Clasificatorio para el Iberoamericano

Chess tournament overview

Country: Uruguay
Tournament date: 2021-05-16 to 2021-05-16
Tournament place: Tornelo (See on the map)
Tournament registration: (Search in Google)
Game time: 3 minutos más 2 segundos de incremento desde el primer movimiento
Valid for ELO: Tournament not valid for ELO

Organizer of the chess tournament and contact

Organizer: Federación Uruguaya de Ajedrez

Schedule: Clasificatorio para el Iberoamericano

Round Date Time
1 2021/05/16 16:00
2 2021/05/16 16:00
3 2021/05/16 16:00
4 2021/05/16 16:00
5 2021/05/16 16:00
6 2021/05/16 16:00
7 2021/05/16 16:00
8 2021/05/16 16:00
9 2021/05/16 16:00

Players registered in Clasificatorio para el Iberoamericano

No. Country Title Name Elo FIDE Elo National Variation
1 URU FM Riverol Jose 2304 0 0
2 URU Michailov Matias 2249 0 0
3 URU FM Carbone Diego 2234 0 0
4 URU CM Vazquez Facundo 2199 0 0
5 URU FM Muniz Rafael 2194 0 0
6 URU Donatti Alvaro 2193 0 0
7 URU FM Granara Barreto Sebastian 2156 0 0
8 URU Dominguez Facundo 2154 0 0
9 URU FM Curi Gabriel 2154 0 0
10 URU WFM De Leon Patricia 2004 0 0
11 URU Lanzilotta Marcelo 1970 0 0
12 URU CM Muzzi Eduardo 1938 0 0
13 URU Manteiga Franco 1878 0 0
14 URU Barandiaran Gabriel 1875 0 0
15 URU Davila Texeira Mario 1814 0 0
16 URU WCM Silva Rosas Natalia 1771 0 0
17 URU Lanaro Emilio 1651 0 0
18 URU Roepke Sofia 1589 0 0
19 URU Aprahamian Tomas 1584 0 0
20 URU Kulik Nicolas 1567 0 0
21 URU Rouiller Cristopher 1551 0 0
22 URU Perez Balles Gonzalo 1535 0 0
23 URU Cardarelli Leon 1472 0 0
24 URU Fabra Nahiara 1419 0 0
25 URU Ocampo Ivan 1346 0 0
26 URU Lanzilotta Filippo 1229 0 0
27 URU Quintela Sol 1074 0 0
28 URU Caballero Tabare 1059 0 0
29 URU Steiner Agustin 0 0 0
30 URU Silberman Alejandro 0 0 0
31 URU Martello Benjamin 0 0 0
32 URU Meneses Camilo 0 0 0
33 URU Pineiro Francisco 0 0 0
34 URU Ramirez Jose Antonio 0 0 0
35 URU Villar Jose 0 0 0
36 URU Rivas Puch Juan 0 0 0
37 URU Giannetto Julian 0 0 0
38 URU Steiner Matias 0 0 0
39 URU Aguirre Milagros 0 0 0
40 URU Lopez Aparicio Nicolas 0 0 0
41 URU Sica Santiago 0 0 0
42 Steiner Agustin 0 0 0
43 Steiner Matias 0 0 0
44 Villar Jose 0 0 0

