Campeonato Nacional Por Equipas - Semi-Rápidas2020/2021

Chess tournament overview

Country: Portugal
Tournament date: 2021-07-17 to 2021-07-17
Tournament place: Sport Operário Marinhense, Rua 25 de Abril nº 30, 2430-313 Marinha Grande (See on the map)
Tournament registration: (Search in Google)
Game time: 10+5
Valid for ELO: Elo FIDE and national

Organizer of the chess tournament and contact

Organizer: FPX

Schedule: Campeonato Nacional Por Equipas - Semi-Rápidas2020/2021

Round Date Time
1 2021/07/17 10h45
2 2021/07/17 11h30
3 2021/07/17 12h10
4 2021/07/17 15h00
5 2021/07/17 15h40
6 2021/07/17 16h30
7 2021/07/17 17h20

Players registered in Campeonato Nacional Por Equipas - Semi-Rápidas2020/2021

No. Country Title Name Elo FIDE Elo National Variation
1 ESP GM SANTOS LATASA Jaime 2639 0 -3
2 ESP GM PEREZ CANDELARIO Manuel 2507 0 17
3 POR IM ALMEIDA Rui Miguel Dâmaso Pereira de 2469 0 9
4 IM 200026 0 0
5 UKR IM PENG Li Min 2461 0 3
6 POR IM PEREIRA Ruben Miguel Nunes 2426 0 -1
7 FM 2208466 0 0
8 ESP GM CUENCA JIMÉNEZ José Fernando 2376 0 16
9 POR FM VEIGA Jose Francisco Reis Pedreiras 2364 0 2
10 GER IM HAMMES Michael Florian 2347 0 -14
11 FM 1901559 0 0
12 POR FM PADEIRO José João Tato 2277 0 -8
13 POR FM SANTOS José Manuel Ferreira Pereira d 2247 0 2
14 POR FM DIOGO Vasco André Marçalo 2245 0 -15
15 POR IM DIAS Paulo Jorge Guimarães 2241 0 -14
16 POR IM ROCHA Sérgio Manuel Colaço 2234 0 -4
17 POR FM MARTINS Bruno André Leite 2234 0 7
18 ESP IM ESPINEIRA GONZÁLEZ Diego 2232 0 -7
19 UKR FM ULYANOVSKYY Viktor 2232 0 -55
20 NM 14114941 0 0
21 UKR IM LARKIN Vladislav 2210 0 -6
22 POR NM FIDALGO André Neves 2195 0 1
23 ESP FM SANDE EDREIRA Jose Antonio 2194 0 27
24 POR PEREIRA António Pedro Dias Caramez 2178 0 -6
25 POR NM FERREIRA Luis Pedro Oliveira 2170 0 0
26 POR FM SANTOS José Guilherme Bárria Lima dos 2169 0 18
27 POR FERREIRA Hugo Miguel da Costa 2164 0 -16
28 POR SILVA Gonçalo Nuno Neto Pires da 2145 0 -27
29 POR FM SANTOS António Manuel Ferreira Pereir 2143 0 5
30 2295105 0 0
31 POR PINTO André Filipe Silva 2114 0 -9
32 1934279 0 0
33 RUS EGGERT Alberto 2107 0 18
34 POR BARBOSA Fábio Emanuel Oliveira 2103 0 -2
35 POR NM COSTA Paulo Jorge Lopes da 2101 0 14
36 POR NM RODRIGUES Afonso Teotónio Rasteiro Magan 2101 0 -14
37 FRA ROSA Vítor Manuel dos Santos 2095 0 -70
38 POR NM SILVA Miguel António Neto Pires da 2089 0 12
39 POR NM RIBEIRO Bruno Alexandre Romão Marques 2077 0 -23
40 POR NM PINHO Paulo Miguel Leitão Gomes de 2059 0 12
41 1903977 0 0
42 POR NM BOINO Cláudio Nuno Vidigal 2055 0 0
43 POR 1914715 0 0
44 POR MARGARIDO José Miguel Teixeira 2043 0 33
45 1904264 0 0
46 POR BRAY Daniel José Freire Faria Corre 2031 0 -25
47 POR FERNANDES Ricardo Paulos 2024 0 -5
48 1920294 0 0
49 ROU AVRAMESCU Paul Mihai 2019 0 -3
50 POR NM SILVA Stephane Gomes 2010 0 2
51 POR FERNANDES João Pedro Murtinho 2007 0 -22
52 POR PINTO Andre Filipe Tempero 1998 0 -45
53 POR CORREIA Mário Rui da Costa 1992 0 -10
54 POR SISMEIRO Miguel Borges Esperança Ribeir 1973 0 13
55 POR MARTINS Diogo Faria de Oliveira 1971 0 3
56 POR FERNANDES Miguel António Murtinho 1969 0 29
57 POR PINTOR Simão Maciel Abranches 1961 0 43
58 POR SIMÕES Miguel Patrício Caldeira 1959 0 27
59 POR BERNARDO Daniel Madureira 1949 0 21
60 BRA POPOV Serguei 1948 0 -10
61 POR ANDRADE Bruno Miguel Rodrigues 1943 0 8
62 POR GUIA Artur Solovyov Eloy da 1934 0 18
63 POR MONTEIRO Paulo Alexandre Gomes 1916 0 -14
64 POR SOUSA Hugo Carneiro 1911 0 10
65 POR GOULÃO Gonçalo Jose Francisco 1907 0 14
66 POR FIGUEIREDO Bruno António 1906 0 10
67 1904663 0 0
68 1949438 0 0
69 1904205 0 0
70 1901591 0 0
71 NM 1900153 0 0
72 POR CORREIA Francisco Martinho Barroso 1854 0 -27
73 POR CRUZ Francisco Manuel Nunes Morgado 1853 0 -13
74 1904388 0 0
75 POR BRAZ José Manuel Baleiras Ferreira 1850 0 -33
76 1911554 0 0
77 POR QUINTINO Luís Filipe Pires de Carvalho 1841 0 17
78 POR BASÍLIO Rodrigo 1838 0 -7
79 1916971 0 0
80 1908049 0 0
81 POR ROQUE Armando Filipe da Silva 1821 0 2
82 POR COSTA Américo José da 1816 0 -20
83 POR FERNANDES Álvaro Manuel Teixeira 1811 0 -10
84 1901940 0 0
85 POR CARVALHO Vitor Hugo de Pina Soares 1806 0 22
86 POR FERREIRA Ana Margarida Gonçalves 1796 0 -59
87 POR SÁ Cláudio Simão Carvalho Faria d 1790 0 -2
88 POR NM LAVRADOR Rodolfo Manuel Mascarenhas 1789 0 -24
89 1910078 0 0
90 1905856 0 0
91 POR ROXO Agostinho José Gonçalves Verís 1757 0 14
92 POR CARVALHO João Alexandre Henriques 1755 0 -7
93 864633 0 0
94 POR NOBRE Carlos Rafael dos Santos 1745 0 6
95 POR RAFAEL Manuel Maria Arez de Vilhena A 1745 0 -18
96 1959506 0 0
97 POR SILVA Daniel Gonçalo Borges Lourenço 1744 0 -3
98 1941852 0 0
99 POR BATALHA Rui Gomes 1734 0 15
100 POR DUARTE Duarte Nuno Nogueira 1730 0 8
101 POR BOGDANOK Ruslan 1727 0 -13
102 1936573 0 0
103 1906720 0 0
104 1902350 0 0
105 POR MARTINS José Carlos Caetano 1691 0 2
106 POR FURTADO Dinis Galvão 1689 0 -15
107 POR RIBEIRO Rodrigo Martins Santos 1688 0 -11
108 POR MARINHO António Pedro Vieira Maia 1687 0 -21
109 POR SARAIVA Filipe José Fradinho 1682 0 -22
110 1922190 0 0
111 POR NUNES André Alexandre Faustino 1674 0 8
112 POR APOLÓNIA Pedro Filipe Cristovão 1664 0 -24
113 POR DUQUE Raquel dos Santos 1661 0 4
114 POR DIAS José de Oliveira Gaspar 1654 0 -30
115 POR LOPES José Eduardo dos Santos Tomás 1628 0 -8
116 POR GRADE José Fernando Marques 1626 0 -6
117 1913115 0 0
118 POR SARABANDO Rodrigo Andias 1619 0 64
119 POR BARRENTO Jorge Maria Lopes 1614 0 -20
120 POR GONÇALVES Nuno Filipe Pocinho 1614 0 -36
121 POR LOPES Bruno Ricardo de Sousa 1611 0 21
122 POR MORAIS Andre de Oliveira Conde 1607 0 -5
123 POR FERNANDES Francisco Justo dos Santos 1606 0 23
124 1925970 0 0
125 POR GOMES Micael Bouça 1566 0 0
126 BRA PEREIRA Andre Marques 1562 0 -24
127 POR VOGES Guilherme Lopes de Jesus Cordo 1562 0 4
128 POR GOMES Estevão Moreira 1547 0 35
129 POR AZINHEIRA André Torres 1545 0 45
130 POR PINHEIRO Rui Bruno Alves 1542 0 6
131 POR KOROTKYI Daniyil 1533 0 8
132 POR GONÇALVES Carlos Manuel Marques 1518 0 10
133 POR COELHO José Pedro Fernandes da Silva 1509 0 -3
134 POR SÁ Luís Afonso Leão Martins Gomes 1509 0 29
135 POR CAMELO João Pedro Ferreira Pinto 1508 0 30
136 POR MORGADO Jorge Manuel Felizes 1508 0 17
137 ESP NAVARRO MARTÍNEZ Victor 1505 0 77
138 POR CAVADAS José Manuel Gonçalves 1495 0 -8
139 1952439 0 0
140 1924605 0 0
141 POR MARQUES Luís Filipe Ribeiro 1463 0 25
142 1966456 0 0
143 POR OLIVEIRA Beatriz Correia 1453 0 -7
144 POR OLIVEIRA Fernando Alves 1452 0 -28
145 POR FERNANDES Rui Filipe dos Santos 1445 0 -13
146 POR PINTO André Jorge Pimparel Nuno Viei 1442 0 31
147 POR SIMÕES Ana Maria Bravo 1441 0 8
148 POR BRÁS Rui Manuel da Silva 1405 0 10
149 POR CARVALHO Mário António Santos Vila 1398 0 -36
150 1908707 0 0
151 1955250 0 0
152 1968769 0 0
153 POR SANTOS Tomás Afonso Pires 1368 0 20
154 1911961 0 0
155 1962604 0 0
156 POR GAMA João Tiago Corregedor da Fonse 1356 0 16
157 POR CARVALHO Manuel Afonso Santos Carrondo 1354 0 -30
158 POR LANÇA Luís Fernando David Fernandes 1331 0 8
159 1950738 0 0
160 BRA TACUCHIAN Marcelo de Oliveira 1320 0 -12
161 POR COIMBRA João Marcial Ferreira 1318 0 15
162 POR MARQUES Luis Filipe Martins Cristovão 1304 0 -27
163 1960334 0 0
164 1949128 0 0
165 1956914 0 0
166 POR SIMÕES Daniel Filipe Mendes 1262 0 6
167 POR MONTEZ Hugo Alexandre Ruivo 1259 0 -1
168 POR ANTUNES Ana Maissa 1238 0 3
169 POR MARTINS José Tiago Senra 1230 0 20
170 POR CRUZ João de Sousa da 1226 0 -26
171 1940082 0 0
172 POR MAISSA Susana Flora Cesana 1218 0 14
173 POR CERQUEIRA Diogo Duarte 1200 0 1
174 POR ALMEIDA João Afonso Alvim Oliveira Dia 1196 0 19
175 POR BALSEIRO Rafael Santos 1176 0 -2
176 POR LEMOS Simão Ferreira 1157 0 -14
177 POR FERNANDES Francisco Abrantes 1150 0 4
178 1957791 0 0
179 POR MARQUES Clara Sofia Sargento 1131 0 37
180 POR TARELHO Bruna Silva 1115 0 29
181 POR PEREIRA Rodrigo Gil Castro 1109 0 -6
182 POR RODRIGUES Bernardo Jorge 1066 0 -5
183 POR FERREIRA Pedro de Carvalho Dias 1045 0 -7
184 POR BRAZ Ricardo Moniz 1043 0 -19
185 POR LECA José Rodrigo Costa 1025 0 -2
186 1951831 0 0
187 POR AZEVEDO Vasco Matos 0 0 0
188 POR BALSEIRO José Manuel Agualusa 0 0 0
189 POR CORREIA Daniel Carvalho 0 0 0
190 POR FARIA Duarte Alexandre Jorge Manueli 0 0 0
191 POR FAUSTINO Pedro David Bicho 0 0 0
192 1941054 0 0
193 1945068 0 0
194 1968637 0 0
195 POR MARTINS Wilson Ferreira 0 0 0
196 POR MOURÃO Abílio Fernando Lopes Gonçalve 0 0 0
197 POR NOGUEIRA João Pedro Gomes Batista 0 0 0
198 POR SILVA Miguel Filipe Lourenço da 0 0 0
199 BRA SOARES Roberto Andrade 0 0 0
200 UKR VINTONYAK Yuriy 0 0 0

Players starting rank

Initial rank Country Title Name FIDE elo National elo Variation
1 ESP GM SANTOS LATASA Jaime 2639 0 -3
2 ESP GM PEREZ CANDELARIO Manuel 2507 0 17
3 POR IM ALMEIDA Rui Miguel Dâmaso Pereira de 2469 0 9
4 IM 200026 0 0
5 UKR IM PENG Li Min 2461 0 3
6 POR IM PEREIRA Ruben Miguel Nunes 2426 0 -1
7 FM 2208466 0 0
8 ESP GM CUENCA JIMÉNEZ José Fernando 2376 0 16
9 POR FM VEIGA Jose Francisco Reis Pedreiras 2364 0 2
10 GER IM HAMMES Michael Florian 2347 0 -14
11 FM 1901559 0 0
12 POR FM PADEIRO José João Tato 2277 0 -8
13 POR FM SANTOS José Manuel Ferreira Pereira d 2247 0 2
14 POR FM DIOGO Vasco André Marçalo 2245 0 -15
15 POR IM DIAS Paulo Jorge Guimarães 2241 0 -14
16 POR IM ROCHA Sérgio Manuel Colaço 2234 0 -4
17 POR FM MARTINS Bruno André Leite 2234 0 7
18 ESP IM ESPINEIRA GONZÁLEZ Diego 2232 0 -7
19 UKR FM ULYANOVSKYY Viktor 2232 0 -55
20 NM 14114941 0 0
21 UKR IM LARKIN Vladislav 2210 0 -6
22 POR NM FIDALGO André Neves 2195 0 1
23 ESP FM SANDE EDREIRA Jose Antonio 2194 0 27
24 POR PEREIRA António Pedro Dias Caramez 2178 0 -6
25 POR NM FERREIRA Luis Pedro Oliveira 2170 0 0
26 POR FM SANTOS José Guilherme Bárria Lima dos 2169 0 18
27 POR FERREIRA Hugo Miguel da Costa 2164 0 -16
28 POR SILVA Gonçalo Nuno Neto Pires da 2145 0 -27
29 POR FM SANTOS António Manuel Ferreira Pereir 2143 0 5
30 2295105 0 0
31 POR PINTO André Filipe Silva 2114 0 -9
32 1934279 0 0
33 RUS EGGERT Alberto 2107 0 18
34 POR BARBOSA Fábio Emanuel Oliveira 2103 0 -2
35 POR NM COSTA Paulo Jorge Lopes da 2101 0 14
36 POR NM RODRIGUES Afonso Teotónio Rasteiro Magan 2101 0 -14
37 FRA ROSA Vítor Manuel dos Santos 2095 0 -70
38 POR NM SILVA Miguel António Neto Pires da 2089 0 12
39 POR NM RIBEIRO Bruno Alexandre Romão Marques 2077 0 -23
40 POR NM PINHO Paulo Miguel Leitão Gomes de 2059 0 12
41 1903977 0 0
42 POR NM BOINO Cláudio Nuno Vidigal 2055 0 0
43 POR 1914715 0 0
44 POR MARGARIDO José Miguel Teixeira 2043 0 33
45 1904264 0 0
46 POR BRAY Daniel José Freire Faria Corre 2031 0 -25
47 POR FERNANDES Ricardo Paulos 2024 0 -5
48 1920294 0 0
49 ROU AVRAMESCU Paul Mihai 2019 0 -3
50 POR NM SILVA Stephane Gomes 2010 0 2
51 POR FERNANDES João Pedro Murtinho 2007 0 -22
52 POR PINTO Andre Filipe Tempero 1998 0 -45
53 POR CORREIA Mário Rui da Costa 1992 0 -10
54 POR SISMEIRO Miguel Borges Esperança Ribeir 1973 0 13
55 POR MARTINS Diogo Faria de Oliveira 1971 0 3
56 POR FERNANDES Miguel António Murtinho 1969 0 29
57 POR PINTOR Simão Maciel Abranches 1961 0 43
58 POR SIMÕES Miguel Patrício Caldeira 1959 0 27
59 POR BERNARDO Daniel Madureira 1949 0 21
60 BRA POPOV Serguei 1948 0 -10
61 POR ANDRADE Bruno Miguel Rodrigues 1943 0 8
62 POR GUIA Artur Solovyov Eloy da 1934 0 18
63 POR MONTEIRO Paulo Alexandre Gomes 1916 0 -14
64 POR SOUSA Hugo Carneiro 1911 0 10
65 POR GOULÃO Gonçalo Jose Francisco 1907 0 14
66 POR FIGUEIREDO Bruno António 1906 0 10
67 1904663 0 0
68 1949438 0 0
69 1904205 0 0
70 1901591 0 0
71 NM 1900153 0 0
72 POR CORREIA Francisco Martinho Barroso 1854 0 -27
73 POR CRUZ Francisco Manuel Nunes Morgado 1853 0 -13
74 1904388 0 0
75 POR BRAZ José Manuel Baleiras Ferreira 1850 0 -33
76 1911554 0 0
77 POR QUINTINO Luís Filipe Pires de Carvalho 1841 0 17
78 POR BASÍLIO Rodrigo 1838 0 -7
79 1916971 0 0
80 1908049 0 0
81 POR ROQUE Armando Filipe da Silva 1821 0 2
82 POR COSTA Américo José da 1816 0 -20
83 POR FERNANDES Álvaro Manuel Teixeira 1811 0 -10
84 1901940 0 0
85 POR CARVALHO Vitor Hugo de Pina Soares 1806 0 22
86 POR FERREIRA Ana Margarida Gonçalves 1796 0 -59
87 POR SÁ Cláudio Simão Carvalho Faria d 1790 0 -2
88 POR NM LAVRADOR Rodolfo Manuel Mascarenhas 1789 0 -24
89 1910078 0 0
90 1905856 0 0
91 POR ROXO Agostinho José Gonçalves Verís 1757 0 14
92 POR CARVALHO João Alexandre Henriques 1755 0 -7
93 864633 0 0
94 POR NOBRE Carlos Rafael dos Santos 1745 0 6
95 POR RAFAEL Manuel Maria Arez de Vilhena A 1745 0 -18
96 1959506 0 0
97 POR SILVA Daniel Gonçalo Borges Lourenço 1744 0 -3
98 1941852 0 0
99 POR BATALHA Rui Gomes 1734 0 15
100 POR DUARTE Duarte Nuno Nogueira 1730 0 8
101 POR BOGDANOK Ruslan 1727 0 -13
102 1936573 0 0
103 1906720 0 0
104 1902350 0 0
105 POR MARTINS José Carlos Caetano 1691 0 2
106 POR FURTADO Dinis Galvão 1689 0 -15
107 POR RIBEIRO Rodrigo Martins Santos 1688 0 -11
108 POR MARINHO António Pedro Vieira Maia 1687 0 -21
109 POR SARAIVA Filipe José Fradinho 1682 0 -22
110 1922190 0 0
111 POR NUNES André Alexandre Faustino 1674 0 8
112 POR APOLÓNIA Pedro Filipe Cristovão 1664 0 -24
113 POR DUQUE Raquel dos Santos 1661 0 4
114 POR DIAS José de Oliveira Gaspar 1654 0 -30
115 POR LOPES José Eduardo dos Santos Tomás 1628 0 -8
116 POR GRADE José Fernando Marques 1626 0 -6
117 1913115 0 0
118 POR SARABANDO Rodrigo Andias 1619 0 64
119 POR BARRENTO Jorge Maria Lopes 1614 0 -20
120 POR GONÇALVES Nuno Filipe Pocinho 1614 0 -36
121 POR LOPES Bruno Ricardo de Sousa 1611 0 21
122 POR MORAIS Andre de Oliveira Conde 1607 0 -5
123 POR FERNANDES Francisco Justo dos Santos 1606 0 23
124 1925970 0 0
125 POR GOMES Micael Bouça 1566 0 0
126 BRA PEREIRA Andre Marques 1562 0 -24
127 POR VOGES Guilherme Lopes de Jesus Cordo 1562 0 4
128 POR GOMES Estevão Moreira 1547 0 35
129 POR AZINHEIRA André Torres 1545 0 45
130 POR PINHEIRO Rui Bruno Alves 1542 0 6
131 POR KOROTKYI Daniyil 1533 0 8
132 POR GONÇALVES Carlos Manuel Marques 1518 0 10
133 POR COELHO José Pedro Fernandes da Silva 1509 0 -3
134 POR SÁ Luís Afonso Leão Martins Gomes 1509 0 29
135 POR CAMELO João Pedro Ferreira Pinto 1508 0 30
136 POR MORGADO Jorge Manuel Felizes 1508 0 17
137 ESP NAVARRO MARTÍNEZ Victor 1505 0 77
138 POR CAVADAS José Manuel Gonçalves 1495 0 -8
139 1952439 0 0
140 1924605 0 0
141 POR MARQUES Luís Filipe Ribeiro 1463 0 25
142 1966456 0 0
143 POR OLIVEIRA Beatriz Correia 1453 0 -7
144 POR OLIVEIRA Fernando Alves 1452 0 -28
145 POR FERNANDES Rui Filipe dos Santos 1445 0 -13
146 POR PINTO André Jorge Pimparel Nuno Viei 1442 0 31
147 POR SIMÕES Ana Maria Bravo 1441 0 8
148 POR BRÁS Rui Manuel da Silva 1405 0 10
149 POR CARVALHO Mário António Santos Vila 1398 0 -36
150 1908707 0 0
151 1955250 0 0
152 1968769 0 0
153 POR SANTOS Tomás Afonso Pires 1368 0 20
154 1911961 0 0
155 1962604 0 0
156 POR GAMA João Tiago Corregedor da Fonse 1356 0 16
157 POR CARVALHO Manuel Afonso Santos Carrondo 1354 0 -30
158 POR LANÇA Luís Fernando David Fernandes 1331 0 8
159 1950738 0 0
160 BRA TACUCHIAN Marcelo de Oliveira 1320 0 -12
161 POR COIMBRA João Marcial Ferreira 1318 0 15
162 POR MARQUES Luis Filipe Martins Cristovão 1304 0 -27
163 1960334 0 0
164 1949128 0 0
165 1956914 0 0
166 POR SIMÕES Daniel Filipe Mendes 1262 0 6
167 POR MONTEZ Hugo Alexandre Ruivo 1259 0 -1
168 POR ANTUNES Ana Maissa 1238 0 3
169 POR MARTINS José Tiago Senra 1230 0 20
170 POR CRUZ João de Sousa da 1226 0 -26
171 1940082 0 0
172 POR MAISSA Susana Flora Cesana 1218 0 14
173 POR CERQUEIRA Diogo Duarte 1200 0 1
174 POR ALMEIDA João Afonso Alvim Oliveira Dia 1196 0 19
175 POR BALSEIRO Rafael Santos 1176 0 -2
176 POR LEMOS Simão Ferreira 1157 0 -14
177 POR FERNANDES Francisco Abrantes 1150 0 4
178 1957791 0 0
179 POR MARQUES Clara Sofia Sargento 1131 0 37
180 POR TARELHO Bruna Silva 1115 0 29
181 POR PEREIRA Rodrigo Gil Castro 1109 0 -6
182 POR RODRIGUES Bernardo Jorge 1066 0 -5
183 POR FERREIRA Pedro de Carvalho Dias 1045 0 -7
184 POR BRAZ Ricardo Moniz 1043 0 -19
185 POR LECA José Rodrigo Costa 1025 0 -2
186 1951831 0 0
187 POR AZEVEDO Vasco Matos 0 0 0
188 POR BALSEIRO José Manuel Agualusa 0 0 0
189 POR CORREIA Daniel Carvalho 0 0 0
190 POR FARIA Duarte Alexandre Jorge Manueli 0 0 0
191 POR FAUSTINO Pedro David Bicho 0 0 0
192 1941054 0 0
193 1945068 0 0
194 1968637 0 0
195 POR MARTINS Wilson Ferreira 0 0 0
196 POR MOURÃO Abílio Fernando Lopes Gonçalve 0 0 0
197 POR NOGUEIRA João Pedro Gomes Batista 0 0 0
198 POR SILVA Miguel Filipe Lourenço da 0 0 0
199 BRA SOARES Roberto Andrade 0 0 0
200 UKR VINTONYAK Yuriy 0 0 0

