Second Cyprus Youth Chess Categories Tournament Category V

Chess tournament overview

Country: Cyprus
Tournament date: 2021-03-03 to 2021-03-04
Tournament place: SIMBA Trainers Online Playing Hall - Tornelo Platform (See on the map)
Tournament registration: (Search in Google)
Game time: 30 minutes for the whole game with 15 seconds increment from move 1
Valid for ELO: Tournament not valid for ELO

Organizer of the chess tournament and contact

Organizer: SIMBA Trainers
Main referee: FA Mark Bryan
Referee: Arkadios Koulaxidis

Schedule: Second Cyprus Youth Chess Categories Tournament Category V

Round Date Time
1 2021/03/03 12:00
2 2021/03/03 13:30
3 2021/03/04 10:00
4 2021/03/04 11:30
5 2021/03/04 13:00

Players registered in Second Cyprus Youth Chess Categories Tournament Category V

No. Country Title Name Elo FIDE Elo National Variation
1 CYP Antoniou Evalena 0 1066 0
2 CYP Stavrou Constantinos 0 1006 0
3 CYP Martynenko Anton 0 969 0
4 CYP Stefanou Sofia 0 934 0
5 CYP Lomadze Nikolai 0 864 0
6 CYP Radin Marat 0 827 0
7 CYP Bryan Emil 0 362 0
8 CYP Bock Emma-Marie 0 0 0
9 CYP Hadjihannas Giorgos 0 0 0
10 CYP Karavashkin Matvei 0 0 0
11 CYP Kovrizhnykh Gregory 0 0 0
12 CYP Krutova Anastasiia 0 0 0
13 CYP Markova Eva 0 0 0
14 CYP Mikheleva Maya 0 0 0
15 CYP Paunescu Aida 0 0 0

Players starting rank

Initial rank Country Title Name FIDE elo National elo Variation
1 CYP Antoniou Evalena 0 1066 0
2 CYP Stavrou Constantinos 0 1006 0
3 CYP Martynenko Anton 0 969 0
4 CYP Stefanou Sofia 0 934 0
5 CYP Lomadze Nikolai 0 864 0
6 CYP Radin Marat 0 827 0
7 CYP Bryan Emil 0 362 0
8 CYP Bock Emma-Marie 0 0 0
9 CYP Hadjihannas Giorgos 0 0 0
10 CYP Karavashkin Matvei 0 0 0
11 CYP Kovrizhnykh Gregory 0 0 0
12 CYP Krutova Anastasiia 0 0 0
13 CYP Markova Eva 0 0 0
14 CYP Mikheleva Maya 0 0 0
15 CYP Paunescu Aida 0 0 0

Players starting rank

No.   Titulo Nombre FIDE-ID FED Elo Tipo
1 Antoniou Evalena CYP 1066 U10
2 Stavrou Constantinos 5907578 CYP 1006 U12
3 Martynenko Anton CYP 969 U08
4 Stefanou Sofia CYP 934 U10
5 Lomadze Nikolai CYP 864 U06
6 Radin Marat CYP 827 U08
7 Bryan Emil CYP 362 U06
8 Bock Emma-Marie CYP 0
9 Hadjihannas Giorgos 5908400 CYP 0 U12
10 Karavashkin Matvei CYP 0
11 Kovrizhnykh Gregory CYP 0
12 Krutova Anastasiia CYP 0
13 Markova Eva CYP 0
14 Mikheleva Maya CYP 0
15 Paunescu Aida 5908647 CYP 0 U08

Round 1

M. No.   Name Tipo Elo Pts. Result Pts. Name TipoB Elo  B No.
1 1 Antoniou Evalena U10 1066 0 1 - 0 0 Bock Emma-Marie 0 8
2 9 Hadjihannas Giorgos U12 0 0 - - + 0 Stavrou Constantinos U12 1006 2
3 11 Kovrizhnykh Gregory 0 0 - - + 0 Stefanou Sofia U10 934 4
4 5 Lomadze Nikolai U06 864 0 0 - 1 0 Krutova Anastasiia 0 12
5 13 Markova Eva 0 0 0 - 1 0 Radin Marat U08 827 6
6 7 Bryan Emil U06 362 0 0 - 1 0 Mikheleva Maya 0 14
7 3 Martynenko Anton U08 969 0 1 bye  
8 10 Karavashkin Matvei 0 0 ½ not paired  
9 15 Paunescu Aida U08 0 0 ½ not paired  

Round 2

M. No.   Name Tipo Elo Pts. Result Pts. Name TipoB Elo  B No.
1 6 Radin Marat U08 827 1 1 - 0 1 Stavrou Constantinos U12 1006 2
2 12 Krutova Anastasiia 0 1 1 - 0 1 Martynenko Anton U08 969 3
3 14 Mikheleva Maya 0 1 1 - 0 1 Stefanou Sofia U10 934 4
4 9 Hadjihannas Giorgos U12 0 0 - - + 0 Lomadze Nikolai U06 864 5
5 11 Kovrizhnykh Gregory 0 0 - - + 0 Bryan Emil U06 362 7
6 8 Bock Emma-Marie 0 0 0 - 1 0 Markova Eva 0 13
7 15 Paunescu Aida U08 0 ½ 1 bye  
8 1 Antoniou Evalena U10 1066 1 ½ not paired  
9 10 Karavashkin Matvei 0 ½ 0 not paired  

