Second Cyprus Youth Chess Categories Tournament Category IV

Chess tournament overview

Country: Cyprus
Tournament date: 2021-03-03 to 2021-03-04
Tournament place: SIMBA Trainers Online Playing Hall - Tornelo Platform (See on the map)
Tournament registration: (Search in Google)
Game time: 30 minutes for the whole game with 15 seconds increment from move 1
Valid for ELO: Tournament not valid for ELO

Organizer of the chess tournament and contact

Organizer: SIMBA Trainers
Main referee: FA Mark Bryan
Referee: Arkadios Koulaxidis

Schedule: Second Cyprus Youth Chess Categories Tournament Category IV

Round Date Time
1 2021/03/03 12:00
2 2021/03/03 13:30
3 2021/03/04 10:00
4 2021/03/04 11:30
5 2021/03/04 13:00

Players registered in Second Cyprus Youth Chess Categories Tournament Category IV

No. Country Title Name Elo FIDE Elo National Variation
1 CYP Lomadze Alexandr 1140 1479 -25
2 CYP Artemis Sotiris 0 1432 0
3 CYP Alichanides Ioannis 0 1327 0
4 CYP Konstantinides Savvas 0 1284 0
5 CYP Criganuta Alexander 0 1282 0
6 CYP Hurski Lev 0 1281 0
7 CYP Stavrou Ifigeneia 0 1167 0
8 CYP Veselov Kirill 0 1161 0
9 RUS Pavlov Daniil 0 1133 0
10 CYP Kuznetsova Katirina 0 1091 0
11 CYP Zakoulov Roman 0 1088 0
12 CYP Tsakalidis Gkrek Marios 1053 1080 25
13 CYP Konstantinides Thales 0 1055 0
14 CYP Minakov Ostap 0 1047 0
15 CYP Pissarides Leonidas 0 1045 0
16 CYP Vodenko Andrei 0 1042 0
17 CYP Veselov Philipp 0 1018 0
18 CYP Pavlov Ivan 0 1017 0
19 CYP Chernenko Georgi 1336 0 0
20 CYP Christodoulou Giorgio 0 0 0
21 CYP Daniil Christodoulos 1256 0 0
22 CYP Pakkoutis Nicolas 0 0 0
23 CYP Polyakov Stepan 1231 0 0
24 CYP Ustinov Sergey 0 0 0

Players starting rank

Initial rank Country Title Name FIDE elo National elo Variation
1 CYP Lomadze Alexandr 1140 1479 -25
2 CYP Artemis Sotiris 0 1432 0
3 CYP Alichanides Ioannis 0 1327 0
4 CYP Konstantinides Savvas 0 1284 0
5 CYP Criganuta Alexander 0 1282 0
6 CYP Hurski Lev 0 1281 0
7 CYP Stavrou Ifigeneia 0 1167 0
8 CYP Veselov Kirill 0 1161 0
9 RUS Pavlov Daniil 0 1133 0
10 CYP Kuznetsova Katirina 0 1091 0
11 CYP Zakoulov Roman 0 1088 0
12 CYP Tsakalidis Gkrek Marios 1053 1080 25
13 CYP Konstantinides Thales 0 1055 0
14 CYP Minakov Ostap 0 1047 0
15 CYP Pissarides Leonidas 0 1045 0
16 CYP Vodenko Andrei 0 1042 0
17 CYP Veselov Philipp 0 1018 0
18 CYP Pavlov Ivan 0 1017 0
19 CYP Chernenko Georgi 1336 0 0
20 CYP Christodoulou Giorgio 0 0 0
21 CYP Daniil Christodoulos 1256 0 0
22 CYP Pakkoutis Nicolas 0 0 0
23 CYP Polyakov Stepan 1231 0 0
24 CYP Ustinov Sergey 0 0 0

