6
8 20 Červek Roškarič Erik 1793 0 1 - 0 0 III Lenček Kranjec Joži 1276 13
9 14 Marovt Nejc 1259 0 1 - 0 0 Ancelj Tristan 1639 21
10 22 IV Kern Adam 1626 0 ½ - ½ 0 Kodrič Gašper 1251 15
11 16 III Kastrevec Andrej 1250 0 1 - 0 0 Košir Žiga 1516 23
12 24 Martinec Patrik 1000 0 1 - 0 0 Skrt Matija 1218 17

Round 3

M. No. Name Elo Pts. Result Pts. Name Elo No.
1 4 II Ačimovič Sergej 1711 2 ½ - ½ 2 MK Brilej Jaka 1963 1
2 2 MK Marn Jan 1843 2 1 - 0 2 II Trussevich Simon 1841 3
3 6 II Dajčman Nikolaj 1476 0 - 1 2 I Širaj Anej 1706 5
4 8 II Kobe Jure 1454 1 1 - 0 II Bobnar Samo 1213 18
5 14 Marovt Nejc 1259 1 0 - 1 1 II Štern Urban 1408 9
6 10 II Mohar Martin 1352 1 0 - 1 1 III Kastrevec Andrej 1250 16
7 19 IV Varga Tomaž 1111 1 0 - 1 1 II Hanc Nejc 1344 11
8 12 III Lenček Kranjec Dani 1305 1 ½ - ½ 1 Červek Roškarič Erik 1793 20
9 15 Kodrič Gašper 1251 ½ 1 - 0 1 Martinec Patrik 1000 24
10 13 III Lenček Kranjec Joži 1276 0 1 - 0 ½ IV Kern Adam 1626 22
11 21 Ancelj Tristan 1639 0 0 - 1 0 II Dajčman Aleksander 1469 7
12 17 Skrt Matija 1218 0 1 - 0 0 Košir Žiga 1516 23

Round 4

M. No. Name Elo Pts. Result Pts. Name Elo No.
1 5 I Širaj Anej 1706 3 1 - 0 3 MK Marn Jan 1843 2
2 1 MK Brilej Jaka 1963 1 - 0 2 II Trussevich Simon 1841 3
3 9 II Štern Urban 1408 2 1 - 0 II Ačimovič Sergej 1711 4
4 11 II Hanc Nejc 1344 2 0 - 1 2 II Kobe Jure 1454 8
5 16 III Kastrevec Andrej 1250 2 1 - 0 III Lenček Kranjec Dani 1305 12
6 20 Červek Roškarič Erik 1793 0 - 1 II Dajčman Nikolaj 1476 6
7 18 II Bobnar Samo 1213 0 - 1 Kodrič Gašper 1251 15
8 7 II Dajčman Aleksander 1469 1 ½ - ½ 1 Marovt Nejc 1259 14
9 19 IV Varga Tomaž 1111 1 0 - 1 1 II Mohar Martin 1352 10
10 24 Martinec Patrik 1000 1 1 - 0 1 III Lenček Kranjec Joži 1276 13
11 22 IV Kern Adam 1626 ½ 0 - 1 1 Skrt Matija 1218 17
12 23 Košir Žiga 1516 0 1 - 0 0 Ancelj Tristan 1639 21

Round 5

M. No. Name Elo Pts. Result Pts. Name Elo No.
1 1 MK Brilej Jaka 1963 ½ - ½ 4 I Širaj Anej 1706 5
2 2 MK Marn Jan 1843 3 1 - 0 3 III Kastrevec Andrej 1250 16
3 8 II Kobe Jure 1454 3 0 - 1 3 II Štern Urban 1408 9
4 4 II Ačimovič Sergej 1711 1 - 0 II Dajčman Nikolaj 1476 6
5 15 Kodrič Gašper 1251 1 - 0 2 II Mohar Martin 1352 10
6 3 II Trussevich Simon 1841 2 1 - 0 2 Martinec Patrik 1000 24
7 17 Skrt Matija 1218 2 0 - 1 2 II Hanc Nejc 1344 11
8 12 III Lenček Kranjec Dani 1305 1 - 0 II Dajčman Aleksander 1469 7
9 14 Marovt Nejc 1259 ½ - ½ II Bobnar Samo 1213 18
10 20 Červek Roškarič Erik 1793 0 - 1 1 IV Varga Tomaž 1111 19
11 13 III Lenček Kranjec Joži 1276 1 0 - 1 1 Košir Žiga 1516 23
12 21 Ancelj Tristan 1639 0 0 - 1 ½ IV Kern Adam 1626 22

