FESTIVAL NACIONAL DE LA JUVENTUD 2020 SUB 8 RAPIDAS

Chess tournament overview

Country: Paraguay
Tournament date: 2020-02-09 to 2020-02-09
Tournament place: Coronel Oviedo. Las Vegas Eventos (See on the map)
Tournament registration: (Search in Google)
Game time: 8 min + 4 seg desde la primera jugada
Valid for ELO: Elo FIDE

Organizer of the chess tournament and contact

Organizer: Federación Paraguaya de Ajedrez
Main referee: IA Martinez, M Catalino 3700666
Referee: NA Gomez, Nestor 3701093

Schedule: FESTIVAL NACIONAL DE LA JUVENTUD 2020 SUB 8 RAPIDAS

Round Date Time
1 2020/02/09 19.00
2 2020/02/09 19.00
3 2020/02/09 19.00
4 2020/02/09 19.00
5 2020/02/09 19.00
6 2020/02/09 19.00
7 2020/02/09 19.00

Players registered in FESTIVAL NACIONAL DE LA JUVENTUD 2020 SUB 8 RAPIDAS

No. Country Title Name Elo FIDE Elo National Variation
1 PAR Vinales Gonzalez Enzo Mathias 1036 0 -20
2 PAR Torales G. Ivan Alejandro B. 1034 0 0
3 PAR Solaeche G. Axel Jose 1024 0 41
4 PAR Girala Oviedo Julieta Valentina 0 0 0
5 PAR Lugo Martinez Jimena Sofia 0 0 0
6 PAR Ojeda Spiridonoff Sofía 0 0 0
7 PAR Ovejero Jara Dante Ismael 0 0 0
8 PAR Silva Gabriel 0 0 0
9 PAR Wenninger Thomas 0 0 0

Players starting rank

Initial rank Country Title Name FIDE elo National elo Variation
1 PAR Vinales Gonzalez Enzo Mathias 1036 0 -20
2 PAR Torales G. Ivan Alejandro B. 1034 0 0
3 PAR Solaeche G. Axel Jose 1024 0 41
4 PAR Girala Oviedo Julieta Valentina 0 0 0
5 PAR Lugo Martinez Jimena Sofia 0 0 0
6 PAR Ojeda Spiridonoff Sofía 0 0 0
7 PAR Ovejero Jara Dante Ismael 0 0 0
8 PAR Silva Gabriel 0 0 0
9 PAR Wenninger Thomas 0 0 0

Players starting rank

No. Titulo Nombre FIDE-ID FED Elo sexo Club/Ciudad
1 Vinales Gonzalez Enzo Mathias 3710211 PAR 1036 CU/Elite/Amambay
2 Torales G. Ivan Alejandro B. 3710785 PAR 1034 ABF
3 Solaeche G. Axel Jose 3709426 PAR 1024 Ovetense
4 Girala Oviedo Julieta Valentina 3711803 PAR 0 w ABF
5 Lugo Martinez Jimena Sofia 3710793 PAR 0 w ABF
6 Ojeda Spiridonoff Sofía 3711900 PAR 0 w ABF
7 Ovejero Jara Dante Ismael 3711790 PAR 0 ABF
8 Silva Gabriel PAR 0
9 Wenninger Thomas 3711820 PAR 0 ABF

Round 1

M. No. Name Elo Pts. Result Pts. Name Elo No.
1 1 Vinales Gonzalez Enzo Mathias 1036 0 1 - 0 0 Lugo Martinez Jimena Sofia 0 5
2 6 Ojeda Spiridonoff Sofía 0 0 0 - 1 0 Torales G. Ivan Alejandro B. 1034 2
3 3 Solaeche G. Axel Jose 1024 0 1 - 0 0 Ovejero Jara Dante Ismael 0 7
4 8 Silva Gabriel 0 0 1 - 0 0 Girala Oviedo Julieta Valentina 0 4
5 9 Wenninger Thomas 0 0 1 bye

Round 2

M. No. Name Elo Pts. Result Pts. Name Elo No.
1 9 Wenninger Thomas 0 1 0 - 1 1 Vinales Gonzalez Enzo Mathias 1036 1
2 2 Torales G. Ivan Alejandro B. 1034 1 0 - 1 1 Solaeche G. Axel Jose 1024 3
3 5 Lugo Martinez Jimena Sofia 0 0 0 - 1 1 Silva Gabriel 0 8
4 4 Girala Oviedo Julieta Valentina 0 0 ½ - ½ 0 Ojeda Spiridonoff Sofía 0 6
5 7 Ovejero Jara Dante Ismael 0 0 1 bye

