Orsha 2021 Blitz

Chess tournament overview

Country: Belarus
Tournament date: 2021-04-10 to 2021-04-10
Tournament place: Orsha (See on the map)
Tournament registration: (Search in Google)
Game time: 3m+2s
Valid for ELO: Elo FIDE

Organizer of the chess tournament and contact

Organizer: No information about the organizer of this tournament
Main referee: N. Zhukov

Schedule: Orsha 2021 Blitz

Round Date Time
1 2021/04/10 15.00
2 2021/04/10 15.00
3 2021/04/10 15.00
4 2021/04/10 15.00
5 2021/04/10 15.00
6 2021/04/10 15.00
7 2021/04/10 15.00
8 2021/04/10 15.00
9 2021/04/10 15.00
10 2021/04/10 15.00

Players registered in Orsha 2021 Blitz

No. Country Title Name Elo FIDE Elo National Variation
1 RUS GM Alekseev Evgeny 2589 0 5
2 BLR GM Stupak Kirill 2550 0 6
3 BLR GM Aleksandrov Aleksej 2461 0 -45
4 BLR FM Borsuk Yury 2400 0 0
5 BLR GM Kovalev Andrei 2394 0 -33
6 RUS IM Apryshko Gleb 2379 0 20
7 BLR IM Zarubitski Viachaslau 2365 0 0
8 ARM FM Barseghyan Armen Ar. 2345 0 -5
9 ARM WGM Sargsyan Anna M. 2263 0 1
10 RUS GM Naumkin Igor 2235 0 2
11 BLR FM Tsaruk Maksim 2213 0 -14
12 BLR FM Siniauski Artsiom 2186 0 28
13 BLR Ulasevich Sergei 2171 0 -16
14 BLR FM Silich Yahor 2137 0 1
15 BLR Milevich Andrey 2124 0 -38
16 BLR CM Navumenka Mikhei 2122 0 13
17 BLR FM Stribuk Artiom 2121 0 57
18 RUS Egorenkov Igor 2087 0 25
19 BLR Spizharny Mikhail 2053 0 22
20 RUS WIM Smirnova Ekaterina 2052 0 -34
21 BLR WGM Eidelson Rakhil 2002 0 -17
22 BLR Agrafenin Andrey 2002 0 -56
23 RUS Sokolov Ilia 1986 0 -60
24 ARM WFM Mkrtchyan Mariam 1977 0 10
25 RUS AIM Gusev Mikhail 1947 0 -22
26 BLR Kovaleva Ekaterina 1937 0 -86
27 BLR AGM Naumovich Yaroslav 1927 0 -11
28 BLR Hodzdanker Mikhail 1911 0 -28
29 BLR WFM Trus Iryna 1881 0 -10
30 RUS Nazarov Denis 1881 0 9
31 BLR Klachkou Tsimafei 1871 0 -18
32 BLR Klachkou Platon 1856 0 33
33 BLR Kirpichou Ivan 1818 0 -64
34 BLR Vainerchuk Barys 1802 0 41
35 BLR Tsesler Yakau 1723 0 -42
36 BLR Sorokin Dmitry 1689 0 25
37 BLR Lapus Vitaliy 1651 0 68
38 BLR Piatrenka* Ivan 1649 0 -26
39 BLR Barkovskiy* Aliaksandr 1622 0 6
40 BLR Pasiashnichenka Dzmitry 1610 0 -28
41 BLR Shydlouski Artsiom 1516 0 39
42 BLR Shustsikau Pavel 1495 0 -61
43 BLR Norman Kseniya 1493 0 39
44 BLR Dubovskiy Ian 1490 0 10
45 EST Barkasheva Sofia 1477 0 -2
46 BLR Hrybau Yury 1477 0 -67
47 BLR Asinski Nikita 1473 0 -54
48 BLR Abramkina Veranika 1472 0 -76
49 BLR Kozhedub Ivan 1463 0 31
50 BLR Dalatsenka Volha 1403 0 -42
51 ARM Stepanyan Rafayel M. 1375 0 19
52 RUS Balyan Artur 1374 0 10
53 BLR Kasperovich Mikhail 1326 0 23
54 BLR Novikau Mikita 1325 0 21
55 BLR Venskaya Nika 1316 0 -21
56 BLR Kaniusheuski Raman 1302 0 28
57 RUS Ryzhov Sergei 1299 0 90
58 ARM Grigoryan Vahe N. 1274 0 78
59 BLR Koishman Karina 1248 0 16
60 BLR Liaskovich Rada 1246 0 -19
61 SWE Poley Maksim 1245 0 -30
62 BLR Matskevich Varvara 1242 0 40
63 BLR Shahazizyan Milena 1229 0 14
64 ARM Stepanyan Ararat 1208 0 137
65 BLR Dzelnik Yana 1186 0 25
66 RUS Natapov Eugeniy 1177 0 -3
67 RUS Droschak Artem 1163 0 38
68 BLR Karpinski Mikhail 1155 0 12
69 BLR Petrasian Artur 1124 0 53
70 SWE Lazovskiy Gregory 1090 0 2
71 BLR Sevastsyanchuk Anastasiya 1088 0 20
72 BLR Glebov Denis 0 0 0
73 BLR Kasperovich Aleksandra 0 0 0
74 BLR Larionov Gordey 0 0 0
75 BLR Puchkouski Arsenii 0 0 0
76 BLR Vasilyev Ivan 0 0 0

Players starting rank

Initial rank Country Title Name FIDE elo National elo Variation
1 RUS GM Alekseev Evgeny 2589 0 5
2 BLR GM Stupak Kirill 2550 0 6
3 BLR GM Aleksandrov Aleksej 2461 0 -45
4 BLR FM Borsuk Yury 2400 0 0
5 BLR GM Kovalev Andrei 2394 0 -33
6 RUS IM Apryshko Gleb 2379 0 20
7 BLR IM Zarubitski Viachaslau 2365 0 0
8 ARM FM Barseghyan Armen Ar. 2345 0 -5
9 ARM WGM Sargsyan Anna M. 2263 0 1
10 RUS GM Naumkin Igor 2235 0 2
11 BLR FM Tsaruk Maksim 2213 0 -14
12 BLR FM Siniauski Artsiom 2186 0 28
13 BLR Ulasevich Sergei 2171 0 -16
14 BLR FM Silich Yahor 2137 0 1
15 BLR Milevich Andrey 2124 0 -38
16 BLR CM Navumenka Mikhei 2122 0 13
17 BLR FM Stribuk Artiom 2121 0 57
18 RUS Egorenkov Igor 2087 0 25
19 BLR Spizharny Mikhail 2053 0 22
20 RUS WIM Smirnova Ekaterina 2052 0 -34
21 BLR WGM Eidelson Rakhil 2002 0 -17
22 BLR Agrafenin Andrey 2002 0 -56
23 RUS Sokolov Ilia 1986 0 -60
24 ARM WFM Mkrtchyan Mariam 1977 0 10
25 RUS AIM Gusev Mikhail 1947 0 -22
26 BLR Kovaleva Ekaterina 1937 0 -86
27 BLR AGM Naumovich Yaroslav 1927 0 -11
28 BLR Hodzdanker Mikhail 1911 0 -28
29 BLR WFM Trus Iryna 1881 0 -10
30 RUS Nazarov Denis 1881 0 9
31 BLR Klachkou Tsimafei 1871 0 -18
32 BLR Klachkou Platon 1856 0 33
33 BLR Kirpichou Ivan 1818 0 -64
34 BLR Vainerchuk Barys 1802 0 41
35 BLR Tsesler Yakau 1723 0 -42
36 BLR Sorokin Dmitry 1689 0 25
37 BLR Lapus Vitaliy 1651 0 68
38 BLR Piatrenka* Ivan 1649 0 -26
39 BLR Barkovskiy* Aliaksandr 1622 0 6
40 BLR Pasiashnichenka Dzmitry 1610 0 -28
41 BLR Shydlouski Artsiom 1516 0 39
42 BLR Shustsikau Pavel 1495 0 -61
43 BLR Norman Kseniya 1493 0 39
44 BLR Dubovskiy Ian 1490 0 10
45 EST Barkasheva Sofia 1477 0 -2
46 BLR Hrybau Yury 1477 0 -67
47 BLR Asinski Nikita 1473 0 -54
48 BLR Abramkina Veranika 1472 0 -76
49 BLR Kozhedub Ivan 1463 0 31
50 BLR Dalatsenka Volha 1403 0 -42
51 ARM Stepanyan Rafayel M. 1375 0 19
52 RUS Balyan Artur 1374 0 10
53 BLR Kasperovich Mikhail 1326 0 23
54 BLR Novikau Mikita 1325 0 21
55 BLR Venskaya Nika 1316 0 -21
56 BLR Kaniusheuski Raman 1302 0 28
57 RUS Ryzhov Sergei 1299 0 90
58 ARM Grigoryan Vahe N. 1274 0 78
59 BLR Koishman Karina 1248 0 16
60 BLR Liaskovich Rada 1246 0 -19
61 SWE Poley Maksim 1245 0 -30
62 BLR Matskevich Varvara 1242 0 40
63 BLR Shahazizyan Milena 1229 0 14
64 ARM Stepanyan Ararat 1208 0 137
65 BLR Dzelnik Yana 1186 0 25
66 RUS Natapov Eugeniy 1177 0 -3
67 RUS Droschak Artem 1163 0 38
68 BLR Karpinski Mikhail 1155 0 12
69 BLR Petrasian Artur 1124 0 53
70 SWE Lazovskiy Gregory 1090 0 2
71 BLR Sevastsyanchuk Anastasiya 1088 0 20
72 BLR Glebov Denis 0 0 0
73 BLR Kasperovich Aleksandra 0 0 0
74 BLR Larionov Gordey 0 0 0
75 BLR Puchkouski Arsenii 0 0 0
76 BLR Vasilyev Ivan 0 0 0

