TARTU SUVI 2020 Kiirturniir

Chess tournament overview

Country: Estonia
Tournament date: 2020-08-20 to 2020-08-20
Tournament place: Mart Reiniku Kool,Vanemuise 48, Tartu (See on the map)
Tournament registration: (Search in Google)
Game time: 15 min + 3 sec per move
Valid for ELO: Elo FIDE and national

Organizer of the chess tournament and contact

Organizer: Andres Karba
Main referee: Peep Narusberg (FA 4502477)

Schedule: TARTU SUVI 2020 Kiirturniir

Round Date Time
1 2020/08/20 10:30
2 2020/08/20 11:36
3 2020/08/20 12:13
4 2020/08/20 13:00
5 2020/08/20 14:30
6 2020/08/20 15:11
7 2020/08/20 15:55
8 2020/08/20 16:40

Players registered in TARTU SUVI 2020 Kiirturniir

No. Country Title Name Elo FIDE Elo National Variation
1 LAT FM Putka Verners 2389 2393 0
2 EST GM Volodin Aleksandr 2376 2529 0
3 EST FM Chukavin Kirill 2373 2475 0
4 EST Vorobjov Pavel 2284 2381 0
5 EST GM Shvyrjov Igor 2283 2352 0
6 EST IM Sirosh Ilja 2254 2303 0
7 EST Pedoson Georg Aleksander 2237 2352 0
8 EST Dubrovin Robert 2221 2327 0
9 EST WFM Sinitsina Anastassia 2110 2110 0
10 EST Timoshin Andrei 2084 2167 0
11 EST Abozenko Georg 2056 2239 0
12 EST Haavamae Henrik 2052 2147 0
13 EST Medar Marti 2042 2147 0
14 EST Rauk Tonu 2022 2164 0
15 LAT Melderis Uldis 2021 2095 0
16 EST Sirp Karl Aleksander 1999 2135 0
17 EST Tiisler Tanel 1952 2116 0
18 EST Trohhelev Boris 1948 2077 0
19 EST Pedmanson Albert 1857 2056 0
20 EST Krivenko Dion 1787 1973 0
21 EST Blokhin Sofia 1785 2044 0
22 EST Mikko Rondo 1779 2031 0
23 EST Sadekov Maksim 1710 1916 0
24 LAT Bondars Guntars 1706 2019 0
25 EST Poldoja Ants 1673 1836 0
26 EST Raag Ardi 1664 1951 0
27 EST Urgas Jaan 1591 1753 0
28 EST Snitsarenko Igor 1586 1860 0
29 EST Sepandi Jaak 1571 1708 0
30 EST Tonisson Trent Asso 1566 1883 0
31 EST Polendik Tiina 1553 1709 0
32 EST Tobre Andres 1551 1669 0
33 EST Ots Heikki 1489 1719 0
34 EST Kurs Karl Markus 1475 1483 0
35 EST Tomson Mihkel 1463 1816 0
36 EST Schmidt Mait 1443 1658 0
37 EST Tiisler Ander 1440 1698 0
38 EST Kais Kaarel 1433 1532 0
39 EST Smirnova Jekaterina 1394 1710 0
40 EST Barkasheva Sofia 1390 1774 0
41 EST Raide Sivert 1341 1732 0
42 EST Shadrina Eva 1334 1641 0
43 EST Lehes Erik Johannes 1317 1645 0
44 EST Oim Mikk Kaarel 1307 1697 0
45 EST Haapsal Maria Ioanna 1266 1590 0
46 EST Pool Linda Maria 1254 1513 0
47 EST Povvat Aalo 1214 1393 0
48 LAT Ott Karl Joachim 1207 1207 0
49 EST Snitsarenko Ilja 1175 1458 0
50 EST Cherentsov Mikhail 1165 1536 0
51 EST Lehes Ott Oskar 1165 1414 0
52 EST Karis Fredi 1161 1550 0
53 EST Lain Sander 1156 1428 0
54 EST Blokhin Georg 1092 1343 0
55 EST Karba Kertu 1086 1298 0
56 EST Vija Mattias 1085 1322 0
57 EST Kasak Roman 0 1429 0
58 EST Kikas Olari 0 1386 0
59 EST Reintam Lennart 0 1208 0
60 EST Korstin Marta 0 1097 0
61 EST Karba Karoliina 0 1090 0
62 EST Kallip Kart 0 1021 0
63 EST Naas Rene 0 1004 0
64 EST Annast Joosep 0 0 0
65 LAT Dragons Raivis 0 0 0
66 Jakubov Lev 0 0 0
67 EST Kais Kristofer 0 0 0
68 EST Puusepp Roomet 0 0 0
69 EST Roine Albert Ludwig 0 0 0
70 Annast Joosep 0 0 0
71 LAT Dragons Raivis 0 0 0
72 Jakubov Lev 0 0 0
73 EST Kais Kristofer 0 0 0
74 EST Puusepp Roomet 0 0 0
75 EST Roine Albert Ludwig 0 0 0
76 EST Rudiger Emma Viktoria 0 0 0