Players starting rank

Initial rank Country Title Name FIDE elo National elo Variation
1 URU FM Riverol Jose 2304 0 0
2 URU Michailov Matias 2249 0 0
3 URU FM Carbone Diego 2234 0 0
4 URU CM Vazquez Facundo 2199 0 0
5 URU FM Muniz Rafael 2194 0 0
6 URU Donatti Alvaro 2193 0 0
7 URU FM Granara Barreto Sebastian 2156 0 0
8 URU Dominguez Facundo 2154 0 0
9 URU FM Curi Gabriel 2154 0 0
10 URU WFM De Leon Patricia 2004 0 0
11 URU Lanzilotta Marcelo 1970 0 0
12 URU CM Muzzi Eduardo 1938 0 0
13 URU Manteiga Franco 1878 0 0
14 URU Barandiaran Gabriel 1875 0 0
15 URU Davila Texeira Mario 1814 0 0
16 URU WCM Silva Rosas Natalia 1771 0 0
17 URU Lanaro Emilio 1651 0 0
18 URU Roepke Sofia 1589 0 0
19 URU Aprahamian Tomas 1584 0 0
20 URU Kulik Nicolas 1567 0 0
21 URU Rouiller Cristopher 1551 0 0
22 URU Perez Balles Gonzalo 1535 0 0
23 URU Cardarelli Leon 1472 0 0
24 URU Fabra Nahiara 1419 0 0
25 URU Ocampo Ivan 1346 0 0
26 URU Lanzilotta Filippo 1229 0 0
27 URU Quintela Sol 1074 0 0
28 URU Caballero Tabare 1059 0 0
29 URU Steiner Agustin 0 0 0
30 URU Silberman Alejandro 0 0 0
31 URU Martello Benjamin 0 0 0
32 URU Meneses Camilo 0 0 0
33 URU Pineiro Francisco 0 0 0
34 URU Ramirez Jose Antonio 0 0 0
35 URU Villar Jose 0 0 0
36 URU Rivas Puch Juan 0 0 0
37 URU Giannetto Julian 0 0 0
38 URU Steiner Matias 0 0 0
39 URU Aguirre Milagros 0 0 0
40 URU Lopez Aparicio Nicolas 0 0 0
41 URU Sica Santiago 0 0 0
42 Steiner Agustin 0 0 0
43 Steiner Matias 0 0 0
44 Villar Jose 0 0 0

Players starting rank

No. Titulo Nombre FIDE-ID FED FIDE
1 FM Riverol Jose 3000427 URU 2304
2 Michailov Matias 3001571 URU 2249
3 FM Carbone Diego 3002179 URU 2234
4 CM Vazquez Facundo 3007669 URU 2199
5 FM Muniz Rafael 3000486 URU 2194
6 Donatti Alvaro 3000303 URU 2193
7 FM Granara Barreto Sebastian 3000494 URU 2156
8 Dominguez Facundo 3005178 URU 2154
9 FM Curi Gabriel 3000400 URU 2154
10 WFM De Leon Patricia 3000237 URU 2004
11 Lanzilotta Marcelo 3001750 URU 1970
12 CM Muzzi Eduardo 3001253 URU 1938
13 Manteiga Franco 3009785 URU 1878
14 Barandiaran Gabriel 3004694 URU 1875
15 Davila Texeira Mario 3000940 URU 1814
16 WCM Silva Rosas Natalia 3000575 URU 1771
17 Lanaro Emilio 3010651 URU 1651
18 Roepke Sofia 3006360 URU 1589
19 Aprahamian Tomas 3009378 URU 1584
20 Kulik Nicolas 3009530 URU 1567
21 Rouiller Cristopher 3005933 URU 1551
22 Perez Balles Gonzalo 3012034 URU 1535
23 Cardarelli Leon 3013995 URU 1472
24 Fabra Nahiara 3009572 URU 1419
25 Ocampo Ivan 3012140 URU 1346
26 Lanzilotta Filippo 3009394 URU 1229
27 Quintela Sol 3013030 URU 1074
28 Caballero Tabare 3010953 URU 1059
29 Steiner Agustin 3015238 URU 0
30 Silberman Alejandro 3011968 URU 0
31 Martello Benjamin 3015289 URU 0
32 Meneses Camilo 3015084 URU 0
33 Pineiro Francisco 3015505 URU 0
34 Ramirez Jose Antonio 3014770 URU 0
35 Villar Jose 3015521 URU 0
36 Rivas Puch Juan 3013278 URU 0
37 Giannetto Julian 3015564 URU 0
38 Steiner Matias 3015246 URU 0
39 Aguirre Milagros 3011577 URU 0
40 Lopez Aparicio Nicolas 3015572 URU 0
41 Sica Santiago 3015556 URU 0