Teams starting rank

No.   Titulo Nombre FIDE-ID FIDE FED Equipo M. n w we w-we K elo+/-
1 GM SANTOS LATASA Jaime 2293307 2639 ESP A.XAT - MONTEMOR O NOVO A 1 6 5 5,13 -0,13 20
2 GM PEREZ CANDELARIO Manuel 2210622 2507 ESP A.XAT - MONTEMOR O NOVO A 2 6 6 5,16 0,84 20
3 IM ALMEIDA Rui Miguel Dâmaso Pereira de 1900030 2469 POR FERROVIÁRIOS DO BARREIRO A 1 6 4,5 4,07 0,43 20
4 IM POLACZEK Richard 200026 2466 BEL CX MONTEMOR-O-VELHO/CTGA A 1 0 0 0,00 0,00 20
5 IM PENG Li Min 14112620 2461 UKR ESTRELAS S. JOÃO DE BRITO A 1 6 4,5 4,35 0,15 20
6 IM PEREIRA Ruben Miguel Nunes 1903063 2426 POR ESTRELAS S. JOÃO DE BRITO A 3 6 5 5,03 -0,03 20
7 FM TABOAS RODRIGUEZ Daniel 2208466 2394 ESP AA COIMBRA A 2 0 0 0,00 0,00 20
8 GM CUENCA JIMÉNEZ José Fernando 2255570 2376 ESP A.XAT - MONTEMOR O NOVO A 4 6 6 5,18 0,82 20
9 FM VEIGA Jose Francisco Reis Pedreiras 1930087 2364 POR A.XAT - MONTEMOR O NOVO A 3 4 3 2,89 0,11 20
10 IM HAMMES Michael Florian 4619358 2347 GER AA COIMBRA A 1 7 4,5 5,22 -0,72 20
11 FM ALHO Diogo Henriques 1901559 2306 POR CINE CLUBE TORRES NOVAS A 1 0 0 0,00 0,00 20
12 FM PADEIRO José João Tato 1901311 2277 POR O AMANHÃ DA CRIANÇA A 2 6 3,5 3,88 -0,38 20
13 FM SANTOS José Manuel Ferreira Pereira d 1900048 2247 POR GX ALEKHINE A 2 7 4,5 4,41 0,09 20
14 FM DIOGO Vasco André Marçalo 1902628 2245 POR AA COIMBRA A 3 7 4 4,77 -0,77 20
15 IM DIAS Paulo Jorge Guimarães 1900803 2241 POR A.XAT - MONTEMOR O NOVO A 5 2 1 1,70 -0,70 20
16 FM MARTINS Bruno André Leite 1942255 2234 POR A.XAT - MONTEMOR O NOVO A 6 2 2 1,65 0,35 20
17 IM ROCHA Sérgio Manuel Colaço 1900404 2234 POR FC BARREIRENSE A 1 7 5 5,22 -0,22 20
18 IM ESPINEIRA GONZÁLEZ Diego 2229498 2232 ESP O AMANHÃ DA CRIANÇA A 1 6 3 3,33 -0,33 20
19 FM ULYANOVSKYY Viktor 14113350 2232 UKR FC BARREIRENSE A 2 7 3 5,75 -2,75 20
20 NM FERENTS Andriy 14114941 2226 UKR FERROVIÁRIOS DO BARREIRO A 3 0 0 0,00 0,00 20
21 IM LARKIN Vladislav 14152894 2210 UKR ESTRELAS S. JOÃO DE BRITO A 2 6 3,5 3,79 -0,29 20
22 NM FIDALGO André Neves 1933620 2195 POR ESTRELAS S. JOÃO DE BRITO A 4 5 4 3,95 0,05 20
23 FM SANDE EDREIRA Jose Antonio 2204487 2194 ESP FERROVIÁRIOS DO BARREIRO A 2 7 5 3,65 1,35 20
24 PEREIRA António Pedro Dias Caramez 1904485 2178 POR EX PORTO A 3 5 3,5 3,79 -0,29 20
25 NM FERREIRA Luis Pedro Oliveira 1925393 2170 POR ESTRELAS S. JOÃO DE BRITO A 5 4 3 3,00 0,00 20
26 FM SANTOS José Guilherme Bárria Lima dos 1939300 2169 POR GX ALEKHINE A 1 7 4 3,09 0,91 20
27 FERREIRA Hugo Miguel da Costa 1915940 2164 POR FERROVIÁRIOS DO BARREIRO A 5 6 3 3,80 -0,80 20
28 SILVA Gonçalo Nuno Neto Pires da 1915100 2145 POR FERROVIÁRIOS DO BARREIRO A 4 6 2 3,33 -1,33 20
29 FM SANTOS António Manuel Ferreira Pereir 1900161 2143 POR GX ALEKHINE A 3 7 4,5 4,23 0,27 20
30 CASTELLANO MENDOZA David 2295105 2134 ESP FERROVIÁRIOS DO BARREIRO A 6 0 0 0,00 0,00 20
31 PINTO André Filipe Silva 1906348 2114 POR CLUBE EDP - LISBOA A 1 6 3 3,46 -0,46 20
32 FIDALGO Daniel Neves 1934279 2113 POR ESTRELAS S. JOÃO DE BRITO A 6 0 0 0,00 0,00 20
33 EGGERT Alberto 4139500 2107 RUS AMADORA XADREZ A 1 7 5 4,08 0,92 20
34 BARBOSA Fábio Emanuel Oliveira 1903640 2103 POR AX GAIA A 1 6 3,5 3,59 -0,09 20
35 NM COSTA Paulo Jorge Lopes da 1900900 2101 POR CINE CLUBE TORRES NOVAS A 2 6 4 3,28 0,72 20
36 NM RODRIGUES Afonso Teotónio Rasteiro Magan 1901656 2101 POR A.XAT - MONTEMOR O NOVO A 8 1 0 0,69 -0,69 20
37 ROSA Vítor Manuel dos Santos 620882 2095 FRA CLUBE PEÕES DA CAPARICA A 1 7 1 4,50 -3,50 20
38 NM SILVA Miguel António Neto Pires da 1911929 2089 POR A.XAT - MONTEMOR O NOVO A 7 1 1 0,38 0,62 20
39 NM RIBEIRO Bruno Alexandre Romão Marques 1901010 2077 POR ADRC MATA DE BENFICA A 1 6 2,5 3,67 -1,17 20
40 NM PINHO Paulo Miguel Leitão Gomes de 1900498 2059 POR EX PORTO A 2 7 4,5 3,90 0,60 20
41 CRUZ Jorge Filipe Egas da 1903977 2058 POR CX MONTEMOR-O-VELHO/CTGA A 2 0 0 0,00 0,00 20
42 NM BOINO Cláudio Nuno Vidigal 1901133 2055 POR ADRC MATA DE BENFICA A 2 6 3,5 3,52 -0,02 20
43 PIRES Emanuel João Robarts 1914715 2050 POR AMADORA XADREZ A 2 0 0 0,00 0,00 20
44 MARGARIDO José Miguel Teixeira 1914227 2043 POR EPGAIA - CLUBE DE XADREZ A 1 6 4 2,36 1,64 20
45 RAMOS Vasco Miguel de Matos 1904264 2038 POR FC BARREIRENSE A 3 0 0 0,00 0,00 20
46 BRAY Daniel José Freire Faria Corre 1914073 2031 POR CCD CORVOS DO LIS A 1 7 2,5 3,74 -1,24 20
47 FERNANDES Ricardo Paulos 1943464 2024 POR GX ALEKHINE A 4 7 4 4,27 -0,27 20
48 DIONIZIO André Filipe Nascimento 1920294 2021 POR AA COIMBRA A 6 0 0 0,00 0,00 20
49 AVRAMESCU Paul Mihai 1219880 2019 ROU ADRC MATA DE BENFICA A 3 6 4,5 4,67 -0,17 20
50 NM SILVA Stephane Gomes 1900846 2010 POR CA TÉSSERA A 1 6 3 2,89 0,11 20
51 FERNANDES João Pedro Murtinho 1926624 2007 POR AA COIMBRA A 5 6 3 4,09 -1,09 20
52 PINTO Andre Filipe Tempero 1905589 1998 POR CCD CORVOS DO LIS A 3 7 3 5,26 -2,26 20
53 CORREIA Mário Rui da Costa 1900927 1992 POR AXOCP - EDITORA SOLIS A 4 6 4 4,51 -0,51 20
54 SISMEIRO Miguel Borges Esperança Ribeir 1950975 1973 POR EX PORTO A 1 5 2,5 1,86 0,64 20
55 MARTINS Diogo Faria de Oliveira 1926934 1971 POR EX PORTO A 4 5 3,5 3,33 0,17 20
56 FERNANDES Miguel António Murtinho 1920456 1969 POR AA COIMBRA A 4 7 5,5 4,03 1,47 20
57 PINTOR Simão Maciel Abranches 1904787 1961 POR EX PORTO A 5 5 5 2,83 2,17 20
58 SIMÕES Miguel Patrício Caldeira 1946307 1959 POR CCD CORVOS DO LIS A 2 7 6 4,67 1,33 20
59 BERNARDO Daniel Madureira 1925075 1949 POR CX COLÉGIO PORTUGUÊS A 1 7 4 2,96 1,04 20
60 POPOV Serguei 22725032 1948 BRA O AMANHÃ DA CRIANÇA A 3 7 3 3,50 -0,50 20
61 ANDRADE Bruno Miguel Rodrigues 1902768 1943 POR CLUBE EDP - LISBOA A 2 6 4 3,61 0,39 20
62 GUIA Artur Solovyov Eloy da 1946781 1934 POR FERROVIÁRIOS DO BARREIRO A 7 3 3 2,08 0,92 20
63 MONTEIRO Paulo Alexandre Gomes 1942999 1916 POR O AMANHÃ DA CRIANÇA A 4 7 3,5 4,19 -0,69 20
64 SOUSA Hugo Carneiro 1930842 1911 POR EPGAIA - CLUBE DE XADREZ A 2 5 2 1,51 0,49 20
65 GOULÃO Gonçalo Jose Francisco 1921657 1907 POR AP CAVALGANTE/Arneirense A 2 7 4 3,28 0,72 20
66 FIGUEIREDO Bruno António 1904434 1906 POR EPGAIA - CLUBE DE XADREZ A 3 5 3 2,49 0,51 20
67 CAVALEIRO Daniel Filipe Costa 1904663 1898 POR CX MONTEMOR-O-VELHO/CTGA A 3 0 0 0,00 0,00 20
68 MARQUES Ricardo Taborda Trigo 1949438 1895 POR EX PORTO A 6 0 0 0,00 0,00 20
69 CROSS Dominic Robin 1904205 1893 POR AA COIMBRA A 7 0 0 0,00 0,00 20
70 FERNANDES Paulo José Martins 1901591 1887 POR SO MARINHENSE A 4 0 0 0,00 0,00 20
71 NM PEREIRA Fernando Luis Melão 1900153 1865 POR AMADORA XADREZ A 3 0 0 0,00 0,00 20
72 CORREIA Francisco Martinho Barroso 1904671 1854 POR AP CAVALGANTE/Arneirense A 3 7 2,5 3,83 -1,33 20
73 CRUZ Francisco Manuel Nunes Morgado 1923153 1853 POR CINE CLUBE TORRES NOVAS A 3 4 1 1,63 -0,63 20
74 POEIRA Paulo Jorge Vaz 1904388 1851 POR AMADORA XADREZ A 4 0 0 0,00 0,00 20
75 BRAZ José Manuel Baleiras Ferreira 1966448 1850 POR GFEC CAIXEIROS A 4 6 3 4,65 -1,65 20
76 RAMOS Diogo Miguel de Matos 1911554 1850 POR FC BARREIRENSE A 4 0 0 0,00 0,00 20
77 QUINTINO Luís Filipe Pires de Carvalho 1904086 1841 POR AMADORA XADREZ A 5 7 4 3,16 0,84 20
78 BASÍLIO Rodrigo 1941380 1838 POR CCD CORVOS DO LIS A 4 7 5 5,35 -0,35 20
79 HORTA António José Simões Mendonça 1916971 1830 POR AMADORA XADREZ A 6 0 0 0,00 0,00 20
80 MENDES Pedro Miguel Gomes 1908049 1830 POR EX PORTO A 7 0 0 0,00 0,00 20
81 ROQUE Armando Filipe da Silva 1939149 1821 POR AMADORA XADREZ A 7 7 3,5 3,41 0,09 20
82 COSTA Américo José da 1903373 1816 POR CLUBE PEÕES DA CAPARICA A 2 6 3 3,98 -0,98 20
83 FERNANDES Álvaro Manuel Teixeira 1960652 1811 POR CLUBE PEÕES DA CAPARICA A 3 6 3 3,49 -0,49 20
84 REIS Luis Simões dos 1901940 1809 POR FC BARREIRENSE A 6 0 0 0,00 0,00 20
85 CARVALHO Vitor Hugo de Pina Soares 1908766 1806 POR CA TÉSSERA A 3 5 4 2,89 1,11 20
86 FERREIRA Ana Margarida Gonçalves 1907000 1796 POR BASQUETE DE LEÇA A 2 6 0,5 3,45 -2,95 20
87 SÁ Cláudio Simão Carvalho Faria d 1902903 1790 POR CA TÉSSERA A 2 6 2 2,09 -0,09 20
88 NM LAVRADOR Rodolfo Manuel Mascarenhas 1908367 1789 POR ART - ASSOC. RESIDENTES TELHEIRAS A 3 6 3 4,19 -1,19 20
89 PIRES Igor Tiago Duarte 1910078 1786 POR CA TÉSSERA A 5 0 0 0,00 0,00 20
90 MARQUES Carlos Filipe Fernandes 1905856 1766 POR AP CAVALGANTE/Arneirense A 1 0 0 0,00 0,00 20
91 ROXO Agostinho José Gonçalves Verís 1902890 1757 POR ART - ASSOC. RESIDENTES TELHEIRAS A 1 7 4 3,32 0,68 20
92 CARVALHO João Alexandre Henriques 1904418 1755 POR CINE CLUBE TORRES NOVAS A 4 3 2 2,35 -0,35 20
93 NEGRÃO Alberto Rodolfo Almeida Santos 864633 1755 POR CCD CORVOS DO LIS A 5 0 0 0,00 0,00 20
94 NOBRE Carlos Rafael dos Santos 1940406 1745 POR SO MARINHENSE A 5 3 2 1,72 0,28 20
95 RAFAEL Manuel Maria Arez de Vilhena A 1921533 1745 POR CX SINTRA A 1 6 2 2,90 -0,90 20
96 MORAIS Mário Martins Freitas 1959506 1744 POR AA COIMBRA A 8 0 0 0,00 0,00 20
97 SILVA Daniel Gonçalo Borges Lourenço 1908120 1744 POR SO MARINHENSE A 2 6 3,5 3,64 -0,14 20
98 RIBEIRO Gustavo Martins Santos 1941852 1738 POR CA TÉSSERA A 6 0 0 0,00 0,00 20
99 BATALHA Rui Gomes 1901087 1734 POR AP CAVALGANTE/Arneirense A 4 5 4 3,24 0,76 20
100 DUARTE Duarte Nuno Nogueira 2107813 1730 POR O AMANHÃ DA CRIANÇA A 5 2 2 1,62 0,38 20
101 BOGDANOK Ruslan 1941860 1727 POR SO MARINHENSE A 1 6 2,5 3,17 -0,67 20
102 RIBEIRO Orlando Camilo Duarte 1936573 1726 POR EX PORTO A 8 0 0 0,00 0,00 20
103 LOPES José Manuel Sousa 1906720 1712 POR AP CAVALGANTE/Arneirense A 6 0 0 0,00 0,00 20
104 MANINHA Luis Manuel de Carvalho 1902350 1692 POR CX SINTRA A 3 0 0 0,00 0,00 20
105 MARTINS José Carlos Caetano 1946005 1691 POR CINE CLUBE TORRES NOVAS A 5 6 3,5 3,42 0,08 20
106 FURTADO Dinis Galvão 1903241 1689 POR CX COLÉGIO PORTUGUÊS A 2 7 2 2,74 -0,74 20
107 RIBEIRO Rodrigo Martins Santos 1938398 1688 POR CA TÉSSERA A 4 5 2,5 3,06 -0,56 20
108 MARINHO António Pedro Vieira Maia 1912682 1687 POR EPGAIA - CLUBE DE XADREZ A 4 5 1,5 2,53 -1,03 20
109 SARAIVA Filipe José Fradinho 1907093 1682 POR C NORTON MATOS A 1 7 1,5 2,61 -1,11 20
110 BELO André Nabais Moura 1922190 1679 POR AP CAVALGANTE/Arneirense A 5 0 0 0,00 0,00 20
111 NUNES André Alexandre Faustino 1908162 1674 POR AXOCP - EDITORA SOLIS A 2 4 2 1,61 0,39 20
112 APOLÓNIA Pedro Filipe Cristovão 1931652 1664 POR FC BARREIRENSE A 5 5 1 2,18 -1,18 20
113 DUQUE Raquel dos Santos 1945890 1661 POR FC BARREIRENSE A 7 4 2 1,79 0,21 20
114 DIAS José de Oliveira Gaspar 1923943 1654 POR CINE CLUBE TORRES NOVAS A 6 5 1 2,48 -1,48 20
115 LOPES José Eduardo dos Santos Tomás 1923978 1628 POR CINE CLUBE TORRES NOVAS A 7 2 1 1,40 -0,40 20
116 GRADE José Fernando Marques 1904345 1626 POR AMADORA XADREZ A 8 7 3 3,28 -0,28 20
117 CASTRO João Pedro Bastos 1913115 1621 POR EPGAIA - CLUBE DE XADREZ A 5 0 0 0,00 0,00 20
118 SARABANDO Rodrigo Andias 1950010 1619 POR CX COLÉGIO PORTUGUÊS A 3 7 6 2,80 3,20 20
119 BARRENTO Jorge Maria Lopes 1906500 1614 POR AXOCP - EDITORA SOLIS A 6 2 0 1,00 -1,00 20
120 GONÇALVES Nuno Filipe Pocinho 1933795 1614 POR CP VILA NOVA DE ANÇOS A 1 5 0 1,81 -1,81 20
121 LOPES Bruno Ricardo de Sousa 1936069 1611 POR AX GAIA A 2 7 4 2,97 1,03 20
122 MORAIS Andre de Oliveira Conde 1922688 1607 POR ADRC MATA DE BENFICA A 4 4 1,5 1,73 -0,23 20
123 FERNANDES Francisco Justo dos Santos 1966871 1606 POR BASQUETE DE LEÇA A 1 5 2,5 1,37 1,13 20
124 FONSECA Eurico Santos 1925970 1604 POR C NORTON MATOS A 4 0 0 0,00 0,00 20
125 GOMES Micael Bouça 1958607 1566 POR AXOCP - EDITORA SOLIS A 3 5 2 1,99 0,01 20
126 PEREIRA Andre Marques 2116774 1562 BRA CLUBE PEÕES DA CAPARICA A 4 4 0 1,19 -1,19 20
127 VOGES Guilherme Lopes de Jesus Cordo 1947680 1562 POR CLUBE EDP - LISBOA A 3 5 1,5 1,29 0,21 20
128 GOMES Estevão Moreira 1945351 1547 POR C NORTON MATOS A 2 7 4,5 2,73 1,77 20
129 AZINHEIRA André Torres 1931920 1545 POR CX SINTRA A 2 5 3,5 1,26 2,24 20
130 PINHEIRO Rui Bruno Alves 1937910 1542 POR BASQUETE DE LEÇA A 4 3 2 1,68 0,32 20
131 KOROTKYI Daniyil 1946722 1533 POR FC BARREIRENSE A 8 4 2 1,58 0,42 20
132 GONÇALVES Carlos Manuel Marques 1912879 1518 POR CLUBE EDP - LISBOA A 4 2 1,5 0,99 0,51 20
133 COELHO José Pedro Fernandes da Silva 1955403 1509 POR SO MARINHENSE A 7 2 0,5 0,64 -0,14 20
134 SÁ Luís Afonso Leão Martins Gomes 1928627 1509 POR AX GAIA A 4 6 4 2,57 1,43 20
135 CAMELO João Pedro Ferreira Pinto 1945939 1508 POR AX GAIA A 3 7 3,5 1,99 1,51 20
136 MORGADO Jorge Manuel Felizes 1967622 1508 POR BASQUETE DE LEÇA A 3 7 4 3,16 0,84 20
137 NAVARRO MARTÍNEZ Victor 54509963 1505 ESP C NORTON MATOS A 3 7 6,5 2,65 3,85 20
138 CAVADAS José Manuel Gonçalves 1904990 1495 POR AP CAVALGANTE/Arneirense A 8 2 0,5 0,90 -0,40 20
139 ALMEIDA Pedro Bastos 1952439 1488 POR CCD CORVOS DO LIS A 6 0 0 0,00 0,00 20
140 ROCHA Paulo Alexandre Oliveira 1924605 1476 POR C NORTON MATOS A 8 0 0 0,00 0,00 20
141 MARQUES Luís Filipe Ribeiro 1948245 1463 POR EPGAIA - CLUBE DE XADREZ A 6 5 2,5 1,26 1,24 20
142 CALVO João Miguel da Cruz 1966456 1454 POR SO MARINHENSE A 6 0 0 0,00 0,00 20
143 OLIVEIRA Beatriz Correia 1938649 1453 POR CX COLÉGIO PORTUGUÊS A 4 7 2,5 2,87 -0,37 20
144 OLIVEIRA Fernando Alves 1947869 1452 POR AP CAVALGANTE/Arneirense A 7 6 1,5 2,89 -1,39 20
145 FERNANDES Rui Filipe dos Santos 1961713 1445 POR C NORTON MATOS A 5 5 1 1,64 -0,64 20
146 PINTO André Jorge Pimparel Nuno Viei 1928821 1442 POR CX BRAGA A 2 6 3 1,47 1,53 20
147 SIMÕES Ana Maria Bravo 1912844 1441 POR CLUBE PEÕES DA CAPARICA A 5 5 3 2,58 0,42 20
148 BRÁS Rui Manuel da Silva 1901230 1405 POR CX MONTEMOR-O-VELHO/CTGA A 5 6 2,5 1,98 0,52 20
149 CARVALHO Mário António Santos Vila 1938185 1398 POR SO MARINHENSE A 3 3 0 1,80 -1,80 20
150 SILVA Daniel Castro 1908707 1392 POR CA TÉSSERA A 7 0 0 0,00 0,00 20
151 SARAIVA José Manuel Barreira 1955250 1383 POR CP VILA NOVA DE ANÇOS A 2 0 0 0,00 0,00 20
152 SILVA José António Miranda Lucas 1968769 1373 POR AX BARCELOS A 1 0 0 0,00 0,00 20
153 SANTOS Tomás Afonso Pires 1966677 1368 POR CX BRAGA A 1 6 2 1,00 1,00 20
154 SOUSA João Rui Gonçalves Ribeiro de 1911961 1360 POR CX MONTEMOR-O-VELHO/CTGA A 4 0 0 0,00 0,00 20
155 SOUSA Rui Valentino dos Santos Berna 1962604 1358 POR CINE CLUBE TORRES NOVAS A 8 0 0 0,00 0,00 20
156 GAMA João Tiago Corregedor da Fonse 1961160 1356 POR ART - ASSOC. RESIDENTES TELHEIRAS A 2 7 3 2,19 0,81 20
157 CARVALHO Manuel Afonso Santos Carrondo 1963740 1354 POR CX SINTRA A 5 5 0 1,50 -1,50 20
158 LANÇA Luís Fernando David Fernandes 1936450 1331 POR ART - ASSOC. RESIDENTES TELHEIRAS A 4 6 3 2,58 0,42 20
159 CORDEIRO João Pedro Pereira 1950738 1330 POR CCD CORVOS DO LIS A 8 0 0 0,00 0,00 20
160 TACUCHIAN Marcelo de Oliveira 1964208 1320 BRA CX SINTRA A 4 6 1,5 2,12 -0,62 20
161 COIMBRA João Marcial Ferreira 1901435 1318 POR CP VILA NOVA DE ANÇOS A 3 5 1,5 0,77 0,73 20
162 MARQUES Luis Filipe Martins Cristovão 1964844 1304 POR CX MONTEMOR-O-VELHO/CTGA A 6 6 1 2,34 -1,34 20
163 MARQUES David Santos 1960334 1302 POR CCD CORVOS DO LIS A 7 0 0 0,00 0,00 20
164 OLIVEIRA Afonso Duarte Quintas 1949128 1285 POR AX GAIA A 5 0 0 0,00 0,00 20
165 RIBEIRO Francisco Adriano Santos Marqu 1956914 1267 POR CA TÉSSERA A 8 0 0 0,00 0,00 20
166 SIMÕES Daniel Filipe Mendes 1958127 1262 POR CP VILA NOVA DE ANÇOS A 4 4 1 0,68 0,32 20
167 MONTEZ Hugo Alexandre Ruivo 1966499 1259 POR GFEC CAIXEIROS A 3 6 1 1,07 -0,07 20
168 ANTUNES Ana Maissa 1936310 1238 POR CLUBE EDP - LISBOA A 6 3 0,5 0,34 0,16 20
169 MARTINS José Tiago Senra 1966693 1230 POR CX BRAGA A 4 5 3 2,01 0,99 20
170 CRUZ João de Sousa da 1940520 1226 POR CP VILA NOVA DE ANÇOS A 5 5 0 1,32 -1,32 20
171 LOBO Pedro Távora Mexia 1940082 1226 POR C NORTON MATOS A 6 0 0 0,00 0,00 20
172 MAISSA Susana Flora Cesana 1954202 1218 POR CLUBE EDP - LISBOA A 5 4 1 0,32 0,68 20
173 CERQUEIRA Diogo Duarte 1964330 1200 POR AX BARCELOS A 4 4 1 0,93 0,07 20
174 ALMEIDA João Afonso Alvim Oliveira Dia 1967452 1196 POR CX BRAGA A 3 6 2,5 1,55 0,95 20
175 BALSEIRO Rafael Santos 1949985 1176 POR SO MARINHENSE A 8 2 0,5 0,59 -0,09 20
176 LEMOS Simão Ferreira 1964569 1157 POR CXA DE ESCOLAS DE AVEIRO A 2 6 0 0,71 -0,71 20
177 FERNANDES Francisco Abrantes 1964909 1150 POR CP VILA NOVA DE ANÇOS A 6 2 1 0,80 0,20 20
178 ROCHA Hugo Manuel Ramos 1957791 1149 POR CP VILA NOVA DE ANÇOS A 7 0 0 0,00 0,00 20
179 MARQUES Clara Sofia Sargento 1953877 1131 POR CXA DE ESCOLAS DE AVEIRO A 3 6 3 1,16 1,84 20
180 TARELHO Bruna Silva 1954008 1115 POR CXA DE ESCOLAS DE AVEIRO A 1 6 2 0,56 1,44 20
181 PEREIRA Rodrigo Gil Castro 1958712 1109 POR AX BARCELOS A 2 4 0 0,32 -0,32 20
182 RODRIGUES Bernardo Jorge 1945475 1066 POR CX MONTEMOR-O-VELHO/CTGA A 7 6 1 1,26 -0,26 20
183 FERREIRA Pedro de Carvalho Dias 1964100 1045 POR AX BARCELOS A 5 3 0 0,33 -0,33 20
184 BRAZ Ricardo Moniz 1951262 1043 POR CX MONTEMOR-O-VELHO/CTGA A 8 5 0 0,93 -0,93 20
185 LECA José Rodrigo Costa 1964054 1025 POR BASQUETE DE LEÇA A 5 1 0 0,08 -0,08 20
186 OLIVEIRA Margarida Martins Senra de 1951831 1013 POR AX BARCELOS A 7 0 0 0,00 0,00 20
187 AZEVEDO Vasco Matos 1969560 0 POR AX BARCELOS A 6 3 0
188 BALSEIRO José Manuel Agualusa 1968670 0 POR CXA DE ESCOLAS DE AVEIRO A 4 6 1
189 CORREIA Daniel Carvalho 1953796 0 POR AX BARCELOS A 8 3 1
190 FARIA Duarte Alexandre Jorge Manueli 1968645 0 POR GFEC CAIXEIROS A 2 5 1
191 FAUSTINO Pedro David Bicho 0 POR AXOCP - EDITORA SOLIS A 8 1 0
192 GOUVEIA Diogo Seabra Mota Henriques de 1941054 0 POR C NORTON MATOS A 7 0 0
193 HNIDETS David Vital 1945068 0 POR CP VILA NOVA DE ANÇOS A 8 0 0
194 LEME Heitor Chaves Garcez 1968637 0 BRA AXOCP - EDITORA SOLIS A 1 0 0
195 MARTINS Wilson Ferreira 1966480 0 POR GFEC CAIXEIROS A 5 3 0
196 MOURÃO Abílio Fernando Lopes Gonçalve 1915452 0 POR AXOCP - EDITORA SOLIS A 7 2 0
197 NOGUEIRA João Pedro Gomes Batista 1969137 0 POR AX BARCELOS A 3 3 1
198 SILVA Miguel Filipe Lourenço da 0 POR GFEC CAIXEIROS A 1 0 0
199 SOARES Roberto Andrade 0 BRA AXOCP - EDITORA SOLIS A 5 5 2
200 VINTONYAK Yuriy 1969340 0 UKR ADRC MATA DE BENFICA A 5 6 4

