Youth Championships of North Macedonia 2021-U08

Chess tournament overview

Country: Macedonia
Tournament date: 2021-06-19 to 2021-06-25
Tournament place: Struga (See on the map)
Tournament registration: (Search in Google)
Game time: 90 minutes for game with 30 second increment from move 1
Valid for ELO: Tournament not valid for ELO

Organizer of the chess tournament and contact

Organizer: Chess federation of Macedonia & Chess Club Prilep
Main referee: IA Kiroski, Toni (15000265)
Referee: Nikoloski, Kire (15000044) Koskoska, Gabriela (15000630)

Schedule: Youth Championships of North Macedonia 2021-U08

Round Date Time
1 2021/06/19 16:00
2 2021/06/20 16:00
3 2021/06/21 10:00
4 2021/06/21 16:00
5 2021/06/22 16:00
6 2021/06/23 10:00
7 2021/06/23 16:00
8 2021/06/24 16:00
9 2021/06/25 10:00

Players registered in Youth Championships of North Macedonia 2021-U08

No. Country Title Name Elo FIDE Elo National Variation
1 MKD Simonoski Luka 0 0 0
2 MKD Gigovski Mihail 0 0 0
3 MKD Trajkovski Irinej 0 0 0
4 MKD Zafirov Marko 0 0 0
5 MKD Divanisov Matej 0 0 0
6 MKD Stojanovic Marko 0 0 0
7 MKD Kalin Matei 0 0 0
8 MKD Gonovski Teo 0 0 0
9 MKD Trajkovski Dorijan 0 0 0

Players starting rank

Initial rank Country Title Name FIDE elo National elo Variation
1 MKD Simonoski Luka 0 0 0
2 MKD Gigovski Mihail 0 0 0
3 MKD Trajkovski Irinej 0 0 0
4 MKD Zafirov Marko 0 0 0
5 MKD Divanisov Matej 0 0 0
6 MKD Stojanovic Marko 0 0 0
7 MKD Kalin Matei 0 0 0
8 MKD Gonovski Teo 0 0 0
9 MKD Trajkovski Dorijan 0 0 0

Players starting rank

No.   Titulo Nombre FIDE-ID FED Elo sexo Club/Ciudad
5 Divanisov Matej MKD 0 Gambit asseco-see
2 Gigovski Mihail MKD 0 Alkaloid
8 Gonovski Teo MKD 0 Gambit asseco-see
7 Kalin Matei 15009777 MKD 0 Gambit asseco-see
1 Simonoski Luka 15009394 MKD 0 Alkaloid
6 Stojanovic Marko MKD 0 Alkaloid
9 Trajkovski Dorijan MKD 0 SK Prilep
3 Trajkovski Irinej MKD 0 SK Prilep
4 Zafirov Marko MKD 0 Gambit asseco-see

Round 1

M. No. Elo   Name Result Name  B Elo No.
1 2 0 Gigovski Mihail 0 - 1 Trajkovski Dorijan 0 9
2 3 0 Trajkovski Irinej ½ - ½ Gonovski Teo 0 8
3 4 0 Zafirov Marko 0 - 1 Kalin Matei 0 7
4 5 0 Divanisov Matej 1 - 0 Stojanovic Marko 0 6
5 1 0 Simonoski Luka 0 bye 0 -1

Round 2

M. No. Elo   Name Result Name  B Elo No.
1 7 0 Kalin Matei 1 - 0 Divanisov Matej 0 5
2 8 0 Gonovski Teo 0 - 1 Zafirov Marko 0 4
3 9 0 Trajkovski Dorijan 0 - 1 Trajkovski Irinej 0 3
4 1 0 Simonoski Luka 1 - 0 Gigovski Mihail 0 2
5 6 0 Stojanovic Marko 0 bye 0 -1

Round 3

M. No. Elo   Name Result Name  B Elo No.
1 3 0 Trajkovski Irinej 0 - 1 Simonoski Luka 0 1
2 4 0 Zafirov Marko 1 - 0 Trajkovski Dorijan 0 9
3 5 0 Divanisov Matej 1 - 0 Gonovski Teo 0 8
4 6 0 Stojanovic Marko 1 - 0 Kalin Matei 0 7
5 2 0 Gigovski Mihail 0 bye 0 -1