Round 3

M. No. Name Elo Pts. Result Pts. Name Elo No.
1 1 Vinales Gonzalez Enzo Mathias 1036 2 1 - 0 2 Silva Gabriel 0 8
2 3 Solaeche G. Axel Jose 1024 2 1 - 0 1 Wenninger Thomas 0 9
3 7 Ovejero Jara Dante Ismael 0 1 0 - 1 1 Torales G. Ivan Alejandro B. 1034 2
4 6 Ojeda Spiridonoff Sofía 0 ½ 0 - 1 0 Lugo Martinez Jimena Sofia 0 5
5 4 Girala Oviedo Julieta Valentina 0 ½ 1 bye

Round 4

M. No. Name Elo Pts. Result Pts. Name Elo No.
1 3 Solaeche G. Axel Jose 1024 3 1 - 0 3 Vinales Gonzalez Enzo Mathias 1036 1
2 8 Silva Gabriel 0 2 0 - 1 2 Torales G. Ivan Alejandro B. 1034 2
3 9 Wenninger Thomas 0 1 1 - 0 Girala Oviedo Julieta Valentina 0 4
4 5 Lugo Martinez Jimena Sofia 0 1 1 - 0 1 Ovejero Jara Dante Ismael 0 7
5 6 Ojeda Spiridonoff Sofía 0 ½ 1 bye

Round 5

M. No. Name Elo Pts. Result Pts. Name Elo No.
1 8 Silva Gabriel 0 2 0 - 1 4 Solaeche G. Axel Jose 1024 3
2 2 Torales G. Ivan Alejandro B. 1034 3 1 - 0 3 Vinales Gonzalez Enzo Mathias 1036 1
3 6 Ojeda Spiridonoff Sofía 0 0 - 1 2 Wenninger Thomas 0 9
4 4 Girala Oviedo Julieta Valentina 0 0 - 1 1 Ovejero Jara Dante Ismael 0 7
5 5 Lugo Martinez Jimena Sofia 0 2 1 bye

Round 6

M. No. Name Elo Pts. Result Pts. Name Elo No.
1 5 Lugo Martinez Jimena Sofia 0 3 0 - 1 5 Solaeche G. Axel Jose 1024 3
2 2 Torales G. Ivan Alejandro B. 1034 4 1 - 0 3 Wenninger Thomas 0 9
3 1 Vinales Gonzalez Enzo Mathias 1036 3 1 - 0 Girala Oviedo Julieta Valentina 0 4
4 7 Ovejero Jara Dante Ismael 0 2 1 - 0 Ojeda Spiridonoff Sofía 0 6
5 8 Silva Gabriel 0 2 1 bye

Round 7

M. No. Name Elo Pts. Result Pts. Name Elo No.
1 3 Solaeche G. Axel Jose 1024 6 1 - 0 Girala Oviedo Julieta Valentina 0 4
2 2 Torales G. Ivan Alejandro B. 1034 5 1 - 0 3 Lugo Martinez Jimena Sofia 0 5
3 9 Wenninger Thomas 0 3 1 - 0 3 Ovejero Jara Dante Ismael 0 7
4 6 Ojeda Spiridonoff Sofía 0 0 - 1 3 Silva Gabriel 0 8
5 1 Vinales Gonzalez Enzo Mathias 1036 4 1 bye

Players ranking

Rk. No.Ini. Name sexo FED Elo Club/City Pts.  Des 1   Des 2   Des 3   Des 4   Des 5  K elo+/-
1 3 Solaeche G. Axel Jose PAR 1024 Ovetense 7,0 0,0 22,5 23,5 7 26,50 40 41,2
2 2 Torales G. Ivan Alejandro B. PAR 1034 ABF 6,0 0,0 23,5 24,5 6 20,50 20 -0,2
3 1 Vinales Gonzalez Enzo Mathias PAR 1036 CU/Elite/Amambay 5,0 0,0 26,5 27,5 4 16,00 20 -20,4
4 9 Wenninger Thomas PAR 0 ABF 4,0 0,0 24,0 25,0 3 9,50
5 8 Silva Gabriel PAR 0 4,0 0,0 23,5 24,5 3 9,50
6 5 Lugo Martinez Jimena Sofia w PAR 0 ABF 3,0 1,0 26,5 27,5 2 8,00
7 7 Ovejero Jara Dante Ismael PAR 0 ABF 3,0 0,0 22,5 23,5 2 6,50
8 4 Girala Oviedo Julieta Valentina w PAR 0 ABF 1,5 0,5 23,5 24,5 0 4,25
9 6 Ojeda Spiridonoff Sofía w PAR 0 ABF 1,5 0,5 20,0 21,0 0 4,25