Round 1

M. No. Name Elo Pts. Result Pts. Name Elo No.
1 1 FM Riverol Jose 2304 0 1 - 0 0 Perez Balles Gonzalo 1535 22
2 3 FM Carbone Diego 2234 0 1 - 0 0 Fabra Nahiara 1419 24
3 6 Donatti Alvaro 2193 0 1 - 0 0 Lanzilotta Filippo 1229 26
4 9 FM Curi Gabriel 2154 0 1 - 0 0 Caballero Tabare 1059 28
5 10 WFM De Leon Patricia 2004 0 1 - 0 0 Ramirez Jose Antonio 0 34
6 12 CM Muzzi Eduardo 1938 0 1 - 0 0 Steiner Agustin 0 29
7 14 Barandiaran Gabriel 1875 0 1 - 0 0 Villar Jose 0 35
8 16 WCM Silva Rosas Natalia 1771 0 1 - 0 0 Meneses Camilo 0 32
9 18 Roepke Sofia 1589 0 1 - 0 0 Rivas Puch Juan 0 36
10 20 Kulik Nicolas 1567 0 1 - 0 0 Giannetto Julian 0 37
11 23 Cardarelli Leon 1472 0 0 - 1 0 Michailov Matias 2249 2
12 25 Ocampo Ivan 1346 0 0 - 1 0 CM Vazquez Facundo 2199 4
13 27 Quintela Sol 1074 0 0 - 1 0 FM Granara Barreto Sebastian 2156 7
14 30 Silberman Alejandro 0 0 1 - 0 0 Dominguez Facundo 2154 8
15 31 Martello Benjamin 0 0 0 - 1 0 Davila Texeira Mario 1814 15
16 33 Pineiro Francisco 0 0 0 - 1 0 Manteiga Franco 1878 13
17 38 Steiner Matias 0 0 1 - 0 0 Lanzilotta Marcelo 1970 11
18 39 Aguirre Milagros 0 0 0 - 1 0 Lanaro Emilio 1651 17
19 40 Lopez Aparicio Nicolas 0 0 ½ - ½ 0 Rouiller Cristopher 1551 21
20 41 Sica Santiago 0 0 0 - 1 0 Aprahamian Tomas 1584 19
21 5 FM Muniz Rafael 2194 0 0 not paired

Round 2

M. No. Name Elo Pts. Result Pts. Name Elo No.
1 2 Michailov Matias 2249 1 1 - 0 1 Barandiaran Gabriel 1875 14
2 4 CM Vazquez Facundo 2199 1 1 - 0 1 WCM Silva Rosas Natalia 1771 16
3 7 FM Granara Barreto Sebastian 2156 1 1 - 0 1 Roepke Sofia 1589 18
4 8 Dominguez Facundo 2154 0 1 - 0 ½ Lopez Aparicio Nicolas 0 40
5 11 Lanzilotta Marcelo 1970 0 1 - 0 0 Pineiro Francisco 0 33
6 13 Manteiga Franco 1878 1 1 - 0 1 FM Riverol Jose 2304 1
7 15 Davila Texeira Mario 1814 1 0 - 1 1 FM Carbone Diego 2234 3
8 17 Lanaro Emilio 1651 1 1 - 0 1 Donatti Alvaro 2193 6
9 19 Aprahamian Tomas 1584 1 0 - 1 1 FM Curi Gabriel 2154 9
10 20 Kulik Nicolas 1567 1 1 - 0 1 WFM De Leon Patricia 2004 10
11 21 Rouiller Cristopher 1551 ½ 0 - 1 1 Steiner Matias 0 38
12 22 Perez Balles Gonzalo 1535 0 0 - 1 0 Villar Jose 0 35
13 24 Fabra Nahiara 1419 0 ½ - ½ 0 Martello Benjamin 0 31
14 26 Lanzilotta Filippo 1229 0 1 - 0 0 Aguirre Milagros 0 39
15 28 Caballero Tabare 1059 0 0 - 1 0 Sica Santiago 0 41
16 29 Steiner Agustin 0 0 0 - 1 0 FM Muniz Rafael 2194 5
17 30 Silberman Alejandro 0 1 0 - 1 1 CM Muzzi Eduardo 1938 12
18 32 Meneses Camilo 0 0 0 - 1 0 Ocampo Ivan 1346 25
19 34 Ramirez Jose Antonio 0 0 0 - 1 0 Giannetto Julian 0 37
20 36 Rivas Puch Juan 0 0 1 - 0 0 Quintela Sol 1074 27
21 23 Cardarelli Leon 1472 0 0 not paired