Players starting rank

No. Titulo Nombre FIDE-ID FED Elo sexo Tipo
1 GM Alekseev Evgeny 4138147 RUS 2589
2 GM Stupak Kirill 13503758 BLR 2550
3 GM Aleksandrov Aleksej 13500139 BLR 2461
4 FM Borsuk Yury 13504703 BLR 2400
5 GM Kovalev Andrei 13500023 BLR 2394 S50
6 IM Apryshko Gleb 24131792 RUS 2379
7 IM Zarubitski Viachaslau 13509373 BLR 2365 U20
8 FM Barseghyan Armen Ar. 13306707 ARM 2345 U18
9 WGM Sargsyan Anna M. 13308130 ARM 2263 w U20
10 GM Naumkin Igor 4101715 RUS 2235 S50
11 FM Tsaruk Maksim 13511173 BLR 2213 U16
12 FM Siniauski Artsiom 13512269 BLR 2186 U16
13 Ulasevich Sergei 13505629 BLR 2171
14 FM Silich Yahor 13513656 BLR 2137 U16
15 Milevich Andrey 13504371 BLR 2124
16 CM Navumenka Mikhei 13514075 BLR 2122 U14
17 FM Stribuk Artiom 13515659 BLR 2121 U14
18 Egorenkov Igor 24126063 RUS 2087
19 Spizharny Mikhail 13516078 BLR 2053 U16
20 WIM Smirnova Ekaterina 4110943 RUS 2052 w
21 WGM Eidelson Rakhil 13500210 BLR 2002 w S50
22 Agrafenin Andrey 13506544 BLR 2002
23 Sokolov Ilia 34107468 RUS 1986
24 WFM Mkrtchyan Mariam 13310828 ARM 1977 w U18
25 AIM Gusev Mikhail 34270140 RUS 1947 U12
26 Kovaleva Ekaterina 13504355 BLR 1937 w
27 AGM Naumovich Yaroslav 13514563 BLR 1927 U16
28 Hodzdanker Mikhail 13517333 BLR 1911
29 WFM Trus Iryna 13504282 BLR 1881 w
30 Nazarov Denis 54178673 RUS 1881 U16
31 Klachkou Tsimafei 13508717 BLR 1871
32 Klachkou Platon 13514180 BLR 1856 U16
33 Kirpichou Ivan 13528807 BLR 1818 U16
34 Vainerchuk Barys 13512595 BLR 1802 U16
35 Tsesler Yakau 13513672 BLR 1723 U16
36 Sorokin Dmitry 13520555 BLR 1689 U20
37 Lapus Vitaliy 13522604 BLR 1651 U18
38 Piatrenka* Ivan 13516094 BLR 1649 U14
39 Barkovskiy* Aliaksandr 13509357 BLR 1622 U20
40 Pasiashnichenka Dzmitry 13524151 BLR 1610 U12
41 Shydlouski Artsiom 13522523 BLR 1516 U12
42 Shustsikau Pavel 13529854 BLR 1495 U12
43 Norman Kseniya 13518780 BLR 1493 w U14
44 Dubovskiy Ian 13522558 BLR 1490 U16
45 Barkasheva Sofia 4510615 EST 1477 w U14
46 Hrybau Yury 13525557 BLR 1477 U14
47 Asinski Nikita 13525050 BLR 1473 U14
48 Abramkina Veranika 13526669 BLR 1472 w U12
49 Kozhedub Ivan 13527282 BLR 1463 U10
50 Dalatsenka Volha 13520660 BLR 1403 w U14
51 Stepanyan Rafayel M. 13317016 ARM 1375 U16
52 Balyan Artur 34418644 RUS 1374 U14
53 Kasperovich Mikhail 13513915 BLR 1326 U16
54 Novikau Mikita 13523570 BLR 1325 U10
55 Venskaya Nika 13523503 BLR 1316 w U10
56 Kaniusheuski Raman 13522345 BLR 1302 U14
57 Ryzhov Sergei 34268863 RUS 1299 U12
58 Grigoryan Vahe N. 13317547 ARM 1274 U14
59 Koishman Karina 13519352 BLR 1248 w U12
60 Liaskovich Rada 13519441 BLR 1246 w U14
61 Poley Maksim 1751409 SWE 1245 U14
62 Matskevich Varvara 13523465 BLR 1242 w U10
63 Shahazizyan Milena 13519212 BLR 1229 w U14
64 Stepanyan Ararat 13317059 ARM 1208 U12
65 Dzelnik Yana 13524305 BLR 1186 w U12
66 Natapov Eugeniy 34268820 RUS 1177 U12
67 Droschak Artem 34407111 RUS 1163 U12
68 Karpinski Mikhail 13523120 BLR 1155 U12
69 Petrasian Artur 13523740 BLR 1124 U12
70 Lazovskiy Gregory 1751530 SWE 1090 U12
71 Sevastsyanchuk Anastasiya 13526634 BLR 1088 w U08
72 Glebov Denis BLR 0
73 Kasperovich Aleksandra 13526774 BLR 0 w U08
74 Larionov Gordey BLR 0
75 Puchkouski Arsenii 13527711 BLR 0 U10
76 Vasilyev Ivan BLR 0

