Bulgarian Individual Chess Championship G10 09.08-14.08.2020, Apriltsi

Chess tournament overview

Country: Bulgaria
Tournament date: 2020-08-09 to 2020-08-14
Tournament place: Apriltsi (See on the map)
Tournament registration: (Search in Google)
Game time: 90 minutes for game + 30 seconds increment from move 1
Valid for ELO: Elo FIDE and national

Organizer of the chess tournament and contact

Organizer: Bulgarian Chess Federation 1928 & Chess Club "Asenevtsi", Veliko Tarnovo

Schedule: Bulgarian Individual Chess Championship G10 09.08-14.08.2020, Apriltsi

Round Date Time
1 2020/08/09 15:30
2 2020/08/10 10:00
3 2020/08/11 10:00
4 2020/08/12 10:00
5 2020/08/13 10:00
6 2020/08/14 09:30

Players registered in Bulgarian Individual Chess Championship G10 09.08-14.08.2020, Apriltsi

No. Country Title Name Elo FIDE Elo National Variation
1 BUL Mateeva Yana 1228 1269 -10
2 BUL Atanasova Tsvetina 1191 0 -5
3 BUL Kostadinova Fabiyana 1069 0 15
4 BUL Arshinkova Ralitsa 0 1062 0
5 BUL Boyadzhieva Katerina 0 0 0
6 BUL Kula Maria 0 0 0
7 BUL Sabevska Desislava 0 0 0
8 BUL Slaveva Eva 0 0 0
9 BUL Stamatova Denitsa 0 0 0
10 BUL Stoeva Nikol 0 0 0
11 BUL Valentinova Eleonora 0 0 0

Players starting rank

Initial rank Country Title Name FIDE elo National elo Variation
1 BUL Mateeva Yana 1228 1269 -10
2 BUL Atanasova Tsvetina 1191 0 -5
3 BUL Kostadinova Fabiyana 1069 0 15
4 BUL Arshinkova Ralitsa 0 1062 0
5 BUL Boyadzhieva Katerina 0 0 0
6 BUL Kula Maria 0 0 0
7 BUL Sabevska Desislava 0 0 0
8 BUL Slaveva Eva 0 0 0
9 BUL Stamatova Denitsa 0 0 0
10 BUL Stoeva Nikol 0 0 0
11 BUL Valentinova Eleonora 0 0 0

Players starting rank

No. Titulo Nombre ID FIDE-ID FED FIDE EloN Club/Ciudad
1 Mateeva Yana 5403 2935600 BUL 1228 1269 ШК "Чесбомб", Пловдив
2 Atanasova Tsvetina 0 2940965 BUL 1191 0 ШК "Асеновец 2006", Асеновград
3 Kostadinova Fabiyana 5307 2935899 BUL 1069 0 ШК "Траяна 2011", Стара Загора
4 Arshinkova Ralitsa 5559 2931966 BUL 0 1062 ШК "Ан Пасан", София
5 Boyadzhieva Katerina 0 2944910 BUL 0 0 СШК "Плевен XXI", Плевен
6 Kula Maria 0 2944928 BUL 0 0 ШК "ЦСКА", София
7 Sabevska Desislava 0 2944936 BUL 0 0 ШК "Ловеч", Ловеч
8 Slaveva Eva 0 2938588 BUL 0 0 ШК "Ан Пасан", София
9 Stamatova Denitsa 0 2941775 BUL 0 0 ШК "Одесос", Варна
10 Stoeva Nikol 0 2944944 BUL 0 0 ШК "Абритус", Разград
11 Valentinova Eleonora 0 2944782 BUL 0 0 ШК "ЦСКА", София

Round 1

Round 2

M. No. Name Elo Pts. Result Pts. Name Elo No.
1 6 Kula Maria 0 0 0 - 1 0 Mateeva Yana 1228 1
2 2 Atanasova Tsvetina 1191 0 1 - 0 0 Sabevska Desislava 0 7
3 8 Slaveva Eva 0 0 1 - 0 0 Kostadinova Fabiyana 1069 3
4 4 Arshinkova Ralitsa 1062 0 1 - 0 0 Stamatova Denitsa 0 9
5 10 Stoeva Nikol 0 0 0 - 1 0 Boyadzhieva Katerina 0 5
6 11 Valentinova Eleonora 0 0 1 bye

Round 3

M. No. Name Elo Pts. Result Pts. Name Elo No.
1 1 Mateeva Yana 1228 1 1 - 0 1 Slaveva Eva 0 8
2 5 Boyadzhieva Katerina 0 1 0 - 1 1 Atanasova Tsvetina 1191 2
3 11 Valentinova Eleonora 0 1 1 - 0 1 Arshinkova Ralitsa 1062 4
4 3 Kostadinova Fabiyana 1069 0 1 - 0 0 Stoeva Nikol 0 10
5 7 Sabevska Desislava 0 0 0 - 1 0 Kula Maria 0 6
6 9 Stamatova Denitsa 0 0 1 bye