Round 3

M. No.   Name Tipo Elo Pts. Result Pts. Name TipoB Elo  B No.
1 12 Krutova Anastasiia 0 2 1 - 0 2 Radin Marat U08 827 6
2 15 Paunescu Aida U08 0 1 - 0 2 Mikheleva Maya 0 14
3 2 Stavrou Constantinos U12 1006 1 1 - 0 Antoniou Evalena U10 1066 1
4 3 Martynenko Anton U08 969 1 1 - 0 1 Lomadze Nikolai U06 864 5
5 4 Stefanou Sofia U10 934 1 1 - 0 1 Bryan Emil U06 362 7
6 13 Markova Eva 0 1 0 - 1 ½ Karavashkin Matvei 0 10
7 8 Bock Emma-Marie 0 0 1 bye  
8 9 Hadjihannas Giorgos U12 0 0 0 not paired  
9 11 Kovrizhnykh Gregory 0 0 0 not paired  

Round 4

M. No.   Name Tipo Elo Pts. Result Pts. Name TipoB Elo  B No.
1 15 Paunescu Aida U08 0 1 - 0 3 Krutova Anastasiia 0 12
2 14 Mikheleva Maya 0 2 1 - 0 2 Stavrou Constantinos U12 1006 2
3 6 Radin Marat U08 827 2 1 - 0 2 Martynenko Anton U08 969 3
4 1 Antoniou Evalena U10 1066 + - - 2 Stefanou Sofia U10 934 4
5 10 Karavashkin Matvei 0 1 - 0 1 Lomadze Nikolai U06 864 5
6 7 Bryan Emil U06 362 1 0 - 1 1 Bock Emma-Marie 0 8
7 13 Markova Eva 0 1 1 bye  
8 9 Hadjihannas Giorgos U12 0 0 0 not paired  
9 11 Kovrizhnykh Gregory 0 0 0 not paired  

Round 5

M. No.   Name Tipo Elo Pts. Result Pts. Name TipoB Elo  B No.
1 6 Radin Marat U08 827 3 0 - 1 Paunescu Aida U08 0 15
2 12 Krutova Anastasiia 0 3 1 - 0 3 Mikheleva Maya 0 14
3 1 Antoniou Evalena U10 1066 ½ - ½ Karavashkin Matvei 0 10
4 2 Stavrou Constantinos U12 1006 2 1 - 0 2 Bock Emma-Marie 0 8
5 3 Martynenko Anton U08 969 2 1 - 0 2 Markova Eva 0 13
6 5 Lomadze Nikolai U06 864 1 1 - 0 1 Bryan Emil U06 362 7
7 4 Stefanou Sofia U10 934 2 0 not paired  
8 9 Hadjihannas Giorgos U12 0 0 0 not paired  
9 11 Kovrizhnykh Gregory 0 0 0 not paired  

Players ranking

Rk. No.Ini.   Name Tipo FED Elo Pts.  Des 1   Des 2   Des 3   Des 4   Des 5 
1 15 Paunescu Aida U08 CYP 0 4,5 0,0 14,5 13,25 3 1
2 12 Krutova Anastasiia CYP 0 4,0 0,0 14,0 10,00 4 1
3 6 Radin Marat U08 CYP 827 3,0 0,0 14,5 6,50 3 1
4 14 Mikheleva Maya CYP 0 3,0 0,0 13,5 5,50 3 1
5 1 Antoniou Evalena U10 CYP 1066 3,0 0,0 12,5 6,75 1 0
6 2 Stavrou Constantinos U12 CYP 1006 3,0 0,0 12,0 6,00 2 0
7 3 Martynenko Anton U08 CYP 969 3,0 0,0 12,0 5,00 2 0
8 10 Karavashkin Matvei CYP 0 3,0 0,0 11,0 5,50 2 1
9 13 Markova Eva CYP 0 2,0 0,0 12,0 3,00 1 1
10 4 Stefanou Sofia U10 CYP 934 2,0 0,0 12,0 2,50 1 0
11 5 Lomadze Nikolai U06 CYP 864 2,0 0,0 12,0 2,00 1 0
12 8 Bock Emma-Marie CYP 0 2,0 0,0 8,0 1,50 1 1
13 7 Bryan Emil U06 CYP 362 1,0 0,0 10,0 1,50 0 0
14 9 Hadjihannas Giorgos U12 CYP 0 0,0 0,0 10,0 0,00 0 0
11 Kovrizhnykh Gregory CYP 0 0,0 0,0 10,0 0,00 0 0