Finalturnier der Schweizer Jugendmeisterschaft / Finales des championnats suisses juniors

Chess tournament overview

Country: Switzerland
Tournament date: 2020-07-26 to 2020-07-29
Tournament place: Biel (See on the map)
Tournament registration: (Search in Google)
Game time: 90 min. + 30 sec/coup
Valid for ELO: Elo FIDE and national

Organizer of the chess tournament and contact

Organizer: Schweizerischer Schachbund (SSB)
Main referee: NA Florian Zarri

Schedule: Finalturnier der Schweizer Jugendmeisterschaft / Finales des championnats suisses juniors

Round Date Time
1 2020/07/26 11:30
2 2020/07/26 16:30
3 2020/07/27 09:30
4 2020/07/27 14:30
5 2020/07/28 09:30
6 2020/07/28 14:30
7 2020/07/29 09:30

Players registered in Finalturnier der Schweizer Jugendmeisterschaft / Finales des championnats suisses juniors

No. Country Title Name Elo FIDE Elo National Variation
1 SUI Bounlom Jannik 2102 2094 10
2 SUI Schlegel Igor 2027 2040 -39
3 BUL CM Kostov Deyan Samuil 2176 2038 -42
4 SUI Niederberger Raphael 1967 1971 -82
5 SUI Tschopp Olivier 1864 1900 2
6 SUI Stijve Niels 1933 1893 113
7 SUI Python Noé 1836 1890 -64
8 SUI Kostina Veronika 1811 1827 5
9 SUI Babineca Darja 1771 1816 -15
10 SUI Zhuang Yongzhe 1636 1777 9
11 SUI Chockalingam Krithik 1576 1750 32
12 SUI Haldimann Matthew 1664 1747 12
13 SUI Kannan Ritish 1610 1742 0
14 SUI Mohr Jan 1687 1723 -144
15 SUI Avilova Yulia 1533 1716 58
16 CZE Martinek Lukas 1450 1679 100
17 SUI Sidler Raoul 1488 1627 2
18 SUI Armstrong Max 1292 1434 43

Players starting rank

Initial rank Country Title Name FIDE elo National elo Variation
1 SUI Bounlom Jannik 2102 2094 10
2 SUI Schlegel Igor 2027 2040 -39
3 BUL CM Kostov Deyan Samuil 2176 2038 -42
4 SUI Niederberger Raphael 1967 1971 -82
5 SUI Tschopp Olivier 1864 1900 2
6 SUI Stijve Niels 1933 1893 113
7 SUI Python Noé 1836 1890 -64
8 SUI Kostina Veronika 1811 1827 5
9 SUI Babineca Darja 1771 1816 -15
10 SUI Zhuang Yongzhe 1636 1777 9
11 SUI Chockalingam Krithik 1576 1750 32
12 SUI Haldimann Matthew 1664 1747 12
13 SUI Kannan Ritish 1610 1742 0
14 SUI Mohr Jan 1687 1723 -144
15 SUI Avilova Yulia 1533 1716 58
16 CZE Martinek Lukas 1450 1679 100
17 SUI Sidler Raoul 1488 1627 2
18 SUI Armstrong Max 1292 1434 43

Players starting rank

No. Titulo Nombre ID FIDE-ID FED FIDE EloN Club/Ciudad
1 Bounlom Jannik 19389 1334930 SUI 2102 2094 Aadorf
2 Schlegel Igor 19671 1334956 SUI 2027 2040 Bern Sk
3 CM Kostov Deyan Samuil 21905 30909015 BUL 2176 2038 Genève Club
4 Niederberger Raphael 22043 1336746 SUI 1967 1971 Zürich Letzi
5 Tschopp Olivier 19577 1336770 SUI 1864 1900 Baden Sg
6 Stijve Niels 19666 1331124 SUI 1933 1893 Payerne
7 Python Noé 21052 1337637 SUI 1836 1890 Payerne
8 Kostina Veronika 21356 34166235 SUI 1811 1827 Nyon
9 Babineca Darja 21131 1337440 SUI 1771 1816 Bern Sk
10 Zhuang Yongzhe 21386 1339893 SUI 1636 1777 Zürich Wollishofen
11 Chockalingam Krithik 19721 1335871 SUI 1576 1750 Riehen Schachgesellschaft
12 Haldimann Matthew 22299 1336959 SUI 1664 1747 Kirchberg
13 Kannan Ritish 21435 1335987 SUI 1610 1742 Döttingen-Klingnau
14 Mohr Jan 23272 1340425 SUI 1687 1723 Dssp
15 Avilova Yulia 21382 34166073 SUI 1533 1716 Zürich Wollishofen
16 Martinek Lukas 23447 23721170 CZE 1450 1679 Genève Ecole D'echecs
17 Sidler Raoul 22120 1341065 SUI 1488 1627 Dssp
18 Armstrong Max 24229 1343513 SUI 1292 1434 Zürich Chess4kids

