Youth Championships of North Macedonia 2021-U18

Chess tournament overview

Country: Macedonia
Tournament date: 2021-06-19 to 2021-06-24
Tournament place: Struga (See on the map)
Tournament registration: (Search in Google)
Game time: 90 minutes for game with 30 second increment from move 1
Valid for ELO: Elo FIDE

Organizer of the chess tournament and contact

Organizer: Chess federation of Macedonia & Chess Club Prilep
Main referee: IA Kiroski, Toni (15000265)
Referee: Nikoloski, Kire (15000044) Koskoska, Gabriela (15000630)

Schedule: Youth Championships of North Macedonia 2021-U18

Round Date Time
1 2021/06/19 16:00
2 2021/06/20 16:00
3 2021/06/21 16:00
4 2021/06/22 16:00
5 2021/06/23 16:00
6 2021/06/24 10:00

Players registered in Youth Championships of North Macedonia 2021-U18

No. Country Title Name Elo FIDE Elo National Variation
1 MKD Veljanoski Andrej 2119 0 -45
2 MKD Jordanov Mihail 2105 0 -23
3 MKD Eftovski Mateo 1818 0 48
4 MKD Ismaili Admirim 1621 0 4
5 MKD Eftovska Lea 1570 0 -39
6 MKD Hristovski Marjan 1416 0 54
7 MKD Jovanoski Aleksandar 1302 0 0
8 MKD Lazarov Krste 1257 0 2
9 MKD Bertoni Luciano 0 0 0
10 MKD Imeri Imer 0 0 0
11 MKD Mochevikj Luka 0 0 0
12 MKD Nikolov Nikola 0 0 0

Players starting rank

Initial rank Country Title Name FIDE elo National elo Variation
1 MKD Veljanoski Andrej 2119 0 -45
2 MKD Jordanov Mihail 2105 0 -23
3 MKD Eftovski Mateo 1818 0 48
4 MKD Ismaili Admirim 1621 0 4
5 MKD Eftovska Lea 1570 0 -39
6 MKD Hristovski Marjan 1416 0 54
7 MKD Jovanoski Aleksandar 1302 0 0
8 MKD Lazarov Krste 1257 0 2
9 MKD Bertoni Luciano 0 0 0
10 MKD Imeri Imer 0 0 0
11 MKD Mochevikj Luka 0 0 0
12 MKD Nikolov Nikola 0 0 0

Players starting rank

No.   Titulo Nombre FIDE-ID FED Elo sexo Tipo Club/Ciudad
1 Veljanoski Andrej 15003604 MKD 2119 U18 Centar
2 Jordanov Mihail 15004473 MKD 2105 U18 Alkaloid
3 Eftovski Mateo 15004910 MKD 1818 U18 Alkaloid
4 Ismaili Admirim 15005941 MKD 1621 U18 Alkaloid
5 Eftovska Lea 15004902 MKD 1570 w U18 Alkaloid
6 Hristovski Marjan 15008495 MKD 1416 U18 Stevo Patako
7 Jovanoski Aleksandar 15009068 MKD 1302 U18 Alkaloid
8 Lazarov Krste 15006328 MKD 1257 U18 Centar
9 Bertoni Luciano 15009181 MKD 0 U16 GSK Kumanovo
10 Imeri Imer 15010767 MKD 0 U18 SK Prilep
11 Mochevikj Luka 15010775 MKD 0 U18 Gambit asseco-see
12 Nikolov Nikola 15010783 MKD 0 U18 Lasker

Round 1

M. No.   Name Elo Pts. Result Pts. Name Elo  B No.
1 7 Jovanoski Aleksandar 1302 0 - - + 0 Veljanoski Andrej 2119 1
2 2 Jordanov Mihail 2105 0 1 - 0 0 Lazarov Krste 1257 8
3 9 Bertoni Luciano 0 0 0 - 1 0 Eftovski Mateo 1818 3
4 4 Ismaili Admirim 1621 0 1 - 0 0 Imeri Imer 0 10
5 11 Mochevikj Luka 0 0 0 - 1 0 Eftovska Lea 1570 5
6 6 Hristovski Marjan 1416 0 1 - 0 0 Nikolov Nikola 0 12

Round 2

M. No.   Name Elo Pts. Result Pts. Name Elo  B No.
1 1 Veljanoski Andrej 2119 1 1 - 0 1 Ismaili Admirim 1621 4
2 5 Eftovska Lea 1570 1 0 - 1 1 Jordanov Mihail 2105 2
3 3 Eftovski Mateo 1818 1 1 - 0 1 Hristovski Marjan 1416 6
4 8 Lazarov Krste 1257 0 1 - 0 0 Mochevikj Luka 0 11
5 10 Imeri Imer 0 0 0 - 1 0 Bertoni Luciano 0 9
6 12 Nikolov Nikola 0 0 1 bye  
7 7 Jovanoski Aleksandar 1302 0 0 not paired  