Round 4

M. No. Name Elo Pts. Result Pts. Name Elo No.
1 2 Atanasova Tsvetina 1191 2 1 - 0 2 Valentinova Eleonora 0 11
2 4 Arshinkova Ralitsa 1062 1 0 - 1 2 Mateeva Yana 1228 1
3 6 Kula Maria 0 1 0 - 1 1 Kostadinova Fabiyana 1069 3
4 9 Stamatova Denitsa 0 1 1 - 0 1 Boyadzhieva Katerina 0 5
5 8 Slaveva Eva 0 1 1 - 0 0 Sabevska Desislava 0 7
6 10 Stoeva Nikol 0 0 1 bye

Round 5

M. No. Name Elo Pts. Result Pts. Name Elo No.
1 1 Mateeva Yana 1228 3 1 - 0 3 Atanasova Tsvetina 1191 2
2 3 Kostadinova Fabiyana 1069 2 1 - 0 2 Stamatova Denitsa 0 9
3 11 Valentinova Eleonora 0 2 1 - 0 2 Slaveva Eva 0 8
4 10 Stoeva Nikol 0 1 0 - 1 1 Arshinkova Ralitsa 1062 4
5 5 Boyadzhieva Katerina 0 1 0 - 1 1 Kula Maria 0 6
6 7 Sabevska Desislava 0 0 1 bye

Round 6

M. No. Name Elo Pts. Result Pts. Name Elo No.
1 1 Mateeva Yana 1228 4 0 - 1 3 Valentinova Eleonora 0 11
2 2 Atanasova Tsvetina 1191 3 1 - 0 3 Kostadinova Fabiyana 1069 3
3 4 Arshinkova Ralitsa 1062 2 1 - 0 2 Slaveva Eva 0 8
4 9 Stamatova Denitsa 0 2 ½ - ½ 2 Kula Maria 0 6
5 7 Sabevska Desislava 0 1 1 - 0 1 Stoeva Nikol 0 10
6 5 Boyadzhieva Katerina 0 1 1 bye

Round 7

M. No. Name Elo Pts. Result Pts. Name Elo No.
1 3 Kostadinova Fabiyana 1069 3 1 - 0 4 Mateeva Yana 1228 1
2 4 Arshinkova Ralitsa 1062 3 0 - 1 4 Atanasova Tsvetina 1191 2
3 6 Kula Maria 0 ½ - ½ 4 Valentinova Eleonora 0 11
4 10 Stoeva Nikol 0 1 0 - 1 Stamatova Denitsa 0 9
5 7 Sabevska Desislava 0 2 0 - 1 2 Boyadzhieva Katerina 0 5
6 8 Slaveva Eva 0 2 1 bye

Players ranking

Rk. No.Ini. Name FED FIDE EloN Club/City Pts.  Des 1   Des 2   Des 3   Des 4   Des 5 
1 2 Atanasova Tsvetina BUL 1191 0 ШК "Асеновец 2006", Асеновград 5,0 0,0 17,5 19,0 5 16,50
2 11 Valentinova Eleonora BUL 0 0 ШК "ЦСКА", София 4,5 0,0 17,5 20,0 3 14,50
3 3 Kostadinova Fabiyana BUL 1069 0 ШК "Траяна 2011", Стара Загора 4,0 1,0 17,5 18,0 4 11,50
4 1 Mateeva Yana BUL 1228 1269 ШК "Чесбомб", Пловдив 4,0 0,0 19,0 21,5 4 14,00
5 9 Stamatova Denitsa BUL 0 0 ШК "Одесос", Варна 3,5 0,0 14,5 15,0 2 8,50
6 4 Arshinkova Ralitsa BUL 0 1062 ШК "Ан Пасан", София 3,0 0,0 18,5 19,0 3 7,50
7 6 Kula Maria BUL 0 0 ШК "ЦСКА", София 3,0 0,0 17,5 19,0 2 9,00
8 8 Slaveva Eva BUL 0 0 ШК "Ан Пасан", София 3,0 0,0 17,0 18,5 2 9,00
9 5 Boyadzhieva Katerina BUL 0 0 СШК "Плевен XXI", Плевен 3,0 0,0 14,0 14,5 2 6,00
10 7 Sabevska Desislava BUL 0 0 ШК "Ловеч", Ловеч 2,0 0,0 14,0 14,5 1 4,00
11 10 Stoeva Nikol BUL 0 0 ШК "Абритус", Разград 1,0 0,0 14,0 15,5 0 3,00