Round 3

M. No. Name Elo Pts. Result Pts. Name Elo No.
1 1 FM Riverol Jose 2304 1 1 - 0 1 Roepke Sofia 1589 18
2 3 FM Carbone Diego 2234 2 1 - 0 2 Manteiga Franco 1878 13
3 5 FM Muniz Rafael 2194 1 1 - 0 1 Aprahamian Tomas 1584 19
4 6 Donatti Alvaro 2193 1 0 - 1 1 Ocampo Ivan 1346 25
5 9 FM Curi Gabriel 2154 2 0 - 1 2 Kulik Nicolas 1567 20
6 10 WFM De Leon Patricia 2004 1 1 - 0 1 Lanzilotta Filippo 1229 26
7 12 CM Muzzi Eduardo 1938 2 0 - 1 2 Michailov Matias 2249 2
8 14 Barandiaran Gabriel 1875 1 1 - 0 1 Silberman Alejandro 0 30
9 16 WCM Silva Rosas Natalia 1771 1 1 - 0 1 Rivas Puch Juan 0 36
10 17 Lanaro Emilio 1651 2 0 - 1 2 CM Vazquez Facundo 2199 4
11 27 Quintela Sol 1074 0 0 - 1 0 Meneses Camilo 0 32
12 29 Steiner Agustin 0 0 0 - 1 0 Perez Balles Gonzalo 1535 22
13 31 Martello Benjamin 0 ½ 1 - 0 ½ Rouiller Cristopher 1551 21
14 33 Pineiro Francisco 0 0 0 - 1 0 Caballero Tabare 1059 28
15 35 Villar Jose 0 1 0 - 1 1 Dominguez Facundo 2154 8
16 37 Giannetto Julian 0 1 0 - 1 1 Davila Texeira Mario 1814 15
17 38 Steiner Matias 0 2 0 - 1 2 FM Granara Barreto Sebastian 2156 7
18 39 Aguirre Milagros 0 0 0 - 1 0 Ramirez Jose Antonio 0 34
19 40 Lopez Aparicio Nicolas 0 ½ 0 - 1 ½ Fabra Nahiara 1419 24
20 41 Sica Santiago 0 1 0 - 1 1 Lanzilotta Marcelo 1970 11
21 23 Cardarelli Leon 1472 0 0 not paired

Round 4

M. No. Name Elo Pts. Result Pts. Name Elo No.
1 2 Michailov Matias 2249 3 1 - 0 3 Kulik Nicolas 1567 20
2 4 CM Vazquez Facundo 2199 3 ½ - ½ 3 FM Carbone Diego 2234 3
3 5 FM Muniz Rafael 2194 2 1 - 0 2 Barandiaran Gabriel 1875 14
4 7 FM Granara Barreto Sebastian 2156 3 0 - 1 2 FM Riverol Jose 2304 1
5 8 Dominguez Facundo 2154 2 1 - 0 2 Steiner Matias 0 38
6 11 Lanzilotta Marcelo 1970 2 0 - 1 2 WCM Silva Rosas Natalia 1771 16
7 13 Manteiga Franco 1878 2 0 - 1 2 FM Curi Gabriel 2154 9
8 15 Davila Texeira Mario 1814 2 0 - 1 2 WFM De Leon Patricia 2004 10
9 18 Roepke Sofia 1589 1 1 - 0 Martello Benjamin 0 31
10 19 Aprahamian Tomas 1584 1 1 - 0 1 Villar Jose 0 35
11 21 Rouiller Cristopher 1551 ½ 1 - 0 0 Quintela Sol 1074 27
12 22 Perez Balles Gonzalo 1535 1 1 - 0 1 Meneses Camilo 0 32
13 24 Fabra Nahiara 1419 0 - 1 2 Lanaro Emilio 1651 17
14 25 Ocampo Ivan 1346 2 0 - 1 2 CM Muzzi Eduardo 1938 12
15 26 Lanzilotta Filippo 1229 1 1 - 0 1 Sica Santiago 0 41
16 28 Caballero Tabare 1059 1 1 - 0 1 Rivas Puch Juan 0 36
17 34 Ramirez Jose Antonio 0 1 0 - 1 1 Donatti Alvaro 2193 6
18 37 Giannetto Julian 0 1 0 - 1 1 Silberman Alejandro 0 30
19 39 Aguirre Milagros 0 0 1 - 0 0 Pineiro Francisco 0 33
20 40 Lopez Aparicio Nicolas 0 ½ 1 - 0 0 Steiner Agustin 0 29
21 23 Cardarelli Leon 1472 0 0 not paired