Round 1

M. 16   CLUBE PEÕES DA CAPARICA A Elo - 1   A.XAT - MONTEMOR O NOVO A Elo 0 : 4
1.1 ROSA, Vítor Manuel dos Santos 2095 S50 - GM SANTOS LATASA, Jaime 2639 0 - 1
1.2 FERNANDES, Álvaro Manuel Teixeira 1811 S65 - GM PEREZ CANDELARIO, Manuel 2507 0 - 1
1.3 PEREIRA, Andre Marques 1562 - FM VEIGA, Jose Francisco Reis Pedreiras 2364 U18 0 - 1
1.4 SIMÕES, Ana Maria Bravo 1441 - GM CUENCA JIMÉNEZ, José Fernando 2376 0 - 1
M. 2   ESTRELAS S. JOÃO DE BRITO A Elo - 17   AP CAVALGANTE/Arneirense A Elo 4 : 0
2.1 IM LARKIN, Vladislav 2210 U18 - GOULÃO, Gonçalo Jose Francisco 1907 1 - 0
2.2 IM PEREIRA, Ruben Miguel Nunes 2426 - CORREIA, Francisco Martinho Barroso 1854 1 - 0
2.3 NM FIDALGO, André Neves 2195 - OLIVEIRA, Fernando Alves 1452 S50 1 - 0
2.4 NM FERREIRA, Luis Pedro Oliveira 2170 - CAVADAS, José Manuel Gonçalves 1495 S50 1 - 0
M. 18   CLUBE EDP - LISBOA A Elo - 3   FERROVIÁRIOS DO BARREIRO A Elo 0 : 4
3.1 PINTO, André Filipe Silva 2114 - IM ALMEIDA, Rui Miguel Dâmaso Pereira de 2469 S50 0 - 1
3.2 ANDRADE, Bruno Miguel Rodrigues 1943 - FM SANDE EDREIRA, Jose Antonio 2194 0 - 1
3.3 MAISSA, Susana Flora Cesana 1218 S50 - FERREIRA, Hugo Miguel da Costa 2164 0 - 1
3.4 ANTUNES, Ana Maissa 1238 U20 - GUIA, Artur Solovyov Eloy da 1934 U14 0 - 1
M. 4   AA COIMBRA A Elo - 19   SO MARINHENSE A Elo 3½: ½
4.1 IM HAMMES, Michael Florian 2347 - BOGDANOK, Ruslan 1727 1 - 0
4.2 FM DIOGO, Vasco André Marçalo 2245 - SILVA, Daniel Gonçalo Borges Lourenço 1744 1 - 0
4.3 FERNANDES, Miguel António Murtinho 1969 - NOBRE, Carlos Rafael dos Santos 1745 S50 1 - 0
4.4 FERNANDES, João Pedro Murtinho 2007 U20 - COELHO, José Pedro Fernandes da Silva 1509 ½ - ½
M. 20   AXOCP - EDITORA SOLIS A Elo - 5   GX ALEKHINE A Elo 0 : 4
5.1 NUNES, André Alexandre Faustino 1674 - FM SANTOS, José Guilherme Bárria Lima dos 2169 U18 0 - 1
5.2 GOMES, Micael Bouça 1566 - FM SANTOS, José Manuel Ferreira Pereira d 2247 S50 0 - 1
5.3 CORREIA, Mário Rui da Costa 1992 S50 - FM SANTOS, António Manuel Ferreira Pereir 2143 S65 0 - 1
5.4 BARRENTO, Jorge Maria Lopes 1614 S50 - FERNANDES, Ricardo Paulos 2024 U18 0 - 1
M. 6   O AMANHÃ DA CRIANÇA A Elo - 21   AX GAIA A Elo 3½: ½
6.1 FM PADEIRO, José João Tato 2277 - BARBOSA, Fábio Emanuel Oliveira 2103 1 - 0
6.2 POPOV, Serguei 1948 - LOPES, Bruno Ricardo de Sousa 1611 1 - 0
6.3 MONTEIRO, Paulo Alexandre Gomes 1916 U20 - CAMELO, João Pedro Ferreira Pinto 1508 U20 ½ - ½
6.4 DUARTE, Duarte Nuno Nogueira 1730 - SÁ, Luís Afonso Leão Martins Gomes 1509 U20 1 - 0
M. 22   CX COLÉGIO PORTUGUÊS A Elo - 7   FC BARREIRENSE A Elo 2 : 2
7.1 BERNARDO, Daniel Madureira 1949 - IM ROCHA, Sérgio Manuel Colaço 2234 ½ - ½
7.2 FURTADO, Dinis Galvão 1689 - FM ULYANOVSKYY, Viktor 2232 S50 0 - 1
7.3 SARABANDO, Rodrigo Andias 1619 U14 - APOLÓNIA, Pedro Filipe Cristovão 1664 U20 1 - 0
7.4 OLIVEIRA, Beatriz Correia 1453 U20 - KOROTKYI, Daniyil 1533 U14 ½ - ½
M. 8   EX PORTO A Elo - 23   BASQUETE DE LEÇA A Elo 4 : 0
8.1 SISMEIRO, Miguel Borges Esperança Ribeir 1973 U18 - FERNANDES, Francisco Justo dos Santos 1606 U18 1 - 0
8.2 NM PINHO, Paulo Miguel Leitão Gomes de 2059 S50 - FERREIRA, Ana Margarida Gonçalves 1796 1 - 0
8.3 PEREIRA, António Pedro Dias Caramez 2178 - MORGADO, Jorge Manuel Felizes 1508 S65 1 - 0
8.4 PINTOR, Simão Maciel Abranches 1961 - PINHEIRO, Rui Bruno Alves 1542 1 - 0
M. 24   C NORTON MATOS A Elo - 9   CINE CLUBE TORRES NOVAS A Elo 2 : 2
9.1 SARAIVA, Filipe José Fradinho 1682 - NM COSTA, Paulo Jorge Lopes da 2101 0 - 1
9.2 GOMES, Estevão Moreira 1547 U18 - MARTINS, José Carlos Caetano 1691 U16 1 - 0
9.3 NAVARRO MARTÍNEZ, Victor 1505 U12 - DIAS, José de Oliveira Gaspar 1654 S65 1 - 0
9.4 FERNANDES, Rui Filipe dos Santos 1445 - LOPES, José Eduardo dos Santos Tomás 1628 S50 0 - 1
M. 10   AMADORA XADREZ A Elo - 25   CX SINTRA A Elo 4 : 0
10.1 EGGERT, Alberto 2107 - RAFAEL, Manuel Maria Arez de Vilhena A 1745 1 - 0
10.2 QUINTINO, Luís Filipe Pires de Carvalho 1841 - AZINHEIRA, André Torres 1545 1 - 0
10.3 ROQUE, Armando Filipe da Silva 1821 S65 - TACUCHIAN, Marcelo de Oliveira 1320 S50 1 - 0
10.4 GRADE, José Fernando Marques 1626 S50 - CARVALHO, Manuel Afonso Santos Carrondo 1354 S50 1 - 0
M. 26   ART - ASSOC. RESIDENTES TELHEIRAS A Elo - 11   CX MONTEMOR-O-VELHO/CTGA A Elo 4 : 0
11.1 ROXO, Agostinho José Gonçalves Verís 1757 S50 - BRÁS, Rui Manuel da Silva 1405 S65 1 - 0
11.2 GAMA, João Tiago Corregedor da Fonse 1356 U16 - MARQUES, Luis Filipe Martins Cristovão 1304 S50 1 - 0
11.3 NM LAVRADOR, Rodolfo Manuel Mascarenhas 1789 S65 - RODRIGUES, Bernardo Jorge 1066 U20 1 - 0
11.4 LANÇA, Luís Fernando David Fernandes 1331 U20 - BRAZ, Ricardo Moniz 1043 U14 1 - 0
M. 12   CCD CORVOS DO LIS A Elo - 27   CP VILA NOVA DE ANÇOS A Elo 4 : 0
12.1 BRAY, Daniel José Freire Faria Corre 2031 - GONÇALVES, Nuno Filipe Pocinho 1614 1 - 0
12.2 SIMÕES, Miguel Patrício Caldeira 1959 U18 - COIMBRA, João Marcial Ferreira 1318 S65 1 - 0
12.3 PINTO, Andre Filipe Tempero 1998 - SIMÕES, Daniel Filipe Mendes 1262 1 - 0
12.4 BASÍLIO, Rodrigo 1838 U16 - CRUZ, João de Sousa da 1226 S50 1 - 0
M. 28   CX BRAGA A Elo - 13   ADRC MATA DE BENFICA A Elo 0 : 4
13.1 SANTOS, Tomás Afonso Pires 1368 U20 - NM RIBEIRO, Bruno Alexandre Romão Marques 2077 0 - 1
13.2 PINTO, André Jorge Pimparel Nuno Viei 1442 U20 - NM BOINO, Cláudio Nuno Vidigal 2055 0 - 1
13.3 ALMEIDA, João Afonso Alvim Oliveira Dia 1196 U20 - AVRAMESCU, Paul Mihai 2019 0 - 1
13.4 MARTINS, José Tiago Senra 1230 U14 - VINTONYAK, Yuriy 0 0 - 1
M. 14   EPGAIA - CLUBE DE XADREZ A Elo - 29   GFEC CAIXEIROS A Elo 3 : 1
14.1 SOUSA, Hugo Carneiro 1911 U20 - SILVA, Miguel Filipe Lourenço da 0 + - -
14.2 FIGUEIREDO, Bruno António 1906 - FARIA, Duarte Alexandre Jorge Manueli 0 U20 1 - 0
14.3 MARINHO, António Pedro Vieira Maia 1687 - MONTEZ, Hugo Alexandre Ruivo 1259 U14 1 - 0
14.4 MARQUES, Luís Filipe Ribeiro 1463 U18 - BRAZ, José Manuel Baleiras Ferreira 1850 S50 0 - 1
M. 30   AX BARCELOS A Elo - 15   CA TÉSSERA A Elo 0 : 4
15.1 No player assigned 0 - NM SILVA, Stephane Gomes 2010 - - +
15.2 No player assigned 0 - SÁ, Cláudio Simão Carvalho Faria d 1790 - - +
15.3 No player assigned 0 - CARVALHO, Vitor Hugo de Pina Soares 1806 - - +
15.4 No player assigned 0 - RIBEIRO, Rodrigo Martins Santos 1688 U16 - - +

Round 2

M. 31   CXA DE ESCOLAS DE AVEIRO A Elo - 2   ESTRELAS S. JOÃO DE BRITO A Elo 0 : 4
1.1 TARELHO, Bruna Silva 1115 U12 - IM PENG, Li Min 2461 0 - 1
1.2 LEMOS, Simão Ferreira 1157 U12 - IM LARKIN, Vladislav 2210 U18 0 - 1
1.3 MARQUES, Clara Sofia Sargento 1131 U12 - IM PEREIRA, Ruben Miguel Nunes 2426 0 - 1
1.4 BALSEIRO, José Manuel Agualusa 0 U10 - NM FERREIRA, Luis Pedro Oliveira 2170 0 - 1
M. 1   A.XAT - MONTEMOR O NOVO A Elo - 10   AMADORA XADREZ A Elo 4 : 0
2.1 GM SANTOS LATASA, Jaime 2639 - EGGERT, Alberto 2107 1 - 0
2.2 GM PEREZ CANDELARIO, Manuel 2507 - QUINTINO, Luís Filipe Pires de Carvalho 1841 1 - 0
2.3 GM CUENCA JIMÉNEZ, José Fernando 2376 - ROQUE, Armando Filipe da Silva 1821 S65 1 - 0
2.4 FM MARTINS, Bruno André Leite 2234 U18 - GRADE, José Fernando Marques 1626 S50 1 - 0
M. 3   FERROVIÁRIOS DO BARREIRO A Elo - 12   CCD CORVOS DO LIS A Elo 3 : 1
3.1 FM SANDE EDREIRA, Jose Antonio 2194 - BRAY, Daniel José Freire Faria Corre 2031 1 - 0
3.2 SILVA, Gonçalo Nuno Neto Pires da 2145 - SIMÕES, Miguel Patrício Caldeira 1959 U18 0 - 1
3.3 FERREIRA, Hugo Miguel da Costa 2164 - PINTO, Andre Filipe Tempero 1998 1 - 0
3.4 GUIA, Artur Solovyov Eloy da 1934 U14 - BASÍLIO, Rodrigo 1838 U16 1 - 0
M. 13   ADRC MATA DE BENFICA A Elo - 4   AA COIMBRA A Elo 2 : 2
4.1 NM RIBEIRO, Bruno Alexandre Romão Marques 2077 - IM HAMMES, Michael Florian 2347 0 - 1
4.2 NM BOINO, Cláudio Nuno Vidigal 2055 - FM DIOGO, Vasco André Marçalo 2245 ½ - ½
4.3 AVRAMESCU, Paul Mihai 2019 - FERNANDES, Miguel António Murtinho 1969 1 - 0
4.4 MORAIS, Andre de Oliveira Conde 1607 - FERNANDES, João Pedro Murtinho 2007 U20 ½ - ½
M. 5   GX ALEKHINE A Elo - 14   EPGAIA - CLUBE DE XADREZ A Elo 3 : 1
5.1 FM SANTOS, José Guilherme Bárria Lima dos 2169 U18 - MARGARIDO, José Miguel Teixeira 2043 0 - 1
5.2 FM SANTOS, José Manuel Ferreira Pereira d 2247 S50 - SOUSA, Hugo Carneiro 1911 U20 1 - 0
5.3 FM SANTOS, António Manuel Ferreira Pereir 2143 S65 - FIGUEIREDO, Bruno António 1906 1 - 0
5.4 FERNANDES, Ricardo Paulos 2024 U18 - MARINHO, António Pedro Vieira Maia 1687 1 - 0
M. 15   CA TÉSSERA A Elo - 6   O AMANHÃ DA CRIANÇA A Elo 1 : 3
6.1 NM SILVA, Stephane Gomes 2010 - IM ESPINEIRA GONZÁLEZ, Diego 2232 0 - 1
6.2 SÁ, Cláudio Simão Carvalho Faria d 1790 - FM PADEIRO, José João Tato 2277 0 - 1
6.3 CARVALHO, Vitor Hugo de Pina Soares 1806 - POPOV, Serguei 1948 1 - 0
6.4 RIBEIRO, Rodrigo Martins Santos 1688 U16 - MONTEIRO, Paulo Alexandre Gomes 1916 U20 0 - 1
M. 26   ART - ASSOC. RESIDENTES TELHEIRAS A Elo - 8   EX PORTO A Elo 0 : 4
7.1 ROXO, Agostinho José Gonçalves Verís 1757 S50 - NM PINHO, Paulo Miguel Leitão Gomes de 2059 S50 0 - 1
7.2 GAMA, João Tiago Corregedor da Fonse 1356 U16 - PEREIRA, António Pedro Dias Caramez 2178 0 - 1
7.3 NM LAVRADOR, Rodolfo Manuel Mascarenhas 1789 S65 - MARTINS, Diogo Faria de Oliveira 1971 0 - 1
7.4 LANÇA, Luís Fernando David Fernandes 1331 U20 - PINTOR, Simão Maciel Abranches 1961 0 - 1
M. 7   FC BARREIRENSE A Elo - 24   C NORTON MATOS A Elo 2½:1½
8.1 IM ROCHA, Sérgio Manuel Colaço 2234 - SARAIVA, Filipe José Fradinho 1682 1 - 0
8.2 FM ULYANOVSKYY, Viktor 2232 S50 - GOMES, Estevão Moreira 1547 U18 ½ - ½
8.3 APOLÓNIA, Pedro Filipe Cristovão 1664 U20 - NAVARRO MARTÍNEZ, Victor 1505 U12 0 - 1
8.4 DUQUE, Raquel dos Santos 1661 U18 - FERNANDES, Rui Filipe dos Santos 1445 1 - 0
M. 9   CINE CLUBE TORRES NOVAS A Elo - 22   CX COLÉGIO PORTUGUÊS A Elo 3 : 1
9.1 NM COSTA, Paulo Jorge Lopes da 2101 - BERNARDO, Daniel Madureira 1949 1 - 0
9.2 CRUZ, Francisco Manuel Nunes Morgado 1853 - FURTADO, Dinis Galvão 1689 1 - 0
9.3 CARVALHO, João Alexandre Henriques 1755 - SARABANDO, Rodrigo Andias 1619 U14 0 - 1
9.4 MARTINS, José Carlos Caetano 1691 U16 - OLIVEIRA, Beatriz Correia 1453 U20 1 - 0
M. 11   CX MONTEMOR-O-VELHO/CTGA A Elo - 21   AX GAIA A Elo 0 : 4
10.1 BRÁS, Rui Manuel da Silva 1405 S65 - BARBOSA, Fábio Emanuel Oliveira 2103 0 - 1
10.2 MARQUES, Luis Filipe Martins Cristovão 1304 S50 - LOPES, Bruno Ricardo de Sousa 1611 0 - 1
10.3 RODRIGUES, Bernardo Jorge 1066 U20 - CAMELO, João Pedro Ferreira Pinto 1508 U20 0 - 1
10.4 BRAZ, Ricardo Moniz 1043 U14 - SÁ, Luís Afonso Leão Martins Gomes 1509 U20 0 - 1
M. 23   BASQUETE DE LEÇA A Elo - 16   CLUBE PEÕES DA CAPARICA A Elo 1 : 3
11.1 FERNANDES, Francisco Justo dos Santos 1606 U18 - ROSA, Vítor Manuel dos Santos 2095 S50 1 - 0
11.2 FERREIRA, Ana Margarida Gonçalves 1796 - COSTA, Américo José da 1816 S65 0 - 1
11.3 MORGADO, Jorge Manuel Felizes 1508 S65 - FERNANDES, Álvaro Manuel Teixeira 1811 S65 0 - 1
11.4 LECA, José Rodrigo Costa 1025 S65 - SIMÕES, Ana Maria Bravo 1441 0 - 1
M. 17   AP CAVALGANTE/Arneirense A Elo - 28   CX BRAGA A Elo 3 : 1
12.1 GOULÃO, Gonçalo Jose Francisco 1907 - SANTOS, Tomás Afonso Pires 1368 U20 1 - 0
12.2 CORREIA, Francisco Martinho Barroso 1854 - PINTO, André Jorge Pimparel Nuno Viei 1442 U20 ½ - ½
12.3 BATALHA, Rui Gomes 1734 S50 - ALMEIDA, João Afonso Alvim Oliveira Dia 1196 U20 1 - 0
12.4 OLIVEIRA, Fernando Alves 1452 S50 - MARTINS, José Tiago Senra 1230 U14 ½ - ½
M. 25   CX SINTRA A Elo - 18   CLUBE EDP - LISBOA A Elo 1 : 3
13.1 RAFAEL, Manuel Maria Arez de Vilhena A 1745 - PINTO, André Filipe Silva 2114 0 - 1
13.2 AZINHEIRA, André Torres 1545 - ANDRADE, Bruno Miguel Rodrigues 1943 1 - 0
13.3 TACUCHIAN, Marcelo de Oliveira 1320 S50 - VOGES, Guilherme Lopes de Jesus Cordo 1562 U20 0 - 1
13.4 CARVALHO, Manuel Afonso Santos Carrondo 1354 S50 - GONÇALVES, Carlos Manuel Marques 1518 S50 0 - 1
M. 19   SO MARINHENSE A Elo - 30   AX BARCELOS A Elo 4 : 0
14.1 BOGDANOK, Ruslan 1727 - PEREIRA, Rodrigo Gil Castro 1109 U16 1 - 0
14.2 SILVA, Daniel Gonçalo Borges Lourenço 1744 - CERQUEIRA, Diogo Duarte 1200 U18 1 - 0
14.3 NOBRE, Carlos Rafael dos Santos 1745 S50 - FERREIRA, Pedro de Carvalho Dias 1045 U12 1 - 0
14.4 COELHO, José Pedro Fernandes da Silva 1509 - AZEVEDO, Vasco Matos 0 U16 1 - 0
M. 27   CP VILA NOVA DE ANÇOS A Elo - 20   AXOCP - EDITORA SOLIS A Elo 1½:2½
15.1 GONÇALVES, Nuno Filipe Pocinho 1614 - GOMES, Micael Bouça 1566 0 - 1
15.2 COIMBRA, João Marcial Ferreira 1318 S65 - CORREIA, Mário Rui da Costa 1992 S50 ½ - ½
15.3 SIMÕES, Daniel Filipe Mendes 1262 - SOARES, Roberto Andrade 0 S50 0 - 1
15.4 FERNANDES, Francisco Abrantes 1150 U16 - FAUSTINO, Pedro David Bicho 0 U14 1 - 0