Players starting rank

Initial rank Country Title Name FIDE elo National elo Variation
1 LAT FM Putka Verners 2389 2393 0
2 EST GM Volodin Aleksandr 2376 2529 0
3 EST FM Chukavin Kirill 2373 2475 0
4 EST Vorobjov Pavel 2284 2381 0
5 EST GM Shvyrjov Igor 2283 2352 0
6 EST IM Sirosh Ilja 2254 2303 0
7 EST Pedoson Georg Aleksander 2237 2352 0
8 EST Dubrovin Robert 2221 2327 0
9 EST WFM Sinitsina Anastassia 2110 2110 0
10 EST Timoshin Andrei 2084 2167 0
11 EST Abozenko Georg 2056 2239 0
12 EST Haavamae Henrik 2052 2147 0
13 EST Medar Marti 2042 2147 0
14 EST Rauk Tonu 2022 2164 0
15 LAT Melderis Uldis 2021 2095 0
16 EST Sirp Karl Aleksander 1999 2135 0
17 EST Tiisler Tanel 1952 2116 0
18 EST Trohhelev Boris 1948 2077 0
19 EST Pedmanson Albert 1857 2056 0
20 EST Krivenko Dion 1787 1973 0
21 EST Blokhin Sofia 1785 2044 0
22 EST Mikko Rondo 1779 2031 0
23 EST Sadekov Maksim 1710 1916 0
24 LAT Bondars Guntars 1706 2019 0
25 EST Poldoja Ants 1673 1836 0
26 EST Raag Ardi 1664 1951 0
27 EST Urgas Jaan 1591 1753 0
28 EST Snitsarenko Igor 1586 1860 0
29 EST Sepandi Jaak 1571 1708 0
30 EST Tonisson Trent Asso 1566 1883 0
31 EST Polendik Tiina 1553 1709 0
32 EST Tobre Andres 1551 1669 0
33 EST Ots Heikki 1489 1719 0
34 EST Kurs Karl Markus 1475 1483 0
35 EST Tomson Mihkel 1463 1816 0
36 EST Schmidt Mait 1443 1658 0
37 EST Tiisler Ander 1440 1698 0
38 EST Kais Kaarel 1433 1532 0
39 EST Smirnova Jekaterina 1394 1710 0
40 EST Barkasheva Sofia 1390 1774 0
41 EST Raide Sivert 1341 1732 0
42 EST Shadrina Eva 1334 1641 0
43 EST Lehes Erik Johannes 1317 1645 0
44 EST Oim Mikk Kaarel 1307 1697 0
45 EST Haapsal Maria Ioanna 1266 1590 0
46 EST Pool Linda Maria 1254 1513 0
47 EST Povvat Aalo 1214 1393 0
48 LAT Ott Karl Joachim 1207 1207 0
49 EST Snitsarenko Ilja 1175 1458 0
50 EST Cherentsov Mikhail 1165 1536 0
51 EST Lehes Ott Oskar 1165 1414 0
52 EST Karis Fredi 1161 1550 0
53 EST Lain Sander 1156 1428 0
54 EST Blokhin Georg 1092 1343 0
55 EST Karba Kertu 1086 1298 0
56 EST Vija Mattias 1085 1322 0
57 EST Kasak Roman 0 1429 0
58 EST Kikas Olari 0 1386 0
59 EST Reintam Lennart 0 1208 0
60 EST Korstin Marta 0 1097 0
61 EST Karba Karoliina 0 1090 0
62 EST Kallip Kart 0 1021 0
63 EST Naas Rene 0 1004 0
64 EST Annast Joosep 0 0 0
65 LAT Dragons Raivis 0 0 0
66 Jakubov Lev 0 0 0
67 EST Kais Kristofer 0 0 0
68 EST Puusepp Roomet 0 0 0
69 EST Roine Albert Ludwig 0 0 0
70 Annast Joosep 0 0 0
71 LAT Dragons Raivis 0 0 0
72 Jakubov Lev 0 0 0
73 EST Kais Kristofer 0 0 0
74 EST Puusepp Roomet 0 0 0
75 EST Roine Albert Ludwig 0 0 0
76 EST Rudiger Emma Viktoria 0 0 0

Players starting rank

No. Titulo Nombre FIDE-ID FED Elo Club/Ciudad
1 FM Putka Verners 11600659 LAT 2389 - - -
2 GM Volodin Aleksandr 4501950 EST 2376 SK Diagonaal
3 FM Chukavin Kirill 4503023 EST 2373 Tallinna MK
4 Vorobjov Pavel 4500989 EST 2284 Tartu Kalev
5 GM Shvyrjov Igor 4500490 EST 2283 T. Truusi MKK
6 IM Sirosh Ilja 4500458 EST 2254 Sillamäe SK Kalev
7 Pedoson Georg Aleksander 4504372 EST 2237 MK Kaksikodad
8 Dubrovin Robert 4501829 EST 2221 MK Kuningas
9 WFM Sinitsina Anastassia 4504640 EST 2110 Malekool 64
10 Timoshin Andrei 4503503 EST 2084 Kohtla-Järve SK Kalev
11 Abozenko Georg 4500210 EST 2056 T. Truusi MKK
12 Haavamae Henrik 4502973 EST 2052 Tallinna MK
13 Medar Marti 4501870 EST 2042 T. Truusi MKK
14 Rauk Tonu 4501110 EST 2022 Kadrioru MK
15 Melderis Uldis 11600845 LAT 2021 - - -
16 Sirp Karl Aleksander 4504712 EST 1999 Tartu Kalev
17 Tiisler Tanel 4504887 EST 1952 Tartu Kalev
18 Trohhelev Boris 4504011 EST 1948 Tartumaa
19 Pedmanson Albert 4505778 EST 1857 Tartu Kalev
20 Krivenko Dion 4508378 EST 1787 Kadrioru MK
21 Blokhin Sofia 4508190 EST 1785 Maleklubi Vektor
22 Mikko Rondo 4509633 EST 1779 Pärnu Spordikool
23 Sadekov Maksim 4508912 EST 1710 - - -
24 Bondars Guntars 11608005 LAT 1706 Valga MK
25 Poldoja Ants 4505034 EST 1673 Keila MK
26 Raag Ardi 4509269 EST 1664 MK Kaksikodad
27 Urgas Jaan 4504038 EST 1591 Kose Male-kabeklubi
28 Snitsarenko Igor 4509498 EST 1586 Vabaettur
29 Sepandi Jaak 4504348 EST 1571 - - -
30 Tonisson Trent Asso 4509501 EST 1566 Mustamäe Loomingumaja
31 Polendik Tiina 4503830 EST 1553 Kose Male-kabeklubi
32 Tobre Andres 4504895 EST 1551 Valgamaa
33 Ots Heikki 4503791 EST 1489 Põlva MK
34 Kurs Karl Markus 4517083 EST 1475 Tartu Kalev
35 Tomson Mihkel 4510593 EST 1463 Tartu Kalev
36 Schmidt Mait 4509340 EST 1443 Nõmme P. Kerese MK
37 Tiisler Ander 4504879 EST 1440 Tartu Kalev
38 Kais Kaarel 4514459 EST 1433 Harjumaa
39 Smirnova Jekaterina 4508556 EST 1394 Maleklubi Lootus
40 Barkasheva Sofia 4510615 EST 1390 Malekool 64
41 Raide Sivert 4510712 EST 1341 Tartu Kalev
42 Shadrina Eva 4510623 EST 1334 Tallinna MK
43 Lehes Erik Johannes 4510577 EST 1317 Tartu Kalev
44 Oim Mikk Kaarel 4514815 EST 1307 Tartu Kalev
45 Haapsal Maria Ioanna 4512286 EST 1266 Tallinna MK
46 Pool Linda Maria 4508882 EST 1254 Tartu Kalev
47 Povvat Aalo 4503856 EST 1214 Tartu Kalev
48 Ott Karl Joachim 11618949 LAT 1207
49 Snitsarenko Ilja 4511050 EST 1175 Vabaettur
50 Cherentsov Mikhail 4513347 EST 1165 Maleklubi Vektor
51 Lehes Ott Oskar 4510640 EST 1165 Tartu Kalev
52 Karis Fredi 4510763 EST 1161 Tartu Kalev
53 Lain Sander 4511077 EST 1156 Tartu Kalev
54 Blokhin Georg 4513282 EST 1092 Maleklubi Vektor
55 Karba Kertu 4509528 EST 1086 Tartu Kalev
56 Vija Mattias 4515234 EST 1085 Tartu Kalev
57 Kasak Roman EST 1429 Vanad Olümpiaalad
58 Kikas Olari 4518080 EST 1386 Tartu Kalev
59 Reintam Lennart 4515820 EST 1208 Eesti MAK
60 Korstin Marta 4516206 EST 1097 Narva SK Maletäht
61 Karba Karoliina 4512294 EST 1090 Tartu Kalev
62 Kallip Kart 4516613 EST 1021 Tartu Kalev
63 Naas Rene 4518098 EST 1004 Tartu Kalev
64 Annast Joosep 0
65 Dragons Raivis 11632550 LAT 0
66 Jakubov Lev 0 Tartu Kalev
67 Kais Kristofer 4518241 EST 0 MK Areng
68 Puusepp Roomet 4518225 EST 0 Tartu Kalev
69 Roine Albert Ludwig EST 0 - - -

