KASPERSKY OPEN U16 Youth Online Event - Finals Girls Under 12

Chess tournament overview

Country: Belarus
Tournament date: 2021-04-03 to 2021-04-03
Tournament place: https://tornelo.com/chess/orgs/belarus-chess-federation/events/ (See on the map)
Tournament registration: (Search in Google)
Game time: 10 minutes plus 5 seconds for each move, starting from the first
Valid for ELO: Tournament not valid for ELO

Organizer of the chess tournament and contact

Organizer: Belarus Chess Federation, FIDE Chess Academy in Belarus

Schedule: KASPERSKY OPEN U16 Youth Online Event - Finals Girls Under 12

Round Date Time
1 2021/04/03 10:00
2 2021/04/03 10:00
3 2021/04/03 10:00
4 2021/04/03 10:00
5 unknown
6 unknown
7 unknown
8 unknown

Players registered in KASPERSKY OPEN U16 Youth Online Event - Finals Girls Under 12

No. Country Title Name Elo FIDE Elo National Variation
1 RUS WCM Shukhman Anna 1742 0 -9
2 RUS Preobrazhenskaya Diana 1659 0 -2
3 UKR Piddubna Bozhena 1504 0 -1
4 KAZ Kaliakhmet Elnaz 1489 0 7
5 IRI Davari Sara 1466 0 14
6 BLR WCM Zubkovskaya Ekaterina 1400 0 -15
7 EGY Romany Joy 1291 0 10
8 EST Pritulina Nadezhda 1230 0 -3
9 BLR Koishman Karina 1200 0 -25
10 ALB AIM Caku Kler 1199 0 -14
11 RUS Skuridina Ekaterina 1157 0 -13
12 IND Prisha Lala 1108 0 32
13 KAZ Kholyavko Mariya 1103 0 6
14 IND Sreekarthika Velmurugan 1093 0 -3
15 IND AFM Aadya Gupta 1018 0 10
16 IND Arpita Patankar 0 0 0

Players starting rank

Initial rank Country Title Name FIDE elo National elo Variation
1 RUS WCM Shukhman Anna 1742 0 -9
2 RUS Preobrazhenskaya Diana 1659 0 -2
3 UKR Piddubna Bozhena 1504 0 -1
4 KAZ Kaliakhmet Elnaz 1489 0 7
5 IRI Davari Sara 1466 0 14
6 BLR WCM Zubkovskaya Ekaterina 1400 0 -15
7 EGY Romany Joy 1291 0 10
8 EST Pritulina Nadezhda 1230 0 -3
9 BLR Koishman Karina 1200 0 -25
10 ALB AIM Caku Kler 1199 0 -14
11 RUS Skuridina Ekaterina 1157 0 -13
12 IND Prisha Lala 1108 0 32
13 KAZ Kholyavko Mariya 1103 0 6
14 IND Sreekarthika Velmurugan 1093 0 -3
15 IND AFM Aadya Gupta 1018 0 10
16 IND Arpita Patankar 0 0 0

Players starting rank

No. Titulo Nombre FIDE-ID FED Elo
1 WCM Shukhman Anna 54180058 RUS 1742
2 Preobrazhenskaya Diana 34270566 RUS 1659
3 Piddubna Bozhena 34109293 UKR 1504
4 Kaliakhmet Elnaz 13730169 KAZ 1489
5 Davari Sara 22540750 IRI 1466
6 WCM Zubkovskaya Ekaterina 13519310 BLR 1400
7 Romany Joy 10656820 EGY 1291
8 Pritulina Nadezhda 4510259 EST 1230
9 Koishman Karina 13519352 BLR 1200
10 AIM Caku Kler 4704703 ALB 1199
11 Skuridina Ekaterina 24252379 RUS 1157
12 Prisha Lala 25901940 IND 1108
13 Kholyavko Mariya 13748505 KAZ 1103
14 Sreekarthika Velmurugan 25996045 IND 1093
15 AFM Aadya Gupta 25778293 IND 1018
16 Arpita Patankar 33330247 IND 0

Round 1

Round 2

M. No. Name Elo Pts. Result Pts. Name Elo No.
1 5 Davari Sara 1466 0 1 - 0 0 Kholyavko Mariya 1103 13
2 14 Sreekarthika Velmurugan 1093 0 0 - 1 0 Preobrazhenskaya Diana 1659 2
3 4 Kaliakhmet Elnaz 1489 0 1 - 0 0 WCM Zubkovskaya Ekaterina 1400 6
4 8 Pritulina Nadezhda 1230 0 0 - 1 0 WCM Shukhman Anna 1742 1
5 7 Romany Joy 1291 0 1 - 0 0 Skuridina Ekaterina 1157 11
6 16 Arpita Patankar 0 0 0 - 1 0 Piddubna Bozhena 1504 3
7 12 Prisha Lala 1108 0 1 - 0 0 Koishman Karina 1200 9
8 10 AIM Caku Kler 1199 0 0 - 1 0 AFM Aadya Gupta 1018 15