Round 3

M. 6   O AMANHÃ DA CRIANÇA A Elo - 1   A.XAT - MONTEMOR O NOVO A Elo 0 : 4
1.1 IM ESPINEIRA GONZÁLEZ, Diego 2232 - GM SANTOS LATASA, Jaime 2639 0 - 1
1.2 FM PADEIRO, José João Tato 2277 - GM PEREZ CANDELARIO, Manuel 2507 0 - 1
1.3 POPOV, Serguei 1948 - GM CUENCA JIMÉNEZ, José Fernando 2376 0 - 1
1.4 MONTEIRO, Paulo Alexandre Gomes 1916 U20 - IM DIAS, Paulo Jorge Guimarães 2241 0 - 1
M. 2   ESTRELAS S. JOÃO DE BRITO A Elo - 5   GX ALEKHINE A Elo 2 : 2
2.1 IM PENG, Li Min 2461 - FM SANTOS, José Guilherme Bárria Lima dos 2169 U18 ½ - ½
2.2 IM LARKIN, Vladislav 2210 U18 - FM SANTOS, José Manuel Ferreira Pereira d 2247 S50 ½ - ½
2.3 IM PEREIRA, Ruben Miguel Nunes 2426 - FM SANTOS, António Manuel Ferreira Pereir 2143 S65 1 - 0
2.4 NM FIDALGO, André Neves 2195 - FERNANDES, Ricardo Paulos 2024 U18 0 - 1
M. 8   EX PORTO A Elo - 3   FERROVIÁRIOS DO BARREIRO A Elo 1½:2½
3.1 SISMEIRO, Miguel Borges Esperança Ribeir 1973 U18 - IM ALMEIDA, Rui Miguel Dâmaso Pereira de 2469 S50 0 - 1
3.2 NM PINHO, Paulo Miguel Leitão Gomes de 2059 S50 - FM SANDE EDREIRA, Jose Antonio 2194 ½ - ½
3.3 MARTINS, Diogo Faria de Oliveira 1971 - SILVA, Gonçalo Nuno Neto Pires da 2145 0 - 1
3.4 PINTOR, Simão Maciel Abranches 1961 - FERREIRA, Hugo Miguel da Costa 2164 1 - 0
M. 4   AA COIMBRA A Elo - 31   CXA DE ESCOLAS DE AVEIRO A Elo 4 : 0
4.1 IM HAMMES, Michael Florian 2347 - TARELHO, Bruna Silva 1115 U12 1 - 0
4.2 FM DIOGO, Vasco André Marçalo 2245 - LEMOS, Simão Ferreira 1157 U12 1 - 0
4.3 FERNANDES, Miguel António Murtinho 1969 - MARQUES, Clara Sofia Sargento 1131 U12 1 - 0
4.4 FERNANDES, João Pedro Murtinho 2007 U20 - BALSEIRO, José Manuel Agualusa 0 U10 1 - 0
M. 13   ADRC MATA DE BENFICA A Elo - 7   FC BARREIRENSE A Elo 2 : 2
5.1 NM RIBEIRO, Bruno Alexandre Romão Marques 2077 - IM ROCHA, Sérgio Manuel Colaço 2234 0 - 1
5.2 NM BOINO, Cláudio Nuno Vidigal 2055 - FM ULYANOVSKYY, Viktor 2232 S50 1 - 0
5.3 AVRAMESCU, Paul Mihai 2019 - DUQUE, Raquel dos Santos 1661 U18 1 - 0
5.4 VINTONYAK, Yuriy 0 - KOROTKYI, Daniyil 1533 U14 0 - 1
M. 29   GFEC CAIXEIROS A Elo - 9   CINE CLUBE TORRES NOVAS A Elo 0 : 4
6.1 FARIA, Duarte Alexandre Jorge Manueli 0 U20 - CRUZ, Francisco Manuel Nunes Morgado 1853 0 - 1
6.2 MONTEZ, Hugo Alexandre Ruivo 1259 U14 - CARVALHO, João Alexandre Henriques 1755 0 - 1
6.3 BRAZ, José Manuel Baleiras Ferreira 1850 S50 - DIAS, José de Oliveira Gaspar 1654 S65 0 - 1
6.4 MARTINS, Wilson Ferreira 0 U16 - LOPES, José Eduardo dos Santos Tomás 1628 S50 0 - 1
M. 10   AMADORA XADREZ A Elo - 17   AP CAVALGANTE/Arneirense A Elo 3 : 1
7.1 EGGERT, Alberto 2107 - GOULÃO, Gonçalo Jose Francisco 1907 1 - 0
7.2 QUINTINO, Luís Filipe Pires de Carvalho 1841 - CORREIA, Francisco Martinho Barroso 1854 1 - 0
7.3 ROQUE, Armando Filipe da Silva 1821 S65 - BATALHA, Rui Gomes 1734 S50 0 - 1
7.4 GRADE, José Fernando Marques 1626 S50 - OLIVEIRA, Fernando Alves 1452 S50 1 - 0
M. 12   CCD CORVOS DO LIS A Elo - 18   CLUBE EDP - LISBOA A Elo 3½: ½
8.1 BRAY, Daniel José Freire Faria Corre 2031 - PINTO, André Filipe Silva 2114 ½ - ½
8.2 SIMÕES, Miguel Patrício Caldeira 1959 U18 - VOGES, Guilherme Lopes de Jesus Cordo 1562 U20 1 - 0
8.3 PINTO, Andre Filipe Tempero 1998 - MAISSA, Susana Flora Cesana 1218 S50 1 - 0
8.4 BASÍLIO, Rodrigo 1838 U16 - ANTUNES, Ana Maissa 1238 U20 1 - 0
M. 14   EPGAIA - CLUBE DE XADREZ A Elo - 19   SO MARINHENSE A Elo 3 : 1
9.1 MARGARIDO, José Miguel Teixeira 2043 - BOGDANOK, Ruslan 1727 1 - 0
9.2 FIGUEIREDO, Bruno António 1906 - SILVA, Daniel Gonçalo Borges Lourenço 1744 1 - 0
9.3 MARINHO, António Pedro Vieira Maia 1687 - NOBRE, Carlos Rafael dos Santos 1745 S50 0 - 1
9.4 MARQUES, Luís Filipe Ribeiro 1463 U18 - COELHO, José Pedro Fernandes da Silva 1509 1 - 0
M. 20   AXOCP - EDITORA SOLIS A Elo - 15   CA TÉSSERA A Elo 1 : 3
10.1 NUNES, André Alexandre Faustino 1674 - NM SILVA, Stephane Gomes 2010 0 - 1
10.2 CORREIA, Mário Rui da Costa 1992 S50 - SÁ, Cláudio Simão Carvalho Faria d 1790 1 - 0
10.3 SOARES, Roberto Andrade 0 S50 - CARVALHO, Vitor Hugo de Pina Soares 1806 0 - 1
10.4 MOURÃO, Abílio Fernando Lopes Gonçalve 0 S50 - RIBEIRO, Rodrigo Martins Santos 1688 U16 0 - 1
M. 16   CLUBE PEÕES DA CAPARICA A Elo - 26   ART - ASSOC. RESIDENTES TELHEIRAS A Elo 2 : 2
11.1 ROSA, Vítor Manuel dos Santos 2095 S50 - ROXO, Agostinho José Gonçalves Verís 1757 S50 0 - 1
11.2 COSTA, Américo José da 1816 S65 - GAMA, João Tiago Corregedor da Fonse 1356 U16 1 - 0
11.3 PEREIRA, Andre Marques 1562 - NM LAVRADOR, Rodolfo Manuel Mascarenhas 1789 S65 0 - 1
11.4 SIMÕES, Ana Maria Bravo 1441 - LANÇA, Luís Fernando David Fernandes 1331 U20 1 - 0
M. 21   AX GAIA A Elo - 22   CX COLÉGIO PORTUGUÊS A Elo 2 : 2
12.1 BARBOSA, Fábio Emanuel Oliveira 2103 - BERNARDO, Daniel Madureira 1949 0 - 1
12.2 LOPES, Bruno Ricardo de Sousa 1611 - FURTADO, Dinis Galvão 1689 1 - 0
12.3 CAMELO, João Pedro Ferreira Pinto 1508 U20 - SARABANDO, Rodrigo Andias 1619 U14 0 - 1
12.4 SÁ, Luís Afonso Leão Martins Gomes 1509 U20 - OLIVEIRA, Beatriz Correia 1453 U20 1 - 0
M. 24   C NORTON MATOS A Elo - 11   CX MONTEMOR-O-VELHO/CTGA A Elo 3½: ½
13.1 SARAIVA, Filipe José Fradinho 1682 - BRÁS, Rui Manuel da Silva 1405 S65 ½ - ½
13.2 GOMES, Estevão Moreira 1547 U18 - MARQUES, Luis Filipe Martins Cristovão 1304 S50 1 - 0
13.3 NAVARRO MARTÍNEZ, Victor 1505 U12 - RODRIGUES, Bernardo Jorge 1066 U20 1 - 0
13.4 FERNANDES, Rui Filipe dos Santos 1445 - BRAZ, Ricardo Moniz 1043 U14 1 - 0
M. 28   CX BRAGA A Elo - 23   BASQUETE DE LEÇA A Elo 2 : 2
14.1 SANTOS, Tomás Afonso Pires 1368 U20 - FERNANDES, Francisco Justo dos Santos 1606 U18 1 - 0
14.2 PINTO, André Jorge Pimparel Nuno Viei 1442 U20 - FERREIRA, Ana Margarida Gonçalves 1796 1 - 0
14.3 ALMEIDA, João Afonso Alvim Oliveira Dia 1196 U20 - MORGADO, Jorge Manuel Felizes 1508 S65 0 - 1
14.4 MARTINS, José Tiago Senra 1230 U14 - PINHEIRO, Rui Bruno Alves 1542 0 - 1
M. 30   AX BARCELOS A Elo - 25   CX SINTRA A Elo 1 : 3
15.1 PEREIRA, Rodrigo Gil Castro 1109 U16 - RAFAEL, Manuel Maria Arez de Vilhena A 1745 0 - 1
15.2 NOGUEIRA, João Pedro Gomes Batista 0 - AZINHEIRA, André Torres 1545 1 - 0
15.3 FERREIRA, Pedro de Carvalho Dias 1045 U12 - TACUCHIAN, Marcelo de Oliveira 1320 S50 0 - 1
15.4 CORREIA, Daniel Carvalho 0 U14 - CARVALHO, Manuel Afonso Santos Carrondo 1354 S50 0 - 1

Round 4

M. 1   A.XAT - MONTEMOR O NOVO A Elo - 3   FERROVIÁRIOS DO BARREIRO A Elo 4 : 0
1.1 GM SANTOS LATASA, Jaime 2639 - IM ALMEIDA, Rui Miguel Dâmaso Pereira de 2469 S50 1 - 0
1.2 GM PEREZ CANDELARIO, Manuel 2507 - FM SANDE EDREIRA, Jose Antonio 2194 1 - 0
1.3 FM VEIGA, Jose Francisco Reis Pedreiras 2364 U18 - SILVA, Gonçalo Nuno Neto Pires da 2145 1 - 0
1.4 GM CUENCA JIMÉNEZ, José Fernando 2376 - FERREIRA, Hugo Miguel da Costa 2164 1 - 0
M. 9   CINE CLUBE TORRES NOVAS A Elo - 2   ESTRELAS S. JOÃO DE BRITO A Elo 0 : 4
2.1 NM COSTA, Paulo Jorge Lopes da 2101 - IM PENG, Li Min 2461 0 - 1
2.2 CRUZ, Francisco Manuel Nunes Morgado 1853 - IM LARKIN, Vladislav 2210 U18 0 - 1
2.3 MARTINS, José Carlos Caetano 1691 U16 - NM FIDALGO, André Neves 2195 0 - 1
2.4 DIAS, José de Oliveira Gaspar 1654 S65 - NM FERREIRA, Luis Pedro Oliveira 2170 0 - 1
M. 5   GX ALEKHINE A Elo - 4   AA COIMBRA A Elo 2 : 2
3.1 FM SANTOS, José Guilherme Bárria Lima dos 2169 U18 - IM HAMMES, Michael Florian 2347 1 - 0
3.2 FM SANTOS, José Manuel Ferreira Pereira d 2247 S50 - FM DIOGO, Vasco André Marçalo 2245 1 - 0
3.3 FM SANTOS, António Manuel Ferreira Pereir 2143 S65 - FERNANDES, Miguel António Murtinho 1969 0 - 1
3.4 FERNANDES, Ricardo Paulos 2024 U18 - FERNANDES, João Pedro Murtinho 2007 U20 0 - 1
M. 12   CCD CORVOS DO LIS A Elo - 6   O AMANHÃ DA CRIANÇA A Elo 1 : 3
4.1 BRAY, Daniel José Freire Faria Corre 2031 - IM ESPINEIRA GONZÁLEZ, Diego 2232 0 - 1
4.2 SIMÕES, Miguel Patrício Caldeira 1959 U18 - FM PADEIRO, José João Tato 2277 1 - 0
4.3 PINTO, Andre Filipe Tempero 1998 - POPOV, Serguei 1948 0 - 1
4.4 BASÍLIO, Rodrigo 1838 U16 - MONTEIRO, Paulo Alexandre Gomes 1916 U20 0 - 1
M. 7   FC BARREIRENSE A Elo - 14   EPGAIA - CLUBE DE XADREZ A Elo ½ :3½
5.1 IM ROCHA, Sérgio Manuel Colaço 2234 - MARGARIDO, José Miguel Teixeira 2043 0 - 1
5.2 FM ULYANOVSKYY, Viktor 2232 S50 - SOUSA, Hugo Carneiro 1911 U20 0 - 1
5.3 APOLÓNIA, Pedro Filipe Cristovão 1664 U20 - FIGUEIREDO, Bruno António 1906 0 - 1
5.4 KOROTKYI, Daniyil 1533 U14 - MARQUES, Luís Filipe Ribeiro 1463 U18 ½ - ½
M. 8   EX PORTO A Elo - 13   ADRC MATA DE BENFICA A Elo 3½: ½
6.1 SISMEIRO, Miguel Borges Esperança Ribeir 1973 U18 - NM BOINO, Cláudio Nuno Vidigal 2055 ½ - ½
6.2 NM PINHO, Paulo Miguel Leitão Gomes de 2059 S50 - AVRAMESCU, Paul Mihai 2019 1 - 0
6.3 MARTINS, Diogo Faria de Oliveira 1971 - MORAIS, Andre de Oliveira Conde 1607 1 - 0
6.4 PINTOR, Simão Maciel Abranches 1961 - VINTONYAK, Yuriy 0 1 - 0
M. 15   CA TÉSSERA A Elo - 10   AMADORA XADREZ A Elo ½ :3½
7.1 NM SILVA, Stephane Gomes 2010 - EGGERT, Alberto 2107 0 - 1
7.2 SÁ, Cláudio Simão Carvalho Faria d 1790 - QUINTINO, Luís Filipe Pires de Carvalho 1841 0 - 1
7.3 CARVALHO, Vitor Hugo de Pina Soares 1806 - ROQUE, Armando Filipe da Silva 1821 S65 0 - 1
7.4 RIBEIRO, Rodrigo Martins Santos 1688 U16 - GRADE, José Fernando Marques 1626 S50 ½ - ½
M. 27   CP VILA NOVA DE ANÇOS A Elo - 16   CLUBE PEÕES DA CAPARICA A Elo 1 : 3
8.1 GONÇALVES, Nuno Filipe Pocinho 1614 - ROSA, Vítor Manuel dos Santos 2095 S50 0 - 1
8.2 COIMBRA, João Marcial Ferreira 1318 S65 - COSTA, Américo José da 1816 S65 1 - 0
8.3 CRUZ, João de Sousa da 1226 S50 - FERNANDES, Álvaro Manuel Teixeira 1811 S65 0 - 1
8.4 FERNANDES, Francisco Abrantes 1150 U16 - SIMÕES, Ana Maria Bravo 1441 0 - 1
M. 21   AX GAIA A Elo - 29   GFEC CAIXEIROS A Elo 3 : 1
9.1 BARBOSA, Fábio Emanuel Oliveira 2103 - FARIA, Duarte Alexandre Jorge Manueli 0 U20 0 - 1
9.2 LOPES, Bruno Ricardo de Sousa 1611 - MONTEZ, Hugo Alexandre Ruivo 1259 U14 1 - 0
9.3 CAMELO, João Pedro Ferreira Pinto 1508 U20 - BRAZ, José Manuel Baleiras Ferreira 1850 S50 1 - 0
9.4 SÁ, Luís Afonso Leão Martins Gomes 1509 U20 - MARTINS, Wilson Ferreira 0 U16 1 - 0
M. 31   CXA DE ESCOLAS DE AVEIRO A Elo - 24   C NORTON MATOS A Elo 1 : 3
10.1 TARELHO, Bruna Silva 1115 U12 - SARAIVA, Filipe José Fradinho 1682 1 - 0
10.2 LEMOS, Simão Ferreira 1157 U12 - GOMES, Estevão Moreira 1547 U18 0 - 1
10.3 MARQUES, Clara Sofia Sargento 1131 U12 - NAVARRO MARTÍNEZ, Victor 1505 U12 0 - 1
10.4 BALSEIRO, José Manuel Agualusa 0 U10 - FERNANDES, Rui Filipe dos Santos 1445 0 - 1
M. 17   AP CAVALGANTE/Arneirense A Elo - 26   ART - ASSOC. RESIDENTES TELHEIRAS A Elo 4 : 0
11.1 GOULÃO, Gonçalo Jose Francisco 1907 - ROXO, Agostinho José Gonçalves Verís 1757 S50 1 - 0
11.2 CORREIA, Francisco Martinho Barroso 1854 - GAMA, João Tiago Corregedor da Fonse 1356 U16 1 - 0
11.3 BATALHA, Rui Gomes 1734 S50 - NM LAVRADOR, Rodolfo Manuel Mascarenhas 1789 S65 1 - 0
11.4 OLIVEIRA, Fernando Alves 1452 S50 - LANÇA, Luís Fernando David Fernandes 1331 U20 1 - 0
M. 18   CLUBE EDP - LISBOA A Elo - 20   AXOCP - EDITORA SOLIS A Elo 3 : 1
12.1 ANDRADE, Bruno Miguel Rodrigues 1943 - GOMES, Micael Bouça 1566 1 - 0
12.2 VOGES, Guilherme Lopes de Jesus Cordo 1562 U20 - CORREIA, Mário Rui da Costa 1992 S50 0 - 1
12.3 GONÇALVES, Carlos Manuel Marques 1518 S50 - SOARES, Roberto Andrade 0 S50 1 - 0
12.4 MAISSA, Susana Flora Cesana 1218 S50 - BARRENTO, Jorge Maria Lopes 1614 S50 1 - 0
M. 22   CX COLÉGIO PORTUGUÊS A Elo - 19   SO MARINHENSE A Elo 2½:1½
13.1 BERNARDO, Daniel Madureira 1949 - BOGDANOK, Ruslan 1727 ½ - ½
13.2 FURTADO, Dinis Galvão 1689 - SILVA, Daniel Gonçalo Borges Lourenço 1744 0 - 1
13.3 SARABANDO, Rodrigo Andias 1619 U14 - CARVALHO, Mário António Santos Vila 1398 S50 1 - 0
13.4 OLIVEIRA, Beatriz Correia 1453 U20 - BALSEIRO, Rafael Santos 1176 U20 1 - 0
M. 25   CX SINTRA A Elo - 28   CX BRAGA A Elo 2½:1½
14.1 RAFAEL, Manuel Maria Arez de Vilhena A 1745 - SANTOS, Tomás Afonso Pires 1368 U20 1 - 0
14.2 AZINHEIRA, André Torres 1545 - PINTO, André Jorge Pimparel Nuno Viei 1442 U20 1 - 0
14.3 TACUCHIAN, Marcelo de Oliveira 1320 S50 - ALMEIDA, João Afonso Alvim Oliveira Dia 1196 U20 ½ - ½
14.4 CARVALHO, Manuel Afonso Santos Carrondo 1354 S50 - MARTINS, José Tiago Senra 1230 U14 0 - 1
M. 23   BASQUETE DE LEÇA A Elo - 30   AX BARCELOS A Elo 3 : 1
15.1 FERNANDES, Francisco Justo dos Santos 1606 U18 - NOGUEIRA, João Pedro Gomes Batista 0 1 - 0
15.2 MORGADO, Jorge Manuel Felizes 1508 S65 - CERQUEIRA, Diogo Duarte 1200 U18 1 - 0
15.3 PINHEIRO, Rui Bruno Alves 1542 - AZEVEDO, Vasco Matos 0 U16 1 - 0
15.4 LECA, José Rodrigo Costa 1025 S65 - CORREIA, Daniel Carvalho 0 U14 0 - 1

