Finalturnier der Schweizer Jugendmeisterschaft / Finales des championnats suisses juniors

Chess tournament overview

Country: Switzerland
Tournament date: 2020-07-26 to 2020-07-29
Tournament place: Biel (See on the map)
Tournament registration: (Search in Google)
Game time: 90 min. + 30 sec/coup
Valid for ELO: Elo FIDE and national

Organizer of the chess tournament and contact

Organizer: Schweizerischer Schachbund (SSB)
Main referee: NA Florian Zarri

Schedule: Finalturnier der Schweizer Jugendmeisterschaft / Finales des championnats suisses juniors

Round Date Time
1 2020/07/26 11:30
2 2020/07/26 16:30
3 2020/07/27 09:30
4 2020/07/27 14:30
5 2020/07/28 09:30
6 2020/07/28 14:30
7 2020/07/29 09:30

Players registered in Finalturnier der Schweizer Jugendmeisterschaft / Finales des championnats suisses juniors

No. Country Title Name Elo FIDE Elo National Variation
1 SUI Asllani Dorian 2006 2029 -48
2 SUI Papaux Steve 1858 1983 18
3 SUI Collin Moritz Valentin 1897 1941 -60
4 SUI Jaggy Matteo 1899 1937 -7
5 SUI Erne Raphael 1679 1880 118
6 SUI Gemelli Romain 1764 1844 -39
7 SUI ACM Anand Aryan 1737 1840 42
8 SUI Zargarov Mikayel 1677 1839 61
9 LIE Weissenhofer Jonas 1746 1812 -23
10 SUI Zweifel Gavin 1691 1789 3
11 SUI Doetsch-Thaler Nicos 1597 1782 80
12 SUI Palmonella Valentin 1600 1756 -2
13 BUL Kostov Kyrill 1870 1751 -14
14 SUI Budinski Noah 1699 1730 -45
15 SUI Knapp Yanik 1625 1724 -49
16 SUI Jünger Jona 1669 1663 24
17 SUI Hoang Tommy 1642 1659 -82
18 SUI Bangerter Daria 1472 1618 22

Players starting rank

Initial rank Country Title Name FIDE elo National elo Variation
1 SUI Asllani Dorian 2006 2029 -48
2 SUI Papaux Steve 1858 1983 18
3 SUI Collin Moritz Valentin 1897 1941 -60
4 SUI Jaggy Matteo 1899 1937 -7
5 SUI Erne Raphael 1679 1880 118
6 SUI Gemelli Romain 1764 1844 -39
7 SUI ACM Anand Aryan 1737 1840 42
8 SUI Zargarov Mikayel 1677 1839 61
9 LIE Weissenhofer Jonas 1746 1812 -23
10 SUI Zweifel Gavin 1691 1789 3
11 SUI Doetsch-Thaler Nicos 1597 1782 80
12 SUI Palmonella Valentin 1600 1756 -2
13 BUL Kostov Kyrill 1870 1751 -14
14 SUI Budinski Noah 1699 1730 -45
15 SUI Knapp Yanik 1625 1724 -49
16 SUI Jünger Jona 1669 1663 24
17 SUI Hoang Tommy 1642 1659 -82
18 SUI Bangerter Daria 1472 1618 22

Players starting rank

No. Titulo Nombre ID FIDE-ID FED FIDE EloN Club/Ciudad
1 Asllani Dorian 21707 1341332 SUI 2006 2029 Nyon
2 Papaux Steve 21517 1337602 SUI 1858 1983 Echallens
3 Collin Moritz Valentin 21053 1342932 SUI 1897 1941 Dssp
4 Jaggy Matteo 23511 1341979 SUI 1899 1937 Dssp
5 Erne Raphael 21233 1341928 SUI 1679 1880 Neuchâtel Ce
6 Gemelli Romain 21724 1336401 SUI 1764 1844 Nyon
7 ACM Anand Aryan 21874 1336851 SUI 1737 1840 Baden Sg
8 Zargarov Mikayel 22928 1342410 SUI 1677 1839 Payerne
9 Weissenhofer Jonas 21597 12000183 LIE 1746 1812 Triesen Sc
10 Zweifel Gavin 21770 1336231 SUI 1691 1789 Zug
11 Doetsch-Thaler Nicos 22117 1337599 SUI 1597 1782 Riehen Schachgesellschaft
12 Palmonella Valentin 23239 1345001 SUI 1600 1756 Lausanne Grand Echiquier
13 Kostov Kyrill 22366 2933926 BUL 1870 1751 Genève Club
14 Budinski Noah 23844 1342479 SUI 1699 1730 Dssp
15 Knapp Yanik 23066 1344366 SUI 1625 1724 Dssp
16 Jünger Jona 23525 1345125 SUI 1669 1663 Wädenswil
17 Hoang Tommy 21085 1331035 SUI 1642 1659 Vevey Club
18 Bangerter Daria 24002 16271211 SUI 1472 1618 Zürich Réti Ask