Round 3

M. No. Name Elo Pts. Result Pts. Name Elo No.
1 13 Kholyavko Mariya 1103 0 ½ - ½ 1 Davari Sara 1466 5
2 2 Preobrazhenskaya Diana 1659 1 1 - 0 0 Sreekarthika Velmurugan 1093 14
3 6 WCM Zubkovskaya Ekaterina 1400 0 0 - 1 1 Kaliakhmet Elnaz 1489 4
4 1 WCM Shukhman Anna 1742 1 1 - 0 0 Pritulina Nadezhda 1230 8
5 11 Skuridina Ekaterina 1157 0 0 - 1 1 Romany Joy 1291 7
6 3 Piddubna Bozhena 1504 1 1 - 0 0 Arpita Patankar 0 16
7 9 Koishman Karina 1200 0 0 - 1 1 Prisha Lala 1108 12
8 15 AFM Aadya Gupta 1018 1 0 - 1 0 AIM Caku Kler 1199 10

Round 4

M. No. Name Elo Pts. Result Pts. Name Elo No.
1 5 Davari Sara 1466 1 - 0 1 AIM Caku Kler 1199 10
2 4 Kaliakhmet Elnaz 1489 2 1 - 0 2 Piddubna Bozhena 1504 3
3 1 WCM Shukhman Anna 1742 2 1 - 0 2 Romany Joy 1291 7
4 12 Prisha Lala 1108 2 ½ - ½ 2 Preobrazhenskaya Diana 1659 2

Round 5

M. No. Name Elo Pts. Result Pts. Name Elo No.
1 10 AIM Caku Kler 1199 1 ½ - ½ Davari Sara 1466 5
2 3 Piddubna Bozhena 1504 2 1 - 0 3 Kaliakhmet Elnaz 1489 4
3 7 Romany Joy 1291 2 0 - 1 3 WCM Shukhman Anna 1742 1
4 2 Preobrazhenskaya Diana 1659 1 - 0 Prisha Lala 1108 12

Round 6

M. No. Name Elo Pts. Result Pts. Name Elo No.
1 5 Davari Sara 1466 3 0 - 1 4 WCM Shukhman Anna 1742 1
2 4 Kaliakhmet Elnaz 1489 3 0 - 1 Preobrazhenskaya Diana 1659 2

Round 7

M. No. Name Elo Pts. Result Pts. Name Elo No.
1 1 WCM Shukhman Anna 1742 5 0 - 1 3 Davari Sara 1466 5
2 2 Preobrazhenskaya Diana 1659 1 - 0 3 Kaliakhmet Elnaz 1489 4

Round 8

M. No. Name Elo Pts. Result Pts. Name Elo No.
1 5 Davari Sara 1466 4 1 - 0 Preobrazhenskaya Diana 1659 2
2 1 WCM Shukhman Anna 1742 5 1 - 0 3 Kaliakhmet Elnaz 1489 4

Round 9

M. No. Name Elo Pts. Result Pts. Name Elo No.
1 2 Preobrazhenskaya Diana 1659 1 - 0 5 Davari Sara 1466 5
2 4 Kaliakhmet Elnaz 1489 3 ½ - ½ 6 WCM Shukhman Anna 1742 1

Players ranking

Rk. No.Ini. Name FED Elo Pts.  Des 1 
1 1 WCM Shukhman Anna RUS 1742 6,5 0
2 Preobrazhenskaya Diana RUS 1659 6,5 0
3 5 Davari Sara IRI 1466 5,0 0
4 4 Kaliakhmet Elnaz KAZ 1489 3,5 0
5 3 Piddubna Bozhena UKR 1504 3,0 0
6 12 Prisha Lala IND 1108 2,5 0
7 7 Romany Joy EGY 1291 2,0 0
8 10 AIM Caku Kler ALB 1199 1,5 0
9 15 AFM Aadya Gupta IND 1018 1,0 0
10 13 Kholyavko Mariya KAZ 1103 0,5 0
11 6 WCM Zubkovskaya Ekaterina BLR 1400 0,0 0
8 Pritulina Nadezhda EST 1230 0,0 0
9 Koishman Karina BLR 1200 0,0 0
11 Skuridina Ekaterina RUS 1157 0,0 0
14 Sreekarthika Velmurugan IND 1093 0,0 0
16 Arpita Patankar IND 0 0,0 0