Round 1

M. No. Name Elo Pts. Result Pts. Name Elo No.
1 1 Bounlom Jannik 2094 0 1 - 0 0 Zhuang Yongzhe 1777 10
2 11 Chockalingam Krithik 1750 0 0 - 1 0 Schlegel Igor 2040 2
3 3 CM Kostov Deyan Samuil 2038 0 1 - 0 0 Haldimann Matthew 1747 12
4 13 Kannan Ritish 1742 0 1 - 0 0 Niederberger Raphael 1971 4
5 5 Tschopp Olivier 1900 0 1 - 0 0 Mohr Jan 1723 14
6 15 Avilova Yulia 1716 0 0 - 1 0 Stijve Niels 1893 6
7 7 Python Noé 1890 0 1 - 0 0 Martinek Lukas 1679 16
8 17 Sidler Raoul 1627 0 0 - 1 0 Kostina Veronika 1827 8
9 9 Babineca Darja 1816 0 0 - 1 0 Armstrong Max 1434 18

Round 2

M. No. Name Elo Pts. Result Pts. Name Elo No.
1 6 Stijve Niels 1893 1 1 - 0 1 Bounlom Jannik 2094 1
2 2 Schlegel Igor 2040 1 1 - 0 1 Python Noé 1890 7
3 8 Kostina Veronika 1827 1 0 - 1 1 CM Kostov Deyan Samuil 2038 3
4 18 Armstrong Max 1434 1 ½ - ½ 1 Tschopp Olivier 1900 5
5 10 Zhuang Yongzhe 1777 0 1 - 0 1 Kannan Ritish 1742 13
6 4 Niederberger Raphael 1971 0 1 - 0 0 Avilova Yulia 1716 15
7 14 Mohr Jan 1723 0 0 - 1 0 Babineca Darja 1816 9
8 16 Martinek Lukas 1679 0 0 - 1 0 Chockalingam Krithik 1750 11
9 12 Haldimann Matthew 1747 0 1 - 0 0 Sidler Raoul 1627 17

Round 3

M. No. Name Elo Pts. Result Pts. Name Elo No.
1 3 CM Kostov Deyan Samuil 2038 2 ½ - ½ 2 Schlegel Igor 2040 2
2 5 Tschopp Olivier 1900 0 - 1 2 Stijve Niels 1893 6
3 1 Bounlom Jannik 2094 1 1 - 0 Armstrong Max 1434 18
4 11 Chockalingam Krithik 1750 1 ½ - ½ 1 Niederberger Raphael 1971 4
5 7 Python Noé 1890 1 1 - 0 1 Zhuang Yongzhe 1777 10
6 13 Kannan Ritish 1742 1 0 - 1 1 Kostina Veronika 1827 8
7 9 Babineca Darja 1816 1 ½ - ½ 1 Haldimann Matthew 1747 12
8 17 Sidler Raoul 1627 0 1 - 0 0 Mohr Jan 1723 14
9 15 Avilova Yulia 1716 0 0 - 1 0 Martinek Lukas 1679 16

Round 4

M. No. Name Elo Pts. Result Pts. Name Elo No.
1 6 Stijve Niels 1893 3 ½ - ½ CM Kostov Deyan Samuil 2038 3
2 2 Schlegel Igor 2040 0 - 1 2 Bounlom Jannik 2094 1
3 8 Kostina Veronika 1827 2 1 - 0 2 Python Noé 1890 7
4 4 Niederberger Raphael 1971 ½ - ½ Babineca Darja 1816 9
5 12 Haldimann Matthew 1747 ½ - ½ Tschopp Olivier 1900 5
6 18 Armstrong Max 1434 ½ - ½ Chockalingam Krithik 1750 11
7 10 Zhuang Yongzhe 1777 1 1 - 0 1 Sidler Raoul 1627 17
8 16 Martinek Lukas 1679 1 1 - 0 1 Kannan Ritish 1742 13
9 14 Mohr Jan 1723 0 0 - 1 0 Avilova Yulia 1716 15