Round 5

M. 2   ESTRELAS S. JOÃO DE BRITO A Elo - 1   A.XAT - MONTEMOR O NOVO A Elo ½ :3½
1.1 IM PENG, Li Min 2461 - GM SANTOS LATASA, Jaime 2639 ½ - ½
1.2 IM LARKIN, Vladislav 2210 U18 - GM PEREZ CANDELARIO, Manuel 2507 0 - 1
1.3 IM PEREIRA, Ruben Miguel Nunes 2426 - FM VEIGA, Jose Francisco Reis Pedreiras 2364 U18 0 - 1
1.4 NM FERREIRA, Luis Pedro Oliveira 2170 - GM CUENCA JIMÉNEZ, José Fernando 2376 0 - 1
M. 3   FERROVIÁRIOS DO BARREIRO A Elo - 6   O AMANHÃ DA CRIANÇA A Elo 3½: ½
2.1 IM ALMEIDA, Rui Miguel Dâmaso Pereira de 2469 S50 - IM ESPINEIRA GONZÁLEZ, Diego 2232 1 - 0
2.2 FM SANDE EDREIRA, Jose Antonio 2194 - FM PADEIRO, José João Tato 2277 ½ - ½
2.3 SILVA, Gonçalo Nuno Neto Pires da 2145 - POPOV, Serguei 1948 1 - 0
2.4 GUIA, Artur Solovyov Eloy da 1934 U14 - MONTEIRO, Paulo Alexandre Gomes 1916 U20 1 - 0
M. 4   AA COIMBRA A Elo - 8   EX PORTO A Elo 2 : 2
3.1 IM HAMMES, Michael Florian 2347 - NM PINHO, Paulo Miguel Leitão Gomes de 2059 S50 1 - 0
3.2 FM DIOGO, Vasco André Marçalo 2245 - PEREIRA, António Pedro Dias Caramez 2178 ½ - ½
3.3 FERNANDES, Miguel António Murtinho 1969 - MARTINS, Diogo Faria de Oliveira 1971 ½ - ½
3.4 FERNANDES, João Pedro Murtinho 2007 U20 - PINTOR, Simão Maciel Abranches 1961 0 - 1
M. 10   AMADORA XADREZ A Elo - 5   GX ALEKHINE A Elo 1½:2½
4.1 EGGERT, Alberto 2107 - FM SANTOS, José Guilherme Bárria Lima dos 2169 U18 1 - 0
4.2 QUINTINO, Luís Filipe Pires de Carvalho 1841 - FM SANTOS, José Manuel Ferreira Pereira d 2247 S50 0 - 1
4.3 ROQUE, Armando Filipe da Silva 1821 S65 - FM SANTOS, António Manuel Ferreira Pereir 2143 S65 ½ - ½
4.4 GRADE, José Fernando Marques 1626 S50 - FERNANDES, Ricardo Paulos 2024 U18 0 - 1
M. 14   EPGAIA - CLUBE DE XADREZ A Elo - 9   CINE CLUBE TORRES NOVAS A Elo 2 : 2
5.1 MARGARIDO, José Miguel Teixeira 2043 - NM COSTA, Paulo Jorge Lopes da 2101 0 - 1
5.2 SOUSA, Hugo Carneiro 1911 U20 - CRUZ, Francisco Manuel Nunes Morgado 1853 1 - 0
5.3 MARINHO, António Pedro Vieira Maia 1687 - MARTINS, José Carlos Caetano 1691 U16 0 - 1
5.4 MARQUES, Luís Filipe Ribeiro 1463 U18 - DIAS, José de Oliveira Gaspar 1654 S65 1 - 0
M. 16   CLUBE PEÕES DA CAPARICA A Elo - 21   AX GAIA A Elo 1 : 3
6.1 ROSA, Vítor Manuel dos Santos 2095 S50 - BARBOSA, Fábio Emanuel Oliveira 2103 0 - 1
6.2 COSTA, Américo José da 1816 S65 - LOPES, Bruno Ricardo de Sousa 1611 0 - 1
6.3 FERNANDES, Álvaro Manuel Teixeira 1811 S65 - CAMELO, João Pedro Ferreira Pinto 1508 U20 1 - 0
6.4 PEREIRA, Andre Marques 1562 - SÁ, Luís Afonso Leão Martins Gomes 1509 U20 0 - 1
M. 24   C NORTON MATOS A Elo - 12   CCD CORVOS DO LIS A Elo 2 : 2
7.1 SARAIVA, Filipe José Fradinho 1682 - BRAY, Daniel José Freire Faria Corre 2031 1 - 0
7.2 GOMES, Estevão Moreira 1547 U18 - SIMÕES, Miguel Patrício Caldeira 1959 U18 0 - 1
7.3 NAVARRO MARTÍNEZ, Victor 1505 U12 - PINTO, Andre Filipe Tempero 1998 1 - 0
7.4 FERNANDES, Rui Filipe dos Santos 1445 - BASÍLIO, Rodrigo 1838 U16 0 - 1
M. 17   AP CAVALGANTE/Arneirense A Elo - 7   FC BARREIRENSE A Elo 0 : 4
8.1 GOULÃO, Gonçalo Jose Francisco 1907 - IM ROCHA, Sérgio Manuel Colaço 2234 0 - 1
8.2 CORREIA, Francisco Martinho Barroso 1854 - FM ULYANOVSKYY, Viktor 2232 S50 0 - 1
8.3 BATALHA, Rui Gomes 1734 S50 - APOLÓNIA, Pedro Filipe Cristovão 1664 U20 0 - 1
8.4 OLIVEIRA, Fernando Alves 1452 S50 - DUQUE, Raquel dos Santos 1661 U18 0 - 1
M. 13   ADRC MATA DE BENFICA A Elo - 18   CLUBE EDP - LISBOA A Elo 1½:2½
9.1 NM RIBEIRO, Bruno Alexandre Romão Marques 2077 - PINTO, André Filipe Silva 2114 0 - 1
9.2 NM BOINO, Cláudio Nuno Vidigal 2055 - ANDRADE, Bruno Miguel Rodrigues 1943 0 - 1
9.3 AVRAMESCU, Paul Mihai 2019 - VOGES, Guilherme Lopes de Jesus Cordo 1562 U20 ½ - ½
9.4 VINTONYAK, Yuriy 0 - ANTUNES, Ana Maissa 1238 U20 1 - 0
M. 25   CX SINTRA A Elo - 15   CA TÉSSERA A Elo ½ :3½
10.1 RAFAEL, Manuel Maria Arez de Vilhena A 1745 - NM SILVA, Stephane Gomes 2010 0 - 1
10.2 AZINHEIRA, André Torres 1545 - SÁ, Cláudio Simão Carvalho Faria d 1790 ½ - ½
10.3 TACUCHIAN, Marcelo de Oliveira 1320 S50 - CARVALHO, Vitor Hugo de Pina Soares 1806 0 - 1
10.4 CARVALHO, Manuel Afonso Santos Carrondo 1354 S50 - RIBEIRO, Rodrigo Martins Santos 1688 U16 0 - 1
M. 26   ART - ASSOC. RESIDENTES TELHEIRAS A Elo - 22   CX COLÉGIO PORTUGUÊS A Elo 1 : 3
11.1 ROXO, Agostinho José Gonçalves Verís 1757 S50 - BERNARDO, Daniel Madureira 1949 0 - 1
11.2 GAMA, João Tiago Corregedor da Fonse 1356 U16 - FURTADO, Dinis Galvão 1689 0 - 1
11.3 NM LAVRADOR, Rodolfo Manuel Mascarenhas 1789 S65 - SARABANDO, Rodrigo Andias 1619 U14 0 - 1
11.4 LANÇA, Luís Fernando David Fernandes 1331 U20 - OLIVEIRA, Beatriz Correia 1453 U20 1 - 0
M. 11   CX MONTEMOR-O-VELHO/CTGA A Elo - 27   CP VILA NOVA DE ANÇOS A Elo 2 : 2
12.1 BRÁS, Rui Manuel da Silva 1405 S65 - GONÇALVES, Nuno Filipe Pocinho 1614 1 - 0
12.2 MARQUES, Luis Filipe Martins Cristovão 1304 S50 - SIMÕES, Daniel Filipe Mendes 1262 0 - 1
12.3 RODRIGUES, Bernardo Jorge 1066 U20 - CRUZ, João de Sousa da 1226 S50 1 - 0
12.4 BRAZ, Ricardo Moniz 1043 U14 - FERNANDES, Francisco Abrantes 1150 U16 0 - 1
M. 29   GFEC CAIXEIROS A Elo - 23   BASQUETE DE LEÇA A Elo 2 : 2
13.1 FARIA, Duarte Alexandre Jorge Manueli 0 U20 - FERNANDES, Francisco Justo dos Santos 1606 U18 0 - 1
13.2 MONTEZ, Hugo Alexandre Ruivo 1259 U14 - FERREIRA, Ana Margarida Gonçalves 1796 1 - 0
13.3 BRAZ, José Manuel Baleiras Ferreira 1850 S50 - MORGADO, Jorge Manuel Felizes 1508 S65 1 - 0
13.4 MARTINS, Wilson Ferreira 0 U16 - PINHEIRO, Rui Bruno Alves 1542 0 - 1
M. 19   SO MARINHENSE A Elo - 31   CXA DE ESCOLAS DE AVEIRO A Elo 2 : 2
14.1 BOGDANOK, Ruslan 1727 - TARELHO, Bruna Silva 1115 U12 0 - 1
14.2 SILVA, Daniel Gonçalo Borges Lourenço 1744 - LEMOS, Simão Ferreira 1157 U12 1 - 0
14.3 CARVALHO, Mário António Santos Vila 1398 S50 - MARQUES, Clara Sofia Sargento 1131 U12 0 - 1
14.4 BALSEIRO, Rafael Santos 1176 U20 - BALSEIRO, José Manuel Agualusa 0 U10 1 - 0
M. 30   AX BARCELOS A Elo - 20   AXOCP - EDITORA SOLIS A Elo 1 : 3
15.1 PEREIRA, Rodrigo Gil Castro 1109 U16 - NUNES, André Alexandre Faustino 1674 0 - 1
15.2 NOGUEIRA, João Pedro Gomes Batista 0 - GOMES, Micael Bouça 1566 0 - 1
15.3 CERQUEIRA, Diogo Duarte 1200 U18 - SOARES, Roberto Andrade 0 S50 0 - 1
15.4 FERREIRA, Pedro de Carvalho Dias 1045 U12 - MOURÃO, Abílio Fernando Lopes Gonçalve 0 S50 1 - 0

Round 6

M. 1   A.XAT - MONTEMOR O NOVO A Elo - 5   GX ALEKHINE A Elo 2½:1½
1.1 GM SANTOS LATASA, Jaime 2639 - FM SANTOS, José Guilherme Bárria Lima dos 2169 U18 ½ - ½
1.2 GM PEREZ CANDELARIO, Manuel 2507 - FM SANTOS, José Manuel Ferreira Pereira d 2247 S50 1 - 0
1.3 FM VEIGA, Jose Francisco Reis Pedreiras 2364 U18 - FM SANTOS, António Manuel Ferreira Pereir 2143 S65 0 - 1
1.4 GM CUENCA JIMÉNEZ, José Fernando 2376 - FERNANDES, Ricardo Paulos 2024 U18 1 - 0
M. 3   FERROVIÁRIOS DO BARREIRO A Elo - 4   AA COIMBRA A Elo 3 : 1
2.1 IM ALMEIDA, Rui Miguel Dâmaso Pereira de 2469 S50 - IM HAMMES, Michael Florian 2347 1 - 0
2.2 FM SANDE EDREIRA, Jose Antonio 2194 - FM DIOGO, Vasco André Marçalo 2245 1 - 0
2.3 SILVA, Gonçalo Nuno Neto Pires da 2145 - FERNANDES, Miguel António Murtinho 1969 0 - 1
2.4 FERREIRA, Hugo Miguel da Costa 2164 - FERNANDES, João Pedro Murtinho 2007 U20 1 - 0
M. 14   EPGAIA - CLUBE DE XADREZ A Elo - 2   ESTRELAS S. JOÃO DE BRITO A Elo 0 : 4
3.1 MARGARIDO, José Miguel Teixeira 2043 - IM PENG, Li Min 2461 0 - 1
3.2 SOUSA, Hugo Carneiro 1911 U20 - IM PEREIRA, Ruben Miguel Nunes 2426 0 - 1
3.3 FIGUEIREDO, Bruno António 1906 - NM FIDALGO, André Neves 2195 0 - 1
3.4 MARQUES, Luís Filipe Ribeiro 1463 U18 - NM FERREIRA, Luis Pedro Oliveira 2170 0 - 1
M. 21   AX GAIA A Elo - 8   EX PORTO A Elo 1 : 3
4.1 BARBOSA, Fábio Emanuel Oliveira 2103 - SISMEIRO, Miguel Borges Esperança Ribeir 1973 U18 1 - 0
4.2 LOPES, Bruno Ricardo de Sousa 1611 - NM PINHO, Paulo Miguel Leitão Gomes de 2059 S50 0 - 1
4.3 CAMELO, João Pedro Ferreira Pinto 1508 U20 - PEREIRA, António Pedro Dias Caramez 2178 0 - 1
4.4 SÁ, Luís Afonso Leão Martins Gomes 1509 U20 - MARTINS, Diogo Faria de Oliveira 1971 0 - 1
M. 6   O AMANHÃ DA CRIANÇA A Elo - 24   C NORTON MATOS A Elo 3 : 1
5.1 IM ESPINEIRA GONZÁLEZ, Diego 2232 - SARAIVA, Filipe José Fradinho 1682 1 - 0
5.2 POPOV, Serguei 1948 - GOMES, Estevão Moreira 1547 U18 1 - 0
5.3 MONTEIRO, Paulo Alexandre Gomes 1916 U20 - NAVARRO MARTÍNEZ, Victor 1505 U12 0 - 1
5.4 DUARTE, Duarte Nuno Nogueira 1730 - FERNANDES, Rui Filipe dos Santos 1445 1 - 0
M. 7   FC BARREIRENSE A Elo - 15   CA TÉSSERA A Elo 2½:1½
6.1 IM ROCHA, Sérgio Manuel Colaço 2234 - NM SILVA, Stephane Gomes 2010 1 - 0
6.2 FM ULYANOVSKYY, Viktor 2232 S50 - SÁ, Cláudio Simão Carvalho Faria d 1790 ½ - ½
6.3 APOLÓNIA, Pedro Filipe Cristovão 1664 U20 - CARVALHO, Vitor Hugo de Pina Soares 1806 0 - 1
6.4 KOROTKYI, Daniyil 1533 U14 - RIBEIRO, Rodrigo Martins Santos 1688 U16 1 - 0
M. 18   CLUBE EDP - LISBOA A Elo - 9   CINE CLUBE TORRES NOVAS A Elo 2 : 2
7.1 PINTO, André Filipe Silva 2114 - NM COSTA, Paulo Jorge Lopes da 2101 ½ - ½
7.2 ANDRADE, Bruno Miguel Rodrigues 1943 - CRUZ, Francisco Manuel Nunes Morgado 1853 1 - 0
7.3 VOGES, Guilherme Lopes de Jesus Cordo 1562 U20 - CARVALHO, João Alexandre Henriques 1755 0 - 1
7.4 GONÇALVES, Carlos Manuel Marques 1518 S50 - MARTINS, José Carlos Caetano 1691 U16 ½ - ½
M. 22   CX COLÉGIO PORTUGUÊS A Elo - 10   AMADORA XADREZ A Elo 2 : 2
8.1 BERNARDO, Daniel Madureira 1949 - EGGERT, Alberto 2107 0 - 1
8.2 FURTADO, Dinis Galvão 1689 - QUINTINO, Luís Filipe Pires de Carvalho 1841 1 - 0
8.3 SARABANDO, Rodrigo Andias 1619 U14 - ROQUE, Armando Filipe da Silva 1821 S65 0 - 1
8.4 OLIVEIRA, Beatriz Correia 1453 U20 - GRADE, José Fernando Marques 1626 S50 1 - 0
M. 12   CCD CORVOS DO LIS A Elo - 16   CLUBE PEÕES DA CAPARICA A Elo 3 : 1
9.1 BRAY, Daniel José Freire Faria Corre 2031 - ROSA, Vítor Manuel dos Santos 2095 S50 1 - 0
9.2 SIMÕES, Miguel Patrício Caldeira 1959 U18 - COSTA, Américo José da 1816 S65 0 - 1
9.3 PINTO, Andre Filipe Tempero 1998 - FERNANDES, Álvaro Manuel Teixeira 1811 S65 1 - 0
9.4 BASÍLIO, Rodrigo 1838 U16 - SIMÕES, Ana Maria Bravo 1441 1 - 0
M. 28   CX BRAGA A Elo - 11   CX MONTEMOR-O-VELHO/CTGA A Elo 4 : 0
10.1 SANTOS, Tomás Afonso Pires 1368 U20 - BRÁS, Rui Manuel da Silva 1405 S65 1 - 0
10.2 PINTO, André Jorge Pimparel Nuno Viei 1442 U20 - MARQUES, Luis Filipe Martins Cristovão 1304 S50 1 - 0
10.3 ALMEIDA, João Afonso Alvim Oliveira Dia 1196 U20 - RODRIGUES, Bernardo Jorge 1066 U20 1 - 0
10.4 MARTINS, José Tiago Senra 1230 U14 - BRAZ, Ricardo Moniz 1043 U14 1 - 0
M. 27   CP VILA NOVA DE ANÇOS A Elo - 13   ADRC MATA DE BENFICA A Elo 0 : 4
11.1 COIMBRA, João Marcial Ferreira 1318 S65 - NM RIBEIRO, Bruno Alexandre Romão Marques 2077 0 - 1
11.2 SIMÕES, Daniel Filipe Mendes 1262 - AVRAMESCU, Paul Mihai 2019 0 - 1
11.3 CRUZ, João de Sousa da 1226 S50 - MORAIS, Andre de Oliveira Conde 1607 0 - 1
11.4 FERNANDES, Francisco Abrantes 1150 U16 - VINTONYAK, Yuriy 0 0 - 1
M. 31   CXA DE ESCOLAS DE AVEIRO A Elo - 17   AP CAVALGANTE/Arneirense A Elo 1 : 3
12.1 TARELHO, Bruna Silva 1115 U12 - GOULÃO, Gonçalo Jose Francisco 1907 0 - 1
12.2 LEMOS, Simão Ferreira 1157 U12 - CORREIA, Francisco Martinho Barroso 1854 0 - 1
12.3 MARQUES, Clara Sofia Sargento 1131 U12 - OLIVEIRA, Fernando Alves 1452 S50 1 - 0
12.4 BALSEIRO, José Manuel Agualusa 0 U10 - CAVADAS, José Manuel Gonçalves 1495 S50 0 - 1
M. 20   AXOCP - EDITORA SOLIS A Elo - 29   GFEC CAIXEIROS A Elo 4 : 0
13.1 NUNES, André Alexandre Faustino 1674 - FARIA, Duarte Alexandre Jorge Manueli 0 U20 1 - 0
13.2 GOMES, Micael Bouça 1566 - MONTEZ, Hugo Alexandre Ruivo 1259 U14 1 - 0
13.3 CORREIA, Mário Rui da Costa 1992 S50 - BRAZ, José Manuel Baleiras Ferreira 1850 S50 1 - 0
13.4 SOARES, Roberto Andrade 0 S50 - MARTINS, Wilson Ferreira 0 U16 1 - 0
M. 23   BASQUETE DE LEÇA A Elo - 25   CX SINTRA A Elo 3 : 1
14.1 FERNANDES, Francisco Justo dos Santos 1606 U18 - RAFAEL, Manuel Maria Arez de Vilhena A 1745 1 - 0
14.2 FERREIRA, Ana Margarida Gonçalves 1796 - AZINHEIRA, André Torres 1545 0 - 1
14.3 MORGADO, Jorge Manuel Felizes 1508 S65 - TACUCHIAN, Marcelo de Oliveira 1320 S50 1 - 0
14.4 PINHEIRO, Rui Bruno Alves 1542 - CARVALHO, Manuel Afonso Santos Carrondo 1354 S50 1 - 0
M. 30   AX BARCELOS A Elo - 26   ART - ASSOC. RESIDENTES TELHEIRAS A Elo 0 : 4
15.1 PEREIRA, Rodrigo Gil Castro 1109 U16 - ROXO, Agostinho José Gonçalves Verís 1757 S50 0 - 1
15.2 CERQUEIRA, Diogo Duarte 1200 U18 - GAMA, João Tiago Corregedor da Fonse 1356 U16 0 - 1
15.3 AZEVEDO, Vasco Matos 0 U16 - NM LAVRADOR, Rodolfo Manuel Mascarenhas 1789 S65 0 - 1
15.4 CORREIA, Daniel Carvalho 0 U14 - LANÇA, Luís Fernando David Fernandes 1331 U20 0 - 1

Round 7

M. 8   EX PORTO A Elo - 1   A.XAT - MONTEMOR O NOVO A Elo 2 : 2
1.1 SISMEIRO, Miguel Borges Esperança Ribeir 1973 U18 - IM DIAS, Paulo Jorge Guimarães 2241 1 - 0
1.2 NM PINHO, Paulo Miguel Leitão Gomes de 2059 S50 - FM MARTINS, Bruno André Leite 2234 U18 0 - 1
1.3 PEREIRA, António Pedro Dias Caramez 2178 - NM SILVA, Miguel António Neto Pires da 2089 0 - 1
1.4 PINTOR, Simão Maciel Abranches 1961 - NM RODRIGUES, Afonso Teotónio Rasteiro Magan 2101 S50 1 - 0
M. 2   ESTRELAS S. JOÃO DE BRITO A Elo - 3   FERROVIÁRIOS DO BARREIRO A Elo 2½:1½
2.1 IM PENG, Li Min 2461 - IM ALMEIDA, Rui Miguel Dâmaso Pereira de 2469 S50 ½ - ½
2.2 IM LARKIN, Vladislav 2210 U18 - FM SANDE EDREIRA, Jose Antonio 2194 0 - 1
2.3 IM PEREIRA, Ruben Miguel Nunes 2426 - SILVA, Gonçalo Nuno Neto Pires da 2145 1 - 0
2.4 NM FIDALGO, André Neves 2195 - FERREIRA, Hugo Miguel da Costa 2164 1 - 0
M. 5   GX ALEKHINE A Elo - 6   O AMANHÃ DA CRIANÇA A Elo 2 : 2
3.1 FM SANTOS, José Guilherme Bárria Lima dos 2169 U18 - IM ESPINEIRA GONZÁLEZ, Diego 2232 1 - 0
3.2 FM SANTOS, José Manuel Ferreira Pereira d 2247 S50 - FM PADEIRO, José João Tato 2277 0 - 1
3.3 FM SANTOS, António Manuel Ferreira Pereir 2143 S65 - POPOV, Serguei 1948 1 - 0
3.4 FERNANDES, Ricardo Paulos 2024 U18 - MONTEIRO, Paulo Alexandre Gomes 1916 U20 0 - 1
M. 4   AA COIMBRA A Elo - 7   FC BARREIRENSE A Elo 3½: ½
4.1 IM HAMMES, Michael Florian 2347 - IM ROCHA, Sérgio Manuel Colaço 2234 ½ - ½
4.2 FM DIOGO, Vasco André Marçalo 2245 - FM ULYANOVSKYY, Viktor 2232 S50 1 - 0
4.3 FERNANDES, Miguel António Murtinho 1969 - DUQUE, Raquel dos Santos 1661 U18 1 - 0
4.4 FERNANDES, João Pedro Murtinho 2007 U20 - KOROTKYI, Daniyil 1533 U14 1 - 0
M. 9   CINE CLUBE TORRES NOVAS A Elo - 21   AX GAIA A Elo 1½:2½
5.1 NM COSTA, Paulo Jorge Lopes da 2101 - BARBOSA, Fábio Emanuel Oliveira 2103 ½ - ½
5.2 MARTINS, José Carlos Caetano 1691 U16 - LOPES, Bruno Ricardo de Sousa 1611 1 - 0
5.3 DIAS, José de Oliveira Gaspar 1654 S65 - CAMELO, João Pedro Ferreira Pinto 1508 U20 0 - 1
5.4 LOPES, José Eduardo dos Santos Tomás 1628 S50 - SÁ, Luís Afonso Leão Martins Gomes 1509 U20 0 - 1
M. 10   AMADORA XADREZ A Elo - 14   EPGAIA - CLUBE DE XADREZ A Elo 1½:2½
6.1 EGGERT, Alberto 2107 - MARGARIDO, José Miguel Teixeira 2043 0 - 1
6.2 QUINTINO, Luís Filipe Pires de Carvalho 1841 - SOUSA, Hugo Carneiro 1911 U20 1 - 0
6.3 ROQUE, Armando Filipe da Silva 1821 S65 - FIGUEIREDO, Bruno António 1906 0 - 1
6.4 GRADE, José Fernando Marques 1626 S50 - MARINHO, António Pedro Vieira Maia 1687 ½ - ½
M. 22   CX COLÉGIO PORTUGUÊS A Elo - 12   CCD CORVOS DO LIS A Elo 2 : 2
7.1 BERNARDO, Daniel Madureira 1949 - BRAY, Daniel José Freire Faria Corre 2031 1 - 0
7.2 FURTADO, Dinis Galvão 1689 - SIMÕES, Miguel Patrício Caldeira 1959 U18 0 - 1
7.3 SARABANDO, Rodrigo Andias 1619 U14 - PINTO, Andre Filipe Tempero 1998 1 - 0
7.4 OLIVEIRA, Beatriz Correia 1453 U20 - BASÍLIO, Rodrigo 1838 U16 0 - 1
M. 17   AP CAVALGANTE/Arneirense A Elo - 18   CLUBE EDP - LISBOA A Elo 2½:1½
8.1 GOULÃO, Gonçalo Jose Francisco 1907 - PINTO, André Filipe Silva 2114 1 - 0
8.2 CORREIA, Francisco Martinho Barroso 1854 - ANDRADE, Bruno Miguel Rodrigues 1943 0 - 1
8.3 BATALHA, Rui Gomes 1734 S50 - MAISSA, Susana Flora Cesana 1218 S50 1 - 0
8.4 CAVADAS, José Manuel Gonçalves 1495 S50 - ANTUNES, Ana Maissa 1238 U20 ½ - ½
M. 13   ADRC MATA DE BENFICA A Elo - 23   BASQUETE DE LEÇA A Elo 2 : 2
9.1 NM RIBEIRO, Bruno Alexandre Romão Marques 2077 - FERNANDES, Francisco Justo dos Santos 1606 U18 ½ - ½
9.2 NM BOINO, Cláudio Nuno Vidigal 2055 - FERREIRA, Ana Margarida Gonçalves 1796 ½ - ½
9.3 MORAIS, Andre de Oliveira Conde 1607 - MORGADO, Jorge Manuel Felizes 1508 S65 0 - 1
9.4 VINTONYAK, Yuriy 0 - LECA, José Rodrigo Costa 1025 S65 1 - 0
M. 19   SO MARINHENSE A Elo - 28   CX BRAGA A Elo 2 : 2
10.1 BOGDANOK, Ruslan 1727 - SANTOS, Tomás Afonso Pires 1368 U20 1 - 0
10.2 SILVA, Daniel Gonçalo Borges Lourenço 1744 - PINTO, André Jorge Pimparel Nuno Viei 1442 U20 ½ - ½
10.3 CARVALHO, Mário António Santos Vila 1398 S50 - ALMEIDA, João Afonso Alvim Oliveira Dia 1196 U20 0 - 1
10.4 BALSEIRO, Rafael Santos 1176 U20 - MARTINS, José Tiago Senra 1230 U14 ½ - ½
M. 24   C NORTON MATOS A Elo - 20   AXOCP - EDITORA SOLIS A Elo 2½:1½
11.1 SARAIVA, Filipe José Fradinho 1682 - NUNES, André Alexandre Faustino 1674 0 - 1
11.2 GOMES, Estevão Moreira 1547 U18 - GOMES, Micael Bouça 1566 1 - 0
11.3 NAVARRO MARTÍNEZ, Victor 1505 U12 - CORREIA, Mário Rui da Costa 1992 S50 ½ - ½
11.4 FERNANDES, Rui Filipe dos Santos 1445 - SOARES, Roberto Andrade 0 S50 1 - 0
M. 15   CA TÉSSERA A Elo - 16   CLUBE PEÕES DA CAPARICA A Elo 4 : 0
12.1 NM SILVA, Stephane Gomes 2010 - ROSA, Vítor Manuel dos Santos 2095 S50 1 - 0
12.2 SÁ, Cláudio Simão Carvalho Faria d 1790 - COSTA, Américo José da 1816 S65 1 - 0
12.3 CARVALHO, Vitor Hugo de Pina Soares 1806 - FERNANDES, Álvaro Manuel Teixeira 1811 S65 1 - 0
12.4 RIBEIRO, Rodrigo Martins Santos 1688 U16 - PEREIRA, Andre Marques 1562 1 - 0
M. 26   ART - ASSOC. RESIDENTES TELHEIRAS A Elo - 27   CP VILA NOVA DE ANÇOS A Elo 4 : 0
13.1 ROXO, Agostinho José Gonçalves Verís 1757 S50 - GONÇALVES, Nuno Filipe Pocinho 1614 1 - 0
13.2 GAMA, João Tiago Corregedor da Fonse 1356 U16 - COIMBRA, João Marcial Ferreira 1318 S65 1 - 0
13.3 NM LAVRADOR, Rodolfo Manuel Mascarenhas 1789 S65 - SIMÕES, Daniel Filipe Mendes 1262 1 - 0
13.4 LANÇA, Luís Fernando David Fernandes 1331 U20 - CRUZ, João de Sousa da 1226 S50 1 - 0
M. 11   CX MONTEMOR-O-VELHO/CTGA A Elo - 31   CXA DE ESCOLAS DE AVEIRO A Elo 2 : 2
14.1 BRÁS, Rui Manuel da Silva 1405 S65 - TARELHO, Bruna Silva 1115 U12 1 - 0
14.2 MARQUES, Luis Filipe Martins Cristovão 1304 S50 - LEMOS, Simão Ferreira 1157 U12 1 - 0
14.3 RODRIGUES, Bernardo Jorge 1066 U20 - MARQUES, Clara Sofia Sargento 1131 U12 0 - 1
14.4 BRAZ, Ricardo Moniz 1043 U14 - BALSEIRO, José Manuel Agualusa 0 U10 0 - 1
M. 29   GFEC CAIXEIROS A Elo - 30   AX BARCELOS A Elo 3 : 1
15.1 FARIA, Duarte Alexandre Jorge Manueli 0 U20 - NOGUEIRA, João Pedro Gomes Batista 0 1 - 0
15.2 MONTEZ, Hugo Alexandre Ruivo 1259 U14 - CERQUEIRA, Diogo Duarte 1200 U18 0 - 1
15.3 BRAZ, José Manuel Baleiras Ferreira 1850 S50 - FERREIRA, Pedro de Carvalho Dias 1045 U12 1 - 0
15.4 MARTINS, Wilson Ferreira 0 U16 - CORREIA, Daniel Carvalho 0 U14 1 - 0