Round 5

M. No. Name Elo Pts. Result Pts. Name Elo No.
1 1 FM Riverol Jose 2304 3 1 - 0 3 WFM De Leon Patricia 2004 10
2 3 FM Carbone Diego 2234 1 - 0 4 Michailov Matias 2249 2
3 6 Donatti Alvaro 2193 2 1 - 0 2 Perez Balles Gonzalo 1535 22
4 9 FM Curi Gabriel 2154 3 0 - 1 CM Vazquez Facundo 2199 4
5 12 CM Muzzi Eduardo 1938 3 0 - 1 3 FM Muniz Rafael 2194 5
6 14 Barandiaran Gabriel 1875 2 1 - 0 2 Lanzilotta Filippo 1229 26
7 16 WCM Silva Rosas Natalia 1771 3 1 - 0 3 FM Granara Barreto Sebastian 2156 7
8 17 Lanaro Emilio 1651 3 1 - 0 3 Dominguez Facundo 2154 8
9 20 Kulik Nicolas 1567 3 ½ - ½ 2 Lanzilotta Marcelo 1970 11
10 24 Fabra Nahiara 1419 1 - 0 Rouiller Cristopher 1551 21
11 25 Ocampo Ivan 1346 2 0 - 1 2 Manteiga Franco 1878 13
12 27 Quintela Sol 1074 0 1 - 0 0 Steiner Agustin 0 29
13 28 Caballero Tabare 1059 2 0 - 1 2 Davila Texeira Mario 1814 15
14 30 Silberman Alejandro 0 2 0 - 1 2 Roepke Sofia 1589 18
15 31 Martello Benjamin 0 1 - 0 Lopez Aparicio Nicolas 0 40
16 32 Meneses Camilo 0 1 0 - 1 1 Giannetto Julian 0 37
17 35 Villar Jose 0 1 0 - 1 1 Aguirre Milagros 0 39
18 36 Rivas Puch Juan 0 1 0 - 1 1 Ramirez Jose Antonio 0 34
19 38 Steiner Matias 0 2 0 - 1 2 Aprahamian Tomas 1584 19
20 41 Sica Santiago 0 1 0 - 1 0 Pineiro Francisco 0 33
21 23 Cardarelli Leon 1472 0 0 not paired