Round 1

M. No. Name Elo Pts. Result Pts. Name Elo No.
1 1 GM Alekseev Evgeny 2589 0 1 - 0 0 Barkovskiy* Aliaksandr 1622 39
2 40 Pasiashnichenka Dzmitry 1610 0 0 - 1 0 GM Stupak Kirill 2550 2
3 3 GM Aleksandrov Aleksej 2461 0 1 - 0 0 Shydlouski Artsiom 1516 41
4 42 Shustsikau Pavel 1495 0 0 - 1 0 FM Borsuk Yury 2400 4
5 5 GM Kovalev Andrei 2394 0 1 - 0 0 Norman Kseniya 1493 43
6 44 Dubovskiy Ian 1490 0 0 - 1 0 IM Apryshko Gleb 2379 6
7 7 IM Zarubitski Viachaslau 2365 0 1 - 0 0 Barkasheva Sofia 1477 45
8 46 Hrybau Yury 1477 0 0 - 1 0 FM Barseghyan Armen Ar. 2345 8
9 9 WGM Sargsyan Anna M. 2263 0 1 - 0 0 Asinski Nikita 1473 47
10 48 Abramkina Veranika 1472 0 0 - 1 0 GM Naumkin Igor 2235 10
11 11 FM Tsaruk Maksim 2213 0 1 - 0 0 Kozhedub Ivan 1463 49
12 50 Dalatsenka Volha 1403 0 0 - 1 0 FM Siniauski Artsiom 2186 12
13 13 Ulasevich Sergei 2171 0 1 - 0 0 Stepanyan Rafayel M. 1375 51
14 52 Balyan Artur 1374 0 0 - 1 0 FM Silich Yahor 2137 14
15 15 Milevich Andrey 2124 0 ½ - ½ 0 Kasperovich Mikhail 1326 53
16 54 Novikau Mikita 1325 0 0 - 1 0 CM Navumenka Mikhei 2122 16
17 17 FM Stribuk Artiom 2121 0 1 - 0 0 Venskaya Nika 1316 55
18 56 Kaniusheuski Raman 1302 0 0 - 1 0 Egorenkov Igor 2087 18
19 19 Spizharny Mikhail 2053 0 1 - 0 0 Ryzhov Sergei 1299 57
20 58 Grigoryan Vahe N. 1274 0 0 - 1 0 WIM Smirnova Ekaterina 2052 20
21 21 WGM Eidelson Rakhil 2002 0 ½ - ½ 0 Koishman Karina 1248 59
22 60 Liaskovich Rada 1246 0 0 - 1 0 Agrafenin Andrey 2002 22
23 23 Sokolov Ilia 1986 0 1 - 0 0 Poley Maksim 1245 61
24 62 Matskevich Varvara 1242 0 0 - 1 0 WFM Mkrtchyan Mariam 1977 24
25 25 AIM Gusev Mikhail 1947 0 1 - 0 0 Shahazizyan Milena 1229 63
26 64 Stepanyan Ararat 1208 0 1 - 0 0 Kovaleva Ekaterina 1937 26
27 27 AGM Naumovich Yaroslav 1927 0 1 - 0 0 Dzelnik Yana 1186 65
28 66 Natapov Eugeniy 1177 0 0 - 1 0 Hodzdanker Mikhail 1911 28
29 29 WFM Trus Iryna 1881 0 1 - 0 0 Droschak Artem 1163 67
30 68 Karpinski Mikhail 1155 0 0 - 1 0 Nazarov Denis 1881 30
31 31 Klachkou Tsimafei 1871 0 1 - 0 0 Petrasian Artur 1124 69
32 70 Lazovskiy Gregory 1090 0 0 - 1 0 Klachkou Platon 1856 32
33 33 Kirpichou Ivan 1818 0 1 - 0 0 Sevastsyanchuk Anastasiya 1088 71
34 72 Glebov Denis 0 0 0 - 1 0 Vainerchuk Barys 1802 34
35 35 Tsesler Yakau 1723 0 1 - 0 0 Kasperovich Aleksandra 0 73
36 74 Larionov Gordey 0 0 0 - 1 0 Sorokin Dmitry 1689 36
37 37 Lapus Vitaliy 1651 0 ½ - ½ 0 Puchkouski Arsenii 0 75
38 76 Vasilyev Ivan 0 0 0 - 1 0 Piatrenka* Ivan 1649 38

Round 2

M. No. Name Elo Pts. Result Pts. Name Elo No.
1 20 WIM Smirnova Ekaterina 2052 1 0 - 1 1 GM Alekseev Evgeny 2589 1
2 2 GM Stupak Kirill 2550 1 1 - 0 1 Spizharny Mikhail 2053 19
3 22 Agrafenin Andrey 2002 1 0 - 1 1 GM Aleksandrov Aleksej 2461 3
4 4 FM Borsuk Yury 2400 1 1 - 0 1 Sokolov Ilia 1986 23
5 24 WFM Mkrtchyan Mariam 1977 1 0 - 1 1 GM Kovalev Andrei 2394 5
6 6 IM Apryshko Gleb 2379 1 1 - 0 1 AIM Gusev Mikhail 1947 25
7 28 Hodzdanker Mikhail 1911 1 0 - 1 1 IM Zarubitski Viachaslau 2365 7
8 8 FM Barseghyan Armen Ar. 2345 1 1 - 0 1 AGM Naumovich Yaroslav 1927 27
9 30 Nazarov Denis 1881 1 0 - 1 1 WGM Sargsyan Anna M. 2263 9
10 10 GM Naumkin Igor 2235 1 ½ - ½ 1 WFM Trus Iryna 1881 29
11 32 Klachkou Platon 1856 1 ½ - ½ 1 FM Tsaruk Maksim 2213 11
12 12 FM Siniauski Artsiom 2186 1 1 - 0 1 Klachkou Tsimafei 1871 31
13 34 Vainerchuk Barys 1802 1 1 - 0 1 Ulasevich Sergei 2171 13
14 14 FM Silich Yahor 2137 1 1 - 0 1 Kirpichou Ivan 1818 33
15 16 CM Navumenka Mikhei 2122 1 1 - 0 1 Tsesler Yakau 1723 35
16 36 Sorokin Dmitry 1689 1 0 - 1 1 FM Stribuk Artiom 2121 17
17 18 Egorenkov Igor 2087 1 1 - 0 1 Stepanyan Ararat 1208 64
18 38 Piatrenka* Ivan 1649 1 ½ - ½ ½ Milevich Andrey 2124 15
19 53 Kasperovich Mikhail 1326 ½ 0 - 1 ½ WGM Eidelson Rakhil 2002 21
20 59 Koishman Karina 1248 ½ 0 - 1 ½ Lapus Vitaliy 1651 37
21 75 Puchkouski Arsenii 0 ½ 0 - 1 0 Pasiashnichenka Dzmitry 1610 40
22 26 Kovaleva Ekaterina 1937 0 0 - 1 0 Grigoryan Vahe N. 1274 58
23 39 Barkovskiy* Aliaksandr 1622 0 1 - 0 0 Liaskovich Rada 1246 60
24 41 Shydlouski Artsiom 1516 0 1 - 0 0 Matskevich Varvara 1242 62
25 57 Ryzhov Sergei 1299 0 1 - 0 0 Shustsikau Pavel 1495 42
26 43 Norman Kseniya 1493 0 1 - 0 0 Natapov Eugeniy 1177 66
27 61 Poley Maksim 1245 0 0 - 1 0 Dubovskiy Ian 1490 44
28 45 Barkasheva Sofia 1477 0 1 - 0 0 Karpinski Mikhail 1155 68
29 63 Shahazizyan Milena 1229 0 1 - 0 0 Hrybau Yury 1477 46
30 47 Asinski Nikita 1473 0 ½ - ½ 0 Lazovskiy Gregory 1090 70
31 65 Dzelnik Yana 1186 0 1 - 0 0 Abramkina Veranika 1472 48
32 49 Kozhedub Ivan 1463 0 ½ - ½ 0 Glebov Denis 0 72
33 67 Droschak Artem 1163 0 1 - 0 0 Dalatsenka Volha 1403 50
34 51 Stepanyan Rafayel M. 1375 0 1 - 0 0 Larionov Gordey 0 74
35 69 Petrasian Artur 1124 0 0 - 1 0 Balyan Artur 1374 52
36 71 Sevastsyanchuk Anastasiya 1088 0 0 - 1 0 Novikau Mikita 1325 54
37 55 Venskaya Nika 1316 0 1 - 0 0 Vasilyev Ivan 0 76
38 73 Kasperovich Aleksandra 0 0 0 - 1 0 Kaniusheuski Raman 1302 56