Players starting rank

No.   Titulo Nombre FIDE-ID FED Elo Tipo
1 Lomadze Alexandr 5905982 CYP 1479 U10
2 Artemis Sotiris 5906563 CYP 1432 U10
3 Alichanides Ioannis 5907101 CYP 1327 U10
4 Konstantinides Savvas 5908639 CYP 1284 U08
5 Criganuta Alexander 5907110 CYP 1282 U12
6 Hurski Lev 5907330 CYP 1281 U10
7 Stavrou Ifigeneia 5907586 CYP 1167 U12
8 Veselov Kirill CYP 1161 U08
9 Pavlov Daniil 34464921 RUS 1133 U12
10 Kuznetsova Katirina CYP 1091 U12
11 Zakoulov Roman CYP 1088 U10
12 Tsakalidis Gkrek Marios 25892932 CYP 1080 U10
13 Konstantinides Thales CYP 1055 U08
14 Minakov Ostap CYP 1047 U10
15 Pissarides Leonidas 5906709 CYP 1045 U10
16 Vodenko Andrei CYP 1042 U08
17 Veselov Philipp CYP 1018 U06
18 Pavlov Ivan 5907861 CYP 1017 U10
19 Chernenko Georgi 5905702 CYP 0 U12
20 Christodoulou Giorgio CYP 0
21 Daniil Christodoulos 5906598 CYP 0 U10
22 Pakkoutis Nicolas 5906784 CYP 0 U12
23 Polyakov Stepan 5905710 CYP 0 U16
24 Ustinov Sergey 5908523 CYP 0 U12

Round 1

M. No.   Name Tipo Elo Pts. Result Pts. Name TipoB Elo  B No.
1 1 Lomadze Alexandr U10 1479 0 1 - 0 0 Konstantinides Thales U08 1055 13
2 14 Minakov Ostap U10 1047 0 0 - 1 0 Artemis Sotiris U10 1432 2
3 3 Alichanides Ioannis U10 1327 0 1 - 0 0 Pissarides Leonidas U10 1045 15
4 16 Vodenko Andrei U08 1042 0 0 - 1 0 Konstantinides Savvas U08 1284 4
5 5 Criganuta Alexander U12 1282 0 1 - 0 0 Veselov Philipp U06 1018 17
6 18 Pavlov Ivan U10 1017 0 0 - 1 0 Hurski Lev U10 1281 6
7 7 Stavrou Ifigeneia U12 1167 0 1 - 0 0 Chernenko Georgi U12 0 19
8 9 Pavlov Daniil U12 1133 0 0 - 1 0 Daniil Christodoulos U10 0 21
9 22 Pakkoutis Nicolas U12 0 0 1 - 0 0 Kuznetsova Katirina U12 1091 10
10 11 Zakoulov Roman U10 1088 0 0 - 1 0 Polyakov Stepan U16 0 23
11 24 Ustinov Sergey U12 0 0 0 - 1 0 Tsakalidis Gkrek Marios U10 1080 12
12 8 Veselov Kirill U08 1161 0 1 bye  
13 20 Christodoulou Giorgio 0 0 ½ not paired  

Round 2

M. No.   Name Tipo Elo Pts. Result Pts. Name TipoB Elo  B No.
1 12 Tsakalidis Gkrek Marios U10 1080 1 1 - 0 1 Lomadze Alexandr U10 1479 1
2 2 Artemis Sotiris U10 1432 1 0 - 1 1 Stavrou Ifigeneia U12 1167 7
3 21 Daniil Christodoulos U10 0 1 0 - 1 1 Alichanides Ioannis U10 1327 3
4 4 Konstantinides Savvas U08 1284 1 1 - 0 1 Veselov Kirill U08 1161 8
5 23 Polyakov Stepan U16 0 1 1 - 0 1 Criganuta Alexander U12 1282 5
6 6 Hurski Lev U10 1281 1 0 - 1 1 Pakkoutis Nicolas U12 0 22
7 20 Christodoulou Giorgio 0 ½ 1 - 0 0 Pavlov Daniil U12 1133 9
8 10 Kuznetsova Katirina U12 1091 0 0 - 1 0 Vodenko Andrei U08 1042 16
9 17 Veselov Philipp U06 1018 0 0 - 1 0 Zakoulov Roman U10 1088 11
10 13 Konstantinides Thales U08 1055 0 0 - 1 0 Pavlov Ivan U10 1017 18
11 19 Chernenko Georgi U12 0 0 ½ - ½ 0 Minakov Ostap U10 1047 14
12 15 Pissarides Leonidas U10 1045 0 0 - 1 0 Ustinov Sergey U12 0 24