Round 6

M. No. Name Elo Pts. Result Pts. Name Elo No.
1 2 Michailov Matias 2249 4 1 - 0 4 Lanaro Emilio 1651 17
2 4 CM Vazquez Facundo 2199 ½ - ½ 4 FM Riverol Jose 2304 1
3 5 FM Muniz Rafael 2194 4 1 - 0 FM Carbone Diego 2234 3
4 7 FM Granara Barreto Sebastian 2156 3 1 - 0 3 CM Muzzi Eduardo 1938 12
5 8 Dominguez Facundo 2154 3 1 - 0 3 Barandiaran Gabriel 1875 14
6 10 WFM De Leon Patricia 2004 3 0 - 1 3 Roepke Sofia 1589 18
7 11 Lanzilotta Marcelo 1970 1 - 0 Fabra Nahiara 1419 24
8 13 Manteiga Franco 1878 3 1 - 0 3 Donatti Alvaro 2193 6
9 15 Davila Texeira Mario 1814 3 0 - 1 3 FM Curi Gabriel 2154 9
10 19 Aprahamian Tomas 1584 3 0 - 1 Martello Benjamin 0 31
11 20 Kulik Nicolas 1567 0 - 1 4 WCM Silva Rosas Natalia 1771 16
12 21 Rouiller Cristopher 1551 1 - 0 1 Villar Jose 0 35
13 26 Lanzilotta Filippo 1229 2 0 - 1 2 Steiner Matias 0 38
14 32 Meneses Camilo 0 1 0 - 1 Lopez Aparicio Nicolas 0 40
15 33 Pineiro Francisco 0 1 1 - 0 1 Quintela Sol 1074 27
16 34 Ramirez Jose Antonio 0 2 0 - 1 2 Ocampo Ivan 1346 25
17 36 Rivas Puch Juan 0 1 1 - 0 1 Sica Santiago 0 41
18 37 Giannetto Julian 0 2 ½ - ½ 2 Caballero Tabare 1059 28
19 39 Aguirre Milagros 0 2 0 - 1 2 Silberman Alejandro 0 30
20 29 Steiner Agustin 0 0 1 bye
21 22 Perez Balles Gonzalo 1535 2 0 not paired
22 23 Cardarelli Leon 1472 0 0 not paired

Round 7

M. No. Name Elo Pts. Result Pts. Name Elo No.
1 1 FM Riverol Jose 2304 0 - 1 FM Carbone Diego 2234 3
2 4 CM Vazquez Facundo 2199 5 1 - 0 5 FM Muniz Rafael 2194 5
3 6 Donatti Alvaro 2193 3 1 - 0 Lanzilotta Marcelo 1970 11
4 9 FM Curi Gabriel 2154 4 1 - 0 4 Dominguez Facundo 2154 8
5 12 CM Muzzi Eduardo 1938 3 1 - 0 3 Aprahamian Tomas 1584 19
6 14 Barandiaran Gabriel 1875 3 1 - 0 3 Steiner Matias 0 38
7 16 WCM Silva Rosas Natalia 1771 5 0 - 1 5 Michailov Matias 2249 2
8 17 Lanaro Emilio 1651 4 0 - 1 4 FM Granara Barreto Sebastian 2156 7
9 18 Roepke Sofia 1589 4 1 - 0 4 Manteiga Franco 1878 13
10 24 Fabra Nahiara 1419 1 - 0 2 Aguirre Milagros 0 39
11 25 Ocampo Ivan 1346 3 0 - 1 3 WFM De Leon Patricia 2004 10
12 26 Lanzilotta Filippo 1229 2 0 - 1 2 Rivas Puch Juan 0 36
13 27 Quintela Sol 1074 1 0 - 1 1 Sica Santiago 0 41
14 28 Caballero Tabare 1059 1 - 0 Rouiller Cristopher 1551 21
15 29 Steiner Agustin 0 1 0 - 1 1 Meneses Camilo 0 32
16 30 Silberman Alejandro 0 3 1 - 0 3 Davila Texeira Mario 1814 15
17 31 Martello Benjamin 0 0 - 1 Kulik Nicolas 1567 20
18 33 Pineiro Francisco 0 2 1 - 0 2 Ramirez Jose Antonio 0 34
19 40 Lopez Aparicio Nicolas 0 1 - 0 Giannetto Julian 0 37
20 35 Villar Jose 0 1 1 bye
21 22 Perez Balles Gonzalo 1535 2 0 not paired
22 23 Cardarelli Leon 1472 0 0 not paired