Round 1

M. No. Name Elo Pts. Result Pts. Name Elo No.
1 1 FM Putka Verners 2389 0 1 - 0 0 Tomson Mihkel 1463 35
2 36 Schmidt Mait 1443 0 0 - 1 0 GM Volodin Aleksandr 2376 2
3 3 FM Chukavin Kirill 2373 0 1 - 0 0 Tiisler Ander 1440 37
4 38 Kais Kaarel 1433 0 0 - 1 0 Vorobjov Pavel 2284 4
5 5 GM Shvyrjov Igor 2283 0 1 - 0 0 Smirnova Jekaterina 1394 39
6 40 Barkasheva Sofia 1390 0 0 - 1 0 IM Sirosh Ilja 2254 6
7 7 Pedoson Georg Aleksander 2237 0 1 - 0 0 Raide Sivert 1341 41
8 42 Shadrina Eva 1334 0 0 - 1 0 Dubrovin Robert 2221 8
9 9 WFM Sinitsina Anastassia 2110 0 1 - 0 0 Lehes Erik Johannes 1317 43
10 44 Oim Mikk Kaarel 1307 0 0 - 1 0 Timoshin Andrei 2084 10
11 11 Abozenko Georg 2056 0 1 - 0 0 Haapsal Maria Ioanna 1266 45
12 46 Pool Linda Maria 1254 0 0 - 1 0 Haavamae Henrik 2052 12
13 13 Medar Marti 2042 0 1 - 0 0 Povvat Aalo 1214 47
14 49 Snitsarenko Ilja 1175 0 0 - 1 0 Rauk Tonu 2022 14
15 15 Melderis Uldis 2021 0 ½ - ½ 0 Cherentsov Mikhail 1165 50
16 51 Lehes Ott Oskar 1165 0 0 - 1 0 Sirp Karl Aleksander 1999 16
17 17 Tiisler Tanel 1952 0 1 - 0 0 Karis Fredi 1161 52
18 53 Lain Sander 1156 0 0 - 1 0 Trohhelev Boris 1948 18
19 19 Pedmanson Albert 1857 0 1 - 0 0 Blokhin Georg 1092 54
20 56 Vija Mattias 1085 0 0 - 1 0 Krivenko Dion 1787 20
21 21 Blokhin Sofia 1785 0 1 - 0 0 Kasak Roman 1429 57
22 58 Kikas Olari 1386 0 0 - 1 0 Mikko Rondo 1779 22
23 23 Sadekov Maksim 1710 0 1 - 0 0 Reintam Lennart 1208 59
24 48 Ott Karl Joachim 1207 0 0 - 1 0 Bondars Guntars 1706 24
25 25 Poldoja Ants 1673 0 1 - 0 0 Korstin Marta 1097 60
26 61 Karba Karoliina 1090 0 0 - 1 0 Raag Ardi 1664 26
27 27 Urgas Jaan 1591 0 1 - 0 0 Kallip Kart 1021 62
28 63 Naas Rene 1004 0 0 - 1 0 Snitsarenko Igor 1586 28
29 29 Sepandi Jaak 1571 0 ½ - ½ 0 Annast Joosep 0 64
30 65 Dragons Raivis 0 0 0 - 1 0 Tonisson Trent Asso 1566 30
31 31 Polendik Tiina 1553 0 1 - 0 0 Jakubov Lev 0 66
32 67 Kais Kristofer 0 0 0 - 1 0 Tobre Andres 1551 32
33 33 Ots Heikki 1489 0 1 - 0 0 Puusepp Roomet 0 68
34 69 Roine Albert Ludwig 0 0 1 - 0 0 Kurs Karl Markus 1475 34
35 55 Karba Kertu 1086 0 0 not paired

