COPA BETICO CROES ARUBA 2020 - U18 + OPEN

Chess tournament overview

Country: Aruba
Tournament date: 2020-01-24 to 2020-01-26
Tournament registration: (Search in Google)
Game time: Standar: 1:15 horas + 30 seg
Valid for ELO: Tournament not valid for ELO

Organizer of the chess tournament and contact

Organizer: Carol Pesqueira
Main referee: NA Bueno Perez, Lazaro Antonio

Schedule: COPA BETICO CROES ARUBA 2020 - U18 + OPEN

Round Date Time
1 2020/01/24 19:30
2 2020/01/25 9:00
3 2020/01/25 14:00
4 2020/01/26 9:00
5 2020/01/26 14:00

Players registered in COPA BETICO CROES ARUBA 2020 - U18 + OPEN

No. Country Title Name Elo FIDE Elo National Variation
1 ARU Van Den Brink Peter 2180 0 -3
2 ARU CM Pesqueira Jose 1819 0 -1
3 ARU CM Croes Octavio 1801 0 10
4 ARU WCM Jacobs Annelaine 1612 0 -17
5 ARU Tromp Hubert Randolf 1609 0 -3
6 ARU AFM Stetsenko Ilya 1596 0 32
7 ARU Antonio Kyell-Jean 1432 0 4
8 ARU Diaz Maguina Daniel Eugenio 1404 0 -16
9 ARU Cielo Lesley 1243 0 10
10 ARU Ballestero Aimara 1224 0 -12
11 ARU Sagastegui Thamara 1212 0 28
12 ARU Aponte Samantha 1087 0 -2
13 ARU Diaz Chris 0 0 0
14 ARU Guerrero Jhoselimar 0 0 0
15 ARU Jacobs Delanho 0 0 0
16 ARU Karamchandani Piyush 0 0 0
17 ARU Velasquez Samuel 0 0 0

Players starting rank

Initial rank Country Title Name FIDE elo National elo Variation
1 ARU Van Den Brink Peter 2180 0 -3
2 ARU CM Pesqueira Jose 1819 0 -1
3 ARU CM Croes Octavio 1801 0 10
4 ARU WCM Jacobs Annelaine 1612 0 -17
5 ARU Tromp Hubert Randolf 1609 0 -3
6 ARU AFM Stetsenko Ilya 1596 0 32
7 ARU Antonio Kyell-Jean 1432 0 4
8 ARU Diaz Maguina Daniel Eugenio 1404 0 -16
9 ARU Cielo Lesley 1243 0 10
10 ARU Ballestero Aimara 1224 0 -12
11 ARU Sagastegui Thamara 1212 0 28
12 ARU Aponte Samantha 1087 0 -2
13 ARU Diaz Chris 0 0 0
14 ARU Guerrero Jhoselimar 0 0 0
15 ARU Jacobs Delanho 0 0 0
16 ARU Karamchandani Piyush 0 0 0
17 ARU Velasquez Samuel 0 0 0

Players starting rank

No.   Titulo Nombre FIDE-ID FED Elo
1 Van Den Brink Peter 1002945 ARU 2180
2 CM Pesqueira Jose 15900037 ARU 1819
3 CM Croes Octavio 1007220 ARU 1801
4 WCM Jacobs Annelaine 15900177 ARU 1612
5 Tromp Hubert Randolf 15900711 ARU 1609
6 AFM Stetsenko Ilya 15900762 ARU 1596
7 Antonio Kyell-Jean 15900746 ARU 1432
8 Diaz Maguina Daniel Eugenio 15900878 ARU 1404
9 Cielo Lesley 15900932 ARU 1243
10 Ballestero Aimara 15901130 ARU 1224
11 Sagastegui Thamara 15900770 ARU 1212
12 Aponte Samantha 15901106 ARU 1087
13 Diaz Chris ARU 0
14 Guerrero Jhoselimar ARU 0
15 Jacobs Delanho ARU 0
16 Karamchandani Piyush 15901238 ARU 0
17 Velasquez Samuel 15901181 ARU 0

Round 1

M. No.   Name Elo Pts. Result Pts. Name Elo  B No.
1 1 Van Den Brink Peter 2180 0 1 - 0 0 Diaz Chris 0 13
2 15 Jacobs Delanho 0 0 0 - 1 0 CM Pesqueira Jose 1819 2
3 3 CM Croes Octavio 1801 0 1 - 0 0 Karamchandani Piyush 0 16
4 9 Cielo Lesley 1243 0 0 - 1 0 WCM Jacobs Annelaine 1612 4
5 5 Tromp Hubert Randolf 1609 0 1 - 0 0 Sagastegui Thamara 1212 11
6 17 Velasquez Samuel 0 0 ½ - ½ 0 Antonio Kyell-Jean 1432 7
7 8 Diaz Maguina Daniel Eugenio 1404 0 ½ - ½ 0 Aponte Samantha 1087 12
8 10 Ballestero Aimara 1224 0 1 - 0 0 Guerrero Jhoselimar 0 14
9 6 AFM Stetsenko Ilya 1596 0 ½ not paired  