Round 3

M. No. Name Elo Pts. Result Pts. Name Elo No.
1 1 GM Alekseev Evgeny 2589 2 ½ - ½ 2 FM Barseghyan Armen Ar. 2345 8
2 9 WGM Sargsyan Anna M. 2263 2 1 - 0 2 GM Stupak Kirill 2550 2
3 3 GM Aleksandrov Aleksej 2461 2 1 - 0 2 FM Siniauski Artsiom 2186 12
4 14 FM Silich Yahor 2137 2 0 - 1 2 FM Borsuk Yury 2400 4
5 5 GM Kovalev Andrei 2394 2 0 - 1 2 CM Navumenka Mikhei 2122 16
6 17 FM Stribuk Artiom 2121 2 ½ - ½ 2 IM Apryshko Gleb 2379 6
7 7 IM Zarubitski Viachaslau 2365 2 1 - 0 2 Egorenkov Igor 2087 18
8 11 FM Tsaruk Maksim 2213 ½ - ½ 2 Vainerchuk Barys 1802 34
9 37 Lapus Vitaliy 1651 0 - 1 GM Naumkin Igor 2235 10
10 21 WGM Eidelson Rakhil 2002 ½ - ½ Klachkou Platon 1856 32
11 29 WFM Trus Iryna 1881 1 - 0 Piatrenka* Ivan 1649 38
12 13 Ulasevich Sergei 2171 1 1 - 0 1 Shydlouski Artsiom 1516 41
13 15 Milevich Andrey 2124 1 1 - 0 1 Norman Kseniya 1493 43
14 19 Spizharny Mikhail 2053 1 1 - 0 1 Barkasheva Sofia 1477 45
15 40 Pasiashnichenka Dzmitry 1610 1 0 - 1 1 WIM Smirnova Ekaterina 2052 20
16 44 Dubovskiy Ian 1490 1 1 - 0 1 Agrafenin Andrey 2002 22
17 23 Sokolov Ilia 1986 1 ½ - ½ 1 Stepanyan Rafayel M. 1375 51
18 52 Balyan Artur 1374 1 0 - 1 1 WFM Mkrtchyan Mariam 1977 24
19 25 AIM Gusev Mikhail 1947 1 1 - 0 1 Venskaya Nika 1316 55
20 27 AGM Naumovich Yaroslav 1927 1 1 - 0 1 Ryzhov Sergei 1299 57
21 54 Novikau Mikita 1325 1 0 - 1 1 Hodzdanker Mikhail 1911 28
22 56 Kaniusheuski Raman 1302 1 ½ - ½ 1 Nazarov Denis 1881 30
23 31 Klachkou Tsimafei 1871 1 1 - 0 1 Shahazizyan Milena 1229 63
24 33 Kirpichou Ivan 1818 1 1 - 0 1 Dzelnik Yana 1186 65
25 35 Tsesler Yakau 1723 1 1 - 0 1 Droschak Artem 1163 67
26 58 Grigoryan Vahe N. 1274 1 0 - 1 1 Sorokin Dmitry 1689 36
27 64 Stepanyan Ararat 1208 1 1 - 0 1 Barkovskiy* Aliaksandr 1622 39
28 72 Glebov Denis 0 ½ 0 - 1 ½ Asinski Nikita 1473 47
29 70 Lazovskiy Gregory 1090 ½ 0 - 1 ½ Kozhedub Ivan 1463 49
30 75 Puchkouski Arsenii 0 ½ 0 - 1 ½ Kasperovich Mikhail 1326 53
31 42 Shustsikau Pavel 1495 0 0 - 1 ½ Koishman Karina 1248 59
32 66 Natapov Eugeniy 1177 0 0 - 1 0 Kovaleva Ekaterina 1937 26
33 46 Hrybau Yury 1477 0 0 - 1 0 Karpinski Mikhail 1155 68
34 48 Abramkina Veranika 1472 0 0 - 1 0 Petrasian Artur 1124 69
35 50 Dalatsenka Volha 1403 0 1 - 0 0 Sevastsyanchuk Anastasiya 1088 71
36 60 Liaskovich Rada 1246 0 1 - 0 0 Kasperovich Aleksandra 0 73
37 74 Larionov Gordey 0 0 0 - 1 0 Poley Maksim 1245 61
38 62 Matskevich Varvara 1242 0 1 - 0 0 Vasilyev Ivan 0 76

Round 4

M. No. Name Elo Pts. Result Pts. Name Elo No.
1 16 CM Navumenka Mikhei 2122 3 ½ - ½ 3 GM Aleksandrov Aleksej 2461 3
2 4 FM Borsuk Yury 2400 3 0 - 1 3 IM Zarubitski Viachaslau 2365 7
3 6 IM Apryshko Gleb 2379 1 - 0 3 WGM Sargsyan Anna M. 2263 9
4 34 Vainerchuk Barys 1802 0 - 1 GM Alekseev Evgeny 2589 1
5 8 FM Barseghyan Armen Ar. 2345 1 - 0 WFM Trus Iryna 1881 29
6 10 GM Naumkin Igor 2235 0 - 1 FM Stribuk Artiom 2121 17
7 2 GM Stupak Kirill 2550 2 1 - 0 2 AIM Gusev Mikhail 1947 25
8 27 AGM Naumovich Yaroslav 1927 2 0 - 1 2 GM Kovalev Andrei 2394 5
9 24 WFM Mkrtchyan Mariam 1977 2 ½ - ½ 2 FM Tsaruk Maksim 2213 11
10 12 FM Siniauski Artsiom 2186 2 1 - 0 2 Kirpichou Ivan 1818 33
11 28 Hodzdanker Mikhail 1911 2 0 - 1 2 Ulasevich Sergei 2171 13
12 31 Klachkou Tsimafei 1871 2 0 - 1 2 FM Silich Yahor 2137 14
13 32 Klachkou Platon 1856 2 ½ - ½ 2 Milevich Andrey 2124 15
14 18 Egorenkov Igor 2087 2 1 - 0 2 Tsesler Yakau 1723 35
15 36 Sorokin Dmitry 1689 2 0 - 1 2 Spizharny Mikhail 2053 19
16 20 WIM Smirnova Ekaterina 2052 2 0 - 1 2 Dubovskiy Ian 1490 44
17 64 Stepanyan Ararat 1208 2 0 - 1 2 WGM Eidelson Rakhil 2002 21
18 49 Kozhedub Ivan 1463 1 - 0 Sokolov Ilia 1986 23
19 30 Nazarov Denis 1881 1 - 0 Stepanyan Rafayel M. 1375 51
20 53 Kasperovich Mikhail 1326 0 - 1 Lapus Vitaliy 1651 37
21 38 Piatrenka* Ivan 1649 1 - 0 Kaniusheuski Raman 1302 56
22 47 Asinski Nikita 1473 0 - 1 Koishman Karina 1248 59
23 22 Agrafenin Andrey 2002 1 1 - 0 1 Venskaya Nika 1316 55
24 26 Kovaleva Ekaterina 1937 1 0 - 1 1 Ryzhov Sergei 1299 57
25 39 Barkovskiy* Aliaksandr 1622 1 1 - 0 1 Grigoryan Vahe N. 1274 58
26 61 Poley Maksim 1245 1 0 - 1 1 Pasiashnichenka Dzmitry 1610 40
27 41 Shydlouski Artsiom 1516 1 1 - 0 1 Liaskovich Rada 1246 60
28 43 Norman Kseniya 1493 1 1 - 0 1 Matskevich Varvara 1242 62
29 45 Barkasheva Sofia 1477 1 1 - 0 1 Shahazizyan Milena 1229 63
30 65 Dzelnik Yana 1186 1 0 - 1 1 Dalatsenka Volha 1403 50
31 67 Droschak Artem 1163 1 0 - 1 1 Balyan Artur 1374 52
32 68 Karpinski Mikhail 1155 1 ½ - ½ 1 Novikau Mikita 1325 54
33 69 Petrasian Artur 1124 1 1 - 0 ½ Lazovskiy Gregory 1090 70
34 72 Glebov Denis 0 ½ 0 - 1 ½ Puchkouski Arsenii 0 75
35 71 Sevastsyanchuk Anastasiya 1088 0 ½ - ½ 0 Shustsikau Pavel 1495 42
36 73 Kasperovich Aleksandra 0 0 ½ - ½ 0 Hrybau Yury 1477 46
37 74 Larionov Gordey 0 0 0 - 1 0 Abramkina Veranika 1472 48
38 76 Vasilyev Ivan 0 0 0 - 1 0 Natapov Eugeniy 1177 66