Round 2

M. No. Name Elo Pts. Result Pts. Name Elo No.
1 18 Trohhelev Boris 1948 1 0 - 1 1 FM Putka Verners 2389 1
2 2 GM Volodin Aleksandr 2376 1 1 - 0 1 Pedmanson Albert 1857 19
3 20 Krivenko Dion 1787 1 ½ - ½ 1 FM Chukavin Kirill 2373 3
4 4 Vorobjov Pavel 2284 1 1 - 0 1 Blokhin Sofia 1785 21
5 22 Mikko Rondo 1779 1 0 - 1 1 GM Shvyrjov Igor 2283 5
6 6 IM Sirosh Ilja 2254 1 1 - 0 1 Sadekov Maksim 1710 23
7 24 Bondars Guntars 1706 1 0 - 1 1 Pedoson Georg Aleksander 2237 7
8 8 Dubrovin Robert 2221 1 1 - 0 1 Poldoja Ants 1673 25
9 26 Raag Ardi 1664 1 0 - 1 1 WFM Sinitsina Anastassia 2110 9
10 10 Timoshin Andrei 2084 1 1 - 0 1 Urgas Jaan 1591 27
11 28 Snitsarenko Igor 1586 1 0 - 1 1 Abozenko Georg 2056 11
12 12 Haavamae Henrik 2052 1 1 - 0 1 Polendik Tiina 1553 31
13 30 Tonisson Trent Asso 1566 1 0 - 1 1 Medar Marti 2042 13
14 14 Rauk Tonu 2022 1 1 - 0 1 Ots Heikki 1489 33
15 16 Sirp Karl Aleksander 1999 1 1 - 0 1 Roine Albert Ludwig 0 69
16 32 Tobre Andres 1551 1 0 - 1 1 Tiisler Tanel 1952 17
17 64 Annast Joosep 0 ½ 0 - 1 ½ Melderis Uldis 2021 15
18 50 Cherentsov Mikhail 1165 ½ ½ - ½ ½ Sepandi Jaak 1571 29
19 34 Kurs Karl Markus 1475 0 0 - 1 0 Lain Sander 1156 53
20 35 Tomson Mihkel 1463 0 1 - 0 0 Karba Kertu 1086 55
21 52 Karis Fredi 1161 0 1 - 0 0 Schmidt Mait 1443 36
22 37 Tiisler Ander 1440 0 1 - 0 0 Vija Mattias 1085 56
23 54 Blokhin Georg 1092 0 0 - 1 0 Kais Kaarel 1433 38
24 39 Smirnova Jekaterina 1394 0 1 - 0 0 Kikas Olari 1386 58
25 57 Kasak Roman 1429 0 0 - 1 0 Barkasheva Sofia 1390 40
26 41 Raide Sivert 1341 0 1 - 0 0 Ott Karl Joachim 1207 48
27 59 Reintam Lennart 1208 0 0 - 1 0 Shadrina Eva 1334 42
28 43 Lehes Erik Johannes 1317 0 1 - 0 0 Karba Karoliina 1090 61
29 60 Korstin Marta 1097 0 0 - 1 0 Oim Mikk Kaarel 1307 44
30 45 Haapsal Maria Ioanna 1266 0 1 - 0 0 Naas Rene 1004 63
31 62 Kallip Kart 1021 0 0 - 1 0 Pool Linda Maria 1254 46
32 47 Povvat Aalo 1214 0 0 - 1 0 Dragons Raivis 0 65
33 66 Jakubov Lev 0 0 0 - 1 0 Snitsarenko Ilja 1175 49
34 68 Puusepp Roomet 0 0 0 - 1 0 Lehes Ott Oskar 1165 51
35 67 Kais Kristofer 0 0 ½ bye

Round 3

M. No. Name Elo Pts. Result Pts. Name Elo No.
1 1 FM Putka Verners 2389 2 1 - 0 2 Timoshin Andrei 2084 10
2 9 WFM Sinitsina Anastassia 2110 2 0 - 1 2 GM Volodin Aleksandr 2376 2
3 11 Abozenko Georg 2056 2 0 - 1 2 Vorobjov Pavel 2284 4
4 5 GM Shvyrjov Igor 2283 2 1 - 0 2 Haavamae Henrik 2052 12
5 13 Medar Marti 2042 2 ½ - ½ 2 IM Sirosh Ilja 2254 6
6 7 Pedoson Georg Aleksander 2237 2 1 - 0 2 Rauk Tonu 2022 14
7 17 Tiisler Tanel 1952 2 0 - 1 2 Dubrovin Robert 2221 8
8 3 FM Chukavin Kirill 2373 1 - 0 2 Sirp Karl Aleksander 1999 16
9 15 Melderis Uldis 2021 ½ - ½ Krivenko Dion 1787 20
10 38 Kais Kaarel 1433 1 0 - 1 1 Trohhelev Boris 1948 18
11 19 Pedmanson Albert 1857 1 1 - 0 1 Tiisler Ander 1440 37
12 21 Blokhin Sofia 1785 1 1 - 0 1 Smirnova Jekaterina 1394 39
13 40 Barkasheva Sofia 1390 1 0 - 1 1 Mikko Rondo 1779 22
14 23 Sadekov Maksim 1710 1 1 - 0 1 Raide Sivert 1341 41
15 42 Shadrina Eva 1334 1 0 - 1 1 Bondars Guntars 1706 24
16 25 Poldoja Ants 1673 1 1 - 0 1 Lehes Erik Johannes 1317 43
17 44 Oim Mikk Kaarel 1307 1 1 - 0 1 Raag Ardi 1664 26
18 27 Urgas Jaan 1591 1 1 - 0 1 Haapsal Maria Ioanna 1266 45
19 46 Pool Linda Maria 1254 1 0 - 1 1 Snitsarenko Igor 1586 28
20 29 Sepandi Jaak 1571 1 1 - 0 1 Snitsarenko Ilja 1175 49
21 51 Lehes Ott Oskar 1165 1 ½ - ½ 1 Tonisson Trent Asso 1566 30
22 31 Polendik Tiina 1553 1 0 - 1 1 Cherentsov Mikhail 1165 50
23 53 Lain Sander 1156 1 ½ - ½ 1 Tobre Andres 1551 32
24 33 Ots Heikki 1489 1 0 - 1 1 Karis Fredi 1161 52
25 65 Dragons Raivis 0 1 0 - 1 1 Tomson Mihkel 1463 35
26 69 Roine Albert Ludwig 0 1 1 - 0 ½ Kais Kristofer 0 67
27 34 Kurs Karl Markus 1475 0 1 - 0 ½ Annast Joosep 0 64
28 36 Schmidt Mait 1443 0 1 - 0 0 Reintam Lennart 1208 59
29 48 Ott Karl Joachim 1207 0 0 - 1 0 Povvat Aalo 1214 47
30 61 Karba Karoliina 1090 0 ½ - ½ 0 Blokhin Georg 1092 54
31 55 Karba Kertu 1086 0 ½ - ½ 0 Korstin Marta 1097 60
32 56 Vija Mattias 1085 0 1 - 0 0 Kallip Kart 1021 62
33 63 Naas Rene 1004 0 0 - 1 0 Kasak Roman 1429 57
34 58 Kikas Olari 1386 0 1 - 0 0 Jakubov Lev 0 66
35 68 Puusepp Roomet 0 0 ½ bye