Round 2

M. No.   Name Elo Pts. Result Pts. Name Elo  B No.
1 5 Tromp Hubert Randolf 1609 1 0 - 1 1 Van Den Brink Peter 2180 1
2 2 CM Pesqueira Jose 1819 1 1 - 0 1 Ballestero Aimara 1224 10
3 4 WCM Jacobs Annelaine 1612 1 0 - 1 1 CM Croes Octavio 1801 3
4 6 AFM Stetsenko Ilya 1596 ½ 1 - 0 ½ Velasquez Samuel 0 17
5 7 Antonio Kyell-Jean 1432 ½ ½ - ½ ½ Diaz Maguina Daniel Eugenio 1404 8
6 12 Aponte Samantha 1087 ½ 1 - 0 0 Diaz Chris 0 13
7 14 Guerrero Jhoselimar 0 0 0 - 1 0 Cielo Lesley 1243 9
8 16 Karamchandani Piyush 0 0 0 - 1 0 Jacobs Delanho 0 15
9 11 Sagastegui Thamara 1212 0 1 bye  

Round 3

M. No.   Name Elo Pts. Result Pts. Name Elo  B No.
1 1 Van Den Brink Peter 2180 2 1 - 0 2 CM Pesqueira Jose 1819 2
2 3 CM Croes Octavio 1801 2 1 - 0 Aponte Samantha 1087 12
3 8 Diaz Maguina Daniel Eugenio 1404 1 0 - 1 AFM Stetsenko Ilya 1596 6
4 11 Sagastegui Thamara 1212 1 ½ - ½ 1 WCM Jacobs Annelaine 1612 4
5 9 Cielo Lesley 1243 1 ½ - ½ 1 Tromp Hubert Randolf 1609 5
6 15 Jacobs Delanho 0 1 0 - 1 1 Antonio Kyell-Jean 1432 7
7 10 Ballestero Aimara 1224 1 1 - 0 ½ Velasquez Samuel 0 17
8 13 Diaz Chris 0 0 1 - 0 0 Guerrero Jhoselimar 0 14
9 16 Karamchandani Piyush 0 0 1 bye  

Round 4

M. No.   Name Elo Pts. Result Pts. Name Elo  B No.
1 3 CM Croes Octavio 1801 3 ½ - ½ 3 Van Den Brink Peter 2180 1
2 2 CM Pesqueira Jose 1819 2 ½ - ½ AFM Stetsenko Ilya 1596 6
3 7 Antonio Kyell-Jean 1432 2 1 - 0 2 Ballestero Aimara 1224 10
4 4 WCM Jacobs Annelaine 1612 0 - 1 Tromp Hubert Randolf 1609 5
5 12 Aponte Samantha 1087 0 - 1 Sagastegui Thamara 1212 11
6 16 Karamchandani Piyush 0 1 0 - 1 Cielo Lesley 1243 9
7 13 Diaz Chris 0 1 0 - 1 1 Diaz Maguina Daniel Eugenio 1404 8
8 17 Velasquez Samuel 0 ½ 0 - 1 1 Jacobs Delanho 0 15
9 14 Guerrero Jhoselimar 0 0 1 bye  

Round 5

M. No.   Name Elo Pts. Result Pts. Name Elo  B No.
1 1 Van Den Brink Peter 2180 1 - 0 3 Antonio Kyell-Jean 1432 7
2 6 AFM Stetsenko Ilya 1596 3 ½ - ½ CM Croes Octavio 1801 3
3 5 Tromp Hubert Randolf 1609 0 - 1 CM Pesqueira Jose 1819 2
4 11 Sagastegui Thamara 1212 ½ - ½ Cielo Lesley 1243 9
5 15 Jacobs Delanho 0 2 0 - 1 2 Ballestero Aimara 1224 10
6 8 Diaz Maguina Daniel Eugenio 1404 2 0 - 1 WCM Jacobs Annelaine 1612 4
7 14 Guerrero Jhoselimar 0 1 0 - 1 Aponte Samantha 1087 12
8 17 Velasquez Samuel 0 ½ 1 - 0 1 Karamchandani Piyush 0 16
9 13 Diaz Chris 0 1 1 bye  

Players ranking

Rk. No.Ini.   Name FED Elo Pts.  Des 1   Des 2   Des 3 
1 1 Van Den Brink Peter ARU 2180 4,5 0,0 14,5 13,0
2 3 CM Croes Octavio ARU 1801 4,0 0,0 13,5 13,0
3 2 CM Pesqueira Jose ARU 1819 3,5 0,5 15,5 13,5
4 6 AFM Stetsenko Ilya ARU 1596 3,5 0,5 13,5 12,0
5 7 Antonio Kyell-Jean ARU 1432 3,0 0,0 13,0 11,5
6 11 Sagastegui Thamara ARU 1212 3,0 0,0 12,0 10,5
7 10 Ballestero Aimara ARU 1224 3,0 0,0 10,5 10,0
8 9 Cielo Lesley ARU 1243 3,0 0,0 8,5 8,0
9 5 Tromp Hubert Randolf ARU 1609 2,5 0,0 16,0 13,5
10 4 WCM Jacobs Annelaine ARU 1612 2,5 0,0 14,0 12,0
11 12 Aponte Samantha ARU 1087 2,5 0,0 10,5 10,0
12 8 Diaz Maguina Daniel Eugenio ARU 1404 2,0 0,0 13,0 11,5
13 15 Jacobs Delanho ARU 0 2,0 0,0 11,5 11,0
14 13 Diaz Chris ARU 0 2,0 0,0 10,5 10,0
15 17 Velasquez Samuel ARU 0 1,5 0,0 12,0 11,5
16 16 Karamchandani Piyush ARU 0 1,0 0,0 11,5 10,5
17 14 Guerrero Jhoselimar ARU 0 1,0 0,0 10,5 10,0