Round 5

M. No. Name Elo Pts. Result Pts. Name Elo No.
1 7 IM Zarubitski Viachaslau 2365 4 1 - 0 FM Barseghyan Armen Ar. 2345 8
2 1 GM Alekseev Evgeny 2589 ½ - ½ CM Navumenka Mikhei 2122 16
3 3 GM Aleksandrov Aleksej 2461 0 - 1 IM Apryshko Gleb 2379 6
4 17 FM Stribuk Artiom 2121 0 - 1 3 GM Stupak Kirill 2550 2
5 19 Spizharny Mikhail 2053 3 0 - 1 3 FM Borsuk Yury 2400 4
6 5 GM Kovalev Andrei 2394 3 1 - 0 3 FM Silich Yahor 2137 14
7 9 WGM Sargsyan Anna M. 2263 3 1 - 0 3 Egorenkov Igor 2087 18
8 21 WGM Eidelson Rakhil 2002 3 ½ - ½ 3 FM Siniauski Artsiom 2186 12
9 13 Ulasevich Sergei 2171 3 1 - 0 3 Dubovskiy Ian 1490 44
10 32 Klachkou Platon 1856 ½ - ½ GM Naumkin Igor 2235 10
11 11 FM Tsaruk Maksim 2213 1 - 0 Piatrenka* Ivan 1649 38
12 15 Milevich Andrey 2124 ½ - ½ Vainerchuk Barys 1802 34
13 37 Lapus Vitaliy 1651 ½ - ½ WFM Mkrtchyan Mariam 1977 24
14 29 WFM Trus Iryna 1881 1 - 0 Kozhedub Ivan 1463 49
15 59 Koishman Karina 1248 0 - 1 Nazarov Denis 1881 30
16 39 Barkovskiy* Aliaksandr 1622 2 0 - 1 2 WIM Smirnova Ekaterina 2052 20
17 40 Pasiashnichenka Dzmitry 1610 2 0 - 1 2 Agrafenin Andrey 2002 22
18 25 AIM Gusev Mikhail 1947 2 ½ - ½ 2 Shydlouski Artsiom 1516 41
19 43 Norman Kseniya 1493 2 ½ - ½ 2 AGM Naumovich Yaroslav 1927 27
20 50 Dalatsenka Volha 1403 2 0 - 1 2 Hodzdanker Mikhail 1911 28
21 52 Balyan Artur 1374 2 0 - 1 2 Klachkou Tsimafei 1871 31
22 33 Kirpichou Ivan 1818 2 1 - 0 2 Barkasheva Sofia 1477 45
23 35 Tsesler Yakau 1723 2 ½ - ½ 2 Petrasian Artur 1124 69
24 57 Ryzhov Sergei 1299 2 ½ - ½ 2 Sorokin Dmitry 1689 36
25 23 Sokolov Ilia 1986 1 - 0 2 Stepanyan Ararat 1208 64
26 54 Novikau Mikita 1325 0 - 1 Asinski Nikita 1473 47
27 51 Stepanyan Rafayel M. 1375 1 - 0 Karpinski Mikhail 1155 68
28 56 Kaniusheuski Raman 1302 1 - 0 Kasperovich Mikhail 1326 53
29 75 Puchkouski Arsenii 0 0 - 1 1 Kovaleva Ekaterina 1937 26
30 48 Abramkina Veranika 1472 1 0 - 1 1 Matskevich Varvara 1242 62
31 55 Venskaya Nika 1316 1 ½ - ½ 1 Dzelnik Yana 1186 65
32 63 Shahazizyan Milena 1229 1 0 - 1 1 Grigoryan Vahe N. 1274 58
33 60 Liaskovich Rada 1246 1 0 - 1 1 Droschak Artem 1163 67
34 66 Natapov Eugeniy 1177 1 1 - 0 1 Poley Maksim 1245 61
35 42 Shustsikau Pavel 1495 ½ 1 - 0 ½ Glebov Denis 0 72
36 46 Hrybau Yury 1477 ½ 0 - 1 ½ Sevastsyanchuk Anastasiya 1088 71
37 70 Lazovskiy Gregory 1090 ½ 0 - 1 ½ Kasperovich Aleksandra 0 73
38 76 Vasilyev Ivan 0 0 0 - 1 0 Larionov Gordey 0 74

Round 6

M. No. Name Elo Pts. Result Pts. Name Elo No.
1 6 IM Apryshko Gleb 2379 1 - 0 5 IM Zarubitski Viachaslau 2365 7
2 4 FM Borsuk Yury 2400 4 0 - 1 4 GM Alekseev Evgeny 2589 1
3 2 GM Stupak Kirill 2550 4 1 - 0 4 GM Kovalev Andrei 2394 5
4 16 CM Navumenka Mikhei 2122 4 0 - 1 4 WGM Sargsyan Anna M. 2263 9
5 3 GM Aleksandrov Aleksej 2461 0 - 1 4 Ulasevich Sergei 2171 13
6 8 FM Barseghyan Armen Ar. 2345 0 - 1 FM Stribuk Artiom 2121 17
7 30 Nazarov Denis 1881 0 - 1 FM Tsaruk Maksim 2213 11
8 12 FM Siniauski Artsiom 2186 1 - 0 WFM Trus Iryna 1881 29
9 10 GM Naumkin Igor 2235 3 1 - 0 WGM Eidelson Rakhil 2002 21
10 14 FM Silich Yahor 2137 3 1 - 0 3 Hodzdanker Mikhail 1911 28
11 44 Dubovskiy Ian 1490 3 0 - 1 3 Milevich Andrey 2124 15
12 18 Egorenkov Igor 2087 3 1 - 0 3 Klachkou Tsimafei 1871 31
13 34 Vainerchuk Barys 1802 3 0 - 1 3 Spizharny Mikhail 2053 19
14 20 WIM Smirnova Ekaterina 2052 3 1 - 0 3 Klachkou Platon 1856 32
15 22 Agrafenin Andrey 2002 3 0 - 1 3 Lapus Vitaliy 1651 37
16 24 WFM Mkrtchyan Mariam 1977 3 1 - 0 3 Kirpichou Ivan 1818 33
17 47 Asinski Nikita 1473 0 - 1 Sokolov Ilia 1986 23
18 49 Kozhedub Ivan 1463 0 - 1 AIM Gusev Mikhail 1947 25
19 51 Stepanyan Rafayel M. 1375 0 - 1 AGM Naumovich Yaroslav 1927 27
20 57 Ryzhov Sergei 1299 1 - 0 Tsesler Yakau 1723 35
21 36 Sorokin Dmitry 1689 1 - 0 Norman Kseniya 1493 43
22 38 Piatrenka* Ivan 1649 1 - 0 Petrasian Artur 1124 69
23 41 Shydlouski Artsiom 1516 1 - 0 Kaniusheuski Raman 1302 56
24 59 Koishman Karina 1248 0 - 1 2 Barkovskiy* Aliaksandr 1622 39
25 26 Kovaleva Ekaterina 1937 2 0 - 1 2 Balyan Artur 1374 52
26 67 Droschak Artem 1163 2 1 - 0 2 Pasiashnichenka Dzmitry 1610 40
27 45 Barkasheva Sofia 1477 2 0 - 1 2 Stepanyan Ararat 1208 64
28 62 Matskevich Varvara 1242 2 ½ - ½ 2 Dalatsenka Volha 1403 50
29 58 Grigoryan Vahe N. 1274 2 1 - 0 2 Natapov Eugeniy 1177 66
30 65 Dzelnik Yana 1186 0 - 1 Shustsikau Pavel 1495 42
31 68 Karpinski Mikhail 1155 0 - 1 Kasperovich Mikhail 1326 53
32 73 Kasperovich Aleksandra 0 0 - 1 Novikau Mikita 1325 54
33 55 Venskaya Nika 1316 0 - 1 Puchkouski Arsenii 0 75
34 71 Sevastsyanchuk Anastasiya 1088 1 - 0 1 Abramkina Veranika 1472 48
35 61 Poley Maksim 1245 1 0 - 1 1 Liaskovich Rada 1246 60
36 63 Shahazizyan Milena 1229 1 1 - 0 1 Larionov Gordey 0 74
37 70 Lazovskiy Gregory 1090 ½ 1 - 0 ½ Hrybau Yury 1477 46
38 72 Glebov Denis 0 ½ 1 - 0 0 Vasilyev Ivan 0 76