Round 4

M. No. Name Elo Pts. Result Pts. Name Elo No.
1 8 Dubrovin Robert 2221 3 0 - 1 3 FM Putka Verners 2389 1
2 2 GM Volodin Aleksandr 2376 3 1 - 0 3 GM Shvyrjov Igor 2283 5
3 4 Vorobjov Pavel 2284 3 ½ - ½ 3 Pedoson Georg Aleksander 2237 7
4 6 IM Sirosh Ilja 2254 0 - 1 FM Chukavin Kirill 2373 3
5 10 Timoshin Andrei 2084 2 ½ - ½ Medar Marti 2042 13
6 22 Mikko Rondo 1779 2 0 - 1 2 WFM Sinitsina Anastassia 2110 9
7 24 Bondars Guntars 1706 2 0 - 1 2 Abozenko Georg 2056 11
8 12 Haavamae Henrik 2052 2 0 - 1 2 Sadekov Maksim 1710 23
9 14 Rauk Tonu 2022 2 0 - 1 2 Poldoja Ants 1673 25
10 28 Snitsarenko Igor 1586 2 1 - 0 2 Melderis Uldis 2021 15
11 16 Sirp Karl Aleksander 1999 2 1 - 0 2 Urgas Jaan 1591 27
12 35 Tomson Mihkel 1463 2 0 - 1 2 Tiisler Tanel 1952 17
13 18 Trohhelev Boris 1948 2 1 - 0 2 Sepandi Jaak 1571 29
14 50 Cherentsov Mikhail 1165 2 0 - 1 2 Pedmanson Albert 1857 19
15 20 Krivenko Dion 1787 2 1 - 0 2 Roine Albert Ludwig 0 69
16 52 Karis Fredi 1161 2 0 - 1 2 Blokhin Sofia 1785 21
17 30 Tonisson Trent Asso 1566 1 - 0 2 Oim Mikk Kaarel 1307 44
18 32 Tobre Andres 1551 1 - 0 Lehes Ott Oskar 1165 51
19 26 Raag Ardi 1664 1 1 - 0 Lain Sander 1156 53
20 42 Shadrina Eva 1334 1 1 - 0 1 Polendik Tiina 1553 31
21 43 Lehes Erik Johannes 1317 1 0 - 1 1 Ots Heikki 1489 33
22 45 Haapsal Maria Ioanna 1266 1 0 - 1 1 Kurs Karl Markus 1475 34
23 47 Povvat Aalo 1214 1 0 - 1 1 Schmidt Mait 1443 36
24 37 Tiisler Ander 1440 1 1 - 0 1 Pool Linda Maria 1254 46
25 57 Kasak Roman 1429 1 1 - 0 1 Kais Kaarel 1433 38
26 39 Smirnova Jekaterina 1394 1 1 - 0 1 Vija Mattias 1085 56
27 49 Snitsarenko Ilja 1175 1 0 - 1 1 Barkasheva Sofia 1390 40
28 41 Raide Sivert 1341 1 1 - 0 1 Kikas Olari 1386 58
29 54 Blokhin Georg 1092 ½ 0 - 1 1 Dragons Raivis 0 65
30 64 Annast Joosep 0 ½ 1 - 0 ½ Karba Kertu 1086 55
31 60 Korstin Marta 1097 ½ 1 - 0 ½ Puusepp Roomet 0 68
32 67 Kais Kristofer 0 ½ 0 - 1 ½ Karba Karoliina 1090 61
33 62 Kallip Kart 1021 0 0 - 1 0 Ott Karl Joachim 1207 48
34 59 Reintam Lennart 1208 0 1 - 0 0 Naas Rene 1004 63
35 66 Jakubov Lev 0 0 ½ bye

Round 5

M. No. Name Elo Pts. Result Pts. Name Elo No.
1 1 FM Putka Verners 2389 4 0 - 1 4 GM Volodin Aleksandr 2376 2
2 3 FM Chukavin Kirill 2373 ½ - ½ Vorobjov Pavel 2284 4
3 7 Pedoson Georg Aleksander 2237 ½ - ½ 3 GM Shvyrjov Igor 2283 5
4 19 Pedmanson Albert 1857 3 0 - 1 3 Dubrovin Robert 2221 8
5 9 WFM Sinitsina Anastassia 2110 3 0 - 1 3 Trohhelev Boris 1948 18
6 11 Abozenko Georg 2056 3 1 - 0 3 Krivenko Dion 1787 20
7 13 Medar Marti 2042 3 1 - 0 3 Blokhin Sofia 1785 21
8 23 Sadekov Maksim 1710 3 ½ - ½ 3 Sirp Karl Aleksander 1999 16
9 17 Tiisler Tanel 1952 3 1 - 0 3 Snitsarenko Igor 1586 28
10 25 Poldoja Ants 1673 3 0 - 1 IM Sirosh Ilja 2254 6
11 30 Tonisson Trent Asso 1566 0 - 1 Timoshin Andrei 2084 10
12 12 Haavamae Henrik 2052 2 1 - 0 Tobre Andres 1551 32
13 37 Tiisler Ander 1440 2 0 - 1 2 Rauk Tonu 2022 14
14 15 Melderis Uldis 2021 2 1 - 0 2 Smirnova Jekaterina 1394 39
15 44 Oim Mikk Kaarel 1307 2 0 - 1 2 Mikko Rondo 1779 22
16 40 Barkasheva Sofia 1390 2 1 - 0 2 Bondars Guntars 1706 24
17 65 Dragons Raivis 0 2 0 - 1 2 Raag Ardi 1664 26
18 27 Urgas Jaan 1591 2 0 - 1 2 Raide Sivert 1341 41
19 29 Sepandi Jaak 1571 2 0 - 1 2 Shadrina Eva 1334 42
20 33 Ots Heikki 1489 2 1 - 0 2 Cherentsov Mikhail 1165 50
21 34 Kurs Karl Markus 1475 2 1 - 0 2 Karis Fredi 1161 52
22 69 Roine Albert Ludwig 0 2 0 - 1 2 Tomson Mihkel 1463 35
23 36 Schmidt Mait 1443 2 ½ - ½ 2 Kasak Roman 1429 57
24 51 Lehes Ott Oskar 1165 1 - 0 Korstin Marta 1097 60
25 53 Lain Sander 1156 1 - 0 Annast Joosep 0 64
26 61 Karba Karoliina 1090 0 - 1 1 Polendik Tiina 1553 31
27 38 Kais Kaarel 1433 1 1 - 0 1 Snitsarenko Ilja 1175 49
28 48 Ott Karl Joachim 1207 1 1 - 0 1 Lehes Erik Johannes 1317 43
29 56 Vija Mattias 1085 1 1 - 0 1 Haapsal Maria Ioanna 1266 45
30 46 Pool Linda Maria 1254 1 ½ - ½ 1 Reintam Lennart 1208 59
31 58 Kikas Olari 1386 1 1 - 0 1 Povvat Aalo 1214 47
32 68 Puusepp Roomet 0 ½ 0 - 1 ½ Blokhin Georg 1092 54
33 66 Jakubov Lev 0 ½ 0 - 1 ½ Kais Kristofer 0 67
34 55 Karba Kertu 1086 ½ 1 - 0 0 Kallip Kart 1021 62
35 63 Naas Rene 1004 0 ½ bye