Round 4

M. No. Elo   Name Result Name  B Elo No.
1 8 0 Gonovski Teo 1 - 0 Stojanovic Marko 0 6
2 9 0 Trajkovski Dorijan 0 - 1 Divanisov Matej 0 5
3 1 0 Simonoski Luka 0 - 1 Zafirov Marko 0 4
4 2 0 Gigovski Mihail 0 - 1 Trajkovski Irinej 0 3
5 7 0 Kalin Matei 0 bye 0 -1

Round 5

M. No. Elo   Name Result Name  B Elo No.
1 4 0 Zafirov Marko 1 - 0 Gigovski Mihail 0 2
2 5 0 Divanisov Matej 0 - 1 Simonoski Luka 0 1
3 6 0 Stojanovic Marko 1 - 0 Trajkovski Dorijan 0 9
4 7 0 Kalin Matei 0 - 1 Gonovski Teo 0 8
5 3 0 Trajkovski Irinej 0 bye 0 -1

Round 6

M. No. Elo   Name Result Name  B Elo No.
1 9 0 Trajkovski Dorijan 1 - 0 Kalin Matei 0 7
2 1 0 Simonoski Luka 1 - 0 Stojanovic Marko 0 6
3 2 0 Gigovski Mihail 0 - 1 Divanisov Matej 0 5
4 3 0 Trajkovski Irinej 0 - 1 Zafirov Marko 0 4
5 8 0 Gonovski Teo 0 bye 0 -1

Round 7

M. No. Elo   Name Result Name  B Elo No.
1 5 0 Divanisov Matej 1 - 0 Trajkovski Irinej 0 3
2 6 0 Stojanovic Marko 1 - 0 Gigovski Mihail 0 2
3 7 0 Kalin Matei 0 - 1 Simonoski Luka 0 1
4 8 0 Gonovski Teo 1 - 0 Trajkovski Dorijan 0 9
5 4 0 Zafirov Marko 0 bye 0 -1

Round 8

M. No. Elo   Name Result Name  B Elo No.
1 1 0 Simonoski Luka 1 - 0 Gonovski Teo 0 8
2 2 0 Gigovski Mihail 0 - 1 Kalin Matei 0 7
3 3 0 Trajkovski Irinej 0 - 1 Stojanovic Marko 0 6
4 4 0 Zafirov Marko 1 - 0 Divanisov Matej 0 5
5 9 0 Trajkovski Dorijan 0 bye 0 -1

Round 9

M. No. Elo   Name Result Name  B Elo No.
1 6 0 Stojanovic Marko 0 - 1 Zafirov Marko 0 4
2 7 0 Kalin Matei 1 - 0 Trajkovski Irinej 0 3
3 8 0 Gonovski Teo 1 - 0 Gigovski Mihail 0 2
4 9 0 Trajkovski Dorijan 0 - 1 Simonoski Luka 0 1
5 5 0 Divanisov Matej 0 bye 0 -1

Players ranking

Rk. No.Ini.   Name Tipo sexo FED Elo Club/City Pts.  Des 1   Des 2   Des 3   Des 4  Rp w-we K elo+/-
1 4 Zafirov Marko U08 MKD 0 Gambit asseco-see 7,0 1,0 4,0 25,00 7 1336
2 1 Simonoski Luka U08 MKD 0 Alkaloid 7,0 0,0 4,0 22,00 7 1336
3 5 Divanisov Matej U08 MKD 0 Gambit asseco-see 5,0 0,0 2,0 13,00 5 1095
4 8 Gonovski Teo U08 MKD 0 Gambit asseco-see 4,5 0,0 2,0 11,25 4 1043
5 6 Stojanovic Marko U08 MKD 0 Alkaloid 4,0 1,0 1,0 8,50 4 1000
6 7 Kalin Matei U08 MKD 0 Gambit asseco-see 4,0 0,0 2,0 14,50 4 1000
7 3 Trajkovski Irinej U08 MKD 0 SK Prilep 2,5 0,0 0,5 4,25 2 859
8 9 Trajkovski Dorijan U08 MKD 0 SK Prilep 2,0 0,0 1,0 4,00 2 807
9 2 Gigovski Mihail U08 MKD 0 Alkaloid 0,0 0,0 0,0 0,00 0 200