Round 8

M. No. Name Elo Pts. Result Pts. Name Elo No.
1 2 Michailov Matias 2249 6 0 - 1 6 CM Vazquez Facundo 2199 4
2 3 FM Carbone Diego 2234 1 - 0 5 FM Curi Gabriel 2154 9
3 7 FM Granara Barreto Sebastian 2156 5 0 - 1 5 FM Muniz Rafael 2194 5
4 8 Dominguez Facundo 2154 4 1 - 0 4 CM Muzzi Eduardo 1938 12
5 10 WFM De Leon Patricia 2004 4 1 - 0 4 Lanaro Emilio 1651 17
6 13 Manteiga Franco 1878 4 1 - 0 4 Silberman Alejandro 0 30
7 14 Barandiaran Gabriel 1875 4 1 - 0 4 Donatti Alvaro 2193 6
8 15 Davila Texeira Mario 1814 3 1 - 0 Lopez Aparicio Nicolas 0 40
9 18 Roepke Sofia 1589 5 0 - 1 5 WCM Silva Rosas Natalia 1771 16
10 19 Aprahamian Tomas 1584 3 1 - 0 3 Pineiro Francisco 0 33
11 20 Kulik Nicolas 1567 0 - 1 FM Riverol Jose 2304 1
12 21 Rouiller Cristopher 1551 0 - 1 3 Rivas Puch Juan 0 36
13 28 Caballero Tabare 1059 1 - 0 Fabra Nahiara 1419 24
14 32 Meneses Camilo 0 2 1 - 0 2 Aguirre Milagros 0 39
15 35 Villar Jose 0 2 1 - 0 2 Ramirez Jose Antonio 0 34
16 37 Giannetto Julian 0 0 - 1 2 Lanzilotta Filippo 1229 26
17 38 Steiner Matias 0 3 0 - 1 Martello Benjamin 0 31
18 41 Sica Santiago 0 2 1 - 0 1 Steiner Agustin 0 29
19 27 Quintela Sol 1074 1 1 bye
20 11 Lanzilotta Marcelo 1970 0 not paired
21 22 Perez Balles Gonzalo 1535 2 0 not paired
22 23 Cardarelli Leon 1472 0 0 not paired
23 25 Ocampo Ivan 1346 3 0 not paired

Round 9

M. No. Name Elo Pts. Result Pts. Name Elo No.
1 4 CM Vazquez Facundo 2199 7 0 - 1 5 FM Granara Barreto Sebastian 2156 7
2 16 WCM Silva Rosas Natalia 1771 6 0 - 1 FM Carbone Diego 2234 3
3 5 FM Muniz Rafael 2194 6 0 - 1 6 Michailov Matias 2249 2
4 1 FM Riverol Jose 2304 ½ - ½ 5 Dominguez Facundo 2154 8
5 9 FM Curi Gabriel 2154 5 1 - 0 5 Barandiaran Gabriel 1875 14
6 10 WFM De Leon Patricia 2004 5 1 - 0 5 Manteiga Franco 1878 13
7 18 Roepke Sofia 1589 5 1 - 0 Kulik Nicolas 1567 20
8 31 Martello Benjamin 0 1 - 0 Caballero Tabare 1059 28
9 6 Donatti Alvaro 2193 4 1 - 0 4 Aprahamian Tomas 1584 19
10 12 CM Muzzi Eduardo 1938 4 0 - 1 4 Lanaro Emilio 1651 17
11 36 Rivas Puch Juan 0 4 0 - 1 4 Davila Texeira Mario 1814 15
12 40 Lopez Aparicio Nicolas 0 0 - 1 4 Silberman Alejandro 0 30
13 24 Fabra Nahiara 1419 0 - 1 3 Meneses Camilo 0 32
14 33 Pineiro Francisco 0 3 0 - 1 3 Steiner Matias 0 38
15 35 Villar Jose 0 3 1 - 0 3 Sica Santiago 0 41
16 26 Lanzilotta Filippo 1229 3 0 - 1 Rouiller Cristopher 1551 21
17 37 Giannetto Julian 0 1 - 0 2 Quintela Sol 1074 27
18 34 Ramirez Jose Antonio 0 2 1 - 0 1 Steiner Agustin 0 29
19 39 Aguirre Milagros 0 2 1 bye
20 11 Lanzilotta Marcelo 1970 0 not paired
21 22 Perez Balles Gonzalo 1535 2 0 not paired
22 23 Cardarelli Leon 1472 0 0 not paired
23 25 Ocampo Ivan 1346 3 0 not paired