Round 6

M. No. Name Elo Pts. Result Pts. Name Elo No.
1 2 GM Volodin Aleksandr 2376 5 0 - 1 4 FM Chukavin Kirill 2373 3
2 11 Abozenko Georg 2056 4 1 - 0 4 FM Putka Verners 2389 1
3 4 Vorobjov Pavel 2284 4 1 - 0 4 Tiisler Tanel 1952 17
4 18 Trohhelev Boris 1948 4 1 - 0 4 Pedoson Georg Aleksander 2237 7
5 8 Dubrovin Robert 2221 4 ½ - ½ 4 Medar Marti 2042 13
6 5 GM Shvyrjov Igor 2283 1 - 0 Sadekov Maksim 1710 23
7 6 IM Sirosh Ilja 2254 ½ - ½ Timoshin Andrei 2084 10
8 16 Sirp Karl Aleksander 1999 0 - 1 3 WFM Sinitsina Anastassia 2110 9
9 26 Raag Ardi 1664 3 ½ - ½ 3 Haavamae Henrik 2052 12
10 14 Rauk Tonu 2022 3 1 - 0 3 Kurs Karl Markus 1475 34
11 35 Tomson Mihkel 1463 3 ½ - ½ 3 Melderis Uldis 2021 15
12 28 Snitsarenko Igor 1586 3 0 - 1 3 Pedmanson Albert 1857 19
13 20 Krivenko Dion 1787 3 1 - 0 3 Ots Heikki 1489 33
14 21 Blokhin Sofia 1785 3 1 - 0 3 Barkasheva Sofia 1390 40
15 22 Mikko Rondo 1779 3 1 - 0 3 Shadrina Eva 1334 42
16 41 Raide Sivert 1341 3 1 - 0 3 Poldoja Ants 1673 25
17 53 Lain Sander 1156 0 - 1 Tonisson Trent Asso 1566 30
18 32 Tobre Andres 1551 ½ - ½ Schmidt Mait 1443 36
19 57 Kasak Roman 1429 ½ - ½ Lehes Ott Oskar 1165 51
20 24 Bondars Guntars 1706 2 0 - 1 2 Oim Mikk Kaarel 1307 44
21 48 Ott Karl Joachim 1207 2 ½ - ½ 2 Urgas Jaan 1591 27
22 52 Karis Fredi 1161 2 ½ - ½ 2 Sepandi Jaak 1571 29
23 31 Polendik Tiina 1553 2 ½ - ½ 2 Vija Mattias 1085 56
24 50 Cherentsov Mikhail 1165 2 0 - 1 2 Tiisler Ander 1440 37
25 58 Kikas Olari 1386 2 ½ - ½ 2 Kais Kaarel 1433 38
26 39 Smirnova Jekaterina 1394 2 1 - 0 2 Dragons Raivis 0 65
27 59 Reintam Lennart 1208 0 - 1 2 Roine Albert Ludwig 0 69
28 64 Annast Joosep 0 0 - 1 Pool Linda Maria 1254 46
29 54 Blokhin Georg 1092 0 - 1 Karba Kertu 1086 55
30 60 Korstin Marta 1097 1 - 0 Karba Karoliina 1090 61
31 43 Lehes Erik Johannes 1317 1 1 - 0 Kais Kristofer 0 67
32 45 Haapsal Maria Ioanna 1266 1 1 - 0 1 Povvat Aalo 1214 47
33 49 Snitsarenko Ilja 1175 1 1 - 0 ½ Puusepp Roomet 0 68
34 63 Naas Rene 1004 ½ 1 - 0 ½ Jakubov Lev 0 66
35 62 Kallip Kart 1021 0 ½ bye

Round 7

M. No. Name Elo Pts. Result Pts. Name Elo No.
1 4 Vorobjov Pavel 2284 5 0 - 1 5 GM Volodin Aleksandr 2376 2
2 3 FM Chukavin Kirill 2373 5 1 - 0 5 Abozenko Georg 2056 11
3 8 Dubrovin Robert 2221 1 - 0 5 Trohhelev Boris 1948 18
4 13 Medar Marti 2042 1 - 0 GM Shvyrjov Igor 2283 5
5 1 FM Putka Verners 2389 4 1 - 0 4 Krivenko Dion 1787 20
6 17 Tiisler Tanel 1952 4 0 - 1 4 IM Sirosh Ilja 2254 6
7 7 Pedoson Georg Aleksander 2237 4 1 - 0 4 Blokhin Sofia 1785 21
8 9 WFM Sinitsina Anastassia 2110 4 1 - 0 4 Raide Sivert 1341 41
9 10 Timoshin Andrei 2084 4 1 - 0 4 Mikko Rondo 1779 22
10 19 Pedmanson Albert 1857 4 ½ - ½ 4 Rauk Tonu 2022 14
11 12 Haavamae Henrik 2052 0 - 1 Tomson Mihkel 1463 35
12 15 Melderis Uldis 2021 ½ - ½ Raag Ardi 1664 26
13 30 Tonisson Trent Asso 1566 0 - 1 Sirp Karl Aleksander 1999 16
14 23 Sadekov Maksim 1710 ½ - ½ 3 Poldoja Ants 1673 25
15 40 Barkasheva Sofia 1390 3 0 - 1 3 Snitsarenko Igor 1586 28
16 42 Shadrina Eva 1334 3 1 - 0 3 Tobre Andres 1551 32
17 33 Ots Heikki 1489 3 1 - 0 3 Smirnova Jekaterina 1394 39
18 44 Oim Mikk Kaarel 1307 3 1 - 0 3 Kurs Karl Markus 1475 34
19 36 Schmidt Mait 1443 3 1 - 0 3 Roine Albert Ludwig 0 69
20 37 Tiisler Ander 1440 3 1 - 0 3 Kasak Roman 1429 57
21 51 Lehes Ott Oskar 1165 3 0 - 1 Ott Karl Joachim 1207 48
22 27 Urgas Jaan 1591 1 - 0 Karis Fredi 1161 52
23 29 Sepandi Jaak 1571 1 - 0 Lain Sander 1156 53
24 55 Karba Kertu 1086 1 - 0 Polendik Tiina 1553 31
25 38 Kais Kaarel 1433 1 - 0 Korstin Marta 1097 60
26 46 Pool Linda Maria 1254 1 - 0 Kikas Olari 1386 58
27 56 Vija Mattias 1085 0 - 1 2 Bondars Guntars 1706 24
28 49 Snitsarenko Ilja 1175 2 0 - 1 2 Lehes Erik Johannes 1317 43
29 65 Dragons Raivis 0 2 1 - 0 2 Haapsal Maria Ioanna 1266 45
30 54 Blokhin Georg 1092 0 - 1 2 Cherentsov Mikhail 1165 50
31 67 Kais Kristofer 0 0 - 1 Reintam Lennart 1208 59
32 61 Karba Karoliina 1090 1 - 0 Naas Rene 1004 63
33 66 Jakubov Lev 0 ½ 0 - 1 Annast Joosep 0 64
34 62 Kallip Kart 1021 ½ 0 - 1 ½ Puusepp Roomet 0 68
35 47 Povvat Aalo 1214 1 ½ bye