Players ranking

M. Name FIDE FED FIDE-ID ID Gr Tipo 1 2 3 4 5 6 7 Pts. Partidas Elo medio n w we w-we K elo+/-
M. GM SANTOS LATASA Jaime 2639 ESP 2293307 35695 1 1 1 1 ½ ½ 5,0 6 2256 6 5 5,13 -0,13 20 -2,6
1 GM PEREZ CANDELARIO Manuel 2507 ESP 2210622 27038 1 1 1 1 1 1 6,0 6 2097 6 6 5,16 0,84 20 16,8
2 FM VEIGA Jose Francisco Reis Pedreiras 2364 POR 1930087 34450 U18 1 1 1 0 3,0 4 2069 4 3 2,89 0,11 20 2,2
3 GM CUENCA JIMÉNEZ José Fernando 2376 ESP 2255570 31273 1 1 1 1 1 1 6,0 6 1928 6 6 5,18 0,82 20 16,4
4 IM DIAS Paulo Jorge Guimarães 2241 POR 1900803 14813 1 0 1,0 2 1945 2 1 1,70 -0,70 20 -14,0
5 FM MARTINS Bruno André Leite 2234 POR 1942255 36997 U18 1 1 2,0 2 1843 2 2 1,65 0,35 20 7,0
6 NM SILVA Miguel António Neto Pires da 2089 POR 1911929 24578 1 1,0 1 2178 1 1 0,38 0,62 20 12,4
7 NM RODRIGUES Afonso Teotónio Rasteiro Magan 2101 POR 1901656 10727 S50 0 0,0 1 1961 1 0 0,69 -0,69 20 -13,8
8 Nombre FIDE FED FIDE-ID ID Gr Tipo 1 2 3 4 5 6 7 Pts. Partidas Elo medio n w we w-we K elo+/-
  2. ESTRELAS S. JOÃO DE BRITO A (Elo medio:2323, Capitán: Pereira, Ruben Miguel Nunes / Des 1: 18 / Des 2: 0) IM PENG Li Min 2461 UKR 14112620 43702 1 ½ 1 ½ 1 ½ 4,5 6 2089 6 4,5 4,35 0,15 20 3,0
M. IM LARKIN Vladislav 2210 UKR 14152894 43639 U18 1 1 ½ 1 0 0 3,5 6 1978 6 3,5 3,79 -0,29 20 -5,8
1 IM PEREIRA Ruben Miguel Nunes 2426 POR 1903063 22074 1 1 1 0 1 1 5,0 6 1925 6 5 5,03 -0,03 20 -0,6
2 NM FIDALGO André Neves 2195 POR 1933620 35344 1 0 1 1 1 4,0 5 1847 5 4 3,95 0,05 20 1,0
3 NM FERREIRA Luis Pedro Oliveira 2170 POR 1925393 32872 1 1 1 0 1 4,0 5 1598 4 3 3,00 0,00 20 0,0
4 Nombre FIDE FED FIDE-ID ID Gr Tipo 1 2 3 4 5 6 7 Pts. Partidas Elo medio n w we w-we K elo+/-
5 IM ALMEIDA Rui Miguel Dâmaso Pereira de 2469 POR 1900030 8679 S50 1 1 0 1 1 ½ 4,5 6 2294 6 4,5 4,07 0,43 20 8,6
  3. FERROVIÁRIOS DO BARREIRO A (Elo medio:2263, Capitán: Ferreira, Hugo Miguel da Costa / Des 1: 17 / Des 2: 2) FM SANDE EDREIRA Jose Antonio 2194 ESP 2204487 38800 1 1 ½ 0 ½ 1 1 5,0 7 2182 7 5 3,65 1,35 20 27,0
M. SILVA Gonçalo Nuno Neto Pires da 2145 POR 1915100 26504 0 1 0 1 0 0 2,0 6 2106 6 2 3,33 -1,33 20 -26,6
1 FERREIRA Hugo Miguel da Costa 2164 POR 1915940 29998 1 1 0 0 1 0 3,0 6 1959 6 3 3,80 -0,80 20 -16,0
2 GUIA Artur Solovyov Eloy da 1934 POR 1946781 36738 U14 1 1 1 3,0 3 1664 3 3 2,08 0,92 20 18,4
4 Nombre FIDE FED FIDE-ID ID Gr Tipo 1 2 3 4 5 6 7 Pts. Partidas Elo medio n w we w-we K elo+/-
5 SISMEIRO Miguel Borges Esperança Ribeir 1973 POR 1950975 38683 U18 1 0 ½ 0 1 2,5 5 2095 5 2,5 1,86 0,64 20 12,8
7 NM PINHO Paulo Miguel Leitão Gomes de 2059 POR 1900498 12217 S50 1 1 ½ 1 0 1 0 4,5 7 1994 7 4,5 3,90 0,60 20 12,0
  4. EX PORTO A (Elo medio:2045, Capitán: Pereira, António Pedro Dias Caramez / Des 1: 17 / Des 2: 0) PEREIRA António Pedro Dias Caramez 2178 POR 1904485 24125 1 1 ½ 1 0 3,5 5 1741 5 3,5 3,79 -0,29 20 -5,8
M. MARTINS Diogo Faria de Oliveira 1971 POR 1926934 32741 1 0 1 ½ 1 3,5 5 1804 5 3,5 3,33 0,17 20 3,4
1 PINTOR Simão Maciel Abranches 1961 POR 1904787 19403 1 1 1 1 1 1 6,0 6 1691 5 5 2,83 2,17 20 43,4
2 Nombre FIDE FED FIDE-ID ID Gr Tipo 1 2 3 4 5 6 7 Pts. Partidas Elo medio n w we w-we K elo+/-
3 IM HAMMES Michael Florian 2347 GER 4619358 30859 1 1 1 0 1 0 ½ 4,5 7 1979 7 4,5 5,22 -0,72 20 -14,4
4 FM DIOGO Vasco André Marçalo 2245 POR 1902628 19012 1 ½ 1 0 ½ 0 1 4,0 7 1972 7 4 4,77 -0,77 20 -15,4
5 FERNANDES Miguel António Murtinho 1969 POR 1920456 32643 1 0 1 1 ½ 1 1 5,5 7 1831 7 5,5 4,03 1,47 20 29,4
  5. AA COIMBRA A (Elo medio:2252, Capitán: Cross, Dominic Robin / Des 1: 16 / Des 2: 0) FERNANDES João Pedro Murtinho 2007 POR 1926624 33047 U20 ½ ½ 1 1 0 0 1 4,0 7 1685 6 3 4,09 -1,09 20 -21,8
M. Nombre FIDE FED FIDE-ID ID Gr Tipo 1 2 3 4 5 6 7 Pts. Partidas Elo medio n w we w-we K elo+/-
1 FM SANTOS José Guilherme Bárria Lima dos 2169 POR 1939300 36418 U18 1 0 ½ 1 0 ½ 1 4,0 7 2215 7 4 3,09 0,91 20 18,2
3 FM SANTOS José Manuel Ferreira Pereira d 2247 POR 1900048 355 S50 1 1 ½ 1 1 0 0 4,5 7 2080 7 4,5 4,41 0,09 20 1,8
4 FM SANTOS António Manuel Ferreira Pereir 2143 POR 1900161 325 S65 1 1 0 0 ½ 1 1 4,5 7 2061 7 4,5 4,23 0,27 20 5,4
5 FERNANDES Ricardo Paulos 2024 POR 1943464 37258 U18 1 1 1 0 1 0 0 4,0 7 1917 7 4 4,27 -0,27 20 -5,4
  6. GX ALEKHINE A (Elo medio:2146, Capitán: Santos, António Manuel Ferreira Pereira dos / Des 1: 16 / Des 2: 0) Nombre FIDE FED FIDE-ID ID Gr Tipo 1 2 3 4 5 6 7 Pts. Partidas Elo medio n w we w-we K elo+/-
M. BARBOSA Fábio Emanuel Oliveira 2103 POR 1903640 20400 0 1 0 0 1 1 ½ 3,5 7 1829 6 3,5 3,59 -0,09 20 -1,8
1 LOPES Bruno Ricardo de Sousa 1611 POR 1936069 35630 0 1 1 1 1 0 0 4,0 7 1681 7 4 2,97 1,03 20 20,6
2 CAMELO João Pedro Ferreira Pinto 1508 POR 1945939 37741 U20 ½ 1 0 1 0 0 1 3,5 7 1728 7 3,5 1,99 1,51 20 30,2
3 SÁ Luís Afonso Leão Martins Gomes 1509 POR 1928627 33302 U20 0 1 1 1 1 0 1 5,0 7 1484 6 4 2,57 1,43 20 28,6
4 Nombre FIDE FED FIDE-ID ID Gr Tipo 1 2 3 4 5 6 7 Pts. Partidas Elo medio n w we w-we K elo+/-
  7. AX GAIA A (Elo medio:1683, Capitán: Lopes, Bruno Ricardo de Sousa / Des 1: 16 / Des 2: 0) IM ESPINEIRA GONZÁLEZ Diego 2232 ESP 2229498 39109 1 0 1 0 1 0 3,0 6 2167 6 3 3,33 -0,33 20 -6,6
M. FM PADEIRO José João Tato 2277 POR 1901311 16005 1 1 0 0 ½ 1 3,5 6 2133 6 3,5 3,88 -0,38 20 -7,6
1 POPOV Serguei 1948 BRA 22725032 43272 1 0 0 1 0 1 0 3,0 7 1947 7 3 3,50 -0,50 20 -10,0
2 MONTEIRO Paulo Alexandre Gomes 1916 POR 1942999 37179 U20 ½ 1 0 1 0 0 1 3,5 7 1820 7 3,5 4,19 -0,69 20 -13,8
3 DUARTE Duarte Nuno Nogueira 1730 POR 2107813 15372 1 1 2,0 2 1477 2 2 1,62 0,38 20 7,6
4 Nombre FIDE FED FIDE-ID ID Gr Tipo 1 2 3 4 5 6 7 Pts. Partidas Elo medio n w we w-we K elo+/-
  8. O AMANHÃ DA CRIANÇA A (Elo medio:2093, Capitán: Duarte, Duarte Nuno Nogueira / Des 1: 16 / Des 2: 0) MARGARIDO José Miguel Teixeira 2043 POR 1914227 25840 1 1 1 0 0 1 4,0 6 2133 6 4 2,36 1,64 20 32,8
M. SOUSA Hugo Carneiro 1911 POR 1930842 34267 U20 + 0 1 1 0 0 3,0 6 2120 5 2 1,51 0,49 20 9,8
1 FIGUEIREDO Bruno António 1906 POR 1904434 22675 1 0 1 1 0 1 4,0 6 1761 5 3 2,49 0,51 20 10,2
2 MARINHO António Pedro Vieira Maia 1687 POR 1912682 25768 1 0 0 0 ½ 1,5 5 1669 5 1,5 2,53 -1,03 20 -20,6
3 MARQUES Luís Filipe Ribeiro 1463 POR 1948245 38013 U18 0 1 ½ 1 0 2,5 5 1743 5 2,5 1,26 1,24 20 24,8
4 Nombre FIDE FED FIDE-ID ID Gr Tipo 1 2 3 4 5 6 7 Pts. Partidas Elo medio n w we w-we K elo+/-
5 NM SILVA Stephane Gomes 2010 POR 1900846 14921 + 0 1 0 1 0 1 4,0 7 2015 6 3 2,89 0,11 20 2,2
  9. EPGAIA - CLUBE DE XADREZ A (Elo medio:1887, Capitán: Margarido, José Miguel Teixeira / Des 1: 16 / Des 2: 0) SÁ Cláudio Simão Carvalho Faria d 1790 POR 1902903 24251 + 0 0 0 ½ ½ 1 3,0 7 1951 6 2 2,09 -0,09 20 -1,8
M. CARVALHO Vitor Hugo de Pina Soares 1806 POR 1908766 29288 + 1 1 0 1 1 1 6,0 7 1594 5 4 2,89 1,11 20 22,2
1 RIBEIRO Rodrigo Martins Santos 1688 POR 1938398 36192 U16 + 0 1 ½ 1 0 1 4,5 7 1499 5 2,5 3,06 -0,56 20 -11,2
2 Nombre FIDE FED FIDE-ID ID Gr Tipo 1 2 3 4 5 6 7 Pts. Partidas Elo medio n w we w-we K elo+/-
3 BRAY Daniel José Freire Faria Corre 2031 POR 1914073 21959 1 0 ½ 0 0 1 0 2,5 7 1983 7 2,5 3,74 -1,24 20 -24,8
4 SIMÕES Miguel Patrício Caldeira 1959 POR 1946307 37132 U18 1 1 1 1 1 0 1 6,0 7 1765 7 6 4,67 1,33 20 26,6
6 PINTO Andre Filipe Tempero 1998 POR 1905589 25922 1 0 1 0 0 1 0 3,0 7 1647 7 3 5,26 -2,26 20 -45,2
  10. CA TÉSSERA A (Elo medio:1848, Capitán: Silva, Stephane Gomes / Des 1: 15 / Des 2: 0) BASÍLIO Rodrigo 1838 POR 1941380 36772 U16 1 0 1 0 1 1 1 5,0 7 1522 7 5 5,35 -0,35 20 -7,0
M. Nombre FIDE FED FIDE-ID ID Gr Tipo 1 2 3 4 5 6 7 Pts. Partidas Elo medio n w we w-we K elo+/-
1 SARAIVA Filipe José Fradinho 1682 POR 1907093 26747 0 0 ½ 0 1 0 0 1,5 7 1827 7 1,5 2,61 -1,11 20 -22,2
2 GOMES Estevão Moreira 1547 POR 1945351 37390 U18 1 ½ 1 1 0 0 1 4,5 7 1694 7 4,5 2,73 1,77 20 35,4
3 NAVARRO MARTÍNEZ Victor 1505 ESP 54509963 40349 U12 1 1 1 1 1 1 ½ 6,5 7 1632 7 6,5 2,65 3,85 20 77,0
4 FERNANDES Rui Filipe dos Santos 1445 POR 1961713 28673 0 0 1 1 0 0 1 3,0 7 1414 5 1 1,64 -0,64 20 -12,8
  11. CCD CORVOS DO LIS A (Elo medio:1957, Des 1: 15 / Des 2: 0) Nombre FIDE FED FIDE-ID ID Gr Tipo 1 2 3 4 5 6 7 Pts. Partidas Elo medio n w we w-we K elo+/-
M. BERNARDO Daniel Madureira 1949 POR 1925075 31355 ½ 0 1 ½ 1 0 1 4,0 7 2009 7 4 2,96 1,04 20 20,8
1 FURTADO Dinis Galvão 1689 POR 1903241 15853 0 0 0 0 1 1 0 2,0 7 1799 7 2 2,74 -0,74 20 -14,8
2 SARABANDO Rodrigo Andias 1619 POR 1950010 38485 U14 1 1 1 1 1 0 1 6,0 7 1705 7 6 2,80 3,20 20 64,0
3 OLIVEIRA Beatriz Correia 1453 POR 1938649 35937 U20 ½ 0 0 1 0 1 0 2,5 7 1529 7 2,5 2,87 -0,37 20 -7,4
4 Nombre FIDE FED FIDE-ID ID Gr Tipo 1 2 3 4 5 6 7 Pts. Partidas Elo medio n w we w-we K elo+/-
  12. C NORTON MATOS A (Elo medio:1585, Capitán: Rocha, Paulo Alexandre Oliveira / Des 1: 15 / Des 2: 0) IM ROCHA Sérgio Manuel Colaço 2234 POR 1900404 10745 ½ 1 1 0 1 1 ½ 5,0 7 2002 7 5 5,22 -0,22 20 -4,4
M. FM ULYANOVSKYY Viktor 2232 UKR 14113350 23345 S50 1 ½ 0 0 1 ½ 0 3,0 7 1870 7 3 5,75 -2,75 20 -55,0
1 APOLÓNIA Pedro Filipe Cristovão 1664 POR 1931652 32935 U20 0 0 0 1 0 1,0 5 1714 5 1 2,18 -1,18 20 -23,6
2 DUQUE Raquel dos Santos 1661 POR 1945890 37723 U18 1 0 1 0 2,0 4 1721 4 2 1,79 0,21 20 4,2
3 KOROTKYI Daniyil 1533 POR 1946722 37872 U14 ½ 1 ½ 1 0 3,0 5 1522 4 2 1,58 0,42 20 8,4
5 Nombre FIDE FED FIDE-ID ID Gr Tipo 1 2 3 4 5 6 7 Pts. Partidas Elo medio n w we w-we K elo+/-
  13. CX COLÉGIO PORTUGUÊS A (Elo medio:1678, Capitán: Furtado, Dinis Galvão / Des 1: 15 / Des 2: 0) GOULÃO Gonçalo Jose Francisco 1907 POR 1921657 29280 0 1 0 1 0 1 1 4,0 7 1844 7 4 3,28 0,72 20 14,4
M. CORREIA Francisco Martinho Barroso 1854 POR 1904671 15666 0 ½ 0 1 0 1 0 2,5 7 1771 7 2,5 3,83 -1,33 20 -26,6
1 BATALHA Rui Gomes 1734 POR 1901087 5952 S50 1 1 1 0 1 4,0 5 1538 5 4 3,24 0,76 20 15,2
2 OLIVEIRA Fernando Alves 1452 POR 1947869 28439 S50 0 ½ 0 1 0 0 1,5 6 1529 6 1,5 2,89 -1,39 20 -27,8
3 CAVADAS José Manuel Gonçalves 1495 POR 1904990 8188 S50 0 1 ½ 1,5 3 1469 2 0,5 0,90 -0,40 20 -8,0
4 Nombre FIDE FED FIDE-ID ID Gr Tipo 1 2 3 4 5 6 7 Pts. Partidas Elo medio n w we w-we K elo+/-
  14. FC BARREIRENSE A (Elo medio:2089, Capitán: Rocha, Sérgio Manuel Colaço / Des 1: 15 / Des 2: 0) NM RIBEIRO Bruno Alexandre Romão Marques 2077 POR 1901010 11574 1 0 0 0 1 ½ 2,5 6 1831 6 2,5 3,67 -1,17 20 -23,4
M. NM BOINO Cláudio Nuno Vidigal 2055 POR 1901133 13509 1 ½ 1 ½ 0 ½ 3,5 6 1939 6 3,5 3,52 -0,02 20 -0,4
1 AVRAMESCU Paul Mihai 2019 ROU 1219880 43405 1 1 1 0 ½ 1 4,5 6 1618 6 4,5 4,67 -0,17 20 -3,4
2 MORAIS Andre de Oliveira Conde 1607 POR 1922688 31632 ½ 0 1 0 1,5 4 1678 4 1,5 1,73 -0,23 20 -4,6
5 VINTONYAK Yuriy 0 UKR 1969340 43537 1 0 0 1 1 1 4,0 6 1356 6 4
7 Nombre FIDE FED FIDE-ID ID Gr Tipo 1 2 3 4 5 6 7 Pts. Partidas Elo medio n w we w-we K elo+/-
8 EGGERT Alberto 2107 RUS 4139500 29665 1 0 1 1 1 1 0 5,0 7 2066 7 5 4,08 0,92 20 18,4
  15. AP CAVALGANTE/Arneirense A (Elo medio:1815, Capitán: Cavadas, José Manuel Gonçalves / Des 1: 15 / Des 2: 0) QUINTINO Luís Filipe Pires de Carvalho 1841 POR 1904086 15340 1 0 1 1 0 0 1 4,0 7 1935 7 4 3,16 0,84 20 16,8
M. ROQUE Armando Filipe da Silva 1821 POR 1939149 13449 S65 1 0 0 1 ½ 1 0 3,5 7 1843 7 3,5 3,41 0,09 20 1,8
2 GRADE José Fernando Marques 1626 POR 1904345 7548 S50 1 0 1 ½ 0 0 ½ 3,0 7 1699 7 3 3,28 -0,28 20 -5,6
3 Nombre FIDE FED FIDE-ID ID Gr Tipo 1 2 3 4 5 6 7 Pts. Partidas Elo medio n w we w-we K elo+/-
4 ROXO Agostinho José Gonçalves Verís 1757 POR 1902890 3178 S50 1 0 1 0 0 1 1 4,0 7 1734 7 4 3,32 0,68 20 13,6
7 GAMA João Tiago Corregedor da Fonse 1356 POR 1961160 40314 U16 1 0 0 0 0 1 1 3,0 7 1623 7 3 2,19 0,81 20 16,2
8 NM LAVRADOR Rodolfo Manuel Mascarenhas 1789 POR 1908367 276 S65 1 0 1 0 0 1 1 4,0 7 1459 6 3 4,19 -1,19 20 -23,8
  16. ADRC MATA DE BENFICA A (Elo medio:1940, Capitán: Ribeiro, Bruno Alexandre Romão Marques / Des 1: 14 / Des 2: 0) LANÇA Luís Fernando David Fernandes 1331 POR 1936450 34444 U20 1 0 0 0 1 1 1 4,0 7 1368 6 3 2,58 0,42 20 8,4
M. Nombre FIDE FED FIDE-ID ID Gr Tipo 1 2 3 4 5 6 7 Pts. Partidas Elo medio n w we w-we K elo+/-
1 NM COSTA Paulo Jorge Lopes da 2101 POR 1900900 13621 1 1 0 1 ½ ½ 4,0 6 2059 6 4 3,28 0,72 20 14,4
2 CRUZ Francisco Manuel Nunes Morgado 1853 POR 1923153 23609 1 1 0 0 0 2,0 5 1751 4 1 1,63 -0,63 20 -12,6
3 CARVALHO João Alexandre Henriques 1755 POR 1904418 13451 0 1 1 2,0 3 1480 3 2 2,35 -0,35 20 -7,0
4 MARTINS José Carlos Caetano 1691 POR 1946005 37771 U16 0 1 0 1 ½ 1 3,5 6 1669 6 3,5 3,42 0,08 20 1,6
5 DIAS José de Oliveira Gaspar 1654 POR 1923943 5276 S65 0 1 0 0 0 1,0 5 1699 5 1 2,48 -1,48 20 -29,6
  17. AMADORA XADREZ A (Elo medio:1968, Des 1: 14 / Des 2: 0) LOPES José Eduardo dos Santos Tomás 1628 POR 1923978 32802 S50 1 1 0 2,0 3 1318 2 1 1,40 -0,40 20 -8,0
M. Nombre FIDE FED FIDE-ID ID Gr Tipo 1 2 3 4 5 6 7 Pts. Partidas Elo medio n w we w-we K elo+/-
1 FERNANDES Francisco Justo dos Santos 1606 POR 1966871 42487 U18 0 1 0 1 1 1 ½ 4,5 7 1608 5 2,5 1,37 1,13 20 22,6
5 FERREIRA Ana Margarida Gonçalves 1796 POR 1907000 21748 0 0 0 0 0 ½ 0,5 6 1696 6 0,5 3,45 -2,95 20 -59,0
7 MORGADO Jorge Manuel Felizes 1508 POR 1967622 308 S65 0 0 1 1 0 1 1 4,0 7 1595 7 4 3,16 0,84 20 16,8
8 PINHEIRO Rui Bruno Alves 1542 POR 1937910 13983 0 1 1 1 1 4,0 5 1309 3 2 1,68 0,32 20 6,4
  18. ART - ASSOC. RESIDENTES TELHEIRAS A (Elo medio:1558, Des 1: 14 / Des 2: 0) LECA José Rodrigo Costa 1025 POR 1964054 2289 S65 0 0 0 0,0 3 1147 1 0 0,08 -0,08 20 -1,6
M. Nombre FIDE FED FIDE-ID ID Gr Tipo 1 2 3 4 5 6 7 Pts. Partidas Elo medio n w we w-we K elo+/-
1 PINTO André Filipe Silva 2114 POR 1906348 27490 0 1 ½ 1 ½ 0 3,0 6 2055 6 3 3,46 -0,46 20 -9,2
2 ANDRADE Bruno Miguel Rodrigues 1943 POR 1902768 13925 0 0 1 1 1 1 4,0 6 1845 6 4 3,61 0,39 20 7,8
3 VOGES Guilherme Lopes de Jesus Cordo 1562 POR 1947680 38035 U20 1 0 0 ½ 0 1,5 5 1809 5 1,5 1,29 0,21 20 4,2
4 GONÇALVES Carlos Manuel Marques 1518 POR 1912879 15541 S50 1 1 ½ 2,5 3 1348 2 1,5 0,99 0,51 20 10,2
  19. CINE CLUBE TORRES NOVAS A (Elo medio:2004, Capitán: Carvalho, João Alexandre Henriques / Des 1: 14 / Des 2: 0) MAISSA Susana Flora Cesana 1218 POR 1954202 37746 S50 0 0 1 0 1,0 4 1878 4 1 0,32 0,68 20 13,6
M. ANTUNES Ana Maissa 1238 POR 1936310 34174 U20 0 0 0 ½ 0,5 4 1567 3 0,5 0,34 0,16 20 3,2
2 Nombre FIDE FED FIDE-ID ID Gr Tipo 1 2 3 4 5 6 7 Pts. Partidas Elo medio n w we w-we K elo+/-
3 BOGDANOK Ruslan 1727 POR 1941860 37015 0 1 0 ½ 0 1 2,5 6 1655 6 2,5 3,17 -0,67 20 -13,4
4 SILVA Daniel Gonçalo Borges Lourenço 1744 POR 1908120 17898 0 1 0 1 1 ½ 3,5 6 1607 6 3,5 3,64 -0,14 20 -2,8
5 CARVALHO Mário António Santos Vila 1398 POR 1938185 4099 S50 0 0 0 0,0 3 1315 3 0 1,80 -1,80 20 -36,0
6 NOBRE Carlos Rafael dos Santos 1745 POR 1940406 3699 S50 0 1 1 2,0 3 1567 3 2 1,72 0,28 20 5,6
7 COELHO José Pedro Fernandes da Silva 1509 POR 1955403 10138 ½ 1 0 1,5 3 1490 2 0,5 0,64 -0,14 20 -2,8
  20. BASQUETE DE LEÇA A (Elo medio:1613, Capitán: Pinheiro, Rui Bruno Alves / Des 1: 14 / Des 2: 0) BALSEIRO Rafael Santos 1176 POR 1949985 38520 U20 0 1 ½ 1,5 3 1228 2 0,5 0,59 -0,09 20 -1,8
M. Nombre FIDE FED FIDE-ID ID Gr Tipo 1 2 3 4 5 6 7 Pts. Partidas Elo medio n w we w-we K elo+/-
1 SANTOS Tomás Afonso Pires 1368 POR 1966677 42661 U20 0 0 1 0 1 0 2,0 6 1745 6 2 1,00 1,00 20 20,0
2 PINTO André Jorge Pimparel Nuno Viei 1442 POR 1928821 33771 U20 0 ½ 1 0 1 ½ 3,0 6 1716 6 3 1,47 1,53 20 30,6
3 ALMEIDA João Afonso Alvim Oliveira Dia 1196 POR 1967452 42674 U20 0 0 0 ½ 1 1 2,5 6 1508 6 2,5 1,55 0,95 20 19,0
4 MARTINS José Tiago Senra 1230 POR 1966693 42664 U14 0 ½ 0 1 1 ½ 3,0 6 1261 5 3 2,01 0,99 20 19,8
5 Nombre FIDE FED FIDE-ID ID Gr Tipo 1 2 3 4 5 6 7 Pts. Partidas Elo medio n w we w-we K elo+/-
  21. CLUBE EDP - LISBOA A (Elo medio:1784, Capitán: Maissa, Susana Flora Cesana / Des 1: 14 / Des 2: 0) NUNES André Alexandre Faustino 1674 POR 1908162 22085 0 0 1 1 1 3,0 5 1594 4 2 1,61 0,39 20 7,8
M. GOMES Micael Bouça 1566 POR 1958607 40196 0 1 0 1 1 0 3,0 6 1602 5 2 1,99 0,01 20 0,2
1 CORREIA Mário Rui da Costa 1992 POR 1900927 10076 S50 0 ½ 1 1 1 ½ 4,0 6 1695 6 4 4,51 -0,51 20 -10,2
2 SOARES Roberto Andrade 0 BRA 43118 S50 1 0 0 1 1 0 3,0 6 1372 5 2
3 BARRENTO Jorge Maria Lopes 1614 POR 1906500 5895 S50 0 0 0,0 2 1621 2 0 1,00 -1,00 20 -20,0
4 MOURÃO Abílio Fernando Lopes Gonçalve 0 POR 1915452 15361 S50 0 0 0,0 2 1367 2 0
5 FAUSTINO Pedro David Bicho 0 POR 43294 U14 0 0,0 1 1150 1 0
6 Nombre FIDE FED FIDE-ID ID Gr Tipo 1 2 3 4 5 6 7 Pts. Partidas Elo medio n w we w-we K elo+/-
  22. SO MARINHENSE A (Elo medio:1776, Capitán: Silva, Daniel Gonçalo Borges Lourenço da / Des 1: 13 / Des 2: 0) RAFAEL Manuel Maria Arez de Vilhena A 1745 POR 1921533 25681 0 0 1 1 0 0 2,0 6 1719 6 2 2,90 -0,90 20 -18,0
M. AZINHEIRA André Torres 1545 POR 1931920 34593 0 1 0 1 ½ 1 3,5 6 1635 5 3,5 1,26 2,24 20 44,8
1 TACUCHIAN Marcelo de Oliveira 1320 BRA 1964208 41815 S50 0 0 1 ½ 0 0 1,5 6 1490 6 1,5 2,12 -0,62 20 -12,4
2 CARVALHO Manuel Afonso Santos Carrondo 1354 POR 1963740 10234 S50 0 0 1 0 0 0 1,0 6 1434 5 0 1,50 -1,50 20 -30,0
3 Nombre FIDE FED FIDE-ID ID Gr Tipo 1 2 3 4 5 6 7 Pts. Partidas Elo medio n w we w-we K elo+/-
5 SILVA Miguel Filipe Lourenço da 0 POR 43618 - 0,0 1 0 0 0
7 FARIA Duarte Alexandre Jorge Manueli 0 POR 1968645 43285 U20 0 0 1 0 0 1 2,0 6 1690 5 1
8 MONTEZ Hugo Alexandre Ruivo 1259 POR 1966499 37263 U14 0 0 0 1 0 0 1,0 6 1603 6 1 1,07 -0,07 20 -1,4
  23. CX BRAGA A (Elo medio:1309, Capitán: Pinto, André Jorge Pimparel Nuno Vieira / Des 1: 13 / Des 2: 0) BRAZ José Manuel Baleiras Ferreira 1850 POR 1966448 6531 S50 1 0 0 1 0 1 3,0 6 1528 6 3 4,65 -1,65 20 -33,0
M. MARTINS Wilson Ferreira 0 POR 1966480 42619 U16 0 0 0 0 1 1,0 5 1336 3 0
1 Nombre FIDE FED FIDE-ID ID Gr Tipo 1 2 3 4 5 6 7 Pts. Partidas Elo medio n w we w-we K elo+/-
2 ROSA Vítor Manuel dos Santos 2095 FRA 620882 3075 S50 0 0 0 1 0 0 0 1,0 7 1966 7 1 4,50 -3,50 20 -70,0
3 COSTA Américo José da 1816 POR 1903373 665 S65 1 1 0 0 1 0 3,0 6 1638 6 3 3,98 -0,98 20 -19,6
4 FERNANDES Álvaro Manuel Teixeira 1811 POR 1960652 1552 S65 0 1 1 1 0 0 3,0 6 1759 6 3 3,49 -0,49 20 -9,8
  24. AXOCP - EDITORA SOLIS A (Elo medio:1712, Capitán: Correia, Mário Rui da Costa / Des 1: 13 / Des 2: 0) PEREIRA Andre Marques 1562 BRA 2116774 39271 0 0 0 0 0,0 4 1838 4 0 1,19 -1,19 20 -23,8
M. SIMÕES Ana Maria Bravo 1441 POR 1912844 26635 0 1 1 1 0 3,0 5 1544 5 3 2,58 0,42 20 8,4
2 Nombre FIDE FED FIDE-ID ID Gr Tipo 1 2 3 4 5 6 7 Pts. Partidas Elo medio n w we w-we K elo+/-
3 TARELHO Bruna Silva 1115 POR 1954008 39174 U12 0 0 1 1 0 0 2,0 6 1922 6 2 0,56 1,44 20 28,8
4 LEMOS Simão Ferreira 1157 POR 1964569 41989 U12 0 0 0 0 0 0 0,0 6 1817 6 0 0,71 -0,71 20 -14,2
5 MARQUES Clara Sofia Sargento 1131 POR 1953877 39175 U12 0 0 0 1 1 1 3,0 6 1636 6 3 1,16 1,84 20 36,8
6 BALSEIRO José Manuel Agualusa 0 POR 1968670 42831 U10 0 0 0 0 0 1 1,0 6 1556 6 1
7 Nombre FIDE FED FIDE-ID ID Gr Tipo 1 2 3 4 5 6 7 Pts. Partidas Elo medio n w we w-we K elo+/-
8 BRÁS Rui Manuel da Silva 1405 POR 1901230 10842 S65 0 0 ½ 1 0 1 2,5 6 1607 6 2,5 1,98 0,52 20 10,4
  25. CX SINTRA A (Elo medio:1584, Capitán: Maninha, Luis Manuel de Carvalho / Des 1: 13 / Des 2: 0) MARQUES Luis Filipe Martins Cristovão 1304 POR 1964844 10801 S50 0 0 0 0 0 1 1,0 6 1396 6 1 2,34 -1,34 20 -26,8
M. RODRIGUES Bernardo Jorge 1066 POR 1945475 37726 U20 0 0 0 1 0 0 1,0 6 1393 6 1 1,26 -0,26 20 -5,2
1 BRAZ Ricardo Moniz 1043 POR 1951262 37776 U14 0 0 0 0 0 0 0,0 6 1278 5 0 0,93 -0,93 20 -18,6
2 Nombre FIDE FED FIDE-ID ID Gr Tipo 1 2 3 4 5 6 7 Pts. Partidas Elo medio n w we w-we K elo+/-
4 GONÇALVES Nuno Filipe Pocinho 1614 POR 1933795 33931 0 0 0 0 0 0,0 5 1771 5 0 1,81 -1,81 20 -36,2
5 COIMBRA João Marcial Ferreira 1318 POR 1901435 17841 S65 0 ½ 1 0 0 1,5 5 1840 5 1,5 0,77 0,73 20 14,6
  26. GFEC CAIXEIROS A (Elo medio:1277, Capitán: Silva, Miguel Filipe Lourenço da / Des 1: 12 / Des 2: 0) SIMÕES Daniel Filipe Mendes 1262 POR 1958127 39979 0 0 1 0 0 1,0 5 1622 4 1 0,68 0,32 20 6,4
M. CRUZ João de Sousa da 1226 POR 1940520 36017 S50 0 0 0 0 0 0,0 5 1531 5 0 1,32 -1,32 20 -26,4
1 FERNANDES Francisco Abrantes 1150 POR 1964909 41844 U16 1 0 1 0 2,0 4 1121 2 1 0,80 0,20 20 4,0
2 Nombre FIDE FED FIDE-ID ID Gr Tipo 1 2 3 4 5 6 7 Pts. Partidas Elo medio n w we w-we K elo+/-
3 PEREIRA Rodrigo Gil Castro 1109 POR 1958712 39769 U16 0 0 0 0 0,0 4 1726 4 0 0,32 -0,32 20 -6,4
4 NOGUEIRA João Pedro Gomes Batista 0 POR 1969137 43369 1 0 0 0 1,0 4 1429 3 1
5 CERQUEIRA Diogo Duarte 1200 POR 1964330 41769 U18 0 0 0 0 1 1,0 5 1373 4 1 0,93 0,07 20 1,4
  27. CLUBE PEÕES DA CAPARICA A (Elo medio:1821, Capitán: Costa, Américo José da / Des 1: 12 / Des 2: 0) FERREIRA Pedro de Carvalho Dias 1045 POR 1964100 41660 U12 0 0 1 0 1,0 4 1479 3 0 0,33 -0,33 20 -6,6
M. AZEVEDO Vasco Matos 0 POR 1969560 43744 U16 0 0 0 0,0 3 1613 3 0
1 CORREIA Daniel Carvalho 0 POR 1953796 39039 U14 0 1 0 0 1,0 4 1178 3 1

