Youth Championships of North Macedonia 2021-G12

Chess tournament overview

Country: Macedonia
Tournament date: 2021-06-19 to 2021-06-23
Tournament place: Struga (See on the map)
Tournament registration: (Search in Google)
Game time: 90 minutes for game with 30 second increment from move 1
Valid for ELO: Tournament not valid for ELO

Organizer of the chess tournament and contact

Organizer: Chess federation of Macedonia & Chess Club Prilep
Main referee: IA Kiroski, Toni (15000265)
Referee: Nikoloski, Kire (15000044) Koskoska, Gabriela (15000630)

Schedule: Youth Championships of North Macedonia 2021-G12

Round Date Time
1 2021/06/19 16:00
2 2021/06/20 16:00
3 2021/06/21 16:00
4 2021/06/22 16:00
5 2021/06/23 10:00

Players registered in Youth Championships of North Macedonia 2021-G12

No. Country Title Name Elo FIDE Elo National Variation
1 MKD Ognjanovska Delfina 0 0 0
2 MKD Lusheska Emilija 0 0 0
3 MKD Sibinovska Simona 0 0 0
4 MKD Jovanovska Tamara 0 0 0
5 MKD Trajkova Lana 0 0 0
6 MKD Velkoska Ivana 0 0 0

Players starting rank

Initial rank Country Title Name FIDE elo National elo Variation
1 MKD Ognjanovska Delfina 0 0 0
2 MKD Lusheska Emilija 0 0 0
3 MKD Sibinovska Simona 0 0 0
4 MKD Jovanovska Tamara 0 0 0
5 MKD Trajkova Lana 0 0 0
6 MKD Velkoska Ivana 0 0 0

Players starting rank

No.   Titulo Nombre FIDE-ID FED Elo sexo Club/Ciudad
4 Jovanovska Tamara 15009548 MKD 0 w Fisher
2 Lusheska Emilija 15007014 MKD 0 w Lasker
1 Ognjanovska Delfina 15008843 MKD 0 w Gambit asseco-see
3 Sibinovska Simona 15007693 MKD 0 w GSK Kumanovo
5 Trajkova Lana MKD 0 w 4 Noemvri
6 Velkoska Ivana 15008177 MKD 0 w Alkaloid

Round 1

M. No. Elo   Name Result Name  B Elo No.
1 1 0 Ognjanovska Delfina 1 - 0 Velkoska Ivana 0 6
2 2 0 Lusheska Emilija 1 - 0 Trajkova Lana 0 5
3 3 0 Sibinovska Simona 0 - 1 Jovanovska Tamara 0 4

Round 2

M. No. Elo   Name Result Name  B Elo No.
1 6 0 Velkoska Ivana 1 - 0 Jovanovska Tamara 0 4
2 5 0 Trajkova Lana 0 - 1 Sibinovska Simona 0 3
3 1 0 Ognjanovska Delfina 1 - 0 Lusheska Emilija 0 2

Round 3

M. No. Elo   Name Result Name  B Elo No.
1 2 0 Lusheska Emilija 1 - 0 Velkoska Ivana 0 6
2 3 0 Sibinovska Simona 0 - 1 Ognjanovska Delfina 0 1
3 4 0 Jovanovska Tamara 1 - 0 Trajkova Lana 0 5

Round 4

M. No. Elo   Name Result Name  B Elo No.
1 6 0 Velkoska Ivana 1 - 0 Trajkova Lana 0 5
2 1 0 Ognjanovska Delfina 1 - 0 Jovanovska Tamara 0 4
3 2 0 Lusheska Emilija 1 - 0 Sibinovska Simona 0 3

Round 5

M. No. Elo   Name Result Name  B Elo No.
1 3 0 Sibinovska Simona 0 - 1 Velkoska Ivana 0 6
2 4 0 Jovanovska Tamara 0 - 1 Lusheska Emilija 0 2
3 5 0 Trajkova Lana 0 - 1 Ognjanovska Delfina 0 1

Players ranking

Rk. No.Ini.   Name Tipo sexo FED Elo Club/City Pts.  Des 1   Des 2   Des 3   Des 4  Rp w-we K elo+/-
1 1 Ognjanovska Delfina U12 w MKD 0 Gambit asseco-see 5,0 0,0 2,0 10,00 5 1800
2 2 Lusheska Emilija U12 w MKD 0 Lasker 4,0 0,0 1,0 6,00 4 1240
3 6 Velkoska Ivana U12 w MKD 0 Alkaloid 3,0 0,0 0,0 3,00 3 1072
4 4 Jovanovska Tamara U12 w MKD 0 Fisher 2,0 0,0 0,0 1,00 2 928
5 3 Sibinovska Simona U12 w MKD 0 GSK Kumanovo 1,0 0,0 0,0 0,00 1 760
6 5 Trajkova Lana U12 w MKD 0 4 Noemvri 0,0 0,0 0,0 0,00 0 200