Players ranking

Rk. No.Ini. Name FED FIDE Pts.  Des 1   Des 2   Des 3 
1 3 FM Carbone Diego URU 2234 7,5 0,0 52,0 48,5
2 4 CM Vazquez Facundo URU 2199 7,0 1,0 54,0 50,0
3 2 Michailov Matias URU 2249 7,0 0,0 49,5 45,5
4 1 FM Riverol Jose URU 2304 6,0 0,0 51,5 47,5
5 16 WCM Silva Rosas Natalia URU 1771 6,0 0,0 50,5 46,5
6 9 FM Curi Gabriel URU 2154 6,0 0,0 48,0 44,0
7 18 Roepke Sofia URU 1589 6,0 0,0 48,0 44,0
8 5 FM Muniz Rafael URU 2194 6,0 0,0 46,0 45,5
9 7 FM Granara Barreto Sebastian URU 2156 6,0 0,0 46,0 44,5
10 10 WFM De Leon Patricia URU 2004 6,0 0,0 41,5 38,5
11 8 Dominguez Facundo URU 2154 5,5 0,0 42,0 38,5
12 31 Martello Benjamin URU 0 5,5 0,0 38,5 35,0
13 13 Manteiga Franco URU 1878 5,0 0,0 48,5 45,5
14 17 Lanaro Emilio URU 1651 5,0 0,0 46,5 44,0
15 14 Barandiaran Gabriel URU 1875 5,0 0,0 45,5 42,5
16 15 Davila Texeira Mario URU 1814 5,0 0,0 45,5 42,0
17 30 Silberman Alejandro URU 0 5,0 0,0 40,0 37,5
18 6 Donatti Alvaro URU 2193 5,0 0,0 37,5 34,5
19 20 Kulik Nicolas URU 1567 4,5 0,0 50,5 47,0
20 28 Caballero Tabare URU 1059 4,5 0,0 37,0 34,0
21 12 CM Muzzi Eduardo URU 1938 4,0 0,0 43,5 43,0
22 19 Aprahamian Tomas URU 1584 4,0 0,0 40,5 37,5
23 38 Steiner Matias URU 0 4,0 0,0 40,0 37,0
24 36 Rivas Puch Juan URU 0 4,0 0,0 35,5 34,0
25 35 Villar Jose URU 0 4,0 0,0 32,5 30,5
26 32 Meneses Camilo URU 0 4,0 0,0 29,0 28,5
27 24 Fabra Nahiara URU 1419 3,5 0,0 40,5 38,0
28 11 Lanzilotta Marcelo URU 1970 3,5 0,0 38,5 35,5
29 40 Lopez Aparicio Nicolas URU 0 3,5 0,0 36,0 35,5
30 37 Giannetto Julian URU 0 3,5 0,0 34,0 32,5
31 21 Rouiller Cristopher URU 1551 3,5 0,0 33,0 31,5
32 25 Ocampo Ivan URU 1346 3,0 0,0 42,5 39,5
33 26 Lanzilotta Filippo URU 1229 3,0 0,0 36,5 34,0
34 34 Ramirez Jose Antonio URU 0 3,0 0,0 32,0 31,5
35 33 Pineiro Francisco URU 0 3,0 0,0 32,0 30,5
36 39 Aguirre Milagros URU 0 3,0 0,0 32,0 30,0
37 41 Sica Santiago URU 0 3,0 0,0 28,5 28,0
38 22 Perez Balles Gonzalo URU 1535 2,0 0,0 34,0 33,5
39 27 Quintela Sol URU 1074 2,0 0,0 29,0 28,5
40 29 Steiner Agustin URU 0 1,0 0,0 31,0 29,5
41 23 Cardarelli Leon URU 1472 0,0 0,0 29,0 28,0