Second Cyprus Youth Chess Categories Tournament Category III

Chess tournament overview

Country: Cyprus
Tournament date: 2021-03-03 to 2021-03-04
Tournament place: SIMBA Trainers Online Playing Hall - Tornelo Platform (See on the map)
Tournament registration: (Search in Google)
Game time: 30 minutes for the whole game with 15 seconds increment from move 1
Valid for ELO: Tournament not valid for ELO

Organizer of the chess tournament and contact

Organizer: SIMBA Trainers
Main referee: FA Mark Bryan
Referee: Arkadios Koulaxidis

Schedule: Second Cyprus Youth Chess Categories Tournament Category III

Round Date Time
1 2021/03/03 12:00
2 2021/03/03 13:30
3 2021/03/04 10:00
4 2021/03/04 11:30
5 2021/03/04 13:00

Players registered in Second Cyprus Youth Chess Categories Tournament Category III

No. Country Title Name Elo FIDE Elo National Variation
1 CYP Daniil Daniil 1262 0 15
2 CYP Sokolova Victoria 1208 1626 1
3 CYP Komodromos Renos 1152 1386 -40
4 CYP Borodich Miroslav 1272 1609 -7
5 CYP Lavrishchev Matvei 1230 1722 16

Players starting rank

Initial rank Country Title Name FIDE elo National elo Variation
1 CYP Daniil Daniil 1262 0 15
2 CYP Sokolova Victoria 1208 1626 1
3 CYP Komodromos Renos 1152 1386 -40
4 CYP Borodich Miroslav 1272 1609 -7
5 CYP Lavrishchev Matvei 1230 1722 16

Players starting rank

No.   Titulo Nombre FIDE-ID FED Elo
5 Lavrishchev Matvei 34390146 CYP 1722
2 Sokolova Victoria 5905460 CYP 1626
4 Borodich Miroslav 5906571 CYP 1609
3 Komodromos Renos 5905729 CYP 1386
1 Daniil Daniil 5906768 CYP 0

Round 1

M. No. Tipo Elo   Name Result Name  B TipoB Elo No.
1 2 U12 1626 Sokolova Victoria 0 - 1 Lavrishchev Matvei U12 1722 5
2 3 U12 1386 Komodromos Renos 0 - 1 Borodich Miroslav U10 1609 4
3 1 U12 0 Daniil Daniil 0 bye 0 -1

Round 2

M. No. Tipo Elo   Name Result Name  B TipoB Elo No.
1 5 U12 1722 Lavrishchev Matvei ½ - ½ Komodromos Renos U12 1386 3
2 1 U12 0 Daniil Daniil ½ - ½ Sokolova Victoria U12 1626 2
3 4 U10 1609 Borodich Miroslav 0 bye 0 -1

Round 3

M. No. Tipo Elo   Name Result Name  B TipoB Elo No.
1 3 U12 1386 Komodromos Renos 0 - 1 Daniil Daniil U12 0 1
2 4 U10 1609 Borodich Miroslav - - + Lavrishchev Matvei U12 1722 5
3 2 U12 1626 Sokolova Victoria 0 bye 0 -1

Round 4

M. No. Tipo Elo   Name Result Name  B TipoB Elo No.
1 1 U12 0 Daniil Daniil 1 - 0 Borodich Miroslav U10 1609 4
2 2 U12 1626 Sokolova Victoria 1 - 0 Komodromos Renos U12 1386 3
3 5 U12 1722 Lavrishchev Matvei 0 bye 0 -1

Round 5

M. No. Tipo Elo   Name Result Name  B TipoB Elo No.
1 4 U10 1609 Borodich Miroslav - - + Sokolova Victoria U12 1626 2
2 5 U12 1722 Lavrishchev Matvei ½ - ½ Daniil Daniil U12 0 1
3 3 U12 1386 Komodromos Renos 0 bye 0 -1

Players ranking

Rk. No.Ini.   Name Tipo FED Elo Pts.  Des 1   Des 2   Des 3   Des 4   Des 5 
1 5 Lavrishchev Matvei U12 CYP 1722 3,0 0,5 5,75 1,5 1 1
2 1 Daniil Daniil U12 CYP 0 3,0 0,5 4,75 1,0 2 1
3 2 Sokolova Victoria U12 CYP 1626 2,5 0,0 3,50 0,5 1 0
4 4 Borodich Miroslav U10 CYP 1609 1,0 0,0 0,50 0,0 1 1
5 3 Komodromos Renos U12 CYP 1386 0,5 0,0 1,25 0,5 0 0