Round 7

M. No. Name Elo Pts. Result Pts. Name Elo No.
1 1 GM Alekseev Evgeny 2589 5 1 - 0 IM Apryshko Gleb 2379 6
2 13 Ulasevich Sergei 2171 5 0 - 1 5 GM Stupak Kirill 2550 2
3 7 IM Zarubitski Viachaslau 2365 5 1 - 0 5 WGM Sargsyan Anna M. 2263 9
4 17 FM Stribuk Artiom 2121 ½ - ½ FM Siniauski Artsiom 2186 12
5 11 FM Tsaruk Maksim 2213 0 - 1 4 FM Borsuk Yury 2400 4
6 5 GM Kovalev Andrei 2394 4 1 - 0 4 Egorenkov Igor 2087 18
7 19 Spizharny Mikhail 2053 4 0 - 1 4 GM Naumkin Igor 2235 10
8 14 FM Silich Yahor 2137 4 ½ - ½ 4 WIM Smirnova Ekaterina 2052 20
9 15 Milevich Andrey 2124 4 1 - 0 4 WFM Mkrtchyan Mariam 1977 24
10 37 Lapus Vitaliy 1651 4 0 - 1 4 CM Navumenka Mikhei 2122 16
11 29 WFM Trus Iryna 1881 0 - 1 GM Aleksandrov Aleksej 2461 3
12 30 Nazarov Denis 1881 0 - 1 FM Barseghyan Armen Ar. 2345 8
13 21 WGM Eidelson Rakhil 2002 0 - 1 Sorokin Dmitry 1689 36
14 23 Sokolov Ilia 1986 1 - 0 Piatrenka* Ivan 1649 38
15 25 AIM Gusev Mikhail 1947 1 - 0 Ryzhov Sergei 1299 57
16 27 AGM Naumovich Yaroslav 1927 1 - 0 Shydlouski Artsiom 1516 41
17 39 Barkovskiy* Aliaksandr 1622 3 ½ - ½ 3 Agrafenin Andrey 2002 22
18 28 Hodzdanker Mikhail 1911 3 1 - 0 3 Dubovskiy Ian 1490 44
19 31 Klachkou Tsimafei 1871 3 1 - 0 3 Grigoryan Vahe N. 1274 58
20 52 Balyan Artur 1374 3 0 - 1 3 Klachkou Platon 1856 32
21 33 Kirpichou Ivan 1818 3 ½ - ½ 3 Droschak Artem 1163 67
22 64 Stepanyan Ararat 1208 3 0 - 1 3 Vainerchuk Barys 1802 34
23 53 Kasperovich Mikhail 1326 1 - 0 Tsesler Yakau 1723 35
24 42 Shustsikau Pavel 1495 0 - 1 Matskevich Varvara 1242 62
25 43 Norman Kseniya 1493 1 - 0 Sevastsyanchuk Anastasiya 1088 71
26 56 Kaniusheuski Raman 1302 1 - 0 Asinski Nikita 1473 47
27 54 Novikau Mikita 1325 ½ - ½ Kozhedub Ivan 1463 49
28 50 Dalatsenka Volha 1403 1 - 0 Koishman Karina 1248 59
29 75 Puchkouski Arsenii 0 0 - 1 Stepanyan Rafayel M. 1375 51
30 69 Petrasian Artur 1124 0 - 1 2 Barkasheva Sofia 1477 45
31 60 Liaskovich Rada 1246 2 0 - 1 2 Kovaleva Ekaterina 1937 26
32 40 Pasiashnichenka Dzmitry 1610 2 1 - 0 2 Shahazizyan Milena 1229 63
33 66 Natapov Eugeniy 1177 2 ½ - ½ Venskaya Nika 1316 55
34 65 Dzelnik Yana 1186 1 - 0 Lazovskiy Gregory 1090 70
35 68 Karpinski Mikhail 1155 0 - 1 Glebov Denis 0 72
36 74 Larionov Gordey 0 1 1 - 0 Kasperovich Aleksandra 0 73
37 48 Abramkina Veranika 1472 1 ½ - ½ 1 Poley Maksim 1245 61
38 46 Hrybau Yury 1477 ½ 1 - 0 0 Vasilyev Ivan 0 76

Round 8

M. No. Name Elo Pts. Result Pts. Name Elo No.
1 7 IM Zarubitski Viachaslau 2365 6 0 - 1 6 GM Alekseev Evgeny 2589 1
2 2 GM Stupak Kirill 2550 6 1 - 0 IM Apryshko Gleb 2379 6
3 4 FM Borsuk Yury 2400 5 1 - 0 5 Ulasevich Sergei 2171 13
4 12 FM Siniauski Artsiom 2186 5 1 - 0 5 GM Kovalev Andrei 2394 5
5 9 WGM Sargsyan Anna M. 2263 5 0 - 1 5 FM Stribuk Artiom 2121 17
6 10 GM Naumkin Igor 2235 5 1 - 0 5 Milevich Andrey 2124 15
7 16 CM Navumenka Mikhei 2122 5 0 - 1 FM Tsaruk Maksim 2213 11
8 3 GM Aleksandrov Aleksej 2461 1 - 0 Sokolov Ilia 1986 23
9 8 FM Barseghyan Armen Ar. 2345 1 - 0 AIM Gusev Mikhail 1947 25
10 36 Sorokin Dmitry 1689 0 - 1 FM Silich Yahor 2137 14
11 20 WIM Smirnova Ekaterina 2052 0 - 1 AGM Naumovich Yaroslav 1927 27
12 18 Egorenkov Igor 2087 4 1 - 0 4 Vainerchuk Barys 1802 34
13 32 Klachkou Platon 1856 4 0 - 1 4 Spizharny Mikhail 2053 19
14 24 WFM Mkrtchyan Mariam 1977 4 1 - 0 4 Klachkou Tsimafei 1871 31
15 28 Hodzdanker Mikhail 1911 4 0 - 1 4 Lapus Vitaliy 1651 37
16 51 Stepanyan Rafayel M. 1375 0 - 1 WGM Eidelson Rakhil 2002 21
17 22 Agrafenin Andrey 2002 1 - 0 Kaniusheuski Raman 1302 56
18 53 Kasperovich Mikhail 1326 ½ - ½ WFM Trus Iryna 1881 29
19 57 Ryzhov Sergei 1299 0 - 1 Nazarov Denis 1881 30
20 62 Matskevich Varvara 1242 0 - 1 Kirpichou Ivan 1818 33
21 38 Piatrenka* Ivan 1649 0 - 1 Norman Kseniya 1493 43
22 67 Droschak Artem 1163 0 - 1 Barkovskiy* Aliaksandr 1622 39
23 41 Shydlouski Artsiom 1516 1 - 0 Dalatsenka Volha 1403 50
24 26 Kovaleva Ekaterina 1937 3 0 - 1 3 Novikau Mikita 1325 54
25 49 Kozhedub Ivan 1463 3 1 - 0 3 Pasiashnichenka Dzmitry 1610 40
26 44 Dubovskiy Ian 1490 3 0 - 1 3 Stepanyan Ararat 1208 64
27 45 Barkasheva Sofia 1477 3 1 - 0 3 Balyan Artur 1374 52
28 58 Grigoryan Vahe N. 1274 3 1 - 0 Shustsikau Pavel 1495 42
29 35 Tsesler Yakau 1723 1 - 0 Glebov Denis 0 72
30 59 Koishman Karina 1248 1 - 0 Puchkouski Arsenii 0 75
31 69 Petrasian Artur 1124 1 - 0 Dzelnik Yana 1186 65
32 71 Sevastsyanchuk Anastasiya 1088 0 - 1 Natapov Eugeniy 1177 66
33 47 Asinski Nikita 1473 1 - 0 2 Liaskovich Rada 1246 60
34 55 Venskaya Nika 1316 2 1 - 0 2 Larionov Gordey 0 74
35 63 Shahazizyan Milena 1229 2 1 - 0 Karpinski Mikhail 1155 68
36 61 Poley Maksim 1245 ½ - ½ Hrybau Yury 1477 46
37 73 Kasperovich Aleksandra 0 0 - 1 Abramkina Veranika 1472 48
38 76 Vasilyev Ivan 0 0 0 - 1 Lazovskiy Gregory 1090 70