Round 8

M. No. Name Elo Pts. Result Pts. Name Elo No.
1 2 GM Volodin Aleksandr 2376 6 ½ - ½ Dubrovin Robert 2221 8
2 13 Medar Marti 2042 ½ - ½ 6 FM Chukavin Kirill 2373 3
3 9 WFM Sinitsina Anastassia 2110 5 1 - 0 5 FM Putka Verners 2389 1
4 18 Trohhelev Boris 1948 5 0 - 1 5 Vorobjov Pavel 2284 4
5 6 IM Sirosh Ilja 2254 5 0 - 1 5 Abozenko Georg 2056 11
6 10 Timoshin Andrei 2084 5 0 - 1 5 Pedoson Georg Aleksander 2237 7
7 5 GM Shvyrjov Igor 2283 0 - 1 Pedmanson Albert 1857 19
8 14 Rauk Tonu 2022 0 - 1 Sirp Karl Aleksander 1999 16
9 35 Tomson Mihkel 1463 0 - 1 4 Sadekov Maksim 1710 23
10 41 Raide Sivert 1341 4 1 - 0 4 Melderis Uldis 2021 15
11 26 Raag Ardi 1664 4 1 - 0 4 Tiisler Tanel 1952 17
12 20 Krivenko Dion 1787 4 1 - 0 4 Schmidt Mait 1443 36
13 21 Blokhin Sofia 1785 4 1 - 0 4 Ots Heikki 1489 33
14 22 Mikko Rondo 1779 4 1 - 0 4 Tiisler Ander 1440 37
15 28 Snitsarenko Igor 1586 4 1 - 0 4 Shadrina Eva 1334 42
16 44 Oim Mikk Kaarel 1307 4 0 - 1 Haavamae Henrik 2052 12
17 25 Poldoja Ants 1673 1 - 0 Kais Kaarel 1433 38
18 46 Pool Linda Maria 1254 0 - 1 Urgas Jaan 1591 27
19 48 Ott Karl Joachim 1207 0 - 1 Sepandi Jaak 1571 29
20 55 Karba Kertu 1086 0 - 1 Tonisson Trent Asso 1566 30
21 24 Bondars Guntars 1706 3 0 - 1 3 Lehes Erik Johannes 1317 43
22 32 Tobre Andres 1551 3 1 - 0 3 Cherentsov Mikhail 1165 50
23 34 Kurs Karl Markus 1475 3 1 - 0 3 Dragons Raivis 0 65
24 39 Smirnova Jekaterina 1394 3 1 - 0 3 Lehes Ott Oskar 1165 51
25 69 Roine Albert Ludwig 0 3 0 - 1 3 Barkasheva Sofia 1390 40
26 31 Polendik Tiina 1553 1 - 0 3 Kasak Roman 1429 57
27 52 Karis Fredi 1161 1 - 0 Karba Karoliina 1090 61
28 59 Reintam Lennart 1208 0 - 1 Lain Sander 1156 53
29 60 Korstin Marta 1097 0 - 1 Vija Mattias 1085 56
30 64 Annast Joosep 0 1 - 0 Kikas Olari 1386 58
31 45 Haapsal Maria Ioanna 1266 2 0 - 1 2 Snitsarenko Ilja 1175 49
32 47 Povvat Aalo 1214 1 - 0 Kais Kristofer 0 67
33 68 Puusepp Roomet 0 0 - 1 Naas Rene 1004 63
34 66 Jakubov Lev 0 ½ 1 - 0 ½ Kallip Kart 1021 62
35 54 Blokhin Georg 1092 ½ bye