Round 3

M. No.   Name Tipo Elo Pts. Result Pts. Name TipoB Elo  B No.
1 3 Alichanides Ioannis U10 1327 2 0 - 1 2 Tsakalidis Gkrek Marios U10 1080 12
2 22 Pakkoutis Nicolas U12 0 2 0 - 1 2 Konstantinides Savvas U08 1284 4
3 7 Stavrou Ifigeneia U12 1167 2 1 - 0 2 Polyakov Stepan U16 0 23
4 1 Lomadze Alexandr U10 1479 1 0 - 1 Christodoulou Giorgio 0 20
5 11 Zakoulov Roman U10 1088 1 0 - 1 1 Artemis Sotiris U10 1432 2
6 5 Criganuta Alexander U12 1282 1 1 - 0 1 Vodenko Andrei U08 1042 16
7 24 Ustinov Sergey U12 0 1 1 - 0 1 Hurski Lev U10 1281 6
8 8 Veselov Kirill U08 1161 1 1 - 0 1 Daniil Christodoulos U10 0 21
9 18 Pavlov Ivan U10 1017 1 0 - 1 ½ Chernenko Georgi U12 0 19
10 14 Minakov Ostap U10 1047 ½ 1 - 0 0 Kuznetsova Katirina U12 1091 10
11 9 Pavlov Daniil U12 1133 0 - - + 0 Pissarides Leonidas U10 1045 15
12 17 Veselov Philipp U06 1018 0 1 - 0 0 Konstantinides Thales U08 1055 13

Round 4

M. No.   Name Tipo Elo Pts. Result Pts. Name TipoB Elo  B No.
1 4 Konstantinides Savvas U08 1284 3 1 - 0 3 Stavrou Ifigeneia U12 1167 7
2 12 Tsakalidis Gkrek Marios U10 1080 3 1 - 0 Christodoulou Giorgio 0 20
3 2 Artemis Sotiris U10 1432 2 0 - 1 2 Pakkoutis Nicolas U12 0 22
4 23 Polyakov Stepan U16 0 2 0 - 1 2 Alichanides Ioannis U10 1327 3
5 8 Veselov Kirill U08 1161 2 1 - 0 2 Criganuta Alexander U12 1282 5
6 19 Chernenko Georgi U12 0 1 - 0 2 Ustinov Sergey U12 0 24
7 6 Hurski Lev U10 1281 1 0 - 1 Minakov Ostap U10 1047 14
8 16 Vodenko Andrei U08 1042 1 1 - 0 1 Lomadze Alexandr U10 1479 1
9 21 Daniil Christodoulos U10 0 1 1 - 0 1 Zakoulov Roman U10 1088 11
10 15 Pissarides Leonidas U10 1045 1 1 - 0 1 Pavlov Ivan U10 1017 18
11 10 Kuznetsova Katirina U12 1091 0 1 - 0 1 Veselov Philipp U06 1018 17
12 13 Konstantinides Thales U08 1055 0 1 bye  
13 9 Pavlov Daniil U12 1133 0 0 not paired  