Teams ranking

Rk. No.Ini.   Equipo Partidas   +    =    -   Des 1   Des 2   Des 3   Des 4   Des 5 
1 1 A.XAT - MONTEMOR O NOVO A A.XAT - MONTEMOR O NOVO A 7 6 1 0 20 0 24,0 106,0
2 2 ESTRELAS S. JOÃO DE BRITO A ESTRELAS S. JOÃO DE BRITO 7 5 1 1 18 0 21,0 101,5
3 3 FERROVIÁRIOS DO BARREIRO A FERROVIÁRIOS DO BARREIRO 7 5 0 2 17 2 17,5 114,5
4 8 EX PORTO A EX PORTO A 7 4 2 1 17 0 20,0 106,5
5 4 AA COIMBRA A AA COIMBRA A 7 3 3 1 16 0 18,0 99,5
6 5 GX ALEKHINE A GX ALEKHINE A 7 3 3 1 16 0 17,0 108,5
7 21 AX GAIA A AX GAIA A 7 4 1 2 16 0 16,0 85,0
8 6 O AMANHÃ DA CRIANÇA A O AMANHÃ DA CRIANÇA A 7 4 1 2 16 0 15,0 108,5
9 14 EPGAIA - CLUBE DE XADREZ A EPGAIA - CLUBE DE XADREZ 7 4 1 2 16 0 15,0 97,0
10 15 CA TÉSSERA A CA TÉSSERA A 7 4 0 3 15 0 17,5 79,5
11 12 CCD CORVOS DO LIS A CCD CORVOS DO LIS A 7 3 2 2 15 0 16,5 85,0
12 24 C NORTON MATOS A C NORTON MATOS A 7 3 2 2 15 0 15,5 83,0
13 22 CX COLÉGIO PORTUGUÊS A CX COLÉGIO PORTUGUÊS A 7 2 4 1 15 0 14,5 92,5
14 7 FC BARREIRENSE A FC BARREIRENSE A 7 3 2 2 15 0 14,0 96,5
15 17 AP CAVALGANTE/Arneirense A AP CAVALGANTE/Arneirense 7 4 0 3 15 0 13,5 92,5
16 13 ADRC MATA DE BENFICA A ADRC MATA DE BENFICA A 7 2 3 2 14 0 16,0 92,0
17 10 AMADORA XADREZ A AMADORA XADREZ A 7 3 1 3 14 0 15,5 101,5
18 26 ART - ASSOC. RESIDENTES TELHEIRAS A ART - ASSOC. RESIDENTES T 7 3 1 3 14 0 15,0 75,0
19 9 CINE CLUBE TORRES NOVAS A CINE CLUBE TORRES NOVAS A 7 2 3 2 14 0 14,5 94,5
20 23 BASQUETE DE LEÇA A BASQUETE DE LEÇA A 7 2 3 2 14 0 13,0 83,5
21 18 CLUBE EDP - LISBOA A CLUBE EDP - LISBOA A 7 3 1 3 14 0 12,5 91,0
22 19 SO MARINHENSE A SO MARINHENSE A 6 1 2 3 13 0 15,0 72,0
23 28 CX BRAGA A CX BRAGA A 6 1 2 3 13 0 14,5 69,5
24 20 AXOCP - EDITORA SOLIS A AXOCP - EDITORA SOLIS A 7 3 0 4 13 0 13,0 82,0
25 25 CX SINTRA A CX SINTRA A 6 2 0 4 13 0 12,0 73,0
26 29 GFEC CAIXEIROS A GFEC CAIXEIROS A 6 1 1 4 12 0 11,0 71,5
27 16 CLUBE PEÕES DA CAPARICA A CLUBE PEÕES DA CAPARICA A 7 2 1 4 12 0 10,0 102,0
28 31 CXA DE ESCOLAS DE AVEIRO A CXA DE ESCOLAS DE AVEIRO 6 0 2 4 11 1 10,0 83,0
29 11 CX MONTEMOR-O-VELHO/CTGA A CX MONTEMOR-O-VELHO/CTGA 6 0 2 4 11 1 8,5 71,0
30 27 CP VILA NOVA DE ANÇOS A CP VILA NOVA DE ANÇOS A 6 0 1 5 10 0 8,5 70,5
31 30 AX BARCELOS A AX BARCELOS A 7 0 0 7 6 0 4,0 85,5