Round 6

M. No. Name Elo Pts. Result Pts. Name Elo No.
1 5 I Širaj Anej 1706 1 - 0 4 II Štern Urban 1408 9
2 2 MK Marn Jan 1843 4 1 - 0 4 MK Brilej Jaka 1963 1
3 15 Kodrič Gašper 1251 0 - 1 II Ačimovič Sergej 1711 4
4 11 II Hanc Nejc 1344 3 0 - 1 3 II Trussevich Simon 1841 3
5 16 III Kastrevec Andrej 1250 3 ½ - ½ 3 II Kobe Jure 1454 8
6 6 II Dajčman Nikolaj 1476 1 - 0 III Lenček Kranjec Dani 1305 12
7 10 II Mohar Martin 1352 2 1 - 0 2 Skrt Matija 1218 17
8 23 Košir Žiga 1516 2 0 - 1 2 Marovt Nejc 1259 14
9 24 Martinec Patrik 1000 2 1 - 0 2 IV Varga Tomaž 1111 19
10 18 II Bobnar Samo 1213 2 0 - 1 II Dajčman Aleksander 1469 7
11 22 IV Kern Adam 1626 0 - 1 Červek Roškarič Erik 1793 20
12 21 Ancelj Tristan 1639 0 0 - 1 1 III Lenček Kranjec Joži 1276 13

Round 7

M. No. Name Elo Pts. Result Pts. Name Elo No.
1 4 II Ačimovič Sergej 1711 0 - 1 I Širaj Anej 1706 5
2 6 II Dajčman Nikolaj 1476 0 - 1 5 MK Marn Jan 1843 2
3 9 II Štern Urban 1408 4 0 - 1 4 MK Brilej Jaka 1963 1
4 3 II Trussevich Simon 1841 4 1 - 0 III Kastrevec Andrej 1250 16
5 8 II Kobe Jure 1454 0 - 1 Kodrič Gašper 1251 15
6 14 Marovt Nejc 1259 3 0 - 1 3 II Mohar Martin 1352 10
7 24 Martinec Patrik 1000 3 0 - 1 3 II Hanc Nejc 1344 11
8 7 II Dajčman Aleksander 1469 1 - 0 Červek Roškarič Erik 1793 20
9 12 III Lenček Kranjec Dani 1305 1 - 0 2 Košir Žiga 1516 23
10 13 III Lenček Kranjec Joži 1276 2 0 - 1 2 II Bobnar Samo 1213 18
11 19 IV Varga Tomaž 1111 2 0 - 1 IV Kern Adam 1626 22
12 17 Skrt Matija 1218 2 1 - 0 0 Ancelj Tristan 1639 21

Round 8

M. No. Name Elo Pts. Result Pts. Name Elo No.
1 5 I Širaj Anej 1706 0 - 1 5 II Trussevich Simon 1841 3
2 2 MK Marn Jan 1843 6 1 - 0 II Ačimovič Sergej 1711 4
3 1 MK Brilej Jaka 1963 5 1 - 0 Kodrič Gašper 1251 15
4 10 II Mohar Martin 1352 4 1 - 0 4 II Štern Urban 1408 9
5 11 II Hanc Nejc 1344 4 ½ - ½ III Lenček Kranjec Dani 1305 12
6 16 III Kastrevec Andrej 1250 0 - 1 II Dajčman Nikolaj 1476 6
7 7 II Dajčman Aleksander 1469 1 - 0 II Kobe Jure 1454 8
8 14 Marovt Nejc 1259 3 1 - 0 3 Martinec Patrik 1000 24
9 18 II Bobnar Samo 1213 3 1 - 0 3 Skrt Matija 1218 17
10 23 Košir Žiga 1516 2 ½ - ½ IV Kern Adam 1626 22
11 20 Červek Roškarič Erik 1793 1 - 0 0 Ancelj Tristan 1639 21
12 19 IV Varga Tomaž 1111 2 1 - 0 2 III Lenček Kranjec Joži 1276 13