Round 5

M. No.   Name Tipo Elo Pts. Result Pts. Name TipoB Elo  B No.
1 12 Tsakalidis Gkrek Marios U10 1080 4 1 - 0 4 Konstantinides Savvas U08 1284 4
2 3 Alichanides Ioannis U10 1327 3 0 - 1 3 Veselov Kirill U08 1161 8
3 7 Stavrou Ifigeneia U12 1167 3 0 - 1 3 Pakkoutis Nicolas U12 0 22
4 20 Christodoulou Giorgio 0 0 - 1 Chernenko Georgi U12 0 19
5 14 Minakov Ostap U10 1047 1 - 0 2 Pissarides Leonidas U10 1045 15
6 23 Polyakov Stepan U16 0 2 1 - 0 2 Artemis Sotiris U10 1432 2
7 5 Criganuta Alexander U12 1282 2 0 - 1 2 Daniil Christodoulos U10 0 21
8 24 Ustinov Sergey U12 0 2 0 - 1 2 Vodenko Andrei U08 1042 16
9 1 Lomadze Alexandr U10 1479 1 1 - 0 1 Veselov Philipp U06 1018 17
10 13 Konstantinides Thales U08 1055 1 1 - 0 1 Hurski Lev U10 1281 6
11 18 Pavlov Ivan U10 1017 1 0 - 1 1 Kuznetsova Katirina U12 1091 10
12 11 Zakoulov Roman U10 1088 1 1 bye  
13 9 Pavlov Daniil U12 1133 0 0 not paired  

Players ranking

Rk. No.Ini.   Name Tipo FED Elo Pts.  Des 1   Des 2   Des 3   Des 4   Des 5 
1 12 Tsakalidis Gkrek Marios U10 CYP 1080 5,0 0,0 13,5 13,50 5 2
2 4 Konstantinides Savvas U08 CYP 1284 4,0 0,0 18,5 13,50 4 2
3 8 Veselov Kirill U08 CYP 1161 4,0 0,0 14,0 10,00 3 1
4 22 Pakkoutis Nicolas U12 CYP 0 4,0 0,0 12,0 8,00 4 3
5 19 Chernenko Georgi U12 CYP 0 3,5 0,5 12,0 7,25 3 2
6 14 Minakov Ostap U10 CYP 1047 3,5 0,5 10,0 6,25 3 1
7 7 Stavrou Ifigeneia U12 CYP 1167 3,0 0,0 16,5 8,50 3 1
8 3 Alichanides Ioannis U10 CYP 1327 3,0 0,0 16,0 7,50 3 2
9 16 Vodenko Andrei U08 CYP 1042 3,0 0,0 12,0 6,00 3 2
10 23 Polyakov Stepan U16 CYP 0 3,0 0,0 11,5 5,50 3 1
11 21 Daniil Christodoulos U10 CYP 0 3,0 0,0 11,5 5,00 3 2
12 20 Christodoulou Giorgio CYP 0 2,5 0,0 14,5 4,75 2 1
13 2 Artemis Sotiris U10 CYP 1432 2,0 0,0 15,0 5,00 2 2
14 24 Ustinov Sergey U12 CYP 0 2,0 0,0 14,0 2,50 2 1
15 5 Criganuta Alexander U12 CYP 1282 2,0 0,0 13,5 4,00 2 0
16 1 Lomadze Alexandr U10 CYP 1479 2,0 0,0 13,0 2,50 2 0
17 10 Kuznetsova Katirina U12 CYP 1091 2,0 0,0 12,5 2,00 2 1
18 15 Pissarides Leonidas U10 CYP 1045 2,0 0,0 10,5 2,00 1 0
19 11 Zakoulov Roman U10 CYP 1088 2,0 0,0 10,0 2,00 1 1
20 13 Konstantinides Thales U08 CYP 1055 2,0 0,0 5,5 1,50 1 0
21 6 Hurski Lev U10 CYP 1281 1,0 0,0 12,0 1,00 1 1
22 18 Pavlov Ivan U10 CYP 1017 1,0 0,0 9,5 1,50 1 1
23 17 Veselov Philipp U06 CYP 1018 1,0 0,0 9,0 1,50 1 0
24 9 Pavlov Daniil U12 RUS 1133 0,0 0,0 10,0 0,00 0 0