Cupa Valurile Dunarii - U10 - legitimati, editia I, Galati - 19-20 iunie 2021

Chess tournament overview

Country: Romania
Tournament date: 2021-06-19 to 2021-06-20
Tournament place: Restaurant Interplazza (See on the map)
Tournament registration: (Search in Google)
Game time: 60 min + 30 sec
Valid for ELO: Elo FIDE and national

Organizer of the chess tournament and contact

Organizer: Acs Smart Galati
Main referee: Gilea Lucian

Schedule: Cupa Valurile Dunarii - U10 - legitimati, editia I, Galati - 19-20 iunie 2021

Round Date Time
1 2021/06/19
2 2021/06/19
3 2021/06/19
4 2021/06/19
5 2021/06/19
6 2021/06/19

Players registered in Cupa Valurile Dunarii - U10 - legitimati, editia I, Galati - 19-20 iunie 2021

No. Country Title Name Elo FIDE Elo National Variation
1 ROU II Gheorghiu Theodora Maria 0 1129 0
2 ROU III Costianu Claudiu 0 1119 0
3 ROU III Ivan Robert Ioan 0 1103 0
4 ROU III Circota David Alexandru 0 1101 0
5 ROU IV Escu Stefan-Robert 0 1081 0
6 ROU IV Rosu Vlad-Andrei 0 1001 0
7 ROU FC Ion Darius-Ionut 0 1001 0
8 ROU Marinescu Stefan-Alexandru 0 1001 0
9 MDA Mocan Amelia 0 0 0
10 MDA Pascaru Parascovia 0 0 0
11 MDA Scutelnic Ionela 0 0 0
12 Scutelnic Ionela 0 0 0

Players starting rank

Initial rank Country Title Name FIDE elo National elo Variation
1 ROU II Gheorghiu Theodora Maria 0 1129 0
2 ROU III Costianu Claudiu 0 1119 0
3 ROU III Ivan Robert Ioan 0 1103 0
4 ROU III Circota David Alexandru 0 1101 0
5 ROU IV Escu Stefan-Robert 0 1081 0
6 ROU IV Rosu Vlad-Andrei 0 1001 0
7 ROU FC Ion Darius-Ionut 0 1001 0
8 ROU Marinescu Stefan-Alexandru 0 1001 0
9 MDA Mocan Amelia 0 0 0
10 MDA Pascaru Parascovia 0 0 0
11 MDA Scutelnic Ionela 0 0 0
12 Scutelnic Ionela 0 0 0

Players starting rank

No. Titulo Nombre FIDE-ID FED Elo Club/Ciudad
1 II Gheorghiu Theodora Maria 1295306 ROU 1129 Acs Genius Galati
2 III Costianu Claudiu 1292722 ROU 1119 Acs Smart Galati
3 III Ivan Robert Ioan 42206065 ROU 1103 Acs Minerva Braila
4 III Circota David Alexandru 42206626 ROU 1101 Acs Genius Galati
5 IV Escu Stefan-Robert 42207851 ROU 1081 Acs Genius Galati
6 IV Rosu Vlad-Andrei 42206081 ROU 1001 Acs Minerva Braila
7 FC Ion Darius-Ionut ROU 1001 Cs Fairplay Braila
8 Marinescu Stefan-Alexandru ROU 1001 Acs Smart Galati
9 Mocan Amelia MDA 0
10 Pascaru Parascovia 13910884 MDA 0
11 Scutelnic Ionela MDA 0

Round 1

M. No. Name Elo Pts. Result Pts. Name Elo No.
1 1 II Gheorghiu Theodora Maria 1129 0 0 - 1 0 IV Rosu Vlad-Andrei 1001 6
2 7 FC Ion Darius-Ionut 1001 0 0 - 1 0 III Costianu Claudiu 1119 2
3 3 III Ivan Robert Ioan 1103 0 1 - 0 0 Marinescu Stefan-Alexandru 1001 8
4 9 Mocan Amelia 0 0 ½ - ½ 0 III Circota David Alexandru 1101 4
5 5 IV Escu Stefan-Robert 1081 0 1 - 0 0 Pascaru Parascovia 0 10
6 11 Scutelnic Ionela 0 0 1 bye

Round 2

M. No. Name Elo Pts. Result Pts. Name Elo No.
1 2 III Costianu Claudiu 1119 1 1 - 0 1 IV Escu Stefan-Robert 1081 5
2 11 Scutelnic Ionela 0 1 0 - 1 1 III Ivan Robert Ioan 1103 3
3 6 IV Rosu Vlad-Andrei 1001 1 1 - 0 ½ Mocan Amelia 0 9
4 4 III Circota David Alexandru 1101 ½ 1 - 0 0 II Gheorghiu Theodora Maria 1129 1
5 8 Marinescu Stefan-Alexandru 1001 0 1 - 0 0 FC Ion Darius-Ionut 1001 7
6 10 Pascaru Parascovia 0 0 1 bye