Players ranking

Rk. No.Ini. Name FED Elo Club/City Pts.  Des 1   Des 2   Des 3 
1 3 FM Chukavin Kirill EST 2373 Tallinna MK 6,5 40,0 35,0 30,0
2 2 GM Volodin Aleksandr EST 2376 SK Diagonaal 6,5 39,5 35,0 30,0
3 4 Vorobjov Pavel EST 2284 Tartu Kalev 6,0 39,0 35,0 30,0
4 9 WFM Sinitsina Anastassia EST 2110 Malekool 64 6,0 37,0 32,0 27,0
5 8 Dubrovin Robert EST 2221 MK Kuningas 6,0 36,5 32,5 28,0
6 13 Medar Marti EST 2042 T. Truusi MKK 6,0 36,5 32,0 27,5
7 11 Abozenko Georg EST 2056 T. Truusi MKK 6,0 35,5 32,5 27,5
8 7 Pedoson Georg Aleksander EST 2237 MK Kaksikodad 6,0 35,0 30,5 26,0
9 16 Sirp Karl Aleksander EST 1999 Tartu Kalev 5,5 34,0 31,0 26,5
10 19 Pedmanson Albert EST 1857 Tartu Kalev 5,5 33,5 30,5 26,5
11 1 FM Putka Verners LAT 2389 - - - 5,0 39,5 34,5 29,5
12 18 Trohhelev Boris EST 1948 Tartumaa 5,0 37,0 33,5 29,0
13 6 IM Sirosh Ilja EST 2254 Sillamäe SK Kalev 5,0 37,0 33,0 28,5
14 10 Timoshin Andrei EST 2084 Kohtla-Järve SK Kalev 5,0 36,0 31,5 27,0
15 21 Blokhin Sofia EST 1785 Maleklubi Vektor 5,0 33,5 30,0 26,0
41 Raide Sivert EST 1341 Tartu Kalev 5,0 33,5 30,0 26,0
17 23 Sadekov Maksim EST 1710 - - - 5,0 33,5 29,0 24,5
18 20 Krivenko Dion EST 1787 Kadrioru MK 5,0 33,0 29,5 25,5
19 22 Mikko Rondo EST 1779 Pärnu Spordikool 5,0 31,5 27,5 23,5
20 28 Snitsarenko Igor EST 1586 Vabaettur 5,0 31,0 27,5 23,5
21 26 Raag Ardi EST 1664 MK Kaksikodad 5,0 29,0 26,0 22,5
22 5 GM Shvyrjov Igor EST 2283 T. Truusi MKK 4,5 38,5 34,0 29,0
23 14 Rauk Tonu EST 2022 Kadrioru MK 4,5 33,5 29,5 25,5
24 25 Poldoja Ants EST 1673 Keila MK 4,5 33,0 29,5 25,5
25 30 Tonisson Trent Asso EST 1566 Mustamäe Loomingumaja 4,5 31,0 28,0 24,5
26 12 Haavamae Henrik EST 2052 Tallinna MK 4,5 30,5 27,0 23,0
27 35 Tomson Mihkel EST 1463 Tartu Kalev 4,5 29,5 26,5 22,5
28 27 Urgas Jaan EST 1591 Kose Male-kabeklubi 4,5 28,0 26,0 22,5
29 29 Sepandi Jaak EST 1571 - - - 4,5 26,0 23,0 19,5
30 17 Tiisler Tanel EST 1952 Tartu Kalev 4,0 35,5 31,5 27,0
31 15 Melderis Uldis LAT 2021 - - - 4,0 32,0 28,5 24,5
32 37 Tiisler Ander EST 1440 Tartu Kalev 4,0 31,5 28,5 25,0
33 42 Shadrina Eva EST 1334 Tallinna MK 4,0 31,0 28,0 24,5
34 44 Oim Mikk Kaarel EST 1307 Tartu Kalev 4,0 31,0 28,0 24,0
35 40 Barkasheva Sofia EST 1390 Malekool 64 4,0 29,0 26,0 23,0
36 33 Ots Heikki EST 1489 Põlva MK 4,0 29,0 26,0 22,5
37 36 Schmidt Mait EST 1443 Nõmme P. Kerese MK 4,0 27,5 25,0 22,0
38 39 Smirnova Jekaterina EST 1394 Maleklubi Lootus 4,0 27,0 24,0 21,0
39 43 Lehes Erik Johannes EST 1317 Tartu Kalev 4,0 26,5 24,0 21,0
40 32 Tobre Andres EST 1551 Valgamaa 4,0 26,0 23,0 20,0
41 34 Kurs Karl Markus EST 1475 Tartu Kalev 4,0 25,0 22,0 19,0
42 53 Lain Sander EST 1156 Tartu Kalev 3,5 30,5 27,0 23,0
43 52 Karis Fredi EST 1161 Tartu Kalev 3,5 30,0 26,0 22,0
44 38 Kais Kaarel EST 1433 Harjumaa 3,5 26,5 24,0 21,5
46 Pool Linda Maria EST 1254 Tartu Kalev 3,5 26,5 24,0 21,5
46 48 Ott Karl Joachim LAT 1207 3,5 26,5 24,0 21,0
47 64 Annast Joosep 0 3,5 26,0 23,5 20,0
48 55 Karba Kertu EST 1086 Tartu Kalev 3,5 25,0 23,0 20,5
49 31 Polendik Tiina EST 1553 Kose Male-kabeklubi 3,5 24,5 22,0 19,0
50 56 Vija Mattias EST 1085 Tartu Kalev 3,5 24,0 22,0 19,5
51 24 Bondars Guntars LAT 1706 Valga MK 3,0 31,5 28,0 24,0
52 69 Roine Albert Ludwig EST 0 - - - 3,0 29,5 27,0 23,0
53 50 Cherentsov Mikhail EST 1165 Maleklubi Vektor 3,0 29,5 26,0 22,0
54 51 Lehes Ott Oskar EST 1165 Tartu Kalev 3,0 27,0 24,5 21,5
55 57 Kasak Roman EST 1429 Vanad Olümpiaalad 3,0 27,0 24,0 20,5
56 65 Dragons Raivis LAT 0 3,0 26,5 24,5 22,0
57 49 Snitsarenko Ilja EST 1175 Vabaettur 3,0 24,0 22,5 20,5
58 58 Kikas Olari EST 1386 Tartu Kalev 2,5 27,0 24,5 21,0
59 59 Reintam Lennart EST 1208 Eesti MAK 2,5 25,5 23,0 20,0
60 60 Korstin Marta EST 1097 Narva SK Maletäht 2,5 25,0 22,5 19,5
61 47 Povvat Aalo EST 1214 Tartu Kalev 2,5 23,0 21,0 19,0
62 61 Karba Karoliina EST 1090 Tartu Kalev 2,5 23,0 21,0 18,5
63 63 Naas Rene EST 1004 Tartu Kalev 2,5 18,5 17,0 15,0
64 45 Haapsal Maria Ioanna EST 1266 Tallinna MK 2,0 26,5 24,0 21,0
65 54 Blokhin Georg EST 1092 Maleklubi Vektor 2,0 23,5 21,5 19,0
66 67 Kais Kristofer EST 0 MK Areng 1,5 22,0 19,5 17,0
67 68 Puusepp Roomet EST 0 Tartu Kalev 1,5 20,0 18,0 15,5
68 66 Jakubov Lev 0 Tartu Kalev 1,5 19,0 17,5 15,0
69 62 Kallip Kart EST 1021 Tartu Kalev 0,5 22,0 20,5 19,0