Round 9

M. No. Name Elo Pts. Result Pts. Name Elo No.
1 1 GM Alekseev Evgeny 2589 7 ½ - ½ 7 GM Stupak Kirill 2550 2
2 10 GM Naumkin Igor 2235 6 1 - 0 6 FM Borsuk Yury 2400 4
3 17 FM Stribuk Artiom 2121 6 ½ - ½ 6 IM Zarubitski Viachaslau 2365 7
4 14 FM Silich Yahor 2137 ½ - ½ 6 FM Siniauski Artsiom 2186 12
5 11 FM Tsaruk Maksim 2213 ½ - ½ GM Aleksandrov Aleksej 2461 3
6 6 IM Apryshko Gleb 2379 ½ - ½ FM Barseghyan Armen Ar. 2345 8
7 27 AGM Naumovich Yaroslav 1927 0 - 1 5 WGM Sargsyan Anna M. 2263 9
8 5 GM Kovalev Andrei 2394 5 ½ - ½ 5 Lapus Vitaliy 1651 37
9 13 Ulasevich Sergei 2171 5 ½ - ½ 5 WFM Mkrtchyan Mariam 1977 24
10 15 Milevich Andrey 2124 5 0 - 1 5 Egorenkov Igor 2087 18
11 19 Spizharny Mikhail 2053 5 1 - 0 5 CM Navumenka Mikhei 2122 16
12 30 Nazarov Denis 1881 1 - 0 WIM Smirnova Ekaterina 2052 20
13 21 WGM Eidelson Rakhil 2002 1 - 0 Kirpichou Ivan 1818 33
14 43 Norman Kseniya 1493 1 - 0 Agrafenin Andrey 2002 22
15 23 Sokolov Ilia 1986 0 - 1 Shydlouski Artsiom 1516 41
16 25 AIM Gusev Mikhail 1947 0 - 1 Sorokin Dmitry 1689 36
17 39 Barkovskiy* Aliaksandr 1622 0 - 1 4 Hodzdanker Mikhail 1911 28
18 29 WFM Trus Iryna 1881 4 1 - 0 4 Grigoryan Vahe N. 1274 58
19 31 Klachkou Tsimafei 1871 4 ½ - ½ 4 Kozhedub Ivan 1463 49
20 64 Stepanyan Ararat 1208 4 0 - 1 4 Klachkou Platon 1856 32
21 34 Vainerchuk Barys 1802 4 1 - 0 4 Kasperovich Mikhail 1326 53
22 54 Novikau Mikita 1325 4 0 - 1 4 Barkasheva Sofia 1477 45
23 35 Tsesler Yakau 1723 1 - 0 Koishman Karina 1248 59
24 38 Piatrenka* Ivan 1649 0 - 1 Ryzhov Sergei 1299 57
25 62 Matskevich Varvara 1242 1 - 0 Asinski Nikita 1473 47
26 50 Dalatsenka Volha 1403 0 - 1 Petrasian Artur 1124 69
27 66 Natapov Eugeniy 1177 0 - 1 Stepanyan Rafayel M. 1375 51
28 56 Kaniusheuski Raman 1302 1 - 0 Droschak Artem 1163 67
29 26 Kovaleva Ekaterina 1937 3 1 - 0 3 Shahazizyan Milena 1229 63
30 40 Pasiashnichenka Dzmitry 1610 3 1 - 0 3 Venskaya Nika 1316 55
31 52 Balyan Artur 1374 3 0 - 1 3 Dubovskiy Ian 1490 44
32 70 Lazovskiy Gregory 1090 0 - 1 Shustsikau Pavel 1495 42
33 72 Glebov Denis 0 0 - 1 Abramkina Veranika 1472 48
34 65 Dzelnik Yana 1186 1 - 0 Sevastsyanchuk Anastasiya 1088 71
35 75 Puchkouski Arsenii 0 1 - 0 2 Poley Maksim 1245 61
36 46 Hrybau Yury 1477 2 1 - 0 2 Liaskovich Rada 1246 60
37 74 Larionov Gordey 0 2 ½ - ½ Karpinski Mikhail 1155 68
38 76 Vasilyev Ivan 0 0 0 - 1 Kasperovich Aleksandra 0 73

Round 10

M. No. Name Elo Pts. Result Pts. Name Elo No.
1 2 GM Stupak Kirill 2550 1 - 0 7 GM Naumkin Igor 2235 10
2 17 FM Stribuk Artiom 2121 0 - 1 GM Alekseev Evgeny 2589 1
3 12 FM Siniauski Artsiom 2186 1 - 0 IM Zarubitski Viachaslau 2365 7
4 4 FM Borsuk Yury 2400 6 1 - 0 6 GM Aleksandrov Aleksej 2461 3
5 6 IM Apryshko Gleb 2379 6 1 - 0 6 FM Tsaruk Maksim 2213 11
6 8 FM Barseghyan Armen Ar. 2345 6 1 - 0 6 FM Silich Yahor 2137 14
7 9 WGM Sargsyan Anna M. 2263 6 ½ - ½ 6 Spizharny Mikhail 2053 19
8 18 Egorenkov Igor 2087 6 1 - 0 Ulasevich Sergei 2171 13
9 36 Sorokin Dmitry 1689 0 - 1 GM Kovalev Andrei 2394 5
10 41 Shydlouski Artsiom 1516 0 - 1 WGM Eidelson Rakhil 2002 21
11 24 WFM Mkrtchyan Mariam 1977 ½ - ½ Nazarov Denis 1881 30
12 37 Lapus Vitaliy 1651 1 - 0 AGM Naumovich Yaroslav 1927 27
13 16 CM Navumenka Mikhei 2122 5 1 - 0 Norman Kseniya 1493 43
14 45 Barkasheva Sofia 1477 5 0 - 1 5 Milevich Andrey 2124 15
15 32 Klachkou Platon 1856 5 1 - 0 5 Hodzdanker Mikhail 1911 28
16 34 Vainerchuk Barys 1802 5 1 - 0 5 WFM Trus Iryna 1881 29
17 20 WIM Smirnova Ekaterina 2052 1 - 0 Kaniusheuski Raman 1302 56
18 22 Agrafenin Andrey 2002 1 - 0 Matskevich Varvara 1242 62
19 57 Ryzhov Sergei 1299 1 - 0 Sokolov Ilia 1986 23
20 69 Petrasian Artur 1124 0 - 1 AIM Gusev Mikhail 1947 25
21 51 Stepanyan Rafayel M. 1375 0 - 1 Klachkou Tsimafei 1871 31
22 33 Kirpichou Ivan 1818 0 - 1 Barkovskiy* Aliaksandr 1622 39
23 49 Kozhedub Ivan 1463 0 - 1 Tsesler Yakau 1723 35
24 53 Kasperovich Mikhail 1326 4 0 - 1 4 Kovaleva Ekaterina 1937 26
25 58 Grigoryan Vahe N. 1274 4 0 - 1 4 Pasiashnichenka Dzmitry 1610 40
26 44 Dubovskiy Ian 1490 4 0 - 1 4 Novikau Mikita 1325 54
27 47 Asinski Nikita 1473 ½ - ½ 4 Stepanyan Ararat 1208 64
28 67 Droschak Artem 1163 0 - 1 Piatrenka* Ivan 1649 38
29 42 Shustsikau Pavel 1495 1 - 0 Dalatsenka Volha 1403 50
30 48 Abramkina Veranika 1472 1 - 0 Puchkouski Arsenii 0 75
31 59 Koishman Karina 1248 0 - 1 Dzelnik Yana 1186 65
32 63 Shahazizyan Milena 1229 3 1 - 0 Natapov Eugeniy 1177 66
33 55 Venskaya Nika 1316 3 0 - 1 3 Hrybau Yury 1477 46
34 70 Lazovskiy Gregory 1090 0 - 1 3 Balyan Artur 1374 52
35 71 Sevastsyanchuk Anastasiya 1088 0 - 1 Larionov Gordey 0 74
36 73 Kasperovich Aleksandra 0 1 - 0 Glebov Denis 0 72
37 68 Karpinski Mikhail 1155 2 1 - 0 2 Poley Maksim 1245 61
38 60 Liaskovich Rada 1246 2 1 - 0 0 Vasilyev Ivan 0 76