Round 5

M. No. Name Elo Pts. Result Pts. Name Elo No.
1 8 Kostina Veronika 1827 3 0 - 1 Stijve Niels 1893 6
2 1 Bounlom Jannik 2094 3 1 - 0 3 CM Kostov Deyan Samuil 2038 3
3 4 Niederberger Raphael 1971 2 1 - 0 Schlegel Igor 2040 2
4 5 Tschopp Olivier 1900 2 1 - 0 2 Zhuang Yongzhe 1777 10
5 7 Python Noé 1890 2 1 - 0 2 Armstrong Max 1434 18
6 9 Babineca Darja 1816 2 1 - 0 2 Martinek Lukas 1679 16
7 11 Chockalingam Krithik 1750 2 ½ - ½ 2 Haldimann Matthew 1747 12
8 15 Avilova Yulia 1716 1 1 - 0 1 Sidler Raoul 1627 17
9 13 Kannan Ritish 1742 1 1 - 0 0 Mohr Jan 1723 14

Round 6

M. No. Name Elo Pts. Result Pts. Name Elo No.
1 6 Stijve Niels 1893 1 - 0 3 Python Noé 1890 7
2 5 Tschopp Olivier 1900 3 ½ - ½ 4 Bounlom Jannik 2094 1
3 3 CM Kostov Deyan Samuil 2038 3 1 - 0 3 Niederberger Raphael 1971 4
4 9 Babineca Darja 1816 3 ½ - ½ 3 Kostina Veronika 1827 8
5 2 Schlegel Igor 2040 1 - 0 Haldimann Matthew 1747 12
6 10 Zhuang Yongzhe 1777 2 ½ - ½ Chockalingam Krithik 1750 11
7 18 Armstrong Max 1434 2 0 - 1 2 Avilova Yulia 1716 15
8 17 Sidler Raoul 1627 1 ½ - ½ 2 Kannan Ritish 1742 13
9 16 Martinek Lukas 1679 2 1 - 0 0 Mohr Jan 1723 14

Round 7

M. No. Name Elo Pts. Result Pts. Name Elo No.
1 2 Schlegel Igor 2040 0 - 1 Stijve Niels 1893 6
2 1 Bounlom Jannik 2094 1 - 0 Babineca Darja 1816 9
3 3 CM Kostov Deyan Samuil 2038 4 ½ - ½ Tschopp Olivier 1900 5
4 11 Chockalingam Krithik 1750 3 ½ - ½ Kostina Veronika 1827 8
5 4 Niederberger Raphael 1971 3 0 - 1 3 Martinek Lukas 1679 16
6 7 Python Noé 1890 3 0 - 1 3 Avilova Yulia 1716 15
7 12 Haldimann Matthew 1747 ½ - ½ Kannan Ritish 1742 13
8 14 Mohr Jan 1723 0 ½ - ½ Zhuang Yongzhe 1777 10
9 17 Sidler Raoul 1627 1 - 0 2 Armstrong Max 1434 18

Players ranking

Rk. No.Ini. Name FED FIDE EloN Club/City Pts.  Des 1   Des 2   Des 3 
1 6 Stijve Niels SUI 1933 1893 Payerne 6,5 0 28,5 185,5
2 1 Bounlom Jannik SUI 2102 2094 Aadorf 5,5 0 27,0 182,0
3 3 CM Kostov Deyan Samuil BUL 2176 2038 Genève Club 4,5 0 29,5 186,5
4 8 Kostina Veronika SUI 1811 1827 Nyon 4,0 0 26,5 169,0
5 5 Tschopp Olivier SUI 1864 1900 Baden Sg 4,0 0 25,0 181,5
6 15 Avilova Yulia SUI 1533 1716 Zürich Wollishofen 4,0 0 21,5 171,5
7 16 Martinek Lukas CZE 1450 1679 Genève Ecole D'echecs 4,0 0 20,5 163,0
8 2 Schlegel Igor SUI 2027 2040 Bern Sk 3,5 0 29,0 185,0
9 11 Chockalingam Krithik SUI 1576 1750 Riehen Schachgesellschaft 3,5 0 22,5 174,5
10 9 Babineca Darja SUI 1771 1816 Bern Sk 3,5 0 22,0 174,5
11 7 Python Noé SUI 1836 1890 Payerne 3,0 0 27,0 174,0
12 4 Niederberger Raphael SUI 1967 1971 Zürich Letzi 3,0 0 26,0 165,0
13 12 Haldimann Matthew SUI 1664 1747 Kirchberg 3,0 0 24,5 167,5
14 10 Zhuang Yongzhe SUI 1636 1777 Zürich Wollishofen 3,0 0 22,0 165,0
15 13 Kannan Ritish SUI 1610 1742 Döttingen-Klingnau 3,0 0 20,0 163,0
16 17 Sidler Raoul SUI 1488 1627 Dssp 2,5 0 19,5 164,5
17 18 Armstrong Max SUI 1292 1434 Zürich Chess4kids 2,0 0 26,0 164,5
18 14 Mohr Jan SUI 1687 1723 Dssp 0,5 0 24,0 150,5