Round 9

M. No. Name Elo Pts. Result Pts. Name Elo No.
1 10 II Mohar Martin 1352 5 0 - 1 7 MK Marn Jan 1843 2
2 15 Kodrič Gašper 1251 0 - 1 I Širaj Anej 1706 5
3 1 MK Brilej Jaka 1963 6 1 - 0 II Hanc Nejc 1344 11
4 3 II Trussevich Simon 1841 6 1 - 0 II Dajčman Nikolaj 1476 6
5 4 II Ačimovič Sergej 1711 1 - 0 II Dajčman Aleksander 1469 7
6 9 II Štern Urban 1408 4 1 - 0 4 II Bobnar Samo 1213 18
7 12 III Lenček Kranjec Dani 1305 4 0 - 1 4 Marovt Nejc 1259 14
8 20 Červek Roškarič Erik 1793 1 - 0 III Kastrevec Andrej 1250 16
9 22 IV Kern Adam 1626 3 0 - 1 II Kobe Jure 1454 8
10 24 Martinec Patrik 1000 3 ½ - ½ Košir Žiga 1516 23
11 17 Skrt Matija 1218 3 1 - 0 2 III Lenček Kranjec Joži 1276 13
12 21 Ancelj Tristan 1639 0 1 - 0 3 IV Varga Tomaž 1111 19

Players ranking

Rk. No.Ini.   Name FED FIDE EloN Club/City  Des 1   Des 2   Des 3  Rp n w-we K elo+/-
1 2 MK Marn Jan SLO 1843 2302 ŽŠK Maribor 8,0 0,0 46,5 1903 9 1,22 20 24,4
2 5 I Širaj Anej SLO 1706 2077 ŠD Vrhnika 7,5 0,0 45,5 1830 9 1,79 20 35,8
3 1 MK Brilej Jaka SLO 1963 2303 Celjski ŠK 7,0 1,0 46,5 1757 9 -0,56 20 -11,2
4 3 II Trussevich Simon SLO 1841 2184 ŠK Ljubljana 7,0 0,0 44,5 1685 8 -0,09 20 -1,8
5 4 II Ačimovič Sergej SLO 1711 2133 ŠD Kočevje 5,5 0,0 45,5 1603 9 -0,71 20 -14,2
6 10 II Mohar Martin SLO 1352 1942 ŠD Pomgrad-Radenska 5,0 2,0 40,0 1466 8 0,03 20 0,6
7 9 II Štern Urban SLO 1408 2056 Celjski ŠK 5,0 1,0 46,5 1614 8 1,08 20 21,6
8 14 Marovt Nejc SLO 1259 1786 ŠK Slovenec Poljčane 5,0 0,0 37,0 1459 6 0,02 20 0,4
9 6 II Dajčman Nikolaj SLO 1476 1960 ŠS TZ Prevodi Dvojka 4,5 0,0 45,0 1570 8 0,03 20 0,6
10 15 Kodrič Gašper SLO 1251 1801 ŽŠK Maribor 4,5 0,0 44,0 1541 7 1,53 20 30,6
11 11 II Hanc Nejc SLO 1344 1880 ŠD Radenska - Pomgrad 4,5 0,0 38,5 1458 7 -0,12 20 -2,4
12 8 II Kobe Jure SLO 1454 1836 ŠD KRKA Novo mesto 4,5 0,0 37,5 1480 7 -1,59 20 -31,8
13 7 II Dajčman Aleksander SLO 1469 1969 ŠS TZ Prevodi Dvojka 4,5 0,0 35,0 1440 7 -1,91 20 -38,2
14 20 Červek Roškarič Erik SLO 0 1793 ŽŠK Maribor 4,5 0,0 29,0 1401 7
15 12 III Lenček Kranjec Dani SLO 1305 1763 ŠD Radenska - Pomgrad 4,0 0,0 37,5 1381 6 -0,72 20 -14,4
16 18 II Bobnar Samo SLO 1213 1931 ŠS TZ Prevodi Dvojka 4,0 0,0 35,0 1282 9 0,75 20 15,0
17 17 Skrt Matija SLO 1218 1669 ŠK Nova Gorica 4,0 0,0 32,5 1365 5 -0,66 20 -13,2
18 16 III Kastrevec Andrej SLO 1250 1748 ŠD KRKA Novo mesto 3,5 0,0 43,0 1508 7 1,03 20 20,6
19 24 Martinec Patrik SLO 0 1000 ŽŠK Maribor 3,5 0,0 35,0 1267 8
20 19 IV Varga Tomaž SLO 1111 1723 ŽŠK Maribor 3,0 0,0 31,0 1287 5 0,85 20 17,0
21 22 IV Kern Adam SLO 0 1626 ŠS TZ Prevodi Dvojka 3,0 0,0 30,5 1276 6
22 23 Košir Žiga SLO 0 1516 ŠK Šmarje pri Jelšah 3,0 0,0 29,5 1199 6
23 13 III Lenček Kranjec Joži SLO 1276 1664 ŠD Radenska - Pomgrad 2,0 0,0 32,0 1233 4 -1,97 20 -39,4
24 21 Ancelj Tristan SLO 0 1639 ŠK Šmarje pri Jelšah 1,0 0,0 32,0 1057 6