Round 1

M. No. Name Elo Pts. Result Pts. Name Elo No.
1 1 Asllani Dorian 2029 0 1 - 0 0 Zweifel Gavin 1789 10
2 11 Doetsch-Thaler Nicos 1782 0 1 - 0 0 Papaux Steve 1983 2
3 3 Collin Moritz Valentin 1941 0 1 - 0 0 Palmonella Valentin 1756 12
4 13 Kostov Kyrill 1751 0 1 - 0 0 Jaggy Matteo 1937 4
5 5 Erne Raphael 1880 0 1 - 0 0 Budinski Noah 1730 14
6 15 Knapp Yanik 1724 0 0 - 1 0 Gemelli Romain 1844 6
7 7 ACM Anand Aryan 1840 0 1 - 0 0 Jünger Jona 1663 16
8 17 Hoang Tommy 1659 0 0 - 1 0 Zargarov Mikayel 1839 8
9 9 Weissenhofer Jonas 1812 0 1 - 0 0 Bangerter Daria 1618 18

Round 2

M. No. Name Elo Pts. Result Pts. Name Elo No.
1 7 ACM Anand Aryan 1840 1 0 - 1 1 Asllani Dorian 2029 1
2 8 Zargarov Mikayel 1839 1 1 - 0 1 Collin Moritz Valentin 1941 3
3 9 Weissenhofer Jonas 1812 1 0 - 1 1 Erne Raphael 1880 5
4 6 Gemelli Romain 1844 1 0 - 1 1 Doetsch-Thaler Nicos 1782 11
5 2 Papaux Steve 1983 0 1 - 0 1 Kostov Kyrill 1751 13
6 4 Jaggy Matteo 1937 0 1 - 0 0 Knapp Yanik 1724 15
7 10 Zweifel Gavin 1789 0 0 - 1 0 Jünger Jona 1663 16
8 12 Palmonella Valentin 1756 0 1 - 0 0 Hoang Tommy 1659 17
9 14 Budinski Noah 1730 0 1 - 0 0 Bangerter Daria 1618 18

Round 3

M. No. Name Elo Pts. Result Pts. Name Elo No.
1 1 Asllani Dorian 2029 2 0 - 1 2 Zargarov Mikayel 1839 8
2 5 Erne Raphael 1880 2 1 - 0 2 Doetsch-Thaler Nicos 1782 11
3 2 Papaux Steve 1983 1 1 - 0 1 Weissenhofer Jonas 1812 9
4 3 Collin Moritz Valentin 1941 1 1 - 0 1 Budinski Noah 1730 14
5 12 Palmonella Valentin 1756 1 ½ - ½ 1 Jaggy Matteo 1937 4
6 16 Jünger Jona 1663 1 ½ - ½ 1 Gemelli Romain 1844 6
7 13 Kostov Kyrill 1751 1 0 - 1 1 ACM Anand Aryan 1840 7
8 17 Hoang Tommy 1659 0 0 - 1 0 Zweifel Gavin 1789 10
9 18 Bangerter Daria 1618 0 0 - 1 0 Knapp Yanik 1724 15

Round 4

M. No. Name Elo Pts. Result Pts. Name Elo No.
1 8 Zargarov Mikayel 1839 3 ½ - ½ 3 Erne Raphael 1880 5
2 11 Doetsch-Thaler Nicos 1782 2 1 - 0 2 Asllani Dorian 2029 1
3 3 Collin Moritz Valentin 1941 2 1 - 0 2 Papaux Steve 1983 2
4 4 Jaggy Matteo 1937 1 - 0 2 ACM Anand Aryan 1840 7
5 6 Gemelli Romain 1844 1 - 0 Palmonella Valentin 1756 12
6 16 Jünger Jona 1663 ½ - ½ 1 Weissenhofer Jonas 1812 9
7 10 Zweifel Gavin 1789 1 1 - 0 1 Budinski Noah 1730 14
8 15 Knapp Yanik 1724 1 0 - 1 1 Kostov Kyrill 1751 13
9 18 Bangerter Daria 1618 0 ½ - ½ 0 Hoang Tommy 1659 17