Players ranking

Rk. No.Ini. Name Tipo sexo FED Elo Pts.  Des 1   Des 2   Des 3 
1 1 GM Alekseev Evgeny RUS 2589 8,5 60,0 65,5 54,75
2 2 GM Stupak Kirill BLR 2550 8,5 59,5 64,5 53,75
3 12 FM Siniauski Artsiom U16 BLR 2186 7,5 53,0 56,5 41,00
4 6 IM Apryshko Gleb RUS 2379 7,0 61,0 65,0 41,25
5 10 GM Naumkin Igor S50 RUS 2235 7,0 58,5 63,0 42,50
6 4 FM Borsuk Yury BLR 2400 7,0 56,5 61,0 39,00
7 8 FM Barseghyan Armen Ar. U18 ARM 2345 7,0 56,5 60,5 39,75
8 18 Egorenkov Igor RUS 2087 7,0 52,5 57,0 37,50
9 17 FM Stribuk Artiom U14 BLR 2121 6,5 64,0 67,0 39,50
10 7 IM Zarubitski Viachaslau U20 BLR 2365 6,5 62,0 67,0 40,75
11 9 WGM Sargsyan Anna M. U20 w ARM 2263 6,5 59,5 63,5 40,25
12 5 GM Kovalev Andrei S50 BLR 2394 6,5 58,5 64,0 38,75
13 19 Spizharny Mikhail U16 BLR 2053 6,5 58,0 63,0 37,25
14 21 WGM Eidelson Rakhil S50 w BLR 2002 6,5 49,0 52,5 31,50
37 Lapus Vitaliy U18 BLR 1651 6,5 49,0 52,5 31,50
16 16 CM Navumenka Mikhei U14 BLR 2122 6,0 57,5 62,5 36,25
17 3 GM Aleksandrov Aleksej BLR 2461 6,0 55,0 59,5 34,00
18 11 FM Tsaruk Maksim U16 BLR 2213 6,0 54,5 59,0 33,00
19 14 FM Silich Yahor U16 BLR 2137 6,0 54,0 58,0 31,00
20 34 Vainerchuk Barys U16 BLR 1802 6,0 53,0 55,5 27,50
21 15 Milevich Andrey BLR 2124 6,0 51,0 55,0 30,75
22 24 WFM Mkrtchyan Mariam U18 w ARM 1977 6,0 51,0 55,0 30,50
23 32 Klachkou Platon U16 BLR 1856 6,0 51,0 53,5 28,75
24 30 Nazarov Denis U16 RUS 1881 6,0 49,0 52,0 27,25
25 13 Ulasevich Sergei BLR 2171 5,5 55,5 59,5 28,00
26 27 AGM Naumovich Yaroslav U16 BLR 1927 5,5 53,0 57,5 28,25
27 36 Sorokin Dmitry U20 BLR 1689 5,5 52,5 56,0 27,75
28 25 AIM Gusev Mikhail U12 RUS 1947 5,5 52,0 55,0 24,25
29 20 WIM Smirnova Ekaterina w RUS 2052 5,5 51,0 55,0 28,00
30 57 Ryzhov Sergei U12 RUS 1299 5,5 48,5 53,0 26,75
31 31 Klachkou Tsimafei BLR 1871 5,5 48,0 52,0 23,25
32 43 Norman Kseniya U14 w BLR 1493 5,5 47,5 50,0 23,25
33 41 Shydlouski Artsiom U12 BLR 1516 5,5 46,0 49,0 22,75
34 22 Agrafenin Andrey BLR 2002 5,5 44,5 47,5 22,75
35 39 Barkovskiy* Aliaksandr U20 BLR 1622 5,5 44,5 47,5 21,25
36 35 Tsesler Yakau U16 BLR 1723 5,5 42,0 44,5 19,75
37 29 WFM Trus Iryna w BLR 1881 5,0 50,5 54,0 22,00
38 28 Hodzdanker Mikhail BLR 1911 5,0 48,5 52,0 21,50
39 45 Barkasheva Sofia U14 w EST 1477 5,0 45,5 48,5 20,50
40 40 Pasiashnichenka Dzmitry U12 BLR 1610 5,0 42,0 44,0 16,50
41 54 Novikau Mikita U10 BLR 1325 5,0 40,0 42,5 18,75
42 26 Kovaleva Ekaterina w BLR 1937 5,0 38,0 41,0 18,00
43 64 Stepanyan Ararat U12 ARM 1208 4,5 49,5 53,5 21,50
44 33 Kirpichou Ivan U16 BLR 1818 4,5 49,0 51,5 18,25
45 23 Sokolov Ilia RUS 1986 4,5 46,0 48,0 17,25
46 56 Kaniusheuski Raman U14 BLR 1302 4,5 45,5 49,0 18,00
47 38 Piatrenka* Ivan U14 BLR 1649 4,5 45,0 45,0 15,50
48 49 Kozhedub Ivan U10 BLR 1463 4,5 44,5 47,0 18,50
49 51 Stepanyan Rafayel M. U16 ARM 1375 4,5 44,0 47,0 15,75
50 62 Matskevich Varvara U10 w BLR 1242 4,5 43,5 43,5 14,75
51 69 Petrasian Artur U12 BLR 1124 4,5 42,5 45,0 17,75
52 42 Shustsikau Pavel U12 BLR 1495 4,5 37,5 40,0 14,25
53 65 Dzelnik Yana U12 w BLR 1186 4,5 36,0 38,5 14,50
54 48 Abramkina Veranika U12 w BLR 1472 4,5 36,0 38,0 14,00
55 53 Kasperovich Mikhail U16 BLR 1326 4,0 48,5 51,5 17,50
56 44 Dubovskiy Ian U16 BLR 1490 4,0 48,0 50,0 17,00
57 58 Grigoryan Vahe N. U14 ARM 1274 4,0 45,5 49,0 17,00
58 52 Balyan Artur U14 RUS 1374 4,0 45,5 48,0 15,50
59 63 Shahazizyan Milena U14 w BLR 1229 4,0 41,0 44,0 14,00
60 47 Asinski Nikita U14 BLR 1473 4,0 38,5 41,0 14,00
61 46 Hrybau Yury U14 BLR 1477 4,0 30,5 30,5 8,75
62 59 Koishman Karina U12 w BLR 1248 3,5 46,5 50,0 15,25
63 50 Dalatsenka Volha U14 w BLR 1403 3,5 43,0 45,5 12,75
64 67 Droschak Artem U12 RUS 1163 3,5 42,0 45,0 13,75
65 75 Puchkouski Arsenii U10 BLR 0 3,5 38,5 40,5 10,75
66 66 Natapov Eugeniy U12 RUS 1177 3,5 35,5 35,5 6,00
67 73 Kasperovich Aleksandra U08 w BLR 0 3,5 35,0 35,0 7,00
68 74 Larionov Gordey BLR 0 3,5 32,5 32,5 7,50
69 55 Venskaya Nika U10 w BLR 1316 3,0 41,5 41,5 7,50
70 68 Karpinski Mikhail U12 BLR 1155 3,0 38,5 40,5 10,25
71 60 Liaskovich Rada U14 w BLR 1246 3,0 38,5 38,5 5,50
72 71 Sevastsyanchuk Anastasiya U08 w BLR 1088 2,5 39,5 43,0 10,75
73 70 Lazovskiy Gregory U12 SWE 1090 2,5 39,5 39,5 6,00
74 72 Glebov Denis BLR 0 2,5 39,0 39,0 5,25
75 61 Poley Maksim U14 SWE 1245 2,0 35,5 38,5 7,75
76 76 Vasilyev Ivan BLR 0 0,0 32,0 34,5 0,00