Round 3

M. No.   Name Elo Pts. Result Pts. Name Elo  B No.
1 2 Jordanov Mihail 2105 2 0 - 1 2 Veljanoski Andrej 2119 1
2 4 Ismaili Admirim 1621 1 ½ - ½ 2 Eftovski Mateo 1818 3
3 12 Nikolov Nikola 0 1 0 - 1 1 Eftovska Lea 1570 5
4 6 Hristovski Marjan 1416 1 ½ - ½ 1 Lazarov Krste 1257 8
5 9 Bertoni Luciano 0 1 0 - 1 0 Mochevikj Luka 0 11
6 10 Imeri Imer 0 0 1 bye  
7 7 Jovanoski Aleksandar 1302 0 0 not paired  

Round 4

M. No.   Name Elo Pts. Result Pts. Name Elo  B No.
1 3 Eftovski Mateo 1818 1 - 0 3 Veljanoski Andrej 2119 1
2 4 Ismaili Admirim 1621 0 - 1 2 Jordanov Mihail 2105 2
3 5 Eftovska Lea 1570 2 0 - 1 Hristovski Marjan 1416 6
4 8 Lazarov Krste 1257 1 - 0 1 Imeri Imer 0 10
5 11 Mochevikj Luka 0 1 ½ - ½ 1 Nikolov Nikola 0 12
6 9 Bertoni Luciano 0 1 1 bye  
7 7 Jovanoski Aleksandar 1302 0 0 not paired  

Round 5

M. No.   Name Elo Pts. Result Pts. Name Elo  B No.
1 2 Jordanov Mihail 2105 3 ½ - ½ Eftovski Mateo 1818 3
2 1 Veljanoski Andrej 2119 3 1 - 0 Lazarov Krste 1257 8
3 6 Hristovski Marjan 1416 1 - 0 2 Bertoni Luciano 0 9
4 5 Eftovska Lea 1570 2 + - - Ismaili Admirim 1621 4
5 12 Nikolov Nikola 0 1 - 0 1 Imeri Imer 0 10
6 11 Mochevikj Luka 0 1 bye  
7 7 Jovanoski Aleksandar 1302 0 0 not paired  

Round 6

M. No.   Name Elo Pts. Result Pts. Name Elo  B No.
1 1 Veljanoski Andrej 2119 4 0 - 1 Hristovski Marjan 1416 6
2 3 Eftovski Mateo 1818 4 1 - 0 3 Eftovska Lea 1570 5
3 12 Nikolov Nikola 0 0 - 1 Jordanov Mihail 2105 2
4 8 Lazarov Krste 1257 1 - 0 2 Bertoni Luciano 0 9
5 10 Imeri Imer 0 1 0 - 1 Mochevikj Luka 0 11
6 4 Ismaili Admirim 1621 1 bye  
7 7 Jovanoski Aleksandar 1302 0 0 not paired  

Players ranking

Rk. No.Ini.   Name Tipo sexo FED Elo Club/City Pts.  Des 1   Des 2   Des 3   Des 4  Rp w-we K elo+/-
1 3 Eftovski Mateo U18 MKD 1818 Alkaloid 5,0 17,5 19,0 0,0 4 1912 1,21 40 48,4
2 2 Jordanov Mihail U18 MKD 2105 Alkaloid 4,5 17,0 19,0 0,0 4 1757 -0,58 40 -23,2
3 6 Hristovski Marjan U18 MKD 1416 Stevo Patako 4,5 16,5 18,0 0,0 4 1654 1,34 40 53,6
4 1 Veljanoski Andrej U18 MKD 2119 Centar 4,0 20,0 22,5 0,0 4 1715 -1,13 40 -45,2
5 8 Lazarov Krste U18 MKD 1257 Centar 3,5 17,0 17,5 0,0 3 1497 0,05 40 2,0
6 11 Mochevikj Luka U18 MKD 0 Gambit asseco-see 3,5 11,5 12,0 0,0 2 1165
7 5 Eftovska Lea U18 w MKD 1570 Alkaloid 3,0 19,5 21,5 0,0 3 1396 -0,98 40 -39,2
8 4 Ismaili Admirim U18 MKD 1621 Alkaloid 2,5 17,5 18,0 0,0 1 1674 0,09 40 3,6
9 12 Nikolov Nikola U18 MKD 0 Lasker 2,5 16,5 17,0 0,0 1 1269
10 9 Bertoni Luciano U16 MKD 0 GSK Kumanovo 2,0 18,0 18,5 0,0 1 1058
11 10 Imeri Imer U18 MKD 0 SK Prilep 1,0 12,5 14,0 0,0 0 376
12 7 Jovanoski Aleksandar U18 MKD 1302 Alkaloid 0,0 12,5 13,5 0,0 0 0 0,00 40 0,0