Teams starting rank

  1. A.XAT - MONTEMOR O NOVO A (Elo medio:2472 / Des 1: 20 / Des 2: 0) Capitán: Barrigoto, Luís Nuno
M. Name FIDE FED ID FIDE-ID Gr Tipo Pts. Games
1 GM SANTOS LATASA Jaime 2639 ESP 35695 2293307 5,0 6,0
2 GM PEREZ CANDELARIO Manuel 2507 ESP 27038 2210622 6,0 6,0
3 FM VEIGA Jose Francisco Reis Pedreiras 2364 POR 34450 1930087 U18 3,0 4,0
4 GM CUENCA JIMÉNEZ José Fernando 2376 ESP 31273 2255570 6,0 6,0
5 IM DIAS Paulo Jorge Guimarães 2241 POR 14813 1900803 1,0 2,0
6 FM MARTINS Bruno André Leite 2234 POR 36997 1942255 U18 2,0 2,0
7 NM SILVA Miguel António Neto Pires da 2089 POR 24578 1911929 1,0 1,0
8 NM RODRIGUES Afonso Teotónio Rasteiro Magan 2101 POR 10727 1901656 S50 0,0 1,0
  2. ESTRELAS S. JOÃO DE BRITO A (Elo medio:2323 / Des 1: 18 / Des 2: 0) Capitán: Pereira, Ruben Miguel Nunes
M. Name FIDE FED ID FIDE-ID Gr Tipo Pts. Games
1 IM PENG Li Min 2461 UKR 43702 14112620 4,5 6,0
2 IM LARKIN Vladislav 2210 UKR 43639 14152894 U18 3,5 6,0
3 IM PEREIRA Ruben Miguel Nunes 2426 POR 22074 1903063 5,0 6,0
4 NM FIDALGO André Neves 2195 POR 35344 1933620 4,0 5,0
5 NM FERREIRA Luis Pedro Oliveira 2170 POR 32872 1925393 4,0 5,0
6 FIDALGO Daniel Neves 2113 POR 35343 1934279 U18 0,0 0,0
  3. FERROVIÁRIOS DO BARREIRO A (Elo medio:2263 / Des 1: 17 / Des 2: 2) Capitán: Ferreira, Hugo Miguel da Costa
M. Name FIDE FED ID FIDE-ID Gr Tipo Pts. Games
1 IM ALMEIDA Rui Miguel Dâmaso Pereira de 2469 POR 8679 1900030 S50 4,5 6,0
2 FM SANDE EDREIRA Jose Antonio 2194 ESP 38800 2204487 5,0 7,0
3 NM FERENTS Andriy 2226 UKR 25498 14114941 0,0 0,0
4 SILVA Gonçalo Nuno Neto Pires da 2145 POR 26504 1915100 2,0 6,0
5 FERREIRA Hugo Miguel da Costa 2164 POR 29998 1915940 3,0 6,0
6 CASTELLANO MENDOZA David 2134 ESP 41038 2295105 0,0 0,0
7 GUIA Artur Solovyov Eloy da 1934 POR 36738 1946781 U14 3,0 3,0
  4. AA COIMBRA A (Elo medio:2252 / Des 1: 16 / Des 2: 0) Capitán: Cross, Dominic Robin
M. Name FIDE FED ID FIDE-ID Gr Tipo Pts. Games
1 IM HAMMES Michael Florian 2347 GER 30859 4619358 4,5 7,0
2 FM TABOAS RODRIGUEZ Daniel 2394 ESP 24721 2208466 0,0 0,0
3 FM DIOGO Vasco André Marçalo 2245 POR 19012 1902628 4,0 7,0
4 FERNANDES Miguel António Murtinho 1969 POR 32643 1920456 5,5 7,0
5 FERNANDES João Pedro Murtinho 2007 POR 33047 1926624 U20 4,0 7,0
6 DIONIZIO André Filipe Nascimento 2021 POR 30996 1920294 0,0 0,0
7 CROSS Dominic Robin 1893 POR 14046 1904205 0,0 0,0
8 MORAIS Mário Martins Freitas 1744 POR 759 1959506 S65 0,0 0,0
  5. GX ALEKHINE A (Elo medio:2146 / Des 1: 16 / Des 2: 0) Capitán: Santos, António Manuel Ferreira Pereira dos
M. Name FIDE FED ID FIDE-ID Gr Tipo Pts. Games
1 FM SANTOS José Guilherme Bárria Lima dos 2169 POR 36418 1939300 U18 4,0 7,0
2 FM SANTOS José Manuel Ferreira Pereira d 2247 POR 355 1900048 S50 4,5 7,0
3 FM SANTOS António Manuel Ferreira Pereir 2143 POR 325 1900161 S65 4,5 7,0
4 FERNANDES Ricardo Paulos 2024 POR 37258 1943464 U18 4,0 7,0
  6. O AMANHÃ DA CRIANÇA A (Elo medio:2093 / Des 1: 16 / Des 2: 0) Capitán: Duarte, Duarte Nuno Nogueira
M. Name FIDE FED ID FIDE-ID Gr Tipo Pts. Games
1 IM ESPINEIRA GONZÁLEZ Diego 2232 ESP 39109 2229498 3,0 6,0
2 FM PADEIRO José João Tato 2277 POR 16005 1901311 3,5 6,0
3 POPOV Serguei 1948 BRA 43272 22725032 3,0 7,0
4 MONTEIRO Paulo Alexandre Gomes 1916 POR 37179 1942999 U20 3,5 7,0
5 DUARTE Duarte Nuno Nogueira 1730 POR 15372 2107813 2,0 2,0
  7. FC BARREIRENSE A (Elo medio:2089 / Des 1: 15 / Des 2: 0) Capitán: Rocha, Sérgio Manuel Colaço
M. Name FIDE FED ID FIDE-ID Gr Tipo Pts. Games
1 IM ROCHA Sérgio Manuel Colaço 2234 POR 10745 1900404 5,0 7,0
2 FM ULYANOVSKYY Viktor 2232 UKR 23345 14113350 S50 3,0 7,0
3 RAMOS Vasco Miguel de Matos 2038 POR 20165 1904264 0,0 0,0
4 RAMOS Diogo Miguel de Matos 1850 POR 20164 1911554 0,0 0,0
5 APOLÓNIA Pedro Filipe Cristovão 1664 POR 32935 1931652 U20 1,0 5,0
6 REIS Luis Simões dos 1809 POR 7067 1901940 S50 0,0 0,0
7 DUQUE Raquel dos Santos 1661 POR 37723 1945890 U18 2,0 4,0
8 KOROTKYI Daniyil 1533 POR 37872 1946722 U14 3,0 5,0
  8. EX PORTO A (Elo medio:2045 / Des 1: 17 / Des 2: 0) Capitán: Pereira, António Pedro Dias Caramez
M. Name FIDE FED ID FIDE-ID Gr Tipo Pts. Games
1 SISMEIRO Miguel Borges Esperança Ribeir 1973 POR 38683 1950975 U18 2,5 5,0
2 NM PINHO Paulo Miguel Leitão Gomes de 2059 POR 12217 1900498 S50 4,5 7,0
3 PEREIRA António Pedro Dias Caramez 2178 POR 24125 1904485 3,5 5,0
4 MARTINS Diogo Faria de Oliveira 1971 POR 32741 1926934 3,5 5,0
5 PINTOR Simão Maciel Abranches 1961 POR 19403 1904787 6,0 6,0
6 MARQUES Ricardo Taborda Trigo 1895 POR 38455 1949438 0,0 0,0
7 MENDES Pedro Miguel Gomes 1830 POR 28688 1908049 0,0 0,0
8 RIBEIRO Orlando Camilo Duarte 1726 POR 35753 1936573 U18 0,0 0,0
  9. CINE CLUBE TORRES NOVAS A (Elo medio:2004 / Des 1: 14 / Des 2: 0) Capitán: Carvalho, João Alexandre Henriques
M. Name FIDE FED ID FIDE-ID Gr Tipo Pts. Games
1 FM ALHO Diogo Henriques 2306 POR 12387 1901559 0,0 0,0
2 NM COSTA Paulo Jorge Lopes da 2101 POR 13621 1900900 4,0 6,0
3 CRUZ Francisco Manuel Nunes Morgado 1853 POR 23609 1923153 2,0 5,0
4 CARVALHO João Alexandre Henriques 1755 POR 13451 1904418 2,0 3,0
5 MARTINS José Carlos Caetano 1691 POR 37771 1946005 U16 3,5 6,0
6 DIAS José de Oliveira Gaspar 1654 POR 5276 1923943 S65 1,0 5,0
7 LOPES José Eduardo dos Santos Tomás 1628 POR 32802 1923978 S50 2,0 3,0
8 SOUSA Rui Valentino dos Santos Berna 1358 POR 40665 1962604 0,0 0,0
  10. AMADORA XADREZ A (Elo medio:1968 / Des 1: 14 / Des 2: 0)
M. Name FIDE FED ID FIDE-ID Gr Tipo Pts. Games
1 EGGERT Alberto 2107 RUS 29665 4139500 5,0 7,0
2 PIRES Emanuel João Robarts 2050 POR 22217 1914715 0,0 0,0
3 NM PEREIRA Fernando Luis Melão 1865 POR 2798 1900153 S50 0,0 0,0
4 POEIRA Paulo Jorge Vaz 1851 POR 19341 1904388 0,0 0,0
5 QUINTINO Luís Filipe Pires de Carvalho 1841 POR 15340 1904086 4,0 7,0
6 HORTA António José Simões Mendonça 1830 POR 2503 1916971 S50 0,0 0,0
7 ROQUE Armando Filipe da Silva 1821 POR 13449 1939149 S65 3,5 7,0
8 GRADE José Fernando Marques 1626 POR 7548 1904345 S50 3,0 7,0
  11. CX MONTEMOR-O-VELHO/CTGA A (Elo medio:1957 / Des 1: 11 / Des 2: 1) Capitán: Brás, Rui Manuel da Silva
M. Name FIDE FED ID FIDE-ID Gr Tipo Pts. Games
1 IM POLACZEK Richard 2466 BEL 38799 200026 S50 0,0 0,0
2 CRUZ Jorge Filipe Egas da 2058 POR 20680 1903977 0,0 0,0
3 CAVALEIRO Daniel Filipe Costa 1898 POR 21466 1904663 0,0 0,0
4 SOUSA João Rui Gonçalves Ribeiro de 1360 POR 23343 1911961 0,0 0,0
5 BRÁS Rui Manuel da Silva 1405 POR 10842 1901230 S65 2,5 6,0
6 MARQUES Luis Filipe Martins Cristovão 1304 POR 10801 1964844 S50 1,0 6,0
7 RODRIGUES Bernardo Jorge 1066 POR 37726 1945475 U20 1,0 6,0
8 BRAZ Ricardo Moniz 1043 POR 37776 1951262 U14 0,0 6,0
  12. CCD CORVOS DO LIS A (Elo medio:1957 / Des 1: 15 / Des 2: 0)
M. Name FIDE FED ID FIDE-ID Gr Tipo Pts. Games
1 BRAY Daniel José Freire Faria Corre 2031 POR 21959 1914073 2,5 7,0
2 SIMÕES Miguel Patrício Caldeira 1959 POR 37132 1946307 U18 6,0 7,0
3 PINTO Andre Filipe Tempero 1998 POR 25922 1905589 3,0 7,0
4 BASÍLIO Rodrigo 1838 POR 36772 1941380 U16 5,0 7,0
5 NEGRÃO Alberto Rodolfo Almeida Santos 1755 POR 13888 864633 0,0 0,0
6 ALMEIDA Pedro Bastos 1488 POR 38369 1952439 U14 0,0 0,0
7 MARQUES David Santos 1302 POR 40340 1960334 U14 0,0 0,0
8 CORDEIRO João Pedro Pereira 1330 POR 38345 1950738 U14 0,0 0,0
  13. ADRC MATA DE BENFICA A (Elo medio:1940 / Des 1: 14 / Des 2: 0) Capitán: Ribeiro, Bruno Alexandre Romão Marques
M. Name FIDE FED ID FIDE-ID Gr Tipo Pts. Games
1 NM RIBEIRO Bruno Alexandre Romão Marques 2077 POR 11574 1901010 2,5 6,0
2 NM BOINO Cláudio Nuno Vidigal 2055 POR 13509 1901133 3,5 6,0
3 AVRAMESCU Paul Mihai 2019 ROU 43405 1219880 4,5 6,0
4 MORAIS Andre de Oliveira Conde 1607 POR 31632 1922688 1,5 4,0
5 VINTONYAK Yuriy 0 UKR 43537 1969340 4,0 6,0
  14. EPGAIA - CLUBE DE XADREZ A (Elo medio:1887 / Des 1: 16 / Des 2: 0) Capitán: Margarido, José Miguel Teixeira
M. Name FIDE FED ID FIDE-ID Gr Tipo Pts. Games
1 MARGARIDO José Miguel Teixeira 2043 POR 25840 1914227 4,0 6,0
2 SOUSA Hugo Carneiro 1911 POR 34267 1930842 U20 3,0 6,0
3 FIGUEIREDO Bruno António 1906 POR 22675 1904434 4,0 6,0
4 MARINHO António Pedro Vieira Maia 1687 POR 25768 1912682 1,5 5,0
5 CASTRO João Pedro Bastos 1621 POR 30672 1913115 0,0 0,0
6 MARQUES Luís Filipe Ribeiro 1463 POR 38013 1948245 U18 2,5 5,0
  15. CA TÉSSERA A (Elo medio:1848 / Des 1: 15 / Des 2: 0) Capitán: Silva, Stephane Gomes
M. Name FIDE FED ID FIDE-ID Gr Tipo Pts. Games
1 NM SILVA Stephane Gomes 2010 POR 14921 1900846 4,0 7,0
2 SÁ Cláudio Simão Carvalho Faria d 1790 POR 24251 1902903 3,0 7,0
3 CARVALHO Vitor Hugo de Pina Soares 1806 POR 29288 1908766 6,0 7,0
4 RIBEIRO Rodrigo Martins Santos 1688 POR 36192 1938398 U16 4,5 7,0
5 PIRES Igor Tiago Duarte 1786 POR 29822 1910078 0,0 0,0
6 RIBEIRO Gustavo Martins Santos 1738 POR 36193 1941852 U14 0,0 0,0
7 SILVA Daniel Castro 1392 POR 29824 1908707 0,0 0,0
8 RIBEIRO Francisco Adriano Santos Marqu 1267 POR 14918 1956914 0,0 0,0
  16. CLUBE PEÕES DA CAPARICA A (Elo medio:1821 / Des 1: 12 / Des 2: 0) Capitán: Costa, Américo José da
M. Name FIDE FED ID FIDE-ID Gr Tipo Pts. Games
1 ROSA Vítor Manuel dos Santos 2095 FRA 3075 620882 S50 1,0 7,0
2 COSTA Américo José da 1816 POR 665 1903373 S65 3,0 6,0
3 FERNANDES Álvaro Manuel Teixeira 1811 POR 1552 1960652 S65 3,0 6,0
4 PEREIRA Andre Marques 1562 BRA 39271 2116774 0,0 4,0
5 SIMÕES Ana Maria Bravo 1441 POR 26635 1912844 3,0 5,0
  17. AP CAVALGANTE/Arneirense A (Elo medio:1815 / Des 1: 15 / Des 2: 0) Capitán: Cavadas, José Manuel Gonçalves
M. Name FIDE FED ID FIDE-ID Gr Tipo Pts. Games
1 MARQUES Carlos Filipe Fernandes 1766 POR 21414 1905856 0,0 0,0
2 GOULÃO Gonçalo Jose Francisco 1907 POR 29280 1921657 4,0 7,0
3 CORREIA Francisco Martinho Barroso 1854 POR 15666 1904671 2,5 7,0
4 BATALHA Rui Gomes 1734 POR 5952 1901087 S50 4,0 5,0
5 BELO André Nabais Moura 1679 POR 14886 1922190 0,0 0,0
6 LOPES José Manuel Sousa 1712 POR 13472 1906720 S50 0,0 0,0
7 OLIVEIRA Fernando Alves 1452 POR 28439 1947869 S50 1,5 6,0
8 CAVADAS José Manuel Gonçalves 1495 POR 8188 1904990 S50 1,5 3,0
  18. CLUBE EDP - LISBOA A (Elo medio:1784 / Des 1: 14 / Des 2: 0) Capitán: Maissa, Susana Flora Cesana
M. Name FIDE FED ID FIDE-ID Gr Tipo Pts. Games
1 PINTO André Filipe Silva 2114 POR 27490 1906348 3,0 6,0
2 ANDRADE Bruno Miguel Rodrigues 1943 POR 13925 1902768 4,0 6,0
3 VOGES Guilherme Lopes de Jesus Cordo 1562 POR 38035 1947680 U20 1,5 5,0
4 GONÇALVES Carlos Manuel Marques 1518 POR 15541 1912879 S50 2,5 3,0
5 MAISSA Susana Flora Cesana 1218 POR 37746 1954202 S50 1,0 4,0
6 ANTUNES Ana Maissa 1238 POR 34174 1936310 U20 0,5 4,0
  19. SO MARINHENSE A (Elo medio:1776 / Des 1: 13 / Des 2: 0) Capitán: Silva, Daniel Gonçalo Borges Lourenço da
M. Name FIDE FED ID FIDE-ID Gr Tipo Pts. Games
1 BOGDANOK Ruslan 1727 POR 37015 1941860 2,5 6,0
2 SILVA Daniel Gonçalo Borges Lourenço 1744 POR 17898 1908120 3,5 6,0
3 CARVALHO Mário António Santos Vila 1398 POR 4099 1938185 S50 0,0 3,0
4 FERNANDES Paulo José Martins 1887 POR 8219 1901591 S50 0,0 0,0
5 NOBRE Carlos Rafael dos Santos 1745 POR 3699 1940406 S50 2,0 3,0
6 CALVO João Miguel da Cruz 1454 POR 42574 1966456 0,0 0,0
7 COELHO José Pedro Fernandes da Silva 1509 POR 10138 1955403 1,5 3,0
8 BALSEIRO Rafael Santos 1176 POR 38520 1949985 U20 1,5 3,0
  20. AXOCP - EDITORA SOLIS A (Elo medio:1712 / Des 1: 13 / Des 2: 0) Capitán: Correia, Mário Rui da Costa
M. Name FIDE FED ID FIDE-ID Gr Tipo Pts. Games
1 LEME Heitor Chaves Garcez 0 BRA 43191 1968637 0,0 0,0
2 NUNES André Alexandre Faustino 1674 POR 22085 1908162 3,0 5,0
3 GOMES Micael Bouça 1566 POR 40196 1958607 3,0 6,0
4 CORREIA Mário Rui da Costa 1992 POR 10076 1900927 S50 4,0 6,0
5 SOARES Roberto Andrade 0 BRA 43118 S50 3,0 6,0
6 BARRENTO Jorge Maria Lopes 1614 POR 5895 1906500 S50 0,0 2,0
7 MOURÃO Abílio Fernando Lopes Gonçalve 0 POR 15361 1915452 S50 0,0 2,0
8 FAUSTINO Pedro David Bicho 0 POR 43294 U14 0,0 1,0
  21. AX GAIA A (Elo medio:1683 / Des 1: 16 / Des 2: 0) Capitán: Lopes, Bruno Ricardo de Sousa
M. Name FIDE FED ID FIDE-ID Gr Tipo Pts. Games
1 BARBOSA Fábio Emanuel Oliveira 2103 POR 20400 1903640 3,5 7,0
2 LOPES Bruno Ricardo de Sousa 1611 POR 35630 1936069 4,0 7,0
3 CAMELO João Pedro Ferreira Pinto 1508 POR 37741 1945939 U20 3,5 7,0
4 SÁ Luís Afonso Leão Martins Gomes 1509 POR 33302 1928627 U20 5,0 7,0
5 OLIVEIRA Afonso Duarte Quintas 1285 POR 37934 1949128 U14 0,0 0,0
  22. CX COLÉGIO PORTUGUÊS A (Elo medio:1678 / Des 1: 15 / Des 2: 0) Capitán: Furtado, Dinis Galvão
M. Name FIDE FED ID FIDE-ID Gr Tipo Pts. Games
1 BERNARDO Daniel Madureira 1949 POR 31355 1925075 4,0 7,0
2 FURTADO Dinis Galvão 1689 POR 15853 1903241 2,0 7,0
3 SARABANDO Rodrigo Andias 1619 POR 38485 1950010 U14 6,0 7,0
4 OLIVEIRA Beatriz Correia 1453 POR 35937 1938649 U20 2,5 7,0
  23. BASQUETE DE LEÇA A (Elo medio:1613 / Des 1: 14 / Des 2: 0) Capitán: Pinheiro, Rui Bruno Alves
M. Name FIDE FED ID FIDE-ID Gr Tipo Pts. Games
1 FERNANDES Francisco Justo dos Santos 1606 POR 42487 1966871 U18 4,5 7,0
2 FERREIRA Ana Margarida Gonçalves 1796 POR 21748 1907000 0,5 6,0
3 MORGADO Jorge Manuel Felizes 1508 POR 308 1967622 S65 4,0 7,0
4 PINHEIRO Rui Bruno Alves 1542 POR 13983 1937910 4,0 5,0
5 LECA José Rodrigo Costa 1025 POR 2289 1964054 S65 0,0 3,0
  24. C NORTON MATOS A (Elo medio:1585 / Des 1: 15 / Des 2: 0) Capitán: Rocha, Paulo Alexandre Oliveira
M. Name FIDE FED ID FIDE-ID Gr Tipo Pts. Games
1 SARAIVA Filipe José Fradinho 1682 POR 26747 1907093 1,5 7,0
2 GOMES Estevão Moreira 1547 POR 37390 1945351 U18 4,5 7,0
3 NAVARRO MARTÍNEZ Victor 1505 ESP 40349 54509963 U12 6,5 7,0
4 FONSECA Eurico Santos 1604 POR 33945 1925970 U20 0,0 0,0
5 FERNANDES Rui Filipe dos Santos 1445 POR 28673 1961713 3,0 7,0
6 LOBO Pedro Távora Mexia 1226 POR 36732 1940082 U20 0,0 0,0
7 GOUVEIA Diogo Seabra Mota Henriques de 0 POR 36326 1941054 0,0 0,0
8 ROCHA Paulo Alexandre Oliveira 1476 POR 31847 1924605 0,0 0,0
  25. CX SINTRA A (Elo medio:1584 / Des 1: 13 / Des 2: 0) Capitán: Maninha, Luis Manuel de Carvalho
M. Name FIDE FED ID FIDE-ID Gr Tipo Pts. Games
1 RAFAEL Manuel Maria Arez de Vilhena A 1745 POR 25681 1921533 2,0 6,0
2 AZINHEIRA André Torres 1545 POR 34593 1931920 3,5 6,0
3 MANINHA Luis Manuel de Carvalho 1692 POR 13308 1902350 S50 0,0 0,0
4 TACUCHIAN Marcelo de Oliveira 1320 BRA 41815 1964208 S50 1,5 6,0
5 CARVALHO Manuel Afonso Santos Carrondo 1354 POR 10234 1963740 S50 1,0 6,0
  26. ART - ASSOC. RESIDENTES TELHEIRAS A (Elo medio:1558 / Des 1: 14 / Des 2: 0)
M. Name FIDE FED ID FIDE-ID Gr Tipo Pts. Games
1 ROXO Agostinho José Gonçalves Verís 1757 POR 3178 1902890 S50 4,0 7,0
2 GAMA João Tiago Corregedor da Fonse 1356 POR 40314 1961160 U16 3,0 7,0
3 NM LAVRADOR Rodolfo Manuel Mascarenhas 1789 POR 276 1908367 S65 4,0 7,0
4 LANÇA Luís Fernando David Fernandes 1331 POR 34444 1936450 U20 4,0 7,0
  27. CP VILA NOVA DE ANÇOS A (Elo medio:1394 / Des 1: 10 / Des 2: 0) Capitán: Cruz, João de Sousa da
M. Name FIDE FED ID FIDE-ID Gr Tipo Pts. Games
1 GONÇALVES Nuno Filipe Pocinho 1614 POR 33931 1933795 0,0 5,0
2 SARAIVA José Manuel Barreira 1383 POR 2554 1955250 S50 0,0 0,0
3 COIMBRA João Marcial Ferreira 1318 POR 17841 1901435 S65 1,5 5,0
4 SIMÕES Daniel Filipe Mendes 1262 POR 39979 1958127 1,0 5,0
5 CRUZ João de Sousa da 1226 POR 36017 1940520 S50 0,0 5,0
6 FERNANDES Francisco Abrantes 1150 POR 41844 1964909 U16 2,0 4,0
7 ROCHA Hugo Manuel Ramos 1149 POR 39833 1957791 S50 0,0 0,0
8 HNIDETS David Vital 0 POR 37621 1945068 U18 0,0 0,0
  28. CX BRAGA A (Elo medio:1309 / Des 1: 13 / Des 2: 0) Capitán: Pinto, André Jorge Pimparel Nuno Vieira
M. Name FIDE FED ID FIDE-ID Gr Tipo Pts. Games
1 SANTOS Tomás Afonso Pires 1368 POR 42661 1966677 U20 2,0 6,0
2 PINTO André Jorge Pimparel Nuno Viei 1442 POR 33771 1928821 U20 3,0 6,0
3 ALMEIDA João Afonso Alvim Oliveira Dia 1196 POR 42674 1967452 U20 2,5 6,0
4 MARTINS José Tiago Senra 1230 POR 42664 1966693 U14 3,0 6,0
  29. GFEC CAIXEIROS A (Elo medio:1277 / Des 1: 12 / Des 2: 0) Capitán: Silva, Miguel Filipe Lourenço da
M. Name FIDE FED ID FIDE-ID Gr Tipo Pts. Games
1 SILVA Miguel Filipe Lourenço da 0 POR 43618 0,0 1,0
2 FARIA Duarte Alexandre Jorge Manueli 0 POR 43285 1968645 U20 2,0 6,0
3 MONTEZ Hugo Alexandre Ruivo 1259 POR 37263 1966499 U14 1,0 6,0
4 BRAZ José Manuel Baleiras Ferreira 1850 POR 6531 1966448 S50 3,0 6,0
5 MARTINS Wilson Ferreira 0 POR 42619 1966480 U16 1,0 5,0
  30. AX BARCELOS A (Elo medio:1182 / Des 1: 6 / Des 2: 0) Capitán: Silva, José António Miranda Lucas
M. Name FIDE FED ID FIDE-ID Gr Tipo Pts. Games
1 SILVA José António Miranda Lucas 1373 POR 43368 1968769 0,0 0,0
2 PEREIRA Rodrigo Gil Castro 1109 POR 39769 1958712 U16 0,0 4,0
3 NOGUEIRA João Pedro Gomes Batista 0 POR 43369 1969137 1,0 4,0
4 CERQUEIRA Diogo Duarte 1200 POR 41769 1964330 U18 1,0 5,0
5 FERREIRA Pedro de Carvalho Dias 1045 POR 41660 1964100 U12 1,0 4,0
6 AZEVEDO Vasco Matos 0 POR 43744 1969560 U16 0,0 3,0
7 OLIVEIRA Margarida Martins Senra de 1013 POR 38951 1951831 U16 0,0 0,0
8 CORREIA Daniel Carvalho 0 POR 39039 1953796 U14 1,0 4,0
  31. CXA DE ESCOLAS DE AVEIRO A (Elo medio:1101 / Des 1: 11 / Des 2: 1) Capitán: Tarelho, Bruna Silva
M. Name FIDE FED ID FIDE-ID Gr Tipo Pts. Games
1 TARELHO Bruna Silva 1115 POR 39174 1954008 U12 2,0 6,0
2 LEMOS Simão Ferreira 1157 POR 41989 1964569 U12 0,0 6,0
3 MARQUES Clara Sofia Sargento 1131 POR 39175 1953877 U12 3,0 6,0
4 BALSEIRO José Manuel Agualusa 0 POR 42831 1968670 U10 1,0 6,0