Round 5

M. No. Name Elo Pts. Result Pts. Name Elo No.
1 5 Erne Raphael 1880 1 - 0 3 Collin Moritz Valentin 1941 3
2 11 Doetsch-Thaler Nicos 1782 3 ½ - ½ Zargarov Mikayel 1839 8
3 6 Gemelli Romain 1844 0 - 1 Jaggy Matteo 1937 4
4 1 Asllani Dorian 2029 2 1 - 0 2 Kostov Kyrill 1751 13
5 2 Papaux Steve 1983 2 1 - 0 2 Jünger Jona 1663 16
6 7 ACM Anand Aryan 1840 2 1 - 0 2 Zweifel Gavin 1789 10
7 9 Weissenhofer Jonas 1812 1 - 0 1 Knapp Yanik 1724 15
8 12 Palmonella Valentin 1756 0 - 1 ½ Bangerter Daria 1618 18
9 14 Budinski Noah 1730 1 1 - 0 ½ Hoang Tommy 1659 17

Round 6

M. No. Name Elo Pts. Result Pts. Name Elo No.
1 4 Jaggy Matteo 1937 ½ - ½ Erne Raphael 1880 5
2 8 Zargarov Mikayel 1839 4 0 - 1 3 Papaux Steve 1983 2
3 7 ACM Anand Aryan 1840 3 1 - 0 Doetsch-Thaler Nicos 1782 11
4 3 Collin Moritz Valentin 1941 3 0 - 1 3 Asllani Dorian 2029 1
5 9 Weissenhofer Jonas 1812 ½ - ½ Gemelli Romain 1844 6
6 16 Jünger Jona 1663 2 1 - 0 2 Budinski Noah 1730 14
7 10 Zweifel Gavin 1789 2 1 - 0 Palmonella Valentin 1756 12
8 13 Kostov Kyrill 1751 2 1 - 0 Bangerter Daria 1618 18
9 17 Hoang Tommy 1659 ½ ½ - ½ 1 Knapp Yanik 1724 15

Round 7

M. No. Name Elo Pts. Result Pts. Name Elo No.
1 5 Erne Raphael 1880 5 ½ - ½ 4 Asllani Dorian 2029 1
2 2 Papaux Steve 1983 4 1 - 0 4 ACM Anand Aryan 1840 7
3 8 Zargarov Mikayel 1839 4 0 - 1 4 Jaggy Matteo 1937 4
4 11 Doetsch-Thaler Nicos 1782 ½ - ½ 3 Zweifel Gavin 1789 10
5 6 Gemelli Romain 1844 3 0 - 1 3 Kostov Kyrill 1751 13
6 14 Budinski Noah 1730 2 ½ - ½ 3 Weissenhofer Jonas 1812 9
7 18 Bangerter Daria 1618 ½ - ½ 3 Collin Moritz Valentin 1941 3
8 17 Hoang Tommy 1659 1 ½ - ½ 3 Jünger Jona 1663 16
9 15 Knapp Yanik 1724 0 - 1 Palmonella Valentin 1756 12

Players ranking

Rk. No.Ini. Name FED FIDE EloN Club/City Pts.  Des 1   Des 2   Des 3 
1 5 Erne Raphael SUI 1679 1880 Neuchâtel Ce 5,5 0 27,0 183,5
2 2 Papaux Steve SUI 1858 1983 Echallens 5,0 0 26,5 185,0
3 4 Jaggy Matteo SUI 1899 1937 Dssp 5,0 0 24,5 176,0
4 1 Asllani Dorian SUI 2006 2029 Nyon 4,5 0 28,5 188,5
5 11 Doetsch-Thaler Nicos SUI 1597 1782 Riehen Schachgesellschaft 4,0 0 29,5 187,0
6 7 ACM Anand Aryan SUI 1737 1840 Baden Sg 4,0 0 29,5 179,5
7 8 Zargarov Mikayel SUI 1677 1839 Payerne 4,0 0 29,0 181,5
8 13 Kostov Kyrill BUL 1870 1751 Genève Club 4,0 0 25,0 173,5
9 3 Collin Moritz Valentin SUI 1897 1941 Dssp 3,5 0 26,0 173,0
10 16 Jünger Jona SUI 1669 1663 Wädenswil 3,5 0 23,0 168,0
11 9 Weissenhofer Jonas LIE 1746 1812 Triesen Sc 3,5 0 23,0 164,0
12 10 Zweifel Gavin SUI 1691 1789 Zug 3,5 0 22,5 173,0
13 6 Gemelli Romain SUI 1764 1844 Nyon 3,0 0 24,0 166,5
14 14 Budinski Noah SUI 1699 1730 Dssp 2,5 0 23,0 160,0
15 12 Palmonella Valentin SUI 1600 1756 Lausanne Grand Echiquier 2,5 0 20,0 157,0
16 18 Bangerter Daria SUI 1472 1618 Zürich Réti Ask 2,0 0 19,0 158,0
17 15 Knapp Yanik SUI 1625 1724 Dssp 1,5 0 21,5 155,0
18 17 Hoang Tommy SUI 1642 1659 Vevey Club 1,5 0 19,5 158,0