Round 3

M. No. Name Elo Pts. Result Pts. Name Elo No.
1 3 III Ivan Robert Ioan 1103 2 1 - 0 2 IV Rosu Vlad-Andrei 1001 6
2 4 III Circota David Alexandru 1101 0 - 1 2 III Costianu Claudiu 1119 2
3 5 IV Escu Stefan-Robert 1081 1 1 - 0 1 Scutelnic Ionela 0 11
4 10 Pascaru Parascovia 0 1 1 - 0 1 Marinescu Stefan-Alexandru 1001 8
5 9 Mocan Amelia 0 ½ 0 - 1 0 FC Ion Darius-Ionut 1001 7
6 1 II Gheorghiu Theodora Maria 1129 0 1 bye

Round 4

M. No. Name Elo Pts. Result Pts. Name Elo No.
1 2 III Costianu Claudiu 1119 3 1 - 0 3 III Ivan Robert Ioan 1103 3
2 6 IV Rosu Vlad-Andrei 1001 2 1 - 0 2 Pascaru Parascovia 0 10
3 5 IV Escu Stefan-Robert 1081 2 1 - 0 III Circota David Alexandru 1101 4
4 8 Marinescu Stefan-Alexandru 1001 1 0 - 1 1 II Gheorghiu Theodora Maria 1129 1
5 7 FC Ion Darius-Ionut 1001 1 1 - 0 1 Scutelnic Ionela 0 11
6 9 Mocan Amelia 0 ½ 1 bye

Round 5

M. No. Name Elo Pts. Result Pts. Name Elo No.
1 6 IV Rosu Vlad-Andrei 1001 3 1 - 0 4 III Costianu Claudiu 1119 2
2 3 III Ivan Robert Ioan 1103 3 1 - 0 3 IV Escu Stefan-Robert 1081 5
3 1 II Gheorghiu Theodora Maria 1129 2 1 - 0 2 FC Ion Darius-Ionut 1001 7
4 10 Pascaru Parascovia 0 2 0 - 1 Mocan Amelia 0 9
5 11 Scutelnic Ionela 0 1 0 - 1 III Circota David Alexandru 1101 4
6 8 Marinescu Stefan-Alexandru 1001 1 1 bye

Round 6

M. No. Name Elo Pts. Result Pts. Name Elo No.
1 2 III Costianu Claudiu 1119 4 1 - 0 3 II Gheorghiu Theodora Maria 1129 1
2 5 IV Escu Stefan-Robert 1081 3 0 - 1 4 IV Rosu Vlad-Andrei 1001 6
3 4 III Circota David Alexandru 1101 0 - 1 4 III Ivan Robert Ioan 1103 3
4 9 Mocan Amelia 0 1 - 0 2 Marinescu Stefan-Alexandru 1001 8
5 11 Scutelnic Ionela 0 1 0 - 1 2 Pascaru Parascovia 0 10
6 7 FC Ion Darius-Ionut 1001 2 1 bye

Players ranking

Rk. No.Ini. Name FED Elo Club/City Pts.  Des 1   Des 2   Des 3 
1 6 IV Rosu Vlad-Andrei ROU 1001 Acs Minerva Braila 5,0 1,0 5 21,0
2 2 III Costianu Claudiu ROU 1119 Acs Smart Galati 5,0 1,0 5 20,5
3 3 III Ivan Robert Ioan ROU 1103 Acs Minerva Braila 5,0 1,0 5 17,5
4 9 Mocan Amelia MDA 0 3,5 0,0 2 15,5
5 5 IV Escu Stefan-Robert ROU 1081 Acs Genius Galati 3,0 0,0 3 20,5
6 1 II Gheorghiu Theodora Maria ROU 1129 Acs Genius Galati 3,0 0,0 2 18,0
7 10 Pascaru Parascovia MDA 0 3,0 0,0 2 15,0
8 7 FC Ion Darius-Ionut ROU 1001 Cs Fairplay Braila 3,0 0,0 2 14,5
9 4 III Circota David Alexandru ROU 1101 Acs Genius Galati 2,5 0,0 2 19,0
10 8 Marinescu Stefan-Alexandru ROU 1001 Acs Smart Galati 2,0 0,0 1 17,0
11 11 Scutelnic Ionela MDA 0 1,0 0,0 0 18,0